Etaleren op school Toevoeging van fluor aan water "vraagt weloverwogen beslissing silo Zeeuwse ruiters dit jaar naar Fijnaart Proeven met goede resultaten tóf veig&im SMIL HALEN! Sigarenverkoop in Aagtekerk niet op „bande'rolletjes Eerste paal voor ging de grond in Openbare les in een oud herenhuis Restantopruiming op voorlaatste competitieavond Zeeuwsch Dagblad Niet zo simpel als het lijkt Voorlichtingsdag in Goes Militaire waakzaamheid - en openheid - in Axel Tewaterlating van Sinoutskerk OP INDUSTRIETERREIN MIDDELBURG: Stationshrug Spaans geschenk aan Zeeland Bij bel-kiosk-avond Teenager-dansshow voor tien maal tien in Goes HONDERD RUITERS EN AMAZONES Eerste maal concour» in de avonduren Vrijdag 16 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. I Protestants-Christelijk TN christelijk-historische kring is de discussie over de door prof. Van Niftrik opgeworpen suggestie om te komen tot één christelijke politieke partij nog niet tot stilstand gekomen. In het februari nummer van het Christelijk Historisch Tijdschrift treedt drs H. J. Viersen tegen prof. Van Niftrik in het krijt. Heeft deze opponent gelijk, dan moet de lezer wel de indruk krijgen dat de Am sterdamse hoogleraar een lichtelijk simplistische figuur is. Een indruk, die naar onze mening zeer ten on rechte gewekt wordt. Wat toch is er aan de hïftid? Men weet dat prof. Van Niftrik rijn hartekreet naar éénheid tussen a.r. en c.h. vooral fundeert op het gebod van de Hogepriester Jezus:... „opdat zij allen één zijn..." Drs Viersen redeneert nu als volgt: Dit gebod om éénheid is in de politiek nietszeggend. Want een gebod Gods waarmee men in de poli tiek iets kan doen, moet een inhoud hebben, die tastbaar naar buiten ge projecteerd kan worden. Het gebod tot eenheid mist zulk een inhoud. Men kan immers stellen dat alle christenen al lang één zijn (bijv. in hun geloof)men kan stellen dat die éénheid ook zichtbaar moet zijn door het vormen van één kerk (de oecu mene); maar te stellen dat christe nen geheel en al één moe ten zijn en daaruit te concluderen dat christenen dan ook in één partij georganiseerd moeten zijn, is een sprong die óf aan het gebod tot één zijn alle inhoud ontneemt f niet halt kan houden voor de poli tieke partij, maar ook betrekking moet hebben op het één zijn van alle christenen in het aardappelen eten of het fietsen of wat voor ba naals dan ook. Gezien de tegenzin van prof. Van Niftrik aldus nog steeds drs Viersen tegen isole ment en verzuiling, zal de hoogle raar dit laatste wel niet bedoelen. Maar dan zal hij niet kunnen ontko men aan het eerste, nl. het nietszeg gende van het éénheidsgebod op poli- teik terrein. In hetzelfde nummer van genoemd tijdschrift dient Van Niftrik van re pliek. Hij vreest dat de heer Vier- langs hem heen redeneert. Er wordt aldus Van Niftrik in c.h.-kringen nog al eens als volgt geredeneerd: Het gebod tot éénheid onder christenen behoeft toch niet te resulteren in een politieke een heid? Er is toch een geoor loofd uiteengaan. Een redene ring, die ook drs Viersen er op na houdt en die aldus Van Niftrik door het overgrote deel van de C.H.U. wordt gedeeld. Maar aldus de hoogleraar dit verhaal heb ik al zo vaak gehoord. Ik zou er in tweeërlei zin op willen antwoorden. Als het gaat over staat, overheid en politiek zijn wij dichter bij het heil Gods in Christus dan in het geval van aardappelen-eten en fietsen. Po litiek is een heilige zaak. Als wij dat niet meer geloven en op het terrein van de politiek een even grote ver scheidenheid