Gedeputeerde C. Philipse haalde schakelaar over Vragen van Kamerleden veerdiensten en bruggen over Uit de kerken Sloehaven en Rreekrakplan wanna ELECTRISCHE CENTRALE C.N.A. IN BEDRIJF Na plechtigheid bezichtiging van chemische fabriek C)verbw IM 0 Honderd jaar BEGROTING VERKEER EN WATERSTAAT chr. onderwijs in Wissenkerke Kunstmaandorkest succesvol in Middelburg Fotografie en Film Zaterdag 17 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Fijnste oortjes spitsen Geen overall Samemverking Graag ook C.N.A. Hulpbetoon Kandidaten gemeenteraad Oudste inwoonster Goes overleden De heer J. Nijsse ter aarde besteld Bijeenkomst Herv. school Zonder zeden en moraal De hel van Saipan Het huis der 13 spoken Slavenopstand in Atlantis DOOR ds. J. van Dullemen te Zoïitelande SLUISKIL Als vertegenwoordiger van de Commissaris van de Koningin, heeft de Gedeputeerde C. Philipse gisteren de nieuwe centrale van de C.N.A. te Sluiskil officieel in bedrijf gesteld. In zijn toespraak bracht de heer Philipse de felicitaties van het provinciaal bestuur over en stond nadien stil bij het wederzijds dienstbetoon en de goede relaties tussen de C.N.A. en de P.Z.E.M. Tevoren was ook een toespraak gehouden door de voorzitter van de beheersraad van de C.N.A. en hoge functionaris van het Monte- catini-concern, dr. ir. P. Giustiani. De ceremonie voltrok zich in de oude centrale op het terrein van de C.N.A., maar aan het effect van de toespraken die er op volgden werd in hoge mate afbreuk gedaan door het geraas van de machines, als gevolg waarvan men op de „publieke tribune" de fijnste oortjes moest spitsen om de „aansluiting niet definitief te missen. Dit ondanks het feit dat de directie van de C.N.A. voor een goede geluids installatie had gezorgd. Niettemin mag van een stijlvolle plechtigheid gesproken worden want waar zou men een fabriekscentrale zin voller kunnen openen dan temidden van fabrieksgedaver. Het podium, voor de grote schakel panelen van de oude centrale was voor deze bijzondere plechtigheid versierd met de nationale vlaggen van Frank rijk, België, Italië en Nederland. De wijze waarop de centrale in ge bruik werd gesteld mag wel een sym bool heten van de „wonderen" waartoe de hedendaagse techniek in staat is. De heer Philipse had geen overall no dig en hij hoefde evenmin vuile handen te maken. Het centrale gebaar" bestond slechts uit het overhalen van een scha kelaar, simpel, maar geheel in stijl met de werkelijkheid omdat moderne (Ingezonden mededeling) Presenteer Philip Morris The cigarette JL of Quality and Prestige j centrales bediend worden vanuit scha kelkamers met talloze rode en groene lampjes die volgens een voor de leek magisch schema aan- en uitflib- kerden en die gemonteerd zijn in kas ten met meet- en regelapparatuur die de hartslag en de bloedsomloop van deze gigantische „electriciteits-fabrlek" tot in onderdelen verklappen en ver klikken. Het „dashbord" van een mo derne centrale heeft voor de in gewijden (misschien) geen ge heimen, maar de gasten, die gis teren door deze hygiënische ruimte van technische zakelijk heid dwaalden, hebben stillekens wel even de schouder opge haald. Imposant en groots is de aan blik, maar de hersens van deze apparatuur laten zich niet één twee drie op hun kronkelbanen volgen. Marcus 14 27. En Jezus zei- de tot hen: „Gij zult allen aan stoot aan mij nemen". Dat er veel Christenen zijn, die door hun gedrag aanstoot geven aan anderen, is bekend. Er was eens een dominee, die gelaten luisterde naar een man, die veel kwaad had te vertellen over al die mensen van de kerk. Op een gegeven ogenblik stel de de dominee hem de vraag: „Maar wat heb je op Jezus zelf tegen?" Op hem bleek de man niets tegen te hebben. Toch lezen wij in de Evange liën