D' DE VROUW KOOPT OP VIER MANIEREN Experiment met het lila uitje FLORENCE MASON Papendrecht gaat het op hoog niveau doen Amerikaanse reizigster in consumentenbelangen HET BEGON MET DE GROTE HAMDIEFSTAL WIN UW VAKANTIEWENSEN Zaterdag 17 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Half jaar zwerven In Mount Vernon Met hersens Werken beter De Euromarkt- Christelijke Volkspartij niet ingeschreven van Hiswa-Goed Kamp geopend Kinderpostzegelactie werd groot succes LAATSTE REIS VAN FOUNTAINS ABBEY Van onze redactie voor de vrouw EN HAAG De grote ham diefstal, dat was pas een verhaal, zegt Florence Ma son. „Miljoenen Amerika nen schreven brieven naar het ministerie. Het werd een heel schandaal, de bond van vleesverpak kers is erg sterk in Amerika. Maar toen het algemeen bekend werd, dat je by de ham die je kocht van de prijs voor dertig procent aan water betaalde, nam niemand dat meer. Er moest een nieuwe wet komen die de fabrikanten van ingeblikt vlees verbood de ham een mals uiterlijk te geven door die voor een derde met water op te pompen. Die ham geschiedenis speelde zich vorig jaar rond Pasen af. Het heeft veel con sumenten de ogen open gemaakt." Consumenten, als dat woord een maal is gevallen in een gesprek met Florence Mason, kan niets haar meer op een ander thema brengen. Begrij pelijk, want deze pittige Amerikaanse, al vijf en zestig maar nog bergen werk en kilometers reizen verzettend, kwam als consumenten-ambassadrice .naar Europa. In september stapte zij in Southampton van boord. Daarna trok zij door Engeland en de Scandinavische landen, door Zwit serland, Spanje, Oostenrijk en Italië. Dertien landen zal zij in Europa be zoeken voor ze weer teruggaat naar haar zeeman en haar kleine flat dij New York. We kregen in Den Haag de kans even met haar te praten. Zij kwam toen juist uit Parijs en was al bijna weer naar Brussel onderweg. In Brussel blijf ik langer in verband met het komende - ongres, vertelt zij, Van 21 tot en met 23 maart zullen af gevaardigden van consumentenbon den uit de hele wereld daar elkaar ont moeten. Uit Amerika en Japan, uit Canada en Australië, uit Niemv-Zee- land en vele Europese landen tot en met IJsland gaat men daar overhet- kopen-met-j e-hersens-erbij praten. Vooral met het oog op dat congres ben ik naar Europa gekomen, zegt Florence Mason, terwijl ze van de stoel naar het raam loopt en terug, want aan stilzitten is ze ondanks haar grijze haren nog maar zelden toe blijk baar,- „Ja, ik ben vijf en zestig, ik wilde net ophouden met werken en toen kwam dit. Ga eens naar Europa zei mijn baas, ga naar alle landen waar consumentenbonden zijn. JNa twee en twintig jaar bij de Amerikaan se Consumers Union gewerkt te heb ben. kon dat er nog wel bij, vond ik. Nu zwerf ik al meer dan een half jaar evenveel rond als mijn man. Ik ont- moet hem af en toe in Bremen, hij is zeeman. Kwartiermeester aan boord van de America, ons op een na groot ste passagiersschip. Wat wij in Amerika zoal doen voor de consumenten? Wel, allereerst ze leren kopen met open ogen en op een intelligente manier. Consumentenbon den hebben niets tegen reclame, al meent men dat dikwijls. Wij willen al leen graag, dat wij als kopers via die reclame eerlijker worden voorgelicht. Let the consumer be intelligently in formed. laat de consument intelligent voorgelicht worden, dat is ons prin- 'ïn6'Mount Vernon bij New York heeft de Amerikaanse Consumers Union een groot laboratorium. Daar wordt van alles getest, van spelden en naalden