Prinses Beatrix gisteren officieus in Zeeland INBRAAK IN GOES Zeeuws boekenfeest op 30 maart in Vlissingen Gunstige resultaten bij de C.V.V. in Zeeland Combinatie weg-spoorbaan Vlissingen Zuid-Sloe Wèg uit Egypte Hoofdthemaverbondenheid van de streek met de zee Zaterdag 17 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Bag. 4 Zeeuwsch Dagblad ORANJEPOLDER BIJ ARNEMUIDEN BEZOCHT Geref. mannen in Goes bijeen De kerkganger en de liturgie Laarsjes aan Naar Veere Mogelijkheden Medische dienst ARTSENDIENSTEN APOTHEEKDIENSTEN DIERENARTSEN Klachtendienst Zeeuwsch Dagbl. 10 x 10 Wolf aartsdijk 'Nog geen uitbreidingsplan in 's Heer Abtskerke Optimisme in ledenvergadering te Goes Gronden moeten onteigend worden VOOR HET EERST IN DE PROVINCIE Britannia versierd Interview Meer bekendheid Brug bij Ritthem Kruiningen leent vier ton Binnenkort oprichting filmliga in Zierikzee Kaderdag in Goes plattelandsvrouwen Zendingsavond in Hendrikskinderen Protestants-Christelijk TTET wordt dus hoog tijd aldus zou men prof. Hoekenkijks visie dfr het functioneren van de kerk van vandaag kunnen omschrijven dat men het traditionele aposto laat achter zich laat om er een mo dern voor in de plaats te stellen. De kerk zal in dat geval de moed moeten hebben beslist vóór mor gen en tégen vandaag te kiezen. Ze moet ophouden met z.g. „frisse, nieuwe" plannen te maken die later toch weer als twee druppels water lijken op de oude, die ze zei afgezwo ren te hebben. Daarom geen geraffineerde stunts meer, die wij kerkmensen van die Amerikaanse slimmerik hebben afgekeken: Elke dag stijgt hij in zijn vliegtuig op en bepaalt de koers zoda- nig, dat er geland kan worden daar, waar de kalender gisteren aan wijst. Hoekendijk meent dat deze figuur j in onze kerkelijke kringen nog al wat navolgers heeft gekregen. We stij gen in 1962 op aldus zijn betoog boordevol vernieuwingsleuzen en toekomstprojecten. Je zou zo zeggen, dat moét de goede kant opgaan, maar we weten zó te koersen dat we weer kunnen landen bv. rond 325 (toen kerk, staat en maatschappij een éénheid vormden) of rond 800 (parochiestelsel) of precies raak in 1517 (reformatie). Je ziet het, zegt Hoekendijk, op alle mogelijke manie ren ook in het klein: bijv. we gaan op zoek naar een „nieuw lied" (zeg gen we) en manoeuvreren dan zó, dat we weer terechtkomen op het vliegveld van Bach of een (nood?)- landing kunnen maken pardoes in het Gregoriaans. Wil er echter werkelijk iets gaan veranderen, dan moeten we het wagen onze tocht naar een nieuw mo dern apostolaat als niets minder dan als een uittocht, een exodus, te zien en te beleven. En dan klemt onmiddellijk de vraag wat we in het oude land moe ten achterlaten. Wat zit er in die „vleespotten van Egypte" waarvan we eenvoudig afstand moeten doen om dat het niet langer als reisproviand kan dienen, omdat het ons onnodig zou verzwaren en onze tred zou doen vertragen? Het éérste wat naar de mening van Hoekendijk in het Egypte van de kerk moet worden achter gelaten is, wat wel genoemd wordt, het verleden in concreto. Wat bedoelt men daarmee? Wel, de samenbundeling van praktische kennis en ervaring die onder meer zijn neer slag gevonden heeft in de onder ons, kerkmensen, gangbare methodieken en technieken. De gehele oude traditionele aanpak van het evangelisatie- en apostolaats- werk zullen we definitief dienen prijs te geven. Want de oude methodiek zal steeds minder toepasselijk en toepasbaar blijken te zijn omdat ze te direkt be trokken is geweest op de situatie in het oude land. Wil men hier werkelijk de bakens verzetten, dan moeten wij ophouden telkens weer te zweren bij traditie en oude methoden. Dat zal ons, ver vloekte „methodisten" moeite kosten, maar het moét. Anders komen we nooit verder. Daarom moeten we weigeren nog langer als kettinggan- gers van de geschiedenis door het le ven te moeten