propageren als bij het aardappelen-eten cn fietsen bestaat, dan kunnen wij beter het bijbellezen en bidden op onze politieke vergade ringen afschaffen. En het tweede is dit (en dat is voor mij de kern van de kwestie) Ik ben blij, dat ik op de zomercon- ferentie gesproken heb zoals ik ge sproken heb, omdat de Unie nu ein delijk eens kleur zal moeten beken nen. Wat nu beslist zal moeten wor den is dit: zijn wij een confes sionele partij of zijn wij het niet? Om te fietsen heb ik geen con fessie (belijdenis) nodig, maar wél om aan christelijke politiek te doen. Als de christelijke politiek van de C.H.U. slechts één van de vele mo gelijkheden van fietsen is, dan doe ik niet meer mee. Is het echter een zaak van confessie (wat op verkie zingsvergaderingen altijd weer ge zégd wordt), dan kan ik verdeeld heid wel als een noodtoestand een tijd verdragen, maar dan moet ik in ieder geval trachten met mijn me debelijders tot een eenstemmig in zicht te komen. Misschien lukt dat niet. Maar dan alleen, omdat wij zondaren zijn. Maar misschien lukt het ook wél. En dat wou ik nu eens met betrekking tot de eerstaangewe- zenen, de anti-revolutionairen, probe ren. Als wij serieus een confessio nele partij zijn, dan kan ook het ver schil in politieke belijdenis (Iet wel: belijdenis!) niet goed zijn. In déze zin acht ik het juist over het gebod tot eenheid te spreken in dit verband. Maar in het aardappelen- J eten en fietsen laat ik de heer Vier sen en ook dr. Berghuis vrij. Gaat het echter om de belijdenis, de poli tieke belijdenis van Christus, dan laat ik de heer Viersen niet los. En ook dr. Berghuis niet. En ook mijn vriend Kleywegt niet. Tot zover prof. Van Niftrik. We geloven dat het gelijk gehéél aan z ij n zijde is. En we menen dat iemand die deze christelijke visie pro pageert, ernstiger aandacht verdient dan uit het artikel van zijn opposant blijkt. Waarom? Omdat de verscheurdheid van het reformatorisch christendom, ook op het veld van de politiek, ons allen moet b 1 ij v e n verontrusten. GOES Het besluit om fluor aan het leidingwater toe te voegen vraagt een zware en weloverwogen beslissing. Maar de verant woordelijkheid om geen fluor toe te voegen drukt al even zwaar. Zo werd het gesteld tijdens de gisteren in de Prins van Oranje gehouden voorlichtingsdag van de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid in Zeeland, inzake de fluoridering van het leidingwater ter voorkoming van het tandbederf. De Provinciale Raad staat op het standpunt, dat het water gefluorideerd wordt. Ook de beide sprekers, de heren O. Backers Dirks, leider van het fluoriderings- experimenten in Tiel en Culemborg en ir. C. van Rooyen, directeur van het rijksinstituut voor de drinkwatervoorziening vonden het nuttig. Bovendien is gebleken, dat de toevoeging van fluor uit me disch oogpunt onschadelijk is. Tijdens de discussie kwamen enkele voorstanders aan het woord. Stemmen van tegenstanders werden nagenoeg niet gehoord. Of het moet zijn de mening van de directeur van de N.V. Waterlei dingmij Zuid-Beveland" te Goes, ir. M. J. Stoel Feuerstein. Hij was het er wel mee eens, dat fluor wordt gebruikt op vrijwillige basis, maar vroeg zich toch af of dit via de waterleidingbedrij' ven moet gebeuren. De taak van deze bedrijven is immers om te zorgen, dat er goed drinkwater wordt gegeven, zo zei hij. Voorts zou ir. Stoel Feuerstein graag zien, dat een proef werd geno men met een groot intercommunaal streekbedrijf, na de proeven in Tiel en Culemborg en nadat sinds december op Goeree-Flakkee