Sjoukje Dijkstra leidt in strijd om wereldtitel Koninklijke Olie keert f. 5,25 per aandeel nit Centrale training was futloze vertoning Bij loonbeleid is zekere souplesse noodzakelijk Horn definitief Chili naar l GRANT Debacle Brandaris werd door ondeskundigheid veroorzaakt Dit jaar geen uitkering van agiohonus Vrijdag 16 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 AMERIKAANSE EN CANADESE MEISJES BLEVEN ACHTER Rivale Heiteer in topvorm ...want AKKERTJES zijn instant cachets* met 4-voudig wer kend micropoeder Canada en Verenigde Staten op schot Planckaert bleef op eerste plaats London Combination voor Amsterdam ROOK DIE LEKKERE HALFZWARE SHAG |i half zwaar "r_ Jackson kampioen bij de heren Blauw Wit won van Zwitsers IVederland-Tsjechoslowakije (voetbal) in september 1963 Acht deelnemers aan titelstrijd biljarten In Engelse league Tottenham verloor van Ipswich Agio van 3,3 miljoen Ned. Credietbank plaatste aandelen Activa Nieuwe Nedam van weinig belang VERKOCHTE HOEVEELHEID PRODUKT IN 1961 MET 6 PROCENT GESTEGEN UITVOER NAAR AFRIKA DAALDE MET 4 PUT. Pleidooi van werkgevers Al te star Shell Transport boekte over 1961 hogere winst HOGER STOCKDIVIDEND HOLLANDSCHE BETON ACTIEVE OBLIGATIES ACTIEVE AANDELEN PRAAG (ANP) Sjoukje Djjkstra, de Nederlandse favo riete voor de wereldtitel kunst- rijden, heeft gisteren in Praag na de eerste twee verplichte figuren een voorsprong op haar rivalen genomen. Samen met de Oostenrijkse Regina Heitzer heeft zij tot vreugde van de circa vierduizend fel meele vende toeschouwers de Euro pese eer tegen de talentvolle Amerikaanse en Canadese meisjes verdedigd. Barbara Roles (V.S.) en Wendy Griner (Can.) kregen de opvallende steun van het Canadese jurylid! Roger, die met grote verschillen in de cijfers na de tegenKering en de paragraaf drie Roles als eerste, Griner als tweede en Sjoukje Dijk stra als derde op zijn lijstje had staan, Regina Heitzer, die tweede staat in het klassement, deelt in zijn notering de zesde en zevende plaats met de Westduitse Karin Gude, die als elfde staat geklasseerd. Beheerst Bij de neutrale leden van de negen leden tellende jury heeft Sjoukje Dijk stra met haar beheerste rijden en cor recte wendingen zoveel indruk ge maakt dat haar leidende positie voor lopig niet in gevaar is. Met vier eerste plaatsen en tweemaal een gedeelde eerste plaats met Regina Heitzer en Wendy Griner is het verschil in het plaatscijfer vrij groot. Regina Heitzer blijkt in haar aller beste vorm te verkeren. Zij behaalde in beide figuren goede cijfers, hoewel zij met haar ene 5,- in de hoogste regionen ver achterbleef bij de Neder landse, die tweemaal 5,3, tweemaal 5,1 en eenmaal 5,0 op haar rapport kreeg. Regina Heitzer kreeg eenmaal een eerste plaats, eenmaal een gedeelde eerste, een tweede en een gedeelde tweede. werd, aanmerkelijk vooruitgegaan. Zij volgt onmiddellijk na Regina Heitzer op de derde p'aats en staat met nog vier figuren te rijden in punten iets voor op Barbara Roles, doch mét een duidelijk beter plaatscijfer. Barbara Ro'.es, de verrassing van Sqauw Valley en voor Praag aangekon digd als de gevaarlijkste concurrente voor Sjoukje Dijkstra in de greep naar de hoogste titel, is vierde met een achterstand var. 15,2 punten op de Nederlandse rijdster. Na het tweede verplichte figuur was de stand bij de dames: 1. Sjoukje Dijkstra (Ned.) 349.2 pnt: 2. Regina Heitzer (Oostenr.) 338.0 pnt; 3 Wendy Griner (Can.) 335.0 pnt; 4. Barbara Pursley-Roles (V.S.) 334.0 pnt; 5. Karin Frohner (Oostenr.) 