Hervormde kerk te Oudelande wordt grondig gerestaureerd Kunstmaand Orkest voor het eerst in Middelhui Kapelle overstroomd met aanvragen voor bouw van woningen Raad Nieuwland fel tegen samenvoeging bij Middelburg Laatste goedkeuring binnen FILMS Uit de kerken geeft extra werklest, verkwikt Irij spel en rust Na vele jaren van voorbereiding r Mededeling burgemeester Van Süijlekom A.K.F. uit Goes UVV-dames vergaderden Uitbreiding chr. school van Sint-Annaland koopt huizen Rilland krijgt eigen vlag Een memorabele Mattheus Passion in Middelburg Varkensvereniging Burgh bestond vijftig jaar Kandidatenlijst V.V.D. te Haamstede Raad Kruiningen Uitbreiding van begraafplaats in Kapelle Arjos en V.E.L.D.O. Openbare lessen van afd. Vlissingen Zeeuivse muziekschool Woensdag 14 maart 1962 w ZEEÜWSCH DAGBLAD Pag. 3 OUDELANDE Na een lange reeks van jaren met ontelbare besprekingen en het steeds opnieuw plannen-maken is het thans zover, dat met de restauratie van de Ned. hervormde kerk in Oudelande een begin kan worden gemaakt. Begin maart werd de laatste goed keuring ontvangen en reeds aanstaande vrijdag zal de aanbesteding (op uitnodiging) worden gehouden van dit project. De restauratie zal grondig aangepakt worden. Eerst zal het exterieur onderhanden genomen worden, waarna het in de bedoeling ligt om ook het interieur een goede beurt te geven. Dit laatste hangt echter ten nauwste samen met de financiële mogelijkheden. De hervormde kerk dateert uit het eind van de veertiende eeuw en is dus een oud, maar nog steeds een monu mentaal, gebouw. Oorspronkelijk was het een kruiskerk, met een midden schip en twee zijbeuken. De noordelijke beuk werd echter enkele eeuwen gele den gesloopt. Dat was in 1769... Verwaarloosd Het interieur van de kerk werd in de dertiger jaren gerestaureerd. Aan de buitenkant werd in de loop der eeuwen niet veel gedaan. Het laat zich dan ook verstaan, dat het exterieur in een zeer verwaarloosde toestand verkeert. De plannen om tot restauratie van het kerkgebouw over te gaan kregen na de laatste wereldoorlog meer vastere vormen. Onder leiding van de presi dent-kerkvoogd, de heer P. M. C. van Nieuwenhuijzen, die vanaf het begin bij de plannen nauw was betrokken, wer den vele besprekingen en vergaderingen gehouden. Bij al de voorbereidingen werd gro-j te medewerking ondervonden van ds. L. S. Blom uit Aardenburg, die zeer veel ervaring heeft op het gebied van kerkrestauratie. In dit verband mag ook genoemd worden de naam van de gemeente-secretaris van Oudelan de, de heer L. Evertse, die met na me op het stuk van de financiën veel werk heeft verzet. Bovendien werd veel medewerking ondervonden van het college van B. en W. van Oude lande. De samenwerking met dit col lege is steeds van de meest prettige aard geweest. Definitieve stap In augustus 1954 werd een definitieve stap gezet op de weg naar kerkrestau ratie. De bouw en restauratiecommissie van de hervormde kerk stelde zich ach ter de plannen. Monumentenzorg stelde een subsidie in het vooruitzicht, maar verbond aan deze toezegging de eis, dat ook het interieur verbeterd zou worden. Deze eis werd ingewilligd. In 1957 verleende het provinciaal be stuur een subsidie. Ook het gemeente bestuur bleef niet achter. De leden van de kerk lieten zich zelf ook niet onbe tuigd. In 1959 werd een rondgang door de gemeente gemaakt, hetgeen 25.000 gulden in de restauratiepot bracht. Een respectabel bedrag voor de 520 leden tellende hervormde gemeen schap. Ook werd een aantal giften ontvangen van oud-inwoners van Oudelande. En nog steeds is er een verjaar dagsfonds, dat jaarlijks 400 a 500 gulden oplevert. De vrouwenvereni ging hield een bazaar, die 2000 gulden opbracht. Ook werd een verkoop van handwerken gehouden met een net to-opbrengst voor de restauratie van 450 gulden. Dit zijn allemaal bedragen, die mee tellen. Er moet echter voor de restau ratie een flink bedrag op tafel komen. De kosten voor de buitenrestauratie worden geraamd op 99.500, terwijl voor de binnenrestauratie een bedrag is begroot van 120.000 gulden. In 1960 waren de plannen rond, de no dige subsidies waren binnen en de goedkeuringen op één na waren ook afgekomen. De verwachting was dan ook gewettigd, dat in 1961 met