Slapen op teddybeer en voor de hond nog een opvouwbaar bed Plastic verovert ook het water SHOWS IN NIEUWE STIJL AAN BOORD VAN HISWA-S Twee kilo tent en de flat op wieltjes Donderdag 15 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 HISWA- GOED KAMP Jaarverg. Rode Kruis Raad Serooskerke W bijeen NYLON RUITJE NIEUWE KLASSEN BIJNA DE HELFT HEEL KLEIN AMSTERDAM. Tien dagen lang herbergt het RAI-gebouw de „industrie van de ontspanning": het gelukkige samenspel tus sen watersport, kamperen en caravanning. Buiten sport dus, zowel in buiten sporigheid als in de een voudige vormen, waarmee dit waterland het water thuis en de rotsen verderop te lijf gaat. Tot en met zon dag 25 maart is te zien, hoe voor iedere beurs en voor ieders belangstelling een boot, een tent of een rij dend zomerhuis te koop is. Deze pagina wil een greep doen uit de bonte kermis van de duizenden aan biedingen. Want nu is het tijd om de vakantie van straks naar de geest en de materie voor te bereiden. Daar zitten we dan met een huishou ding in een tent. Joke weet het zo lang zamerhand niet meer: primus of gas, koel box of waterkoe, klap tafel of zitzeiltje Keus maken op Goed Kamp is haast even moeilijk als een zandvlo vangen in de Sahara. Daar zitten we dan met ons kapitaal om ons heen. De primus hoort er in vele ge vallen nog net bij maar de butagasbran- der heeft de voorkeur. Zoals het plastic het aluminium gaat ver dringen, dat op haar heurt het emaille van de kaart heeft ge veegd. Joke heeft het dat staat vast heel wat makkelijker dan haar voorgangster», die op de grond site pen, op houtvuren kookten en primitief (maar oer-gezellig) kampeerden. (Foto met medewerking Tan Spoi'thuis Centrum) AMSTERDAM. Tussen tenten en boten van allerlei soort strom pelden gisteren in het R.A.I.rge- bouw op de Hiswa in voorberei ding, twee mannen in slaapzakken rond. Boven die slaapzakken droe gen ze maskers en wonderlijke hoofddeksels als verdwaalde carna valsvierders. Om hen heen waren mannelijke en vrouwelijke manne quins in jachtkleding, in zonnepak- jes en in kleurige zeiltruien druk bezig de Twist in te studeren. Dat speelde zich allemaal af in de recreatiehal van een groot passa- giersschip. op de Hiswa tussen de stands levensgroot van boeg tot brug opgebouwd. Vijf maal per dag zullen de bezoekers van die tentoonstelling voor watersport en kamperen zich aan boord van dat passagiersschip voor een vrolijke vakantiereis rond de wereld in kunnen schepen. Goede vaart wordt hen bij die reis verze kerd door commodore F. J. de Jonge, de voormalige gezagvoerder van de Willem Ruys. Tien dagen lang zal deze commodo re op de Hiswa aan boord van dat speciaal gebouwde schip de gastheer zijn, geassisteerd door zijn vroegere staf-kapitein G. M. de Bruyn. De reis rond de wereld die de bezoekers van de Hiswa aan boord van dit schip kunnen gaan maken, brengt hen on der andere naar Portugal en de Ba hama eilanden, naar Canada en Ame rika, naar Mexico, Hawaii en het ver re Oosten. Michael Whittaker Een groot aantal vrolijke, jonge mensen bevinden zich onder de pas sagiers. Die hebben zich voor tien da gen met koffers vol kleren inge scheept. Om die kleren gaat het voor al bij deze reis om de wereld. Kle ding voor allerlei soorten van spor ten. voor vrije tijd en voor vakantie, wordt door elf mannequins in de re creatiehal van dit schip, waar plaats voor driehonderd toeschouwers is, vijf maal per dag in een dynamische show met speciale belichting en mu ziek getoond. Voor het arrangeren van die shows kwam Michael Whittaker, de interna tionaal bekende Engelse regisseur van modemanifestaties, speciaal uit Lon den over. Dat was de oorzaak van de wonderlijke taferelen, die