Dames Drs. ROEMERS: GEEN POLITIEKE STUNT BEETJE HONGER OM MEER TE VERDIENEN met NeoSilvlkrin Neo-Silvikrfn Russische plagerijen in luehtcorridor Berlijn Een ons broodbeleg valt meestal ivel mee maar in Den Haag valt het soms tegen Verwarring over „aankoop van bommenwerpers" door Congo AUTO IN GRACHT: MAN VERDRONKEN handen HAMEA-GELElHEüIül Huisvrouw in vlammen IN HET ZUIDEN Massaspel van jeugd bij koninklijk bezoek Groot of klein, elk écht genoegen haalt u even uit de sleur. Neem Arsenal: een gróte sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigensrookt al Arsenal? N.V.V. streeft naar soepeler spel Kroesjtsjef verklaart voedseltekort Nog meer Stop roos en haaruitval Hechtenis van Nederlander in België verlengd BABY OVERLEDEN Pokken: weer elf mensen opgenomen in Zuid-Wales Bromfietser onder trein BRITSE MILITAIRE AUTO BESCHOTEN DOOR STOPLICHT Ontmoetingscentrum als bron voor hulp Maandag 12 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Het GNDERonsje Van een onzer verslaggevers DOTTERDAM Een uitgebreid onderzoek, dat een aantal van onze verslaggevers in verscheidene plaatsen bij diverse win kelbedrijven heeft ingesteld, leidt tot de conclusie dat het met het geven van onderwicht met voorverpakt broodbeleg over het al gemeen wel meevalt. Den Haag sloeg het slechtste figuur. Dat van een georganiseerde benade ling van de klanten niet kan worden gesproken blijkt uit de omstandigheid dat van één winkelbedrijf in één zelfde stad het ene filiaal zich goed aan het gewicht houdt 'en bij het andere filiaal slordigheden voorkomen. De pakjes worden in de winkels zelf klaar gemaakt. De correctheid van het gewicht weerspiegelt de betrouwbaar heid van het snijdend personeel en de doeltreffendheid van het toezicht van de wihkelchef. CENTRALISATIE Inmiddels wordt bij minstens één grootwinkelbedrijf overwogen het voor verpakken van broodbeleg plaatselijk te centraliseren. Ook meer vleeswaren- fabrikanten gaan binnenkort verpakte en afgewogen vleeswaren in de handel brengen. In een aantal willekeurig gekozen plaatsen waren de ervaringen van onze verslaggevers aldus: DEN HAAG: In een filiaal van een grootwinkelbedrijf bleken drie van de vier nagewogen pakjes ham in plaats van een ons negentig gram te wegen. Het vierde pakje woog tachtig gram. De verslaggever ging huiswaarts met een, speciaal voor deze gelegenheid ge sneden pakje van ruim honderd gram. Thuis bleek dat de onderste plak uit louter vet bestond. In een filiaal van een ander grootwin kelbedrijf woog een pakje ham van een ons honderd gram, maar een pakje pekelvlees van een ons woog negentig ?ram. Het verschil werd terugbetaald, n een zelfbedieningswinkel van een derde grootwinkelbedrijf was met het oog op het gevorderde uur de weeg schaal niet beschikbaar: die werd schoon gemaakt. Het meegevoerde pakje ham bleek thuis bij nawegen het juiste gewicht te hebben. PRECIES OF MEER ARNHEM: Een uitgebreide serie steekproeven met diverse levensmidde len in verscheidene winkels had tot resultaat dat voor het grootste deel van de goederen het aangegeven gewicht precies bleek te kloppen. Van de rest was het gewicht iets hoger dan op de pakjes stond aangegeven. ROERMOND: Hier werd dezelfde er varing opgedaan als in Arnhem. In één winkel wogen twee maal een ons kaas twee maal een ons. In een andere winkel woog een ons gekookte lever 103 gram. VENLO: Een onderzoek in drie van de zes grote supermarkten, die de stad rijk is wees er op dat