KLASSIEKE FRAUDE EN UITBUNDIG NACHTLEVEN ssspi» I KAPPIE EN DE TI-PISCHE BOOT HET ZWAARD ialEën Kanselier bij Navoen O.E. maakte goede sier Motieven blijven van „evenwichtige en rustige man in dichte Parijse nevelen gehuld S.A.-man Pillich maakte „alleen maar foto's' Woensdag 14 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Middag FATALE VROUW VERTROUWEN BARMHARTIGHEID $cIurm#ytL KLACHTEN GLANS Sj lill!il!!lll!llill!!ll!llllllilllllillilli!lill!l!lr DE TINTELS Jack a Dunkley «f m «II!I!1II!I!II1II!!I!IIU!!I1»IIII!I!» FLITS GORDON in het heelal Dan Barry Hi WBÊÈBBÊm TWEEDE MAENEN IN TWEEDE KAMER Uitvoering Tjoba in 's H.H. Kinderen Van onze rechtbankverslaggever DEN HAAG. De kanselier der eerste klasse bij de gecombineerde Nederlandse permanente ver tegenwoordiging bij de Navo en de O.E.S.O., die gisteren voor de Haagse rechtbank'ïterecht stond wegens verduistering van bijna twee ton en vernietiging van bescheiden, kan men ondanks de om vang van het verduisterde bedrag moeilijk een opwindend mens noemen. Het is met hem gegaan zoals met zovelen: eerst nam hij, in 1953, uit de kas die hij beheerde een voorschot, even groot als zijn maandsalaris. Dat was niet geheel volgens de voorschriften, maar ook weer niet geheel in strijd met de heersende gewoonte. Ingezonden mededeling Verkoudheidsbacillen zijn als de dood voor Dit doosje betekent: protektie tegen infektie WOENSDAG 14 MAART RADIO j HILVERSUM I. 402 M. Ochtend NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-be richten; 7.10 Lichte grammofoon- muziek; 7.30 Gewijde muziek; 7.50 Het brood des levens, medi tatie; 8.00 Nieuws; 8.15 Radio krant; 8.35 Grammofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Water standen; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Grammofoonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Samenzang, met begeleiding van orgel en trompet; 11.10 Prisma-resonans, herhalingen uit vrijdagavondpro gramma: Prisma; 11.45 Gram mofoonmuziek. Middag 12.00 Politiekapel; 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Lichte muziek; 12.53 Gram mofoonmuziek, eventueel actuali teiten; 13.00 Nieuws; 13.15 Volks muziek uit Centraal Europa; 13.40 Klassieke grammofoonmu ziek; 15.00 Wie luistert, mee?, muziekcursus; 15.30 Gewijde lie- derdn; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Lichte grammofoonmuziek; 17.40 Beursberichten; 17.45 Het Spek- trum, lezingen. Avond 18.00 Lichte grammofoonmu ziek; 18.10 Geestelijke liederen; 18.30 Radio-Volksuniversiteit; Achter de schermen - III, door G. J. de Voogd; 19.00 Nieuws en weerbericht; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Leger des Heils- kwartier; 19.30 Radiokrant; 19.50 Kamerorkest (gr.); 20.00 Bidstond voor het gewas; 21.00 Kamermuziek (gr.); 21.15 Pro menade-orkest; 21.45 Kantteke ningen bij de voorpagina; 22.00 Zangrecital; 22.30 Nieuws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Platen- nieuws; 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M. Ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Ochtend gymnastiek; 7.20 Grammofoon muziek; 8.00 Nieuws; 8.18 Muzi kale ochtendpost (gr.); 9.00 Och tendgymnastiek voor de vrouw; 9.10 Kookpraatje; 9.15 Orkestmu ziek (gr.); VPRO: 10.00 School radio; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 't Chansonnetje in huis (herh. v. jl. zaterdag). Middag 12.10 Instrumentaal kwintet: lichte muziek; 12.30 Mededelin gen ten behoeve van land- en tuinbouw: 12.33 Voor het platte land; 12.38 Amusementsmuz. (gr.); 12.55 Wereldkampioen schappen kunstrijden op de schaats te Praag; 13.00 Nieuws; 13.15 Tango-rumba-orkest en zangsolisten; 13.45 Gesproken portret; 14.00 Pianorecital: Jeugdconcert; 14.45 Volksmuziek; 15.00 Hoe worden we geregeerd, lezing; 15.10 Voor de jeugd; 17.00 Lichte grammofoonmuziek; 17.20 Amusementsmuziek; 17.50 Regeringsuitzending: Politieke be wustwording van de Papoea's, door drs. C. S. I. J. Lagerberg. Avond 18.00 Nieuws en commentaar; 18.20 Actualiteiten; 18.30 Ham mondorgel en mondaccordeon; 18.55 VARA-varia en lichte grammofoonmuziek; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 De eeuwige Haman, actuele gedachten n.a.v. Poeriem. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws; 20.50 Lichte grammofoonmuziek; 20.15 Zestig jaar levenservaring, lezing (23)20.30 De Tienstuivers- ballade, hoorspel met muziek; 22.30 Nieuws: 22.40 Wereldkam pioenschappen kunstrijden op de schaats te Praag; 22.45 Hart op de tong, actuele problemen; 23.00 Lichte muziek; 23.25 Lichte grammofoonmuziek; 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIE VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.35-17.45 Internationaal jeugdjournaal. Avond 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Memo; 20.30 Film kader. NTS: 20.55 Eurovisie, We reldkampioenschappen kunstrij den op de schaats te Praag. NCRV: 21.30 Louis Quatorze, amusementsprogramma. NTS: 22.15 Documentaire film. NCRV: Voordracht en gitaarspel. Een jaar later ste gen mede tengevol ge van een diefstal van kasgeld uit de tas van de kanselier, de opgenomen voor schotten tot boven het maandsalaris. Met het toenemen van de behoeften om de ontstane ga ten te vullen werd het van lieverlede erger. Totdat men in de jaren tussen 1958 en 1961 kon gaan spreken over fraude op grote schaal. Toen klom het bij elkaar verduisterde bedrag van vijftig duizend gulden tot nabij de twee ton. Naar wat er mee was gebeurd, viel gemakkelijk te ra den: er was dood gewoon, in de uren na kantoortijd, goe de sier in het Pa rijse avond- en nachtleven van ge maakt. De kanselier gaf het gisteren volmon dig toe, zoals hij dat ook had gedaan toen hij in januari van dit jaar bij zijn chef was komen biechten. Hij sprak over de fatalistische stemming, die hem had bevangen toen hij merkte dat hij niet meer terug kon, en die hem de laatste jaren driester had gemaakt dan tevoren. Hij had al die tijd geweten, zei hij, dat eens de rekening zou worden gepre senteerd en hij had beseft wat dat in hield. Natuurlijk had hij er eerder mee kunnen ophouden, maar ach, zo legde hij het de president uit, „ik had altijd wel een excuus voor uitstel bij de hand". De officier van justitie,5 mf. Maris, die een jaar en acht maanden gevan genisstraf eiste, was niet zo content met dat vlotte toegeven. Hij zocht meer achter de drift tot uitgeven dan de behoefte om aan het vertier mee te doen. Want hoe moest, zo vroeg de of ficier, die sterke stijging tussen 1958 en '61 worden verklaard? Wie was die grote slokop? Het keelgat? Of een vrouw misschien? De fatale vrouw kwam niet voor de dag. Integendeel, wat uit de paperas sen en de mondelinge verklaringen te voorschijn kwam was het beeld van een, zoals het reclasseringsrapport het zei, „evenwichtig, gesloten, rustig man". De president van de rechtbank, mr. Hellemondt, zocht evenals de officier toch naar meer. Die schets van de re classering was immers in strijd met de onbeheerste manier van leven, die de kanselier zich in theaters en nacht clubs had veroorloofd? Mr Hellemondt zou het nog begre pen hebben als iemand van de andere kunne in het spel was geweest. „Maar", zo moest hij concluderen, „ik heb in de stukken niets over verslingerdheid aan een vrouw kunnen lezen". Zo weinig origineel de wijze was waarop de kanselier in acht jaar twee ton had uitgegeven, zo klassiek was ook zijn trant van verduisteren. Hij had eenvoudig geld dat hij nodig had uit de kas genomen en had dat ge maskeerd door valse boekingen, zoals b.v. gefingeerde overschrijvingen naar de bank waarmee de vertegenwoordi ging in relatie stond. Er werd in Parijs wel regelmatig ge controleerd, doch dat geschiedde eer der op basis van vertrouwen dan met het oog op het voorkomen van mis drijf. Er werden dan ook geen onver wachte steekproeven genomen. Alleen de kasposten in de boekhouding wer den nagegaan; gekeken werd of het aangegeven bedrag wel in het laatje lag en verder liet men het erbij. De controle van de kasboeken later in Den Haag leverde ook geen moeilijk heden op, omdat de kanselier altijd wel gelegenheid had om de vals inge- pe PRejiteir Mg,v.nEUEMCJNcr. wordt beschouwd. Voor de jongere di plomaten is hij, omdat hij een admi nistratieve functie bekleedt, altijd een wezen