Ontspanning in Indonesië door „vooroverleg" NU BETER DAN OOIT Iledig Oran vo in handen van geheime leger Matroos verstoorde Vrede op Ontbinding Kamer schrikt K.V.P. af KRITIEK VAN KAMER OP VERHOGING VAN HUREN Smokkelaar door schot getroffen „BETAAL GEEN BELASTING" Eerste Kamer wil snelle regeling RTM-Spoorwegen GEEN BREUK MET KABINET Zaterdag 17 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 REGERING MAAKT ZICH GEEN ILLUSIES LANDAU: TWEEMAAL LEVENSLANG JONGETJES SPEELDEN MET GRANATEN Amerikaans vliegtuig met 107 mensen vermist GESTOLEN GOUDEN KELKEN TERECHT VERZENDING ZEEPOST Nieuwe plannen voor Waaggebouw in Delft VECHTPARTIJ TIJDENS NACHTMIS Zelf aan de slag <557 Eigen nieuwsdienst TA JAKARTA. In het openbare leven van Indonesië zijn de berichten over het komende Nederlands-Indonesische vooroverleg onmiskenbaar met opluchting ontvangen. Dat blijkt uit het dalen van de prijs van de rijst, het belangrijkste voedingsmiddel. Een andere aanwijzing voor de ont spanning is de koers van de roepiah op de zwarte markt. Vóór de berichten over het geheime vooroverleg kostte een Maleise dollar honderdvijftig roe- piah; gisteren nog maar 125. In Djakarta werd gisteren gezegd dat aan Indonesische zijde aan het geheime overleg zal worden deelgenomen door Sudjarwo Tjondronegoro, Adam Malik en Zairin Zain. Sudjarwo is lange tijd Indonesiës permanente vertegen woordiger bij de Uno geweest. Hij is onlangs ook in New York geweest als president Soekarno's vertegenwoordi ger, toen de bemiddelingspogingen van Oe Thant begonnen. Zain en Malik zijn ambassadeur in Washington resp. Moskou. De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen en de permanente vertegenwoordiger bij de Uno, dr. C. W, A. Schürmann, zullen Nederland bij het overleg vertegen woordigen. Dat is gisteravond meege deeld door minister Luns. Voorwaarde Overigens schijnt men zich op het Indonesische ministerie van buiten landse zaken niet al te veel illusies over het komende overleg te maken. Men vindt daar dat de Nederlandse regering op geen enkele wijze heeft laten weten dat zij werkelijk bereid is westelijk Nieuw-Guinea ten slotte aan Indonesië over te dragen en dat blijft volgens het ministerie „absolute voorafgaande voor waarde". Minister Subandrio heeft gisteren ge zegd dat het zenden van Nederlandse oorlogsschepen „in de richting van Nieuw-Guinea" het vertrouwen van Indonesië in de oprechtheid van Neder land niet groter maakt. „Wij zullen spoedig zien of Nederland met het vooroverleg alleen tactische bedoelin gen heeft", zo zei hij. De onderzeebootjagers Groningen en Limburg Zijn gisteren het Panama kanaal gepasseerd. De onderzeeboten Zeeleeuw en Dolfijn zullen vandaag door het kanaal varen. Generaal Nasution is gisteren voor een inspectietocht naar Oost-Indonesië vertrokken. Hij heeft van president Soekarno volmacht gekregen de beslis- Van onze correspondent BONN. Landau, een 51-jarige oud SS-onderofficier, is gisteren door de rechtbank te Stuttgart twee maal veroordeeld tot levenslange tuchthuis straf wegens moord op 21 joden in het destijds door de Duitsers bezette gebied van Polen. Het hof achtte bewezen dat Landau in juli 1941 in de Poolse industriestad Drohobycz bij Lodz bevel heeft gege ven tot het doden van twintig joden, omdat zeventien joden niet op hun werk waren verschenen; voorts dat Landau van het balkon van zijn wo ning af een jood, die bij hem in de tuin werkte, heeft doodgeschoten, om dat het slachtoffer tijdens het werk twee maal had uitgerust. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Haagse politie heeft drie mortiergranaten uit handen van kleine jongens weten te krijgen. Een onderwijzer waarschuwde de politie, nadat een negenjarige jongen aan kin deren uit de klas een 25 centimeter lan ge granaat had laten zien. Hij had het projectiel op het militaire schietterrein op de Waalsdorpervlakte gevonden. Thuis had hij het met een hamer be werkt, maar het was wonderlijkerwijs niet ontploft. Een dertienjarige jongen liet donder dag aan zijn oom twee granaten zien, die hij van een vriendje had gekregen. Oom stuurde neef meteen naar de po litie. LOS ANGELES (AP Reuter) Schepen en vliegtuigen speuren se dert donderdagnacht de Stille Oceaan af naar een spoor van de G 121 super constellation die met 107 mensen aan boord wordt vermist. Het toestel, dat door het Amerikaan se leger was gehuurd, was op weg van het eiland Guam in de Stille Oceaan naar Manilla op de Philippijnen. Het had daar donderdagavond om acht uur moeten aankomen. Op dat tijdstip had het vliegtuig nog maar voor drie uur brandstof aan boord kunnen hebben. singen te nemen, die hem daar nodig voorkomen. Klachten Uit Makassar wordt overigens bericht dat er ontevredenheid begint te heer sen onder de' vrijwilligers, die naar Oost-Indonesië zijn gebracht voor de „bevrijding" van West-Irian. Ze klagen erover dat ze als boeren en arbeiders te werk worden gesteld. Er wordt zelfs gefluisterd dat het keurkorps van de mobiele brigade, die onlangs naar „grensgebieden" zijn over gebracht, naar Makassar zijn gestuurd om de duizenden vrijwilligers in de hand te houden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het voorstel van de regering de huren in drie fasen te verhogen de eerste verhoging zou 1 juli moeten ingaan ont moet bij de Tweede Kamer nogal wat bezwaren. Dat blijkt uit het voorlopig verslag van de Kamer op de voorgestelde wijziging van de Huurwet. Vele leden (P.v.d.A.) maken ern stig bezwaar tegen de huurverhoging. Zij betreuren het vooral, dat de re gering het advies van de in dit op zicht eensgezinde vakbeweging heeft afgewezen. In het advies werd aangedrongen op meer woningwetwo ningen en op een beperking van huur verhoging van vooroorlogse wonin gen. Afwachten Veel andere leden (K.V.P.) verkla ren zich voor noch tegen de voorge stelde verhoging. Hun standpunt zal worden bepaald, zo schrijven zij, door de ontwikkeling van de algemene eco nomische en sociale situatie. Evenmin wensen zij zich vast te leggen op percentages en data van verdere huurverhogingen. De toekom stige sociaal-economische ontwikke ling in ons land is in sterke mate be palend voor de mogelijkheid van ver dere huurverhogingen. Deze ontwik keling is over een reeks van jaren niet met zekerheid te voorspellen. Verschillende leden vragen in het voorlopig verslag hoe nu de verhou ding huur-inkomen moet zijn, omdat voor deze verhouding al huurpercen- tages worden genoemd, die in werke lijkheid reeds ver worden overschre den. Verscheidene andere leden kun nen zich met de voorgestelde huurver hogingen wel verenigen. Ondanks eni ge verhoging, zeggen zij, bleef het huurpeil ten .achter bij de stijging der overige prijzen. Van onze correspondent EINDHOVEN Een Belgische bo- tersmokkelaar G. van V. is gister ochtend in de Noordbrabantse plaats Bu- del door kogels uit pistolen van de Ne derlandse douane in zijn hoofd en onder lichaam getroffen. Hij is in het zieken huis opgenomen. Om half zes had een Nederlandse douane gezien, dat bij de schuur van een zekere Van M. een Chrysler werd geladen. Met twee inzittenden reed de wagen even later weg. Toen de grenswachten de bestuurder sommeerden te stoppen, gaf hij vol