Bochtenwerk' uit rijksweg Om brood en stenen Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme wordt Snelle «roei van bureau nodig en verantwoord Winkel en werkplaats te 'sHeer-Arendskerke in half uur uitgebrand KNAP SNEL WEER OP Geografische verschuiving naar Zeeuws-Vlaanderen Fietspaden opgenomen in de parallelwegen RONDOM BIDDAG Raad Goès twee minuten bijeen W erkzaamheden bekender geivorden in provincie Therapeutisch kosthuis Scholenbouw Nisse op urgentielijst GEEN MEDEWERKING BIJ AANLEG VAN DERDE KAMPEERTERREIN „De Vlam", Goes bracht toneelvoorstelling Prins opent de Outward Bound school Onsmakelijke ruzie te Hansweert Lezing over behandeling van de recidive De Carambole won met 10-6 van Renesse mm1 Ouderavond o.l. school Bruinisse School met de Bijbel in St. Annaland Ouderavond O.L. school Dinsdag 13 maart 1962 ZEEUW SCH DAGBLAD Pag. 3 MIDDELBURG „Hoewel wij niet kunnen zeggen, dat de alcohol in onze provincie een grotere rol speelt dan in het overige deel van Nederland, kwamen wij in 1961 verschillende malen in contact met ernstige gevallen van alcoholisme. Bij deze gevallen bleek duidelijk, dat de onmiddellijke omgeving van de patiënt het drinken op zich zelf niet zo erg vond, daar de patiënt in de roes zich altijd als een „braaf" mens gedroeg", zegt in- een jaarverslag over 1961 de heer R. Visser, directeur van het Zeeuws consultatiebureau voor alcoho lisme. In het verslag constateert de directeur voorts dat in de af gelopen vijf jaar het bureau een zodanige bekendheid bij de bevol king kreeg, dat men bereid was buiten de justitie om, de aandacht van het bureau te vragen, hetzij voor zichzelf, hetzij voor een familie lid; artsen voor hun patiënten, maatschappelijke werksters voor de genen, die zij in hun werk ontmoetten. De opname van alcoholisten in ziekenhuizen gaf in Zeeland geen moeilijkheden. Steeds kon een klinische opname in een ziekenhuis onmiddellijk plaatsvinden. De gemeenschap speelt bij het drin ken een grote rol, aldus de directeur. De drinkgewoonten van een bepaald dorp of land hebben ee* grote invloed op het ontstaan van alcoholisme. In een genjeenschap, waar men weinig of geen alcohol gebruikt, zal iemand. die er zich aan te buiten gaat. direct opvallen. Wat doet een patiënt, die zich op di'ank- fiebied goed gedraagt, als hij in een mi- Leu komt, waar praktisch iedereen drinkt? Het is dan wel erg moeilijk Voor hem niet mee te doen. Het eerste glas alcohol is voor hem funest: er ont- ftaat weer een reflex in het zenuwstel sel, waardoor de zelfkritiek vervaagt en de wilskracht verslapt. Daarom lijkt het de heer Visser min der juist personen, die zwak zijn op al- coholgebied, onder te brengen in loge menten, waar tevens bier verkrijgbaar is. Ook in 1961, aldus het verslag, wa ren er weer huisvestingsmoeilijkheden voor de maatschappelijk vastgelopenen. In een vorig jaarverslag werd reeds op het relatief grote aantal ongehuw- den onder de patiënten gewezen, waar bij het bureau zich afvroeg of er, so ciaal gezien, geen behoefte was aan een tehuis voor deze groep eenzame men sen. In Zeeland zou volgens de ziens wijze van het bureau plaats zijn voor een therapeutisch kosthuis, waar de nodige sfeer heerst en waar de patiën ten huiselijkheid wordt geleerd. Er werden in 1961 meer nieuwe patiën ten ingeschreven dan in 1960. Er was een toename van 218 naar 261 patiënten. De indeling, ook geografisch bezien, laat uiteraard geen beeld zien van het werkelijke drankgebruik in onze streek, maar toont slechts aan, dat meer men sen de weg naar het consultatiebureau vinden. Geografisch is er een verschui ving te constateren, die geen toename betekent voor het drankmisbruik in Zeeuws-Vla and eren maar een gevolg is van de uitbreiding van het- werk van het bureau in dit provinciegedeelte. Hetaifttal patiënteii in West-Zeeuws- Vlaanderen liep op vari 24 naar 38, in Oost Zeeuws-Vlaanderen van 49 naar 72, op Noord-Beveland blpef het een, in Zuid-Beveland