werd begonnen met de fluoridering van het drinkwater. De voorlichtingsdag was goed be zocht. Tal van personen die betrok ken zijn bij het waterleidingwezen, vertegenwoordigers van de Z.L.M. van de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren, van de Kon. Mij. ter bevor dering van de tandheelkunde en vele gemeentebesturen waren aanwezig. In zijn openingswoord verklaarde het lid van Ged. Staten en de voorzitter van de Prov. Raad voor de Volksge zondheid, mr. dr. A. J. J. Mes, dat de Raad het gemeenschappelijke standpunt had ingenomen, dat de flu oridering van drinkwater gewenst is. Het is daarom noodzakelijk, dat positieve, gerichte voorlichting wordt gegeven. Onderzoek De heer O. Backers Dirks, leider van het Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek inzake de fluoridering in Tiel en Culemborg hield een interessante voordracht over zijn ervaringen. Hij vertelde, dat vooral in de laatste 50 jaar het tandbederf sterk is toegeno men. Veel kinderen van 6 a 7 jaar heb ben al een verwoest gebit. De voe ding speelt daarbij een belagrijke rol. Het dieet is verschoven van vrij grof naar geraffineerd. De inleider meende, dat het niet alleen de suiker is, die be langrijk is voor het tandbederf, maar het gehele complex van de verandering van het menu. Hij noemde het tand bederf dan ook een typische bescha vingsziekte. Vervolgens verdiepte hij zich in de vraag hoe het tandbederf te voorkomen is. De bacteriën zullen al tijd blijven, zo verklaarde hij, de enige weg is daarom de hoeveelheden suiker, die in de mondholte achterblijven, te verminderen. Een ander mogelijkheid zag de heer Backers Dirks in het be ter reinigen van de mond, op het juis te tijdstip, dus na het gebruik van bijv. Zaalhandbalcompetitie GOES. Nu a.s. zaterdagavond al leen de Goese veiling voor competitie wedstrijden beschikbaar is, heeft de competitieleider slechts een zeer be perkt programma kunnen opstellen. Zo staan er slechts zes wedstrijden op het programma, waarvan er vijf betwist worden in de dames afd. Ie en 2e klas sen. In de afd. Ie klasse komen de dames van Tonido bovendien nog twee maal binnen de lijnen: tegen Hontenis- se cn Volharding. Hoogstwaarschijnlijk zullen de Tonldo-dames weinig plezier beleven aan deze laatste wedstrijd- avond, daar beide wedstrijden hen geen winst zullen opleveren. Naast de wed strijd tegen Tonido, zullen de dames van het Goese Volharding in de twee de wedstrijd de dames van Olympus t>a bekampen krijgen. Of deze wedstrijd ook twee winstpunten zal opleveren, valt wel te betwijfelen, omdat Olympus ze ker fel van zich zal afbijten om zich op de eerste plaats te kunnen hand haven. In de afd. 2e klasse zullen de Neptu nes-dames het aan hun positie verplicht zijn de wedstrijd tegen hekkesluiter Hellas 2 in winst om te zetten. Als sluitstuk van deze voorlaatste com petitiedag zullen de heren van Hellas 3 en Olympus 3 moeten gaan uitmaken, wie zich de sterkste zal mogen noemen. Het volledig programma luidt: Dames afd. 2e klasse Hellas 2Neptunes; Hellas 2— Olympus 2; Dames afd. 3e Iklasse: Volharding—'Olympus 1; VolhardingTonido; iïontenisseTonido; Heren afd. 3e klasse; Hellas 3—Olympus 3. suiker. Overigens is dat een heel moei lijke opgave, want volgens de inleider, snoept een groot deel van de jeugd vrij wel de gehele dag door. Er blijft maar één middel over; flu oridering. Uit onderzoekingen in Ame rika is gebleken, dat fluoridering van het leidingwater gunstige resulta ten heeft opgeleverd. Ook in Tiel zijn goede ervaringen