Russen willen „top nog voor nieuwe proeven van V.S. Geen werkloosheid door ontwapening BON Ontwapening als tafelgesprek aan de orde Plotseling rijk PARIJS EIST WRAAK Krijgsgevangenen warm in Djakarta ontvangen R.B. SPEELDE TE GOED Pas op voor onderwicht! KIJK. HET STAAT AL IN DE COURANT en er staat zelfs al een foto bij ook ZEEUWSCH DAGBLAD Kennedys niet in lederen lijstje PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister Luns, weinig woorden veel betekenis MEISJE ONDER TREIN Man valt zes meter Weinig vertrouwen Niet eens Macmillan bereid VEERDIENST MET ZWEEFTUIGEN IN ENGELAND FANFANI KRIJGT VERTROUWEN Benoeming gouverneur niet aan orde geweest BERGEN KOOPT ROEIBOOT Financier van Franco na ongeluk gestorven China: weer met Indië praten TERUG VAN ACTIE IN ETNABAAI VIOLIST MILSTEIN LIEP WEG Auto tegen lichtmast De Bilt: Kouder Tegenstander van Kroll ook terug Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsen Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 p. w., 7.per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 5100 Maandag 12 maart 1962 LAUW BEGIN IN GENÈVE Drie in Griekenland geboren Frangoises hebben reden om te lachen: dezer dagen kregen zij be richt uit Alaska, dat zij de enige erfgenamen zijn van hun aldaar in 1936 overleden grootvader M. Sta- matakis. Deze liet o.m. een kolenmijn na, die later een echte goudmijn bleek te zijn. De waarde wordt nu op zo'n dikke achthonderd miljoen dollar geschat. Op de foto twee van de drie ge lukkige erfgenamen, met het doch tertje van een hunner. Zij kunnen de toekomst nu wet bijzonder roos kleurig bekijken. Zij wonen nu nog in St. Etienne, maar erg lang zullen zij daar wel niet meer blijven. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Met het uiterst weini ge dat minister Luns gisteren na zijn terugkeer in Nederland zei, heeft hij toch nog voedsel gegeven aan de alge meen verbreide opvatting dat er een zeer belangrijk stadium van het geschil tussen Nederland en Indonesië is inge treden. Tot de bij zijn ambtswoning aan het Plein 1813 verzamelde journalisten zei hij: Ik Aan nu niets meedelen maar u zult de komende dagen genoeg van mij zien. De thuiskomst van minister Luns werd een paar uur vertraagd omdat het vliegtuig waarmee hij uit Tokio kwam, na lange tijd boven Schiphol te hebben gecirkeld vanwege de mist, uitweek naar Düsseldorf. Daar wachtte minister Luns een auto, die hem naar Den Haag bracht. Tot een vraaggesprek is het voor zijn woning niet gekomen. Politiemannen versperden, toen de minister was gear riveerd, plots de ingang van de tuin van de ambtswoning. Zij beriepen zich op een bevel van de secretaris van de mi nister. De heer Luns kwam toen de pers een eindweegs tegemoet. Hij legde zijn zeer korte verklaring af, waarna hij zich haastig in zijn woning terugtrok. Hij was, vertelde hij nog, 36 uur aan één stuk in touw geweest. Vanochtend komt het kabinet in zondere zitting bijeen. bij- Van onze correspondent GOUDA De elfjarige Janny Nijholt uit Gouda is zaterdag op een spoorweg overgang door een trein gegrepen en ge dood. Het ongeluk gebeurde op de over gang aan de Zwarteweg die met automa tische knipperlichten is beveiligd. Het meisje had met haar fiets staan wachten tot een olietrein was gepasseerd. Vermoedelijk heeft het kind er geen erg in gehad dat na het passeren van de trein de lichten bleven knipperen. Janny stapte op de fiets en reed de overweg op. Zij werd gegrepen door de sneltrein uit Utrecht die onderweg was naar