van lagere orde. De oudere di plomaten willen hem, als ze wat rij ker aan ervaring zijn geworden, op den duur nog wel eens gaan zien als een menselijk wezen. School hier misschien een diepere achtergrond van 's kanseliers falen? Had hij wellicht gelijke tred willen houden met zijn omgeving, waarbij hij zich altijd min of meer achtergesteld had gevoeld? In ieder geval stond vast, zo vond de verdediger, dat de levensstijl van de kanselier in al die jaren niet was opgevallen als afwijkend van het al gemeen patroon in de buitenlandse dienst. Alles bijeen genomeri kon vol gens hem van de rechters worden ver langd dat zij in barmhartigheid zouden oordelen, want zijn cliënt was geen slecht mens. Er was b.v. geen sprake van dat hij het verduisterde geld op een geheime bankrekening had gezet. Die opmerking, gemaakt aan het eind van het pleidooi, bracht de officier, die steeds had volgehouden dat de kanse lier „iets achterhield", op een idee. „Hoe weet u dat?" interrumpeerde hij mr. Verstegen. „Ik vertrouw mijn cliënt", antwoord de die, maar mr. Maris was niet zo zeker. Vlak voor de laatste hamerslag van de president begon hij nog eens aan een verhoor van de kanselier, dat uitliep op de vraag of hij soms geld verborgen had. Het antwoord luidde ontkennend. De president stelde vast dat toch niet meer was na te gaan hoe al die verduisterde bedragen waren uitgege ven. Daarvan was, zo overwoog hij, geen boekhouding bijgehouden. Het geen de kanselier beaamde. 141 Pierre schudde zo heftig het hoofd, dat Justin dacht dat Theodorus iets beledigends gezegd moest hel^e"' Theodorus keek verbaasd en teleur Ee,fz1jt" ge werkelijk van plan dat sombere, nutteloze gebouw te laten staan?" „Somber is het, maar nutte loos wellicht niet. Heer Theodorus. Pierre vertelde hem een en ander over het tekort aan pakhuisruimte, de te hoge prijzen van alle han delswaar en de andere moeilijkhe den, waar hij zich tegenover zag ge plaatst. „Maakt de titel van Megaskyr van Thalassopolis deel uit van uw bezit ting?" vroeg hij. „De woorden zijn moeilijk uit te spreken en bezitten voor een Fransman geen betekenis. „Een Griek klinken ze als muziek in de oren. Ja, de „Grote Heer van de Zeestad" het is maar een klein plaatsje, Heer Peter is automa tisch de man die het goed in eigen dom heeft. Vroeger was het mijn va der Ogli bezat de titel, zolang hij het land bezat. Nu voert hem in feite de Machtige Comnenus. Morgen avond hebt gij de titel." „Zoudt gij hem terug willen heb ben?" „Maar natuurlijk! Dat is „Sloop de khan dan niet. Een der schepen van de Franse minister is vandaag binnengelopen met een kost bare lading. Ik kan er geen pakhuis ruimte voor krijgen, althans niet te gen redelijke prijzen en ik kan hem niet onmiddellijk verkopen. Alle goe deren zijn legaal in het keizerrijk in gevoerd; alle belastingen zijn correct betaald. Welke bezwaren bestaan er tegen, dat ge de lading in Thalassopo lis in ontvangst neemt en in uw khan opslaat?" „Daar is geen enkel bezwaar tegen, Heer Peter! Noch legaal, noch an derszins. Het zou een goede les zijn voor die gieren van de havenwijk. Ik kén de heren." „Uw khan kan de ladingen van vijf of zes schepen bevatten. Als alles gaat, zoals gij voorspeld hebt, wat is er dan tegen om de schepen van mijn meester in Thalassopolis te lossen inplaats van in Trebizonde? Behalve dan dat de ladingen twee keer door de handen moeten gaan, wat geld kost." Theodorus begon grote mogelijkhe den te zien in het schema. „Ge zult merken, dat arbeidskracht goedkoop is in uw kleine Zeestad, Heer Peter. En het is aan Oglis verdorven orga nisatietalent te danken, dat een groot deel van de zogenaamde „vissersbo- p? ten" feite lichters zijn, gebouwd voor het laden en lossen van sche pen Als ge maar voldoende schepen zendt, zult ge van uw smokkelaars dorpje een eerlijke, welvarende plaats maken, Heer Peter! Het is een schitterend idee! Muildieren zijn er voldoende aanwezig. Ze werden gebruikt om Oglis goederen van de khan naar de kust te brengen. Nu kunnen ze gebruikt worden om uw goederen van de kust naar de khan te transporteren." Pierre zei: „Als ik inderdaad