het gewicht over het algemeen gehaald wordt. Karton nen schaaltjes en cellofaanpapier wa ren bij soepvlees en andere vleeswaren niet bij het gewicht inbegrepen. Bij het broodbeleg was het gewicht wel eens vijf gram te weinig. MENSELIJK Rotterdam: In een supermart bleek elk pakje ham het juiste gewicht te hebben. Tien pakjes tegelijk op de schaal gelegd bleken bij elkaar vijf a zes gram méér dan een kilo te wegen. Op de voorraad van meer dan honderd pakjes gehakt vonden wij na lang zoe ken vier pakjes waarvan de aangege ven prijs niet in overeenstemming was met bet gewicht. Twee keer een of twee cent in het nadeel van de consument, de beide andere keren tweemaal drie cent in het nadeel van het bedrijf. De afdelingschef noemde het mense lijke fouten. Alleen al voor de zater dagse verkoop moeten enige duizenden pakjes worden klaargemaakt. Een ex tra-controle zou het produkt alleen maar duurder maken; wel worden er van tijd tot tijd steekproeven genomen. DROOGVRIEZEN Groningen: Het onsje ham wès honderd gram. De leverkaas was enkele grammen meer, maar dat sur plus werd te niet gedaan doordat het pakje boterhammenworst iets beneden het gewicht bleef. De gewichten waren inclusief het kartonnen schaaltje, mits gaders enkele velletjes dun papier te gen het aan elkaar kleven van de pak jes beleg. De boterhamworst had al wat langer in de koelkast gestaan en was wat drooggevroren. De Provinciale keuringsdienst van waren te Groningen laat heel wat ons jes meer nawegen dan onze verslag gever heeft gedaan. Beider ervaringen kloppen echter met elkaar. De direc teur van de dienst, dr. G. F. Wilmink, deelde mee: „Het is gebruikelijk om bruto voor netto te verkopen". In zelfbedieningszaken, waar de ons jes vleeswaren van te voren worden klaargezet, wordt zo is de conclu sie van de dienst uitgegaan van het juiste gewicht. Door het bewaren droogt het artikel ook in koelkas ten echter enigszins in en verliest het aan gewicht. De dienst constateert nog al eens onderwicht. Er wordt dan gewezen op het gewichtsverlies en ge adviseerd tot een extra plakje voor het indrogen. WEEGSCHAAL! De twijfel over het ons ham werd gezaaid door een onderzoek van de Nederlandse consumentenbond. Een steekproef van de bond bij acht Haagse winkels, die voorverpakt broodbeleg verkopen wees uit dat van de acht on zen ham er vijf onder de honderd gram waren. De consumentenbond heeft een prak tische oplossing voor de situatie, die zou kunnen leiden tot onprettig wan trouwen in de leverancier: een weeg schaal bij de uitgang van de winkel. De ervaringen van onze verslaggevers op dit punt waren uiteenlopend. In sommige winkels was in de ruimte voor het publiek geen weegschaal te ontdekken, in andere winkels weer wel, maar in enkele daarvan waren ze pas na enig zoeken te vinden. Dit is het Haagse ons ham dat tenslotte een ons bleek te zijn. Maar was alle ham toen wel ham? IN ROTTERDAM Proef met twee nieuwe postzegelautomaten ROTTERDAM. In de hal van het Rotterdamse stationspostkantoor, aan het Delftseplein, wordt veertien dagen lang een proef genomen met twee voor Nederland nieuwe postzegelautomaten. Een van de apparaten, voor zover be kend een wereldprimeur, levert elek trisch na inworp van twee dubbeltjes vijf postzegels van vier cent of na in worp van twee kwartjes en een dubbel tje, vijf postzegels van twaalf. Uit de andere automaat, die met de hand moet worden bediend, komt, nadat er een gulden in is gegooid, naar keuze een