gaan. (Nou ja, gaan?). Dus oude denkschema's liquide ren. Wat betekent dat? Om maar iets te noemen: Met het gezicht naar de wereld van morgen moeten we ons dan niet afvragen hóe zal er straks in die veranderde we reld gepreekt moeten worden, maar óf we straks om de moderne mens te kunnen bereiken nog wel zullen moeten preken. Kan om de moder ne mens met het Evangelie te berei ken dan nog wel van een preek ge- bruik gemaakt worden? Spijkeren we ons vast op de pro blematiek van het „hóe", dan veran dert er in wezen niets. We moeten hier de vraag van het óf stellen. Dan is er kans dat er radicale wijzigingen komen. Daarom aldus de hoogleraar is éérste vereiste voor een waarlijk nieuw apostolaat dat we ons trai nen in een heilzame twijfel ten aan zien van alle overgeleverde vor men en handelwijzen! In het hoofdartikel van de vorige week „De vierde mens" stond een zinstorende druk fout. Pe opmerkzame lezer zal gemerkt hebben ff,rste mens niet die was van het an nexe heiligdom maar van het antieke heiden- dam GOES. Ds. W. Kats heeft gister avond op de jaarvergadering van de geref. mannenvereniging „Calvijn", die gehouden werd in de lokalen van de Wes- terkerk onder leiding van de heer H. C. van Donk, een boeiend betoog uitgespro ken over het onderwerp: „de kerkgan ger en de liturgie". Twee begrippen, die onlosmakeliik met elkaar verbonden zijn, want de kerkganger is betrokken bij de liturgie. Naar de mening van ds. Kats moet het grondschema van de liturgie sober zijn, maar toch moet iets aanwezig zijn van de schoonheid. Ds. Kats was vervolgens bijzonder dankbaar, dat de reformato ren. als een kostbare schat, het accent op de prediking hebben gelegd en daar bij werd de wet niet vergeten. De pre diking is en blijft het hoofdbestanddeel van de eredienst. De kerkganger zal echter meer liturgisch besef moeten krijgen. De gemeente moet geactiveerd worden in deze dingen, want dat is een reformatorische gedachte. Voorts eta leerde ds. Kats nog enkele persoonlijke wensen: het zingen van de geloofsbelij denis, het gemeenschappelijk bidden van het Onze Vader, meer stilte in de eredienst als het moment van inkeer en de invoering van het ene offer. Op zijn leerzame rede volgde een zeer uitvoerige bespreking, waarin tal van punten, vaak ook van praktische aard, nader werden aangesneden. Het bleek duidelijk, dat de liturgie een onderwerp is, dat velen bezighoudt. Op de jaarvergadering werden verder de jaarverslagen uitgebracht door de se cretaris, de heer C. Langeveld en door de penningmeester, de heer P. v. d. Wiele. Ook brachten afgevaardigden van zusterverenigingen de beste wensen over. En tenslotte heeft de heer H. Joos- se op onderhoudende wijze over zijn reis verteld naar Israël, toegelicht met kleurendia's. MIDDELBURG Eigenlijk was het bezoek dat H.K.H. prinses /ontvangen, omdat hij op het ogenblfk „ii „i i in het ziekenhuis vertoeft. De Prinses Beatrix gisteren aan Zeeland bracht incognito en in elk geval vol de dag vorderde en haar was er langzamerhand Weer jeugdmisdadigheid? GOES In de Vakschool voor Meisjes aan de Bergweg is in de nacht van donderdag op vrij dag ingebroken. Er is circa 600 gulden gestolen. De inbrekers hebben zich door de bajonetslui ting van een raam te verbuigen, toegang tot het gebouw ver. schaft. Benevens de brandkast zijn nog diverse andere kasten opengebroken, terwijl geconsta teerd is dat de indringers aan bijna alle leslokalen een bezoek hebben gebracht. De politie, die een onderzoek instelt, kan zich niet aan de indruk onttrekken dat in dit geval weer sprake is van jeugdmisdadigheid. Alles wijst er op dat deze inbraak niet het werk van een geroutineerde in breker is geweest. in Arnemuiden bijna het gehele dorp uitstroomde om prinses Beatrix te ver welkomen. komen officieus bedoeld, maar naarmate steeds meer belangstelling voor de prinses