Rotter- GOUDA. De 51-jarige timmerman A. J. Stravers uit Haastrecht is in Gou da van een zes meter hoog dak ge vallen. Hij kwam met het hoofd op een betonnen vloer terecht. Op weg naar het ziekenhuis is de man overleden. Van onze correspondent LONDEN De besprekingen van de ministers van buiten landse zaken van Amerika, Rusland en Engeland, die voorafgaan aan de ontwapeningsconferentie van Genève, zijn gisteravond begonnen aan een diner. Gromiko, de Russische minister, deelde zijn ambtgenoten mee dat de Russische premier Kroesjtsjef reeds volgende maand een topconferentie wil beleggen, d.w.z. nog voor de Amerikanen hun aangekondigde reeks proeven met kernwapens op Christmas Island beginnen. De Russen willen in Genève pro beren de Engelsen en de Amerika nen ervan te overtuigen dat het Westelijke standpunt zeker niet sterker wordt wanneer er niet op het hoogste niveau overleg is ge pleegd voordat er weer proeven met kernwapens worden genomen. Met deze redenering hopen zij vooral in druk te maken op premier Macmil- lan die zo graag optreedt als bemid delaar tussen Oost en West. De Westelijken zijn er steeds van uit gegaan dat er op zijn vroegst in mei sprake kan zijn van een topconfe rentie. Niemand schijnt de besprekingen van de ministers van buitenlandse zaken of de daarop aansluitende ontwapeningsconferentie met veel vertrouwen tegemoet te zien. Dat was althans de indruk die men in Londen had gekregen. Premier Kroesjtsjef zei zaterdag dat hij weinig hoop koesterde op succes; in Washington liet men zich ook niet erg optimistisch uit over de kansen op succes en Lord Home, de Britse minister van buitenlandse zaken, was bijzonder voorzichtig in zijn uitlatingen. „Wij hebben nu al dertig jaar over ontwapening onderhandeld", zei lord Home voor zijn vertrek naar Genève, „en zonder enig succes". Een positief element vond hij dat Ame rika en Rusland het nu tenminste eens zijn over de algemene princi pes wat de ontwapening betreft. Alles hangt er nu van af of men tot overeenstemming kan komen over het vraagstuk van de controle (of verificatie, zoals de minister het lie ver noemde) op de naleving van een eventueel akkoord over het sta ken van de proeven met kernwa penen. Wat dat laatste probleem betreft is het weinig bemoedigend dat Ame rika en Engeland voor de conferen tie begint het onderling niet eens zijn. De twee landen zijn het wel eens over de doeleinden, maar niet over de methode die gevolgd moet worden om die te bereiken. Lord Home liet ook uitkomen, dat de deskundigen er eigenlijk nog niet in zijn geslaagd een alle partijen be vredigende methode uit te denken om alle proeven met kernwapens, en ook geheime voorbereidingen daar toe, vast te stellen. In het algemeen kan men zeggen dat de Verenigde Staten meer toe zicht eisen dan Engeland. Het zal vooral van de houding van de Rus sische onderhandelaar, de minister van buitenlandse zaken Andrei Gro miko, afhangen of men het op dit punt, de kern van het probleem, eens kan worden. Sommigen menen dat het Westen soepeler zal zijn wat de controle betreft, naarmate de Rus sen meer bereid zijn tot een tege moetkomende houding bij de andere NEW VORK (A.F.P.) Algemene ontwapening behoeft voor de Weste lijke landen niet uit te lopen op werkloosheid. Deze lauden zouden het tempo van hun economische ontwikkeling kunnen versnellen door gebruik te maken van bij ontwape ning vrijgekomen werkkrachten. Een aanzienlek deel van hun militaire uitgaven zou voor andere onder delen van ae