opgedaan. Verder is bij medische onderzoekingen gebleken, dat fluoridering bepaald onschadelijk is. „De uitspraak is dan ook gewettigd, dat fluoridering van het water een nut tige zaak kan zijn. Het is mijn stellige overtuiging, dat fluoridering van water een nuttig ef fect heeft. De beslissing staat vrij, maar het zal altijd een zware en weloverwo gen beslissing moeten zijn, ook bij het besluit om geen fluor toe te voegen", aldus de heer Backers Dirks, die zich slissing te kunnen komen. tenslotte nog met de vraag bezig hield of fluor niet op andere wijze toegevoegd kan worden, bijv. in tabletvorm, of ln het zout, brood of melk. Het zal ech ter de vraag blijven hoe groot de hoe veelheid moet zijn. Techniek De directeur van het rijksinstituut voor de drinkwatervoorziening, ir. C, van Rooyen, die op het laatste moment was ingevallen voor de heer J. G. L. Röder, directeur van de Utrechtse Wa terleidingmij. (hij kon in verband met ziekte niet aanwezig zijn), behandelde meer de techniek van de fluoridering. Hij verklaarde, dat het gebruik van fluorzout verre de voorkeur verdient. Voorts onthulde ir. Van Rooyen, dat de aanschaf van een fluorinstallatie voor een stad van 100.000 inwoners neerkomt op 25.000 gulden, dat is 25 cent per in wonen per jaar. Uit proeven op Goe ree-Flakkee is gebleken dat het groei proces van planten en tuinbouwgewas- sen bij het gebruik van gefluorideerd drinkwater, niet gehinderd wordt. Zijn slotconclusie luidde: Naar mijn mening is de beslissing om fluor aan het water toe te voegen niet minder verantwoordelijk dan het onttrekken van water aan het verontreinigde op- pervlakte-water". Op belde inleidingen volgde nog een uitvoerige bespreking, waarbij tal van practische punten aan de orde werden gesteld. In zijn slotwoord merkte de heer J. W. Peters uit Vlisslngen op, lid van het dagelijks bestuur van de Prov. Raad voor de Volksgezondheid in Zee land en voorzitter van de commissie van voorlichting inzake cariespreventie met fluoride, dat deze materie tot be zinning noopt, ieder in eigen kring, om zodoende tot een verantwoorde be- AXEL. De leger- en lucht macht-tentoonstelling „Paraat 1962", die van 19 tot en met 23 april (offioleel) in Axel wordt ge houden, krijgt op 18 april reeds een (onofficieel) startpunt. Het ligt nl. in de bedoeling dat op de avond van 18 april een de monstratie van de vaar- en duik school uit Gorkum wordt gege ven in de kleine kerk. Gezien het aanvangsuur, dat op zeven uur werd gesteld, verwacht men een groot aantal toeschouwers. Uit het programma kunnen we voorts mededelen dat op de avond van 19 april door een „zeer bekend militair muziek korps" (u mag drie keer ra den....) een taptoe zal worden ge geven op het Szydlowskiplein. Tevens zal daaibij optreden een „in heel Nederland bekend ex- cercitie-peloton" (de defensiege heimen stapelen zich in Axel op, men mocht ons niet vertellen welk peloton bedoeld is. Kras staaltje van militaire waakzaam heidred.) Intussen zal de tentoonstelling de nieuwste snufjes te zien geven die bij het leger en de luchtmacht in gebruik zijn. Het publiek kan zelfs proberen een vliegtuig te besturen omdat een complete link-trainer in wer king zal zijn. Ten slotte zal het - legermu seum te Leiden verschillende voorwerpen exposeren in diverse Axelse zaken. MIDDELBURG. Op dinsdag 3 april a.s. zal in Krimpen a.d. IJssel de tewaterlating plaats vinden van het voor de N.V. Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij te Den Haag bij C. van der Giessen en Zonen's scheepswerven N.V. te Krimpen aan de IJssel in aanbouw zijnde motorvracht schip „Sinoutskerk". De doopceremonie zal geschieden door mevrouw S. C. de Casembroot-Baronesse van der Feltz. (Ingezonden mededeling) NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL POLITIERECHTER BELASTINGZAKEN Vergadering Boerenleen bank in Grijpskerke GRIJPSKERKE. De Coöp. Boeren leenbank „Grijpskerke" hield haar al gemene jaarvergadering onder voor zitterschap van de heer Js. Francke Mzn. Het jaar 1961 is een goed jaar geweest met een flinke stijging van de uitstaande middelen, toevertrouwde gel den, omzet en het aantal dagboekpos- ten. Éénstemmig werd besloten de winst over 1961 ad. 8071,91 aan de ge wone reserve toe te voegen. Als be stuurslid werd herkozen de heer J. Koene te Oostkapelle, terwijl als lid van de raad van toezicht de heer Chr. Riemens Pzn. te Grijpskerke werd her kozen. MIDDELBURG. De aangehouden zaak tegen de sigarenhandelaar N. M. K. uit Bergen op Zoom werd gister middag tijdens de zitting van de poli tierechter belastingzaken opnieuw be handeld. K. stond voor twee dingen te recht die een overtreding van de ta bakswet betroffen. Ten eerste had hij zonder in het bezit te zijn van een ventvergunning op 18 november 1960 in Aagtekerke aan de landarbeider V. twaalf bussen sigaren verkocht. Ten tweede waren de verkochte sigaren in diverse verpakkingen aangeboden en waren enkele der bussen ongebanderol- ieerd. De sigaren zelf hadden geen ban derolles. De verdachte schermde met een he> le serie vergunningen maar uiteindelijk •werd toch wel duidelijk dat de vereiste vergunning niet in zijn bezit was. De in beslag genomen bussen met sigaren stonden op het bureau van de politie rechter, mr. B. S. Sieperda, die ze be< keek en zelfs enkele sigaren van dicht bij onderzocht. „Pro-beert u er es een", adviseerde de rijksadvocaat, mr. J. F. C. van Deinse, maar de politierechter ging op dit aanbod niet in. De landar beider V., die na de koop van twaalf bussen, waarvoor hij iets meer dan 100 had betaald, zich in zekere mate voelde opgelicht, riep de politie erbij. De rijksadvocaat merkte op dat de zaak in kwestie veel tijd had gekost en een ingewikkelde materie betrof. Hij sprak zijn verbazing en veront waardiging erover uit dat de verdach te justitie enige tijd aan het lijntje had gehouden en vond voorts dat voor dit „geknoei" gevoelige boetes op hun plaats waren. Hij eiste boe tes van 100 of twintig dagen en ƒ150 of dertig dagen. De officier van justitie, mr. A. W. Rosing had' daar tegen geen bezwaar, waarna de poli tierechter K. twee -boetes oplegde van ƒ100. Tweemaal De rijksadvocaat moest in de zaak tegen de Vlissinger F. M. S. twee keer een requisitoir houden, die totaal verschillend van elkaar waren. S. was niet verschenen om twee uur waarna bij verstek de zaak tegen hem werd behandeld. Het betrof een auto waar voor de belasting niet was betaald. Ge tuige W. vertelde dat hij de auto had gehuurd van S. en dat de kaart niet in orde was. De rijksadvocaat concludeer de daaruit dat S. de houder van de auto was en eiste een boete van ƒ25 of vijf dagen. Op dat moment stak S, zijn neus echter om de hoek van de deur, waar na de zaak opnieuw werd behandeld en bleek dat S. de wagen voor een bepaald bedrag per dag aan W. had verhuurd. „Dat werpt een ander licht op deze zaak", merkte mr. Van Dein- se op, die de ten laste legging niet be wezen vond en vrijspraak eiste. Aldus werd gevonnist. De aannemer D. R. uit Noordgou-we liet op 6 mei een jeep met een cara- 'van rijden terwijl