DE SCHONE PRINS MOET EEN BULLDOZER HEBBEN Kryptogram TE GEEF Eerste pachters in Oostelijk Flevoland Pierre Florack kweekt wijngaardslakken Suriname's Doornroosje woont in een ondoordringbaar bos Zaterdag 17 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 11 Nieuwe huizen Verzet tegen verlaging van „bromleeftijd" Pionieren Expeditie op de kaart AUTOWEGEN VERLICHT IN WEST-DUITSLAND TREK NAAR DE begeleiden. De aanvoer is zo groot dat de haven van de fa briek bij Paramaribo uitgebreid moet worden. UIT ATIÉ aan de Tempatie haalt Bruynzeel het zwaar dere hout dat voor een deel tot triplex wordt verwerkt en voor het overige zijn bestemming vindt in de bouwerij, waarin het bedrijf zich ook al heeft ge ïnteresseerd. Bruynzeel heeft namelijk heel wat houten huis jes, vooraf in delen klaarge maakt laten neerzetten in Pa ramaribo, maar het originele van deze huisjes is dat zij op stenen palen staan. Het is een merkwaardig type paalwoning geworden, dat blijkbaar in dit tropische klimaat uitstekend voldoet. Zij hebben gretig aftrek gevonden en er komt binnenkort weer een „park" van 150 van deze woningen bij. Als men deze luchtige bouwsels ziet staan, kan r.ien er niet aan afzien welke ruige arbeid nodig is geweest om het hout ervoor te kappen en aan te voeren. Hoe het bos moest worden opengescheurd met geweld van bulldo zers. alleen al om een weg te maken van de rivier naar de plaats waar men aan het kappen ging. meer dan tien kilometer diep het bos in. Hoe de neergehaalde stammen met polsdik- ke kettingen op een reusachtige trai ler worden getrokken, die dan met haar manshoge, elektrisch aangedre ven wielen haar vracht naar beneden sjouwt. Hoe de stammen op prauwen worden geladen, want zij zijn te zwaar om te drijven en ten slotte de tocht door de bochtige kreek en de brede Commewijne aanvangt, een tocht van vele mijlen en vele dagen. Dit is de manier waarop het Suri naamse oerwoud wordt aangepakt De gigantische graafwielbagger Tap 'Alla van de Billiton Maatschappij wordt in Suriname bij de bauxiet- winning gebruikt. Het machientje weegt ongeveer 560 ton. (Foto N.V. Billiton Maatschappij/ Chin A Moei) Het is bewezen dat het kan, als men er de mensen, de middelen en het ka pitaal voor heeft. Of het overal in Su riname zal slagen is een vraag die voor het ogenblik moeilijk is te be antwoorden. Goud ligt er in ieder ge val niet voor het opschoppen! Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Slechts een nauwkeu rige studie zal kunnen uitmaken of er aanleiding bestaat om de minimumleef tijd voor bromfietsers te verlagen, zeg gen enkele Eerste-Kamerleden in het voorlopig verslag op de begroting van verkeer en waterstaat. Zij zouden een theoretisch examen voor zestien- en ze ventienjarige bromfietsers willen instel len. Later zouden dan ouderen voor zo'n examen in aanmerking moeten konjen. Andere Eerste-Kamerleden willen lie ver een certificaat voor bromfietsers, dat voor de eerste keer zou moeten worden uitgereikt zonder dat een examen is ge daan. Ais bromfietsers een overtreding hebben gemaakt, zou het moeten worden ingetrokken. Om het terug te krijgen zou den ze dan wel een examen moeten af leggen. Deze leden zijn er ook tegen om de minimumleeftijd terug te brengen tot achttien jaar. Horizontaal: I Geen nylons voor praatzieken (11) 8 Een rover toert achter vis aan (5) 9 Zij deugt en doet hoezeer zij jat haar ras alle eer aan (11) II Een volbloed theaterartiest (3) 