begroting gebruikt kunnen w rden. Tot deze conclusie komt een giste ren In New ïork gepubliceerd rap port over de economische en sociale gevolgen van een algemene ontwa pening. Het rapport is in opdracht van de Uno opgesteld door deskun digen uit tien landen, die het Oosten, het Westen en de economisch minder ontwikkelde landen vertegenwoordi gen. Hei zal worden toegezonden aan de deelnemers van de ontwape ningsconferentie in Genève. De deskundigen zeggen voorts: IEr dienen voorzorgsmaatregelen te worden genomer, anders zul len de gevolgen van omschakeling van industrieën ernstig kunnen worden. De ontwapening kan nl- in enkele jaren voltooid zijn. 2 Ontwapening kan de we£. "ij- maken voor gezamenlijke inter nationale ondernemingen als het gebruik van kernenergie voor vreedzame doeleinden, het ruimte onderzoek, de exploratie van noord- en zuidpoolgebied en klimaatveranderingen in grote gebieden van de aarde. 3 Bestudeerd moet worden welke veranderingen zich zullen voor doen in de vraag naar olie, rub ber. mineralen en metalen. Voor wat de te-genstelling Oost- West aangaat, zeggen de des kundigen: Het Westen moet een vergelijking maken ,net de situatie direct na 1945 toen zeer grote legers onmid dellijk gedemobiliseerd werden zon der dat er werkloosheid ontstond; er kwam integendeel een indrukwek kende snelle üidust-iële ontwik keling. Het Oosten zal vrij eenvoudig kunnen omschakelen van wapen- produktie naar de produktie van consumptiegoederen. Op het ogenblik zijn in de gehele wereld twintig miljoen man onder de wapenen; meer dan vijftig mil joen mensen werken direct voor militaire programma's. Jaarlijks wordt 120 miljard dollar, dat is 435 miliard zuiden, voor militaire doeleinden uitgegeven. Hiervan komt 85 procent voor rekening van zeven landen: de Sovjetunie, com munistisch China, de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot Britannié, Canada en West-Dnitsland. vraagstukken die Oost en West ver deeld houden: Berlijn, Laos enz. Ook deze problemen komen in Genève ter sprake, zij het slechts bij het vooroverleg tussen de drie minis ters van buitenlandse zaken en achter de schermen van de eigenlijke ontwapeningsconferentie. Het begin van dit vooroverleg gis teravond beloofde al weinig goeds: Dean Rusk, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, was van plan Gromiko onomwonden te zeg gen wat hij dacht van de nieuwe moeilijkheden die de Russen in de luchtcorridors naar Berlijn veroor zaken. Russische vliegtuigen hebben daar zaterdag duizenden metalen strookjes uitgeworpen, kennelijk met het doel het radarstation van de Westelijke geallieerden te storen. Ook de omstandigheid dat Frank rijk de gehele conferentie negeert, draagt niet bij tot de kans op succes. Frankrijk is het helemaal oneens met Amerika en Engeland over de wenselijkheid van overleg met de Sowjetunie op dit ogenblik met het doel een eventueel akkoord te laten bekrachtigen door de regeringslei ders van de Grote Drie. Sommige politici in Londen menen dat er in het gunstigste geval be reikt kon worden dat de Sowjet unie akkoord gaat met een beperkte mate van toezicht op het naleven van een verbod van kernwapenproe ven. De Russen moeten er dan toe gebracht worden te begrijpen, dat iets dergelijks geen spionage is, zo als zij tot nu toe beweren. Tenslotte is er dan nog die beken de verzekering van Britse zijde: ook wanneer er helemaal geen overeen stemming bereikt kan worden, is premier Macmillan bereid premier Kroesjtsjef te