TWEEMAAL HERLEEFT BAARNSE MOORDZAAK „Bij loonpolitiek begrijpt niemand spelregels meer UGi\ Akkoord Nederlands eigendom in Duitsland Reconstructie in park van villa Canton „Vara maakt het te bont" met politieke propaganda Laatste opgravingen in Valkenburg begonnen Oostduitsers willen vliegverkeer hinderen Vooronderzoek duurt zeker drie maanden DRS. ROEMERS IN KAMER LEDEN EERSTE KAMER MENEN: Bedrijfsleidster veroordeeld Belgische export naar Nederland op recordhoogte VERVANGING VAN RUSSEN Appelschieters veroordeeld Woensdag 14 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Cordon Ineengezakt Putdeksel HOTEL AFGEBRAND IN WIJK AAN ZEE Chauffeur wegens hoogst roekeloos rijden veroordeeld MAN SPRONG NET OP TIJD UIT AUTO ONDERZOEK WORDT AFGESLOTEN UITVALSPOORT HUISJE IN DE WEG Vitaal en monter met de veelzijdige Krachtige Kost voor het Kind! VERDUISTERING BEGRIP VERGOEDING Toneelwerkgroep voor amateurs opgericht Van een onzer verslaggevers BAARN Tot twee keer toe is gisteren in het besneeuwde park van de villa Canton te Baarn de moord op de vijftien jarige Theo Mastwijk uit Soest gereconstrueerd. Een leger po litiedeskundigen heeft 's mor gens de achttienjarige verdach te Henny W. en 's middags de even oude verdachte Boudewijn H. tot in details de handelingen laten herhalen die op een julidag in 1960 de dood van hun kame raad veroorzaakten. Nieuwe ge zichtspunten heeft de recon structie niet opgeleverd. Aan het einde van een dag, die slopend was zowel voor de politie mannen als voor de verdachten, zei de rechter-commissaris, mr. C. ÏJronkhorst uit Utrecht: „De verkla ringen van de jongens verschillen nog steeds van elkaar. Het is niet duidelijk geworden, wie het slacht offer heeft vastgehouden en wie met het hakmes heeft geslagen. Evenmin staat het vast of één van hen of dat beiden het lijk in de zink put op het landgoed hebben ge gooid". Met het sneeuwdek nog onlberoerd lag het grote park van de villa toen daar gistermorgen om kwart over tien da karavaan politieauto's binnentrok. In een ervan, een Volkswagen, zat Henny W. Hij was kort tevoren van het huis van bewaring in Utrecht naar Baarn overgebracht. Rondom het landgoed was toen al door recher cheurs van de Baarnse politie een cordon getrokken en in het park pa trouilleerden politiemannen met hon- den.De mogelijkheid, dat de verdach ten zouden kunnen ontsnappen zo als Boudewijn H. op nogal spectacu laire manier had gedaan kort nadat hij was gearresteerd was practisch tot nul teruggebracht. De reconstructie richtte zich vooral op hetgeen zich in en bij het schuur tje aan de rand van het park heeft voorgedaan op de dag van de moord. Maandagavond was al de put waar in het geraamte van Theo Mastwijk werd gevonden, door gemeente-arbei ders weer opengemaakt. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG In de loonsituatie bestaat een grote wanverhouding tussen theorie en werkelijkheid, zo zei het socialistische Tweede-Kamerlid drs. D. Roemers gisteren tijdens zijn interpellatie over het loonbeleid. Hij vroeg de regering de jongste aanwijzing, uitgevaardigd om het matigingsakkoord van Oud-Wassenaar te verfijnen, in te trekken. Voorts drong hij aan óp versnelling van de procedure bij de Sociaal-Economische Raad om te komen tot een nieuw loonsysteem en tenslotte gaf hij te kennen dat er enige kans bestaat dat men in de Stichting van den Arbeid tot overeenstemming komt over de zwarte lonen. Tot in de kleinste bijzonderheden moest Henny W. de politiemannen voordoen wat er is gebeurd nadat hij en de gebroeders H. het slachtoffer van de torenkamer in de villa, waar de jongen enige tijd heeft opgesloten gezeten, naar het schuurtje hadden gebracht. Een beproeving moet het voor hem zijn geweest toen tijdens de reconstructie een grote pop op de plaatsen werd gelegd waar indertijd het lichaam van de vermoorde Theo heeft gelegen. Ver over het middag uur kon de verdachte gaan en werd hij teruggebracht naar Utrecht. 