ten hove ontboden word. Heer Theodorus, en als ik inderdaad uw vroegere be zittingen ten geschenke zou krijger kunnen wij samen een overeenkomst sluiten, die voor ons beiden aan vaardbaar is. Ik ben er in dat geval bovendien op gesteld, dat ge uw land en de heerschappij over de Zeestad zo spoedig mogelijk terug koopt En ik heb het plan dat u daar vlugger toe in staat zal stellen dan ge voor mogelijk houdt. Ge spreekt Turks Kent ge ook nog andere oos terse talen die nuttig zijn voor de handel met de karavanen?" „Ik spreek even goed Perzisch als Turks en ik ken genoeg Armeens om te onderhandelen met de koop lieden en dan Arabisch natuurlijk, maar niet zo goed als Turks." „Misschien kent ge zelfs het perso neel van sommige karavanen?" „Inderdaad, Ik moest ze wel leren kennen. En hun koopwaar ook trou wens. Jarenlang betaalde Ogli ons liever in koopwaar dan in goud. Dan moest ik die waren natuurlijk verko pen en op die manier heb ik een zekere koopmansgeest ontwikkeld. Het was handelen of hongerlijden." „Ik heb u deze vragen gesteld, omdat ik van plan ben om u, als Jacques Coeur er mee instemt, voor te dragen voor de benoeming tot Frans factor hier. U lijkt mij voor de positie geschikt. Uw kasteel en uw khan zijn ongetwijfeld ideaal ge legen. Als Ogli een beetje harder had gewerkt en een beetje eerlijker was geweest, zou hij op volkomen wettige wijze heel veel geld hebben kunnen verdienen door Thalassopolis naar vo ren te orengen als concurrent van Trebizonde.'' Het gezicht van Theodorus begon te stralen, maar hij waarschuwde: „Er zullen veel mannen zijn die de iucratieve post van Frans factor be geren Heer Peter. En niet alleen Jacques Coeur, maar ook de groot hertog zullen aan de keus hun goed keuring moeten hechten. Ik moet bekennen dat ik de positie graag ver werven zou. En waar gij me zo edelmoedig in de gelegenheid wilt stellen mijn bezittingen terug te ka pen, heb ik wel een zeer zwaarwich tige reden om trouw en hard voor u en uw meester te werken." Hij zweeg een ogenblik en draaide zijn hoofd om op een manier die pijnlijk aan Stephanie herinnerde, als die iets hoorde. „Tenzij ik me vergis, is die oude Ravenvleugel aan boord geko men, Heer Peter, om u aan het hof te ontbieden." De heraut ontbood niet alleen Pier re aan het hof, maar Heer Jan even eens. Hij bevestigde alles wat Theo dorus verteld had en vereerde Pierre bij zijn vertrek niet met een bui ging van zestig graden, maar met eentje, die maar iets kleiner was dan die buiging van negentig graden waarop de Megaskyr van Thalasso polis recht kon doen gelden, zodra iedereen de volgende dag achteruit lopende het Grote Hof verliet. Zodra hij weg was, bracht Pierre Justin op de hoogte van zijn plan om de khan te gebruiken en tevens vau de rest van het gesprek. (Wordt vervolgd.) vulde bladen te vernietigen en te ver vangen door goedingevulde. Een ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken kwam gisteren verklaren dat er altijd klachten over de kanselier waren geweest, omdat die zo laat met zijn maandoverzichteif kwam. Thans heeft de vertegenwoor diging in Parijs een achterstand, van drie maanden. „Ik kan moeilijk zeggen", zo gaf de ambtenaar toe, „dat onze controle deze fraude verhinderd heeft". „Ja maar" zo interrumpeerde de officier van justi tie vergoeiljjkend, „de fraude past zich in het algemeen aan bij het systeem van controle." Mr. Maris bleek in zijn requisitoor op het standpunt te staan dat het ge brek aan doeltreffend toezicht in dit geval niet mocht meetellen. Tenslotte, zo zei hij, is er een grens tussen con troleur en gecontroleerde. Men kan in functie zo hoog klimmen dat er re den bestaat voor volledig vertrouwen en dan geldt het „noblesse oblige", het „adeldom verplicht". Maar was de kanselier wel zo hoog? Werd wat hij in werkelijkheid voor stelde eigenlijk niet een beetje geflat teerd door de glans van zijn titel? De verdediger, mr. Verstegen, zaaide hier twijfel. Hij vertelde dat een kan selier door de leden van een vertegen woordiging in het buitenland eigenlijk als een betrekkelijk onbelangrijk man door door PAUUSCHEi ASilÊBUÊFT UItI DAT ONZINNIGE GEDOE DE MENSEN KldKEN/ 1 Van onze correspondent BONN. Een van de wegens moord op 360 Poolse joden in Giessen terechtstaande oud-nazi's, de vroege re S.A.