ontmoeten om te pro beren het overleg over de ontwape ning weer op gang te helpen. Hij is daartoe bereid ook al zou president Kennedy weigeren persoonlijk met Kroesjtsjef te gaan praten. LONDEN (Reuter) Een Engelse luchtvaartmaatschappij, British United Airways, gaat een proef nemen met zweefvliegtuigen. De BUA gaat met de ze, zich op een „luchtkussen" voortbe wegende, voertuigen enige tijd een veer dienst onderhouden over de monding van de rivier de Dee, tussen Hoylake en Rhyle. De overtocht zal twintig mi nuten duren. BUA zal zweeftuigen ge bruiken van Vlckers-Armstrong. De ma ximale snelheid van de zweeftuigen is 96 kilometer per uur. ROME (UPI). De nieuwe coalitie regering van premier Fanfani heeft gis teren met 295 tegen 195 stemmen het vertrouwen gekregen van het Italiaanse huis van afgevaardigden. Er waren 83 onthoudingen. Vóór stemden de christen-democraten hoewel een aantal leden verklaarden slechts voor de regering te stemmen om „redenen van partijdiscipline" de so ciaal-democraten, de republikeinen en enkele onafhankelijken. De tegenstem men kwamen van de communisten, de neo-fascisten, de monarchisten en de li beralen. De Nenni-soeialisten onthielden zich van stemming. Zij beloofden wel steun aan Fanfani bij de uitvoering van socia le hervormingen die op behandeling wachten. DEN HAAG (ANP). De benoeming van een nieuwe gouverneur voor de Ne derlandse Antillen is in het rijkskabinet nog niet aan de orde geweest. De re cente berichten over een mogelijke be noeming in deze functie van de waarne mend gouverneur, de heer Ohr. Winkel, worden daarom in Den Haag onjuist ge noemd. ALBERT HEIJN SCHRIJFT BRIEF AAN FILIALEN Van een onzer verslaggevers ZAANDAM. Het winkelbedrijf Albert Heijn heeft vrijdag aan al zijn filiaalhouders een brief gezon den, waarin hun de opdracht wordt gegeven er nauwlettend op toe te zien dat voorverpakte pakjes boter- hambeleg inderdaad het gewicht hebben dat op de pakjes wordt aan gegeven. In de brief wordt er aan herinnerd dat hier en daar in den lande is ge constateerd dat met dergelijke pak jes onderwicht wordt gegeven. Het Tweede-Kamerlid mr. F. G. M. Rool- vink (kath.v.) heeft daar zoals ge meld vragen over gesteld aan de mi nister van justitie. Een aantal van onze verslaggevers is er zaterdag op uitgetrokken om een eigen onderzoek naar de onsjes ham en ander broodbeleg in te stel len. Het resultaat daarvan treft men aan op pag. 3. Van onze correspondent BERGEN De gemeente Bergen in Noord-Limburg heeft twaalfhon derd gulden uitgetrokken voor het aanschaffen van een roeiboot. Vrijwel elk jaar wordt een deel van Bergen, waarbij ook het gemeen tehuis, door het hoge water van de Maas afgesloten van de buitenwereld. Tot nu toe werden een brandweerwa gen en een trekker gemobiliseerd voor de ambtenaren die naar het raadhuis moesten. De ervaring heeft het gemeentebestuur geleerd dat een roeiboot een meer geëigend middel is om het personeel over water te ver voeren. Neen mevrouw Smitik kon u gtttn beetje melk lenen: we hebben een Vmt ongelukkig begin gehad met onzê vee stapel. De koeien gaven geen mtSk en we hebben ze daarom maar verkodit. Van onze correspondent PARIJS. Juan March, een van de rijkste mensen van Spanje, is za terdag in de leeftijd van tachtig jaar in een ziekenhuis te Madrid overle den. Twee weken geleden werd hij na een auto-ongeluk met vijf gebroken ribben naar een ziekenhuis overgebracht. Niét deze gebroken ribben waren de oorzaak van zijn dood, 'maar wel de omstandigheid