's Middags heeft zich het macabre toneel herhaald toen Boudekijn H., de oudste van de gebroeders H., de dag van de moord voor de deskundigen moest laten herleven. Tegen drie uur werd hij in een luxueuse auto met grote snelheid direct tot aan de plek van het misdrijf gereden. De knaap maakte een ineengezakte indruk en had veel van zijn vrijpostig heid van kort na zijn arrestatie verlo ren. Veel stugger dan 's morgens Henny W. voldeed hij aan de vele eisen van de politiemannen. In de gestaag neerdwar relende sneeuwvlokken kwam opnieuw het onvoorstelbare drama tot leven. Elk gebaar, elke stap op die bewuste avond gedaan, wilden de deskundigen gedemonstreerd hebben. Polittefotogra- fen schoten het ene filmrolletje na het andere, met chronometers weid nauw keurig de tijd nagegaan van iedere han deling die de jongen zou hebben ver richt. Soms fungeerden rechercheurs als figuranten. Om half vijf, toen de schemer al dreig de, was het genoeg. Boudewijn H. ver liet het landgoed van zijn ouders met dezelfde grote snelheid als waarmee hij er was gebracht. Diep onderuitgezakt zat hij op de achterbank van de auto tussen twee rechercheurs. De derde verdachte, de zeventien jarige Ewout H., is door de rechter commissaris niet bij de reconstructie betrokken. Het schijnt vast te staan, dat hij een ondergeschikte rol in het drama heeft gespeeld en niet direct bij Tot in de finesses is de tragische Baarnse moordzaak nagelopen eik gebaar, elke voetstap, elk woord zijn opnieuw gaan mee spelen in dit ernstige spel. Hoe zeer de acteurs gespannen waren op de hoogtepunten bewijst deze foto, Henny W. een van de ver dachten (met de lichte regenjas) legt uit hoe hij te werk ging. de dood van Theo Mastwijk betrokken is geweest. Over de waarde van de reconstructie valt nog niet veel te zeggen. .De ge gevens die op de chronometers, de filmstroken en in het geheugen van de deskundigen zijn vastgelegd zullen nauwkeurig worden vergeleken. Met name gaat het erom de juiste omvang van het aandeel van Henny W. en Boudewijn H. bij de eigenlijke moord vast te stellen. Wel is uit de reconstructie gebleken, dat het slachtoffer tot op het laatste ogenblik van zijn leven onkundig is geweest van hetgeen zijn vroegere kameraden met hem voorhadden. Na dat het in de schuur tot een woorden wisseling wa3 gekomen is Theo naar buiten gebracht en dicht bij de schuur neergeslagen. Mr. Bronkhorst verwachtte, dat het vooronderzoek in de zaak nog wel. drie maanden zal duren. De psychiatrische onderzoeken duren nog voort en ook moeten de voorlichtingsrapporten van het Nederlandse genootschap voor de reclassering nog bij het dossier worden gevoegd. Onder de groep, die in het park nauwlettend de gang van zaken volgde, bevonden zich de advocaten van de jongens. Een groot deel van de recon structie werd ook bijgewoond door de Utrechtse substituut-officier van justi tie, mr. G. H. C. van Dijken. Aan het einde van de dag werd door vier arbeiders een groot putdeksel dat bij de reconstructie dienst had gedaan de kamer van de Baarnse korpschef binnengebracht. In die kamer verga derden de dodelijk vermoeide deskun digen over de resultaten van de dag. De socialisten betreuren deze crisis in de lonen in hoge mate, aldus drs. Roemers. Zij hadden liever gezien dat de regering met de vrijere loonpolitiek had kunnen „voortmodderen" totdat er kans