mapje met 25 postzegels van vier of een mapje met vijf postzegels van twaalf en tien van vier cent. LEOPOLDSTAD (Reuter) Een be richt dat de Congolese regering voorne mens zou zijn een aantal Amerikaanse bommenwerpers van het type B-26 aan te kopen heeft nogal verwarring gezaaid. In Leopoldstad verluidde dat de inko per van de regering die daarvoor naar Amerika was vertrokken, zou zijn terug geroepen nadat er diplomatieke druk op premier Adoula was geoefend. Men achtte de koop van de toestellen gezien de deplorabele toestand van Congo's schatkist niet verantwoord en zag er slechts een middel in om druk te oefenen op de aanstaande samenkomst met de Katangaanse president, Moise Tsjombe. Bovendien toonden de Verenigde Na ties zich gebeld omdat zij niet in de koop waren gemengd hoewel de Volkerenor ganisatie nog steeds het grootste deel van de Congolese liquide middelen moet verschaffen. Uit Washington werd vernomen dat de Verenigde Staten misschien bereid zou den zijn een viertal B-26,s te verkopen, maar alleen voor gebruik als transport toestel. Tot nu toe had er zich echter geen Congolese inkoper gemeld. President Tsjombe is inmiddels naar Brazzaville in Congo's gelijknamige buurstaat gereisd om voorbereidingen te treffen voor het gesprek van donderdag met Adoula, in het aan de andere kant van de rivier de Congo gelegen Leopold stad. Vandaag zou Tsjombe, die van Adoula en van de Verenigde Naties waarborgen heeft gekregen voor zijn veiligheid, naar Elisabethstad terug keren. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Een personenauto met I twee jonge Amsterdammers is in de vroege ochtend van zaterdag de Schip- lersgracht in Amsterdam ingereden. De lestuurder, d» 22-jarige dakbedekker E. Greve, kon door politiemannen van het| bureau Daniël Meijerplein worden gered. Voor de even oude scheepsjongen P. J. L. I Pauel kwam die hulp te laat De beide mannen hadden elkaar in een café op de Zeedijk ontmoet. Greve vroeg te mogen rijden, wat de scheepsjongen goed vond. Hij wist echter niet dat de| dakbedekker geen rijbewijs had. LEEUWARDEN (ANP). De ge meenteraad van Leeuwarden heeft zich tegen fluoridering van het drinkwater- verklaard. Burgemeester Van der Meulen noem de het tandbederf geen gevolg van ge brek aan fluoride, maar van slechte voe dingsgewoonten. (Ingezonden mededeling UAMCA.r ruw of schroot Eigen nieuwsdienst TILBURG Aan de viering van het zilveren huwelijksfeest van het konink lijk paar zullen driehonderd jongens en meisjes uit de drie zuidelijke pro\ cies luister bijzetten. Op 8 mei voeren zij bij het bezoek van het koninklijk gezin in de Tilburgse Brabanthal een spel uit onder de titel Heerschappij der dieren. Jan Naaijkensl lichaam. Beiden zijn ter verpleging schreef het en Wim Bary voert de regie.naar de Clarastiohtlng gebracht. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Door panische schrik gegrepen vluchtte de 26-jarige mevrouw E. Menke-Vaassen zondag morgen uit de keuken naar het balcon waardoor zij in nog groter gevaar kwam te verkeren. Terwijl zij bezig was met koffie te zetten, loste haar uit een kunststof ge maakte onderjurk zich plotseling op in een enorme steekvlam. In de buiten lucht vatten ook haar overige kleren vlam. j Haar door haar gegil gealarmeerde echtgenoot, de 25-jarige monteur H, B. Menke, rukte ijlings het kleed van de tafel en trachtte daarmee de vlam men te doven, waarbij hij brandwon den aan zijn rechterarm en beide han den opliep. Zijn vrouw was er erger aan toe: zl] kreeg brandwonden over haar gehele MAANDAG 12 MAART I RADIO Ochtend HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.