326.4 pnt; 6. Ni cole Hassler (Fr.) 316.4 pnt; 7. Jana Mraz- kova (Tsj. Slow.), Petra Burke en Victoria Fisher (V. S 312,8 pnt; 10. Lorraine Halon (V. S.) 310.0 pnt; 11. Karin Gude (W.-Dld) 309,6 pnt; 13. Jacqueline Harbord (Eng.) 30$,0 pnt; 14 Helli Sengstschmid (Oost.) 301.6 pnt; 15. Eva Grozajova (Tsj. Slow.) 301,2 pnt. De overige verplichte figuren zullen van daag worden gereden. Stormachtig Onder stormachtige toejuichingen werden de negentienjarige Maria en de 21-jarige Otto Jelinek gehuldigd als wereldkampioenen in het paarrijden. Dit Canadese tweetal, dat in Praag is geboren, greep de titel aan het. einde van een avond vol emotie, die door het uitvallen van het Duitse paar Kilius- Baumler tot een dramatisch hoogte punt leidde. Het Duitse duo, dat twee weken ge leden in Genève voor de vierde achter eenvolgende maal Europees kampioen werd is slechts anderhalve minuut op het ijs geweest. Na enkele spectaculaire sprongen raakten zij elkaar met de schaatsen en vielen. De schaatsen waren met de scherpe ijzers tegen elkaar geslagen en waren op het glij- vlak ernstig beschadigd. Gedesillusio neerd verliet het tweetal enkele ogen blikken later de baan. Vooruitgang Wendy Griner, het tengere Canadese meisje dat met een grote licht gekleurde bril haar figuren rijdt, is sedert de Olympische Spelen van 1960 in Squaw Valley, waarin zij twaalfde Ingezonden mededeling) Sierlijk reden Maria en Otto Jetinek uit Canada zich naar de wereldtitel paarrijden. Akkertjes bevatten de ideale combinatie van 2 pijnstillers zenuwkal- merend bromisovalum opwekkend coffeï- num. Microscopisch fijn poeder, dus directe op name in het organisme, dus directe werking zon der kans op maagklach ten. Ontdek óók de wel daad van Akkertjes! •fc instant direct werkend 6 stuks f 0.50 12 stuks f1.- In ijshockeytoernooi COLORADO SPRINGS (ANP) In poule A van het ijshockeytoernooi om de Europese en wereldtitel te Colorado Springs heeft de Canadese ploeg de Noorse vertegenwoordigers een verplet terende nederlaag van 141 toegebracht. De Canadezen speelden eenvoudig met hun tegenstanders; het enige tegendoel punt viel nog door een moment van on achtzaamheid in de Canadese achter hoede. De Verenigde Staten waren eveneens goed op dreef. Met 12—5 werd van Groot- Britannië gewonnen. De Olympische kampioenen hebben met deze zege de kansen op de titel weer iets vergroot. Zij staan nu met Canada op de tweede plaats achter Zweden, dat acht punten uit vier wedstrijden heeft. Canada en de Verenigde Staten hebben elk acht uit vijf. De belangrijke ontmoeting Japan Oostenrijk in poule B eindigde in een Japanse zege: 73. De Japanners hebben met zes punten uit drie ontmoetingen de leiding in deze poule. Nederland staat vierde achter Frankriik en Oostenrijk. Alle drie lan den hebben vier punten uit drie wed strijden. De uitslagen waren: Poule A: Canada—Noorwegen 14—1 (40 5—1 5—0): Verenigde Staten— Groot-Britannië 12—5 '5—2 4—1 3—2); Finland—Zwitserland 74 (1—0 1—1 53>< Poule B- Japan—Oostenrijk 73 (00 52 21). DEN BOSCH Met de armen wan hopig omhoog riep coach Elek Schwartz gisteren tijdens de training van de ge selecteerde Nederlandse voetbalspelers in het Bossche stadion De Vliert: „Jongens, ELEK SCHWARTZ nog veel te leren PARIJS-NICE BEAUCAIRE (ANP) Het eerste ge deelte van de zevende etappe van de wegwedstrijd Parijs-Nice, een ploegen tijdrit van Beaucaire naar Vergeze over een afstand van 46 km, is gewonnen door de ploeg van Faema-Flandria. Het team maakte een totaaltijd van 4 uur 13 sec., tweede was Helyett-St. Raphael in 4 uur 4 min. 12 sec. en derde Gitane- Leroux in 4.07.40. Het tweede gedeelte van de zevende etappe, een rit over 187 km van Ver geze naar Manosque leverde een over winning op voor wereldkampioen Rik van Looy, die met zijn landgenoot Emile Daems een voorsprong had van vijf se conden op een groep van twaalf renners, waarbij Anquetil, Simpson en Malie paard. De uitslag van het tweede ge deelte van de zevende etappe luidt: 1. Van Looy 4.47.55. 