VOORJAARSBEURS 338?» BOUW- EN TRANSPORTBEURS S33S Divin na vier figuren stevig op ereplaats Siraca en Renault zorgen in Genève voor verrassingen IJshockeyteam werd van de baan geveegd Militairen wonnen van Luxemburg Val kon haar sterke moreel niet breken KLACHT TEGEN PRESIDENT SOWJETUNIE Boete voor bokser Leen Jansen Bert Onnes toch tegen Engeland Schaatskampioene na drie jaar serieuze voorbereiding N1 Onmiddellijke verlichting van RHEUMATIEK EN SPIERPIJNEN Donderdag 15 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Nederlaag van 12-1 tegen Oostenrijk Maliepaard zakt in Parijs-Nice Manchester en Fulham in halve finales Wereldtoernooi kunstrijden In balans Voorzitters gekozen in Genève Verhuizing Val WEDSTRIJDWAGEN NIEUWE MOTOR (Ingezonden mededeling) Willy de Beer put kracht uit triomfen en teleurstellingen De Europese kampioene kunst rijden, Sjoukje Dijkstra uit Amstelveen, is veilig in Praag aangekomen. Vandaag gaat zij beginnen met de poging ook de wereldtitel te veroveren. Met het oog op de betere trainingsmogelijkheden verhuisde Willy de Beer van Medemblik naar Amsterdam, waar zij in een sportzaak werkt. COLORADO SPRINGS (AP) De klap is bitter hard aange komen. -In het toernooi om de wereldtitel ijshockey heeft Neder land tegen Oostenrijk zijn eerste nederlaag moeten slikken: met 121 werden onze landgenoten van het ijs gespeeld. In de eerste periode legde Oosten rijk reeds een stevige basis voor de uiteindelijke overwinning. Na ruim vier minuten maakte Adolf Bacher zonder enige assistentie het eerste doelpunt en twee minuten later schoot de vroegere speler van HIJS, Adelbert Saint John van dichtbij in. Rudolf Monitzer was daarna aan de beurt. Negentig seconden na de tweede treffer stelde hij doelman Joost van Os voor een te moeilijk probleem: 30. Door Fritz Spiel- mann, opnieuw Saint John en Mo nitzer werd de eerste periode met 60 in het voordeel van Oostenrijk afgesloten. De prestaties van de Ne derlanders waren door dit geweld van de tegenpartij slechts pover ge weest. Het slaagde er slechts vijf maal in om een schot te lossen op het doel van de tegenpartij, die zelf 36 maal waarvan zes keer met succes doelman Van Os belaagde. IN DE tweede periode liep Oostenrijk door Knoll (2x) en Saint John tot 91 uit. De jonge speler Anton van Esch, die na de zevende treffer Van Os verving, bleek niet bij machte het getij te doen keren en hij werkte bij het negende doelpunt een sohot van Bachu- ra onvoldoende weg, waardoor Saint John kon scoren. Nederland kwam slechts tot één tref fer door John Smit. Het slaagde er niet in drie strafschoten met succes af te ronden. Oostenrijk had er nog niet genoeg van. In de derde periode zorgden Jochl, Bachura en, voor de vierde maal, Saint John voor de laatste drie tref fers in een wedstrijd, die nagenoeg ge heel door de Oostenrijkers werd be heerst. rpRAINEH Ernst Gassier van het Oos- 1 tenrijkse team gaf na de ontmoe ting met Nederland als zijn oordeel dat de Nederlanders onnodig hard had den gespeeld. Om die bewering te sta ven wees hij op zijn drie geblesseerde spelers: Mossmer, die met een gespleten bovenlip, waarin tien hechtingen wer den aangebracht, naar een ziekenhuis werd vervoerd; Wechsolberger, die na een botsing met de paal van het Ne derlandse doel met inwendige kneuzin gen van de baan moest worden gedra gen en ten slotte