gas en zette koers naar Hamont. In de Mulkstraat opende de douane het vuur op de voorruit en de motorkap van de Chrysler. Van V. die de wagen bestuurde, werd geraakt. In de auto werden zevenhonderd kilo boter en een grote hoeveelheid kraaiepo- ten gevonden. De tweede inzittende nam de benen, voordat de douane de auto had bereikt. KOPRA ROTTERDAM 16 maart. (Medegedeeld door de fa. Cantzlaar en Schalkwijk). Kopra c.if. basish. uitgel. p. t. phil. f. m. april 163,50 v., 162.50 k. Prijshoudend. AARDAPPELEN AMSTERDAM, 16 maart. Bintje 35 mm klei: apr. 26.90—26,80; omzet 442 contr. (Ingezonden mededeling) Van onze Parijse correspondent ALGIERS Oran is vrijwel volledig in handen van de O.A.S. Niet alleen hebben commando's van deze organisatie de controle in de straten op net verkeer, op de auto's, de bestuurders en de inzittenden van de politie overgenomen, maar bovendien hebben zij gisteren heel intensief gecontroleerd in vele openbare ge bouwen. Zelfs in de politiebureaus drongen de commando's bin nen en ook in het stadhuis, waar zij een bezoek brachten aan het kabinet van de burgemeester om daar papieren en dossiers te onderzoeken. Het is van Algiers uit moeilijk al deze feiten te onderzoeken maar gis termiddag heb ik gegeten met een officier van de inlichtingendienst van de politie, die mij op zijn woord van eer verzekerde dat Tik woord waar was. VLIEGTUIG Gedachtig het vlugschrift, dat ik eer gisteren had gezien een vlugschrift waarover ik u gisteren vertelde heb ik de telefoon genomen en het be- spreekkantoor van Air France in Oran opgebeld. „Hallo, mag ik een plaats in het avondvliegtuig naar Parijs?" „Het spijt me, meneer, wij kunnen u dit niet geven." „Is er dan e eraplaats voor morgen?" „Mogelijk, ma-ar wij kunnen u geen vliegtickets geven." „Ook niet voor zondag of maandag?" „Neen, meneer, ook niet voor zondag of maandag." „Wat moet ik dan doen om een tic ket te krijgen; ik moet beslist naar Parijs." „Het beste is, dat u zich tot het hoofdkantoor in Algiers wendt; daar kan men u alle inlichtingen verschaf fen.'' INLICHTINGEN Ik heb het hoofdkantoor in Algiers niet opgebeld, omdat men mij daar ge vraagd zou hebben even langs te ko men, en mij dan direct als buitenlan der herkend zou hebben. Dan zou ik volkomen vrij zijn te gaan en te staan waar ik wilde. Ik heb ook niet om na dere inlichtingen gevraagd, omdat men mij over het door de O.A.S. opgelegde vliegverbod elke inlichting zou weige ren en mij alleen zou zeggen dat in dien ik een vliegtuig zou willen heb ben, ik dat zeker zou kunnen krijgen. Het telefoontje naar Oran bewees mij evenwel, hoezeer de O.A.S. er op het ogenblik in Oran de wind onder heeft en in welke mate zij de stad de tweede stad van Algerije in handen heeft. In Algiers zelf is het nog niet zover gekomen. Is het de geweldige troepen macht in en rondom Algiers, waarvoor zij bevreesd is? Of is Algiers net iets te groot om het als geheel onder de duim te krijgen? Ik heb trouwens de indruk dat de stad Algiers bezig is de O.A.S. uit de hand te lopen, hoewel ik onmiddellijk moet toegeven dat de feiten die zich op het ogenblik in Oran voordoen, ook Algiers direct bedreigen. Algiers leeft als geheel Algerije op het ogenblik op de radio. Hoe groot de opwinding ook moge zijn, om één uur kan men rustig over straat wandelen in alle wijken, zonder de kans te lopen een mes in de rug of een mitrailleurkogel in de buik te krijgen. Om één uur wordt er na melijk op alle stations die men hier maar op een radio-apparaat kan ont vangen nieuws uitgezonden en dat nieuws wil men bepaald niet missen. Men wil het niet