Functionarissen van C.J.B.T.B. en L.J.G. spreken over hun problemen Wat is de werkelijke waarde van uw bedrijf.... Uniek sportveldencomplex komt in St. Maartensdijk FILMS Uw welstand nü is gebaseerd op U en Uw bedrijf Zaterdag 10 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 MARKTBERIIIÏTKA Kinderkoren zongen in St. Annaland Geslaagde avond van Nihil sine labore Een belangrijke vraag voor iedere zelfstandige „Viva la Musica"' hield jaarvergadering Zend mij, zonder enige verplichting de brochure: FINANCIËLE EN FISCALE ASPECTEN NAAM ADRES WOONPLAATS Portvrij verzenden aan: NILLMIJ Postbus 14 Den Haag In vele gevallen kan een NILLMIJ-polis voor extra zekerheid zorgen, zekerheid die: een kapitaal garandeert als U later Uw zaken overdoet b.v.: voor de dikwijls hoge overdrachlstvinst belasting: om het Uw opvolger, misschien Uw zoon, mogelijk te maken geen geld aan het bedrijf te onttrekken; voor verhoging van A.O.W.-rente en inko men uit het bedrijf; g kredietmogelijkheden geeft belastingbesparing mogelijk maakt een bescherming geeft voor weduwe en wezen, als U „later" eens niet zoudt halen; het kapitaal wordt bij overlijden direct uit gekeerd; dit is dikwijls hard nodig b.v, voor de vaak hoge overlijdenswinstbelasting, successiebelasting en inkomsten verhoging; ommoeilgkhedenbij vererving tevoorkomen; H en dit alles tegen een lagere bijdrage dan U denkt. HET WOORD AAN DE JEUGD De landbouworganisaties wacht een zware taak, en in het bij zonder de jeugdorganisaties van in Zeeland de CBTB en de ZLM. Met het oog hierop stelden wij enkele vragen aan twee func tionarissen van de Landbouw-Jongeren-Gemeenschap (ZLM) en de Zeeuwse Christelijke-Jonge Boeren-en-Tuinders-Bond (CBTB) eri lieten hen daarover discussiëren. Van een onzer redacteuren P OES. De landbouw in Zeeland is, zoals overal, gesteld tegenover meer dan één uitdaging. Binnen niet al te lange tijd zal hij moeten antwoorden op de E.E.G., en reeds nu zijn er aanwijzingen dat de landbouwer ernstig rekening zal moeten houden met een veelomvattende auto matisering. Een automatisering die met een variatie op een gedicht van Aart van der Leeuw, „de landman niet langer onaangedaan voort zal laten ploegen". De boer moet ondernemer worden is de leus. Sterker echter dan deze economische uitdaging zal die van geestelijke aard alle krachts inspanning vereisen. Het platteland wordt opengevijzeld en de invloeden van de verstedelijking wor den kenbaar. huidige en komende situaties aan te passen. Het accent komt dus te liggen op de zélf werkzaamheid van de leden. Dit wil zeggen dat we methoden ge bruiken en wegen aangeven die we voor onze leden niet-bindend verklaren. Mol: We moeten inderdaad niet den ken de dienst uit te maken en aan zelf overschatting gaan lijden. Vooral op lan delijke bijeenkomsten krijig ik nogal eens de indruk dat sommige vooraanstaande figuren in de mening verkeren dat we „als organisatie" het voor de jongens en meisjes voor het zeggen hebben. We vormen maar een heel klein onderdeel uit het leven van de boerenjeugd en pas in de toekomst zal blijken of ons werk succes heeft gehad. Van Vliet: Wij leggen de verantwoor delijkheid in de handen van de leden, etaleren de mogelijkheden en daaruit kunnen zij een keus maken. Bovendien willen we het creatief denken van de leden bevorderen. Ze moeten op een ge geven ogenblik geen kadercursus vol gen omdat het bestuur die zo nuttig vindt, maar omdat ze daar zelf van overtuigd zijn. De L.J.G. acht het ver der haar plicht de gemeenschapszin te bevorderen en het platteland uit zijn isolement te halen. Mol: Wat Van Vliet heeft gezegd