vaak genoeg over mensen, die dat wel hadden, mensen die aanstoot namen aan Hem. De mensen in Nazareth bij voorbeeld ergerden zich zo zeer aan Hem, dat zij er na aan toe waren Hem op de rotsen te pletter te gooien. De farizeeën namen voortdu rend aanstoot aan Zijn woorden en aan Zijn handelwijze. Dat was geen wonder. Wij leerden vroeger wel een versje waarin deze woorden voorkwamen: Zijn woorden waren vriende lijk. Zijn stem was altijd zoet. Maar erg bijbels waren deze regels niet. Harde woorden heeft Jezus soms gesproken. Het is ten slotte zo geworden, dat zelfs Zijn discipelen aan stoot namen aan Hem. Dat was toen Jezus in Geth- semané werd gevangen geno men en zij gedoemd waren dit werkeloos aan te zien. Toen lie ten zij Hem alleen en vluchtten allen. Dit voorspelde Jezus toen Hij zei dat allen aanstoot aan Hem zouden nemen. Zij waren bereid op heldhaftige wijze met Hem onder te gaan. Maar lijdelijk toezien dat Je zus werd gevangen genomen, konden zij niet. Hebben wij wel eens aanstoot aan Jezus genomen? Dat is na melijk mogelijk: Zijn woorden waren niet altijd vriendelijk en Zijn stem klonk soms toornig. Maar het kan zijn dat vooral Zijn kruis ons een aanstoot is. Zo wij al een Christus bege ren, dan is het een Christus in Zijn glorie; en zo wij tot Zijn gemeente willen behoren, dan is het een gemeente die met Hem glorieert. Maar een gemeente onder het kruis? Heeft die zoveel aantrek kelijks voor ons? Bovendien vragen wij ons wellicht af: Moeten wij op de ze wijze worden verlost? Moe ten wij Zijn offer aanvaarden? Het kruis van Christus is im mers het teken van onze misluk king. Het is echter eveneens het teken van behoud: daar aan het kruis werd onze verlossing be werkt. Wie dat aanvaardt kan geen aanstoot meer nemen aan een Jezus die zich liet kruisigen, maar die zal met Paulus roe men in Henv door Wien wij verzoening hebben ontvangen. Koudekerke, ds. L. J. Altena. De heer Philipse, wiens stem electro- nisch gesteund nog maar nauwelijks bo ven het gedaver uitklonk, getuigde in zijn toespraak van de goede samen werking die tussen het provinciaal be stuur, de P.Z.E.M. en de C.N.A. altijd heeft bestaan. Hij releveerde het feit dat de PZEM in de twintiger jaren, toen de l'Azote daar aan het Sluiskilse kanaal de kin derschoenen aantrok, niet in staat bleek te voorzien in de forse energiebehoefte van deze chemische fabriek. De C.N.A. stond toen voor de conse quentie een eigen electrische centrale te bouwen, die overigens gaandeweg moest worden uitgebreid en die nu goed Is voor een vermogen van 45.000 kwh. Inmiddels is ook de energie-behoefte in Zeeland sterk gestegen. Na de oor log werd de energie voor Zeeland cen traal vanuit Vlissingen geleverd. In 1959 werd de PZEM competent voor een vermogen van 82.000 kwh, met als reserve nog de oude Vlissingse centrale en bovendien de mogelijkheid van aan sluiting op een Nederlands koppelnet. Het is begrijpelijk aldus de heer Philipse dat de PZEM ook graag de l'Azote vanuit Vlissingen had bediend. Immers, de electrische voorziening in Zeeland, die technisch op een lijn staat met elders, heeft niettemin een econo mische achterstand als gevolg van een te geringe industriële belasting. Toen in 1955 werd besloten om bij de l'Azote een nieuwe centrale te bou wen, zijn talrijke besprekingen ge voerd om deze levering voor de PZEM te bemachtigen. Bedrijfs-economisch bleek het voor de C.N.A. echter aantrekkelijker te zijn in eigen energie-behoefte te voor zien. Dit wezen de cijfers onbarmhar tig uit. Overigens is er tussen de PZEM en de C.N.A. altijd een wederzijds hulpbe toon geweest. Zo was de oude centrale van de P.Z.E.M. in Zeeuwsch-Vlaande- ren via twee 10.000 volts kabels met de C.N.A. centrale verbonden. De PZEM heeft