12 Een dwingerige klimplant, maar de stok doet wonderen (7) 15 Voedsel, voor Anna en haar man? (5) 16 Aan dit deel van de tennispartij gaat de hond deelnemen (3) 17 Tal van mensen en ook onze eega staan er voor (7) 18 Het visje in de hengelsport (5) 21 Een kwast maar wel heel ijverig (5) 23 Geen madeliefje maar eenheid voor het meten van luidheidsverschillen (7) 25 Val me niet lastig met dit nagerecht het maakt me te dik (3) 26 Speur naar het woord dat in samen stelling een zekere graad aanduidt (5) 28 Zie af van die houding (7) 31 Het gesteente waarop men schrijft is teer en dun (3) 33 De kastelein staat er achter de deur, maar men ziet hem niet graag (11) 3d De godin die alles in het reine brengt (6) 36 Wat men van een sneetje kan over houden (11) Verticaal: 1 Een kast zonder thee (3) 2 Wanneer je van de graat valt, is o langer vlug ter been (5). 3 Dit dier reist per raket (5) 4 Na het eten van dit gerecht is alles koek en ei nu (4) 5 Ongaarne tot de nde (5) 6 Een jongen van deze houding staat goed op zijn benen (7) 7 Alle kinderen hebben wel eens koorts (6) 10 Een dans met veel onenigheid (5) 13 Ga eten, de lunchroom is op de twee de verdieping (5) 14 Wie aangewezen wordt (3) 15 Alles draait om het totaal, dat is ge bruik (3) 17 i.e. het Paasgerecht (2) 19 Tijdelijk uiteengaan wegens tekort aan belangstelling? (5) 20 De maat van het Franse lidwood (2) 21 Het gevolg van het gebruik van peen en sla (7) 22 Wat een verdorven insekt! (3) 23 Spoedig is het leven gedaan voor een insekt (3) 24 En die vindt later het slot (5) 25 Hoe lievig het is als je je safe voelt (6) 27 De boodschapper pelde een noot. (5) 20en vrij met een Frans geld stuk op zak (5) 30 Dit was veel te vrolijk en bekoor lijk voor zo'n dwingeland (5) 32 Voedsel in de spelonk (4) 34 De gard als landmaat al in Abra hams dagen (3) KRUISWOORDRAADSEL oplossing Horizontaal: 1 doven; 5 alarm; 8 heter; 12 ivoor- 14 rouge; 16 misère; 18 rib; 20 rieken' 22 Odin; 23 luiaard; 26 loge; 27 nut- 28 zeis; 29 reis; 31 rat; 32 Nero; 34 leges; 36 jota; 38 na; 39 eng; 41 een; 42 val; 43 L.S.; 45 dieet; 47 nihil; 49 kers; 50 lezeres; 51 fooi; 52 steel- 54 sumak; 56 na; 58 adi; 59 via; 61 men; mt„;„ ,63 rose65 lasso; 67 stro; 69 rev 70 leed; 72 prat; 74 Eem; 76 aker; 78 toezien; 80 Edda; 81 parade* 83 macl 84 tender; 86 Irene; 88 linde: 89 nagel; 90 tilda; 91 genie. Verticaal: 1 demon; 2 visite; 3 even; 4 nor: 5 ?f: 8 bui; 9 e«el; 10 tekort; 11 renet, 13 oele; 15 orde; 17 Iduna- 18 risee; 19 baren; 21 egaal; 24 uil- 25 28 z°ne- 30 sjah; 33greistas; 35 Ge? nesis, 37 olifant; 38 naken; 40 gelei- 42 A0SVrï' tt stieï' 45 drs: 46 tel; 47 nes- J53 edel.: 33 mest; 57 areka- 59 fil l pa kc aspic; 82 moede; 64 overig- 71 eten- 7? anr1 n redden- 69 rapen; li eren, 7o anti, 75 marge* 77 rara* 9a 80 ende; 82 del; eng; M. P. D. BARON VAN SYTZAMA op dertig jaar weer naar school... H. M. ZEGERS weggaan woog even zwaar P. A. BARENDREGT geen aardigheid meer aan op Rozenburg A. G. LINDENBERGH dertig jaar uitgifte van nieuw land LEGE POLDER A Van een onzer verslaggevers LS je in het landbouwbedrijf zit, wil je het optimale bereiken. In dat opzicht zijn de Zuiderzee polders het neusje van de zalm." Dit zegt M. P. D. Baron van Sytzama (33) van de hoeve Sebastopol in Nieuwe Krim. Hij behoort tot de pachters van de eerste vijfentwintig landbouwbedrijven in Oostelijk Flevoland, die tezamen een opperylakte beslaan van duizend hectaren. Er gaat