liep het terug van 35 naar 31, op Walcheren nam het toe van 82 naar 88, op Schouwen- Duiveland van 15 naar 16, op Tholen van 9 naar 10 en buiten de provincie van 3 naar 5. Justitie Het bureau krijgt de meeste patiën ten onder behandeling via de justitie. Het zijn degenen die voor drankmis bruik met justitie in aanraking komen, TELETYP 4 VIER VIER waarbij de meerderheid wordt gevormd door weggebruikers, die onder drankin vloed verkeerden. De directeur zegt voorts in zijn ver slag dat alcohol niet „stopt" voor rang, stand of levensbeschouwing. Het is een vergissing te denken, dat onder de Ia- NTSSE, Tijdens een raadsvergade ring deelde de voorzitter, burgemeester J. D. Jansen, mee dat van de inspec teur van het lager onderwijs te Middel burg bericht werd ontvangen dat op de urgentielijst scholenbouw 1962 de bouw Raad Retranchement t RETRANCHEMENT. De Raad van van een tweeklassige openbare school Retranchement vergaderde onder voor- voor de gemeente Nisse is opgenomen.zitterschap van burgemeester J. A. De plannen voor de bouw van deze Leenhouts. school zullen dus ter hand moeten wor- voorzitter sprak er zijn teleurstel den genomen. Het terrein waarop de jjng. over uj^ achteruitgang van nieuwe school zal komen is het huidige j,ej aantal inwoners haar dieptepunt sportterrein, destijds m erfpacht ver- UOff niet bereikt schijnt te hebben, het- gere maatschappelijke rangen ineer wordt gedronken dan onder de beter gesitueerden. Het is een bekend ver schijnsel, dat in sommige delen van ons land onder de gegoede burgerij een stevig glas wordt gedronken. De thans heersende welvaart en de reclameaf- beeldingen van vrolijke, opgewekte mensen in de huiselijke kring of in ge zelschap bijeen met het glas in de hand zullen er wel debet aan zijn. Het verslag toont aan de hand van een inkomensclassificatie aan, dat de patiënten uit alle kringen komen. Ver der heeft het verslag het enigszins iro nisch over de meer-ontwikkelden, die zelf een oppervlakkige kennis van het alcoholisme hadden, waarom zij meen den hun drankmisbruik zelf wel „aan te kunnen" en het zonder hulp van. me dici of maatschappelijk werker te kun nen stellen. Met betrekking tot het door burge meesters benaderen van het bureau een patiënt op de zwarte lijst te plaat sen zegt de directeur het volgende: „Wij zijn van mening dat plaatsing op de zwarte lijst een maatregel is, die niet al te snel of al te veelvuldig moet wor den toegepast. Een opname op deze lijst dient het resultaat te zijn van een gron dig onderzoek uit een oogpunt van rechtszekerheid, doch tevens om iedere schijn van willekeur te vermijden. Een veroordeling wegens een drankdelict kan een aanwijzing zijn voor excessief drinken, maar een voldoende bewijs is dit onzes inziens niet. In alle gevallen dient deze maatregel te worden vooraf gegaan door een onderzoek." Zwarte lijst „Voor de meer ernstige gevallen van alcoholisme heeft de zwarte lijst hi het algemeen geen uitwerking ten goede," aldus het verslag. „Deze men sen doen alles om aan de drank te ko men, drinken thuis of bezoeken café's in andere gemeenten waar zij niet op de lijst staan of waar men de maat regel niet kent. Het lijkt ons juist, dat de burgemeester, die tot plaatsing op de zwarte lijst overgaat, de betrokke ne eerst ernstig waarschuwt. Het is ge bleken dat een dergelijke waarschu wing dikwijls een dusdanig effect sor teert, dat de maatregel zelf achterwe ge kan blijven." In een inleiding tot het verslag van het bestuur wordt gewag ge maakt van het feit, dat nu meer dan driekwart van alle gemeen ten in Zeeland het consultatiebu reau met subsidies steunt. De werkzaamheden nemen nog steeds in omvang toe en inmiddels werd van de rijksoverheid toestemming ontvangen het team van maat schappelijke werkers met een der de uit te breiden. In 1962 hoopt het' bureau een maandelijks spreekuur te beginnen in Vlissingen, mede ter ontlasting van de spreekuren te Middelburg. MIDDELBURG. Tijdens