Znenahlik, die Moss mer verving en enkele pijnlijke ribben opliep. De blessures van de Oostenrij kers blijken echter niet zo ernstig te zijn, als Gassier deed uitkomen. De door hem genoemde spelers zullen in de wedstrijd tegen Japan, tenminste alle drie weer in het veld komen. De uitslagen luiden: poule A: ZwedenCanada 53; Ver enigde StatenWest-Duitsland 84. poule B: OostenrijkNederland 121; FrankrijkAustralië 131. Oostenrijk, dat re'eds van Australië met 170 heeft gewonnen en nu ook Nederland met een grote voorsprong achter zich liet, is favoriet in poule B. In poule A geeft men een goede kans aan Zweden, dat met 53 van Canada won. AVIGNON (ANP) De Westduitser Rudi Altig heeft gisteren de zesde etappe van de wegwedstrijd ParijsNice gewon nen. Altig legde de 187 kilometer van Romans naar Avignon af in 4 uur 2 mi nuten en 36 seconden. De Belg Plankaert, die een seconde na de winnaar als tweede over de eindstreep ging, behield de lei ding in het algemene klassement. De uitslag van de zesde etappe luidt: 1. Rudi Altig (W-Dld) 4.02.36; 2. Plankaert (Belg) 4.02.37; 3. Wolfshohl (W-Dld) zt; 4 Elena (Fr) zt; 5. Delberghe (Fr) zt; 6. Simp son (Eng) zt; 7. Carlesi (It) 4.05.13; 8. Bas Maliepaard (Ned) 4.06.29; 9. Lefevre (Fr) zt; 10. Schroeders (Belg) zt; 16. ex aequo het grote peloton met o.a. Ab Geldermans, Van Looy, Anquetil, allen in een tijd van 4.06.31. De derde Nederlander, Jo de Haan, werd als 55ste geplaatst in 4 uur 23 minuten en 30 seconden. Na de zesde etappe ziet het algemene klas sement er aan de kop als volgt uit: 1. Plankaert 22.39.44; 2. Simpson 22.40.51; 3. Altig 22.41.38; 4. Wolfshohl 22.44.08; 5. Pou- lidor 22.45.19; 8. Maliepaard 22.46.45; 10. Anquetil 22.48.16; 11. Geldermans 22.48.32; 13. Van Looy 22.48.51; 88. De Haan 23.43.36. BLACKBURN (UPI) In de kwart finale van het toernooi om de Engelse voetbalbeker heeft Fulham gisteravond de beslissingswedstrijd tegen Blackburn met 1-0 gewonnen. In de halve eind strijd moet Fulham het opnemen tegen de leider in de Engelse league, Burnley. Manchester United plaatste zich in de halve finales door Preston in het beslis send duel met 2-1 te kloppen. De vol gende tegenstander van Manchester is Tottenham Hotspur. PRAAG (ANP). In tien uren van weinig spectaculaire strijd in de eerste verplichte figuren der heren, is op de openingsdag van de wereld kampioenschappen kunstrijden in Praag al een fel gevecht ontbrand tussen de matadoren van het ijs, de Europese kampioen Alain Calmat uit Frankrijk, de Canadese en Noord- amerikaanse kampioen Donald Jack son en de Tsjech Karol Divin. Enkele duizenden toeschouwers heb ben hun landgenoot Divin, vanaf het eerste figuur, de voorwaarts gereden tegenkering, de leiding op zijn naaste rivalen zien nemen. Na twee figuren had hij een voorsprong van 9,6 punt op de 21-jarige Jackson en twintig punten op Calmat. Toen kwam Jackson met een in voortreffelijke balans uitgevoerde kuer voor de dag, waarmee hij Divin met 6,5 punt de loef afstak ep elf pun ten meer toegekend kreeg dan Calmat. Daarmee was het verschil tot 3,1 pnt gereduceerd. Heel hard kwam de klap aan in het vierde figuur van de zes, de vooral als symetrische figuur zo lastige slan- genboog tegen drie. De ijskoude, vol ledig beheerste Divin reed het figuur met een onnavolgbare precisie, het geen hem driemaal het cijfer 5 en twee maal een 5,2 