tot auto's. Ja, auto s v^el zelfs, want 85 pet. van onze leden heeft een gezin. En van die gezinnen heeft meer dan een kwart een of twee wagens. In dat laboratorium werken zestig ingenieurs. Tachtig experts doen voor ons daar naast nog onderzoekingen op andere laboratoria. Bovendien komen er sere- seld veel studenten bi] ons assisteren. De consumenten kunnen via vragen lijsten zelf opgeven, wat zij zoal on derzocht willen hebben. Wii doen vooral veel „lifetests on derzoekingen waarbij dat.wat m wer kelijkheid met een bepaald ?PP;"aat enzovoorts gebeurt, wordt geïmiteerd. Mixers worden bijvoorbeeld onder zocht door een vijftal van die ap paraten van allerlei soort dagen lang achter elkaar het werk te laten doen dat zij moeten doen als een huis vrouw ze gebruikt bij aak?,. Op die manier wordt het uithoudings- vermogen van het mechanisme gecon troleerd. Racebaan Voor het onderzoeken van auto's hebben we in Californië een grote racebaan. Ook vrouwen proberen daar allerlei soorten wagens. Waarom niet, er zitten in Amerika veel vrouwen achter het stuur en er zijn op dat ge bied natuurlijk ook vrouwelijke tech nische experts. Om grasmachines te testen hebben we in Florida een flink stuk land. Ja, in Amerika onderzoeken we ook kleding. Op de kwaliteit van de tex tiel onder andere, daar is in Mount Vernon een speciaal laboratorium voor. Maar ook op afwerking. Dat gebeurt zowel met kleding voor dames als voor heren. En voedsel eveneens, inderdaad. Vooral diepvries, want dat wordt in Amerika vee! ge bruikt We hebben vastgesteld dat be vroren voedsel tijdens het transport veel kan lijden bijvoorbeeld doordat het dan al lichtelijk ontdooit. We heb ben het ook voor elkaar gekregen, dat daar nu tijdens het vervoer beter op wordt gelet. In New York begon het allemaal met een boek. zegt mevrouw Mason. In 1927 gaf Stuart Chase een boek uit en dat heette Your Money's Worth. Dat ging over hoe te kopen om waar voor je geld te krijgen. Het werd een bestseller. De schrijver kreeg duizenden en duizenden brieven van lezers, die hem vroegen welke zeep. ijskast of koffie pot ze het best konden kopen. Men wist geen raad met die brieven, ze kwamen bij de standaardisatiecom missie terecht. Daar werd tenslotte dan maar een plaats voor een bureau tje ingeruimd en een secretaresse vrij gemaakt om al die brieven zo goed mogelijk te beantwoorden. Het bleef maar post stromen en dat maakte die commissie duidelijk, dat er eigenlijk dringend een soort instel ling voor objectieve voorlichting van consumenten nodig was. Daaruit- is de Amerikaanse Consumers Union ont staan, de eerste bond van consumen ten ter wereld. Die groeide eerst lang zaam, later steeds sneller. Nu bren gen de leden elk jaar drie miljoen dol lar op om allerlei onderzoekingen in het belang van de consument te bekos tigen. The great ham robbery, de grote hamdiefstal, dingen als van die ham met al dat water spreken heel Ame rika aan,, zegt Florence Mason. Maar verder zien ook bij ons nog lang niet alle kopers het belang van goede voor lichting in. Men moet een zekere graad van in telligentie hebben om in de resultaten van bepaalde proeven en vergelijken de onderzoekingen geïnteresseerd te zijn. Wij merken in Amerika dat er meer belangstelling voor dit soort voorlichting komt. naarmate meer huisvrouwen een behoorlijke schoolop leiding hebben gehad. ,,Is er een duidelijk verschil tussen de Amerikaanse en Europese consu- mente, vragen wij. Florence Mason aarzelt even voor ze die vraag