heel wat veranderen voor de boeren, die zijn uit verkoren door de Directie van de Wieringermeer (IJssel- meerpolders) om de eerste lappen van Neêrlands jongste cultuurgrond te bewerken. De heer A. G. Lindenbergh (als plaatsvervangend hoofd van de sociaal-economische afdeling belast met de uitgifte van het nieuwe land) vertelt dat de gelukkigen gekozen zijn uit een lijst van enkele honderden gegadigden. Zij komen uit alle windstreken en zullen een nieuwe gemeenschap gaan vormen in een leeg land, dat im poneert door zijn weidsheid. De heer H. M. Zegers (38) heeft daar al ervaring mee. Deze boerenzoon uit Zeeland bij Grave kwam bij de tweede groep pioniers in april 1946 in de Noordoostpolder. Hij was vijf jaar werker" in dienst van de Directie Wieringermeer, werkte toen drie jaar als arbeider bij een boer in de N.O.P. en m 1954 werd hem aan het Kluitenpad in het noordwesten van de polder een bedrijf van 24 ha toegewezen. Na acht jaar als zelfstandig boer ge- getuigt hij: „Het is me hier goed beval len. Ik heb goed land getroffen, al zijn er nog betere bedrijven in de polder. Om mij heen wonen mensen uit het hele land. Daardoor ben ik geen Bra bander meer. Je praat met elkaar over het land, de opbrengst, het vee en der gelijke. Het goede dat je hoort en ziet, neem je over en op die manier ontwik kel je eigenlijk elkaar. Overigens ga je elkaar ook gewoon als buren waar deren. Van onze parlementaire redacteur DE SIPALIWINI is een riviertje in het diepste zuiden van Suriname, in het ondoordringbare oerwoud aan de Braziliaanse grens, hemelsbreed 450 kilometer van Paramaribo. Het kostte ons twee uur om er te komen, door de lucht. In dit maagdelijk gebied dat niets opbrengt, ligt een vliegveldje-in-aanbouw, een geel streepje zand in de groene oneindigheid. De noordelijkste rivier van Suriname is de Com mewijne, een trage bruine stroom in de tropische bossen van het laagland aan de kust. De Tempatie- kreek is er een zijrivier van en aan de bovenloop daar van ligt een houtkap van Bruynzeel, in rechte lijn nog geen honderd kilometer van Parama ribo. De reis erheen gaat per auto en dan met een snelle boot: vier uur! De houtvlotten achter het puffende sleepbootje doen er dagen over. Er komt kostbaar hardhout vandaan: wana, kopie en basralocus. Zo dringt de mens met zijn techniek door in het weerbarstige brok natuur dat zijn schatten aan begeerlijke mi neralen en zware houtsoorten deugde lijk bewaakt. Het doet denken aan het Op dit kaartje staan aangegeven de plaatsen, van waar de eerste boeren van Oostelijk Flevoland komen. VERRASSING Toen ik bericht kreeg, dat mij in Oostelijk Flevoland een bedrijf van 31 ha in erfpacht was toegewezen, was dat finaal een verrassing. Ik was er natuurlijk erg blij mee, maar toen het goed tot mij doordrong, woog het be sef; weggaan van hier, toch wel even zwaar. Ik bedoel, dat ik nu deze ge meenschap ga verlaten. Ik ga nu van pacht over op erfpacht. Dat heeft verscheidene voordelen. De gebouwen op het bedrijf worden mijn eigendom. Ik betaal nu elk jaar bijna drieduizend gulden huur voor woning en landbouwschuur. Daar komt tegen over te staan rente en aflossing plus onderhoud. Dat scheelt nogal wat. Bij een bedrijf m erfpacht speelt ook het gevoel enigszins mee. Ik moet er overigens direct aan toevoegen, dat wij ons als pachter toch wel veilig voe len onder de hoede van de Directie Wieringermeer. Als erfpachter zou ik echter mijn nieuwe bedrijf kunnen