2. Daems z. t., 3. Schoubbcn (Belg.) 4.48, 4, Gainche (Fr.), 5. Carlesi (It.), 6. Fallarini (It.), 7. Bailetti (It.). 8. Wolfshohl (Dld.l, 9. Anquelil (Fr.). 10. Desmet (Belg 11, Simpson (G.B.I. 12. Bas Maliepaard allen in dezelfde tijd als Sehoubben. 53. Ab Geldermans 4.58.57, Jo de Haan staakte de striid. Het algemene klassement ziet er na de zevende etappe als volgt uit: 1. Plankaerl (Belg.) 28 28.05. 2 Simpson 28 30.46, 3. Wolfs hohl 28.24.03, 4 Desmet 28 34.12, 5. Malie paard 28.36.40. 6 Van Looy 28.36.49, 7. Pouli- dor (Fr.) 28.37,04. 8. Anquetlll 28.37,20. 16. Geldprmarrs 28.48.35. jongens, wat moeten jullie nog veel le ren!" Deze uitlating was de reactie op het futloze spel, dat de Nederlandse topspe- lers, die op 1 april de strijd moeten aan binden met België, lieten zien. Er heerste duidelijk voetbalmoeheid en gebrek aan concentratie bij de geselec teerden, die met uitzondering van de verhinderde Petterson aan deze eerste centrale training deelnamen. Alle aan vallers schoten in vrije positie erbar melijk slecht; Muller misti zelfs een strafschop. In het gebruikelijke slotpartijtje ope reerde een voorhoede, bestaande uit (van rechts naar links) Swart, H. Groot, C. van der Gijp, Bennaars en Moulijn. De verdediging bestond uit: Pietere Graaf land, Wiersma en Veldhoen; Muller, Kraay en Kreyermaat. Als reserves voor deze verdediging heeft Schwartz de beschikking over La- garde, Petterson en Pronk en voor de aanval alleen Prins. De spelers, die voor de training me disch werden onderzocht, bleken allen fysiek in orde te zijn. In te slotparti.i van de beslissingsdrie- kamp om een plaats in het kandidaten- schaaktoernooi op Curacao heeft Benkoe in Stockholm remise gespeeld met Gli- goric. De partij had geen invloed meer op het eindresultaat, omdat reeds vast stond dat Benkoe in het kandidatentoer- Inooi zat uitkomen. ZURICH, (ANP). De Nederlandse voetbalscheidsrechter Leo Horn zal wedstrijden gaan leiden in de eindron den van het wereldkampioenschap voetbal te Chili. Gisteren namelijk heeft de scheids- rechterscommissie van de internationa le voetbalbond (Fifa) de namen be kend gemaakt van de arbiters uit 25 tanden die voor de eindronden zullen worden uitgenodigd. De scheidsrechter uit Bentveld zal wedstrijden leiden in Santiago en Ran- canue. Tijdens het toernooi zal een keus uit de arbiters worden gemaakt wie de wedstrijden tussen de vier laatste lan denteams zuilen leiden. De aangewezen scheidsrechters zullen tevens als grensrechters fungeren. LONDEN. Voor de London Combi nation, die woensdag een voéibalwed- strijd speelt in Amsterdam tegen het voorlopig Nederlands elftal is een se- lêctie gemaakt. De spelers die op de no minatie staan voor deze ploeg zijn: Banks (Leicester). Meeson (Reading), Sellito (Chelsea), Bond (West Ham). Neill (Ar senal). Speirs (B.eading>, Knapp (Southampton). Appleion (Leicester), Brabook (Chelsea), Woosnam (West Ham), Bridges (Chelsea) Edwards 'Chariton) en Lazarus (Queens Park Rangers). Spelers van de Spurs zijn met bij ie kandidaten: de Spurs spelen op die dag in