de res tauratie kon worden begonnen. Deze hoop vervloog echter in rook, want die ene goedkeuring, van de prov. directie voor de volkshuisvesting en bouwnij verheid, bleef een jaar lang uit. Begin maart kwam deze goedkeuring binnen. Daarna werd met bekwame spoed ver der gewerkt. Vrijdag a.s. wordt reeds de aanbesteding gehouden. Plannen De plannen werden ontworpen door het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft N.V. te Middelburg-Goes. Zij behelzen o.m. het ontpleisteren van de buitenmuur, het wegbreken van de steunberen en het weer opmetselen, vernieuwing van de buitenmuren en van de leibedekking voor een groot ge deelte. Verder zullen er nieuwe ven sters worden aangebracht. De bestaan de zijn van ijzer, die veel tocht door- laten, de nieuwe worden ramen van een houten constructie. De uitvoering van de binnenrestaura tie zal 'geheel afhangen van de finan ciële mogelijkheden. Op dit moment valt dan ook nog niet te zeggen of de ze restauratie inderdaad aangepakt kan worden. Inmiddels is voor het in terieur wel een plan ontworpen. Zo ligt in de bedoeling om alle banken te verwijderen, die plaats moeten maken voor stoelen. De binnenmuren zullen opnieuw bepleisterd worden en boven dien zal het gewelf onder handen geno men worden. De restauratie begint op een gunstig tijdstip, nu de zomer in aantocht is. Het zal dan nu ein delijk kunnen gebeuren. Al vele jaren ziet hervormd Oudelande met verlangen uit naar de kerk restauratie. Wellicht zullen de kerkdiensten niet altijd in de kerk gehouden kunnen worden, maar de consistorie en het verenigings gebouw bieden uitwijkmogelijkhe den. De jarenlange voorbereiding zal met succes worden bekroond. De stenen vallen er gewoon uit Overzicht Middelburgse -Nutsspaarbank MIDDELBURG Het maandover zicht over februari van de Middelburg se Nutsspaarbank vermeldt een tegoed bij het begin van 18.383.216,52. Bij het einde was dit tegoed opgelopen tot 18.638.092,55. Bij het kantoor in Mid delburg werd ingelegd ƒ841.083,38 en te rugbetaald ƒ626.456,15. Deze cijfers wa ren respectievelijk bij het bijkantoor in Oostburg ƒ128.750,40 en ƒ88.445,67, de zitdag in Oostkapelle 13.214,55 en f 1.600, het agentschap in Kruiningen 1.544,07 en ƒ1.600. Bij het scfaoolspa- ron werd ingelegd 2.090,57 en terugbe taald 743,25. Er werden twaalf baby boekjes afgegeven, waarvan negen in Middelburg en drie in Oostburg. Modehuis Hamming herbouwd MIDDELBURG Het Middelburgse Modehuis Hamming aan de Lange Delft gaf aan de gisteren gehouden herope ning, wegens het dertigjarig bestaan van de zaak, een enigszins feestelijk tintje. Het modehuis werd gemoderni seerd en door het wegbreken van twee muren kon men de zaak enigszins uit breiden. De vroegere damesafdeling werd een kinderafdeling terwijl nu voor de dameskleding een geheel nieuwe af deling was ontstaan. De kasten waren nu vervangen door rekken, die vast za ten en niet zoals vroeger los waren van de muur. Gistermiddag en -avond maak ten velen gebruik van de gelegenheid met de vernieuwde zaak en de kollek- tie kennis te maken. (Ingezonden mededeling) MIDDELBURG De afdeling Mid delburg van de stichting Unie van Vrou welijke vrijwilligers hield gisteren haar jaarvergadering in de bovenzaal van restaurant Wöhler. Tijdens de opening sprak de presidente, mevr. J. H. de Lussanet-de la Sablonière-Heringa, er haar vreugde over uit deze middag mevr. M. Drijber-Albertsma welkom te mogen heten. De echtgenote van de Middelburgse burgemeester kreeg een boeket bloemen aangeboden en ontving van de presidente een speld, waardoor zij tot ere-medewerkster van de UVV was benoemd. Voor d eerstvolgende maanden heb ben de UW-dames weer enige evene menten op het programma geplaatst: op 16 april zal voor de bejaarden in de sociëteit een paasmaaltijd worden geor ganiseerd, terwijl bejaarden uit Amster dam in dezelfde maand een bezoek aan de Middelburgse sociëteit zullen bren gen. Eveneens op 16 april zal de tien de landdag van de nationale UW wor den gehouden. Mevr. E. Haag-van Eek en mevr. J. H. Popma-Salomé werden in het bestuur herkozen. Mevr. E. Thiel-de Hoog werd benoemd in de be stuursfunctie van mevr. Schenkenberg- van Mierop. Na de pauze kwam de causerie over ,,de oude tijden op Walcheren" te vervallen door ziekte van mr. J. C. J. van Schagen, hiervoor in de plaats toon de nu de heer Verstelle dia's over een onderwerp in dezelfde sfeer, namelijk over oud-Middelburg. ST. ANNALAND. De vereniging voor Christelijk Voorbereidend lager onderwijs te Sint-Annaland heeft haar algemene jaarvergadering gehouden in de School met den Bijbel onder leiding van burgemeester J. van den Bos. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer Chr. Kalle bleek, dat het leden aantal was gedaald van 124 tot 114. Medegedeeld werd dat het bestuur er zich over beraamt, om tot uitbreiding van het huidige schoolgebouw te komen en de tweeklassige school uit te brei den tot een school met drie lokalen, wan neer er ten minste 93 leerlingen zijn. Uit de rekening en verantwoording van de penningmeester over het afge lopen boekjaar bleek dat beide zijden van de balans een bedrag tonen van 19 176,65 gulden. De begroting voor 1962 geeft aan heide zijden een bedrag te zien van 15.237,20. Het periodiek af- tredende bestuurslid de heer Chr. Kaib werd met algemene stemmen herkoze"- Het voorstel om een geldlening aan tc gaan bij de Coöperatieve Boerenleen bank ad 18.000 tegen een minimum ren te van 41. pet., werd door de vergae- ring goedgekeurd. In de plaats van d-- P. Westland, die naar Groot-Ammers KAPELLE Het gemeentebe stuur van Kapelle wordt over stroomd met aanvragen voor de bouw van woningen in de parti culiere sector. Dat bleek uit de enigszins onthullende mededeling van burgemeester H. G. van Süij lekom tijdens de gistermiddag ge houden gemeenteraadsvergadering. Enkele instanties hebben het ge meentebestuur benaderd om te komen tot de bouw van een groot aantal woningen voor de verkoop. De burgemeester schatte het to taal op meer dan 100. Uiteraard vond de burgemeester het prettig, dat Kapelle ook als woongemeen- te steeds meer in trek komt, maar stak toch de waarschuwende vin ger op. Het gemeentebestuur zal deze ontwikkeling op de voet moe ten volgen en misschien wel paal en perk moeten stellen aan deze gang van zaken, want kostbare cultuurgrond dreigt verloren te gaan. Burgemeester Van Süijlekom signa leerde deze ontwikkeling naar aanlei ding van het feit, dat de N.V. Inter- scaldis uit Goes 24 woningen in Kapel le wil bouwen. Intussen is gebleken, dat de directie van de A.K.F. uit Goes alle woningen heeft gekocht voor haar personeel, arbeiders dus, die in Goes werken. De burgemeester vond het een beetje vervelend, 'dat dit zo is gelopen, maar daar was niets tegen te doen. Aanvragen Daarnaast liggen aanvragen van 11 particulieren, een plan van 12 wonin gen van architect M. J. Ie Clercq, en bovendien heeft een woningbouwbureau uit Breda een aanvraag ingediend voor 40 k 50 woningen. Dat maakt een totaal van ruim 100 woningen. Het is daarom noodzakelijk, dat het gemeentebestuur zich terdege bewust wordt van de con sequenties, die hieraan zijn verbonden. De bouwgrond zal op deze wijze snel verdwenen zijn. En duur worden; de burgemeester verwachtte zelfs 20 gul- Het zevende zegel Ingmar Bergman's beroemde film „Het zevende zegel" draait deze week in het Middelburgse Cityt'heater. Voor de liefhebber van echte onvervalste filmkunst een gelegenheid om niet te laten voorbijgaan. Dit in de middeleeu wen spelende verhaal, half legende, half harde werkelijkheid is meesterlijk door Bergman verfilmd. De film ver toont op geen enkel onderdeel een zwak punt; sfeertekening, fotografie, 'beeld montage, spel: alles door de meester hand van Bergman samengesmolten tot een volmaakte film. Alleen het begin al is sterk: Een grauwe hemel waarte gen een zeldzame vogel zich, drij vend op de stormwind, roerloos afte kent. Men is daarna meteen in het ver haal van de ridder, die uit het heilige land van een kruistocht terugkeert en zijn geboortestreek terugvindt in de wur gende greep van de pestT De ridder twijfelt aan zijn geloof en wil de waar heid zoeken. De dood vindt hem op het strand en zegt dat het zijn tijd is, maar de ridder wil no-g geen afscheid nemen van het leven zonder zekerheid te hebben in zijn geloof. Hij vraagt res pijt en speelt een spel schaak met de dood om zijn leven, een spel dat steeds wordt onderbroken omdat de ridder