was op een ander systeem. De tegenwoordige toestand leidt tot een tot een gezagscrisis, die nog wordt be vorderd door de jopgste aanwijzing, de druppel die de emmer deed overlopen. Onbegrijpelijk Heel weinig mensen snappen nog wat er allemaal met de loonpolitiek aan de hand is. Behalve staatssecretaris Rool- vink weet niemand precies hoe de spel regels zijn, zei drs. Roemers. De loon politiek is onbegrijpelijk. De maatstaf van de produktiviteitsstijging is econo misch onhoudbaar en in de uitwerking onhanteerbaar. Op zichzelf was het akkoord van Oud-Wassenaar volgens drs. Roemers niet onredelijk. De organisaties van werkgevers en werknemers hadden terecht gevoel voor de zorg van de regering over de spanning in de conjunctuur, temeer omdat de werk gevers de compensatie van de komende huurverhoging voor hun rekening namen. Er had echter een heel pakket van maatregelen moeten komen om de conjunctuur te beheersen. Nu staat de beheersing van het loon alleen op pa pier en in wezen is er nu dezelfde Van onze Haagse redactie DEN HAAG „De Partij van de Arbeid wil geen gemeenschapsgeld (Ingezonden mededeling) WIJK AAN ZEE Het 24 bedden tel lende hotel Berg en Dal in Wijk aan Zee is gisteren grotendeels in rook opgegaan. Alleen 'het café-restaurant van het vijftig jaar oude gebouw kon worden gered. De zes aanwezige gasten verloren hun bezit. Het hotel dat pas was opge knapt, was voor het komende seizoen volgeboekt. De oorzaak van de brand is vermoedelijk een te heet gestookt kacheltje op een van de kamers van de gasten. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Voor hoogst roeke- loos rijden heeft de rechtbank in Am sterdam gisteren de 28-jarige taxichauf feur J. H. uit Bussum veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk en een jaar voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid met een proeftijd van dr.e jaar. Op 3 maart van het vorige jaar reed de man met zijn taxi op een kruispunt in Bussum tegen een personenauto. Die kan telde en raakte een kinderwagen. Dc baby in de kinderwagen overleed enke le maanden later. De officier van justitie had drie maanden gevangenisstraf geëist en ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaar. In de sneeuw, die ook de tuin van huize Canton in Baarn bedekte, heeft gisteren het drama van de moord op Theo van Mastwijk opnieuw gestalte gekregen. Koel en zakelijk zijn de dienaren van het gerecht nagegaan, hoe het drama zich kan hebben toe gedragen Boudewijn was hierbij de schijnbaar ongeïnteresseerde hoofdpersoon. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Met bijzonder veel haast is de Haagse politie gisterochtend twee .maal vlak achter elkaar naar het ziekenhuis Bronovo gegaan. Er was een auto in de Koninginne gracht gereö'en. De bestuurder, de 21- jarige vertegenwoordiger J. P. uit Den Haag had er nog net uit kunnen sprin gen. maar had toij de val imet zijn hoofd de stoeprand geraakt. Met een hersen schudding werd hij naar het ziekenhuis gebracht. De baas van de vertegenwoor diger zaaide even later paniek met de mededeling, dat naast de vertegenwoor diger nog een andere man had gezeten. Een tweede rit naar het ziekenhuis bracht de oplossing: P. was juist die morgen alleen uitgereden. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In Valkenburg aan de Rijn is de laatste opgravingscam pagne begonnen in de Romeinse cas tella (militaire nederzettingen), die hier tussen ongeveer 42 tot 260 na Christus zijn gebouwd. In 1941 is prof. dr. A. E. van Giffen met het onderzoek begonnen. Prof. Van Giffen is thans nog adviseur bij de opgravingen. Het onderzoek staat onder leiding van prof. dr. W. Glasbergen, bijgestaan door prof. dr. H.T. Waterbolk. Wanneer de opgravingen over on geveer twee maanden geëindigd zijn, dan is het complex onderzocht als zel den, in Nederland nooit, mogelijk is geweest. De vesting is gesticht door Claudius om als uitvalspoort te dienen voor de landingen in Engeland. In totaal zijn er zes castella gebouwd, alle liggend in de kunstmatige heuvel, die er thans nog is. Bij de opgravingen heeft men ook achterhaald dat de vesting zeer ver moedelijk Pretorium Aggripinae heet te; men heeft dat geconcludeerd uit het opschrift op een scherf. Het cas- tellum heeft in later tijd gediend als een der verdedigingscentra van de Rijnlinies tegen de opdringende Ger manen. Andere castella aan de Rijn waren in Arensburg bij Voorburg, Alphen, De Meren, Vechten, Bode graven en Utrecht (Domplein). Dit laatste castellum is door brand ver woest en de bioloog dr. A. Venmans heeft, aan de hand van daar gevonden dekschildjes van kevertjes, precies kunnen vaststellen wanneer die brand is geweest. De opgravingscampagne is nu pas begonnen omdat een huisje in de weg stond in het laatste stuk dat nog niet was onderzocht. Men heeft moeten wachten tot de eigenares was overleden en het huisje kon worden afgebroken. Zoals alle vorige onder zoekingen geschiedt ook deze onder auspiciën van de Vereniging voor terpenonderzoek. Behalve een verantwoord gehalte vitaminen, hoogwaardige eiwitten e.a. nutriënten, bevat Liga een gehele reeks mineralen voor een stevige ontwikkeling van gebruiken voor politieke uitzendin gen voor de radio en de televisie. Dat is aardig om te horen, maar hoe is dat te rijmen met de politieke uitzendingen van de Vara?" De senator J. H. Merksen (kaïth.v.) vroeg dit gisteren in de Eerste Kamer hij de behandeling vam de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen- De Partij van de Arbeid heeft een over heidssubsidie voor politieke uitzendin gen geweigerd, maar juist deze tegen stander van de commerciële radio en televisie maakt veel politieke propagan da via radio en t.v, aldus de heer Merksen. Hij somde een lange lijst op van uit- zendingen met een politieke strekking, die door de Vara worden uitgezonden. Hij vond het vreemd, en niet geheel en al eerlijk dat op deze manier politieke propaganda uit het luistergeld wordt betaald, en hij vroeg hoe staatssecreta ris Scholten hierover dacht. Ook de liberaal dr. P. G. van Vliet wees hier op. Als wij de prestaties van de K.R.O. en de VARA naast elkaar legen, blijkt dte K.R.O. nog maar een kind in den boze. zo zei hij. De socialist mr. Cammelbeeck bracht hier tegen in, dat een omroep vereniging autonoom is en zijn eigen programma maakt. De Vara heeft een politieke overtuiging en zij moet daar voor uitkomen, zo meende hij. Dat daarvoor luistergeld wordt besteed, is nu eenmaal het gevolg van ons om roepbestel, aldus de socialistische se nator. Ongerust Dr. Van Vl-iert sprak verder over de ongerustheid, die er volgens hem be staat bij de voorstanders van het open baar onderwijs, omdat zij de indruk hebben, dat voorstanders van het bij zon-der onderwijs thans op het ministe rie de boventoon voeren. „Aan school strijd heb ik niet de minste behoefte", aldus dr. Van Vliet, „en de minister moet alles dioen om de ongerustheid weg te nemen." Minister Cals zat voor het eerst sinds zijn langdurige ziekte weer in de Eer ste Kamer achter de regeringstafel. Al le sprekers toonden zich daar verheugd over. Prof. Diepenhorst merkte op dat volgende week in de Tweede Kamer de Mammoetwet aan de orde komt. De se natoren lieten dit onderwerp daarom rusten. De soms bejaarde senatoren moeten nu, aldus prof. Diepenhorst, „als sparring-partner optreden voor de mi nister, die volgende week met rechtse hoeken zijn tegenstanders zal moeten vloeren". Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Conform de eis heeft de rechtbank in Amsterdam gis teren de 58-jarige bedrijfsleidster M. J. S. uit Hilversum veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Zij zou van 1957 tot 1961 een bedrag van twaalfduizend gulden hebben verduis terd bij haar werkgeefster, de Hilver- sumse coöperatieve keuken. Zij stelde betalingen aan de slager die aan de keuken leverde, steeds uit. Het geld had de vrouw onder meer ge bruikt voor het maken van reizen. situatie als in 1956. De loonpolitiek mag volgens drs. Roemers geen sluitpost zijn in de conjunctuurpolitiek, maar moet samengaan met een reeks van andere maatregelen, waarbij hij in het bijzonder doelde op beperking van de investeringen. Wel tantièmes Het is blijkbaar mogelijk, zo zei drs. Roemers, zulke hoge zwarte lonen te betalen zonder dat de economie dol- draait. Het loon- en prijspeil is in ons land in vergelijking met de omliggende landen dus blijkbaar te laag. De men sen begrijpen niet waarom tantièmes en dividenden wel in de tienduizenden mogen lopen en waarom een arbeider niet tien of twintig gulden meer zwart loon mag ontvangen. Op het ogenblik wordt er negenhonderd miljoen gulden aan zwarte lonen uitbetaald, vijf pro cent van het hele loonbedrag. In de baksteenindustrie werd vorig jaar twin tig procent aan zwart loon betaald. Drs. Roemers zei zich te kunnen voor- steUen dat de regering hier voor moei lijkheden komt te staan met het oog op de capaciteit van het bouwbedrijf. De vraag is dan of de minister van sociale zaken in die industrie arbeids- moeilijkheden moet maken of de ogen moet sluiten. Voorlopig doet minister Veldkamp het laatste, aldus drs. Roe mers. In de kunststoffenindustrie heeft men helemaal geen e.a.o., dat is veel gemakkelijker, want dan bestaat er ook geen overtreding. Ondersoek Als voorbeelden van bedrijfstakken waarin zwarte lonen worden betaald, noemde drs Roemers ook de schoen industrie. die aan tachtig procent van de arbeiders zwart loon betaalt, de pa pierindustrie aan 78 procent, de klein- metaalindustrie aan 58 procent en het automobiel- en garagebedrijf aan 46 procent. Verleden jaar werden in Lim burg de hoogste zwarte lonen betaald en het staat volgens drs. Roemers nu als een paal boven water dat deze nu veel hoger liggen. Hij vroeg minister Veldkamp of deze een onderzoek had laten instellen naar de hoogte van deze zwarte lonen en of er naar aanleiding daarvan vervolgingen waren ingesteld. Als het zwarte loon zo'n essentieel element van de loonvorming gaat uit maken, is het volgens de socialistische afgevaardigde ook de vraag of deze niet een grondslag behoort te vormen voor de sociale verzekeringen. Zijn slotsom was dat de zwarte lonen een aantasting vormen van het gezag van de overheid eri van de organisaties van werkgevers en werknemers. Het zijn niet alleen de spelregels die men niet begrijpt, maar ook de situatie zelf be grijpt men niet meer. Tenslotte vroeg drs. Roemers of op basis van het akkoord van Oud-Wasse naar was overeengekomen dat de ma tigingsformule slechts zou gelden voor 1962, Hoe verklaart de minister dan dat in de jongste aanwijzing de mati ging nog in 1963 moet worden voort gezet? Ook vroeg hij waarom over dit punt geen overleg was gepleegd met het bestuur van de Stichting van den Arbeid. Er bestond volgens hem geen twijfel aan of de zestig contracten die nu nog bij de Stichting van den Arbeid liggen, zullen doorgaan. Hij begreep niet dat het kabinet niet had besloten de jongste aanwijzing op