een le denvergadering van het Zeenws Consul tatiebureau voor alcoholisme werd gis termiddag het jaarverslag 1961 van het bureau uitgereikt. Bij die gelegenheid hield de Vlissingse zenuwarts dr. A. J. Boom een praatje over de laatste ont wikkelingen van het bureau, die hij een zeer snelle vond. Over de vraag of de ze juist en verantwoord was gaf hij een bevestigend antwoord. Hij gaf daarvoor een motivering: ten eerste was het verzoek om hulp over de ge hele provincie toegenomen en steeg nog steeds. De „goodwill" onder de wer kers op ander gebied was vergroot en talrijke autoriteiten roepen de hulp van het bureau in. Dr. Boom zei dat het verblijdend was dat alle zuilen in het bureau waren verenigd omdat een ver snippering ten koste van de, zijns in ziens, zo belangrijke specialisering zou gaan. Hij wees verder op de groepsthera pie, de mogelijkheid tot verfijning van de methodes van het bureau en de in tensiteit daarvan. Het werk wordt te veel voor de huidige staf en daarom moet er uitbreiding komen, stipte dr. Boom als tweede punt aan. Hij dacht in dit verband in de toekomst ook aan een indienstneming van een vrouwe lijke maatschappelijke werkkracht, een vrouwelijke psychiater en de hechter wordende contacten met de reclasse- ringsverenigingen. De eisen, die men aan het bureau mag stellen zijn vele, aldus de arts. Daardoor werd wel het therapeutische en reclasseringswerk moeilijker. Men was voorts afhankelijk van een machts lichaam als de rechtbank, die overi gens bij niet zieke alcoholisten als wel kome stok achter de deur kan werken. Het aantal patiënten is, ondanks de vermeerdering van de vrijwilligen, wel ke men via de rechtbank krijgt, te kregen van de diaconie der N.H. Ge meente. De raad ging accoord met de voorbereidingen voor de bouw. Verder werden voorstellen aangeno men om ter gelegenheid van het 25-ja- rig huwelijksfeest van het Koninklijk Paar 100 beschikbaar te stellen, de ge meentegrenzen te wijzigen in verband met uitgevoerde herverkavelingswerken en een begrotingswijziging 1962 van he* burgerlijk armbestuur in verband met de plaatsing van enkele bejaarden in een tehuis voor ouden van dagen. De subsi die aan het b.a. zal dus worden ver hoogd van 3407.24 tot 6107,24. Een voorstel tot aansluiting van de gemeente bij het Borgstellingsfonds voor de Zeeuwse eilanden werd door de raad verworpen. GOES. De leerlingenvereniging van het Goese Lyceum .,De Vlam" bracht zaterdag- en maandagavond in het Schuttershof een toneelvoorstelling. Het was de jaarlijkse uitvoering, die dit maal geheel was gewijd aan de opvoe ring van het blijspel ..Arms and the man" van G. B. Sfraw in een vertaling van J. Kuijlman. Het stuk werd onder de Nederlandse titel ..Het chocolade soldaatje" op verdienstelijke wijze op de planken gebracht. De aanwezigen hebben hartelijk kunnen lachen om de lotgevallen ten huize van de Bulgaar se officiersfamilie Petkoff, aan het eind van de Servisch-Bulgaarse oor log in 1895. Ondanks enkele schoon heidsfoutjes (de rolvastheid bleek bij enkele tonelisten niet zo sterk) werd het toch een geslaagde opvoering van Shaw's blijspel. De regisseur, de heer R. Hagenaar en de toneelspelers, Wim Dominicus. Frits Schlingemann. Ans Tilroe. Addie de Looff. Walda de Dreu, Jan Schipper, Joop de Reus en Lex Polderman, kunnen dan ook op ge slaagde uitvoeringen terugzien. geen diverse zorgen met zich mee brengt. Gelukkig zijn er ook lichtpunten, zo als de uitbreiding van de recreatiemo gelijkheden in de gemeente en de her oprichting van een V.V.V., die, als de tekenen niet bedriegen, haar taak zeer actief zal gaan aanpakken. Het raadslid J. P. Vercouteren zal de gemeente in deze nieuwe V.V.V. vertegenwoordigen. Op voorstel van B. en W. werd be sloten medewerking te verlenen aan de dQor G.S. voorgestelde regeling betref fende de opheffing van de Grindcom- missie Nieuwvliet-Sluis-Retranchement en tot verdeling van de onderhouds plicht van de wegen dier commissie, met dien verstande, dat de overneming van het orfderhoud ingaat na het her starten van het gedeelte Terhofstede tot de Oude Tol. De gemeente zal voor de ze overname een saldobedrag van ruim 45000, ontvangen. Besloten werd als lid toe te treden tot het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten, mede in verband met de belangstel ling, die bij de inwoners voor deze in stelling blijkt te bestaan. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. in verband met een aanvrage voor het aanleggen van een derde kampeer terrein, van mening te zijn, in dit sta dium hieraan geen medewerking te kun nen verlenen, gezien dit in strijd zou zijn met het opbouwen van de recreatie mogelijkheden als één harmonisch ge heel. Met betrekking tot dit punt werden door de leden Pattist en Lauret enige vragen gesteld en voorstellen gedaan. groot. Daarom is het ook een taak vpor het bureau voorlichting te. geven. De snelle groei van het bureau noem de dr. Boom een noodzakelijke en een verantwoorde. „Het bureau geeft waar voor zijn geld," merkte hij ietwat wrang op. Hij zag voorts gaarne in 1962 een gelegenheid voor verdieping en rationalisering van de werkzaamheden, hij stipte als doel specialisatie en de centralisatie aan en tenslotte had dr. Boom ook nog het leggen van bezin ningsbijeenkomsten op zijn verlang lijstje staan. Tenslotte vond hij het noodzakelijk, nu het consultatiebureau tot een groot bedrijf was gegroeid, dat men efficiënter ging werken. Uitvoering gymnastiekver. OOSTKAP ELLEDe gymnastiek vereniging D.O.K. gaf een tweetal bij zonder geslaagde zaaluitvoeringen in het Verenigingsgebouw. De voorzitter, de heer P. J. de Voogt, heette de belang stellenden welkom, waarna mevr. Wedts de Swart, leidster van enkele groepen, ter gelegenheid van haar twintigjarig lidmaatschap werd gehuldigd. Onder leiding van de heer J. de Keizer 'werd een uitgebreid programma afgewerkt. De herenploeg bleek aanmerkelijk te zijn versterkt. De heer J. van de 'Sande vertoonde enkele films. Z1ER1KZEE. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernliard zal op 10 april a.s. een bezoek brengen aan het eiland Schouwen-Duiveland. De prins arriveert per helicopter omstreeks 10.45 u. op het fabrieksterrein van Smit Bolnes te Zierikze#e. Na de bezichtiging van de fabriek volgt een ontvangst door het gemeente bestuur, gevolgd door een lunch ten stadhuize. 's Middags vertrekt de prins naar Renesse, wederom per helicopter. Hij zal daar de Outward Boundschool offi cieel openen. HANSWEERT. Tussen de Belg V. v. d. B. en de heer S. uit Hansweert heeft zich zondagavond een onsmakelij ke ruzie voorgedaan, die gevolgd is door een rauwe vechtpartij waarbij men er zelfs met een ijzeren staaf op los hakte. De beide vechtenden waren co beneveld dat ze elkaar lelijk toeta kelden. De verloofde van de Belg, die tussenbeiden wilde komen, moest dit bekopen met een hersenschudding en een lichte shock. Ook voor S. bleek medische hulp noodzakelijk te zijn. Het was allemaal in pais en vree begonnen. Als goede vrienden namen ze de ene borrel na de andere, en spra ken intussen over hun beide hobby, nl. het kweken van vogels. In een warmbloedige opwelling had S. op een gegeven moment zijn Belgi sche vriend een vogeltje beloofd, maar later kreeg hij van deze toezegging spijt. Mogelijk was hij de .toezegging ook helemaal vergeten. Hoe het ook zij, het onderwerp „vogel" gaf voedsel aan een slaande ruzie die met brokken eindigde. De politie die ingreep maakte proces verbaal op. MIDDELBURG. De bekende Bel gische jurist mr. S. C. Versele, hield gisteravond tijdens een jaarlijkse voor drachtsavond van de Middelburgse re- classeringsraad een boeiend betv>g over „Nieuwe oriëntatie in de behan deling van de recidive". De voorzitter van de reclasseringsraad, mr. J. L. Andreae, leidde hem met een kort woord in. Mr. Versele is rechter bij de arrondissementsrechtbank van Brus sel en professor aan het