missen om op de hoogte te blijven van wat er gebeurt in de rest van Algerije, om te weten wat er in Evian is gebeurd Daar gaan de wegen uiteen. Evian is namelijk het splitsingspunt. De Europeaan wacht met angst in zijn hart tot het oranje licht in Evian op rood springt, het rood dat voor de arabier groen betekent en waarop hij met ongeduld en vreugde zit te wach ten En daarna? De onmiddellijke toekomst zit boor devol vraagtekens en niemand hoe talrijk zijn theorieën of berekeningen ook zijn kan precies zeggen wat er zal gebeuren. Hierover halen beide bevolkingsgroepen eensgezind met ang stige ogen de schouders op. Geen van beide partijen kent de bedoelingen van de ander en niemand weet precies hoe het leger zal reageren. In dit opzicht kan er van alles maar dan ook werke lijk van alles gebeuren. Wij hadden hiervan gisteren in Al giers een voorproefje. Er werd ge staakt. Waarom wist niemand me pre cies te vertellen. De bussen reden niet en de benzinepompen waren gesloten. De havens lagen plat en de schepen die gisterochtend waren gemeerd lagen er nog en hadden gezelschap van zeven andere gekregen. Dat was nog niet zo verschrikkelijk erg, maar maandag wordt er een alge mene staking verwacht en als die even voortreffelijk wordt uitgevoerd als-die van gisteren, dan eten we droog brood met water en zal"ik trachten u bij kaarslicht van de toestand op de hoogte te brengen. Wat ons, behalve deze staking, te wachten staat is de reactie op het nieuws dat de inwoners van Algiers gisteren via hun radio's uit Oran ont vingen. Daar O.A.S.-Algiers en O.A.S.- Oran van het begin af aan zware con currenten zijn geweest, is het vrijwel zeker dat na de voorsprong die Oran gisteren heeft genomen, vandaag Al giers zal trachten de achterstand in te halen. Dit is althans wat mij „welinge lichte Europeanen" verzekerden. Over één door het geheime leger ge geven order verheugt men zich in Al giers bovenmate. De O.A.S. heeft de bewoners van Algerije ten strengste verboden belasting te betalen. „Deze belasting", zo zegt de O.A.S., „wordt toch alleen maar gebruikt om ons te bestrijden en iedereen die zijn belas ting betaalt, bewijst daarmee dat hij ons eronder wil krijgen. Wij hebben de belastingontvangers gewaarschuwd het geld dat zij binnenkrijgen, aan ons af te dragen en een lijst bij te houden van degenen die desondanks toch beta len en wij hebben onder de belasting ontvangers heel wat leden Van onze Haagse redactie DEN HAAG In Rotterdam moe ten nu spoedig de onderlinge verhou dingen worden geregeld tussen de Nederlandsche Spoorwegen, de Rot terdamse Tramwegmaatschappij en de Rotterdamse elektrische tram (metro). Dit zeggen zeer vele Eerste-Kamerle- den in het voorlopig verslag op de begroting van verkeer en waterstaat. Zij vragen minister Korthals ook of het waar is dat de gemeente Rotterdam op initiatief vara de Spoorwegen de aan delen van de R.T.M. heeft gekocht, en dat de N.S. een belangrijk deel van dit pakket weer van Rotterdam zullen over nemen. Zij willen ook worden ingelicht over deze verdeling en over oe exploita tie va-n de lijnen van de R.T.M. Vele andere leden willen weten hoe de staatssecretaris van verkeer en water staat denkt over een tariefsverhoging bij de Nederlandsche Spoorwegen. Zij noe men zo'n verhoging de eenvoudigste ma nier om de Spoorwegen uit de moeilijk heden te helpen, maar zij vragen zich af of deze ook de beste is. Een aantal stations, die vroeger zijn gesloten, moeten ou volgens verscheide ne Eerste-Kamerleden weer in gebruik worden genomen. Gedacht wordt aan sterk groeiende plaatsen als Zoetermeer, Hillegom