Frans-Algerijns akkoord in Evian: Ben Bella onmiddellijk vrijgelaten Salan beveelt strijd OUDERS NIET THUIS Drie kinderen omgekomen in brandend huis 6£0M8lf' I BON Sjoukje reed/ met applaus als muziek KIJK, HET STAAT AL IN DE COURANT en er staat zelfs al een foto bij ook! ZEEUWSCH DAGBLAD 0§m^iws!i De BiltDroog Minder sigaretten meer pijpen BEZOEK AAN AMERIKAANSE SCHEPEN IN HET WATER GEËINDIGD Lijkje van vermist jongetje gevonden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Onze Par ij se correspondent beschrijft op pa gina 4 zijn erva ringen tijdens de laatste spannen de uren in Al giers. Overval Franc blijft Zie verder pag. 6 LUCIFERS VERKOOLD ONTSNAPT Verzet tegen afsluiting van Brielse Gat Directeur. J ACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs- 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendjjk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwscli Dagblad Abonnementsprijs 0,56 p. w., 7.per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 5107 Maandag 19 maart 1962 BESTAND TWAALF UUR PARIJS. Vandaag om twaalf uur wordt in Algerije de langver wachte wapenstilstand van kracht. Tussen de Franse troepen en de vrij heidsstrijders van het Algerijnse be vrijdingsfront zal de oorlog dan ein digen. In angstige spanning wacht men in Parijs en Algiers echter af wat de O.A.S., de organisatie van het geheime leger, dan zal onder- GISTERMIDDAG om half zes is in Evian het Frans-Algerijnse ak koord getekend dat enerzijds een einde maakt aan de bloedige strijd die zeven jaar heeft geduurd en an derzijds het begin betekent van Frans-Algerijnse samenwerking op een nieuwe basis. De onderhande laars zijn overeengekomen dat de wapenstilstand in Algerije pas maan- zal BEN BELLA en de andere Alge rijnse nationalistische leiders die sinds 1954 in Frankrijk gevangen zijn gehouden, zijn onmiddellijk na de ondertekening van het akkoord in vrijheid gesteld. Zij werden gister avond in het geheim naar Parijs ge bracht waar zij aan boord van een vliegtuig werden gesmokkeld dat dagmiddag 0111 twaalf uur ïn- hen naar Genève zou brengen. Van daar zullen zij naar Marokko door nemen. reizen. Kort na de ondertekening van het akkoord van Evian sprak president Charles de Gaulle het Franse volk in het moederland en in Algerije via radio en televisie toe. Het was duidelijk dat de president ont roerd was toen hij een beroep deed op alle Fransen om een drachtig en loyaal mee te wer ken aan de uitvoering van het akkoord, dat hij een overwin ning noemde van het gezonde verstand. Hij stelde het Franse volk een referendum in het vooruitzicht waar in het zich zal kunnen uitspreken over het akkoord van Evian. Voor de O.A.S., die de Gaulle, zoals ge bruikelijk, niet met name noemt, had hij slechts een zin over. Dat was toen hij sprak van allen die hadden bijgedragen tot het bereiken van de overeenstemming „in weerwil van de subversieve pogingen van een paar misleide aanvoerders en het streven van enkele misdadige avon turiers". De verachting klonk duide lijk uit zijn stem. Die verachting kan echter niet weg nemen dat men met de grootste onge rustheid afwacht wat er nu gaat ge beuren. Terwijl de leiders van de Alge rijnen verklaarden dat zij nu, samen met het Franse leger en de loyale Fransen, ten strijde zullen trekken tegen het Ge heime leger, gaf de ex-generaal Salan, de leider van de O.A.S., zijn volgelin gen bevel om de strijd tegen „de vijand" tot de overwinning voort te zet ten. Die vijand is het Algerijnse be vrijdingsfront in de eerste plaats, maar ook dat deel van de Fransen dat zich achter de Gaulle heeft geschaard en (Inqezonden mededeling) streeft naar een Algerijns Algerije, waarin plaats is voor Franse burgers. De eerste reactie in Algiers op de bekendmaking dat ër in Evian een ak koord was bereikt was het verbreken door de O.A.S. van een groot deel van de verbindingen van P.T.T. met het moederland. Vervolgens reden er door de straten van Algiers, die overigens wemelden van de Franse troepen, auto's van de O.A.S. rond, waaruit met pistool mitrailleurs werd geschoten op ieder die zich op straat bevond. Er zijn daar door enkele mensen omgekomen. Hun aantal is niet