hiervan altijd in hoge mate ge profiteerd zolang de kabelverbinding door de Schelde met Vlissingen er nog niet was. De PZEM zal gaarne haar erkente lijkheid hiervoor betuigen zo zei de heer Philipse en zij koestert de hoop dat de verbinding nog lang zal blijven bestaan. Moge tenslotte de samenwerking tus sen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Zee land ook in Beneluxverband gezien medewerken aan de welvaart van onze streek, zo besloot de heer Philipse zijn toespraak. Na afloop van de plechtigheid bestond voor de genodigden de unieke gelegenheid om grote de» len van het bedrijf te bezichtigen, waarbij zij van een deskundige toelichting werden voorzien. Zo bezocht men o.m. de z.g. linde-synthese, de kunstmestaf- deling en de 55 meter hoge kraakinstallatie. Vervolgens begaf men zich naar het Casino waar een z.g. „walking lunch" werd geser veerd, voorafgegaan door een aperitief je. WISSENKERKE. Tegelijk met de of. ficiële opening van de nieuwe school zal ook het 100-jarig bestaan gevierd wor den van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs in Wissenkerke. De datum is thans bepaald op vrijdag 13 april a.s. Des middags om twee uur zal de school geopend worden, waarna om vijf uur in het verenigingsgebouw een bijeen komst wordt gehouden, waarin het 100- jarig bestaan van de school herdacht zal worden. Een illuster gezelschap bij de in gebruikstelling van de nieuwe cen trale. V.l.n.r. dr. ir. P. Giustiniani, voorzitter van de beheersraad van de C.N.A., de heer C. Philipse, lid van Gedeputeerde Staten, ir. J. P. M. van Waes, directeur-generaal en ir. G. Macerata, oud directeur- generaal. ARNEMUIDEN. In de vergade ring van de a.r.-kiesvereniging is me degedeeld dat de vereniging op het ogenblik 51 leden telt. Van gedachten werd gewisseld over de ledenwerfactie. Alle leden werden opgewekt een abon nement te nemen op „Nederlandse Ge dachten". Over 1961 is er een klein ba tig saldo. Voor de a.s. raadsverkiezin gen werd de volgende kandidatenlijst opgesteld: 1. K. J. Steketee, 2. K. San- derse, 3. J. A. Nijsse, 4. M. de Troije, 5. P. Kasse, 6. B. van Belzen Jzn, 7. J. Tremper Jzn, 8. Jac. Krijger. ZANGUITVOERING BORSSELE. Op de jaarlijkse uit voering van het Chr. gemengd koor „Soli Deo Gloria" werden achttien num mers uitgevoerd onder leiding van de heer J. van Westen. Vele nummers werden op het orgel begeleid door mej. R. van Weele. Mevrouw De Meij-Geel- hoed en mevrouw Van Westen-Nieuwen- huyze brachten soli ten gehore. Een dames- en een herenduet vielen bijzon der op door de goede vertolking der liederen. Daar stond tegenover dat en kele nummers iets te zwaar bleken voor de geringe bezetting <12 leden) van het koor, dat het kleinste is van de Ring Zeeland van de Kon. Bond van 7hr. zang- en oratoriumverenigingen in Nederland. Voor deze uitvoering be stond goede belangstelling. Het Verjaardagsfonds van de Her vormde Gemeente te Bruinisse bestond dezer dagen 10 jaar. Het fonds werd op gericht in de dagen toen de nieuwe kerk werd gebouwd, met het doel fi nanciële steun voor die bouw c.q. de af lossing van de daarvoor gemaakte schuld. De opbrengst bedroeg in 10 jaar 13979 gulden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De vraagstukken van de oeververbindingen over en onder de Westerschelde hebben de ruime aan dacht van vele Eerste Kamerleden, zo blijkt uit het voorlopig verslag van de ze kamer op de begroting van Verkeer en Waterstaat. Twee kwesties hebben in het bijzonder de aandacht: 1. De eventuele uitbreiding van de frequentie van de veerdienst Kruinin- gen-Perkpolder: 2. De eventuele aanleg van een vas te oeververbinding over dan wel onder de Westerschelde. Over de veerdienst zeggen enkele le den te betwijfelen, of minister