dat zijn lichaam als gevolg van een shock weigerde om voedsel op te nemen. March had zijn fortuin te danken aan koning Alfons XIII, die hem het tabaksmonopolie in Marokko en in Spanje verleende. Daarna stichtte hij de Spaanse bank die zijn naam droeg. In 1936 werd hij de grote financier van de opstand van Franco, die door zijn steun de burgeroorlog won en aan de macht kwam. Zijn nalatenschap wordt geschat op achthonderd miljoen dollar. In een verbeten betoging heb ben zaterdag bewoners van de Parijse voorstad Issy les Mouli- neaux wraak op de O.A.S. geëist. Het geheime leger had kort tevo ren een auto vol springstof laten ontploffen voor het gebouw van een linkse organisatie. Bij deze wilde terreurdaad vonden drie mensen de dood. De betogers eisten dat voortaan leden van de O.A.S. bij aanhouding na terreurdaden on middellijk gefusilleerd zonden wor den. Zo fel was de woede in Parijs. NEW DELHI (U.P.I.) Als herinne ring aan het bezoek van mevrouw Kennedy aan Indië zouden vele hoge Indische functionarissen foto's van het echtpaar Kennedy krijgen, gevat in lijsten van echt rund] eer. Het Witte Huis had de Amerikaanse ambassade in New Delhi opdracht ge geven om dat m orde te maken. Ge lukkig kwam er iemand in de ambas sade op de gedachte dat de aldus in gelijste foto's wel eens als een be lediging zouden kunnen worden op gevat door de Indiërs. De koe is voor hen immers een heilig dier. De lijsten zijn nu van een ander materiaal gemaakt. NEW DELHI 'Reuter) Communis tisch China heeft de Indische regering in een nota voorgesteld de vastgelopen besprekingen over de grensgeschillen te hervatten. Het Chinese voorstel is een antwoord op een nota waarin de Indische rege ring verklaarde dat vernieuwing van het Chinees-Indische verdrag dat in 1954 werd gesloten en dat behalve de handelsbetrekkingen de verhouding met Tibet regelde nutteloos was als Chi na niet eerst zijn troepen uit de betwis te grensgebieden terugtrok. Al eerder circuleerden geruchten dat communistisch China naar wegen zocht om het drie jaar oude dispuut met In dië bij te leggen. Van onze correspondent PARIJS Brigitte Bardot is zaterdag woedend geweest. Niet echt, maar voor de film „De rust van een krijger". Zij ging echter zo in haar spel op, dat zij alles vernielde wat onder haar handen kwam, en haar tegenspeler Robert Hossein zo fel aanviel, dat zij zijn onderlip tot bloedens toe beschadigde. Zelf liep zij enkele ontvellingen aan haar handen op. Zowel Brigitte als Hossein hebben voor herstel van de regisseur Roger Vadim een week uakantie gekregen. DJAKARTA (UPI, AP) Een groep van 52 Indonesiërs, die 15 ja nuari na het marinegevecht bij de Etnabaai werden gevangengenomen, is gisteren via Singapore in Dja karta aangekomen. De vrijgelaten krijgsgevangenen werden door een enthousiaste menigte omstuwd. In een lange stoet reden zij naar het marinehoofdkwartier. De chef-staf van de Indonesische marine, vice- admiraal R. E. Martadinata, dankte in zijri welkomstwoord het Inter nationale Rode Kruis, dat zich met de repatriëring van de krijgsgevan genen had belast. Eén van de Indonesische soldaten liep met een been in het gips. Een andere Indonesiër ligt nog in het Centraal hospitaal in Hollandia met een verbrijzelde hand. De vertegenwoordiger van het In ternationale Rode Kruis, de heer Durand, was met de Indonesiërs meegereisd. Bij zijn vertrek uit Hol landia verklaarde hij dat hij bijzon der tevreden was over de medewer king die hij van het Nederlandse gouvernement had ontvangen. Hij zou oorspronkelijk alleen na mens het Internationale Rode Kruis naar Indonesië meereizen. Vorige week echter ontving hij ook een mandaat van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant. De Indonesiërs zijn zaterdagavond met een gecharterd K.L.M.