zich giste ren tussen de tenten en boten op de Hiswa afspeelden. Deze modecruise ANNA JACOBAPOLDER. Op de jaarvergadering van de afd. St. Phi- lipsland van het Nederlandse Rode Kruis heeft men afscheid genomen van de heer C. H. A Stols als bestuurslid. Als lid van het z.g. HARK-comité had de heer Stols al in 1946 zitting. Als dank voor de betoonde activiteit werd hem een Delftsblauw wandbord aangeboden. De afdeling sloot het jaar af met een batig saldo van 1930 gulden. De inza melingsactie bracht het mooie bedrag van 2631 gulden op. In de dertien bloed- afname-avonden konden 2951 flessen wor den gevuld. De afdeling heeft thans 520 leden. Bij een bestuursverkiezing werd Dr. H. Menger bij acclamatie als voor zitter herkozen. In de vacature van de heer Stols werd voorgesteld de heer J. A. Stols jr. Omdat er verschil van me ning over deze candidaatstelling be stond. zal een andere manier worden gezocht om te stemmen. Tenslotte werden enige Landsteiner- penningen en enkele surprises uitgereikt aan de collectanten. SEROOSKERKE (W). De gemeen teraad komt maandagmiddag om drie uur in een vergadering bijeen. Enkele belangrijke punten op de agenda zijn het aangaan van een geldlening van 96.000.- bij de plaatselijke coöp. boe renleenbank in verband met de uitvoe ring van riolerings- en bestratingswer- ken in de gemeente; een bijdrage van 1-00.- voor het feestelijk vieren van het 25-jarig bestaan van de brandweerver eniging; het dempen van een slot aan de Noordweg, meerderkosten 3000.- en de voorlopige goedkeuring van een ont eigeningsplan. De afdeling St. Laurens van de NCVB heeft voor de anti-hongeractie een bedrag van 88,50 bijeengebracht. zal van die tentoonstelling dit jaar de voornaamste attractie zijn. De „varende" modeshows worden georganiseerd in verband met het wereldcongres van de synthetische vezelindustrieën, dat begin mei in Londen wordt gehouden. Koningin Elisabeth van Engeland zal van dat wereldcongres de beschermvrouwe zijn. In elk land dat voor dit congres in Londen vertegenwoordigd is, wor den dit voorjaar speciale evenemen ten georganiseerd, die op mode en textiel in synthetische grondstoffen betrekking hebben. De Nederlandse fabrikanten van die grondstoffen zoch ten voor hun manifestatie de Hiswa uit. Drie industrieën De A.K.U., de Nyma en de H.K.I. werken samen bij deze shows in het kader van een reis om de wereld. De sport- en vakantiekleding die er wordt getoond is vervaardigd van stoffen uit Twente en Tilburg, uit Syrië, Egyp te en Griekenland. Ook de modellen zijn in vele landen ontworpen. Er zijn bijvoorbeeld sportieve creaties bij naar ontwerpen van Mare Sarfati de Vilmaret uit Parijs en van Norah Littlejohn uit Londen. Uit Italië wor den er modellen naar voorbeelden van Laura Aponte in Rome, Naka in Milaan en Paola Nucci in Florence getoond. Er is een maskeradefeest aan boord, waarbij de speciale mode-passagiers uit wandelende slaapzakken in geesti ge pakjes van rayon vervaardigd te voorschijn springen. De wereldreis eindigt met een fees telijk „Captain's Dinner", dat door de commodore wordt geopend. Vele fraaie avondtoiletten zijn daarvoor vervaardigd, onder andere door jon ge ontwerpers van bekende Amster damse mode-studio's. Ook Jean Lou- zac uit Den Haag en Huibert Couture uit Nijmegen maakten voor deze reis om de wereld met internationale mo de enkele modellen. Er zal gezeild, gevist en getennist worden in de landen waar men ha vens aandoet, men gaat op jacht in In nylon-plastic Mexico, flaneren in Beiroet en zonne baden op Hawaii. Tijdens de feesten aan boord wordt druk en vrolijk ge twist. Er wordt ook druk ge-twist tijdens de shows, die op de Hiswa aan boord van een van boeg tot brug levensgroot passagiersschip worden gehouden. Michael Whittaker doet hier die dans voor aan Nederlandse mannequins. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Grote affiches, overal in het land, trekken de aandacht van alle vakantie plannenmakers voor de kolossale Hiswa-Goed Kamp tentoonstelling. „Dat is nu echt iets voor mijn man", vindt de echtgenote van een fana tieke kampeerder wellicht, denkend aan stoere kampuitrustingen.- Zij heeft het bij het verkeerde eind. Want deze tentoonstelling is, meer nog dan vorige jaren, bij uitstek een aangelegenheid voor de vrouw. Zij zal niet alleen warm lopen voor kampkledingstands en groots opgezet te modeshows. Of voor de vele arti kelen, bestemd voor het landelijke huishoudentje, van kampeerijskast tot sehoenenpoetscassette. De kam peerster of niet-kampeerster zoekt ook weldra met een dromerig en huishoudelijk oog haar ideale vakan tiehuis uit de zee van flatjes in de vorm van plezierboten, caravans en tenten, uit. Zijn er tegenwoordig nog veel huis vrouwen die haar vakantiedromen verwezenlijkt zien in een eenstoks en- keldaktentje om in de rugzak mee te sjouwen en her en der op de globe neer te strijken? Misschien die van de oude garde. Maar wie zich door de Nederlandse mensenophopingen van de zomermaanden wel genoopt ziet tot een tentenvakantie, zal wel licht meer voelen voor een vrolijke bungalowtent met alle comfort: keu ken, slaapkamers, luifels en derge lijke. Voor wie het meer in het knusse zoekt, is er dit jaar een lichtgewicht nylon flatje in ruitdessin, leverbaar met luchtbed en slaapzak in datzelf de ruitje. Alleen de ruitjespyjama ontbreekt daar nog aan. Aldus com fortabel of snobistisch, of hoe men dat noemen wil, kamperend, staat men wel heel ver af van het boom schors of kameleon ideaal van de kampeerders in hart en nieren. Maar wat deert dat de huisvrouw die op haar gemak uit is? Zij ziet bij het wakker worden de zon wel licht liever schijnen door een kleurig zeil dan door de ouderdomsgaatjes van een sombere trekkers- of solda- tentent. En, eerlijk gezegd zal zij lie ver op een schuimplastic veldbed met teddybeer dan op de tochtige moeder aarde slapen. Op het gebied van de nacht- en dagrust heeft de tentoonstelling trou wens heel wat te bieden. Alles wordt steeds zachter, comfortabeler en mooier. Plezierig nieuws is dat veel fabrikanten komen met bredere slaapzakken waarin men zich nog eens extra kan omwentelen. Van de hond 's nachts geen last. Die heeft het naar zijn zin in een opvouwbaar hondebed. MEESLEPEND Na het slapen het opstaan, verge makkelijkt door een kampeerwekker, een stofzuiger en speciaal voor de heren een kampeerscheerapparaat. Het huishoüden gaat in het modern ste kamp op wieletjes. De wielen van een aanhangwagen voor de auto waarvan het deksel een tafel met in gebouwd gascomfoor is. Ander nieuws op het gebied van gasappara- tuur? Een tweepits toestel dat als koffer vervoerbaar is en een strijk ijzer dat verwarmd wordt op een gastoestelletje. Het tegenwoordige idee dat men in een kampeervakantie het hele huis houden meesleept, manifesteert zich in een volledige keukenuitrusting. Keukenkast, gastoestel, laden, tafels en dergelijke zijn in" twee stevige kisten verpakt waarvan men er een als voorraadkast kan gebruiken. TERUG Dit alles doet de soberder kam peerster misschien naar het „terug naar de natuur" verlangen. Zij krijgt haar zin met de overigens geculti veerde barbecue's. In geval van een ongelukje bij het gebruik van derge lijke „primitieve" kampeermiddelen zijn er altijd nog de brandblusappa- raten voor uishoudelijk gebruik, verpakt in een etui. Van de vele kledingstands zal dui delijk worden dat de pioniersterskle- ding