drs. H. A. Korthals bij zijn uiteenzettingen hier over in de Tweede Kamer wel goed op de hoogte is geweest van de feite lijke situatie op het veer Kruiningen- Perkpolder. De minister had immers over een tussenoplossing sprekende noch het grote vervoersaanbod aldaar, noch de lange wachttijden op een vol doende wijze in zijn beschouwingen be trokken, aldus deze leden. Zij wijzen er op dat in de maand oktober vorig jaar 2421 zware vrachtauto's en 2090 vrach- auto's met aanhangwagens bleven staan Zij vragen de minister deze zaak we derom, en zo mogelijk ter plaatse, te bestuderen. Nieuwe veerboot Verscheidene andere leden vragen in verband hiermee waarom voor het bou wen van een nieuwe veerboot eerst een nieuw ontwerp moet worden gemaakt. Wat is de reden, zo vragen zij zich af, dat voor dit doel niet een zelfde boot gebouwd kan worden als de zus terschepen prinses Beatrix en prinses Irene. De bouw van een nieuw schip zou dan aanmerkelijk spoediger kunnen geschieden dan wanneer hiervoor eerst een ontwerp zou moeten worden ge maakt. Nieuw aspect Vele leden zeggen dat het hun is op gevallen, dat de bewindsman bij de be- iraadslaging in de Tweede Kamer op goes. Op de respectabele leeftijd van 101 jaar ls gisteren in het verzor gingshuis aan de Beestenmarkt te Goes overleden mevrouw P. de Voogd-Marijs. Mevrouw De Voogd was de oudste In woonster van Goes. Zij woonde reeds drie jaar in het verzorgingstehuis, daarvoor in Vlissingen. Mevrouw De Voogd was tot haar honderdste Jaar vi taal. Het laatste jaar was het evenwel duidelijk dat het bergafwaarts ging. DRIEWEGEN. Onder grote belang stelling is gistermiddag het stoffelijk overschot van de heer J. Nijsse ter aarde besteld. De heer Nijsse is dins dag overleden. Nog dezelfde avond heeft burgemeester D. Lodder tijdens de ge meenteraadsvergadering enkele gevoel volle woorden ter nagedachtenis uitge sproken. De heer Nijsse was n.l. raads lid voor de C.H.U. Ook bekleedde de heer Nijsse enkele andere functies, zo was hij, op enkele maande na, 25 jaar bestuurslid van het Burgerlijk Armbe stuur en vele jaren notabel in de her vormde kerk. De gemeenteraadsleden hebben giste ren het stoffelijk overschot ten grave gedragen. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door burgemeester D. Lodder en door ds. R. Das, de plaat selijke hervormde predikant. BIEZELINGE. De jaarlijkse ou deravond tevens jaarvergadering gehou den van de Herv. school te Biezelinge werd gehouden. Bij deze gelegenheid was er de mo gelijkheid om het werk van de leerlin gen te bezichtigen en verder verzorgden de leerlingen een programma van zang en declamatie. Meegedeeld werd dat het leerlingenaantal van de school vrij stabiel blijft en rond 82 bedraagt. Op deze avond werd verder vertoond de film „Kinderen van de grote fjeld". NED. HERV. KERK Beroepen te Wemeldinge: B. ZoodS' ma te Nieuwdorp. Benoemd tot ev. pred. in de industrie te Ede: J. van Drenth te Ooltgensplaat. Aangenomen naar Opende (Gr.): J. Haanstra te Heerenveen. Bedankt voor Oldebroek: P. J. Bos te Sprang. gereformeerde kerken Beroepen te Deventer (vac. T. J. Ha gen): S. de Lange te Den Burg (Texel) Aangenomen naar Hilversum (vac. J. Goumare): A. van der Kooij te Woer den, die bedankte voor Zeist (vac. J. Wilschut) en Amsterdam (vac. G. R, Visser). geref. kerken (Vrijg.) Aangenomen naar Holwerd: C. van Kalkeren, miss. pred. met verlof te Hattem. EV. LUTH. GEM. Drietal te Dordrecht, J. Blase te Den Helder. A. Nierop te Leeeuwarden en W.F, ten Rouwelaar te Middelburg- Vlissingen; Tweetal te Edam-Monniken- dam: W. F. ten Rouwelaar te Middel- burg-Vlissingen; C. Pel te Amsterdam. Examens: Geslaagd voor prop. exa men: J. Moster te Den Helder; prop. theologie: mej. mr. M. N, M. Riemens en W. Bleij. zeer