- berichten; 7.10 Grammofoonmu- ziek; 7.20 Sportuitslagen van za terdag; 7.30 Gewijde muziek; 7.50 Het brood des levens, medi tatie. 8.00 Nieuws; 8.15 Radio- krant; 8.35 Lichte grammofoon- muziek; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Kamermuziek (gr); 10.20 Theologische etherleergang; 11.05 Zangrecital; 11.35 Lichte grammofoonmuziek. Middag 12.25 Voor boer en tuinder, le zing; 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Koor zang: 12.53 Grammofoonmuziek, eventueel actualiteiten; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte orkestmu ziek; 13.45 Volksliederen; 14.05 Schoolradio; 14.35 Oude muziek; 15.00 Pianomuziek; 15.35 Lichte orkestmuziek; 16.00 Bijbelover denking; 18.30 Kamermuziek; 18.50 Pianomuziek (gr.); 17.00 Voor de kleuters: 17.15 Voor de jeugd; 17.30 Jazzmuziek (gr.); 17.40 Beursberichten; 17.45 Re geringsuitzending: Aanpassings problemen in Nieuw-Guinea, door dr. P. J. van Dooren. Avond 18.30 19.00 18.00 Kerkorgelconcert; Lichte orkestmuziek; Nieuws en weerbericht; 19.10 Op de man af. praatje; 19.15 Kamer muziek; 19.30 Radiokrant; 19.50 Lichte muziek en zangsolisten; 20.15 Piano te koop, hoorspel; 21.10 Spaanse koorzang; 21.40 Ka mermuziek; 22.00 Parlementair commentaar; 22.15 Amusements muziek; 22.30 Nieuws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boekbe spreking; 23.05 Muzikale vraag baak; 23.40 Lichte grammofoon muziek; 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. Ochtend VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym nastiek; 7.20 OchtendVaria (gr.); 8.00 Nieuws; 8.15 Klankjuwelen (gr.); 9.00 Gym. voor oudere luisteraars; 9.10 De groente man; 9.15 Werken uit de Duitse Barok (gr.); 9.40 Morgenwijding; 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.); 11.00 Omroeporkest en solist: klassieke muziek; 11.45 Voor dracht. Middag 12.00 Licht ensemble met solis ten; 12.30 Mededelingen ten be hoeve van land- en tuinbouw; 12.33 Voor het platteland; 12.43 Een lied en een vleugel, 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen en grammofoonmuziek; 13.25 Beurs berichten; 13.20 Promenade-or kest en solisten; 14.10 Klassieke kamermuziek; 14.40 Klassieke muziek (gr.); 14.50 Corruptie in het bedrijfsleven, lezing; 15.05 Radio Matinee (gr.): klassieke muziek; 16.30 Orgel en zang: lichte muziek; 17.00 Voor de pad vinders; 17.15 Grammofoonmu ziek voor de jeugd; 17.50 Mili tair commentaar. Avond 18.00 Nieuws; 18.15 Politieke le zing; 18.25 Concoursmuziek 1962 (V); 18.50 Openbaar Kunstbezit; 18.00 La forza del destino, ope ra (verkorte uitvoering, gr.); 19.55 Grammofoonmuziek; 20.00 Nieuws; 20.05 De Radioscoop; 22.30 Nieuws en mededelingen; 22.40 Actualiteiten; 23.00 Jazz So ciëteit: 23.30 Licht ensemble; 23.55-24.00 Nieuws. I TELEVISIE Avond NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht. VARA: 20.20 Achter het nieuws; 20.35 Filmvenster, 21.10 Fiesta Gitara. 