Lissabon tegen Benfica vdor de halve finale van de Europese beker LONDEN (ANP) Fred Perry, de man die driemaal winnaar werd op W'mbledon en één van de beste tennis spelers die Engeland ooit heeft bezeten, •s dezer dagen benoemd tol cap'ain van 'set Britse Daviscuptéam Enige maan den geleden bood de 51-jarige Perry zich voor deze functie aan op voorwaar de dat alleen zijn onkosten zouden wor den betaald. (Ingezonden mededeling) UIT DE BEKENDE HANDIGE OOOS PRAAG (A.N.P.) Gisteravond laat verzekerde de Canadees Donald Jackson zich van de werldtitel kunstrijden by de heren. Hij liet de Tsjech Karol Divin en de Fransman Alain Calmatt achter zich. De uitslag luidde: 1. Donald Jackson (Canada) pl cijfer 13, 2277.7 pnt. 2. Karol Divin (Tsj.-Slow.) (17) 2255,9. 3. Alain Calmatt (Frankrijk) (25) 2200,7. 4. Mac Pherson (Canada). 5. Manfred Schnell- dorfer (Did.). BERN. Blauw Wit heeft in Bern het nationale Zwitserse voetbalelftal met 3—0 verslagen. De ontmoeting gold als oefenwedstrijd voor de Helveten in het kader van de voorbereiding op de eind ronden van het wereldkampioenschap in Chili. Het Zwitserse team werd volkomen overspeeld. In de tiende minuut maakte rechtsbuiten Mul het openingsdoelpunt. Vijf minuten na de hervatting maakte de binnenspeler Koeman van een misver stand in de Zwitserse defensie gebruik om de score op te voeren tot 20. Even later bracht linksbuiten Clement de stand op 3—0. DEN HAAG (ANP) De Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond en de Tsjechische voetbalfederatie hebben overeenstemming bereikt over een in het seizoen 1963/1964 te spelen interland wedstrijd tussen de nationale teams van beide landen. De ontmoeting zal op woensdag 25 september 1963 in een nog nader aan te wijzen plaats in Nederland worden gehouden. AMSTERDAM (A.N.P.) Voor het kampioenschap van Nederland ereklasse libre groot biljart, dat van 12 tot 16 april in Medemblik wordt gehouden, zijn aehx inschrijvingen ontvangen, zodat geen voorwedstrijden nodig zijn. De deelnemers zijn: Beekman (Am sterdam). Jacobs (Amsterdam), Ligt- hart (Alkmaar), Metz (Den Haag), De Ruyter (Waalwijk), Scholte (Eindhoven), Vultink (Aalten) en Wijnen (Nijmegen). LONDEN. In de eerste divisie van de Engelse league heeft de voetbalploeg van Tottenham Hotspur een nederlaag geleden tegen Ipswich Town met 13. De leider, Burnley, kwam tegen Cardiff City niet verder dan een gelijkspel van 1—1. De resultaten van de overige wed strijden waren: eerste divisie: Aston Villa —West Brom 10, Sheffield United Everton 11; tweede divisie: Sunderland —Charlton 41; derde divisie: Bradford —Southend 4—0, ShrewsburyHalifax 0-0. AMSTERDAM De Nederlandsche Credietbank heeft in het lopende boek jaar 2,75 miljoen aandelen ondershands geplaatst ongeveer tegen beurskoers. Hierop werd een agio behaald van ƒ3,3 miljoen, welk bedrag aan de reserve zal worden toegevoegd. Dit deelde de direc tie mee in de algemene vergadering van aandeelhouders. De nieuwe aandelen zijn o.a. geplaatst bij institutionele be leggers. De stijging van de kredietportefeuille is aanzienlijk geweest, zelfs groter dan door dé Nederlandsche Bank was toe gestaan. De directie verwacht voor het lopende boekjaar een aanmerkelijke stijging van de kosten. In de afgelopen jaren heeft zij dit kunnen compenseren door een uitbreiding van de zaken. Zij hoopt daarom dat de maatregelen tot be perking van de kredietverlening spoedig zullen worden opgeheven, daar dit an ders een nadelige invloed op de renta biliteit zou kunnen hebben. De onderneming