summiere wijze is ingegaan op het probleem van een vaste oeververbin ding in het Westerscheldegebied. Huns inziens is dit een zaak van Europees- infrastructurele aard en zij vragen of déze zaak de belangstelling van de mi nister heeft. Zij willen voorts graag weten of de minister aanleiding kan vinden het probleem nu met spoed ter hand te nemen. Enige leden zeggen met belangstelling te hebben kennis geno men van een nieuw aspect in het ka der van het verbindingsschema, dat de Deltawerken reeds in het vooruitzicht stelden, namelijk de aanleg van een Oosterscheldebrug tussen midden- en noord-Zeeland. Door het bouwen van deze brug zal de dure en tijdrovende veerverbinding ter plaatse kunnen komen te vervallen. Een tijdelijke tolheffing, zou in verband met de voordelen die er tegenover staan, wel aanvaard dienen te worden. Zij dringen aan op een spoedige reali sering van het plan. Andere leden vra gen of er al mededelingen kunnen wor den gedaan aangaande de te treffen regeling van het financiële aspect van deze kwestie. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Vele Eerste Kamer leden uiten in het voorlopig verslag op de begroting van Verkeer en Water staat hun waardering voor de voortva rende uitvoering van de werken aan de Sloehaven. Daarnaast betreuren zij evenwel, dat over de beheersvorm met betrekking tot die haven nog geen duidelijkheid is verkregen. Zij wijzen er daarom op dat de tijd dringt en vragen wanneer de minister verwacht dat hierover een de finitieve beslissing zal worden genomen. Enkele leden nemen de kwestie van het Kreekrakplan nog eens in beschou wing en vragen zich af of het wellicht zijn nut zal hebben dit nog eens nader te bestuderen. Zij spreken het vermoe den uit dat de gedachten van minister Korthals ook die richting uitgaan. Voorshands merken deze leden op een oplossing van het vraagstuk in die zin wel de overweging waard te vinden. De bezwaren die de bewindsman koestert tegen het zuidelijk Kreekrakcomplex zouden dan voor een zeer belangrijk gedeelte kunnen verdwijnen. Naar hun mening zou bovendien op meer bevre digende wijze rekening worden gehou den met het vraagstuk van de ruimte en met de wenselijkheid voor dit doel zo mogelijk weinig waardevolle gron den te benutten. In samenhang met de mogelijke wij ziging van het beheer van de havens van Terneuzen informeren enkele le den naar de opvatting van de minister over een zoveel mogelijk inschakelen van Terneuzen in het scheepvaartver keer in de toekomst ter plaatse. Dezelf de leden vragen of er nog nadere me dedelingen kunnen worden gedaan aan gaande verdere voorzieningen aan de havens van Breskens en Yerseke. DEN HAAG. Enkele Eerste-Kamer- leden willen graag weten wat de tegen slagen bij het dichtmaken van het Veer- se Gat de staat aan extra uitgaven hebben gekost. In het voorlopig verslag op de begroting van Verkeer en Waterstaat noemen zij de sluiting van het Veerse Gat een voortreffelijke technische pres tatie, die veelbelovend is voor het geen in het kader van het Deltaplan nog te verwezenlijken zal zijn. Uiteraard moet hierbij rekening worden gehouden met tegenslagen en zij vragen of die zich ook hebben voorgedaan bij de slui ting van het Veerse Gat en wat die te genslagen hebben gekost. Voorts vragen zij of een persbericht, als zouden de Deltawerken reeds in 1972 beëindigd kunnen worden, op waarheid berust. Voorts wordt de aandacht van minister Korthals nogmaals gevraagd voor een betere toegangsweg naar Vlissingen. Het is in hoge mate noodzakelijk, al dus enkele leden, dat spoedig wordt overgegaan tot uitvoering van het weg- vak Nieuw- en St. Joostland-Vlissingen. Tot hun genoegen meenden deze leden te hebben begrepen, dat de minister zich ter plaatse nog eens