Rijksinstituut voor sociale studies in België. „Is het spel van kat en muis met recidivisten niet noemenswaardig"?, vroeg mr. Versele zijn gehoor. De spreker vond dat er verandering van inzicht moest komen in de recidive en voorts was hij van mening dat straf- verhoging geen aangepast middel is om de recidive te bestrijden. Achter eenvolgens behandelde mr. Versele het criminologisch inzicht en behandeling van de recidivist. Voor zijn lezing was grote 'belangstelling. DREISCHOR. In hotej. „De Drie Schapen" werd een biljartwedstrijd ge speeld tussen de Carambole I en Re nesse I welke .ontmoeting met 106 door de Carambole werd gewonnen. Vooral de laatste partij tussen Lode- wijk en Stoutjesdijk was zeer span nend en werd op overtuigende wijze door Lodewijk gewonnen. Totaaluitslag 10—6. De uitslagen waren: Joh. Goudswaard—A. J. Verboom 20: K. L. v. d. WerveJ. Berrevoets 20; P. van MierloL. C. Hanse 20; M. A. Fonteine S. v. d. Hoek 02; B. M. de RijkeS. Hart 2—0; Kr. DorstA. v. d. Panne 02; A. H. de Waaij—T. Bleijleven 0—2; K. Lodewijk B. Stoutjesdijk 20. Deze week speelt Carambole te Burgh tegen het team van Burgh I. 's HEER ARENDSKERKE Binnen een half uur is gister middag de winkel en werkplaats van de fietsenhersteller J. Goe- degebuure aan de Oude Rijksweg te 's Heer Arendskerke tot de grond toe afgebrand. De brand ging gepaard met grote ontplof fingen, omdat twee glasflessen met een geweldige klap uit elkaar sprongen. De schade was aan zienlijk, persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Gisteravond was van de winkel en werkplaats niets anders overgebleven dan een verkoolde puinhoop. De brand moet ontstaan zijn door het wegleggen van een brander. De thee-pauze was toen nl. aangebroken. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat het slechts met grote moeite luk te om nog een aantal nieuwe fietsen en bromfietsen uit het brandende ge bouw te halen. Bovendien leverde de brand ook nog gevaar op voor de om geving, want er stonden enkele gas flessen opgesteld. Met een geweldige klap kwamen de flessen tot ontploffing. De stukken vlogen vijftig meter in het rond. maar gelukkig werd niemand ge troffen. De brandweer van 's Heer Arends kerke was spoedig ter plaatse, maar had aanvankelij k moeite met het water geven. Een van de slangen bleek lek te zijn en bovendien was het moeilijk om bij de brand te ko men, omdat het verkeer voor be lemmeringen zorgde. Dat verkeer zat volledig in de knoop, maar dank zij het optreden van de rijkspolitie was de knoop spoedig ontrafeld. De brandweer kon niet verhinde ren. dat het gebouw in korte tijd in de as werd gelegd. Ook de'aanwezige voorraad stook- en smeerolfe werd een dankbare prooi van de vlammenzee. Het verbranden van de "olie ging gepaard met een zwa re rookontwikkeling. Het woonhuis, dat er vlak naast lag, kon gespaard blijven, maar liep wel (Ingezonden mededeling) Voor hoofdpijn, migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit, ischias, kiespijn, zenuwpijn en menstruatiepijnen hebt U een antineuralgicum met zeer grote pijn stillende kracht nodig. Dat is Togal. Bij apoth. en drog. Togal 0.95; 2.40; 8.88. veel waterschade op. Begrijpelijk, dat de brand veel be- langstelling trok. De schade moet zeer aanzienlijk zijn, maar de heer J. Goe- degebuure is verzekerd. GOES De putten en bulten zijn voor een groot deel verdwenen uit de rijksweg tussen Goes en 's Heer Hendrikskinderen, waarmee echter niet gezegd kan worden dat het gemotoriseerd verkeer nu weer met volle snelheid dat gedeelte van de rijksweg kan pas seren. In opdracht van Rijkswaterstaat hebben de gebr. Geldof uit Serooskerke dit stuk van de weg op de schop genomen. De weg zal een gedaanteverwisseling ondergaan. Daar waar de aanslui ting met de weg naar Noord-Beveland werd verkregen zal een vierbaansweg worden aangelegd over een .lengte van 400 meter. De rest blijft tweebaans. Wel zullen er twee van de vier bochten in dit gedeelte