en Voorschoten. Bestaan er al plannen om naar deze gemeenten stoptreinen in te leggen zo vragen de senatoren. Eigen nieuwsdienst TILBURG. Onder de vernielde vloer van een voor afbraak bestemd huis aan de Anna Pauwlonastraat in Tilburg heeft een klein meisje een gouden kelk gevonden. De politie vond later nog een grotere. De twee kelken werden precies een jaar geleden gestolen uit de kapel van het wijkhuis in de Koningswei. De da ders die toen ook een hostiedoosje en een pateen (een gouden schaaltje) mee namen, zijn nog steeds niet gevonden Zij hebben met hun buit, althans een deel daarvan, blijkbaar geen raad ge weten en hebben hem daarom waar schijnlijk in het lege huis verstopt. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten s.s. France .{19 maart), s.s. Westerdam (21 maart); Argentinië m.s. Alnitak (20 maart) Aus tralië m.s. Biumenthal (20 maart); m. s. Orion (21 maart); Brazilië m.s. Al nitak (20 maart)m.s. Cap Finisterre (22 maart); Brits-Oost-Afrika m.s. Kou- ang-Si (21 maart); Canada s.s. France (19 maart); m.s. Leabeth (21 maart); Chili m.s. Buchenstein (22 maart); Ned. Antillen m.s. Memnon (20 maart); Nieuw-Guinea m.s. Karimun (21 maart); Suriname m.s. Marathon (21 maart); Zuid- en Zuid-West-Afrika m.s. Cape town Castle (18 maart); s.s. Rondo (20 maart). DELFT 16 maart. Het historische Waaggebouw op de Delftse markt dat voorkomt op de lijst van Monumen tenzorg zal waarschijnlijk een kunste naarscentrum gaan worden. Het gebouw was sedert de bevrij ding in gebruik als fietsenstalling en openbare toiletgelegenheid, een situ atie die de burgerij en ook het ge meentebestuur een doorn in het oog was. Er is thans een stichting gevormd waarin behalve de gemeente verte genwoordigers zitting hebben van verschillende studentengroeperingen en van „de Kring", vereniging voor schone kunsten te Delft, die gezamen lijk de gelden bijeen zullen brengen om de Waag inwendig te verbouwen, waarna het mogelijk is hier uitvoe ringen te geven van studentencaba rets, experimenteel toneel, kamermu ziekavonden etc., terwijl het tevens als expositieruimte kan dienst doen. (Ingezonden mededeling) WAS- EN DROOGKOMBINAT1ES Half- en vol-automatisch COUZY - 1e Middellandstraat 72 Zeer gemakkelijke betaling Van onze correspondent ARNHEM De woorden Vrede op aarde hebben tijdens de nacht mis in de Arnhemse Martinuskerk in de kerstnacht een averechtse uit werking gehad. Midden onder de consecratie kwam een dronken ma troos de kerk binnen en hij werd zo lastig, dat een van de kerkgangers hem regelrecht het godshuis uit sloeg. Er ontstond een woeste vechtpartij, waarbij de matroos een mes greep en er in het wilde weg mee begon te ste ken. De man die hem uit de kerk had geranseld kreeg steken in kin, arm en schouders. Zijn kleren werden aan flarden gereten. Beiden stonden gisterochtend voor de Arnhemse politierechter de 22-jarige lichtmatroos J. H. S. uit Didam als verdachte, de 24-jarige textielassistent F. F. uit Arnhem als getuige. De matroos, een kleine, tengere jongeman, kon nauwelijks uit zijn woorden komen. Hakkelend vertelde hij op kerstavond van boord te zijn gegaan. Hij had een afspraakje met een meisje in Arnhem, maar zij had hem laten zitten. Hij was eenzaam en verdrietig geweest en had toen zijn leed in enkele café's trachten te ver geten. STRIJDENDE KERK Hij was voorbij de Kerk gekomen, had horen zingen en was naar binnen gestapt. Toen hij ineens de doos met kleren, die hij in zijn hand had ge houden, miste was hij in de kerk nogal luidruchtig op zoek gegaan naar de man, die zijn doos zou hebben. De ge tuige, een robuuste