heeft begoten gèen externe accountant aan te stellen omdat de interne controle rechtstreeks aan de commissarissen is voorbehouden. GRONINGEN De kasmiddelen van de Nieuwe Nederlandsch-Amerikaansche Hypotheekbank in liquidatie beliepen op 1 maart in Nederland 213.635 en in Amerika 28 170. Nog niet opgevraagd werd op pandbrieven, aandelen en amor- tisatiebewijzen 223.600. Behalve de kasmiddelen en de olierechten zijn de activa niet meer van practise!) belang, zo deelt de liquidateur mee. Olieboringen leverden geen. resultaat 00. Men is nog wel bezig op veertig kilo meter afstand van het terrein van de ->n derneming. De oliemaatschapDijen blijven nog steeds betalen op de thans nog lopende rechten. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Konink lijke Nederlandsche Petro leum Maatschappij zal over het boekjaar 1961 een divi dend in contanten uitkeren van f 5.25 op elk van de per 31 de cember 1961 uitstaande 81.223.348 aandelen van 20 nominaal. In het bedrag van 5.25 of 26V4 procent is begrepen een interim dividend van 2.25, dat in okto ber 1961 betaalbaar werd ge steld. De slotuitkering zal der halve 3 per aandeel bedragen. In tegenstelling tot vorig jaar zal er geen dividend in aandelen uit de agioreserve worden uitge keerd. Het dividend in contanten is gelijk gebleven aan dat van 1960. Het aantal aandelen waar op het contante dividend wordt uitgekeerd is door de bonus van vorig jaar toegenomen. MEER VERKOCHT Het nettoresultaat van de N.V. Ko ninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij over 1961 is gestegen met ruim 10 procent tot 427 miljoen vergeleken met 380 miljoen over I960. De inkomsten van de vennoot schap worden in hoofdzaak ontvangen in de vorm van dividenden van maat schappijen der Koninklijke/Shell Groep, waarin zij een belang heeft van 60 procent Het nettoresultaat van de maatschap pijen der Koninklijke/Shell Groep over 1961 bedraagt 187 miljoen, tegen 177,5 miljoen over 1960. Deze toene ming kwam grotendeels in het laatste kwartaal van het jaar tot stand. Over het gehele jaar 1961 is de verkochte hoe veelheid ruwe olie en olieprodukten met 6 procent gestegen en beliep gemiddeld 2.835.000 barrels per dag. Afhankelijk van het soortgelijk gewicht van de ruwe olie komt een barrel per dag overeen met vijftig tot 55 ton per jaar. Als gevolg van de aanhoudende druk op de prijzen vond deze stijging van de verkoop niet ten volle haar weerslag in de opbrengsten. De opbrengst van verkopen en andere bedrijfsinkemsten, voor aftrek van ver bruiksbelastingen, belièp 2.790 mil joen in 1961. Dit betekent een stijging van 116 miljoen ten opzichte van 1960. De verbruiksbelastingen stegen met£ 67 miljoen tot 783 miljoen. De bedrijfs kosten, olie-aankopen enz. waren 58 miljoen meer dan in 1960. Zij beliepen 1.521 miljoen. MINDER UITGAVEN In het afgelopen jaar werd voor 184 miljoen afgeschreven tegen 387 mil joen in 1960. De post belastingen naar de winst daalde van 134 miljoen tot 127 miljoen. De kapitaalsuitgaven en opsporings kosten vertoonden een daling vergeleken met 1960. Zij bedroegen 374 miljoen tegenover 419 miljoen in I960. De brutoproduktie van ruwe olie, in clusief hoeveelheden ontvangen op grond van bepaalde leveringscontracten, be droeg gemiddeld 2.594.000 barrels per dag. Dit was een procent hoger dan in 1960. De in de raffinaderijen verwerkte hoeveelheid was vijf procent hoger en bedroeg 2.665.000 barrels per dag. Uit het nettoresultaat van de Groep werd 71,5 miljoen als dividend uitge keerd aan de moedermaatschappijen