beantwoordt. „Ik ben hier in alle landen waar ik kwam zo gast vrij en vriendelijk ontvangen", zegt zij, als excuus blijkbaar voor wat in haar antwoord als kritiek mag gaan klin ken. „Ik rioet vaststellen dat de Ame rikaanse huisvrouw er wel meer op uit is goed spul voor goed geld te krijgen dan de Europese, zegt zij. ..Ziet u. ik denk dat het komt door dat bij ons de huisvrouw doorgaans ook een werkkring heeft. Ze is dus steeds met haar geest meer bezig, haar „job" houdt haar intelligentie wakker. Maar in vele Europese lan den heb ik moeten constateren, dat (Ingezonden mededeling) BESCHERMT TEGEN VERKOUDHEID, GRIEP, KEELPIJN In buisjes a 20 en flacons a 50 tabletten FLORENCE MASON samenwerken een huisvrouw haar hersens toch eigenlijk liever niet al te veel inspant. Ze maakt schoon en -mg eens schoon en besteedt verder dikwijls liever haar tijd en aandacht aan wat praten bij een kopje koffie dan aan het uit kienen waar ze iets eventueel goedko per zou kunnen krijgen. Men zit hier, praat wat en denkt aan'glamour, zegt de vrouw uit het land dat voor ons Europeanen uitge sproken het land van makkelijk geld uitgeven en glamour is. In Amerika heeft een vrouw meestal én een huis houden én een werkkring. Ze blijft daardoor blijkbaar met haar hoofd actiever, ze laat zich al winkelend minder gauw knollen voor citroenen verkopen". ,.Nu moet ik echt door naar Brus sel, zegt Florence Mason en zij schikt haar grijze haren onder het kleine zwarte kapje, trekt het jasje van haar mantelpakje recht en staat al weer klaar voor het volgende land. Wat er in Brussel allemaal gaat ge beuren tijdens dat congres, nu in maart? We willen hier in Europa een grotere samenwerking tussen de con sumenten in de verschillende landen gaan bevorderen, zegt zij. De pnees- te landen zijn te klein om zich voor de consumenten een groot laborato rium te kunnen permitteren. Maar als men samenwerkt, zou men veel meer kunnen bereiken. Inderdaad, de Euromarkt heeft ook invloed op die samenwerking. Op de openbare zitting tijdens het congres zal dr. Mansholt bijvoorbeeld spreken over hetgeen de tweede fase van de E.E.G. voor de Europese consument gaat betekenen." DEN HAAG (ANP). Het verzoek van het bestuur van de Christelijke Volkspartij (C.V.P.) tot inschrijving in het kiesregister is door de Kiesraad af gewezen. Deze afwijzing houdt verband met de bepaling in de Kieswet, dat inschrij ving moet worden afgewezen als de naam geheel of in hoofdzaak overeen stemt met een reeds geregistreerde naam van een politieke groepering, waardoor verwarring te duchten is. In het register is al ingeschreven de Chris telijke Nationale Volkspartij. Wie van een culturele nachtrust wil genietdh kan éen nachthemd kopen van batist dat bedrukt is met repro- dukties van schilderijen van ,4oude meesters. Daar zijn onder andere enkele „meesterstukjes" bij van Rem brandt, Vermeer en De Goya. Grappig voor meisjes van een jaar of tien zijn pyjamaatjes van lapjesstof; tijk waarop schots en scheef vierkant jes met verschillende dessins zijn ge drukt, waardoor ze er op vast gestikt lijken. Het driekwart broekje en het mouwloze jakje zijn met contrasteren de frivole kantjes afgewerkt. Er is voor minder dan een gulden een „wonder"-stift verkrijgbaar door middel waarvan men niet alleen keu rige vouwen in pantalons tovert of gekreukelde plooirokken als nieuw maakt. Dit blokje in de vorm van een stukje zeep wrijft ook brilleglazen helder glimmend en verhindert een ladder in uw nylon om verder te