bekend. BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt 1 SCHUIM RUBBERBED met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen Weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot vanavond: Droog weer met ipklaringen- Zwak ke tot matige, in de middag af en toe vrij krachtige, noordoostelijke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren MIESJE Geweldig hè, van Sjoukje 20 maart: zon op 6.45, zon onder 18.52; maan op 18.00. maan onder 6.46 uur. In Oran, waar de O.A.S. oppermach tig is, al is de stad geheel bezet door het leger, heeft de O.A.S. een overval gedaan op een wapendepot en tonnen wapens en munitie buitgemaakt. Later maakte het legerhoofdkwartier bekend dat men rekening had gehouden met een dergelijke overval en daarom be paalde onderdelen uit de wapens had verwijderd. Onder de gestolen wapens bevinden zich 83 mitrailleurs en bijna drieduizend geweren. De eerste staking die gisteren uitbrak was bij de kranten in Algiers. De O.A.S. heeft een algemene staking „af gekondigd" van 48 uur en er is geen twijfel aan mogelijk dat iedere Frans man daaraan gevolg zal geven, hetzij uit sympathie, hetzij uit angst. Wel heeft de overheid het personeel van alle vitale bedrijven bij voorbaat ge vorderd. maar werkwilligen zijn banger voor de O.A.S. dan voor het burgerlijk bestuur. De verwachting is dan ook dat het openbare leven in de grote steden van Algerije de komende twee etmalen tot stilstand zal komen. De kansen op een onmiddellijke ge wapende actie van de O.A.S. worden niet groot geacht, maar het leger is op alles voorbereid. Nadat radio en tele visie bekend hadden gemaakt dat het akkoord van Evian was ondertekend en dat de wapenstilstand maandagmid dag om twaalf uur zou ingaan, trokken de Franse troepen Algiers binnen en begonnen zich in te graven op straat hoeken en op pleinen. Rondom de ge bouwen van de overheid zijn prikkel draadversperringen opgericht, bewaakt door mitrailleurposten achter stapels zandzakken. Op dezelfde wijze is er een scheiding tot stand gebracht tussen de Kasjba en de Europese delen van Al giers Hier en daar werden de troepen be schoten uit Europese huizen. Zij be antwoordden het vuur. Het is niet be kend of er bij deze incidenten slacht offers zijn gevallen. Wanneer alles mocht gaan zoals het bedoeld is, zal Algerije nog dit jaar zijn onafhankelijkheid kunnen verkrij gen. Het akkoord, dat het resultaat is van moeizame onderhandelingen, die telkens schenen te zullen mislukken, voorziet in waarborgen voor de toe komst van de Fransen in Algerije. Met ingang van vandaag zal het voorlopige bestuur gevestigd zijn in Rocher Noir, waar nu het Franse bestuur zetelt. Frankrijks oliewinning in de Sahara is gewaarborgd. Zo is het ootk met de militaire bases, waarvan de marinehaven Mers-el-Kebir de belangrijkste is. Het akkoord regelt de nauwe samenwerking van Fransen en Algerijnen op praktisch elk gebied. Algerije blijft een deel van het gebied van de Franse franc. Frankrijk zal het land op zeer grote schaal economische hulp verschaffen. Bij dit alles gaat men uit van de veronderstelling, dat de Algerijnen bij het komende referendum over de zelf beschikking zich zullen uitspreken voor een „geassocieerd Algerije". De twee andere mogelijkheden die het referen dum de Algerijnen laat. zijn onafhan kelijkheid met verbreking van alle banden met Frankrijk en handhaving van de huidige status als Frans departement. PRAAG Nog voordat haar groot ste concurrente, Wendy Griner, haar Kür had gemaakt was het al zeker: Sjoukje Dijkstra was wereldkampioene kunstrijden. Het was een wonderlijk mooie Kür geweest, begeleid door applaus, dat eigenlijk de volle vier minuten van Sjoukjes vuurproef bleef doorgaan. Toen de Amstelveense de moeilijke eerste seconden door was ging alles schijnbaar ontspannen. Zij waagde en won. Alles lukte. De ere-ceremonie en de prijsuitrei king werden een grote Nederlandse triomf, bloemen werden aangedragen en telegrammen begonnen binnen te stromen. Er was een telegram van staatssecretaris Scholten: Nederland is trots op zijn wereldkampioene. Met deze prachtige prestatie wens ik U op recht geluk. Er was een telegram van het bestuur van de Nederlandse