21.50 Interpol, Ingezonden mededeling) Van onze economische redactie UTRECHT. „Niet om der wille van een politieke stunt zet het N.V.V. de samenwerking tussen de vakcentralen en in de Stichting van den Arbeid op het spel", zei voorzitter drs. D. Roemers tot het hoofdbestuur. „Deze crisis in het loonoverleg was niet te vermijden omdat het N.V.V. in geweten verplicht is de jongste aanwijzing van de regering naast zich neer te leggen." MOSKOU (Reuter, AP). Het te-doormaken. Zoveel was er toch wel kort aan levensmiddelen is volgens pre- mis daarmee dat hij het nuttig vond mier Kroesjtsjef indirect het gevolg van de gestegen levensstandaard in de Sow- jetunie. Het tekort zou niet zijn ont staan, zo redeneerde hij, als de belas tingen niet waren Afgeschaft, de lonen niet waren verhoogd, de zevenurige werkdag niet was ingevoerd. Het volk had dan wel met minder voedsel tevre den moeten zijn. Kroesjtsjef gaf deze verklaring aan het einde van een besloten vergadering van het centrale comité van de com munistische partij van de Sowjetunie. De tekst van zijn rede van vrijdag werd zondag in Moskou gepubliceerd. Het was niet de enige verklaring die Kroesjtsjef gaf voor de moeilijkheden met de landbouw en de veeteelt. Er was volgens hem ook iets niet m orde met de voorschriften die gelden voor de collectieve boerderijen. Die voorschrif ten noemde hij uit de tijd. Zij zuilen door nieuwe vervangen worden. Niettemin bestreed Kroesjtsjef de op vatting van het westen dat de Rus sische landbouw en veeteelt een crisis flngezonden mededeling) Kuurflacon Neo-Sitvikrin voor 1 maand f7.60 Voor de dagelijkse haarverzorging is er Silvikrin Lotion. Eerst komt roosdan volgt haar uitval de hoofdhuid verhoornt en kaalheid is het einde. NEO-SILVIKRIN bevat In de juiste verhouding alle 18 natuurlijke op bouwstoffen, die ook uw haar nodig heeft. En daarom Is NEO-SILVIKRIN hit middel tegen roos en haaruitval. de biologische haarvoeding BRUSSEL (AP). Het lagere ge rechtshof in Brussel heeft de hechtenis van de Nederlander Jacobus van S. (47), die vorige maandag is gearresteerd op beschuldiging van bankbreuk, zwendel en verduistering, met een maand ver lengd. Van S. had in België een combinatie van een pool en verkoop van huishou delijke artikelen op touw gezet onder de naam Lotto. Bij dit systeem behield elk totoformulier twee jaar zijn aankoop- waarde, te besteden aan goederen die door Van o. konden worden geleverd. De Belgische justitie is van oordeel dat de Nederlander zich schuldig heeft gemaakt aan het organiseren van loterij en zonder de vereiste vergunning, ver koop van produkten tegen prijzen die de werkelijke verkoopwaarde ver te boven gingen en wederrechtelijke onttrekking van geld aan zijn onderneming. op te merken dat in de Verenigde Sta- ten, een land met hoog ontwikkelde landbouw en veeteelt, zeer velen hon ger leden en dat in dat land vijf mil joen mensen werkloos waren. Het zou met de Russische landbouw beter gaan indien de boeren beter leer den werken met hun tractoren en ande re landbouwmachines. In de handen van een goede gebruiker zijn die machines volgens hem te vergelijken met een viool in de handen van David Oistrach Dit standpunt verkreeg de algehele goedkeuring van de bestuurderen, die zaterdag in Utrecht steun toezegden aan de dagelijkse leiding van het ver bond bij het bewandelen van de weg naar een nieuw systeem van loonvor ming, waarbij „het soepeler spel van loven en bieden" werd aanbevolen door de heer W. F. van Tilburg, algemeen secretaris. AFKEURING Voor de loonpolitiek van de rege ring had niemand een goed woord over. Het woord „faillissement" viel dan ook herhaaldelijk uit de mond van de heer Van Tilburg, die een overzicht gaf van de huidige situatie. Ook de vertegen woordigers van de bedrijfsbonden ga ven eenstemmig blijk van hun afkeu ring, waarbij de