steeds groter wordend gezelschap. Prinses Beatrix bracht een privébezoek aan onze provincie in ver band met het geschenk dat het Koninklijk Paar de Nederlandse jeugd wil aanbieden ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest. De plannen gaan dus uit naar een jeugdcentrum in de Oranjepolder bij Arnemuiden. De commissie, belast met de uitwerking van de plannen hieromtrent oriënteerde zich met Prinses Beatrix die ook lid van de commissie is gisteren ter plaatse. Gistermorgen kwam de prinses per auto in Middelburg aan, waar na zij zioh met secretaris en chauf feur, eveneens per auto, naar Veere begaf. Dat het de bedoeling was dit bezoek enigermate geheim te houden bleek uit het feit dat de auto van de prinses geen standaard voerde. Met een tamelijk groot ge zelschap stapte zij daarna om streeks twaalf uur in het rijks- politievaartuig R.P.18, waar zij ongeveer een uur aan boord bleef. Het vaartuig zette koers naar de schorren en slikken in de buurt van de Oranjeplaat en ook werd nog even de werkhaven in Vrou wenpolder aangedaan waar de caissons in ogenschouw werden genomen. Terug in Veere gebruikte de prinses de lunch in de Ca,mpveerse Toren. Uiteraard bestond deze uit een uitge breide Zeeuwse koffietafel, compleet met kreukeld, mossels en Zeeuwse bo lussen. Tijdens de maaltijd kon de Prinses de door chef-kok G. M. van Westen uit Sint-Laurens gemaakte ma quette bekijken van de Oranjepolder. Tegen drie uur ging het gezelschap weg uit Veere en reed naar Arnemui den. Opmerkelijk was het toen, vergeleken met Veere waar de belangstelling voor het prinsesselijke bezoek nihil was (ver moedelijk te wijten aan onwetendheid), gebruikte de maaltijd in gezelschap van de echtgenote van de commissaris, mevr. S. C. de Casembroot baronesse Van der Feltz. De Prinses bracht via Arnemuiden een bezoek aan de Oranjepolder, waar zij laarsjes aantrok om een lange wan deling over het land te maken. De Prin ses, die er zeer charmant uitzag, zette er zelfs zo'n tempo in dat het gezel schap haar slecht kon bijhouden. Een praatje werd gemaakt met de enige landbouwer in de polder: boer Cruca. Zijn vrouw had in de gauwig heid koffie gezet maar voor opdrinken was geen tijd omdat het gezelschap terug naar Arnemuiden wilde. In het vissersdorp was er dus, zoals gezegd, grote belangstelling van jong en oud. Burgemeester A. Hack verwelkomde de Prinses en haar gevolg in het ge meentehuis. waarna zij geruime tijd in de raadszaal verbleven. Burgemeester Hack vertelde de com missie het een en ander over de moge lijkheden die er in de Oranjepolder aanwezig zijn voor de stichting van het jeugdcentrum. Omstreeks halfzeven 's avonds vertrok prinses Beatrix naar Middelburg waar zij de avondmaaltijd gebruikte ten huize van de commissa ris der Koningin in Zeeland, jhr. mr A. F. C. de Casembroot. De commissa ris zelf was niet aanwezig om haar te Middelburg: W. Feikema, Dam 16, tel. 2993. Vlissingen: M. J. A. Bil, Sin gel 74, tel. 2619. Goes: F. F. van der Werff, Wijngaardstraat 43, tel. 7451. Oostkapelle, Serooskerke en Veere: J. W. Oosterhoff, Veere, tel. 01189-212. Koudekerke, Westkapelle en Zoutelan- de: H. Frima, Zoutelande, tel. 01186- 282. Kapelle, Biezelinge, Kloetinge en Wemeldinge: H. J. Entink, Kloetinge, tel. 01100-6857. Kapelle, Biezelinge: J. J. Eisseeuw, Biezelingsestraat 57, tel. 01102-290. Hoedekenskerke en Kwaden- damme: S. E. J. Wastman, Kwaden- dammc, tel. 01194-337. Borssele en Nieuwdorp: H. M. J. Kiviet, Borssele. tel. 01105-203. Kruiningen, Hansweert, Krabbendijke en Rilland: P. Allewijn, Kruiningen, tel. 01130-566. Driewegen en 's-Heerenhoek: A. Folmer, Driewegen, tel. 01195-275. Wolphaartsdijk, Heinkens- zand en 's-Heer Arendskerk: H. P. van Maanen, Heinkenszand, tel. 01106- 2344. Bergen op Zoom: geen opgave Tholen, Poortvliet, Oud- en Nieuw Vos semeer, en St. Philipsland: A. A. Ku- gel, Poortvliet, tel. 01662-400 en J. Ver met, Nieuw Vossemeer, tel. 01676-415. Stavenisse en St. Maartensdijk: J. M. van den Bel, St. Maartensdijk, tel. 01666-400. Zlerlkzee: P. W. J. Vogelaar, Touwbaan 20, tel. 2280. Terneuzen: R. J. Hoving, Axelsestraat 27, __tel. 2445. Breskens, Groede en Schoondijke: J. E. van der Maas, Breskens, tel. 01172-466. Axel: A. Kats, Oranjestraat 19, tel. 01155-555. Oostburg en Aardenburg: J. C. Hage, Aardenburg, tel. 01177-366. Cadzand, Retranchement, Sluis en Zuid- land: G. P. M. de Meijer, Sluis, tel. 01178-366. Biervliet en IJzendijke: Chr. Kalkman, Biervliet, tel. 01152-345. Middelburg: L. van den Boogert, Korte Delft 12, tel. 2789. Vlissingen: J. M. H. van der Sande, Badhuisstraat 22, tel. 2066. Goes: Goese Apotheek, Klokstraat 19, tel. 7104. Terneuzen: Ap. Klaassen, Noordstraat 54, tel. 2090. Oost Zeeuwsch Vlaanderen: J. F. de Haas, Axelsestraat 49, Zaamslag, tel. 01153-366. West Zeeuwsch Vlaanderen: W. van Veen. Oostburg, tel. 01170-2693. Schouwen: C. J. H. Scheuerman, Zie- rikzee, tel. 01110-2180. Bevelanden: C. J. Hoek, Kortgene, tel. 01108-308. M. Gaakeer, Ovezande, tel. 01195-283 en G. Boneschanscher, Kruiningen, tel. 01130- 233. Klachten of onregelmatigheden in de bezorging van het Zeeuwsch Dagblad te Goes en omstreken kunnen worden opgegeven aan het kantoor te Goes, Lange Vorststraat 84, telefoon 6901 of telefonisch bij de agent, de heer H. Slab bekoom, telefoon 01102—628. WOLFAARTSDIJK. Zaterdag 17 maart besluit het comité te Wolfaarts- dijk de lOxlO-actie met een gezellige avond in het Dorpshuis, die verzorgd zal worden door de stichting d'Oprech te Amateur afd. Zeeland met een ge heel nieuw programma. De avond, die om half 8 begint, zal besloten worden met een bal. Woensdagavond gaf de Chr. gemeng de zangvereniging „Looft den Heer" te Wolfaartsdijk, onder leiding van de di- rigente mevr. Nieuwenhuyze-de Schip per te Nisse, een goedbezocht kerkcon- cert in de Ned. Herv. kerk, waaraan medewerking werd verleend door het Noord-Bevelands Mannenkoor, onder lei ding van de dirigent dhr. F. Smit te Kortgene. De avond werd geopend door ds. K. van Liere, Ned. Herv. predikant en gesloten door ds. B. Mintjes, Gere formeerd predikant. 's HEER ABTSKERKE. De meer- derheid van de raad heeft het in de laat ste gemeenteraadsvergadering niet wen selijk geacht om eerr uitbreidingsplan te laten opmaken, zoals B. en W. hadden voorgesteld. De heren J. C. van 't West einde (r.k.) M. Remeijnse en M. S. Tol- hoek (prot. lijst) wilden een positief principe-besluit, terwijl de heren M. H. van Liere, A. de Jonge en C. Braam (allen prot. lijst), liever nog wilden wachten. In die geest werd ook een be sluit genomen. De raad besloot verder tot het plaat sen van een ontstoringsapparaat op de luidinstallatie van de torenklok. Tot lid van de commissie van beheer van de schoolartsendienst op Walcheren, en Noord- en Zuid-Beveland werden be noemd de burgemeestes N. W. Eisen van Heinkenszand en A. de Kam van van Vrouwenpolder. De Asmastichting kreeg verder een subsidie van een tientje. En tenslotte werd de bestaande concessie met de N.V. Waterleiding maatschappij Zuid-Beveland" ver nieuwd. GOES Het jaar 1961 kan voor de Coöperatieve Vee- Aan- en Verkoop vereniging Zeeland g.a. gunstig worden genoemd. Meer dieren werden verhandeld, de geldelijke omzet was gestegen en ook de financiële positie van de vereniging zelf stemt tot te vredenheid. Al deze optimisti sche klanken konden worden ge hoord tijdens de gistermiddag in hotel Centraal gehouden leden vergadering van de C.V.V. Deze vergadering stond onder leiding van het adviserende bestuurslid, de heer P. W. C. van Westen te Oude-Vossemeer, eerder voor zitter van de vereniging. De hui dige voorzitter, de heer J. van Dalen uit Tholen, kon door ziekte niet aanwezig zijn. In het openingswoord