verder trekt en allerlei belevenissen en ontmoetingen heeft, o.m. met een rei zende groep komedianten. Zijn schild knaap is anders; Een sterke, zich van zijn kracht bewuste man, die nergens spijt van heeft en zijn loyaliteit tegen over zijn meester als hoogste ideaal koestert. De ridder ziet het Zweedse land, verpest door ziekte, roof en moord en weet de dood op zijn hielen. Ten slotte geeft hij zijn hele gunstige positie op het schaakbord op om een onbedor ven jong komedianten echtpaar, dat zich in zijn gezelschap bevindt, te laten ontsnappen: Voor hen is er nog toe komst. Voor de anderen is het de dood die hen aan het eind van de film mee voert. Bergman weet vooral door zijn spe lerskeuze, die als het ware tegengesteld is aan het type van de Hollywoodfilm- ster, zo'n overtuigende indruk te ma ken. Het is dan ook niet verwonderlijk dat men in Bergman's films telkens de zelfde acteurs en actrices tegenkomt: Max von Sydow ais ridder in „De maag- denibron" speelde hij de boer), Gunnar Bjornstrand als de schildknaap en Bent Erkerand als de dood. Strijd om de Gele rivier Een Italiaanse film met Amerikaan- se en Franse filmacteurs die zich in China afspeelt: Cosmopoliitisc'her kan het a! niet deze week in de Electro, Middelburg. Anita Ekberg en Georges Marchal spelen de hoofdrollen in deze kleurenfilm op breed scherm die han delt over Europeanen die verzeild zijn eraakt op het Chinese vasteland. Voetstappen in de nacht n. vrouwen en misdadigers spe- -i grote rol in de film „Voetstap oen in de nacht". Een mengsel van vertrok, werd de oud voorzitter de heer! deze ingrediënten deed een pretentie- G. J B as P. zn. tot erevoorzitter be- loos, maar boeiend, geheel ontstaan, n In het Grand-theater te Goes. RILLAND. De gemeenteraad heeft zich achter de wens gesteld van het college van B. en W. om een eigen vlag aan te schaffen. De raadsleden konden zich verenigen met het ontwerp van de heer KI. Sierksma uit Gronin gen. Zo zal binnenkort de eigen vlag wapperen van het gemeentehuis. Na een vergadering achter gesloten deuren werden twee schilders benoethd in dienst van de gemeentë t.w. de he ren J. L. C. Willeboordse uit Souburg en J. Kruysse te Rilland. De raad be sloot verder, zonder hoofdelijke stem ming, het verzoek in te Willigen van het bestuur van de school voor bijzon der lager onderwijs op gèreformeerde grondslag. Het verzoek betreft de school, die reeds in 1924 werd gebouwd aan de Julianastraat. Het schoolbestuur had toen de gemeente echter niet om financiële medewerking gevraagd als bedoeld in artikel 72 van de laiger on derwijswet 1920. Het schoolbestuur had destijds de plicht om het schoolgebouw tegen brand te verzekeren. Dit stuitte echter op principiële bezwaren van het bestuur. Inmiddels is de verzekerings plicht verlegd naar het gemeentebe stuur. Nu deze situatie zich in deze geest heeft ontwikkeld heeft het school bestuur alsnog om medewerking ge vraagd. Het verzoek werd ingewilligd, hetgeen inhoudt, dat de gemeente de school zal overnemen tegen het bedrag van de renteloze lening, warop tot he den niets werd afgelost, In 1924 had het gemeentebestuur nl. een renteloze lening verstrekt tot het bedrag van de stichtingsjcosten. Het gemeentebestuur heeft het plan om aan de school enkele verbeteringen aan te brengen, waarna het gebouw wordt overgedragen aan het schoolbe stuur. Darmee worden dezelfde om standigheden verkregen als de andere bijzondere scholen in de gemeente. Terug naar liet dorp der zonde „Terugkeer naar het dorp der zon de" is de bepaald sensationeel gekleur de vertaling van „Return to Peyton Place"... Peyton Place is het dorp dat de schrijfster Allison Mackenzie in haar boek beschrijft en nogal Ironisch op de korrel neemt. In het dorp waar haar ouders wonen en zij geboren is, ontstaan een grote beroering en er vloeien allerlei verwikkelingen uit voort. Door dit verhaal speelt verder de liefde van schrijfster-uitgever. In Alhambra te Vlissingen. In de catacomben van de onderwereld „In de catacomben van de onderwe reld" is een spannend detective, waar in de in een goudmün en een vrouw vorm..) ia Luxoi le Vlissingen. MIDDELBURG De tijd is weer aangebroken dat overal in den lande en ook in Zeeland de uitvoeringen