opleverde. Het totaal voor dit figuur was voor Divin 220. Donald Jackson leek geïmponeerd door de zekerheid waarmee Divin zijn gave sporen in de ijsvloer had getrok ken. Hij moest zich met een gemiddel de van 4,1 tevreden stellen en dat le verde slechts een totaal van 187,5 op. De Canadees plaatste zich in de uit slag van deze figuur als zesde. In de onderlinge verhoudingen kwa men weliswaar in de kop geen ver anderingen in de rangorde, maar de voorsprong van Divin op Jackson werd tot 35,6 pnt vergroot en op Calmat tot 55 punten. Na vier verplichte figuren is de stand bij de heren: 1. Divin (Tsj Slo-w) 765,7 pnt; 2. Jackson (Can) 730,1; 3. Calmat (Fr) 710,7; 4. McPherson (Can) 699,7; 5. Schneildorfer (W- Dld) 606,-; 6. Hoyt (VS) 673,5; 7. Jonas (Oos-) tenr.) 65?,1; 8. Danzer (Oostenr.) 653,1; 9. Neskov (Rusl) 626,2. 10. Jones (Eng) 626,1. De voetbalwedstrijd Uruguay—Argen tinië te Montevideo eindigde in een ge lijkspel: 11. De Russische schaker Stein won in de beslissingdriekamp om een plaats in het kandidatentoernooi van de Zuidslaviër Gligoric. Benkoe is nu zeker van zijn plaats in dit toernooi. Stein leidt welis waar, maar gaat niet over, omdat de Russische schakers hun kwantum al vol hebben in het toernooi op Curasao. Van 23 tot 30 april wordt in Groningen geschaakt om het Nederlandse studenten kampioenschap. Tot de deelnemers beho ren Tan, Roessel en Langeweg. Willy de Beer op weg naar de nationale titel. Eigen nieuwsdienst GENÈVE. De Gene'efse conferentie over ontwapening waaraan zeventien mogendheden deelnemen Frankrijk laat verstek gaan is gistermiddag begonnen. Het was een opvallend kor te vergadering, juist voldoende om drie voorzitters te benoemen: iedere dag zal een van de deelnemers de voorzittershamer hanteren, maar er zullen bovendien twee permanente voorzitters zijn, een Rus en een Ame rikaan. Vandaag gaat de conferentie aan hef werk. Er worden direct al twee ont wapeningsvoorstellen verwacht, het ene van de Verenigde Staten en het andere van de Sowjetunie. Het is niet onmoge lijk dat de Indische afgevaardigde, de minister van defensie Krisjna Menon, een derde voorstel zal indienen. Dat zou dan een compromis zijn om Oost en West nader tot elkaar te brengen. Aan de openingsvergadering ging een bijeenkomst vooraf van de ministers van buitenlandse zaken van de Ver enigde Staten, Groot-Britannië en de Sowjetunie. Deze bijeenkomst was hoofdzakelijk gewijd aan de kwestie- Berlijn en het Duitse vraagstuk. Het overleg hierover zal ook gedurende de ontwapeningsconferentie worden voort gezet. De toon van de besprekingen was wat beter dan de dag tevoren. Ook het vraagstuk van de ontwapening werd door de drie ministers besproken en na afloop werd bekend gemaakt dat het overleg nuttig was geweest. GENUA (UPI) Voor de civiele Strafkamer in Genua is dinsd'ag de klacht van de Genuese advocaat Nino Musio Sale behandeld tegen de presi dent en de premier van d'e Sowjetunie. De advocaat had een proces aan hangig gemaakt „wegens het toebren gen van schade aan de gezondheid van d'e Italianen door proeven met kern wapens in de Sowjetunie". De twee gedaagden verschenen niet. De president wachtte een uur, maar toen er niemand kwam nam hij voor kennisgeving aan dat de regering van d'e Sowjetunie de dagvaarding naast zich had neergelegd en opende hij het proces „bij verstek" van gedaagden. Eiser