-man Pillich, heeft zich giste ren voorgedaan als een hartstochte lijk fotograaf die op een vrije dag alleen uit fotografische belangstelling uit Warschau naar Ostrow was gelift om er beelden van de massale execu ties van mannen, vrouwen en kinde ren te kunnen vastleggen. Het moet hem ongetwijfeld gespeten hebben dat de regimentscommandant later de foto's heeft laten vernietigen. Pillich betoogde dat hij weliswaar uit vrije wil had toegekeken bij de terecht stellingen maar niet zelf daadwerkelijk aan de moordpartij had deelgenomen. Niettemin staat hij met twee andere politieofficieren terecht op verdenking van medeplichtigheid aan zeker twee fusillades van eind 1939, bij een waar van Pillich zich met een pistool in de hand als een wildeman zou hebben ge dragen, Hij had zelfs leden 'an het executiecommando die niet meer wilden of konden schieten bedreigd. Pillich ont kende dit, maar versprak zich toen hij de rechter vertelde zich nadien dikwijls te hebben afgevraagd hoe het had kun nen gebeuren dat hij 's morgens als man van onbesproken gedrag het huis verliet en er 's avonds als moordenaar in terugkeerde: „Ik was immers een strijder en een idealist die geloofde in God en de Völkische Beobachter." Pillich bekende o a. het lijk van een twaalfjarige jongen, wiens hoofd door een schot was gespleten, te hebben ge fotografeerd, evenals een oude jood, die aan de rand van het massagraf op zijn knieën om genade smeekte. VERWÉHTTE :W.F.H Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De Limburgse K.V.P.-er J. H. J. Maenen. die jaren lang in de Eerste Kamer heeft gezeten, is gisteren beëdigd als Tweede-Kamer lid in de vacature van wijlen de hee, J. M. Peters. Er zijn nu twee Maenens in de Tweede Kamer en daarom zal het nieuwe lid Jan Maenen worden genoemd, ter onderscheiding van zijn oom Jos Maenen, die al in 1931 irf de Tweede Kamer kwam. £llllllllll!llll!llllllllllllllllllllll!lllllllll!l!lll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllll| 33. De zeelieden werden plotseling wreed in hun slaap gestoord, toen het dekzeil van de Ti-Pische boot werd te ruggeslagen en de daarop verzamelde sneeuw in hun nekken viel. Zij waren opeens klaarwakker. Maar toen zij za gen wat hen had gewekt, twijfelden zij toch, of het geen nachtmerrie was. „De v-verschrikkelijke s-sneeuw- man...!" bracht Kappie ut. „Bliksieka- ters! Daar heb ik over ezen!" „Grom!" zei het wez onvriendelijk. „Wat wil dat sinister .nonster v-van ons?" hijgde de meester, verblekend. Nu dat bleek gauw genoeg. Grau wend greep de sneeuwman de boot en duwde deze naar de rand van de weg, waar een diepe afgrond gaapte. „Spring er uit!" schreeuwde Kappie, doch het was reeds te laat. De legen darische boot zakte naar voren en toen deed hun gewicht de rest. Als een steen suisde het bootje met zijn passagiers omlaag. Nog klonk de lach van de sneeuwman in hun oren, een triomfante lijke lach, die vreemd genoeg iets menselijks had.... 's-H.H. KINDEREN. De korfbal vereniging TJOBA gaf in het plaatse lijke verenigingsgebouw haar jaarlijkse uitvoering voor leden en donateurs. De voorzitter, de heer A. Francke, memoreerde in zijn openingswoord de grote successen, die de club dit jaar heeft behaald. Het grootste succes be haalden de spelers in de Utrechtse Ber- nardhallen, waar zij het Nederlandse kampioenschap microkorfbal der zater dagclubs veroverden. In de Goese vel- linghallen zetten zij vervolgens het Zeeuwse kampioenschap microkorfbal op hun naam. De adspirant leden brachten op en thousiaste wijze het toneelstukje „De twee stijfkoppen" ten tonele. Een zanggroepje met gitaarbegeleiding bestaande uit drie meisjes en een jon gen. amuseerde het publiek met enige aardige liedjes. In de pauze hield men een grote verloting, waarvan de op brengst ten goede kwam aan de kas. De senioren kv-amen vervolgens op het toneel met het toneelstuk .,0, oom Albert toch".

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2