plaatsvinden van Bach's Mattheus Passion. De Middelburgse Kon. Zangvereni ging „Tot oefening en ontspan ning" heeft voor onze provincie gisteravond de spits afgebeten. Zij deed dat op uitmuntende wij ze. Uiteraard was het bij de pro loog even zoeken naar het juiste evenwicht, waarbij enige schoon heidsfoutjes werden gemaakt, maar onder de geestdriitige lei ding van Jaap Hillen en gesecun- deerd door een aantal uitstekende solisten alsmede een fris musice rend Utrechts studenten orkest groeide het koor naar een zeer acceptabele hoogte. De Middel burgse concertzaal was gevuld en vele verstokte Mattheus Pas sion bewonderaars volgden Bach's machtige compositie met de partituur op de schoot. Het koor zong goed het jongens koor wat te geestdriftig en de so listen waren op een enkele uitzonde ring na voortreffelijk. Het meeste be wondering hadden wij voor de tenor Jan Waayer die de rol van de evan gelist zong met een bewonderens waardige doorzichtigheid en klaarheid. Verder wekte David Hollestelle in de Christus partij ontroering en ook de alt Roos Boelsma en de bas Cor Nies- sen zongen beheerst en met gevoel voor nuance. Fris en technisch zeer geschoold zong de jeugdige tenor Wim van Gerven. De enige die wij in dit gezelschap wat vonden tegenvallen was de sopraan Riet Amir die alles behalve duidelijk en haast met gevoi leerde stem haar aria's zong. Het koor exelleerde vooral in de prachtige koralen, het orkest onder scheidde zich vaak, vooral in de be geleiding van de aria's en Jaap Hillen was de man die ruim drie en een half uur de touwtjes in de zeer kundige handen had. Al met al, een memo rabele avond in de Middelburgse concertzaal. De collecte op de Wereld Vrouwen Gebedsdag te Brutalsse heeft 51.40 gul den opgebracht. Dit bedrag is bestemd voor de onderscheiden zendingsgenoot schappen van de kerken, waarvan de verenigingen aan de Gebedsdag hebben meegedaan. den per vierkante meter. De heer Van Süijlekom meende, dat het gemeentebestuur genoopt wordt zich te beraden op deze situatie. Er zullen vermoedelijk eisen en voorwaar den moeten worden gesteld, wat de be zetting van de woningen betreft. „Wij moeten oppassen dat de goede cultuur grond niet gaat verdwijnen, want dat is toch altijd nog de basis van de ge meente." Overigens zal het nog wel enkele ja ren duren voor al deze bouwplannen ferealiseerd kunnen worden. Wethou- er B. de Jager vulde de woorden van de burgemeester nog aan met 'te zeg gen, dat het gemeentebestuur met uiterste voorzichtigheid te werk moet gaan. Wellicht zal een bepaling moeten worden gemaakt, waarin wordt opge nomen dat de woningen in de eerste plaats aan ingezetenen uit de gemeen te worden beschikbaar gesteld. Enkele raadsleden spraken in dezelfde geest. W oningwetwoningen Intussen was het gemeentebestuur erg blij met de toewijzing van tien wo ningwetwoningen. Overigens is het ook nu weer moeilijk om de curveprijs te halen. Het eerste plan werd goedge keurd en over het tweede plan is vrij wel overeenstemming bereikt. De ge meenteraad besloot de bouw onders hands aan te besteden aan de fa. Van Koeveringe in Schore. Twee dubbele woningen zullen verrijzen in de Ceres- straat, twee dubbele huizen in de nieu we aan te leggen straat ten westen van de Waardekensstraat in Bjezelinge, en een dubbele woning aan de Schoor- se Zandweg te Schore op het terrein van de onlangs gesloopte krotwoningen. In Schore is geen bouwgrond meer aanwezig. De raad besloot daarom, op voorstel van B. en W., een per ceel grond te kopen gelegen aan de Zandweg bij het begin van de be bouwde kom. Met de eigenaar, de heer L. Verdurmen werd overeen stemming bereikt over de prijs van vijf gulden per vierkante meter. Er is daar ruimte voor acht woningen. Voorts werd de woning Vlaakse Zand weg 3 onbewoonbaar verklaard en werd het pand Waardekensstraat 23 ver huurd aan de heer J. A. de Bitter, ambtenaar bij de spoorwegen. Ten slot te deelde de burgemeester mee op een vraag van de heer Zuijdweg (chu); dat volgende week de taxateurs komen voor het schatten van de woningwetwo ningen die verkocht zullen worden aan de huurders. NIEUWLAND. De gemeenteraad kwam in vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester F. S. K. Graaf van