van de heer Van Westen kon echter de mineurtoon niet ontbreken, want het is n.l. bepaald teleurstellend voor de vereniging, dat de in- en verkoper, de heer P. Sinke uit Goes door een langdurige ziekte niet in staat zal zijn zijn werk te kun nen doen. Zo spoedig mogelijk zal hier voor een oplossing worden gevonden. Intussen is de heer A. A. Westdijk uit s-Heer Hendrikskinderen bereid gevon den als contactman op te treden voor de leden. De voorzitter van de C.V.V. west-Ne derland. de heer R. Laan, gaf een uit eenzetting voer de gang van zaken, bij de coöperatie. Hij vertelde, dat in de periode 1 mei 1961 tot januari 1962 26.684 varkens en biggen werden ver handeld, een teruggang van 8.000 stuks, vergeleken bij het vorige boekjaar. De ze teruggang is met name toe te schrijven aan het mond- en klauwzeer en het teruglopen van de varkenssta pel in het westen van ons land. Wat de runderen betreft werd een vooruit' gang geboekt van 12.953 naar 16.522, Ook de schapen en lammeren vertoon den een stijging, t.w. van 15.436 naar 17.203. De geldelijke omzet was geste gen tot ruim 15 miljoen gulden; vorig jaar werd een omzet bereikt van ruim 13 miljoen gulden. Zeeuivse cijfers Dr. J. Dijkgraaf deed enkele mede delingen over Zeeuwse aangelegenhc den. De omzet van het aantal varkens en biggen is aanzienlijk gestegen. Het afgelopen boekjaar werden 131 dieren verhandeld en in het vorige jaar 32. Het aantal runderen, dat werd verhan deld bedroeg 3029, vorig jaar 2633, bij de schapen en lammeren moest een daling geconstateerd worden, dit boek jaar 447 en vorig jaar 577. Het totaal voor Zeeland ziet er als volgt uit: 3607, vorig jaar 3242, een stijging dus van 400 dieren. De geldelijke omzet was ruim twee miljoen gulden tegen een miljoen in het vorige jaar. De heer Laan kon verder nog ver klaren, dat de export erg moeilijk is geweest. Italië biedt voor de toekomst gunstige vooruitzichten. In deze vergadering heeft de heer F. de Ronde, verbonden aan de rijks- landbouwvoorlichtingsdienst, verder een korte rede uitgesproken over de moderne rundveemesterij. Ook in de ze sector speelt de arbeidsbesparing een grote rol. Hij belichtte enkele mogelijkheden om tot een rendabel mesterij te komen. Ook de vakkennis is zeer belangrijk. Zijn conclusie was, dat door weinig arbeid (onder meer door het loslopen van het vee en door voorraadvoedering) en door grotere eenheden er nog kansen zijn voor de rundveemesterij in de toe komst. De huishoudelijke zaken werden vlot afgehandeld. Tot bestuursleden werden gekozen de heren A. M. Kloet te Scher- penisse, die tevens als secretaris zal fungeren en de heer P. Schout te Big- gekerke, die tot vice-voorzitter werd benoemd. Besloten werd in 1962 geen contributie vast te stellen, terwijl ook geen entreegeld zal worden geheven. Tenslotte werd de contributie voor het L.C.C. bepaald op 100 gulden. (Ingezonden mededeling) Statenverkiezingen Zeeland Een FIER beleid - lijst VflÊR VLISSINGEN. Het provinciaal be stuur van Zeeland heeft besloten een weg: van ongeveer vijf kilometer leng te te doen aanleggen van Vlissingen naar het Zuid-Sloe. Deze weg is hoofd zakelijk bedoeld als omsluiting van het Sloegebied. Het tracé is geprojecteerd door de gemeenten Vlissingen, Oost en West Souburg, Ritthem en Nieuw en St. Joostland. De weg zal in Vlissingen aan de oostzijde van de spoorwegovergang bij de PZEM-centrale beginnen en ein digen op de zeedijk van de Schorerpol der, ten zuiden van het aansluitings- punt met de zeedijk van de Nieuw en St. Joostlandpolder, even ten noorden van fort Rammekens. De rijbaan krijgt een breedte van zes meter bij een totale kruinbreedte van VLISSINGEN Als begin van de boekenweek die dit jaar op zaterdag 31 maart begint wordt door de gezamenlijke Zeeuwse boekhandels een boekenfeest georganiseerd op vrijdag 30 maart in Britannia. Dit feest zal