Sport federatie. Er waren er nog veel, veel meer. En nu de vraag wat Sjoukje Dijkstra verder gaat doen. Gaat zij naar de show, wordt zij trainster, gaat zij haar titels verdedigen? Het antwoord is er nog niet, maar het lijkt heel goed mo gelijk, dat zij haar titels het volgend jaar zal verdedigen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bij het afsluiten van de kas hebben de meeste siga renwinkeliers in Nederland zater dag gemerkt, dat hun omzet aan si garetten een knauwtje had gekre gen. Na de verontrustende Engelse en Deense rapporten over het ver band tussen longkanker en het ro ken van sigaretten is vooral de vraag naar pijpen gestegen. Die naar sigaren nam ook toe, hoewel in min der sterke mate. Een handelaar in Amsterdam: „De klanten komen er wel weer op terug. Je slaat dit er toch niet uit". Een handelaar in Utrecht: „Ik kan het me best voorstellen. Maar de meesten staan over een paar we ken weer op hun oude portie". Een handelaar in Rotterdam: „Ik heb een auto vol pijpen opge haald. Ze zijn al weer verkocht". De directeur van de Laurens- fabrieken zei ons: „Het kan door het winterse weer komen, maar de vraag is bij ons ook wat teruggelopen. Aan de andere kant werkt een om- zetvermindering aan de fabriek minder direct door dan bij groot- en kleinhandel". Om half zes gistermiddag werd be- kend gemaakt dat het Frans-Alge- rijnse akkoord was ondertekend en een half uur later al waren de twee delegaties uit Evian vertrokken. Ben Mostefa Ben Aouda en Belcacem Krim stapten meteen in hun Zwit serse helikopter en de Fransen (Bu- ron, Joxe en de Broglie) begaven zich op weg naar Parijs. De span ning van de laatste weken had plaats gemaakt voor opluchting, maar noch de Algerijnen noch de Fransen sche nen zich illusies te maken over de vrede die vandaag moest ingaan. Van onze correspondent DELFT Drie kinderen zijn zaterdagmiddag, toen hun ouders niet thuis waren, verbrand. De negen maanden oude Jolanda Jans sen kwam in haar wiegje op de be gane grond om. Haar broertje Leo van drie en haar zusje Désiré van bijna twee stierven op de zolder, waar Désiré ziek in bed lag. De drie kinderen woonden in een voor afbraak bestemd huisje aan een doodlopend zijstraatje van de Buiten- watersloot in Delft, in de volksmond Siberië genoemd. Vermoedelijk heeft Leo die zat te tekenen toen zijn 24 jaar oude moe der bij kennissen in de buurt op vi site ging met lucifers gespeeld. Hij moet, toen er brand ontstond, naar zijn zieke zusje boven zijn gevlucht. Anderhalve week geleden had Leo ook al eens brand gesticht. Hij had toen een krant aangestoken en die op een stoel gelegd. De stoel had vlam gevat, maar verder was er niets ge beurd. Eén van de buren, de heer Th. de Roos, ontdekte zaterdag om half drie de brand in het huisje van het gezin Janssen. Hij had de rook de kamer zien binnenkomen. Toen hij ging kij ken waar die vandaan kwam, zag hij bij zijn buren dikke wolken naar bui ten zwellen. Met andere buren probeerdehij toen de brandweer al onderweg was het huisje binnen té gaan. De deur en de ramen werden ingeslagen, maar daardoor laaide bet vuur binnen fel op. Er was niets meer aan fe doen. Zo vernietigend sloegen de vlammen rond, dat later van het huisraad niets meer te vinden was. Van de wieg waarin de kleine Jolanda had gele gen waren nog slechts wat verkoolde spaanders over. Al tijdens het blussen was één van de buren, de 29-jarige Cor Westdorp, er in geslaagd de twee dode kinderen van de zolder te halen. Eerder had hij een poging om de twee kleuters te redden moeten opgeven. Hij had, na dat hij op het dak was geklommen, juist het bedje van Désiré kunnen aanraken, maar door de verstikkende rook had hij de kleine er niet uit kun nen halen, Eén van de kinderen uit het gezin Janssen, de vijfjarige Nico, ontsnapte aan de dood. Hij was toen de brand uitbrak buiten aan het fietsen. Hij woont nu met zijn ouders voorlopig bij mensen in de buurt. De vader, de 31-jarige chauffeur L. J. Janssen, was zaterdagmiddag naar Vlaardingen gegaan om werk te zoeken. Hij hoorde pas van de ramp die zijn gezin had getroffen, toen hij tegen zes uur thuis kwam. AMSTERDAM De Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Ne