ver kopen. Ik ben dat niet van plan, want het is ook zó: in een landbouwbedrijf zit een waarde, die een koper niet kan waarderen en dus ziet een vader het bedrijf liever overgaan op zijn zoon." „GEEN AARDIGHEID" De heer P. A. Barendregt (42) van Rozenburg wordt ook erfpachter in Oostelijk Flevoland. Hij en zeker nog wel tien boeren verlaten dit gebied en velen zijn hun voorgegaan van wege Europoort. Op de woonkern na wordt het hele eiland opgeslokt door havens en industrieën. In de plaats van zijn huidige 47 ha krijgt hij 43 ha nieuw land. „Er is hier nu geen aardigheid meer aan. Kijk maar eens uit het raam. Daar staat al een heistelling op een ..blok" tarwe. Verderop is nog een dragline bezig. Ik sta er nu heel an ders tegenover dan een paar jaar ge leden, toen ik wist dat ik weg moest. De burgemeester heeft er nogal voor gewerkt, maar de anderen hebben nog niets. Waar moeten die heen? Als erfpachter heb je wel* een gro tere investering dan als pachter. Ik moet zelf de gebouwen stichten. Ik hoop, dat ik voor honderdduizend gul den klaar ben, maar ik weet het niet. In elk geval krijg ik prima grond ik ben er al een paar keer wezen kij ken. Voor de kinderen heb ik niet per se erfpachter willen worden. Als de jon gens er geen zin in hebben, hoeven ze voor mij geen boer te worden. Als ze beter kunnen, moeten ze het doen. Hoewel, ik had een broer, die chirurg was. Die zei soms; Jij hebt het rusti ger dan ik en misschien verdien je nog wel meer ook." Baron Van Sytzama komt op een be drijf van 53 ha, waarvoor hij in Nieu we Krim een gebied van 92 ha opgeeft. Twintig hectaren van het oude fami liebezit vallen onder een ruilverkave ling. De rest verkoopt hij via de Stichting beheer landbouwgronden ten bate van ruilverkaveling elders. MEER KANSEN Hij vertelt: „Dit is een van de veen koloniale dalgrondbedrijven. Toen ik hier in 1952 begon, was er 32 ha in cultuur gebracht. Successievelijk is er meer land ontgonnen. Toen mijn land onder de ruilverkaveling werd ge bracht, heb ik mijn zinnen gezet op de Zuiderzeepolders. Problemen van ontsluiting en ontwa tering heb ik daar niet. Ik heb er wel veel meer cultuurmogelijkheden. Je kunt er meer gewassen verbouwen dan hier. De zekerheid van bedrijfs- produktie is groter en je kunt rekenen op een hogere opbrengst." De boeren in het nieuwe land heb ben allen gedegen vakonderwijs ge noten. Toen de heer Van Sytzama zijn 99 ZWOLLE. De heer A. G. Lin denbergh is al dertig jaar betrok ken bij de uitgifte van gronden in de nieuwe polders. De gang van zaken hierbij is, dat de Directie van de Wieringermeer de uitgifte bekend maakt, zodat iedereen kan solliciteren. De heer Lindenbergh vertelt, dat hiervan nu is afgewe ken. omdat het een klein aantal boerderijen betrof en omdat de Directie beschikte over een groot aantal namen van mensen, die hun bedrijf moesten verlaten. De nieuwe bedrijven zijn be stemd voor: elf boeren uit gebieden van ruilverkaveling; vijf boeren, die moeten wijken voor werken van algemeen be lang, zoals vliegvelden, in dustrieën, stadsuitbreidingen, wegen en kanalen; vijf boeren uit de Noordoost- polder, die hun bedrijf beschik baar stellen voor boeren uit ruilverkavelingen; drie jongemensen, die al jaren lang betrokken zijn bij de ont ginning en het in cultuur bren gen van Oostelijk Flevoland; één bedrijf komt in eigen be heer van de Directie opdat zij in staat zal zijn gegevens te verzamelen voor velerlei doel