te lossen in de Stichting van den Arbeid. Minister dr. Veldkamp en staatsse cretaris Roolvink zullen vanmiddag om één uur op deze interpellatie ant woorden. Van een onzer redacteuren ROTTERDAM Ambtelijk overleg tussen Nederland en West-Duitsland heeft geleid tot overeenstemming over vermo gens van Nederlandse vennootschappen, n het bijzonder van de A.K.U., in de Bondsrepubliek. Dit akkoord over de be ruchte „Spaltungstheorie" zal nu worden voorgelegd aan de beide regeringen die er ook op belangrijke punten nog wijzi gingen in kunnen aanbrengen. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag noemde het bericht over de overeenstemming voorbarig. Van de kant van de Algemene Kunstzijde Unie in Arnhem wenste men ons, op grond van beloften aan de regering, nog geen com mentaar te geven. Het staat in elk geval vast dat over deze voor de Westduitse regering nogal penibele kwestie door de Westduitse amb telijke delegatie voortvarend en met veel begrip voor het Nederlandse standpunt is onderhandeld, zo vernamen wij. Het ligt volgens de ambtelijke en dus voorlopige overeenkomst in de bedoeling een apart akkoord over de bedoelde vermogens van Nederlandse maatschappijen in de Bonds republiek te sluiten. Goedkeuring van dit kleine akkoord, dat erop zal neerkomen dat de „Spaltungstheorie" niet toepasse lijk zal zijn op deze vermogens, zal pas gebeuren na het bereiken van een ak koord over de Eems-Dollard-kwestie. De „Spaltungstheorie" is te berde ge bracht door vroegere Duitse aandeelhou ders van de A.K.U. Zij bezaten voor de oorlog een dik pakket aandelen van de Vereinigde Glanzstoff-Fabriken in Wup- pertal-Elberfeld, waarvan de meerder heid ook voor 1940 in handen van de A.K.U. was. Dit Duitse vermogen is na de oorlog onteigend, in overeenstemming met de geallieerde wetten in Duitsland; het diende mede als vergoeding voor door Nederland geleden oorlogsschade. De Westduitse regering heeft de geallieerde onteigeningen erkend en zich verplicht de onteigende Duitsers schadeloos te stel len. Maar een arrest van het hoogste West duitse gerechtshof in Karlsruhe heeft eni ge jaren geleden deze Nederlandse ont eigening van aandelen in Nederlandse N.V.'s in Duitsland niet ten volle erkend, In de praktijk zou dit arrest neer kun nen komen op een onttrekken aan de A.K.U. van het in Duitsland gelegen ver mogen van deze onderneming; het zou moeten worden teruggegeven aan de Duitsers wier bezit aan aandelen A.K.U. na de oorlog werd onteigend. Deze theorie van de „afsplitsing" van in Duits land gelegen vermogen van een Neder landse N.V. noemt men de „Spaltungs theorie". Zij gaat terug op de Oost-West- duitse tegenstelling; in het algemeen acht men in West-Duitsland de theorie wel toepasselijk op in Oost-Duitsland gezetel de bedrijven. Voor Nederlandse, maar ook voor Brit se en Amerikaanse en andere bedrijven kan de theorie evenwel nimmer worden toegepast. In Bonn heeft men dat ook ingezien, blijkens de bereikte ambtelijke overeenstemming. BRUSSEL. De Belgische export naar Nederland heeft in januari een recordhoogte bereikt. Hij bedroeg 4,1 miljard franken, dat is 60 procent meer dan in januari 1958. De Belgische export was in januari voor 52 procent gericht op de zes lan den van de Europese Economische Ge meenschap. Hoewel Nederland wat de bevolking aangaat slechts veertien pro cent van de E.E.G. uitmaakt, bedraagt de Nederlandse invoer uit België 42 procent van de totale invoer in de lan den van de E.E.G. uit België. 