VOOROVERLEG BEGINT DINSDAG IN AMERIKA Bunker genoemd als de derde man KANAAL DWARS DOOR FLAKKEE Geruchten over gesprek Nederland-Indonesië REGERINGSBERAAD OVER SPANNINGEN IN CONJUNCTUUR Schade door vlieglawaai moet vergoed worden Adoula wachtte komst van Tsjombe niet af Nog 200 nazi's op vrije voeten elk duhbetóroot pak Bloemen ontluiken in Haarlem Vrijdag 16 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 1 99 99 Rijke familie Zelfbeschikking Humor Burgemeesters gaan praten over congres woningtekort Ex-procuratiehouder staat terecht voor verduisteringen Steenlawine doodt 41 mensen Minder subsidie Britse landbouw „Bankbiljetten staan vrede in de weg' Minder vacatures bij lager onderwij s Planoloog ir. Lange bepleit Boete wegens smokkel van parkieten Spanjaarden weigeren Engelse ma altijd en WOLLEN DEKENS Ideaal-Persil verzorgt Uw was ideaal!' Minister Veldkamp zegt toe Vergaande uitspraak Amerikaans hof EIS TOEGEWEZEN PRECEDENT GEZOND GLANZEND HAAR HAARCRÈME Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De geheime voorbesprekingen over Nederlands- Indonesische onderhandelingen inzake Nieuw-Guinea zullen dins dag in een plaatsje bij Washington beginnen. Zij zullen worden gevoerd door de Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. Van Roijen, en de Indonesische ambassadeur in Moskou, Adam Malik, in aanwezigheid van de Amerikaan Ellsworth Bunker. Aldus willen de geruchten. In Den Haag, noch in Washington of Djakarta was van die geruchten een bevestiging te verkrijgen. Men onthield zich in de drie regeringscentra van elke mededeling. Ellsworth Bunker (67) is een voor malig Amerikaans diplomaat. Hij is ambassadeur geweest in Argentinië, Italië en Indië. Hij trad terug uit de diplomatieke dienst toen president Ken nedy vorig jaar een nieuwe ambassa deur in New Delhi benoemde. Voordat Bunker in de diplomatieke dienst ging was hij zakenman. Hij komt van rijke familie. Hij begon, na dat hij in Yale was afgestudeerd, zijn carrière als loopjongen: met een steek- wagentje moest hij in de National Su gar Refining Company zakken suiker naar het magazijn rijden. Het duurde evenwel niet al te lang voor hij direc teur van het bedrijf was. formuleert hij scherp. Zijn medewer kers noemen hem energiek en vrien delijk. In Canberra heeft de Australische minister van buitenlandse zaken er zijn vreugde over uitgesproken dat Neder land en Indonesië aan de conferentie- tafel zullen gaan zitten. Hij zei dat de twee landen er goed aan zouden doen te beseffen dat het verlangen van de Papoea s naar zelfbeschikking thans zo sterk is opgewekt, dat zij alleen nog maar in kracht kunnen toenemen, tot dat zij in vervulling zijn gegaan. ELLSWORTH BUNKER derde man? Hij kreeg suikerbelangen in Cuba, Portorico en Mexico. Thans is hij commissaris van de fabriek waar hij als loopjongen begon. Voorts is hij president-commissaris van nog wat andere ondernemingen. Hij is voorzit ter geweest van het Amerikaanse Rode Kruis. Bunker staat bekend als een kalm man, die begiftigd is met een groot ge voel voor humor. Hij praat niet over dreven veel, maar wanneer hij praat Eigen nieuwsdienst EhfSCHEDE Burgemeester Tho massen van Enschede heeft 23 collega's uitgenodigd dinsdag bij elkaar te komen om te praten over zijn voorstel een con gres over het woningtekort te houden. Rotterdams burgemeester mr. Van Wal- sum zal op deze bespreking voor zitter zijn. Burgemeester Thomassen wil met het congres bereiken, dat men beter gaat be seffen hoe groot de maatschappelijke en geestelijke nood is bij hen die onder het tekort aan huizen lijden. De heer