heeft het hof gevraagd zestien getuigen te horen, onder wie dT. Albert Schweitzer en de Nobelprijswinnaar professor Linus Pauling, beiden gekant tegen het nemen van kernproeven. AMSTERDAM. Het bestuur van de Nederlandse Boksbond heeft bekendge maakt, dat aan de Rotterdammer Leen Jansen een boete is opgelegd van 250 gulden wegens overtredingen van de reg lementsbepalingen in de ring tijdens de wedstrijd om de Nederlandse zwaar- gewichttitel tussen hem en titelhouder Wim Snoek op 5 maart te Rotterdam. De boksbond is van mening, dat Leen Jansen, die in de negende ronde van het gevecht werd gediskwalificeerd, door zijn gedrag de bokssport afbreuk heeft gedaan. Het bedrag van 250 gulden zal door de boksbond worden bestemd voor een na der aan te wijzen liefdadig doel. Van een onzer verslaggevers ALS een koningin is Willy de Beer in een open auto door haar geboor teplaats Medemblik ge voerd en zondag is de burge meester bij haar op bezoek ge weest. Haar ouderlijk huis staat vol bloemen en geschen ken en het plaatselijke muziek korps heeft haar een serenade gebracht. Het twintigjarige meisje, dat het middelpunt was van deze spontane huldiging, zucht vergenoegd: „Ik had het nooit gedacht, maar ik vind het heerlijk". Aanleiding tot Willy de Beers triomftocht door de rustige Westfriese gemeente is het Ne derlandse kampioenschap hard rijden op de schaats, dat zij zon dag op de Jaap Edenbaan ver overde. T)RIE JAAR geleden werd Willy de Beer zestiende tijdens de natio nale titelstrijd nu is zij kampi oene. Tussen deze (uiterste) presta ties ligt een periode van keihard trainen op basis van gezonde eer zucht en liefde voor haar sport. „Ik heb al mijn spaarcenten inhet seizoen 1959-1960 besteed om mee te kunnen naar Hamar, waar door de Ne derlandse Vereniging ter Bevordering van het Hardrijden op de Schaats (NVBHS) een trainingskamp werd ge houden. Daar leerde ik enorm veel; de enige ervaring had ik tot dan toe opge daan tijdens langebaanwedstrijden. Het jaar daarop ben ik weer meegegaan en dit voorjaar heb ik de training in het Westduitse Inzeil meegemaakt. Voor de uitzending naar dat kamp kre gen we een financiële tegemoetkoming." WILLY DE BEER heeft nu haar le ven geheel ingericht rond haar favoriete sport. Na haar terugkeer uit Inzeil verhuisde zij van Medemblik (waar zij vanaf haar twaalfde jaar lid was van de atletiekvereniging MFC) naar Amsterdam om te kunnen oefenen op de Jaap Edenbaan. In de hoofdstad verkoopt zij nu schaatsen en andere sportartikelen in een sportzaak. „Voor het nationale kampioenschap trainde ik meestal vijf keer in de week op de Jaap Edenbaan. Ik werkte er vooral aan mijn bochtentechniek, want die is enorm belangrijk bij het hard rijden. Dat is trouwens ook duidelijk gebleken bij de noordelijke rijdsters, die zondag protesteerden omdat ze niet mee mochten rijden wegens hun prof- status. Toen ze toch reden maakten ze geweldig slechte tijden. %e hebben toen maar niets meer gezegd en zijn zonder ons te groeten heel stilletjes vertrok ken", grinnekt Willy de Beer. „Overigens vond ik het volkomen te recht, dat ze niet mee mochten doen. Ze verdienen in het noorden als korte- baanrijdster vaak veel geld, terwijl wij financiële offers moeten brengen voor onze sport", zegt de overigens beschei den Willy de Beer fel. TIJDENS DE titelstrijd op de Jaap Edenbaan („een