te gen 63,25 miljoen over 1960. Het niet uitgekeerde restant is in het bedrijf be legd. Bij de bespreking in ons blad van 3 maart over het voorlopige winstcijfer van het concern concludeerden wij dat de Koninklijke met zijn winststijging van 5,4% vergeleken met zijn Amerikaanse concurrenten geen slecht figuur heeft ge slagen. Wij vermeldden dat de Shell Oil Company een winststijging over 1961 had geboekt van 6%. De maatschappij even wel sloot 1961 af met een lagere winst van 140,35 miljoen tegen 144,39 mil joen over 1960 of $2.32 (v.j. $2,39) per aandeel. GOED RENDEMENT De nabeurshandel in Amsterdam het dividendbedrag werd na het slot van de officiële beurs bekendgemaakt wist met het dividend niet goed raad. Het kwam enerzijds als een te leurstelling dat de Koninklijke dit jaar heeft afgezien van de uitkering van Opbrengst verkopen en andere bedrijfsinkomsten af: Omzetbelasting, accijnzen en dergelijke heffingen eert stockdividend en slechts het dith- dend in contanten heeft gehandhaafd. Niettemin komt door dit dividend van 2614 bij een koers van om streeks f 140 of 700 het rendement uit op ongeveer 3,7 Dit is gezien liet gemiddelde rendement op de Ne derlandse aandelen en zeker verge leken met dat op de Nederlandse internationale aandelen bijzonder gun stig. Anderzijds was de beurs opge lucht dat er geen stockdividend zal worden uitgekeerd. In zulk een geval zou de kans groot zijn op een aanzien lijk aanbod van stockdividenden uit Amerika, waardoor de koers van het aandeel lange tijd onder druk zou komen te staan. RESULTATEN Groep luiden sterling; Dividenden en andere inkomsten Bedrijfs-, verkoop- en alg. kosten; olie-aank., royalties, enz. Afschrijvingen Interest leningen op lange termijn Belastingen naar de winst Aandeel derden in het resultaat van gecons. maatschappijen Nettoresultaat duizenden ponden 1961 1960 2.789.949 2.673.740 783.050 716.127 2.006.899 1.957.613 39.513 30.911 2.046.412 1.988.524 1.520.964 1.463.327 184.086 186.645 8.438 8.145 126.883 133.596 19.030 19.326 1.859.401 1.811.039 187.011 177.485 DIRECTIE STOOMVAART MIJ. NEDERLAND: AMSTERDAM Het faillissement van de Assurantiemaatschappij Branda ris is volgens de directie van de Stoom vaart Maatschappij Nederland veroor zaakt door ondeskundigheid van de lei ders der onderneming. De Brandaris was destijds zeer goed gefundeerd. Zij was opgezet om de risico's op scheep vaartgebied te dekken. De oprichting van de Brandaris was geen avontuur. Zij was gewettigd door de beperkte assurantiemarkt. 3ovendien had de onderneming ook de grote in stemming van de regering omdat daar door deviezenverlies kon worden voor komen. Dit werd in de jaarvergadering meegedeeld. De financiële kracht van de Neder landse koqpyaardij acht de directie groot genoeg om aan de storm in de UTRECHT. De Nederlandse export naar Afrika is in 1961 met ruim 35 miljoen of 4 procent gedaald tot 763,80 miljoen. De invoer van Afri kaanse produkten is daarentegen met 9 procent toegenomen en vertegenwoor digde een waarde van bijna 820 mil joen. Voor de daling van de Nederlandse export zijn drie redenen op te geven: 1. de onzekere politieke situatie in verscheidene Afrikaanse gebieden, zoals in Algerije, Angola en Egypte, 2. de grondstoffenprijzen en 3. de revaluatie van de gulden. Dit deelde de heer M. J. Sparreboom, medewerker van het Afrika-Instituut mee op de voorjaars- beurs in Utrecht. Opmerkelijk is de belangstelling die er op het ogenblik is voor de kleinere gebieden in Afrika, als Tanganyika, Li- bye, Mali