verdwijnen, zodat het „bochtenwerk" minder wordt. Rijkswaterstaat heeft de uitvoering van dit karwei aangepakt om een be ter geheel te verkrijgen in verband met de weg naar Noord-Beveland. Na de voltooiing zal ongetwijfeld een prachtig stuk weg tot stand-zijn gekomen. Thans is het voor de automobilisten nog nood zakelijk om voorzichtig te rijden, maar over enkele maanden kunnen zij ge bruik maken van een wegdek, zo glad als een scheermesHet ligt in de be doeling om het werk in 'september op te leveren. Vanaf de bebouwing bij Goes tot even voorbij café d'Oranjeboom te 's Heer Hendrikskinderen wordt de rijksweg onderhanden genomen; een lengte van ongeveer 1200 meter. Banen Op de plaats waar de weg van Noord-Beveland uitmondt op de rijks weg zal een vierbaansweg worden gecreëerd over een lengte van 400 meter en met twee banen links en twee banen rechts van de weg. Boven dien zullen de nodige in- én uitvoer- stroken niet ontbreken. De tweebaans- wegen krijgen een breedte van 6.40 me ter. Het andere gedeelte blijft twee baans. Twee van de vier bochten zul len verdwijnen. De fietspaden zullen over de gehele lengte verdwijnen. Daarvoor in de plaats komen parallelwegen voor het langzame verkeer, dus ook voor de fiet sers. Het voornemen bestaat om eerst de parallelwegen aan te leggen, waar door het mogelijk is om eenrichtings verkeer in te voeren. De zuidelijke pa rallelweg zal volgende week voor dit doel opengesteld worden. Voor 's Heer Hendrifcskinderen be tekent de uitvoering van dit project een grote verbetering. De aansluiting met het dorp zal aanzienlijk verbe terd kunnen worden. Er zal onder meer een verkeersdruppen worden aangelegd, waardoor de aansluitende weg in tweeën wordt gesplitst. Verder zal aan de andere kant. de noordelijke zijde, een parkeerterrein worden aangelegd ten behoeve van de twee café's en het sportterrein De weg die langs de café's loopt wordt nl. opgenomen in het tracee van de Parallelweg. Bewerkelijk Het geheel is een bewerkelijk karwei. Voor de afvoer van Tiet water uit het Goese polder zal een duiker worden ge legd ter vervanging van het zgn. zwar te sluisje. Dit werk zal uitgevoerd wor den in drie fasen, omdat het verkeer niet belemmerd kan worden. De zuide lijke fase is thans voltooid. Deze duiker wordt afsluitbaar ge maakt met een zgn. schuifschacht. Dit is noodzakelijk, omdat de 's Heer Hen- BRUINISSE. In het Hervormd Ver enigingsgebouw te Bruinisse heeft de Openbare Lagere School een Ouder avond gehouden die zeer goed werd be zocht. De voorzitter de heer M. E. Ju- melet heette de aanwezigen welkom, namens de gemeente waren tegenwoor dig burgemeester H. van de Linde, wethouder Van Gilst en de raadsleden Bal en v. d. Velde. De leerlingen uit de vierde klasse lie ten ter inleiding enige zangnummer tjes horen, terwijl daarna leerlingen uit verschillende klassen proza en poë zie declameerden. De heer L. Brouwer, onderwijzer aan de school, die enige jaren het onder wijs in Nieuw Guinea heeft gediend, vertelde interessante bijzonderheden over het land, dat tegenwoordig zoveel in het nieuws is. Na de pauze gaf de heer Van Weele een overzicht van het afgelopen school jaar. waarin mevrouw Van Oorschot en de heer De Haan als nieuwe leer krachten hun hitrede deden in de school. Als leden van de Oudercommissie werden met bijna algemene stemmen herkozen de heren M. E. Jumelet en L. A. Jonker v. d. Zande. Een beeld van de werkzaamheden van de rijksweg tussen Goes en 's Heer Hendrikdkinderen en van het drukke verkeer, dat zich lang zaam voortbeweegt. drikskinderendijk als waterkerende bin nendijk fungeert. Een ander facet van het werk is voorts het van plaats veranderen van de vele kabels en leidingen, die zich in dit weg gedeelte toevinden. Zij worden zodanig geordend, dat de nutsbedrijven hun ka bels kunnen vinden in de bermen van de weg. Zo kreeg ieder bedrijf een eigen berm toegewezen. Al met al is het project wel niet- zo omvangrijk, maar