de belasting voor de caravan niet was voldaan. „De cara van was niet van mij", zei de verdach te maar de rijksadvocaat wees erop dat de aannemer had te zorgen dat de belasting van door hem gebruikte voer tuigen moest worden betaald en eiste 30 of zes dagen. De politierechter vond dat niet van moedwil sprake was en legde R. 8 op. Niet aan hun belastingplicht voldaan hadden twee Vlissingse automobilisten. De handelaar P. K. reed op 30 april in Breskens zonder geldige belastin-gkaart en werd conform de eis tot 25 of vijf dagen veroordeeld. Zijn stadgenoot P. B. reed op 16 april in Souburg toen hij werd aangehouden. Hier was het vonnis, conform de eis, 20 of vier dagen. Contactavond jeugdkapel Ned. Herv. kerk Goes Ouderavond kleuterschool OUD-VOSSEMEER. De Chr. kleuter school in Oud-Vossemeer hield een ouder avond, die door voorzitter J. van Dienst werd geopend. Hij verwelkomde onder de aanwezigen ook b. en w. De avond werd verder gevuld met zang en toneel stukjes door de kleuters onder leiding van mej. C. Rijstenbil. poppekast, een verloting en een schooipraatje door de kleuterleidster. MIDDELBURG. Een Spaanse fir ma, het Sindicato nacional de frutos y productos horticolas te Madrid heeft voor Nederland een geschenkzending sinaasappelen beschikbaar gesteld, waarvan op donderdag 15 maart de burgemeester van Amsterdam een kist aangeboden werd als symbolische over dracht. Deze aanbieding ging met enig vertoon gepaard. In Middelburg, als provinciale hoofd stad van Zeeland werden 60 kisten ter verdeling aan kindertehuizen, rust- en verpleeghuizen. De burgemeester aan vaardde dit geschenk met zeer veel ge noegen en heeft zorg gedragen, dat een verdeling tot stand kwam als door de gever bedoeld. HOEK, De Bij'bel-Kioskverenigimg te Amsterdam zal op 24 maart a.s. een gevarieerde avond verzorgen met een soort non stop programma in de Nederl. Herv. kerk te Hoek. Medewerking verleent o.m. de radio zanger Henk van Monsjou. De koorzang zal onder leiding staan van de heer W. Oosterling. Medidaties worden verzorgd door de Hervormde predikant Ds. W. J. van Meeuwen en de Gereformeerde predikant Ds. A. J. Verbeek. MIDDELBURG Er kunnen vreemde dingen gebeuren met oude herenhuizen, door handige bouwmeesters in vervlogen tij den gebouwd. Veel kunt u ver- wachteft wanneer u voor de res pectabele gevel van het pand Dam 6 staat te mediteren, maar de gedachte dat er momenteel een school gevestigd is zal ver te zoeken zijn. Totdat het bord, be vestigd op de groene deur, in het oog krijgt. Sinds drie jaar prijkt daar - in bescheiden letters de naam: Christelijke detailhan dels-vakschool voor Zeeland. Een groot en enthousiast aantal leer lingen van de drie klassen die deze jon ge school nu telt, toonden er gisteren hun bekwaamheid tijdens de openbare les. In het eens zo trotse souterrain, waar vroeger besnorde heren hun thee genoten, prijken nu een aantal smaak vol ingerichte etalage-kasten. Als leer ling van deze school ontkom je het vak etaleren niet. Hetgeen de jongens en meisjes niet uitzonderlijk betreuren want tijdens de lessen van de leraar etaleur, de heer J. C. A. Ninaber van Eijben, krijgen zij gelegenheid hun creatief vermogen ten volle te tonen. Naast de vakken die op „gewone" mid delbare scholen worden onderwezen, wordt op de detailhandels-vakschool evenzeer de nadruk gelegd op de ver- koopkunde. waren- en stoffenkennis, le- vensmiddelenleer, handenarbeid en re clame en vooral tekenen. Voor de tex- tiel-levensmiddelen en algemene waren kennis krijgen de leerlingen