einden. Vijf bedrijven worden voor hon derd jaar in erfpacht gegeven, ne gentien voor twaalf jaar in pacht. De pacht gaat in op 1 november van dit jaar. De bedrijven varië ren van dertig tot 55 hectare. De gemiddelde grootte is veertig hec tare. In de Noordoostpolder zijn de bedrijven in doorsnee 25 ha groot. Voor de arbeidskrachten op de nieuwe bedrijven zullen geen wo ningen worden gebouwd op of bij deze bedrijven. Voor de arbeiders worden thans huizen gebouwd in het nieuwe dorp Dronten. Oostelijk Flevoland bestaat voor 45.000 tot 50 000 hectan. uit land bouwgrond. De volgende uitgifte zal vermoedelijk circa tweehon derd bedrijven omvatten. Hieraan zal wel een algemene bekendma king vooraf gaan, evenals aan de uitgiften, die daarna nog zullen volgen. toekomstplannen had uitgestippeld, liet hij zich op dertigjarige leeftijd in schrijven op de Bijzondere Landbouw school te Emmeloord. Elke dag reed hij er heen en terug, 's avonds besprak hij met zijn medewerker de gang van zaken op het bedrijf in Nieuwe "Krim en studeerde. Intussen ging ook het gezinsleven door. Het moet ongetwij feld een grote voldoening zijn geweest, dat hij als een van de beste leerlin gen in de winter van 1959-'60 zijn di ploma verwierf. ZIJ 00K Voor alle boeren in het nieuwe land begint een nieuw leven. Hierin spreken ook de vrouwen een woordje mee. Het blijken eega's met volledig be grip te zijn. Mevrouw Zegers: „Ik vind het mooi, vooral ook omdat ik kan meespreken in de indeling van het nieuwe huis, dat we krijgen." Mevrouw Barendregt; „Ik vind het wel leuk. Voor de ouwelui is het er ger, omdat je verder weg gaat. Maar er is een auto en dan maakt zo'n af stand niet zoveel meer uit." Mevrouw Van Sytzama: „Voor mijn man is het in de eerste plaats een be- langriike stap. Vrienden hebben ge vraagd, of ik die vlakte niet verschrik kelijk vind. Het is hier niet veel an ders. Toen wij hier begonnen, stond er ook niets." Van een onzer verslaggevers VALKENBURG. Met een handig foefje zijn in Zuid-Limburg ruim honderd vermagerde wijngaardslakken uit hun diepe winterslaap gewekt. Argwanend hebben zij hun voelhorens uitgestoken en blij verrast hebben zij er meteen een slakkengang ingezet. Topsnelheid: bijna twintig meter per uur 1 BELGISCHE KOKS: ALLES MET BIER! Pierre Florack sloeg de race aan dachtig gade. Hij was het die de misleidende hoog- tezon ontstak en die op vijf meter afstand malse sla blaadjes neerleg de. Binnen een kwartier wisten de slakken dat ver lokkende lente- voedsel te berei ken. Nu zij eenmaal wakker zijn moet ik het bedrog wel voortzetten, zo zei ons Pierre Florack. Wanneer mijn slak ken zich in dit kunstmatig ver vroegde lentekli maat niet vol komen thuis voe len, gaan zij van pure mistroostig heid en heimwee dood Pierre Florack fopte zijn wijn gaardslakken om dat hij op de acht ste internationale expositie voor Ho recabedrijven te Valkenburg de aan dacht van restau rateurs en keuken meesters wilde ves tigen op een voor Nederland en Benelux uniek bedrijf: zijn caracollenkwekerij aan de voet van de Schaelsberg bij Valkenburg. In Frankrijk smullen lekkerbekken van escargots, in Zuid-Limburg en in België smullen zij van caracollen en in beide gevallen zijn het de wijngaard slakken die het loodje leggen. Hun wetenschappelijke benaming is Helix pomatia en zij laten hun leven niet alleen om smulpapen te behagen doch ook om de wetenschap te dienen. Onder zijn grote afnemers telt Pierre Florack