Tho massen gelooft, dat er onvoldoende in zicht bestaat in de werkelijke omvang van de woningnood. Voor de bespreking van dinsdag zijn uitgenodigd de gemeenten Groningen, Hoogeveen, Almelo, Hardenberg, Barne- veld, Epe, Nijmegen, Renkum, Wage- ningen, Winterswijk, Amersfoort, Utrecht. Haarlem, Zaandam, Katwijk, Rotterdam, Schiedam, Eindhoven, Heimond, Ooster hout, Tilburg, Kerkrade en Maastricht. Dinsdag zal worden nagegaan welke ge meenten ook voor het congres zouden moeten worden uitgenodigd. (Ingezonden mededeling) rhajjraliek, kgc^tsigheid bjjff vattfjci een hatdige jplasiêc HWISAPOTHEEl POTHEEK ogist. MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Poeder^fci hoofdpijn, kies pijn, hoest, griep,^■arrhee, influenza, rhcumatiek, koortsj^eid bij gevatte kou, periodieke pijnen uz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 Reders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. P 4£rk|ijgbaar tn etfis %Al36lffoSeR«3ar#ook in —r. m tic onTUCc v Van onze correspondent BUSSUM. Het vroegere protestants- christelijke gemeenteraadslid van Bus- sum. de vijftigjarige J. F. J., zal 27 maart voor de rechtbank in Amsterdam terecht staan. De man wordt ervan verdacht van twintig mensen ongeveer driehonderd duizend gulden te hebben verduisterd, toen hij nog procuratiehouder was van het bijkantoor van de Amsterdamsche Bank in Bussum. In september vorig jaar vluchtte J. naar het buitenland. Eind oktober meld de hij zich bij de Nederlandse poli tie. Hij had toen nog vier gulden op zak. LIMA iReuter. AP) Een lawine van honderden tonnen steen en modder heeft woensdag een werkkamp twee honderd kilometer ten noordoosten van Lima bedolven. Bij deze ramp kwamen 41 mensen, voor het merendeel vrouwen en kinderen, om het leven. In het kamp woonden de arbeider» van een hydro-elektrische centrale met hun gezinnen. De uitzonderlijk hevige regenval heelt dit jaar in Peru al verscheidene aard verschuivingen tot gevolg gehad. Op 10 ianuari werd het dorp Ranrahirca door een lawine bedolven. Bijna vier duizend mensen verloren toen het leven. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD. Adoula, de premier van Congo, heeft de Katan- gaanse president Tsjombe gisteren duidelijk laten voelen dat deze niet te hoge verwachtingen van zijn „onderhandelingen" met de cen trale regering moet koesteren. Toen in Leopoldstad bekend werd dat Tsjombe zich aan de afspraak had gehouden en per vliegtuig uit Elisabethstad naar de Congolese hoofdstad onderweg was, maakte de Congolese premier een onver wachte manoeuvre die zijn Katan- gaanse gast stellig niet op prijs heeft gesteld. Adoula vertrok zon der de aankomst van Tsjombe af te wachten per vliegtuig naar Co- quilhatstad, vanwaar hij niet eer der dan in de loop van deze dag zal terugkeren. Uit alles blijkt dat Adoula de Ka- tangaanse leider wil laten voelen dat hij in hem slechts een provinciaal voorzitter ziet en zeker geen staats hoofd. In Coquilhatstad leidt Adoula een vergadering voor Congo's vijf provinciale voorzitters; Tsjombe was eigenlijk de zesde. Inmiddels hadden de Verenigde Na ties lal van veiligheidsmaatregelen getroffen bij de aankomst van Tsjom be in Leopoldstad; per helikopter werd hij van het zwaar bewaakte vliegveld naar een geheime bestem ming in de Congolese hoofdstad ge bracht. Hoe zijn reactie was op Adoula's vertrek was gisteravond nog niet bekend. Van onze correspondent LONDEN, In de subsidies voor de Britse landbouw is van regerings wege flink het mes gezet ter voorbe reiding van de Britse toetreding ;ot de Europese Economische Ge meenschap. Met name de