-vliegtuig naar Singapore gereisd. Daar stap ten zij op een streng bewaakt mili tair vliegveld over op een Electra van de Indonesische luchtvaartmaat schappij Garuda. PITTSBURG De beroemde violist Nathan Milstein is enkele uren voor een concert uit de repe titie met het symfonie-orkest van Pittsburg weggelopen. Er was een meningsverschil tussen hem en de dirigent William Steinberg ont staan. Milstein zei, toen hij per vlieg tuig uit Pittsburg naar New York vertroic: „We waren het niet eens over de vertolking van het viool concert van Beethoven. Steinberg wilde een ander tempo dan ik en onder die omstandigheden leek het me niet raadzaam de uitvoering te laten doorgaan." De violist Berl Senofsky kwam per vliegtuig uit New York over om Milstein te vervangen. VLISSINGEN. In de nacht van za terdag op zondag is op de Vincent van Goghlaan een personenauto, bestuurd door J. B. M. uit Vlissingen, tegen een lichtmast gebotst. Het bovenarmatuur van de lichtmast brak hierbij af. De auto was aanvankelijk doorgereden maar kon later in de nacht door de politie worden aangehouden. Tegen de bestuurder werd proces-verbaal opge maakt. Het rechter voorspatbord en de koplamp van de wagen werden bij de botsing vernield. Bij het oversteken van de provinciale weg in Nieuwe Niedorp is de 60-jarige weduwe P. Bakker-Kos uit Hoogwoud donderdag door een autobus aangere den. Zij was op slag dood. De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot van avond: Op de meeste plaatsen droog weer met plaatse lijk opklaringen. Zwakke tot ma tige, aan de Wad- denkust af en toe vrij krachtige wind tussen noordoost en noord. Vooral in het zuiden van het land minder zacht. MIESJE: Nage wogen ham op het brood. Van onze correspondent BONN. Hartlieb, ambassaderaad op de Westduitse ambassade te Mos kou (die zich vorige week in de Rus sische hoofdstad kritisch had uitge laten over ambassadeur Kroll) is door het ministerie van buitenland se zaken naar Bonn teruggeroepen. Het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken heeft intussen aange kondigd dat Kroll zelf eerlang ver moedelijk in de herfst politiek raadgever voor het Oosten zal wor den. Dat zult U vaak zeggen wanneer U het ZEEUWSCH DAGBLAD leest: rcmwcr-emftr.nAa^nfli'!lS ,!e+s,Plaa+s9evonden in Uw omgeving of het ZEEUWSCH DAGBLAD heeft er al een verslag en een foto van gemaakt. Ook het nieuws van buiten de provincie en buiten onze landsgrenzen vindt vliegensvlug zijn weg naar de nieuwskolommen van het ZEEUWSCH DAGBLAD. U ontdekt nog veel meer in dit moderne, dynamische Zeeuwse dagblad. Let maar eens op de interessante artikelen, uitgebreide sportverslagen, de vrouwenpagina's, enz. U BENT NOG GEEN ABONNEE Dat is jammer. Maar, wij zullen het U gemakkelijk maken. 1 U behoeft alleen maar onderstaande bon in te vullen, haar direct te verzenden en voor slechts 1,12 kriiqt U het ZEEUWSCH DAGBLAD vier weken op proef. Aon de administratie van hef POSTBUS 26 - MIDDELBURG Ik wens het ZEEUWSCH DAGBLAD gedurende vier weken op proef te ontvangen voor slechts 1,12. Naam v.Vr.v. "P.v.v.r.v, v.:.»,r.v Adres: ïvmr. V,r.-.TSTfST.-.T.-F.x. NV oonpiaafswsww» v« nrt'ivv.'ivi

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1