acht ik waardevol, maar wij benaderen dus ons werk van een andere zijde. Ik ge loof dat het in de eerste plaats onze taak is de jongelui in te leren zien hoe ze zich als christen in de huidige plat telandssamenleving dienen te gedragen. Het bevorderen van de gemeensschaps- zin is inderdaad waardevol, maar in de eerste plaats blijft het de plicht van de C.J.B.T.B. de jongens en meisjes te wijzen op hun taak al3 christen. Van Vliet: Jij zegt christen en ik zeg als mens. Het gaat in de eerste plaats om het menszijn en daar zijn we nog lang niet aan toe. Vraag: Gelooft u dat het platteland als sociologische groep, met andere woorden als karakteristieke geestelijke eenheid zal blijven bestaan? Mol: In de toekomst zal een nu al reeds merkbare verstedelijking een Twee energieke jongemannen, G. van Vliet (24), provinciaal secretaris van de L.J.G. een organisatie, die een ge meenschap wil zijn voor alle platte landsjongeren en J. Mol (23) adjunct- secretaris van de C.B.T.B., die onge veer dezelfde functie vervult voor de C.J.B.T.B. als de heer Van Vliet voor de L.J.G., antwoordden op onze vra- fen en dienden elkaar van repliek, wee jongemannen die van aanpakken weten en die niet bang zijn voor de problemen. We laten hen zelf aan het woord. Vraag: Wat is de taak van uw or ganisatie? Van Vliet: De jongeren van het plat teland helpen zich aan te passen bij de maatschappij, waarin ze hun plaats in zullen moeten nemen, met andere woor den: een waardevol figuur te zijn in de hudige plattelandssamenleving. Mol: Dit stelt onze organisatie ook, alleen beperken we ons tot de jonge boeren en tuinders. Van Vliet: De L.J.G. is er voor de jonge landbouwer, zowel als voor de jonge middenstander, kortom we zijn er voor de plattelandsjongeren in het alge meen. Mol: We zijn het er over eens dat het er bij beide organisaties om gaat de jonge boeren te helpen op een be hoorlijke wijze hun plaats als agrariër in te nemen. De manier waarop dit moet worden verwezenlijkt, zal wel een geschilpunt vormen. Van Vliet: Ik wil er de aandacht wel op vestigen dat wij onze leden willen leren zichzélf te helpen zich bij de steeds grotere omvang aannemen, een op een bepaald ogenblik als waarden ge ziene normen zullen natuurlijk verdwij nen, maar er zal toch altijd een ver schil in levensstijl blijven. De verschil len tussen het leven in de stad en op het platteland zijn tè groot. Van Vliet: Wat men ook doet in de landbouw aan mechanisatie en automa tisering, altijd zal de man die werkt on der het dak van de hemel zich bewust zijn van de afhankelijke positie die hij inneemt. Niet ten opzichte van de Mi nister van Landbouw, die misschien ge deeltelijk uitmaakt hoeveel hij zal ver dienen, maar van God. Dat zal altijd een stempel op zijn leven blijven druk ken, en invloed uitoefenen op de levens stijl. Mol: Iedereen is afhankelijk, maar omdat de natuur nog steeds de groot ste factor is in het boerenbedrijf zal de plattelander zich dit meer realiseren. Van Vliet: Wat het begrip mens-zijn betreft, de L.J.G. zal hieraan in de eer ste plaats aandacht moeten besteden en dan pas aan het ondernemerschap. Daarom zal de organisatie meer algeme ne vorming moeten gaan geven, minder vaktechnische, hetgeen slechts een on derdeel mag zijn. Mol: Indien de vaktechnische vorming het belangrijkste was, zouden er geen verschillen in levensbeschouwelijke grondslag tussen beide organisaties be staan. Het gaat echter om het christen- zijn, of zoals Van Vliet zegt, om het mens-zijn. En op dit gebied hebben we een vormende taak. Van Vliet: Je moet mens zijn vanuit je mens-zijn en dan als richting