een oplei ding die aansluit bij de vakdiploma- eisen. In de verschillende lokalen konden ouders en belangstellenden gisteren les sen bijwonen, het werk van de leerlin gen bewonderen en zelfgemaakte „milkshakes" keuren. In het lokaal voor verkoopkunde werd onder het toe- ze openbare les eveneens de gelegen heid met de direkteur van de school, de heer P. Geelhoed, de prestaties van zoon of dochter te bespreken. Foto: Leerlingen werkten tijdens de lessen etaleren ook „op de pop". V.l.n.r. Anita de Koning, klas 2, Paula Geelhoed, klas 3 en Piet-Jan Houmes, klas 2. GOES. Het actiecomité 10 x 10 te Goes organiseert zaterdag a.s. in het Schuttershof een teenager-dansshow. De leiding hebben leden van The Queries. Aan deze show verlenen o.m. medewerking The Blue Stars uit Goes, The Creolers uit Vlissingen, The Swin ging Schelders uit Terneuzen, alsmede nog een zestal andere bands, Anneke Leemeyer uit Goes en het duo Ad en Tom uit Kloetinge. De opbrengst is geheel bestemd voor 10 x 10 MIDDELBURG De eerste van de honderdzesentwintig hei palen voor de bouw van de nieu we graansilo voor de coöpera tieve landbouwvereniging „Ei land Walcheren" is gisteren de grond ingegaan. Aan het touw en de kettingen -van de zware hei machine stond niet, zoals aan vankelijk werd verwacht, Mid delburgs eerste burger, mr. J. Drijber, maar diens plaatsver vanger in dit geval, wethouder J. -S. Hoek. Burgemeester Drij ber was door onvoorziene om standigheden verhinderd de hei ceremonie te verrichten. Gehuld in een plastic regenjas, hand schoenen met indrukwekkende kappen en een (beetje te kleine) motorhelm liet wethouder Hoek het machien de paal de eerste tien meters de grond van het groot-industrieterrein aan de Kleverskerkseweg inrammen. Na af loop van de plechtigheid werd de ge nodigden een aperitief in hotel „De Burgh" aangeboden, waar verschillen de sprekers nog bet woord voerden. De direkteur van r,Eiland Walcheren" sprak er zijn vreugde over uit dat nu eindelijk met de 'bouw kon worden be gonnen. Naar men hoopt zal de silo, die een lengte krijgt van 40 meter, een hoogte van elf en een halve meter en een breedte van 20 meter, voor het oogstseizoen van 1962 geheel gebruik- klaar zijn. De silo, gebouwd op een terrein van twee en een halve ha. grond, ligt aan een eigen haven, waar bij twee stortputten een plaats krijgen. STATIONSHRUG „Zo gezien", aldus de heer Ikkink, „is de ligging volmaakt. Er is echter één knelpunt: de Stationsbrug. De tijd van de oogst heeft het ongeluk samen te vallen met de tijd waarin onafzien bare rijen touristen Middelburg be stormen. De wachttijden bij de brug vormen een handicap voor alle land bouwers, die graan naar de silo ver voeren". Wethouder Hoek deelde mee dat B. en W. van Middelburg deze zaak reeds in 'behandeling hebben en zoeken naar een bevredigende oplossing voor deze gecompliceerde zaak. Tenslotte zij nog vermeld dat de nieuwe silo, die gebouwd zal worden door de firma Ste-gmk uit Vlissingen, volledig geme chaniseerd zal zijn, eventueel ook ge automatiseerd. Bijna 1000 ton graan per uur zal de silo kunnen verwerken. GOES. De leden van de jeugdka pel der Ned. Herv. Kerk, jongens en meisjes in de leeftijd van 12 tot 14 jaar, zijn in het Slot Ostende bijeen geweest voor een feestelijke contact avond. De contactavond stond onder leiding van Wika Hiensch. Deze open de de avond, waarvoor goede belang stelling bestond, met de jongens en meisjes een uitleg te geven over de betekenis der kerkgang. Na even stil te hebben gestaan bij de