en de eilandengroepen rond dit continent. Van onze economische redactie ROTTERDAM. De spelregels voor de loonpolitiek moeten begrijpelijk zijn. Zij dienen vooral in de praktijk uitvoer baar te zijn, wil het bedrijfsleven het vereiste begrip kunnen opbrengen, het geen weer noodzakelijk is om een daad werkelijke medewerking te kunnen ge ven. Dit schrijft ..De Nederlandse Indus trie", het or.' an van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, in een arti kel over de moeilijkheden bij de loon politiek tn ons land. Volgens het blad gaat het hierbij in wezen niet om de concrete moeilijkheden zelf, maar om de achtergrond er van. Men stuit daarbij, aldus et blad, op de merk waardige omstandigheid, dat wij in Ne derland de neiging hebben om wanneer eenrnaa' bepaalde regels zijn gesteld, die regel mei een bijzonder grote hardnekkigheid te willen doen naleven, zonder de vereiste realiteitszin te kun nen opbrengen. Door een dergelijke perfectionisme dreigt ,de samenwerking tussen over heid en bedrijfsleven werkgevers en werknemers in gevaar te komen Tegen de achtergrond van de spannin gen waarmee onze economie te kampen heeft, en die met name blijken uit de situatie op de arbeidsmarkt, kan men toch in alle gerioede de vraag stellen of men het doel, de ontwikkeling van onze volkshuishouding in de and te houden, dient met een star beleid dat de regels ut principes verheft, waar tegen niet gezondigd mag worden. Zou LONDEN (Reuter) Shell Transport heeft over 1961 een slotdividend van ne gen pence belastingvrij per aandeel van vijf shilling voorgesteld' over het met twintig procent vergrote kapitaal. Het totale dividend komt hierdoor uit op een shilling en drie pence. Het netto-inkomen steeg in 1961 tot 29 (v~j. 25) miljoen. een zekere souplesse, die recht doet wedervaren aan een stuk praktijk van alle dag, niet veel beter zijn? „De Nederlandsche Industrie" pleit ervoor dat ten aanzien van de loonpo litiek aan de praktijk zal worden tege moet gekomen. Geenszins pleiten wij. aldus het blad, daarmee voor het los laten van alle remmen. GROENTEN EN FRUIT ROTTERDAM, 15 maart. Aardappelen 12—17; andijvie I 1.2C—1.43, II 1.20—1.23; sla I 2634, II 16—19, 80—94; glasveldsla 3 40—4.10; spruiten A 77—1.26, II B 69—82, D 35—1.05; Witlof I A 1.24—1.44, II A 88- 1.24, I B 1.15—1.28, II B 1.02—1.19; spinazie I 8294, II 6979; rode kool 1739; prei I A 92—1.28, II A 62—91, II B 37—85; selderij 31—54 p b; grote peen 2834; uien 49—66, uien geschoond 40—54; radijs witpunt 3639 p b; golden delicious I A 7198, I B 8291, I C 70—74, n A 77—89 II B 64—75, II C 48— 59; jonathan I A 75—84, I B 66—79, I C 55— 75. II A 62—78, II B 55—67, II C 47—57; laxton superbe I A 85—97, I B 7277, I C 5762, II A 7880, II B 5262: goudreinet- ten I AfiO—84, I B 74—78: winston I A 91 1.04, I B 72—89; II A 80—102; II B 66—77; II C 52—67; st remx I A 64—67; I B 64—66: I C 52—66. II A 62—65, II B 60—65. POELDIJK, 15 mrt. Andijvie 1.02-1.17, spinazie 61—93, stoofsla 38—59, sla 1 25.50— 31.50, 2 tl.50120, C 7 50—15.50. raapstelen 12— EIEREN BARNEVELD, 15 maart, Coöp. Veluw- se Eierveiling: weekaanv. 1.300.000 st., waar van er thans 448 180 werden geveild, handel traag, eieren 39-45 gr. 5.40—6.03, 47-53 gr. 7.02—8 04 53-59 gr 8.31—9.05, 59-65 gr 9 11— 9.55. 65-70 gr. 9.77—10.88, alles p. 100. Eier veiling S B.E.aanv. 562.489 st.. handel rus tig. eieren 40-44 gr 5 51—6.01. 54-60 gr. 8.62— 9.21. 60-65 gr. 9.239.69. eendeeieren 65-69 gr. 88.50. 