kiezen het christen zijn. Mol: Dit lijkt mij te veel op: je bent in de eerste plaats mens, en dan kun je ook nog christen, humanist, mohamme daan of boeddist worden. Neen, je bent eerst christen en dan pas mens, je bent mens vanuit het christendom. Van Vliet: Wat je daar zegt is heel gevaarlijk. Het betekent dat je je dood gaat staren op allerlei christelijke vor men en normen. Mol: Jij maakt de fout dat je de prak tijk vergelijkt met de theorie en dan concludeert dat het niet klopt. De chris telijke kerken hebben inderdaad dik wijls te lang aan verstarde vormen vastgehouden, maar dat is niet essen tieel. Van Vliet: Het christendom is in de ze wereld alleen maar middel en doel is het als mens leven tussen andere mensen. Ten opzichte van je eeuwig heid is het christenzijn echter doel. Mol: Het christendom heeft een gro te taak in deze wereld. Vraag: Heeft de Zeeuwse boerenjeugd interesse voor de landbouw en hebben de leden belangstelling voor de organi satie? Mol: De boerenjongens hebben grote belangstelling voor de landbouw en wat het meeleven met de organisatie be treft: er is een afdeling die ten zeerste is geïnteresseerd, maar er is er ook een waarvan de jongens en meisjes nauwelijks naar een vergadering komen. Van Vliet: Misschien heeft 80 pro cent van de landbouwjongeren belang stelling voor de eigen afdeling, onge veer 30 procent interesseert zich voor provinciale activiteiten en naar schat ting 5 procent voor het nationale orga nisatieleven. De grote handicap Is dat men het belang van de nationale organi- ties niet inziet. Mol: Nou ik geloof dat bij ons mis schien maar 70 procent belangstelling heeft voor de afdeling, provinciaal ge zien zal 30 k 40 procent wel kloppen, maar vermoedelijk heeft bij ons zeker 20 proeent grote interesse voor de lan delijke activiteiten. Vraag: Verdiept de boerenjeugd zich in de problemen die zich in de land bouw voordoen? Van Vliet: Nee. Mol: Dat is te radicaal. Ik geloof niet dat ze zich er het hoofd over bre ken, maar toch kom ik wel op afdelin gen, waar Van Vliet: Ze zeer geïnteresseerd zijn in wat de minister gaat doen ten aanzien van de garantieprijzen! Mol: Dat niet, maar er zijn jongelui die grote interesse hebben voor het rapport „Landbouwpolitiek op langere termijn", waarin de mogelijkheden en moeilijkheden van het agrarisch be drijf in de toekomst volledig worden uiteengezet. Er is een groep die zich be zig houdt met de toekomst, en heel in tens. Van Vliet: Hun eigen toekomst inte resseert hen natuurlijk, maar kom nou eens met de E.E.G., daar weten ze bij zonder weinig van. Mol: Daar sluit ik me bij aan. SINT MAARTENSDIJK. Op de ongerepte schorren van de Pluimpot zal een uniek sportvel dencomplex worden aangelegd. Met de uitvoering van de werk zaamheden is inmiddels een begin gemaakt. Het zal echter nog wel enkele jaren duren voor de velden bespeeld kunnen worden, want de aanleg vraagt een flink aantal voorzieningen. Ongeveer zes hectare van de ingedijk te Pluimpot zal geschikt gemaakt wor den voor nieuwe sportvelden. Vele han. den zullen gedurende lange tijd werk vinden bij de aanleg van de sportvel den. Er moet namelijk veel werk ver zet worden. Zo bedraagt het hoogteverschil bijna drie meter. De ingang tot het sport veldcomplex is gelegen bij de zogenaam de „miskooie". Het complex zal bestaan uit een hoofdveld, een parkeerplaats twee tennisbanen en een oefenveld. Tus sen de verschillende terreinen worden pad-en aangelegd, terwijl het gehele complex van een passende beplanting zal worden voorzien. Het zal minstens nog enkele jaren du ren voor het terrein bespeeld kan wor