in twee opzichten een primeur zijn: ten eerste landelijk bezien omdat voor het eerst in de provincie, ge organiseerd door mensen uit de provincie zelf, een boekenbal wordt gegeven. Ten tweede is het voor Zeeland een première omdat in vorige jaren wel diverse avonden werden gehouden, waar overigens niet veel belangstelling bestond en men in Zeeland eigenlijk niet wist dat de boekenweek ook in de provincie werd gehouden. Dit jaar zal als experiment, waar men grote verwachtingen van koestert, één grote avond worden gehouden, maar die wordt dan ook groots opgezet en is afgestemd op de gehele provincie. Om deze avond niet eei, imitatie te doen zijn van het landelijke boeken bal, dat dezelfde avond in Amsterdam wordt gehouden, is het" de bedoeling om dit boekenfeest in Vlissingen een Zeeuws cachet te geven met als hoofdthema de verbondenheid van Zeeland met de zee. Daartoe zal Britannia want het feest wordt over de gehele benedenverdieping van dit hotel uitgesmeerd worden aange kleed om het feest dat beoogde Zeeuwse cachet te geven: o.m. worden in de zaal boekenstalletjes geplaatst en om in de stijl van de visserij te geraken misschien een viskar met boeken worden rond gereden. dertig meter lengte boven de balvloer te spannen, waarin allerlei motieven zijn verwerkt dfc zowel op het boek als de provincie slaan: een zeemeermin die verdiept is in een boek, verknipte boekentitels, in elk geval motieven die een komisch effect beogen. Verder wordt de grote zaal van Bri tannia versierd. De Zeeuwse kunste naars Antoine Mes en Piet Rijken uit Middelburg geven hun medewerking aan het maken van op zee, visserij, etc. afgestemde tableaus die als achter grond moeten dienen in de zaal. Tevens is het de bedoeling een net van een Door het midden van de zaal langs de zoldering wordt een lijn gespannen, waaraan (aan één draadje) foto's han gen uit het fotoboek van Zeeland. Het effect dat hiermee wordt beoogd door dat de foto's die aan de achterzijde met gekleurd etalagekarton zijn beplakt en door de warme lucht gaan draaien, is kaleidoscopisch en kleurig. Het programma voor die avond be gint met een beschouwing van de be kende Nederlandse tv-commentator en museumconservator Pierre Janssen over het boek: het schrijven en het lezen van het boek. Daarna is het de bedoeling dat een aantal Zeeuwse schrijvers worden geïnterviewd door in Zeeland werkende journalisten. Ook is het waarschijnlijk dat deze Zeeuwse schrijvers er zijn een tiental uitgenodigd voor dit feest aan de boekenstalletjes hun eigen boeken verkopen, compleet met hand tekening. Daarna start het grote boekenbal, waaraan het kwartet van Henk van Buul uit Dordrecht muzikale medewer king verleent en dat tot een uur of drie 's nachts zal duren. Er gaan voor dit doel extra bussen 's nachts naar Mid- burg en Goes en indien er voldoende animo in Zeeuws-Vlaanderen bestaat om het boekenbal te bezoeken zal een extra boot varen. De bedoeling van de organisatoren van het bal is, indien dit feest een succes is, elk jaar een dergelijk Zeeuws boekenbal te houden en de plaats is uiteraard niet gelimiteerd tot Vlissingen. Verder beoogt men riet het trekken van de Zeeuwse schrijvers naar het bal deze in eigen provincie meer bekendheid te geven, hen als het ware aan het eigen pu bliek voor te stellen. Een Nederland se uitgever zal tijdens de avond voor een verrassing zorgen. De commissie voor de propaganda van Het Neder lands Boek geeft voor de bestrijding van de kosten van die avond een ga rantiesubsidie. Ten slotte zij nog ver meld dat kaarten voor het bal, dat onder leiding zal staan van de heer W. Remery uit Sas van Gent, vanaf vandaag bij de boekhandels in Zee land zijn te verkrijgen. 