toch beweiVi kelijk. In september zijn de werk" zaamheden klaar. Het zal straks ongetwijfeld een grote verbete ring zijn. Rijkswaterstaat be wijst daarmee het verkeer een grote dienst. En dat verkeer wordt steeds intensiever. Daar om is het zo belangrijk, dat alles wordt gedaan om de verkeers veiligheid te bevorderen. ST. ANNALAND. De vereniging tot Stichting en Instandhouding van de School met den Bijbel hield jaarverga dering in een lokaal van -de School met den Bijbel onder voorzitterschap van de heer G. J. BreaiS F.zn., Uit het jaar verslag van de secretaris, de 'heer Johs. B. van Dijfce bleek, dat het gemiddel de .aantal leerlingen 197 bedroeg. In april moest onderwijzer P. van Belzen in militaire dienst. In de vacature ont staan op 1 december 1956 door veffc trek van mej. G. Knuist werd voorzien door de benoeming van mej. J. Hen- driikse. Mej. Boender uit Tholen geeft naast de beide onderwijzeressen hand- weifamderwijs. Het aantal leden toe. droeg 157. In het afgelopen verenigirags- j.aar nam ds. P. Westland afscheid als erevoorzitter, in verband met zijn ver trek naar Groot-Ammers. Uit de rekening en verantwoording van de boekhouder J. van Luijk bleek, dat over het afgelopen boekjaar een batig saldo was van ƒ392,35. Het perio- diek aftredende bestuurslid Anth. J. Slager werd herkozen, terwijl in de plaats van de heer Ghr. Heijboer, die niet herkiesbaar was werd gekozen als lid: van de Commissie van Schooltoe- zicht de heer M. Bruijnzeel. Tijdens de rondvraag deed de voorzitter enkele-me- dedelingen, n.l. dat onderwijzer J. van den Bos de school per 1 oktober 1962 gaat verlaten. In de komende vacature hoopt men tijdig te kunnen voorzien. Verder werd medegedeeld, dat er voor lopig nog ,geen kans is op een nieuwe school, daar er nog urgenter gevallen zijn. Verder werd op geattendeerd, dat het wenselijk zou zijn niet om kwart voor 9, maar om 9 uur te beginnen. Op voorstel van de heer J, Ha,ge werd de oudvoorzitter P. Qui'st benoemd -als ere voorzitter in de plaats van ds. P. West- land. Een van de misverstan den die in ons volksleven het diepst ingevreten zijn is het misverstand rondom ons dagelijks brood. Als kwajongens hun schoenen stukvoetballen gaan ze over de knie, maar als ze een korst brood verdonke remanen door hem in de vuilnisbak te stoppen, krij gen ze een „preek". Waarom? Omdat brood meer waard is dan schoenen? Dit schijnt men wel te denken, maar het is een voudig fout gedacht. Het misverstand van het brood is nog steeds niet van de baan. Als persfotografen een lialf brood uit de vuil nisemmer zien steken ma ken ze een foto en dan is er altijd wel een redacteur bij de hand die er een keu rig bespiegelend woordje bij schrijft. Zo in de trant van: „Zijn we het nu al vergeten?". Maar als iemand 36 zo merjurken. in de kast heeft, hangen, elke maand een brasfuif geeft en kapitalen nodig heeft voor alcoholica en tabakswaren dan zien we dit plotseling in een an der licht. Waarom? Nogmaals, omdat wi jin etenswaren meer zien dan alleen maar materie. Rede lijk is dit niet, en logisch evenmin. In de oorlog hadden we gebrek aan brood, akkoord, maar ook gebrek aan zout, zeep, wol, hout, katoen of noemt u maar op. Er zijn duizenden omge komen van de honger, maar ook duizenden van'de kou, toch hebben we om wat voor reden dan ook meer ontzag voor een bo terham dan voor een kit kolen. Een merkwaardige ge spletenheid die niet een twee drie weg te reden- ren valt. Wij vertonen een specia le enghartigheid als het om brood gaat, maar bakste nen waar we onze comfor tabele huizen van bouwen laten ons koud. Denken we soms dat het brood van God komt en de bakstenen van de fabriek? Dan is dat een onchris telijke gedachte. Morgen is het biddag voor gewas en arbeid. In de Christelijke kerken zal gebedn worden voor het dagelijks brood. Maar we tasten principieel mis als we hierbij alleen aan onze leeftocht denken. Het is niet overbodig er op te wijzen dat het mor