de universiteiten en hogescho len van Utrecht, Groningen, Delft en Wageningen, van Washington, Brussel, Antwerpen en Luik. Jaarlijks vragen zij hem veertigduizend volwassen wijn gaardslakken. Aan restaurants levert hij ze in kleiner getale, wat niet wegneemt dat de honderd gasten die zich bij de Schaepkens van St. Fijt aan tafel schaarden voor het openingsbanket van die Horeea-tentoonstelling naar harte lust van wijngaardslakken hebben ge noten. VISITEKAARTJE Behalve Pierre Florack wilden de grootste Belgische keukenmeesters op die tentoonstelling hun visitekaartje presenteren. Hun équipe werd aange voerd door de al grijzende meester kok Raoul Morleghem uit de Rue du Tróne in Brussel. Sedert de Expo-1958 is hij befaamd vanwege zijn biermenu en daarom prijkte er op dat menu te Valkenburg zijn „Waterzooi des Pê- cheurs", een Vlaamse bouillabaisse, klaargestoofd in de nobelste geuzen- lambiek van Westmalle. Ook de op zijn aanwijzing toebereide wijngaardslakken hadden een duik in de brouwkuip mogen nemen. Samen met wat ganzelever en een kluitje bo ter vormden zij de vulling van room blanke champignons, geklaard in ge smolten boter en vervolgens gestoofd sprookje van Doornroosje, maar de schone prins zal een bulldozer moeten hebben, anders komt hij er niet. De bulldozer is er al. zowel aan de Sipa- liwini als aan de Tempatie en ..Joze- ren" is een begrip waarmee de Suri- namers in het oerwoud vertrouwd zijn geraakt. Na vier of vijf jaar goede verzorging zijn de wijngaard slakken klaar voor verzending. in Trappistenbier. Onze gastheren had den deze culinaire schepping het ge zelschap van een 1928er Médoc toebe dacht, een eerbiedwaardige wijn van het Chateau Haut St. Julien Marian, die alleen kon worden overtroffen door een witte Médoc die voor de laatste gang was uitgezet. Die witte had zich veredeld tot een amberkleurige; het was een 1926er van het Chateau Lafon-Laroze en wij hebben er in het tempo van de wijn gaardslakken van mogen genieten, omdat het banket der Belgische groot meesters toen al ten einde liep. IJZIG VUURWERK Voor ons was die '26er Lafon een feestelijke openbaring, maar voor de aanrichters van dit feesteten vormde hij de begeleiding van een ijzig stukje vuurwerk: La Berloque du Cambier. Bazuingeschal en tromgeroffel de den het tafelgesprek verstommen. In vol ornaat, omhangen met ordelinten, maakten de Belgische keukenvorsten een plechtstatige ommegang met een feestelijk opgetuigde kerstboom. De daaraan hangende kerstballen vorm den de laatste gang van het banket. Ballen roomijs, die onmiskenbaar naar bier smaakten! Wie de witte schaal van het omhul sel doorbrak ontdekte een goudgeel binnenwerk waarin geuzenlambiek was verwerkt. Dat geel omhulde een rode pit van kriekeiüambiek Na deze frigide bierschepping te hebben geproefd hebben wij schroomvallig! aan die '26er Lafon genipt. Met dat glas ambere nektar hebben wij ons in een rustig hoekje teruggetrokken om er nog vele malen aan te nippen, aandachtig en in het gezapige tempo van de Zuid-Limburg se wijngaardslakken welker winter slaap door een hoogtezon werd ver stoord. HET VLIEGVELDJE aan de Sipali- wini is het laatste van een reeks andere strips die volgens de „opera tie-Sprinkhaan" over Suriname zijn verspreid om langs de weg door de lucht in de bossen *e tinnen doordrin gen. Hier en daar kan men er al overnachten, heel eenvoudig en mis schien d: -om wel aantrekkelijk voor een rijke avontuurlijke