28 meter. Er komen ter weerszijden dan ook twee vrijliggende rijwielpaden met een breedte van drie meter elk. Het wegdek wordt gefundeerd met as faltbeton, terwijl de rijwielpaden belegd worden mét betontegels. Aan de zuidzijde van de weg is een strook grond gereserveerd voor de toekomstige aanleg van een spoorbaan met enkel spoor die het industriege bied van het Zuid-Sloe met de Vlissing- se emplacementen zal verbinden. Spoorbaan en weg worden gescheiden door een sloot. Waar nodig zullen aan weerszijden van de combinatie weg- spoorbaan de bestaande landbouwwegen als parallelweg geheel of gedeeltelijk worden verlegd, of ook nieuwe land bouwwegen aangelegd. Intussen zal de Zuidersluiswatergang (even westelijk van de kom van Rit them) worden overbrugd door een brug van gewapend beton met drie over spanningen. De lengte van deze brug zal 32 meter worden en de breedte 22 me ter. Uiteraard brengt het genoemde pro ject mee dat landbouwgronden ontei gend moeten worden. Ter uitvoering van de onteigeningswet zal in de betrok ken gemeenten een commissie zitting houden op vrijdag 6 april a.s. ter pro vinciale griffie en op de secretarieën van de gemeenten liggen de stukken die op de onteigening betrekking heb ben vanaf 23 maart ter inzage. KRUININGEN. De gemeenteraad heeft gisteravond besloten een lening van 400.090 gulden aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten. Deze lening is nodig voor de financiering van rioleringswerken te Hansweert-West en voor de aankoop van bouwgrond aldaar. De raad besloot voorts een perceel bouwgrond aan de verlengde Henry Du- nantstraat te verkopen aan de N.V. Bouw fonds Nederl. gemeenten te Goes. Een drietal verzoeken om premie woningverbetering werd ingewilligd. De heer Z. J. Jansen (KVP) wees er op dat het kleine strand bij de Zeedijk te Hans- weert voor de liefhebbers verloren dreigt te gaan omdat het waterschap de dijk heeft verhuurd. Hij verzocht B. en W. zioh met «de huurder in verbinding te stellen om dit te voorkomen. De heer J. Hoogstrate (AR) wees nog eens op de wenselijkheid van een aula op de begraafplaats. Het college zal zich evenwel zo spoedig mogelijk over de reeds bestaande plannen nader beraden en zo mogelijk met voorstellen komen. De heer J. Witte (Vrije Lijst) wees nog. op de nauwe straten en de slechte trot toirs. Als gevolg daarvan kunnen grote auto's elkaar niet passeren en moeten op de trottoirs uitwijken. Daar worden auto's en trottoirs niet beter van. De voorzitter dacht dat een parkeerverbod in dit ver band wel zou helpen. Ten slotte feliciteerde de voorzitter twee jubilarissen. De gemeente-ontvanger, de heer P. D. Blok, die op 16 maart 25 jaar in dienst was en wethouder P. H. A. Pol derman (WD) die op 6 maart twaalf en een half jaar zitting had in het college van B. en W. GOUDEN HUWELIJK KRABBENDIJKE. Het echtpaar Luyendijk-Joosse herdacht zijn vijftig jarig huwelijk. Er was veel belang, stelling. De muziekvereniging Concor dia bracht een serenade en burgemees ter Cnossen bood gelukwensen aan. ZIERIKZEE. Drie verenigingen in het stadje Zierikzee gaan binnenkort sa men aan de vergadertafel zitten. Het zijn de Kunstkring Zierikzee, De Zeeuw se Volksuniversiteit, afdeling Zierikzee en het Departement Zierikzee van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Er zal op deze gezamenlijke vergadering getracht worden te komen tot de oprich ting van een Film-liga in Zierikzee. Deze liga stelt zich voor in besloten kring films te vertonen. De te brengen films zullen van verschillend genre zijn, doch alle het predikaat GOED verdie nen en smalfilms zullen in geen geval worden gedraaid. Het aantal voorstellingen zal vijf per seizoen bedragen, te vertonen als regel op vrijdag, mede in verband met de mogelijkheid, dat ook het juist binnen gekomen journaal kan worden ge draaid. Er moet op gerekend worden dat de entree per film zal komen te lig gen tussen de vijfenzeventig cent en een gulden vijftig cent per persoon, afhan kelijk van het aantal