kruipen. Ook in stretch nylon artikelen kun nen gaatjes of ladders vallen. Bijpas send garen was tot voor kort moeilijk te vinden. Nu zijn er kaartjes voor handen met speciaal stretch nylon garen in alle voorkomende kleuren. In een eenvoudig plastic bakje, ge vuld met een soort turfmolm en zaad kan men op simpele wijze in enkele maanden een prachtige miniatuur bloe mentuin kweken. Door middel van kopjes water, kunstmest en accuratesse bloeien in deze broeikas na enkele maanden afrikaantjes. asters en andere bloemen. De „tuin" kan op elk gewenst moment gestart worden, behalve tus sen half oktober en eind januari, Overtollige planten kunnen in een echte tuin of in een bloembak worden overgeplant. Er is een nieuwe haardroger met een fraaie moderne vormgeving in de handel, die zowel staand als hangend gebruikt kan worden. Daardoor kan de gebruikster bijvoorbeeld rustig tij dens het drogen haar manicure ver zorgen. Het materiaal van het apparaat is nylon. Naar wens kan warme of koude lucht, door middel van een schakelaar op het voetstap, toegevoegd worden. De kleuren zijn zwart en ge broken wit. De kleur van de droogkap, bestaande uit met rubber beklede popeline, is blauw. Wie geen grote voorraad aan kwas- ten bezit heeft een handige hulp aan een flesje met een speciale vloeistof om kwasten van verf te ontdoen. De kwast hoeft slechts even in dat water tje op een schoteltje gedoopt te worden, waarna hij ook even onder de kraan moet worden gehouden, en hij is weer voor het volgende gebruik gereed. Speciale huisvrouwen-kwastjes in alle maten zijn vierkant en plat. Ze hebben een kort handvat en bestaan uit verend schuimrubber waarover een bepaalde soort textiel is getrokken. Ook pas beginnende amatrices kun nen er prachtige resultaten mee be reiken. „Schoonmaaktijd plezierige tijd", staat er als een lokkende uitroep bij jolige schortjes die uitbundig worden tentoongespreid. Schortjes in de vorm van kleine jurkjes, met boothals en geheel het lichaam omsluitend. Ze hebben een rimpelrokje, gakken en van achter een knoopsluiting. In effen heldere kleuren, gecombineerd met vrolijke dessins. Het wordt de vrouw die winkelt of boodschappen doet in Nederland steeds makkelijker gemaakt. In dit koopcentrum in de Kanalenwijk in Utrecht nu nog op schaal zal zij in de nabije toekomst duurzame artikelen kopen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Door het luiden van een grote scheepsbel heeft Amster dams burgemeester mr. Van Hall gis teren de tentoonstelling Hiswa-Goed Kamp in de nieuwe Rai geopend. De tentoonstelling is tot en met 25 maart te bezichtigen. In zijn openingstoespraak zei mr. Van Hall: „Door de mechanisatie bereikt de mens minder dan voorheen de inner lijke bevrediging van de scheppende arbeid. Hij tracht deze bevrediging nu in de vrije tijd op een ander gebied te vinden. Gelukkig is de mogelijkheid daartoe in ruime mate aanwezig. De mens be schikt over meer vrije tijd dan vroe ger en de stijging van de welvaart heeft velen de middelen verschaft om er eens uit te kunnen vliegen. Wat vroeger voor enkelen was weggelegd, is nu voor de massa bereikbaar". AMSTERDAM (A.N.P.) De kinder postzegelactie 1961 heeft 2.9 miljoen gul den netto opgebracht vier ton meer dan die van 1960. Er werden bijna 25,5 miljoen zegels verkocht. De schoolkin deren zorgden voor tachtig procent van de omzet. De plaatselijke comités na men de rest voor hun rekening. Van onze redactie voor de vrouw UTRECHT Winkelen is zaterdags in veel stadscentra