melksub- sidie wordt verminderd, kondigde de Britse minister van landbouw gis teren aan. Ook de subsidies op scha- pe- en lamsvlees, eieren en kunst mest gaan omlaag. De subsidies garanderen de Britse landbouwers een minimumprijs. In to taal worden ze verlaagd met bijna ell miljoen pond sterling, dat is meer dan 1Ö0 miljoen. Op het ogenblik moeten de belastingbetalers voor deze land bouwsubsidies 351 miljoen pond opbren gen. Voor de huisvrouw betekent dit alles hogere prijzen. Voor melk bijv. acht en een halve penny in plaats van acht voor ruim een halve liter melk. Het gaat nog altijd goed met de Brit se landbouw, aldus de minister. Het net to inkomen van de landbouwers wordt voor dit financiële jaar geschat op ruim 431 miljoen pond, dat is ruim 42 mil joen meer dan hun inkomen in het be lastingjaar 1960-1961. (Ingezonden mededeling) De benoeming van mr. dr. M. M. L. Savelberg tot ambassadeur bij de Zwit serse bondsrepubliek is binnenkort te ver wachten. De heer Savelberg komt in de plaats van jhr. J. W. M. Snouck Hur- gronje, die met pensioen is gegaan. Haarlem staat klaar voor de lente. De stad aan het Spaarne heeft haar bloemenmeisjes ge kozen om straks iedereen die maar even stil wil staan een bloem op de revers te kunnen spelden. Zes van de twintig meisjes hebben zich gisteren al even en grande tenue voor gesteld. Als het nu maar voor jaar wil worden.... STUTTGART (Reuter). Twee honderd oorlogsmisdadigers uit de tweede wereldoorlog die van moord worden verdacht, hebben tot nu toe aan het opsporingsapparaat van de Westduitse justitie weten, te ontko men. Zij moeten naar het buitenland zijn gevlucht of onder een valse naam nog in West-Duitsland op vrije voeten verkeren, zo heeft de minister van jus titie van Baden-Württemberg, dr. Haussmann, gisteren verklaard. De minister sprak in het parlement van de deelstaat over de aantijgingen van een juriste uit Mannheim dat er nog verscheidene oud-nazi's onder de Duit se juristen schuilen die de goede rechtsgang in de Bondsrepubliek kun nen belemmeren. Dr. Haussmann noemde deze aantijging onwaar, maar achtte haar overigens niet voor ver volging vatbaar. De minister verklaarde voorts dat er nog achthonderd processen aanhan gig zijn van oud-nazi's die schuldig zijn aan misdaden (moord) die bij de Duitse wet nog niet verjaard zijn. Sedert 1945 zijn ruim tienduizend nazi's voor misdaden uit de tweede wereldoorlog berecht, van wie 5300 in West-Duitsland. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Lankhorst (p.s.p.) vraagt zich af of het drukken van bankbiljetten in Nederland voor Katanga de hereniging van Congo niet in de weg staat. In vragen aan minister Luns herinnert hij eraan, dat 21 december vorig jaar in Kitona een akkoord werd bereikt tussen de Congolese premier Adoula en pre sident Tsjombe van Katanga. In dat ak koord werd gesproken over de ondeel baarheid van de gehele Congo en de erkenning van het gezag van de centrale regering over alle delen van de repu bliek Congo. De heer Lankhorst wil graag weten hoe de regering denkt over zakelijke transacties van Nederlandse onderne mingen, de ..in feite, de moeizame po gingen van de Verenigde Naties tot het bereiken van vrede in Congo door kruisen". Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het aantal vacatures bij het lager onderwijs neemt heel ge leidelijk af, zo blijkt uit een overzicht van minister mr. J, M. L. Th. Cals. Weliswaar waren er op 16 januari 790 onvervulde plaatsen vier meer dan op 10 november maar vorig jaar waren er half januari nog 855. Sinds 1960 wordt het tekort aan onder wijzers steeds iets kleiner. Op 16 januari van dat jaar waren er nog 937 open plaatsen bij het lager onderwijs. Het grootste aantal vacatures komt voor op protestants-christe'ijke scholen. Het openbaar onderwijs heeft het klein ste gebrek aan leerkrachten. Dit laatste geldt echter niet voor het ulo: de r.k. ulo-scholen hebben slechts 39 vacatures tegen het openbare ulo 109 en het chris telijke 149. De christelijke b.l.o.-scholen hebben het k'einste gebrek aan onder wijzers (elf, tegen de openbare en de r.k. b.l.o.-scholen ieder 25). Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Ir. G. C. Lange, de adjunct-directeur van de Zuidhol landse planologische dienst, zou dwars door het eiland Flakkee een kanaal willen laten graven. Daardoor zouden de vaarwegen van Rotterdam naar Ant werpen. Gent en Vlissingen belangrijk korter kunnen worden. De route zou dan worden: Oude Maas, Spui, Haringvliet, door het nieuwe kanaal naar de Krarn- ner, met aansluiting op de Eendracht, het kanaal Wemeldinge-Hansweert en de Zandkreek. Leden van het Nederlands Verkeers- instituut hoorden deze gedachte gister middag door ir. Lange ontvouwen. Tij dens zijn tweede lezing over de gevol gen van een tunnel onder het Kanaal heeft de heer Lange ook gesproken over verkeersverbeteringen die zowel de havens van Amsterdam en Rotter dam als die van Antwerpen ten goede zullen komen. Oberhausen en Londen Men kan zich erover verheugen, dat Aptwerpen bijzonder goede ver bindingen krijgt met Oberhausen en Londen, en het tevens billijk achten, dat ook Rotterdam over een korte ver binding met het Ruhrgebied en met de metropool aan de Theems zal kun nen beschikken. Het laatste kan voorlopig worden be reikt via de Beneluxtunnel bij Vlaar- din;en, de Haringvlietbrug, over Flak kee, de Grevelingendam, langs Zierik- zee. over de brug over de Oosterschel- de. Goes en Terneuzen. Alle verbindin gen bestaan reeds, ol tot de aanleg is al besloten. Alleen de vaste oeverver binding over of onder de Westerschel- de zou nieuw zijn. Later kan het tracé bewesten Vlaar- dingen door de Blankenburgse tunnel langs Hellevoetsluis en Sommelsdijk, door de Grevelingen naar Zierikzee worden gekozen. Het is niet de bedoeling, zei ir. Lange, van Benelux een soort eind punt van grote Europese wegen te ma ken. Wel heeft hij willen aantonen, dat het mogelijk is, door enkele aanvullen de tracees het contact met reeds be staande of ontworpen wegen zodanig te versterken, dat van de unieke ligging van Benelux zoveel mogelijk profijt wordt getrokken. Volgens ir. Lange is het wel duide lijk, dat het railverkeer over Hoek van Holland grotendeels zal verdwij nen als de tunnel tussen Dover en Calais zal zijn gebouwd. Daarom moet Rotterdam een goede verbinding per spoor met Engeland krijgen. De al ont worpen spoorlijn Schiedam-Hoogvliet- Spijkenisse-Hellevoetsluis zou een af takking moeten krijgen over het Ha ringvliet, ten oosten van Middelharnis, naar de Grevelingen. Verder zou deze lijn via Terneuzen een aansluiting moe ten hebben op de hoofdlijn Gent-Rijssel- Parijs en tevens een verbinding met Brugge-Oostende-Calais. De afstand Ca^ lais-Parijs is zeker niet korter dan de ze verbinding van Calais met Rotter dam. Toerisme Voor het toerisme zal vooral de weg verbinding Duinkerken-Oostende-Brugge- Goes-Rotterdam-Den Haag-Amsterdam- Wieringen van het grootste belang zijn, meent ir. Lange. Op die manier zouden de Belgische badplaatsen. Brugge, de gehele Delta met zijn zeilwater, bossen en oude stadjes, de Randstad Holland met Europoort, Euromast en bollenvel den. de meeste Nederlandse badplaatsen