69-73 gr. 8 53—8.84, alles p. 100. Eier markt- aanv 1.950 000 st.. handel kalm. eie ren 57 65 gr 9—10.25 o. 100. alg. pr. 9 45, kilopr. 1.54 op basis 61 Va gr. AARDAPPELEN EMMELOORD. 15 maart Consumptie aardappelen binnen!.: Bintje 35 mm klei opw. 19—'2'1. voeraarda^nd^n 1-4 per 100 kg. PLUIMVEE BARNEVELD. 15 maart. Aanv. 4.800 st., prijzen slachtkippen 1.30—1.40, slachtkuikens 1.70—1.85 per kg KAAS GOUDA, 15 maart. Aanv. 10 part., not. 2.10—2.22 per kg. internationale zeevaart het hoofd te bie den. Op het ogenblik is er anderhalf miljoen ton aan tankers in de wereld scheepvaart opgelegd. Tussen 120 en 150 tankers nemen deel aan het graan- vervoer. De toestand in de tankvaart acht de directie niet rooskleurig. Zij ziet op korte termijn nog geen evenwicht in vraag en aanbod op de tankermarkt. Aan de cruises heeft de Maatschappij Nederland tot dusver nog steeds kunnen verdienen. De winstmogelijkheden wor den echter kleiner. Ook op dit gebied wordt de concurrentie groter. DEN HAAG. Db Hollandsche Be ton Maatschappij zal over 1961 een di vidend voorstellen van T5 procent. Het slotdividend, dat "0 procent bedraagt, zal naar keuze van aandeelhouders wor den uitgekeerd in contanten of in aande len ten lr.ste van de agioreserve. Over 1960 v ird 12% procent in contan ten en 2 procent in agio-aandelen uit gekeerd. DEN HAAG. De directie van Van der Heem zal aan de vergadering van aandeelhouders voorstellen over het boekjaar 1961 een dividend uit te keren van 12 procent op een aandelenkapitaal van 12 miljoen. Over het vorige jaar werd eveneens 12 procent betaald, maar toen bedroeg het aandelenkapitaal 9 miljoen. Staatsleningen Nederland: V.K le tape l.gen t 58 1000 4% 101R, 101% 59/ 1000 4%... ïoitf 101(3 60 1000 4%... 1013% 101% id. n 101H 101% 59 1000 4%... 100 100 60 1000 4%. 100%, 100% 61 1000 4%... 100% 100% 81 f 1000 4 99% 99^ 52 1000 4 98%* 98% *-12 98% 53 1000 3% 97% 97% Gb 1000 3% 82%* 82 47 1000 3% 92f§*-3%t 92%-3 51 1000 3% 98% 98% 53/ 1000 3%. 95H 95% 56 1000 3%... 95% 95% 48 1000 3%... 90% 90% Bel egg C 3%. 89% 50 f 1000 3% 90% 90% 54 1000 3% m-M 911*6 551 1000 3%. m-M 91% ld. II 92% 92% Gb. 1000 3. 70% 70% 37 1000 3 92 92 46 Gb 1000 3 92% 92% 47 1000 3 93 92% Inv. eert. 3 99J6t 99ffr*-% 99%-i7s N. 1962-'64 3 99%* 99i56*-% Beh.c./lOOO 2% 99% ld. 10.000 99% Gb 1000 2%. 59% N.1.35 3% 98 N.I. 37 3 99% NU. 37A 3 94% 94% tnschr Gb 3 92& Banken vVonlngbouwb 108H 108% B.N.G. 58/9 4% 101% 101% BNG 59 1-3 4J 101% 101% B.N.G 60 4% 101V4 101 118 139%*-% Cultures 118* 139%-40t 1391/2-40 Handel, industrie, diversen 405%-7 4081/2-9'/2t 408—1/2 167.90 167.20-7.80t 167-167.50 831*-2% 824*-30% 824*-5 1023*-5t 1019*-22 1019*-20 189.30-9 40190.8*-91.30 190.70-91 Petroleum Oordts-Petr 667% 661% DordtsPetr.pr 667% 661% A'dam Rubbei HV.A Ver Alg.Kunstz U DeliMijCert.J K.N Hoogov Phil GI. GB A Jriil ct 50420/ Kon.Ptr 5(>a?ru 142.90-43/ 142.40*-43 142.40*-2.61 Scheepvaart eu luchtvaart Holl.-AmLun K.Java-Ch P id n roy e KLM/ K.N S.M.NatB Kon.Paketvrt NederlandMij NieveJtGoudr Ommeren K Roti LJoyd N Scheepv U 146%* 152 152 */4 71 175% 154 176% 145*-% 330% 152 152%-% 146% 173*-74f 174%*-75t 146%-% 151% 151% 71.90 173%-4t 154 175%-6 144%*-5%t 326 152% 152% 153*% CITRUSFRUIT ROTTERDAM, 14 maart. Jaffa sin. 20— 33.25, Gaza sin. 10.25—14.25, Ital. mand. Il7t' IU1- citr- 10.50, Sur sin. firaPefruit 9.75—15.75, Cal. citr. I Aanv 26000 kisten Jaffa sin 1000 kisten Gaza sin., 5000 kratten Ital! mand.. 2o00 kartons Ital. citr., 1000 kisten tons Cal' ?t°° en Sur' srapefr.. 9000 kar-

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 9