persoonlijk van de verkeerssituatie op de hoogte zal stellen. De film „Zonder zeden en moraal' tekent de evolutie in een dorp in West- Duitsland wanneer daar een Ameri kaanse basis wordt gevestigd. Reeds eerder hebben wij deze film, naar een draaiboek van Helmut Kautner, bespro ken. GOES, GRAND, 18 JAAR. ,,De hel van Saipan", een verhaal van de strjjd tegen de Japanners, hebben wij reeds eerder besproken. VLISSIN- SINGEN, ALHAMBRA, 18 JAAR. „Het huis der 13 spoken": een film om van te rillen, te griezelen en van angst te transpireren. Heksen en spoken hebben geheel de vrije teugel gekregen in een landhuis dat een oom, prof. Zor- ba, die experimenteerde in de para psychologie, heeft nagelaten aan zijn neef. Tenslotte blijkt dat al het gespook ■wordt veroorzaakt doormaar dal verklappen wij niet. VLISSINGEN, LUXOR, 14 JAAR. Geïnspireerd op het legendarische verzonken werelddeel Atlantis speelt zich de romantische film „Slavenop stand in Atlantis" in Electro, Middel burg af. Anthony Hall speelt de hoofd rol in het kleurige en fantastische ver haal. MIDDELBURG, ELECTRO, 14 JAAR. OP 29 AUGUSTUS 1948 vond tijdens de oprichting van de Wereldraad van Kerken in de Nieuwe kerk op de Dam te Amsterdam een plechtigheid plaats, zoals in het verleden nog niet was geweest. Twaalfhonderd afgevaardigden van ver schillende kerken vierden met elkaar het Heilig Avondmaal. Hier werd een „eerste steen gelegd" van wat later als open avond maal of oecumenische viering bekendheid zou verkrijgen. Hoe -verheugend deze zichtbare éénheid rondom de avondmaalstafel kon worden genoemd, het ontbrak toen niet aan waar schuwende. stemmen, die deze éénheid als een vooruitgrijpen bestempelden. Er waren er, die de éénheid als een begin van de uiteindelijke éénheid der kerken zagen, terwijl anderen echter meenden, dat eerst éénheid over leer en kerkorde tot stand moest komen, waarop dan als eindpunt en bevestiging de gemeenschappelijke avondmaalsviering kon volgen. Om een goed beeld te krijgen van de problemen, welke hiermede samenhangen, mag eerst een nadere uiteenzetting vooraf gaan over de termen open en oecume nische viering. Voor deze laatste geldt ook de termintercommunie. Bij een open avondmaalsviering is een ieder, ongeacht zijn lidmaatschap van een of andere kerk, hartelijk welkom om mede aan te zitten. Op zichzelf lijkt dit een eenvoudige zaak, in werkelijkheid is dit echter een inge wikkelde geschiedenis en gezien de kerke lijke praktijk lang niet vanzelfsprekend. Een avondmaalsviering is ten nauwste verbonden aan de plaatselijke gemeente. De plaatselijke kerkeraad stelt de viering vast en heeft tot opdracht de tafel des Hecren heilig te houden. Daartoe houdt hij vantevoren censura morum, dat wil zeggen: oefent tucht uit over hen, die wensen aan te gaan. Om nu toch toegang te verlenen aar. hen, die, „van elders ko mende". ie gfnii, hebben ver schillend x o i de mogelijkheid van het gastlidmaatschap geopend. Daarvoor! is bijv. een reisattestatie nodig, op vertoon waarvan toegang wordt verleend. Het is begrijpelijk, dat bij een open avondmaalsviering eventuele kerkordelijke wijzigingen nodig zullen zijn. Immers een open avondmaalsviering staat niet alleen los van de plaatselijke gemeente, maar ook van de desbetreffende kerk in het algemeen. Anders ligt de zaak met een oecume nische viering of intercommunie. Deze viering wordt vastgesteld door kerkeraden van verschillende kerken, ongeacht of zij over de leer tot overeenstemming gekomen zijn. En deze viering is dan toegankelijk voor de leden dier kerken. Deze laatstgenoemde viering gaat weer verder dan waartoe indertijd besloten werd door de Hervormde en de Evange- lisch Lutherse kerk. Toen deze beide kerken het eens waren geworden over de