de kaasmarkt en de afsluitdijk met el kaar zijn verbonden. Een directe ver binding Breda-Hasselt zou de afstand tussen Rotterdam en de Ardennen be langrijk korter maken. Van onze correspondent KLEEF. Vijf bestuursleden van een parkietenfokvereniging in de Duitse plaats Gütersloh, die een aantal par kieten uit Nederland Duitsland hadden willen binnen smokkelen, zijn gisteren in Kleef veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en der tig mark boete. De parkieten waren in Eindhoven ge kocht. Omdat de invoer van de dieren in Duitsland met het oog op de pape gaaieziekte verboden was, hadden de fokkers de vogels in een doos gedaan, waarop met grote letters „Dameskousen" stond. Toen de douane de smokkelwaar vond, was één van de parkieten dood. VANCOUVER (UPI). Ka pitein Murdo MacLeod van de 14.000 ton metende Britse vrachtboot Bannervale, heeft ge dreigd zijn biezen te pakken als wordt toegestaan dat twintig stakende bemanningsleden aan boord blijven terwijl het schip in de haven van Vancouver een lading graan inneemt. Het standpunt van de autoritei ten in Vancouver dat de twintig mannen (achttien Spanjaarden en twee Grieken) zich schuldig ma ken aan muiterij, wordt echter door de Schotse kapitein tegenge sproken. Hij zegt dat zij slechts schuldig zijn aan ongehoorzaam heid aan een wettig gezag. MacLeod, 49 jaar, vertelde dat de mannen zich zaterdag in de mess hadden gebarricadeerd, en weigerden te eten of hun werk te doen. ..We hebben zes nationalitei ten aan boord en ik zie niet in waarom de Spanjaarden geen En gels voedsel kunnen eten." Verstekeling De andere 25 bemanningsleden, Engelsen, Nederlanders, Arabie ren en Italianen, werken normaal. MacLeod zei dat er nog geen sprake van geweld was. „alleen maar van dreigementen". "Bitter merkte MacLeod op dat een van de stakers een vroegere versteke ling was. die zich in Italië op het schip had verborgen om te eten te krijgen. MacLeod zei dat hij deze man had ehoed voor arrestatie door de Russen in een haven aan de Zwarte Zee, door hem als dek- kneeht te monsteren. „En dat is nou zijn dank", aldus de kapitein. (Ingezonden mededelingen) Altijd wéér 100% virgin wool VERDUN 24. Ondanks de enorme korting op elk pak is Ideaal-Persil toch voorzien van de kostbare spaaremmertjes. Ook waardevol i groot pak voor U persoonlijk! Benut de spaarkaart die U thuis kreeg. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Minister dr. Veld kamp heeft gisteren de Tweede Kamer toegezegd dat hij het hele vraagstuk van de conjuncturele spanningen dus niet alleen de lonen, maar ook de huurverhoging, de investeringen, belastingverla ging enz. in het kabinet aan de orde zal stellen. Dat is feitelijk het enige resultaat van het loondebat, dat de Tweede Kamer aan de hand van de interpellatie-Roemers drie dagen lang heeft bezig gehouden. De minister van sociale zaken deed deze toezegging onder aandrang van de fractie van de K.V.P., wier woordvoerder drs. Bogaers blijkbaar nog grotere spanningen vreesde. De ondertoon van zijn betoog klonk nog al bezorgd en de tendens ervan ging in de richting van verdergaande ma tiging. Eensgezindheid Minister Veldkamp stelde hem ge rust met de verzekering dat het ka binet voortdurend de conjuncturele ontwikkeling volgt, om na te gaan wat er in het raam van het sociaal- economisch beleid moet worden ge daan. Hij voegde er echter toch aan toe dat hij de hele kwestie zo spoedig mogelijk in het midden van zijn col lega's zou neerleggen. Overigens bleef hij aandringen op eensgezindheid, verantwoordelijkheid en zelfdiscipline van het bedrijfsle ven Over