Amerikaanse toerist die nu eens in een tropische wildernis wil bivakkeren om er te ja gen en te vissen. Aan de Sipaliwini is het nog niet zo ver, of hij moest ge noegen nemen met een schamele hut, gedekt met api, waar hem een pinda soep met worst wordt voorgezet. Het is <.r pionieren in een vijandige woestenij, al staat er dan een genera tor die stroom levert voor de radio, de koelkast en enkele naakte elektri sche peertjes. Met bijl en houwer is hier de eerste slag geleverd. De bijl is in de letter lijke betekenis van het woord aan de wortel gelegd. De bomen zijn omver gehaald en verbrand. Met veel spier kracht en geduld, ontbering en volhar ding is een stuitje grond veroverd, zo als dat ook gebeurde op een stuk of zes andere plaatsen in het uitgestrek te Surinaamse oerwoud. Dat is de operatie Sprinkhaan en nu kan men met kleine vliegtuigen van de ene open plek naar de andere ko men. Een andere weg dar. die door de lucht is er voorlopig niet. Wegen door het bos en over de bergen zullen er pas kunnen komen als het onder zoek van de bodem, van die vliegveld jes uit, heeft uitgewezen dat ontgin ning van de bauxiet, het ijzer en het nikkel dat er in de grond moet zitten, de moeite waard is. Of dit het geval is, hoe de rploitatie moet worden aangepakt en wie dit werk aan Kan, dit 'igt allemaal nog in de schoot van de toekomst geborgen. Maar de prins van Doornroosje had ook geen naam! SIPALIWINI is dus met de operatie Sprinkhaan een wissel op de toe komst, maar in de andere hoek van het land, in de houtkap van Atié aam de Tempatie is een forse aanval op het bos aan de gang gekomen. Het bos is daar even woest en vijandig als overal in Suriname, maar het heeft toch niet stand gehouden tegen het vernuft van de mens, die het zijn geheimen stuk voor stuk heeft ontfut seld, met verstand en geweld. Vroeger moest de mens zich daarvoor eerst in het bos zelf wagen. Hij moest er in doordringen om uit te vinden of het hout dat er groeide bruikbaar was. In het tropische oerwoud groeit nu een maal all door elkaar en het meeste loont de oeite van het kappen niet eens. Nu zijn er slimmeriken die op luchtfoto's k. nnen zien wat voor soor ten bomer er staan. Op de tafel van de luchtkartograaf worden nu de expe dities gemaakt die vroeger veel tijd en zweet vergden. Het oog onderneemt ontdekkingsreizen en een vaardige hand merkt op de kaart de plaatsen aan waar het de moeite loont om aan het kappen te gaan. Er groeit in Su riname nogal wat baboenhout, een lichte houtsoort die tot voor kort wei nig aantrekkelijks had voor de uitvoer. Nu maa'kt ruynzeel er spaanderpla ten van en de stammen die er de spaanders voor moeten leveren komen uit de arealen die op de luchtfoto's zijn gevonden die dicht genoeg bij de rivieren liggen om het transport be taalbaar te maken. Ook dit is werk dat kan woi ten toevertrouwd aan de bosnegers, die niet alleen thuis zijn in het bos, -. .aar ook als vaardige schippers de vlotten stroomafwaarts Van onze correspondent BONN Sinds woensdagavond is voor het e st een groot stuk -van een van West-Duitslands drukst bereden autowegen, nl. dat tussen Keulen en Le- venkusen, met neonlampen verlicht. Op dit zeslbaans gedeelte van de weg staan honderden grote lichtmasten, zodat het autoverkeer met stadslichten kan rij den. Het betreft hier een proefneming. Men wil op de 1 nge duur het hele Duitse autowegennet verlichten.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 11