derland zal zich met hand en tand ver zetten tegen afsluiting van het Brielse Gat. In haar jaarverslag, dat zaterdag op de algemene ledenvergadering in Amster dam werd uitgebracht, schrijft de ver eniging, dat ,,de plannen van Rotterdam in Europoort het voortbestaan bedreigen van een duingebied dat in wetenschap pelijk opzicht onvervangbaar is, omdat het nergens aan de kust van West-Euro pa zijns gelijke heeft. Een duingebied ook, dat voor de Rotterdammers zelf één van de weinige mogelijkheden is tot ontspanning in de vrije natuur." Opslag is niet mogelijkDe Bruin. Je kunt wel elke maand een dozijn stink bommen bij je loon krijgen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De Amerikaanse marineschepen in de Rotterdamse ha ven kregen gistermiddag zoveel be langstelling te verwerken, dat tien be zoekers in het water terechtkwamen. Het waren jongens van tien tot veer tien jaar, d'ie aan boord waren van de onderzeeboot Bang aan de Parkkade. Omstreeks vier uur was de drukte het grootst. Op de Bang was een touw rondom het smalle dek gespannen om de menigte in bedwang te houden. Een groep jongelui leund'e over dit lijntje, dat het plotseling begaf. Allen kwamen tussen de onderzeeboot en een torpedo jager in de Maas terecht. Zonder zich te 'bedenken sprongen twee Amerikaanse matrozen ook in het ijskoude water. Dank zij hun re actie werden de jongens snel op het droge geholpen. Op d'e torpedojager werden zij met alle zorg omringd. De twaalfjarige Piet Kieboom uit de Violenstraat had een gescheurde lip opgelopen en de elfjarige Peter Post uit de Bootsmanstraat had lichte ver wondingen aan het hoofd. Beidën wer den poedelnaakt maar in dekens ge wikkeld naar een ziekenhuis gebracht. Politie en marechaussee hebben de andere drenkelingen op dezelfde ma nier thuisbezorgd'. De kleren van de knapen bleven aan boord van de torpedojager in de droog- ■kamer, Eigen nieuwsdienst, MAASSLUIS Bij een steigertje in de Bonevliet, een uitwaterings boezem in Maassluis, is gisterochtend het lijkje opgehaald van de zes jaar oude K. Boonstra. Het jongetje werd sinds zaterdag avond omstreeks etenstijd vermist. Een vriendje van vier vertelde dat hel ver miste jongetje in het water was geval len, 'maar later sprak het knaapje dat tegen. Niettemin ging de politie zoeken. Toen de jongen werd gevonden had hij de verfbus waarmee hij had ge speeld nog in zijn hand. Dat zult U vaak zeggen wanneer U het ZEEUWSCH DAGBLAD leest- 7ccm!,rc^,e, r,"a^fliilcs 'ets Plaats9evonden in Uw omgeving of het ZEEUWSCH DAGBLAD heeft er al een verslag en een foto van gemaakt. Ook het nieuws van buiten de provincie en buiten onze landsgrenzen vindt vliegensvlug zijn weg naar de nieuwskolommen van het ZEEUWSCH DAGBLAD. U ontdekt nog veel meer in dit moderne, dynamische Zeeuwse dagblad. Let maar eens op de interessante artikelen, uitgebreide sportverslagen, de vrouwenpagina's, enz. U BENT NOG GEEN ABONNEE Dat is jammer. Maar, wij zullen het U gemakkelijk maken. U behoeft alleen maar onderstaande bon in te vullen, haar direct te verzenden en voor slechts 1,12 kriiqt U het ZEEUWSCH DAGBLAD vier weken op proef. Er was niets meer te redden in het huisje van het gezin Janssen in Delft. Drie kleine kinderen vonden in de vlammen de dood. DJAKARTA (UPI) De Bank van Indonesië heeft een hoeveelheid onge munt goud ter waarde van ruim vijf en een half miljoen pond sterling naar Londen laten overbrengen. De gouverneur van de bank zou heb ben gezegd, dat het „om redenen van veiligheid" was verzonden. DEN HAAG. In de plaats van de heer J. H. J. Maenen, die naar de Twee de Kamer is overgegaan, is de heer Dings uit Roermond benoemd tot lid van de Eerste Kamer voor de K.V.P. Hij zal die benoeming wegens zijn lidmaatschap van Gedeputeerde Staten van Limburg niet aanvaarden. Vervolgens komt in aanmerking de heer Hennekens uit Geleen, voorzitter van de beambtenbond van administratief perso neel bij de mijnen. Aan de administratie van het POSTBUS 26 MIDDELBURG Ik wens het ZEEUWSCH DAGBLAD gedurende vier weken op proef te ontvangen voor slechts 1,12. Naam: Adres: Woonplaats: r.rrr«T.T*T»r»rv

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1