lang niet meer zo gezellig als vroeger. Veel te vol", vindt de heer P. A. In 't Hout van een instituut met de lange naam „Centraal Orgaan ter bevordering van Middenstandsbedrijfspanden" (C.O.M.). Dat komt omdat de tegenwoordige klant veeleisender is geworden. WIJ hebben ontdekt dat Piet, onze groenteman, het nu zover heeft gebracht dat hij ons zachtlila gekleurde uitjes kan ver kopen. Hulde aan dit doortastende groentemannetje. De lila ui heeft in Indië ons hart gestolen. Daar smaakt dat heerlijke ronde bolletje zo zoet, zo teder dat wij het bij wijze van dessert veror berden. Nu smaakt dit Nederlandse lila uitje wij hebben ons laten ver teilen dat het uit Brabant komt iets minder zoet dan het Indische, maar de smaak en ook het uiterlijk zijn verrukkelijk. Vanzelfsprekend zijn wij er onmid dellijk mee gaan experimenteren. Wij hebben dit lila bolletje uitgehuwelijkt aan een aardappeltje, een worteltje, aan een taugee en aan zeer exotische kruiden. Het resultaat was echt goed. En toen de schotel op tafel kwam, waanden wij onszelf een existentialis tische schilder. En dat is natuurlijk wel ietwat verwaand! LENTEFESTIJN Maar toch. de leuke kleuren waren een lentefestijn op tafel. Hier is het recept van ons L e. n t e f e s t ij n. Voor vier personen nemen wij drie lila uitjes in plakken gesneden, 750 g fel oranje worteltjes, ietwat gelijk van formaat, en wel elegant en klein. Dus sierlijk als u mij begrijpt. Hierbij komen: 150 g taugee, die wij met en gelengeduld in ruim water ontdaan hebben van de groene mutsjes. Niet omdat die mutsjes storen, maar om dat het zo hoort. Verder slechts vijf grote rauwe, in fijne plakken gesne den aardappelen. Maar nu: een halve theelepel ker riepoeder met een mespunt gember- jioeder. evenveel tijm, korianderpoe- der en basilicum. Voorts zetten wij de fles sojasaus en de tomatenketchup op tafel. In vijf eetlepels olie die wij wel heet. maar niet walmend heet laten worden, fruiten we de lila uitjes iet wat goudgeel. Hierbij deponeren we de worteltjes, in zeer fijne plakken gesneden, en de plakken aardappel. Alles hutselen wij met een keukenvork door elkaar en als elk stukje groente dit is natuurlijk wel wat drastisch gezegd een glimmend huidje heeft gekregen, worden alle kruiden met zout naar smaak erop gestrooid. Nu zetten we het deksel op de pan en hebben twintig minuten rust. Daarna wordt het deksel van de pan gehaald en de gasvlam hoger gezet. Het over tollige vocht moet ijlings verdampen. De gehaktbal staat al in de oven. We hebben hem deze keer zo klaar gemaakt: door 400 g half var kens- half rundergehakt mengen we twee afgestreken eetlepels bloem, een eetlepel meik, een fijngesnipperd uitje, een rauw ei, peper en zout naar smaak en een eetlepel tomatenket chup. In een vuurvaste schotel wordt een laag plakken vers vet spek neerge vlijd; hierop strijken we deze gehakt- massa uit. We gieten er 75 g gesmol ten margarine overheen en zetten de schotel in de reeds tien minuten v o 1 aanstaande oven. Pas als het prutte len van de margarine duidelijk door de ovendeur te horen is, wordt het gas iets lager gezet. Giet nu enige eetlepels warm water op het ge hakt en laat het in vijftig tot zestig minuten zachtjes gaar braden. Een waarlijk heerlijk eten bij de groenteschotel. Wilt u het gehakt op ietwat ongewone wijze op tafel, be strijk dan vijf minuten vóór het uit de oven halen, de bovenkant van het gehakt met sandwichspread, of ge raspte kaas vermengd met boter. En als u van uw lentefestijn een