bouwnijverheid zelfs betwijfelde of het wel juist was, dat het N.V.V. heeft meegewerkt aan de overeenkomst van Oud-Wassenaar. De enige redding die het bestuur nog zag was de commissie-Schouten. Deze commissie uit de Sociaal-Econo mische Raad zoekt naar een basis voor een nieuwe loonpolitiek. Een gezamen lijk standpunt schijnt in het verschiet te liggen. „Daarop moeten we alle krachten concentreren" meende de heer Van Tilburg, die de daadwerkelijke verantwoordelijkheid voor de loonvor ming naar de organisaties van werk gevers en werknemers verlegd wilde zien. Toezicht van de regering achter af zou dan aanvaard kunnen worden. Een dergelijke oplossing moet snel ko men, oordeelde de algemeen secretaris, „omdat de kans niet gering is dat het in de loonpolitiek tot een explosie komt". SPAARREGELING Ook de confessionele vakbonden (K.A.B. en C.N.V.) ontkwamen niet aan felle kritiek van de zijde van het N.V.V „Dubbelslachtigheid" werd de zuster organisatie» verweten, vooral nu be kend is geworden, dat het voorstel van K.A.B. en C.N.V. aan de directie van de Aku weliswaar een aanpassing van de cao aan de algemene aanwijzing in hield, maar waarbij het nadelige ver schil op een geblokkeerde spaarreke ning van de werknemers zou moeten worden gestort. Zestig contracten, waarover reeds overeenstemming was bereikt, moeten worden herzien en aangepast. Maar de heer Roemers had de vaste overtui ging dat deze contracten toch wel uit gevoerd zullen worden „met of zonder aanwijzing". En daarmee riep de voor zitter opnieuw het spook van de zwar te lonen op, die in de vorm van aller lei versierselen ook al in de ambtena renwereld opgang maken. BEDREIGING De zwarte loonvorming heeft zo'n omvang genomen, dat het N.V.V. zich afvraagt of de regering soms met oog kleppen loopt. De werkelijk uitbetaal de lonen zijn namelijk vaak meer dan het dubbele dan wat toegestaan is vol gens de voorschriften, merkte secretaris Van Tilburg op. „Een aantasting van het gezag en een bedreiging van de democratie". Zo zag het bestuur deze toenemende overtredingen van de rechtsregels. Daarom keerde voorzitter Roemers zich ook zo fel tegen dege nen, die het N.V.V. verwijten politiek te bedrijven. „Gij ondermijnt het gezag van de overheid en de Stichting van den Arbeid en speelt de extremisten in de kaart Juist uit onze verantwoor delijkheid voor de democratie hebben wij gesproken." Vuistslagen op het spreekgestoelte begeleidden deze woor den die een luid applaus ontlokten. Van onze correspondent LONDEN. In het Zuiden van Wales groeit de vrees voor de pokken. Giste ren overleed er een baby van negen maanden, een meisje, aan de ziekte. Dat was het vierde sterfgeval sinds het begin van de infectie in het dal van de Rhondda. Twee pokkenpatiënten van de 23 die zijn opgenomen waren gister avond ernstig ziek. Bij acht van de 23 atiënten is vastgesteld dat zij inder- aad pokken hebben. Bij de vijftien an deren zijn mensen die nog onlangs wa ren ingeënt tegen deze ziekte. Hun toe stand is bevredigend. Zaterdag werden liefst elf mensen met pokkenverschijn- selen in ziekenhuizen opgenomen. Bij de nieuwe patiënten zijn een va der van 46 jaar en zes kinderen, die in leeftijd variëren van zeventien tot elf jaar; hun moeder was vrijdag al op genomen. Van een andere familie zijn alle acht leden in ziekenhuizen opgeno men en de echtgenoot van een zwan gere vrouw die onlangs aan de pokken was overleden is nu ook door de ziekte getroffen. Zeer veel