Randwijck. Uitvoerig werd stil gestaan bij het behandelde in de raad van Middelburg over de herinde ling van de gemeenten op Walcheren. De heer Van Nimwegen (soc.) bestreed in een uitvoerig betoog de mening van de Middelburgse Raad om Nieuw- en Sint Joosland bij Middelburg te voegen. De heer Van Nimwegen zei dat het Zuid-Sloe bij Vlissingen zal komen, en vele industriëlen terug zullen schrikken voor de verkeerstagnatie van de brug gen en spoorwegovergangen van Mid delburg, dat Nieuwland best in staat is om zichzelf te besturen en dat men Middelburg daarbij niet nodig heeft. Ook het gesprokene door de heer Van Empel in de Raad van Middelburg werd door de heer Van Nimwegen ernsitg be kritiseerd. Een schrijven van Gedeputeerde Sta ten om de burgemeester met ingang van 1 januari 1961 een autovergoeding te geven van 720 per jaar voor het BURGH. In een bijzondere jubi leumbijeenkomst in Hotel Bakker, heeft de Varkenshouders ver. ,,De Opgaande Zon" het 50-jarig bestaan gevierd. Het was een avond die in het teken stond van vrolijkheid en amusement. In zijn openingswoord heette de voor zitter bijzonder welkom, de beide wet houders van de gemeente Westersehou- wen, t.w. de heren L. v. d. Klooster en P. L. Vis. Verder het ere4id de heer B. Groenleer, de afgevaardigden van de Kolenbond E.M.M. waaruit oorspronke lijk de vereniging is ontsproten en de afgevaardigden van de zusterverenigin gen uit de omgeving. In 1912 werd begonnen met 68 leden voor aankoop veevoer, terwijl er van dit aantal 17 stuks ook hun varkens ver zekerden. De vereniging heeft nu nog 50 leden. Namens de gemeente sprak wethouder Vis gelukwensen tot de jubilerende ver eniging. Ook wethouder v. d. Klooster sprak. De heer L. Jonker bracht de ge lukwensen over van de zusterver. „Helpt Elkander" uit Noordwelle, ter wijl de heer L. Bakker dit namens de zusterver. „Draagt Elkanders Lasten' uit Serooskerke deed. Namens de „moe der "-vereniging, waaruit de vereniging is ontstaan, de Kolenver. E.M.M, sprak de heer M. C. Visser. Het ere lid, de heer B. Groenleer sprak na mens alle leden een dankwoord voor de organisatie van deze avond. Aan het slot dankte de voorzitter de vele sprekers voor hun goede wensen en de filmoperateur de heer v. d. Berge voor de vertoonde films. MIDDELBURG. Voor het eerst speelt het langzamerhand overbekende Kunstmaand Orkest in Middelburg en wel vrijdag 16 maart in de Concert zaal. Het orkest is dit seizoen reeds met groot succes opgetreden in Zie- rikzee, Vlissingen en Terneuzen. Dank zij een verhoging van subsidies aan het ensemble kon dit worden uitge breid wat uiteraard de klank en de homogeniteit van het door Anton Kers jes geleide orkest ten goede komt. Ook in Middelburg komt het Kunst maand Orkest met een programma, dat al muzikaal genot brengt door er alleen naar te kijken. Het zijn vier „klassieke" werken om het zo maar eens uit te drukken, of schoon slechts een der composities werd geschreven door een klassieke compo nist. Met het woord klassiek bedoelen wij dan ook werken die alom geliefd zijn, veel worden gespeeld en graag worden gehoord. Het eerste werk op het programma is Schubert's beroemd ste werk: de Onvoltooide symfonie. Een j. NED. HERV. KERK Beroepen te Krimpen a. d. Lek: Kruyt te Lexmond. Aangenomen naar Hasselt: C. Treure te Hillegersberg, die bedankte voor Bo- ven-Hardinxveld. Beroepbaarstelling. De heer P. Feen- stra, kand. Tussen Dijken te Hollum (Ameland), is beroepbaar. Aangenomen naar Amstelveen als predikant voor bijzondere werkzaamhe den (schoolpastoraat) K. Leürsen em. pred. te Amstelveen. Bedankt voor Baambrugge, toez. G. Jonker te Tietjerk; voor beroep prov. kerkvergadering van Gelderland te Lun- teren (doopgem. Herv. kapel) dr. C. van Leeuwen te Eist, Over-Betuwe. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Winschoten: H. van Om men te Oud-Loosdrecht. Aangenomen naar Bilthoven C. van Leeuwen te IJsselmuideGrashorst. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Waardenburg: A. Hof man te Zeist; voor Alblasserdam: F. Mallan te Veenendaal. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Hilversum-0„ vakature P. Op den Velde: W. de Jong te Katt- w-ijk en J. M. Visser te Dokkum. HAAMSTEDE. In hotel Bom is de kandidatenlijst voor de a.s. gemeente raadsverkiezingen voor de V.V.D. sa mengesteld. De lijst ziet er als volgt uit: 1. P. L. Vis, Haamstede; 2. N. A. Krijnse Locker, Renesse; 3. M. J. Steur, Noordwelle; 4. R. Blom, Renesse; 5. J. Lievense, Serooskerke; 6. M. Soeters, Haamstede; .7 W. Flohil, Burgh; 8. C. Hart, Serooskerke; 9. J. C. de Feiter, Burgh; 10. L. Vis, Renesse. werk dat slechts uit twee in plaats van de gebruikelijke vier delen bestaat, maar verder alles behalve „onvoltooid" kan worden genoemd zo rijp, vol maakt en „af" klinkt zij. Merkwaardig is dat het werk pas na Schubert's dood werd ontdekt en voor het eerst ge speeld. Daarna is de bekende klarinettist Jolle Huckriede solist in Mozart's meesterwerk onder de concerten voor blaasinstrumenten: het klarinetconcert. Dit werk werd enige maanden voor Mozart's dood gecomponeerd en bezit die rijkdom aan muzikale inhoud en technische constructie die de laatste werken van de Salzburgse meester kenmerken. Na de pauze wordt eerst een vast nummer op het repertoire van het Kunstmaand Orkest uitgevoerd: Boro din's „Steppenschets uit Centraal Azië", een onvervalst symfonisch gedicht, waar in op geraffineerde wijze de eenzame, kale steppen van het middenaziatische land wordt geschetst compleet met in heemse karavaan en een Russisch gewa pend escorte. Een fluittoon leidt het werk in en zorgt ook voor de echo van de in de verte verdwijnende karavaan. Het laatste werk is van geheel ande re aard. Het is een van Brahms' meest populaire werken: de Haydnvariaties. Het aansprekende St. Antoni-koraai wordt door de Duitse meester der ro mantische muziek op technisch verbluf fende wijze üi een lange reeks van va riaties verwerkt. De melodie mag dan van Haydn wezen, de verwerking is voor honderd procent Brahms! KRUININGEN. De gemeenteraad van Kruiningen zal vrijdag a.s. bijeen komen. Punten van behandeling zijn: Rekening keuringsdienst in de kring Kruiningen over 1961; bevordering D. H. Volbeda, keurmeester tot keurmeester le klas te rekenen vanaf 1 januari 1962; geldlening, groot 400.000 aan te gaan met de Bank voor Nederlandse Gemeen ten voor de financiering van de riole ringswerken te Hansweert en de aan koop van bouwgrond. Verkoop perceel bouwterrein aan de Henry Dunantstraat aan het bouwfonds Nederlandse ge meenten te Goes voor de bouw van 2 woningen: premie woningverbetering voor aanbrengen watercloset te Vlake en te Hansweert. Blijkens een voorgestelde begrotings wijziging over 1961 worden de kosten van schoolmeubelen en leermiddelen, behorende tot de eerste inrichting van de nieuwe ulo-school geraamd op 40.000. Een nieuwe verordening op de heffing van keurloon wordt voorgesteld in ver band met enkele noodzakelijk gebleken wijzigingen. De Cefa filmdienst komt 16 maart in het jeugdgebouw van de Geref. kerk in Souburg met „Komt u na de eerste". Aanvang 7 en 9 uur. De 'kandidatenlijst van de rechtse kiezers voor de gemeenteraadsverkie zingen te Cadzand is als volgt vastge steld. 1. I. de Hullu; 2. P. C. de Bruijn; 3. J. C. Basting; 4. W. L. Hamelink; 5. A. Lako; 6. W. Tazelaar. gebruik van eigen auto voor dienstrei zen binnen de gemeente kon de goed keuring van de heren Knuijt en Van Nimwegen niet wegdragen, omdat vol gens hen de burgemeester geen dienst reizen heeft in de gemeente. Een voor stel door de heer Van Nimwegen, onder steund door de heer Knuijt om bij de begrotingswijziging de autovergoeding te schrappen werd met vijf tegen twee stemmen verworpen. De begrotingswij ziging werd daarna met de stemmen van de heren Knuijt en Van Nimwegen tegen aangenomen. Een voorbereidingsbesluit uitbreidings plan werd vastgesteld in verband met de voorgenomen sanering van de slech te bebouwing aan de Molendijk en de Oudedijk voor het noord-westelijke ge deelte der gemeente. Op verzoek van B. en W. zal onderhands worden aan besteed het maken van goten aan de schuurtjes van zeventien woningwetwo ningen aan de Julianastraat en de Wil- helminastraat tussen de Nieuwlandse aan nemers A. C. Polderdijk en H. A. de Kam. Een plan tot onteigening van gron den voor het aanleggen van een stukje straat werd goedgekeurd. Het betrelt hier een stuk van een perceel van de heer Van Eenennaam. De