gen om een diepere ver antwoordelijkheid gaat, om een bewust leven in afhan kelijkheid van God. Want als God in zijn goedgun stigheid het koren laat groeien, dan is het dezelf de goedgunstigheid die de hand van de chirurg be stuurt. Er 'is geen reden om in het eerste de goed gunstigheid Gods te zien en in het tweede geknutsel van onszelf. Het belijden van de kerk staat hier pal, haalt een streep door elke gespletenheid en roept op tot erkenning van onze af hankelijkheid van God.... in alles. De catechismus laat hier geen plaats voor misver standen. In het antwoord op de vraag „Welke is de vierde bede", zegt het oude leerboek: „Wil ons in alle behoeften van het li chaam verzorgen", en dan komt het „opdat wij daardoor erkennen dat Gij de enige oorsprong van alle goed zijt, en dat noch onze zorg en arbeid, noch Uw gaven zonder Uw ze gen ons gedijen, en dat wij derhalve ons vertrou wen van alle schepselen af wentelen en op U alleen stellen". Wij bidden morgen om brood, wat meer zegt, om gezegend brood. En hope lijk bidden wij er ook van- daag om, en ook volgende week. Het gaat morgen om het beleven van een diepere verantwoordelijkheid, zo schreven we. Die verant woordelijkheid bestrijkt niet alleen ons eigen leven, maar vooral ook het leven van de ander, van de naas- te. In de vierde bede staat niet „Geef mij heden mijn dagelijks brood", maar „geef ons heden ons dage lijks brood". Het gaat niet om de enkeling, ook niet om de groepmaar om de gemeenschap in de wereld wijde betekenis van het woord. De vierde bede heeft iets ontfermends omdat de Chi nees en de Indiër, de Ja panner en de Indonesiër er in betrokken worden. De honger van het oosten hangt als een besmettelijk gezwel aan de rijkdom van het westen en maakt die rijkdom zelf ziek. Er is maar een balsem die dit proces kan keren. Dat de bede „Geef ons heden ons dagelijks brood". Dat wil zeggen: Geef ons Uw zegen, opdat wij door Uw geest gestuwd de bereid heid, krijgen van onszelf, van onze eigen oogst, van onze eigen arbeid en pan onze eigen provisiekast af te zien en gericht te zijn op de ander, de naaste, die hulp behoeft. Pas dan mogen we ver trouwen op het woord van Christus, die gezegd heeft „ZÖekt eerst het koninkrijk Gods en al deze dingen zullen u bovendien ge schonken worden". NIEUWVLIET. In de Stadsher berg werd de ouderavond van de Orrèn- bare Lagere School gehouden. De voor zitter van de oudercommissie, de heer P. Riemens, opende deze avond met een welkomstwoord, waarna hij het ver dere gedeelte van de avond opdroeg aan het onderwijzend personeel en de leer lingen voor de afwerking van het pro gramma. Voor de pauze werden door de kinderen van de drie laagste klassen enkele leuke kinderschetsjes opge voerd. Daarna kwamend e drie hoogste Wassen op het toneel mete nkele vrij leuke toneelstukjes waaraan veel aan dacht besteed werd. GOES. De gemeenteraad van Goes heeft gisteravond slechts een minuut per agendapunt nodig gehad. Omdat de agenda -slechts twee punten bevatte kon de burgemeester, mr. F. G. A. Hu- ber, na ,twee minuten de openbare ver gadering sluiten. Overigens betekende dit niet dat de dames en heren raads-- leden naar huis konden want daarna werd in een informele zitting de nota van B. en W. over de kwestie van de erfpachten in de gemeente uitvoerig be sproken. Dit probleem had allang de aandacht van het college. De twee agen dapunten hadden niet veel te betekenen. Het aanbrengen van een teerlaag op de weg Goes naar Kattendijke werd- onder hands aanbesteed aan het aannemings bedrijf N.V. Aug. van Dijck Petit te Bergen op Zoom. De kosten zullen ech ter niet alleen door de gemeente ge dragen worden, de tertiaire wegenver ordening verplicht Gedeputeerde Staten tot een subsidie van 65 procent van het totale bedrag. De riolering in de Zonnebloemstraat werd na een aanbe- stedmg op uitnodiging tenslotte gegund aan de laagste inschrijver.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3