zorg maakt men zich over een ambtenaar die pokken heeft. Hij was de laatste tijd namelijk met zeer veel mensen in contact gekomen en kan dus velen hebben geïnfecteerd. Hij werkte in de klinieken waar tegen pok ken wordt ingeënt. Ook de vrouw van deze ambtenaar die zieken thuis be zoekt kan een contactpersoon zijn. Aan mensen die met dit echtpaar in aanra king zijn gekomen is dringend verzocht zich te laten vaccineren. Eigen nieuwsdienst HEEMSTEDE De 25-jarige bromfiet ser G. W. Rolvers uit Vogelenzang is zaterdag bij een ongeluk op een met knipperlichten beveiligde spoorwegover gang in Heemstede omgekomen. Hij botste eerst tegen de trein HaarlemLeiden. Na de botsing bleef hij op de naastliggende rails liggen. Daar werd de man door de trein LeidenHaarlem overreden. (Ingezonden mededeling) Van onze correspondent BERLIJN. De Russen hebben zich de jongste dagen opnieuw schul dig gemaakt aan plagerijen in de luehtcorridor naar Berlijn. Om de Westelijke radarcontrole te storen lieterl zij door vliegtuigen metaal- afval afwerpen. Het verkeer van de Westelijke geallieerden met Ber lijn heeft van de Russische actie echter geen belemmering ondervon den. Volgens een Amerikaanse woordvoerder kwam dat omdat ra darcontrole niet het enige middel ter beveiliging van het luchtver keer is. Het is vorder de afgelopen dagen bekend geworden dat de Russen half februari hebben gepoogd een Ameri kaans transportvliegtuig tot lenden te dwingen. De Amerikaanse piloot heeft zich echter door de Russische MIG- jager niet van de wijs laten brengen en is normaal op zijn plaats van be stemming, Tempelhof in West-Berlijn, geland. Voorts zouden de Russen vrijdag be langrijk moer vluchten dan gebruike lijk voor het luchtverkeer in de corri dors «bben aangemeld. Volgens som mige berichten zouden 24 Russische militaire transportvliegtuigen van de luchtcorridorg gebruik hebben ge- maakt. Een ander incident in de kwestie- Berlijn was dat een auto van de Brit se militaire missie bij het Russische hoofdkwartier te Potsdam zaterdag nacht buiten Berlijn door Oostduitse grenspolitie werd beschoten waarbij de chauffeur gewond raakte. Volgens de lezing van de Oostduit sers was de chauffeur door het stop licht van de grenspolitie gereden. Na dat er eerst waarschuwingsschoten wa ren gelost had men de banden van de auto stukgeschoten. De Oostduitse po litie leverde het inzittende lid van de Britse militaire missie uit aan de Rus sische militaire autoriteiten. De kwestie-Berlijn is tenslotte een van de voornaamste onderwerpen ge weest van het overleg tussen de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken Rusk en zijn Westduitse ambtge noot Schroder, gisteren te Lausanne. De ministers waren het erover eens dat het vraagstuk van de beperking van wapening voor het Westen geen aanleiding mag zijn voor het doen van concessies bij de regeling van het pro bleem Berlijn. In navolging van het Engelse voor beeld is op het buitenterrein aan de Croeselaan een zogenaamde „Light- nouse-club" ingericht. Dit clublokaal is tijdens de voorjaarsbeurs bedoeld als trefpunt voor alle mensen die iets met de bouw hebben te maken. De Lighthouse-club streeft boven dien een charitatief doel na. omdat zij via het clubfonds de helpende hand wil bieden aan werknemers uit hst yak, die lichamelijk letsel hebben opgelopen, of door particuliere om standigheden in een moeilijke situatie zijn geraakt.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5