zevende en achtste wijziging der begroting 1961 en de derde wijziging der begroting 1962 werden vastgesteld en goedgekeurd. De post van onvoorzien van de begroting 1962 werd hierdoor gebracht op 3.047,21. Het pand van Akenstraat 2 werd on bewoonbaar verklaard, ingevolge advies van de directeur van bouw- en woning toezicht en de inspecteur van de volks gezondheid. Een subsidieverzoek van de Neder landse Astma Stichting werd afgewe zen. Bij de verder voorkomende zaken verzocht de heer Van Nimwegen een verordening in het leven te roepen i.z. het plaatsen van woonwagens om het esthetische van de gemeente te behou den en tevens of de nieuwe sportvelden nog niet door de Heidemij konden wor den ingezaaid. De heer Knuijt ver zocht B. en W. tot plaatsing van een lichtmast op de Molendijk over te gaan. KAPELLE. Het ziet er naar uit, dat in april kan worden begonnen met de uitbreiding van de begraafplaats aan de Kitskinderseweg. De gemeenteraad hechtte gistermiddag de goedkeuring aan het voorstel van B. en W. •om de Ned. Heide Mij. de uitvoering op te dragen van een gedeeltelijke uitbreiding van de begraafplaats. Ook het plan van de heer K. Goudswaar, hoofd van de plantsoendienst in Goes inzake de aanleg en indeling werd aanvaard. De raad verleende voor deze werkzaamhe den een krediet van 12.000 gulden. Met de uitbreiding is ruimte aanwezig voor 8 a 10 jaar, zo wordt verwacht. Vol gens burgemeester H. G. van Süijlekom moet het verder niet uitgesloten wor den geacht dat de tarieven van de be grafenisrechten moeten worden herzien. Om nog even in die sfeer te blijven: In de rondvraag informeerde de heer A. de Neef (Soc) naar de mogelijkheid van vaste dragers bij begrafenissen, zo als ook in vele andere gemeenten het ge val is. Ook het raadslid J. Slabbekoorn (SGP), en wethouder J. Balkenende voerden een krachtig pleidooi om in die richting pogingen te ondernemen. De burgemeester zegde toe deze zaak se rieus te bestuderen. De heer L. de Koey- er (CH) vroeg aandacht, voor uitbrei ding van de begraafplaats in Biezelinge. In verband met het doortrekken van het trottoir in de Ooststraat werden en kele perceeltjes grond aangekocht. De agenda vermeldde voorts een groot aan tal onderwijsvoorstellen, die vlot wer den afgewerkt. Aan het begin van de vergadering werd besloten een bloemstuk te sturen aan het raadslid C. Goud uit Schore, die momenteel ernstig ziek is. MIDDELBURG - Ter rectificatie van storende fouten geslopen in ons verslag „Arjos studieconferentie" in onze editie van maandag zij het volgende opge merkt: De spreker, mr. L. A. van Splunder te Koudekerke, motiveerde niet enkele algemene bezwaren aan het adres van de Christelijke politieke par tijen, maar weerlegde deze. Niet geheel juist was ook ons bericht „Uitvoering V.E.L.D.O." in onze editie van zaterdag. De opbrengst van de uit voering was niet ten bate van actie 10 x 10, maar de opbrengst van een die avond gehouden verloting. Tevens maakten niet de tamboers van Veldo diezelfde avond een muzikale rondwan deling, maar roffelaars van een ande re vereniging. VLISSINGEN. De afdeling Vlissin gen van de stichting Zeeuwse muziek school organiseert in de perioden van 20 maart tot 19 april een reeks van 8 openbare lessen, die gegeven zullen worden in de fraai gerestaureerde zaal van het muziekschoolgebouw „Ophir" Badhuisstraat. Het aantal leerlingen van de Vlissing- se afdeling is, met inbegrip van de oalletsehoolafdeling, thans reeds ge groeid tot ruim 400. Er wordt les gege ven in het bespelen van de volgende in strumenten: piano, orgel, harmonium, viool, accordeon, gitaar, trompet, tuba en blokfluit. Voorts zijn er afdelingen solozang, stemvorming, algemeen vor mend muziekonderwijs, muziektheorie en harmonieleer. De bedoeling van deze openbare les sen is. de leerlingen in de gelegenheid te stellen te musiceren voor een vrij grote groep luisteraars en belangstel lenden een duidelijk beeld te geven van de resultaten van het onderwijs. Hoewel de eerste plaats de naaste verwanten der leerlingen worden uitge nodigd en verwacht, zullen ook andere belangstellenden, voor zover de ruimte in het schoolgebouw dit toelaat, van harte welkom zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3