avondmaalsleer, werd een consensus aan gegaan, waardoor het mogelijk werd gemeen< schappelijke diensten te houden, kanselruil toe te passen en samen avondmaal te vie ren en voorts hét avondmaal open te stellen voor de lidmaten der beide kerken. Dit laatste kan men een eindpunt van veel oecumenisch beraad noemen, ter wijl de beide eerste als een beginpunt kunnen worden beschouwd. Maar hier ligt nu juist het probleem: is het mogelijk om samen avondmaal te vie ren en in de leer uiteen te gaan? Moet over de leer niet eerst een behoorlijke mate van overeenstemming zijn bereikt, wil de éénheid aan het avondmaal niet ontaarden tot een „showéénheid"? Neen, zeggen de voorstanders van open of oecu menische viering: de ware éénheid ont spruit aan de avondmaalstafel. Wie samen deze zo bijzondere éénheid in Christus beleven, zullen zeker wel tot éénheid over de leer komen. De avondmaalséénheid zal het beginpunt voor nog grotere één heid worden. Op de oecumenische jeugdconferentie te Lausanne, afgelopen zomer, is ook gemeen schappelijk het avondmaal gevierd. Voor de jeugd was dit een begin van meer! Onwettig? Zuiver kerkelijk gesproken mis schien wel. Geestelijk gezien was er sprake van een éénheid, die ver boven alles uit ging. De letter moet wel eens voor de Geest wijken. Merkwaardigerwijs is nu juist in februari over het onderhavige punt zowel van Her vormde als Gereformeerde zijde een en ander besloten. De synode van de Hervormde kerk heeft in haar zitting van 13 februari 1.1. besloten de zaak van het open en oecumenische avondmaal onder de aandacht van de kerkeraden te brengen. Daar er, gezien bet bovenstaande, nogal een en ander aan vast zit, heeft de synode tevens besloten de hiervoor nodige kerkordelijke regelen vast te stellen. Maar dit vergt vrij veel tijd en daarom mogen reeds nu de plaatselijke kerkeraden zich ermede bezighouden. Let wel de plaatselijke kerkeraden: de avond maalsviering is immers een zaak van de plaatselijke kerkeraad, gezien o.m. haar opdracht voor het heilig houden van de tafel des Heeren. En tevens wordt de zaak der oecumene een voorwerp van zorg voor de plaatse lijke kerkeraad (en gemeente), waar ze thuis hoort. De ware éénheid der kerken kan niet van boven af worden opgelegd, maar moet van onderop groeien. De synode der Hervormde kerk kiest dus voor het open avondmaal (en een oecumenische viering) als beginpunt. Dit standpunt wordt echter niet gedeeld door de synode der Gereformeerde kerken, die ook in vergadering bijeen was. Haar beraad strekte zich uit» over de wenselijkheid van gemeenschappelijke dien sten en dus ook over gemeenschappelijke avondmaalsviering, samen met de her vormden. De wenselijkheid van gemeen schappelijke diensten werd met vele voor behouden en garanties positief aanvaard. Maar tegenover gemeenschappelijke avond maalsviering stond de synode afwijzend. Dit zou eerst kunnen wanneer ook over de leer overeenstemming zou zijn bereikt. Hier wordt dus de éénheid als eindpunt gezien en nagestreefd. Het zal ieder duide lijk zijn, dat het opzicht over de gemeente en de tuchtoefening aan dit besluit niet vreemd waren, wat overigens volkomen past in het geheel van de leer der Geref. kerken. Merkwaardig is nu de gelijktijdigheid dezer besluiten. Hoewel verschillend in standpunt is juist deze gelijktijdigheid een bewijs, dat beide kerken hoge ernst met de zaak der éénheid maken. Dit laatste stemt hoopvol! De kerkgeschiedenis leert trouwens, dat het in de Kerk van Christus niet steeds gaat langs de weg van synodale besluiten, maar dat öf de nood van de tijd öf bijzondere omstandigheden vaak drin gen tot iets, waartoe later hesluiten getrof fen worden. In concentratiekampen was er sprake van open avondmaalsviering en was er ook