den. Na de egalisatie van het complex ligt het in de bedoeling om gerst in te zaaien. Deze inzaai dient om te komen tot verbetering van de structuur van de grond. Misschien zullen daarna ook nog aardappelen gepoot worden. En na de aardappelen volgt ten slotte een na- egalisatie. Na de gras-inzaai zal het nog St. ANNALAND. De beide kinder koren „De Zangvogeltjes" en „De Nachtegalen" hielden een zeer druk en goedgeslaagde jaarvergadering in het Verenigingsgebouw van de Ned. Herv. Kerk, waarvan de leiding berustte bij de consulent, ds. L. G. Zwanenburg van Stavenisse. Beide koren lieten zich di verse keren horen onder leiding van mej. J. de Booij en de heer C. Scher- penisse. Verder werd de avond gevuld met een Bijbelsverhaal over „De vijf wijze en de vijf dwaze maagden", ter wijl tussen de gezongen nummers ver halen en gedichten ten beste gegeven werden door enkele leden van deze zangkoren. twee seizoenen duren eer het sport veld in gebruik kan worden genomen. Het zal bovendien verstandig zijn om de eerste jaren het terrein niet al te in tensief te bspelen. Met name voor de voetbalvereniging „Smerdiek" wordt het de hoogste tijd dat er een nieuwe sportveld komt. Al duurt het dan wellicht nog enkele ja ren toch is het einde in zicht om te spelen op een terrein, dat op geen stukken na voldoet aan de eisen, die tegenwoordig aan sportvelden gesteld worden. MIDDELBURG De Middelburgse gymnasiasten brachten gisteren tijdens de tradionele „grote avond" op uitste kende wijze een tamelijk „zwaar" stuk op de planken in het Schuttershof. „Meier Helmbrecht" van Fritz Hoch- wallder is een toneelspel met als achter grond de woelige tijd van de Duitse Re naissance, echter actueel door de pro blemen die erin naar voren komen: de eens welvaren boer Helmbrecht gaat tenslotte tenonder door de wandaden van zijn enige zoon. De figuur van de jonge Helmbrecht, die heerszuchtig en idealis tisch is, zich tot hoofd van de bende uit roept, die dood en verderf over het boe renland uitzaait, werd voortreffelijk ge bracht door Frank de Jager, die giste ren alle kansen kreeg zijn acteertalen ten in deze moeilijke rol te tonen. De zwakke Meier Helmbrecht, die als wijfelende en goedige figuur tenslotte toch gedwongen is voor de wandaden van zijn opvolger te boeten, werd ge speeld dooi Wim Kunst, die van zijn rol een -klein meesterwerk wist te ma ken. De onheilsprofeet, wiens voorspel lingen door het hele stuk verweven zijn, was een rol die Ronald Barentsen als het ware op het lijf geschreven stond. Dt vertolking van de bezeten en cyni sche apostel-broeder die tenslotte ook zijn ideeën ziet wankelen was een der beste op deze avond. Drs. G. van den Poll heeft bewezen ook als regisseur voortreffelijke resultaten te boeken. Als verdere medewerkenden vermeldden wij onder anderen: Heieen de Hondt, Mar jan Bellaert, Govert de Lussanet, Salie Kroonenborg en Lodewijk Bouwense. De alleszins geslaagde avond werd ten slotte besloten met een bal onder leiding van de heer W. F. Meeuwse, met mede- werking van het ensemble Baby den Toonder. St. ANNALAND. Het jeugdorkest „Viva la Musica" hield in de zaal van de heer J. Moerland de algemene jaar vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter, de heer Abr. J. Scherpe- nisse, die niet alleen alle leden, maar ook diverse ouders hartelijk welkom heette. Verder wees hij er in zijn ope ningswoord op, dat het jeugdorkest een nuttige vrijetijdsbesteding is, terwijl het orkest vele malen in het openbaar opgetreden is. Men doet er wel goed aan dit orkest niet als een soort van jazz-band te beschouwen, maar als een prettig en leerzaam