7951 AMSTERDAM. De werkgroep Am sterdams Toneel is opgericht. Zij is be stemd voor mensen, die van het toneel spel geen beroep willen maken en toch de nodige technische vaardigheid willen verkrijgen. Er zijn bij de leider Johan Hobo reeds 120 aanmeldingen binnenge komen en daarvan zijn twintig leerlin gen aangenomen. Men wil deze zomer een openlucht spel ,,'Dc wassende maan" van Ben Groenevejd opvoeren. Tot nu toe" zijn Wally Holzhaus voor spraak en Hannie Hobo voor voordracht geëngageerd. Van onze correspondent BONN. Een gevluchte Oost duitse functionaris heeft in Bonn onthuld dat de Oostduitse regering acties tegen het Westelijk luchtver keer met Berlijn voorbereidt. Na het afsluiten van een vredesverdrag tussen de Sowjetunie en Oost-Duits land zouden deze het Westen ertoe moeten dwingen met de Oostduitse regering over het luchtverkeer naar Berlijn te onderhandelen. Het ongeveer zeshonderd man ster ke Russische personeel van de grond stations in Oost-Duitsland zou dan door Oostduitsers worden vervangen. De Oostduitsers zouden samenwerking met de geallieerden weigeren zolang deze niet tot onderhandelingen bereid zijn. Men wil verder door vluchten in de luehtcorridors het Westelijk ver keer bemoeilijken en ten slotte van de grond en van de lucht uit de radar controle storen. Een verklaring in deze geest zou af komstig zijn van Winzer, de plaatsver vangende Oostduitse minister van bui tenlandse zaken. De gevluchte Oost duitser, die deze onthullingen deed, was assistent van de Academie voor staats- en rechtswetenschappen in Potsdam. Strookjes Mogelijk als voorbereiding op der gelijke acties hebben gisteren Russi sche vliegtuigen opnieuw strookjes zilverpapier in een van de luehtcorri dors naar West-Berlijn afgeworpen om de Westelijke radarcontrole in de war te brengen. Verder hebben zij vluchten laten uitvoeren door een aan tal van hun militaire transportvlieg tuigen op tijden en op hoogten, waar op Westelijke passagiersvliegtuigen van de corridor plegen gebruik te ma ken. De strookjes metaal hebben het Westelijk verkeer tot nu toe echter weinig kunnen hinderen, vooral ook doordat het grote Berlijnse vliegveld Tempelhof met de modernste veilig heidsapparatuur is uitgerust. Schroder, de Westduitse minister van buitenlandse zaken, die gisteren in Genève een bezoek heeft gebracht aan zijn Russische collega Gromiko, heeft de Rus op het gevaar gewezen dat kan ontstaan door eenzijdige Rus sische maatregelen in Berlijn, zoals belemmering van het Westelijk lucht verkeer. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De Haagse recht bank heeft de gébroedeTs J. en A. van D., 24 en 21 jaar oud, wegens vernie ling en wederspannigheid veroordeeld tot respectievelijk twee weken voor waardelijk en honderd gulden boete en vier weken, waarvan twee voorwaarde lijk. Op 2 september schoten de broers met een windbuks op appels die over de schutting hingen van hun buurman aan de Conradkade in Den Haag. De buurman belde de politie en twee agen ten kwamen eei kijkje nemen. Op hun bellen deden de broers open. Zij ston den de agenten toe in de tuin te gaan kijken. Dat onderzoek eindigde met de mede deling van de agenten dat zij de wind buks in beslag wilden nemen. Dat zin- de de broers niet. Er ontstond een vechtpartij. Nog zes politiemannen wa ren nodig om de broers te overmees teren. De twee eerst aanwezige agen ten werden gewond. De broers waren bijzonder verontwaar digd over het politieoptreden. Zij dien den een klacht in wegens huisvrede breuk. Ter zitting voerde hun verdedi ger aan, dat de agenten niet in de rechtmatige uitoefening hunner bedie ning waren geweest, zodat wederspan nigheid niet bewezen kon worden ge oordeeld. De rechtbank heeft blijkens het vonnis deze zienswijze echter niet gedeeld.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7