prachtige baan") leek het er aanvankelijk op alsof Willy de Beer haar hoop op het kampioen schap tijdens haar val op de vijfhon derd meter versplinterde. „Ik was ei genlijk wel erg teleurgesteld, maar toch ben ik maar flink doorgegaan." Dat tekent Willy de Beer, een stevig gebouwd meisje, dat door wilskracht tot goede prestaties kwam. Evenals dat ze uit een zestiende plaats in een titel- toernooi de kracht putte de training stevig aan te pakken maakte ze zondag door een voortreffelijk moreel haar on gelukkige val op de eerste afstand tot basis van een triomf. Verbeten vocht ze verder en zegevierde op de drie overige afstanden. HET HARDRIJDEN voor dames is in Nederland nog betrekkelijk onbe kend. Vijftien meisjes verschenen er zondag aan de start; tijdens haar vorige wedstrijden heeft Willy de Beer het vaak tegen heren moeten opnemen. „Ze vonden het maar wat vervelend als ik eens won", lacht ze, „maar ik vond het dubbel zo leuk." Haar vriendin en rivale Gré Broers uit Wognum is geregeld met haar op getrokken. Zij werd zondag tweede. „Tijdens de huldiging in Medemblik was Gré Broers onder de toeschouwers. „Kom op, in de auto", heb ik tegen haar gezegd en zo reden we samen door Medemblik. Gelukkig maar", zegt het twintigjarige meisje, „alleen had ik me zo hopeloos gevoeld." De eerzuchtige sportvrouw in haar toont even later, dat ze niet alleen uit teleurstellingen, maar zeker uit triom fen goede voornemens put. Op besliste toon zegt ze: „Ik ga nu nog harder trainen dan vroeger." De uitslagen van de voor de Engelse voetbalcompetitie gespeelde wedstrijden luiden: Tweede divisie: Bury—Leyton O. 0—1. Vierde divisie: CarlisleWrexham 10, OldhamYork 1—0, Rochdale— Crewe 30. -X- De Simca Abarth, een van de weinige echte verrassingen in Ge nève. de nog lang niet verwachte Simca Abarth te introduceren. Het was al lang bekend, dat de Ita liaanse constructeur Abarth met een Simca 1000 aan het knutselen was, maar dat die zo gauw voor elkaar zou zijn had niemand durven hopen. Het is een mooi gestroomlijnde coupé geworden, een wagen die voorbestemd is om straks in de wedstrijden flink mee te doen. De Simca Abarth zal het dan moeten opnemen tegen de Bonnet-Renault, die op het ogenblik wordt ontwikkeld. De twee grote Franse fabrieken zullen el kaar dus zowel op de circuits als in de showrooms gaan bestoken. Renault is trouwens ook met iets nieuws naar Genéve gekomen: de Flo- ride heeft er een zusje bij gekregen, de Caravelle)-die achterin wat meer ruimte- biedt. Dat is bereikt door een wat verder recht doorgetrokken dak lijn. Als de Floride is echter ook de Caravelle 2 2 een tweepersoonsauto waarin ook een paar kinderen of over korte afstand desnoods ook twee vol wassenen kunnen worden meegeno men. Zowel de Floride als de Caravelle en dat is veel belangrijker heb ben een nieuwe motor gekregen: de vijf maal gelagerde waarmee Renault al zo lang bezig is. De motor ontwik kelt 51 SAE p.k. Dat is genoeg voor een topsnelheid van 135 km per uur. Behalve de nieuwe motor heeft de Ca ravelle ook een nieuw remsysteem ge kregen: schijfremmen op alle vier de wielen. Bij al dat nieuws heeft Renault kennelijk geen kans gezien ook nog voor een gesynchroniseerde eerste ver snelling te zorgen; dat hoort er zo langzamerhand wel bij! Mercedes heeft kennelijk de verde diging van de eer van de Duitse auto fabrikanten in