restje over hebt, maak dan de dag erna hiervan een heerlijke tomaten soep. Zet de rest groente op met IV4 liter koud water. Doe hierbij honderd g in zeer kleine blokjes gesneden runder- poulet, twee eetlepels rijst en de in houd van een blik of zakje tomaten soep Laat aan de kook komen, maar roer er wel af en toe in. Vervolgens laat u deze massa in de toegedekte pan dertig minuten trekken. Deze soep maken we af met veel gehakt groen, zoals peterselie, selderijgroen of zeer fijngesnipperd groen van de prei. WEINIG WERK We zetten bij elk bord een beetje geraspte kaas en geven er soepsten gels bij. Wel een heerlijke soep en met weinig werk toebereid. Wilt u nog iets toe eten? Maak dan van zes appels deze schotel: Pommes glacées. U neemt zes mooie gave handappels, die u schilt en ontdoet van het klokhuis. Verdeel ze in de helft en leg deze helften in een pan met een grote bodem. Giet er zoveel kokend water op, dat ze nauwelijks bedekt zijn. Hierbij doet u drie eetlepels suiker, een eetlepel boter, twee kruidnagelen met een stukje kaneel (een cm lang). Laat de appels in de open pan gaar. maar niet te zacht koken. Als u ziet dat alle vocht is verkookt, controleer dan of de appels zacht zijn. Mocht dit nog niet zo zijn, giet er dan eetlepelsgewijs ko kend water bij. De gare appelhelften legt u in een vuurvaste schotel en bedekt ze met een mengsel van boter, basterdsuiker en rode jam. Laat ze in de hete oven, hoogstaand, glaceren. Serveer warm! Wij wensen u smakelijk eten toe en tot de volgende keer. MICKY WOODHOUSE. De radio, de beeldbuis en de recla me maken het publiek kritischer. Daarom doet de klant bij voorkeur zijn inkopen in een stadscentrum waar vergelijkingsmogelijkheden zijn. Ook dorpsbewoners zoeken het tegen woordig hoger op en winkelen in de stad. Dat komt weer door de „ver stedelijking" van de smaak op het platteland." We staan in de Jaarbeurs in Utrecht voor een maquette van het allernieuw ste „shopping centre", het Binnenhof in Amstelveen. Het is een van de ma quettes in een expositie van moder ne winkelwijken in het Vredenburg. ..Het Binnenhof is een voorbeeld van de nieuwste typen winkelcentra die de laatste jaren in Nederland worden gebouwd. Het neemt een groot deel van de functie van de oude stads kern over", zegt de heer In't Hout. Wie de Kalverstraat te druk vindt is met de auto in een wip in het nieuwe koopcentrum, en heeft een zee van parkeerruimte. „PUNT" In samenwerking met enkele mid denstandsorganisaties richtte het C.O.M. deze expositie in. Een dertig tal winkelwijken „op schaal" staan er voor de vele detailhandelaren die de beurs bezoeken „uitgestippeld." Met behulp van de maquettes gaan de detaillisten zich afvragen of zij met hun eigen winkel in stad, buiten wijk of dorp op een gunstig „punt" liggen. Tot na de oorlog namen de Neder landse middenstanders het met de ligging van hun zaakje niet zo nauw. Lukraak werden winkeltjes geopend, die voor de huisvrouw dikwijls moei lijk bereikbaar waren. Op de exposi tie kan men zien dat de oude Romei nen er wat dat betreft meer kijk op hadden. Die kenden reeds bepaalde ..shopping centres". Bij het Forum Romanum waar veel volk kwam, wer den bijvoorbeeld veel winkels geves tigd. „Van de huisvrouw moeten wij het hebben", vertelden enkele detaillisten op de expositie. Zij is het immers die de inkopen doet. Zij besteedt tachtig procent van het gezinsinkomen. Van de vrouw uit gezien bouwden Neder landse architecten en economen na de Eigen nieuwsdienst IJMUIDEN