een grote oecumenische gezindheid. Niemand verlangt naar zulke omstandig heden terug, maar de nood van de tijd mag wel een aansporing zijn zich niet rustig neer te leggen bij een gescheiden viering. De besluiten van beide synoden mogen ons blijvend met deze zaak bezighouden. MIDDELBURG Er was he laas gisteravond voor het concert van het Kunstmaand orkest in de Middelburgse concertzaal matige belangstelling. Waar kan de ver moedelijke oorzaak zitten? Mo gelijk dat diverse „muziekmin naars" zich uitgehoord achten op de veel gespeelde werken, die gisteravond door het ensemble van Anton Kersjes werden uit gevoerd. Een mening die wij wat blasé en weinig gegrond vinden. In elk geval werden enkele overbe kende werken door het Kunstmaand orkest beslist niet slechter gespeeld dan men door toporkesten op grammo foonplaat en via radio-uitzendingen hoort uitvoeren. Alleen het begin van het concert vonden wij zwak. Het Kunst maand orkest wilde zich inspelen op een zo uitermate kwetsbaar stuk mu ziek als Schubert's onvoltooide symfo nie. Ondanks verwoede pogingen van dirigent Anton Kersjes zijn orkest tot groter daden op te zwepen het po dium kraakte ervan klonk vooral het eerste deel van de symfonie weinig ge ïnspireerd. In de begeleiding van Mozart's klari netconcert revancheerde het orkest zich volkomen. Het groeide zelfs naar een prestatie die bewonderenswaardig was en eigenlijk niet verwonderlijk omdat het ensemble door het meesterlijke spel van klarinettist Jolle Huckriede naH. een hoog niveau werd getild. Wij hadden zeer veel bewondering voor het spel van Huckriede dat van een lepele noblesse was en zich niet alleen had gespitst op het overwinnen van het technisch moeilijke notenmateriaal. Vooral in het adagio was zijn bezon ken voordracht van een grote schoon- neia. Ook na de pauze bleef het orkest sterk spelen. Bododin's „steppenschets uit centraal Azië" werd met het gemak va -, de routine gespeeld, waarna wij verwachtten dat met Brahms' Haydnva- naties weer een inzinking zou volgen Dat gebeurde gelukkig niet. Het moei lijke en boeiende werk van de Duitse romanticus werd kundig en klankvol vertolkt. Het publiek -had veel waarde ring voor de prestaties, en Jolle Huck riede kreeg zelfs een ovatie. Sch. In het maartnummer van PM MAANDBLAD VOOR MANNEN'—' zijn verscheidene artikelen gewijd aan foto grafie en film, hobbies, waartoe hoe lan ger hoe meer mensen zich gevoelen aan getrokken. Het bevat ook interessant caravannfeuws en vele andere artikelen over de fantas tische ontwikkeling op velerlei gebied. Koop het 128 pagina's tellende maart nummer voordat het is uitverkocht bij een kiosk, boek- of tijdschriften- handel. In P.M. gaat een nieuwe wereld voor U open 'GOES, 16_ maart. Groenten: Per stuk: kropsla I 2528, afw 710; knolselderij 12— Veldsla I 2703)10spin a®ie I 18. 108111(9, afw 38; witlof AI 1291132, AM 108 127, BI 115'118, Bil 85—188, afw 79—00, stek 55; spruiten afw 74-84; prei All 64—86; rode kool 2733; witte kool 29; boerenkool 6367; peen 8—10; uien 20—45, afw 29, stek 9—20: knolselderij 6—8; koolrapen 18—19; aardappe- WEILLNG MIDDELBURG, 16 maart Ap pelen: Golden Delicious: 80-85 87, 73-80 86 70:75 86—87, 65-70 70—82, III Grof 73—75. Wirvston 70-75 1. 65-70 98—1, 60-65 81—1, 53- 60 6263. Groenten: Glas sla I 24—2T7, II 20— C I 12>15, veldsla 783.69; glas andijvie 69—99; glas spinazie 1.09—1.20; prei 47—86: rode kool 47—52: sav. kool 60—66; uien 40— 54; Witlof 96—1.22; rabarber 89—1.04; radijs bos 35—54; spruiten ongeschoond 81—1.45, geschoond 1.26—1 66 VISSERIJBERICHT COLÏJNSPLAAT export garnalen 3454 kJ 4.19—4.51 schar 48 kg; bot 187 kg: schol 47 kg; tong 9 kg; wulk 3 kg; ongesorteerde vis 14 kg;

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5