Genève op zich geno men. De fabriek introduceert twee bij zonder mooie nieuwe versies van de serie 300 S.E., een cabriolet en een coupé. EINDHOVEN Op het terrein van PSV heeft het Nederlandse militair elftal gisteravond in de strijd om het internationaal militair voetbalkampioen schap met 10 van Luxemburg gewon nen. Voor de rust zagen de tweeduizend toeschouwers op het sneeuwvrije goed bespeelbare veld een veel sterkere Ne derlandse ploeg die in de zevende mi nuut op fraaie wijze het enige doelpunt scoorde. Visschers (NAC) schoot toen een voor zet van Weber ineens in het Luxemburg se doel. In deze stand kwam geen wijzi ging meer hoewel de gasten vooral fy siek ver in de minderheid waren. Het had bij de rust dan ook gerust een groter verschil kunnen zijn, dar^ slechts een doelpunt doch er werden veel kansen gemist. In de tweede helft daalde het spelpeil na een sneeuwbui aanzienlijk en gedu rende de laatste vijftien minuten kwa men de Luxemburgse aanvallers met kort spel door het midden zelfs sterk opzetten. Zij brachten het echter niet verder dan een schot tegen de lat. (Ingezonden mededeling) Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid iets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin- gingsyermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe 1 Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. DEN HAAG (ANP). Bert Onnes zal toch uitkomen in het Nederlandse tafeltennisteam, dat vrijdag te Valken burg tegen Engeland speelt. Onnes weigerde aanvankelijk de bij landenwedstrijden voorgeschreven kle ding te dragen en daardoor zag het er naar uit, dat hij niet meer voor de nationale ploeg in aanmerking zou ko men. Gisteren heeft hij echter telefo nisch medegedeeld, dat hij het stand punt van het hoofdbestuur van de Ne- derlandse tafeltennisbond billijkt en dat hij de voorgeschreven kleding zal dragen. Wim Schoonemeyer, die de plaats van Onnes zou innemen in de wedstrijd tegen Engeland, is nu weer reserve voor deze ontmoeting. Het Italiaanse voetbalelftal voor Chili heeft in een oefenwedstrijd met 41 ge wonnen van Benfica. De Portugese ploeg is houder van de Europese Voetbalbeker en moet deze in de halve finale verde digen tegen Tottenham Hotspur. De Zuidafrikaanse atleet Potgieter, houder van het wereldrecord horden 440 yards, heeft besloten zich uit de wed strijdsport terug te trekken. Van onze redacteur automobilisme GENÈVE De stiekeme ver wachting van zovelen die naar Ge nève zijn gekomen voor de auto tentoonstelling die daar vanmorgen wordt geopend, is niet uitgekomen: de kleine Amerikaanse Ford waar het wachten op is, schittert door afwezigheid en om in een moeite te door te gaan: de kleine Opel is er ook nog niet. Gelukkig heeft Simca voor een ver rassing gezorgd. De fabriek heeft op basis van de heel snel populair wor dende Simca 1000 een alleraardigste coupé gemaakt, een twee-persoonsau tootje dus met een leuk dakje dat er een sportief tintje aan geeft. Simca liet het daar niet bij, hoe knap het op zichzelf ook is, om zo kort na de introductie van de Mille al met een variatie ervan te komen. Men zag ook nog kans om in Genève De Arnhemse schaakvereniging houdt van 21 tot 25 maart het negende inter nationale Voorjaarsschaaktoernooi. Spe lers uit België, West-Duitsland en Neder land nemen deel.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 9