er voor de vrouw volkomen uit is. Geen spijkerbroeken meer als ide ale dracht maar fleurige bikinipanta lons, jakken van stevig denim en pull overs van, de allernieuwste syntheti sche garens in vrolijke kleuren in plaats van de oude getrouwe slobber trui. De Caravelle, het grootste jacht, dat ooit in Europa op een tentoonstelling heeft gestaanop weg naar Hiswa Goed Kamp. Om het gevaarte binnen te krijgen moest een muur van het Rai-gebouw worden weggebroken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. Midden in de Europahal van het Rai-gebouw staat het grootste jacht, dat ooit in Europa op een tentoonstelling heeft gestaan. Het is de Caravelle, een motorjacht van 22 meter lengte. Ze zullen er allemaal naar gaan kijken, de watersportliefhebbers die de ten toonstelling zullen bezoeken. Ze zul len met respect de twee dieselmoto ren (samen meer dan zeshonderd paardekrachten) bekijken en zich realiseren, dat menige kustvaarder het met minder moet stellen. Ze zullen kijken naar het luxueuze in terieur en naar de fraaie instrumen ten. Ze zullen het daarbij laten, want wie kan ooit een schip kopen van vierhonderdduizend gulden? Er is daar onder de gebogen kap van de Europahal nog veel meer te zien, waaraan de watersporter zich kan vergapen; een zeiljacht van meer dan zestien meter lengte met een mast, die het plafond raakt; heel wal motor- en zeiljachten langer dan tien meter, waarvan de prijzen in tiendui zenden guldens worden uitgedrukt. De wedstrijdzeiler zal meer belangstel ling hebben voor de boten van de nieuwe klassen: schakel, randmeer en spanker. De schakelklasse is een zeilboot van hechthout. De boot is 4.70 meter lang. Hij heeft een midzwaard en voert twaalf vierkante meter zeil. Hij kost ongeveer 2500 gulden. Een bouw pakket kost de helft. Bruynzeel zet op de expositie elke dag een bouw pakket van de schakelklasse in el kaar om te laten zien hoe men zelf zijn boot kan bouwen. De plastic randmeer (6.50 meter lang) is een onzinkbare boot met een kiel én een midzwaard en kost ruim vijf duizend gulden. De jachtbouwer Van de Stadt uit Zaan dam heeft een kajuitjacht ontworpen op basis van de randmeer. Het heet Trotter en kost 8500 gulden. Twee andere geklasseerde nieuwelin gen zijn de spanker, een hechthouten boot van bijna zes meter en de solo, een éénmansboot. Plastic neemt een steeds grotere plaats in. Van de driehonderd boten op de Hiswa zijn er 130 van plastic. Aan vankelijk werden alleen kleine bootjes gemaakt van kunststoffen, de laatste tijd worden er steeds meer grotere schepen van gemaakt. De plastic raceboten zijn er in een groter aantal, in rankere vormen en nog geriefelijker dan vorig jaar. En kele typen zijn goedkoper geworden. Dat zijn vooral Amerikaanse. Daar van zijn er zoveel gemaakt, dat de kosten van de mallen geen rol meer spelen, waardoor de prijzen aanzien lijk (soms meer dan twintig procent) daalden. Ten slotte de buitenboordmotoren: ge- stroomlijnder, sterker. Mercury maakt er nu één van honderd paar dekrachten, een zescilinder motor met een inhoud van anderhalve liter. Scott maakt er één met een inge bouwde pomp, die de boot leeghoost. Dan is er een nieuwe inbouwmotor van Volvo-Penta met een zogenaam de Z-aandrijving. Het is een motor, die aan de binnenkant tegen de spie gel van de boot gemonteerd kan wor den en die aan de buitenkant een staart heeft als een buitenboordmo tor. Ook nieuw is een heel klein inbouwmo- tortje van zes paardekrachten dat uit Finland wordt geïmporteerd, de Vire, dat men in elk houten of stalen boot je tot zes meter gemakkelijk en voor weinig geld kan plaatsen. Zo zal de watersportliefhebber, slente rend op de expositie, in gedachten zijn ideale boot