deelnemers. De contributie wordt aan het begin van het seizoen door leden van het NUT en de Zeeuwse Volksuniversiteit Ineens vol daan, terwijl voor leden van de Kunst kring Zierikzee de normale contributie met een bepaald bedrag zal worden ver hoogd. Slechts als voldoende personen zich hiervoor aanmelden, kan het plan ver wezenlijkt worden en alleen leden van één der bovengenoemde organisaties kun nen lid van de Film-liga worden. Reeds is een keuze gedaan uit 20 ver schillende films waarvan wij o.a. noe men: God's Little Acre. naar het boek van Erskine Caldwell, Mensen in 't Ho tel, King Solomons Mines, Annie get your gun (Showfilm), Gaslicht, Het Le ven van Vincent van Gogh, getiteld Lust for Life, Gejaagd door de Wind, enz. De leden van de organisaties kunnen aan het bestuur hun voorkeur uitspre ken omtrent de te vertonen films ter wijl men ook suggesties naar voren kan brengen. Wanneer men tot oprichting van de Film-liga geraakt, kan waar schijnlijk aan het einde van het nu lo pende seizoen nog een voorstelling ge ven tegen een geringe toegangsprijs. organisatie van de afdelingen van de Bond.van Platte landsvrouwen werd onder de loepe ge nomen door mej. A. van der Leeden, tijdens de kaderdag die vrijdag in de Prins van Oranje werd gehouden onder leiding van mevrouw J. Nieuwenhuy- «n-Vogelaar. Hoewel deze stof meestal niet eén van de aantrekkelijkste punten is om te bespreken? wist mej. v. d. Leeden, door de humoristische wijze van bespreking, een bizonder geani meerde sfeer te scheppen. Zij verge leek de organisatie van de Bond met een kwartetspel, waarbij leden en be stuursleden in een goed samenspel de vif.r .hoofdpunten voor een goed bestuur efficient in de praktijk brengen. Een belangrijk punt wordt gevormd door de statuten, waarin doel en bestemming van de vereniging wordt opgenomen, dan volgt een basisjaarprogramma van de activiteiten, en de vaststelling van de taken van de bestuursledeen in een Leidraad. Tot slot is een jaarboekje onmisbaar om het verband niet te ver liezen en een goed overzicht te krijgen ln het middagprogramma werden deze vier punten in de praktijk gebracht in een spel, waarbij vier verschillende groepen hun visie op deze onderwerpen uitbeeldden, waarbij vele waardevolle suggesties naar voren kwamen. Be langrijk waren, een goede samenwer king tussen leden en bestuur, waarbij de eenheid niet verbroken wordt en de leden het vertrouwen niet verliezen in de bestuursters. Voorts accuratesse bii de behandeling van de administratie, net organiseren van cursussen en der gelijke om een gezellige sfeer te schep- Pon, die de band tussen de leden ver sterkt. Tot slot werd de film „De Lage Landen vertoond, die de Zeeuwse da mes uiteraard bizonder boeide. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN. - in het gemeentelijk verenigingsgebouw werd door de plaatselijke zendingscom missie een zendingsavond gehouden. De voorzitter, de heer M. Schipper, kon in f,1,3ili^nlng1s,woor,d -een gr00t aantal aan wezigen welkom heten. Als spreker voor deze avond, die in het teken stond van der Evangelisch Christelijke Kerk op Nederlands Nieuw- Guinea, was aanwezig ds. D. J. Baars predikant te 's-Heer Arendskerke. In zijn inleidend woord zei spreker o.a, dat door de Gereformeerde Stichting voor Kerkbouw in Nederland een be drag was geschonken van 25 000 voor kerkbouw in Hollandia. Ds. Baars M»rfr?irSCJe AT?e jaren als zendeling op ^ederlands Nieuw-Gumea heeft ver toefd, hield vervolgens een boeiende causerie over dit land. Vooral het zen. dingswerk, dat spreker van zo nabij heeft meegemaakt, kreeg zijn speciale aandacht. Een en ander werd door hem toegelicht door middel van dia's De plaatselijke predikant ds. G. T. j. van Dijk dankte spreker voor zijn boeiende en leerzame uiteenzetting en sloot de avond.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3