man, had toen het begrip Strijdende kerk gestalte ge geven. Hij vertelde gisteren: „Verdachte botste tijdens de consecratie tegen allerlei kerkgangers op. De kerkagent riep hem tot de orde, maar deze werd tegen de grond gelopen. Toen mijn assistentie werd ingeroepen heb ik hem de kerk uitgeslagen. In het por taal greep de matroos een mes. Hij stak mij er links en rechts mee. Hij riep nog: „Ik steek je kapot." „Dat", zei de getuige met opgeheven wijsvinger, „vergeef ik hem nooit." De matroos werd van dit op zelf bewuste toon gedane verhaal nog ner veuzer. „Ik kan niet zo goed praten", zei hij, „maar ik kreeg wel de eerste klappen." President tot getuige: „Ik vraag mij af, of het verwijderen van de ver dachte niet wat vreedzamer had kun nen gebeuren?" De officier van justitie vroeg ver oordeling tot zes maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voor waardelijk. AGRESSIEF Uit de laatste woorden van de matroos bleek, dat deze volkomen overstuur was, zijn optreden bijzonder betreurde en bereid was de schade die hij aan de kleren van de getuige had toegebracht, te vergoeden. De getuige daarentegen bleef nogal agressief. Hij schilderde op hoge toon, hoe de matroos al eerder en elders moeilijkheden zou hebben veroorzaakt. De getuige had dat tenminste gehoord. Dat alles bracht de politierechter en de officier ertoe de zaak toch maar aan te houden om een reclasserings- rapport te laten opmaken. Aan de matroos werd de raad gegeven aivdst met de getuige te gaan praten over de schadevergoeding. Dat gebeurde dan ook al in de hal van het gerechts gebouw. De schrijfster Beb Vuyk is door de jury (professor Donkersloot, H. J. Sme ding en Jeanne van Schaik. Willing) voorgedragen voor toekenning van de Marianne Philipsprijs 1962. Van onze parlementaire redacteur AMSTERDAM. Ontbinding van de Tweede Kamer heeft dr. W. L. M. P. de Kort gisteravond de Partij raad van de Katholieke Volkspartij voorgehouden als afschrikwekkend vooruitzicht indien de Tweede-Ka merfractie van de K.V.P. een breuk zou willen forceren met het kabinet- De Quay. Voorwaar geen eenvoudige zaak. vond dr. De Kort, die als voorzitter van deze fractie verslag uitbracht aan de Partijraad en daarbij het extra parlementaire karakter van dit kabi net op de voorgrond stelde. De fractie heeft bij de samenstelling van dit ka binet geen invloed op het regerings program gehad en kan zich dus in het overleg met de regering daarop niet baseren. Daaruit beredeneerde dr. De Kort o.a. het aanvaarden door de K.V.P. van de jongste voorstellen van minister Toxopeus tot verhoging van de ambte narensalarissen en het compromis voor de kinderbijslag. Met de ervaring van de formatie-1959 achter de rug, met de oppositie-pêrikelen van 1960 en 1961 DE NATUUR IN EN OM UW HUIS Goudsbloemen kan men nu wel in eigen tuin zaaien; u heeft er geen kas sen of bakken voor nodig. Men kan di rect ter plaatse in de volle grond van de tuin zaaien, maar zoek er wel een zonnig en beschut plekje voor op. De grond moet voldoende voedzaam zijn en men zal dus wat korrelmest of oude mest door de grond heen moeten wer ken; het vrij grove zaad mag wel één centimeter diep in de grond worden ge stopt. Tuinbonen kan men nu al wel poten. Flinke platen kan men wel bij de tuin ders of op de markt aanschaffen, doch ze moeten wel stevig zijn en aan de buitenlucht gewend zijn. Als men nu tuinbonen poot kan men ook enkele rijen leggen; van de planten die men poot zal men vroeger kunnen oogsten. Tuinbonen moeten wel voldoende ruim te hebben. De rijen moeten op een on derlinge afstand van een meter liggen. Slaplantjes