het advies voor een hervorming van het loonvormingssysteem dat de Sociaal economische raad bezig is voor te bereiden, wilde de minister zicli niet uitlaten. Ik wacht dit af, zei hij. Het verstrekken van cijfers over de zwarte lonen vond dr. Veldkamp blijkbaar een hachelijke zaak, nadat hij had ondervonden welk gebruik de socialistische interpellant drs. Roe mers ervan had gemaakt. Hij wilde de beschikbare gegevens wel met tekst en uitleg aan de commissie voor sociale zaken voorleggen en de ze zou er wat hem betreft best ver slag van aan de Kamer mogen ge ven, als die uitleg er dan maar bij was. Staatssecretaris Roolvink zei ook dat men niet zonder meer op die cijfers kon afgaan: „Er is heus wel meer aan de hand". Hij zei niet wat. Volgende week donderdag komt de Stichting van den Arbeid bijeen, zo kondigde staatssecretaris Roolvink aan. Hij sprak de hoop uit dat de centrale organisaties elkaar daar weer zullen kunnen vinden. Daarom heeft de regering zich bij dit debat ook zo voorzichtig opgesteld, voegde hij eraan toe. Overuren Va- onze correspondent NEW YORK. Een recente uit spraak van het Opperste Gerechts hof heeft in luchtvaartkringen ge weldige deining veroorzaakt. Deze uitspraak, die alle negen rechters van dit hoogste rechtskundige col lege in de Verenigde Staten hebben onderschreven, komt erop neer dat de eigenaren van woningen in de onmiddellijke nabijheid van lucht havens, van waar straalvliegtuigen opstijgen, recht hebben op schade vergoeding omdat het geweld van deze vluchten voor de bewoners on dragelijk is en de eigendommen dientengevolge in waarde dalen. Niet alle leden van het hof waren het eens over de vraag welke instantie voor schade kan worden aangespro ken de meerderheid was van oor deel dat de eigenaren of exploitanten van de luchthavens deze verantwoor delijkheid dragen, terwijl twee rech ters de Amerikaanse federale rege ring ervoor aansprakelijk stelden. Maar het Hof was unaniem van me ning dat in ieder geval de huiseige naren recht hebben op compensatie. De zaak betrof een actie, ingesteld door de eigenaar van een woning in de nabijheid van de luchthaven van Pitts burgh, die op 100 meter afstand van het einde van de startbaan is gele gen. Zijn klacht gold het feit dat het lawaai van de opstijgende vliegtuigen hem 's nachts wakker hield en dat stukken van het plafond neerstortten als gevolg van het gedreun van de straalmotoren. Een lager gerechtshof had zijn eis tot schadevergoeding van bijna 50.000, ingesteld tegen de pro vinciale instantie als eigenaar van Je luchthaven, toegewezen. Een noger ge rechtshof oordeelde evenwel dat de betrokken instantie niet verantwoor delijk kon worden gesteld omdat net luchttransport een zaak is van natio naal belang. Doch in hoogste beroep is thans uitgemaakt cat de klager recht heeft op de verlangde schade vergoeding, waar ook de uiteindelijke aansprakelijkheid moge liggen. Hiermee is gen belangrijk precedent geschapen waarvan de nasleep voor de exploitanten van luchthavens ern stige financiële gevolgen kan mee brengen. Want in het gehele land zijn dergelijke processen aanhangig en ér zullen ongetwijfeld nog vele volgen. Zo heeft het gemeentebestuur van Seattle er reeds in een missive aan het opperste gerechtshof op gewezen dat thans op een vloedgolf van ge rechtelijke acties moet worden gere kend. die in tegenstelling met het openbaar belang de luchthavens een onoverkomelijke financiële last zul len opleggen. Voor Seattle alleen zijn 205 schadevergoedingsacties in be handeling. De Port of New Yrok Authority, die de luchthaven van Idlewild exploiteert, is