bezig zijn. Hij dankte ook de dirigent, de heer H. J. Laenen voor al zijn werk, in het afge lopen verenigingsjaar verricht. De pen ningmeester had een voordelig kassaldo van ruim 27. In verband met het ver trek van de heer J. de Goffau en het bedanken van de heer A. Langejan uit Sint-Maartensdijk werden in het be stuur gekozen mej. Lenie Moerland en de heer H. Meloen. Als bode werd geko zen de heer Eddy de Goffau. Teneinde de kas enigszins te verstevigen ligt het in de bedoeling om ook dit jaar weer een oliebollenactie te organiseren. C T/e heer J. Mol, adjunct-secretaris van de Zeeuwse C.B.T.B. en func tionaris van de C.J.B.T.B. is Zeeuw v; geboorte. Hij zag 17 augustus 1938 het levenslicht in St. Philips- land. VISMIJN COLIJNSPLAAT. 490 fee 4.01— 4.05, bot 56 kg, -kabeljauw 10 kg. GOEiS, 9 maart Groenten: per kg* Spruiten afw. 61—85. Witlof A-I 108, AH 115— 126, BH 8204, afw, 81'02, stek 22. Prei AI 116. AH 73—'109, Groene sav, kool 50, Rode kool 31to. Witte kool 31—33. Boerekool 63— 78. Peen ,13—24. Uien 52—40, stek 4—38 Aard appelen 5'15, Per stuk: Kropsla I 27—30. VEILING MIDDELBURG, 9 maart. Appelen: Jonathan 75/80 72, 70/75 72, 65/70 72, 60/65 71. 3 grof 70; Golden Delicious 65/70 80—d.Ol, Winston 75/80 1,—, 70/75 1.06—1,07, 66/70 98—1,06, 60/65 85—87. Peren: St. Remy 75/85 65—69, 65/75 64, 3 grof 65— 66; Groenten: sla 1 2228, glasandijvie 1,17 (1.27. glasspinazie 1.641.74. prei 6889. sav.kool 4)1-68. rodekool 3140, boerenkool 5166. witlof 87-1,15, spruiten ongeschoond 70-1,47, spruiten geschoond 822,00, radijs bos 4953, rabarber 1,011,10, uien 6067, breekpeen 4752 De eerste radijs werd aangevoerd door diverse telers. De eerste rabarber en de eerste andijvie werd aangevoerd door: C. W. Eommeije, Nieuweweg 10, Oostkapelle. De heer C. van Vliet werd 6 sep tember 1937 geboren in Snelrewaard bij Oudewater. Hij werkt nu twee jaar voor de L.J.G. als provinciaal secretaris en vormingsleider. Tarzan's verbanning Een oude Tarzan-verfilmtag met ex- Olympisch zwemkampioen Johnny Weismuller in de titelrol draait in het Middelburgse Electro. Het verhaal is weinig origineel en verschilt in geen enkel opzicht van de dozijnen andere T-arzanfifcns, die voor en na dit produkt werden gemaakt. Gezworen kameraden In het Grand-Theater te Goes draait de beroemde „Battle cry", vertaald als „Gezworen kamera-den" naar het ge lijknamige -boek van Leon Uris. Het geeft een wat verheerlijkt, maar des ondanks soms realistisch beeld van de strijd van de Amerikaanse mariniers te gen de Jap-pen. Een weinig pretenties -hebbende film, maar als ge-heel wel boeiend. Zonder zeden en moraal Een film Zonder zeden en moraal" tekent de revolutie die plaats vindt in een gehucht in West-Duitsland waar de Amerikanen een basis vestigen voor ra ketten en straaljagers. De dollar ma-akt het eens zo landelijke plaatsje een cen trum van aoimeermeisjes, jukeboxen en neonlicht. Het i-s het bijna afschrik wekkende verhaal van Helmut Kautner dat hier treffend is verfilm. In Alham- bra te Vlissin-gen. Pantsercommando's „De pantser commando's"Het zo veelste oorlogsverhaal, met fluitende granaten, tantes en. moedige kerels. In Luxor te VUssingen. Ook voor U komt eens het moment, dat Uw bedrijf het zonder U zal moeten doen. Wat is dèn de waarde van Uw bedrijf? Profiteer voor een antwoord op deze vraag van de grote NILLMIJ-ervaring, opgedaan bij het adviseren van tal van bedrijven van allerlei soort en grootte. Laat Uw bedrijf eens doorlichten door een van onze experts. Het verplicht U tot niets. Wacht niet - doe het nü!

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5