kan men nu ook poten Ze zijn voldoende te koop en - u moet er vooral rekening mee houden dat sla een goed vochtopgevende grondsoort moet hebben. Er zal ook oude mest onder gespit moeten worden en als ze straks dan aan de groei zijn kan men ze nog een lichte overbemesting geven. Slaplantjes moeten op een onderlin ge afstand van ongeveer vijfentwintig centimeter worden gepoot; dan kan men er later gemakkelijk met de schof fel tussendoor. Door onze parlementaire redacteur D. Maltha Van onze parlementaire redacteur jVTEN VERTELT elkander in de politiek ook heus wel eens sprookjes. De Tweede Kamer heeft er wel geen speciaal uur tje voor, zoals er een vra genuurtje bestaat op don derdagmiddag, waar de laatste tijd helemaal geen gebruik van wordt ge maakt, maar die sprookjes komen dan zomaar tussen het debat in te vallen, als leurige bloempjes op het rotsige pad der politieke bergbeklimmers. "Het is niet altijd een gemakke lijk pad en soms struikelt er ook wel eens iemand. Die laat men dan gewoon liggen. OPROOKJES ZIJN niet „echt gebeurd", maar daarom zijn zij juist zo aar dig? Als dus in de politiek een sprookje wordt gehan- teerl, kan men ervan op aan dat er iets aan de hand is, want de politiek is nu eenmaal niet aardig. Als het eens gebeurt zoals dat deze week het geval was dat iemand in de hoogte wordt gestoken dan wordt er prompt in het andere kamp met hoon op geant woord. Toen de KVP-er drs. Bo- gaers plotseling de lof ging staan zingen van staatsse cretaris Roolvink en hem zalvend een waardig verte- genwoordiger van de beste tradities van de anti-revolu tionaire partij noemde, uonk er nogal wat gemor hier en daar, omdat men het eigenlijk bar overdre ven vond. Zulke sprookjes hoort men niet graag. De oude van Grimm en Ander sen gaan er beter in. De goedig-uitziende economische vakbonds- beer Roemers van de Partij van de Arbeid deed het van de week helemaal niet on aardig, toen hij de loonpoli tiek van dit xabinet verge leek met de Chinese keizer, die geen kleren aan had. Van die Keizer zei iedereen: Tjonge, wat heeft die een mooie kleren aan, maar toen kwam er een argeloos jon getje langs en dat zag dat ie keizer poedelnaakt was en dat zei hij ook, in zijn argeloosheid. Nu is de heer Roemers al lerminst een argeloos jonge tje, maar daarmee wilde hij zichzelf niet vergelijken Hij wilde alleen maar zeggen dat het met dat loonbeleid maar een kale boel is en dat het door de voorstanders alleen maar mooi aange kleed wordt om het nog een beetje schone schijn te ge ven. Als degelijk Nederlander verhulde ook hij zelfs de naakte waarheid van het sprookje en hij zei netjes dat de keizer in zijn onder broek stond. Hemd had hier beter gepast, dachten wij, maar daar zelfs wilde de heer Roemers niet aan, waarschijnlijk omdat met zijn voorkeur van het Jan- sen-en-Tilanusje ook wat dichter bij huis bleef, daar er in de Tweede Kamer twee afgevaardigden van die naam zitten, hoewel die zeker niet tot dezelfde fir ma behoren. Minister veldkamp voelde natuurlijk niets voor die blote keizer en haalde er Andersens sprook je van het lelijke jonge eendje bij, dat zo naar werd verschopt door de andere eenden, maar dat tenslotte een mooie jonge zwaan bleek te ziin. Het is er niet uitgekomen, of hij met de eenden de socialisten be doelde. Het lag wel voor de hand dat er uit de rode hoek prompt de opmerking kwam, namelijk van de heer Berger, dat dit loonoeleid nu zo langzamerhand aan zijn zwanenzang toe was. "'iemand kwam er op cm te veronderstellen dat het ook best wel eens een zwar te zwaan geweest kon zijn! •pR ZIJN DEZE WEEK in -E-1 de Tweede Kamer r.og wel een paar andere opmer kenswaardige dingen ge zegd. In het loondebat uit de mond van drs. Roemers: de geest van Oud- Wassenaar om dat spook nog maar weer eens ten to nele te voeren." In hetzelfde loondebat had de afgevaardigde Van Eibergen het plots over: „Het geboortedorp mijner zijds. Het is op geen enkele kaart te vulden." Na het loondebat sprekend over de Mammoetwet, die volgende week dinsdag in behandeling komt om ons vervolgens tot Pasen bezig te houden, zei een collega: „Alle problemen zijn inte ressant zo lang ze niet in de Tweede Kamer worden be- i :de!d." in het geheugen, met 450 miljoen sa larisverhogingen voor het overheids personeel in de zak, met een half mil jard aan sociale verbeteringen voor de boeg, met de kinderbijslag in de Eerste Kamer aan de orde, met het welslagen of falen van de loon- en prijspolitiek op de balans en met eindelijk de kans voor een oplossing van het vraagstuk- Nieuw-Guinea in het verschiet, kon en mocht de fractie van de K.V.P. niet anders handelen dan zij heeft gedaan. De fractie van de K.V.P. is er vol gens dr. De Kort steeds in geslaagd het kabinet-De Quay ondanks kritiek constructief tegemoet te treden. Daar voor gaf hij vier oorzaken op: Het ze genrijke beleid op het stuk van de welvaartsontwikkeling, waarbij inbe grepen de loon-, en prijspolitiek, de duidelijke bedoeling van het kabinet om het belang van de zwakken voor rang te verlenen, de vastberadenheid om desnoods ten koste van impopulari teit het vraagstuk-Nieuw-Guinea op het spoor van de oplossing te zetten en tenslotte de persoon van minister president De Quay. De premier was niet geschoold, getraind en gepantserd in de strijd der arena, wat hem dan ook slecht is vergaan, maar gelukkig zijn oprechtheid van bedoelingen en uitingen in de politiek ook nog wat waard, aldus dr. De Kort. Landsbelang De kwestie-Nieuw-Guinea met haar morele aspecten van het gegeven woord en de rechten van de Papoea's en de praktische aspecten van internationale politiek en verhouding tot Indonesië, is te ingewikkeld om te worden op gelost door de openbare opinie, meen de dr. De Kort. Aan het adres van de socialisten zei hij, dat de zaak ook van te hoog landsbelang is om te worden prijsgegeven aan een oppositioneel de faitisme of wat al even erg zou we zen: aan verlangen naar verkiezings winst. De motie-Andriessen over de woning- wetbouw was volgens dr. De Kort te beschouwen als een barrière voor de toekomst, daar minister Van Aartsen het woningbeleid blijkbaar onderge schikt wil maken aan de vrije bouw. In de sociale sector is het kabinet- De Quay naar zijn oordeel als het ware in een onstuimige stroomversnel ling gekomen. Hoe kan het ook anders met twee bewindslieden als thans op dit ministerie, zei dr. De Kort. Tegen de kern van het regerings beleid, de welvaartspolitiek, loopt thans de oppositie met een hoogst gevaar lijke frontaanval in, aldus de katho lieke fractieleider. Gevaarlijk, omdat de aanwassende hoogconjunctuur steeds moeilijker is te bedwingen en Partij van de Arbeid en N.V.V. er gezamen lijk tussenuit trekken nu de grotere moeilijkheden om een sterkere verde diging vragen. De nederlaag die de Partij van de Arbeid deze week in de Tweede Kamer heeft geleden is zo volkomen, dat dr. De Kort haar ten dele betreurde, na melijk vanwege het onredelijke dat de socialisten voorstonden. „Het is voor mij en voor ons volk niet zo prettig te moeten verzuchten: Partij van de Arbeid en N.V.V., waartoe zijt gij ge komen", zo besloot dr. De Kort zijn rede.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7