eredienst wees hij de jongens en meisjes erop, dat zij in de jeugdkapel een stuk vor men van de Hervormde Gemeente van Goes en dat zij tegenover God ver plicht zijn het werk van de jeugdka pel zo goed mogelijk te doen marche ren. Vervolgens werd voor de aanwezige jongens en meisjes de film van Bert Haanstra, „Rembrandt", vertoond. Na een tractatie in de pauze keek men naar de film „People along the Mis sissippi", welke film een indruk gaf van de gevarieerde samenstelling van het Amerikaanse volk. Tot besluit kon den de aanwezigen de lachspieren spannen bij een tekenfilm. In deze bijeenkomst werd ook be kendgemaakt, dat de organisatie van de jeugdkapel iets gewijzigd zal wor den. Een eerste stap hiertoe was de benoeming van een jeugdcommissie uit de leden zelf die medeverantwoorde lijkheid zal krijgen. In deze commis sie werden benoemd: Laura Adriaanse, Dieneke Dijk, Paula Nonnekes, Peter de Bruijne, Gert de Rooy en Jan W. Vleugel. Schip had machineschade HANSWEERT. Het 1000 ton meten de Duitse motorschip Visurius, dat op weg was van Antwerpen naar Duitsland, heeft donderdag op de Westerschelde, ter hoogte van Walsoorden machinescha de gekregen. Vanuit Hansweert voer het bergingsvaartuig Inktvis uit om hulp te bieden. Deze heeft de Visurius op sleeptouw genomen en de haven van Hansweert binnen gebracht. Bloedtransfusie-avonden KAPELLE. Bloedtransfusieavon den, georganiseerd door de afdelingen Kapelle-Biezelinge en Schore van het Ned. Rode Kruis, zullen woensdag 21 maart georganiseerd worden in het C.J.V.-gebouw te Kapelle en in de Ned. Herv. school te Biezelinge. Een groot aantal mensen heeft zich reeds voor bloedafname beschikbaar gesteld. Van Schore zal in dit verband een aparte bus rijden. FIJNAART De kampioen schappen dressuur, springen en achttallendressuur voor afdelin gen van de Zeeuwse bond van landelijke rijverenigingen, zullen dit jaar op zaterdag 28 juli wor den gehouden in Fijnaart. De lan delijke rijvereniging „Oranjerui- ters" uit Fijnaart-Willemstad zal als ontvangende vereniging op treden. het programma tussen zes en negen uur 's avonds af te werken. Naast de kam pioenschappen klasse licht, middel en zwaar, dressuur en springen en dezelfde klassen dress-uur voor achttallen, zal er een aantrekkelijk programma bestaande uit vrije nummers -worden geboden. Men verwacht dat erf kleine 100 rui ters en amazones aan de kampioen schappen zullen deelnemen. Met het college van B. en W. van Fey- naart worden nog besprekingen gevoerd over de vraag op welk terrein in de ge meente de manifestatie gehouden zal worden. De mogelijkheid dat de Com missaris van de Koningin in de provincie Zeeland de kampioen schappen zal bijwonen is niet uit gesloten. een Er zal door Voor liet eerst i de geschiedenis van rde Zeeuwse bond zal het hieraan ver ziend oog van leraar J. Allewijn gede- bonden concours hippique in dc avond- monstreerd hoe een volleerd verkoop- uren worden verreden. sters de waren aan de man behoort te! Het is bij verschillende demonstraties. brengen. De leerlingen leren tijdens de- van landelijke rijveren i«in?en nl gr-l stelde beker. Het is de gewoonte ze lessen vrij spreken en worden door bleken dat in de avonduren meer pu- „n r_j( rjp faqpinhrnnt rlezo de leraar op de onvermijdelijke foutjes blieke be'ang ieiling wofdt getrokken k w ueze gewezen. Voor de ouders bestond bij de- dan overdag. Het ligt in de bedoeling 'ker pcrsoo.flijk uit te reiken. gestreden worden om hem beschikbaar ge-

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3