reeds door 809 eigenaren van woningen in deze buurt aangesproken. Het spreekt vanzelf dat de uitspraak van het opperste gerechtshof ook in het buitenland veel aandacht zal trek ken. Het is immers een feit dat voor het lawaai, waarmee het opstijgen van straalvliegtuigen gepaard gaat, nog geen afdoende oplossing is ge vonden. Wel zijn drastische maatre gelen genomen teneinde het lawaai zoveel mogelijk te beperken, o.a. door het uitvaardigen van voorschriften voor het snel opstijgen tot maximale hoogte. Doch dit brengt zekere rici- co's mee en men acht het niet uit gesloten dat deze methode een fata le factor is geweest bij de catastrofe Hij onthulde ook nog een merk waardige ontwikkeling op het gebied van de overuren; verleden jaar be droeg het aantal overuren in het Ne derlandse bedrijfsleven de helft van het aantal in 1960 en voorzover het nu is te bekijken zet deze tendens zich dit jaar voort. Het debat zelf liep gisteren af zon der dat er nieuwe aspecten op tafel kwamen. Ook de gebruikelijke motie bleef uit. Drs. Roemers had trou wens al aangekondigd dat hij dit maal geeh uitspraak van de Kamer zou vragen. Hij zag er geen heil in. Zijn partijgenoot Baart keerde zich nog tegen het verwijt van de minis ter als zou de houding van het NW, die zich aan de jongste mati gingsaanwijzing heeft onttrokken, on dermijnend zijn voor de democratie: men heeft toch de vrijheid om neen te zeggen tegen een c.a.o. als men het niet eens is met de inhoud? De praktijk van deze loonpolitiek, zo waarschuwde hij, gaat onder in re- kenarij en technische vlijt. Nare zaak De c.h. afgevaardigde Kikkert was het met de KVP-er drs. Bogaers eens dat er iets moet gebeuren met het gehele pakket van maatregelen ter beheersing van de conjunctuur. Hij vroeg ook straffer optreden tegen overtredingen van de aanwijzingen en ook hij wekte het bedrijfsleven op om opnieuw aan de tafel te gaan zitten om tot overeenstemming te komen binnen het raam van de conjunctuur- beheersing. Zwarte lonen zijn een nare zaak, zei de liberaal Corver, maar bij gebrek aan aanbod op de arbeidsmarkt is er geen kruid tegen gewassen. Als de zwarte lonen gewit" worden, komt er toch weer een zwart kantje aan. Het is een kwestie van concurrentie", aldus de heer Corver. Hij had er overigens alle begrip voor dat de regering de aanwijzing niet terug neemt. Hij vond het niet simpel om een beter systeem op tafel te leggen en achtte het nauwelijks denkbaar dat in de omstandigheden zoals die nu heersen, een regeling tot stand komt waarin de overheid geen toezicht heeft. Dreiging De moeilijkheden zijn niet het ge volg van de aanwijzing van 2 maart, meende de a.r. afgevaardigde Van Eibergen. De oorzaak van dit debat is dat het georganiseerde bedrijfsleven het onderling met eens was en dat is uitermate te betreuren. Als het anders moet en daarmee was de heer Van Eibergen het wel eens laat dan de S.E.R. met een advies komen. Ook hij meende dat de Tweede Kamer zich niet kan onttrek ken aan de dreiging van de overbeste- ding, maar het belangrijkste vond hij dat het bedi ijfs^even weer eensgezind wordt. Selim Sarper, de Turkse minister van buitenlandse zaken, is afgetreden. Pre mier Inönü is met het ontslag akkoord gegaan. Ingezonden mededeling) van 1 maart jl. toen een Boeing-707 straalvliegtuig onmiddellijk na het op stijgen neerstortte en waarbij 95 in zittenden omkwamen. Zeker is dat men de bijzondere proble men, die de introductie van de straalvliegtuigen voor het commer cieel verkeer heeft opgeworpen, nog lang niet de baas is.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7