Het Britse vrachtschip Fountains Abbey, dat een maand gele den op de Noordzee uitbrandde, zal in Zeebrugge worden gesloopt. Na de brand was het schip naar de Amsterdamse haven gesleept. Gister middag hebben de sleepboten Nestor en Assistent het naar IJmuiden gebracht. Daar nam de Titan het voor zijn laatste reis op sleeptouw naar Zeebrugge. oorlog een geheel nieuw winkelwijk systeem op. Bij de bouw van winkel wijken gaan de heren nu van vier vormen uit: buurtwinkelcomplexen, wijkwinkelcentra, subcity centra en stadscentra, INTERNATIONAAL De Lijnbaan in Rotterdam is een internationaal voorbeeld van een stadscentrum. Om daar te gaan win kelen kleedt de vrouw zich extra ge zellig. Daar worden de belangrijke inkopen gedaan en de klant heeft er wel een ritje met de tram of de auto voor over om in zo'n centrum etala ges te kijken. De ..subcity" of het .,stadsdeeicentrum" neemt de plaats in van het stadscentrum. Naast Am stelveen komen er nu in Leidschendam en Rijswijk grote subcities. De gewone boodschappen doet de vrouw het liefst zo dicht mogelijk bij huis of zij laat het aan de kinderen over. Voor die „dagelijkse behoeften" hebben de meeste moderne woonwij ken in Nederland een „buurtwmkel- complex". Trekt u met een denkbeel dige passer een cirkel met dat com plex als middelpunt, dan mag dat volgens economen en architecten niet Verder dan vierhonderd meter van uw flatje verwijderd liggen. Een prachtig voorbeeld van zo'n buurtcomplex is de „Rijnbaan" in Utrecht, een geheel overdekte winkel hof. Een paradijs voor kinderen die er voor moeder naar de bakker en groenteboer gaan. Wilt u er een uurtje op uittrekken om even gezellig met buurvrouw te winkelen, dan staat in de nieuw bouw het wijkwinkelcentrum tot uw beschikking. Daar worden naast voe dingsmiddelen en dergelijke ook duurzamer goederen verkocht, zoals lingerie, huishoudelijke apparaten, schoenen en kleding. EERSTE PAAL Er wordt in Nederland hard ge werkt aan al deze centra, dè voorzie ningsapparaten voor de huisvrouw. In de Kanalenwijk in Utrecht komt bijvoorbeeld een prachtig koopcen trum en bij Sommelsdijk een dorado waar de huisvrouwen uit Goeree en Overflakkee gezellig kunnen winke len en koffie drinken. Tegen bet einde van deze maand wordt in Papendrecht, een dorp met in de toekomst elfduizend inwoners, de eerste paal van een uniek winkel complex geslagen. Een centrum waar de vrouw op „twee" lagen kan win kelen. Dat winkelcomplex wordt tegen een schuine dijk gebouwd. Onder het kunstmatige plein tegen die dijk ko men een grote supermarkt in textiel en een meubelzaak. Daarboven een winkelplein met overdekte wandelgan gen. In Europa kent alleen Zweden een dergelijk winkelcentrum op twee ni veaus. Het is dè oplossing voor ons land, waar immers veel dorpen aan dijken gelegen zijn. (Ingezonden mededeling Waar wilt u heen? Hoe wilt a rei zen? Met hoeveel personen wilt n op vakantie Als u het aan Libelle vertelt, hebt u de unieke kans al uw vakantiewensen vervuld te zien. Want volgende week vindt u in Libelle onder het motto „Win uw vakantiewensen" de gezelligste prijsvraag, ooit uitgeschreven. En.... iedereen kan meedoen! In het nieuwe nummer van Libelle bovendien„Waarom mag koningin Dina haar kind nooit meer zien?", „Tennis hoeft geen dure sport te zjjn" en „Vrouwen uit een andere wereld". Wanneer ook u deze nieu we Libelle niet wilt missen, abon neer u dan per briefkaart bij Libelle, Nassauplein 3, Haarlem.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 9