samenstellen; die boot met dat soort zeilen, die motor en dat beslag. Een boeiend spel, of hij kopen wil of niet. ER IS EEN piepklein tentje te vinden onder de indrukwekkende bogen van de RAI; een tentje van twee hele kilogrammen. Er staat ook een complete linnen flat met een keuken en drie kamers, die 48 kilo weegt en een aanzienlijke mep kampeerterrein vraagt. Daar tussen in beweegt zich het jaarlijks groeiende arsenaal van op vouwbare vakantiehuizen van kleurig doek en inventief ineengeschoven bui zen. Ze blijven hardnekkig stokken he ten, omdat een tent nu eenmaal stok ken heeft en geen buizen. Er zijn blij vertjes bij en eendagsvliegen. Er zijn caravans te zien, die onder het rijden smaller zijn dan staande. Dat komt door een uitschuifsysteem met duidelijke voordelen maar zonder overgrote schoonheid. Er zijn vouw- kampeerwagens, waarvan alleen de beproefde merken durend solide zijn. Daarenboven wordt er zulk een onaf zienbaar sortiment van „kampeer- spullen" getoond, dat er haast niet meer uit te komen is. NIET ALLES „DOEN" De bezoeker zal voor zijn twee gul den entree niet alles kunnen maar vooral niet willen bekijken. Hij zal van zijn vervoermiddel, zijn beurs en zijn geaardheid uit moeten gaan. Een scooter draagt nu eenmaal geen bun galows van dertig kilo en een DAF-je trekt geen caravan van dertienduizend gulden. Het kamperende echtpaar met een middenklasse wagen zal zich bij een luifeltent of een bungalow, een twee- pits propaancomfoor en wat meubi lair met slaapzakken plus een stel luchtbedden compleet gelukkig voelen, de zoon met zijn brommer moet het met een dwarsslaper en een opvouw bare primus plus een lichtgewicht slaapzak stellen en voor de dochter is er zeker een sheltej en een canvas- waterzak alsmede een kleine petro- leumprimus, die een plaatsje kunnen vinden in haar fietstassen. EINDELIJK... Er is weinig nieuws onder de zon van Goed Kamp, de caravans even daargelaten. De tenten hebben zich verder ontwikkeld in de richting van nog iets meer comfort en nog wat minder gewicht. Er is eindelijk iets aan normalisering gedaan, zodat de Broederschap van Tentenbouwers ge zamenlijk een serie prima tenten heeft uitgebracht, maar niettemin zijn er toch altijd nog 518 verschillende typen tenten in het RAI-gebouw opge zet. Te veel van het goede en daar door ook iets te veel van het slechte. De oude bekenden zijn al zo ver uit gekiend, dat er weinig aan te verbe teren valt. Het voordeel is, dat de klant van een erkend-goede fabrikant zich geen kat meer in de (tent) zak koopt. De caravans zijn in hun opmars niet meer te stuiten. De oorzaak lijkt gezocht te moeten worden in de steeds groeiende groep van kampeer ders. die het kruip-door-sluip-door van een tent willen verruilen voor iets meer vastigheid onder de voeten. Er zijn opvallend veel nieuwe typen caravans verschenen. De markt is dan ook nog lang niet verzadigd: er zullen er deze zomer naar schatting weer een drieduizend stuks bijkomen. REM Nieuw is de directe hydraulische rem voor de caravans, die de moei lijkheden met de oploopremmen onder vangt. Naast de kleine, „snelle" caravans voor groot-toerisme mogen er enige nieuwe luxueuze wagens gezien wor den: één van zelfs twaalf meter lengte, waar een centrale verwarmingsinstal latie en een koelkast getuigen van de geringe afstand tot de stadsflat. Er is hier een waarschuwing op haar plaats: laat de aspirant-koper van kleine óf grote caravans vooral informeren naar de maximaal toege laten lengte en breedte op de Neder landse wegen alsmede naar het juiste gewicht. Er kan, bij een wat zorgeloze koop, heel wat ellende onder een cara van vandaan komen!

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4