Te groot verschil tussen theorie en praktijk STIJGENDE KANS OP TOPGESPREK BO Huidig loonsysteem vervangen door soepeler beleid TOCH OP TIJD UITSPRAAK VANDAAG ÉÉN ONTPLOFFING PER MINUUT IN ALGIERS 5? DAT KIND IS NIET MEER TE Twee mannen redden baby 5 toen zolder fel brandde NIEUWSPOORT GEOPEND Nieuwe putsch - dachten Europeanen KROESJTSJEF AKKOORD MET PROCEDURE VOOR GENÈVE KIJK, HET STAAT AL IN DE COURANT en er staat zelfs al een foto bij ook ZEEUWSCH DAGBLAD Ambonezen willen gesprek tussen Indonesië en Nederland P.GN.U. doet mee aan raadsverkiezingen De Bilt: Buiig Het weer overal PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND vervroegd En verder Zie verder pag. 5 Beroep Van der Putten 23 maart voor rechter Geen animo WITTE KRUIS yr de echte Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.; G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 p. w., 7.per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 5096 Dinsdag 6 maart 1962 NVV BOYCOT ,LOON-AANWIJZING' Van een onzer verslaggevers "D OTTERDAM Uit een bran dende zolderwoning in de Rot terdamse Haringpakkerstraat heb ben twee mannen gistermiddag op het nippertje de zes maanden oude baby Kees Euser gered. Een groot deel van de zolder brandde uit. Kees verkeerde gisteravond in bla kende welstand en maakte tevreden geluidjes in het huis van zijn groot ouders. „Dat kind is niet meer te redden, alles staat in vuur en vlam", zo had enkele uren tevoren een wanhopige vuilnisman geschreeuwd, die tever geefs had geprobeerd ae kamer te bereiken waarin de baby lag te slapen Op zijn noodkreet trokken twee instru mentmakers uit een nabijgelegen fa briek, de heren J. Valkenburg (32) en B. van Soolen (23), de trap op. „Boven was de rook om te snijden zo dik", vertelde de heer Valkenburg. „Alleen direct boven de grond van het gangetje was een laag waar je door heen kon kijken. We stonden bovenaan de trap en keken over de vloer. Links zagen we een deur. We hebben die opengebroken en hoorden toen de baby huilen. Dat is een geluk geweest, toen wisten we tenminste waar we moesten zoeken." Moeder huilde Met matrasje en al is Keesje uit zijn bed gehaald en de trap afgebracht. Een huilende moeder wist van blijdschap niet wat zij doen moest. Mevrouw Euser was een boodschap gaan doen en had de baby alleen in de kamer achter moeten laten. „Ik ben een half uur weggeweest en stond met de sleutel in m'n hand om weer naar binnen te gaan, toen een buurvrouw schreeuwde, dat er ergens brand was. Ik zag bij ons dikke rookwolken naar buiten komen. Ik dacht, dat m'n hart stilstond", vertelde zij. Voor de moeder was vertrokken, had zij een elektrische dompelaar in een bak met ruim vier liter water ge plaatst en die aangesloten. Als mogelijke oorzaak van de brand wordt aan kort sluiting gedacht. PARIJS Andrieu, de hoofdprefect van Oran, is door de Franse regering teruggeroepen, „om een nieuwe functie te vervullen." In feite is hij als prefect ontslagen omdat hij niet heeft willen gehoorzamen aan de nieuwe instructies CHICAGO (AP) Mevrouw Vester uit Amsterdam heeft het aan de stewardess en de passa giers van een Amerikaanse trein te danken, dat zij op tijd thuis komt. De stewardess, Patricia Mc- Grady, zag de zestigjarige Am sterdamse snikkend in een hoek je zitten. De trein stond stil, in de buurt van Salt Lake City. De eerste uren zou van verder rijden niets komen omdat de spoorbaan onder een pak sneeuw fïevrouw Vester moest naar New York. Daar zou zij aan boord van de Maasdam stappen om naar Nederland te varen. Door de ver traging zou ze de aansluitende trein in Chicago missen en daar door zou zij te laat in de New- yorkse haven aankomen. Patricia ging aan het werk. Er moest geld komen, want mevrouw Vester had maar vijftien dollar op zak. Ted Snyder uit Chicago was bereid te gaan leuren. Hij onder brak spelletjes poker, maakte sla pende mensen wakker en kwam met 68 dollar terug. Met vliegtuig Patricia had er inmiddels voor gezorgd, dat mevrouw Vester in Chicago in een vliegtuig naar New York zou kunnen stappen. Haar verloofde zou haar naar het vliegveld brengen. Met acht uur vertraging liep de trein Chicago binnen en daar trof mevrouw Vester in plaats van de verloofde haar zoon James, van wie zij in Alameda afscheid had genomen. Hij was door de spoor wegmaatschappij gewaarschuwd en had meteen het vliegtuig naar Chicago genomen. Het laatste stuk van de reis door Amerika heeft mevrouw Vester met haar zoon gemaakt, per vliegtuig. Ze was op tijd voor de boot. (Ingezonden mededelingen) Keesje, temidden van zijn redders, de heren B. van Soo len (links) en J. Valkenburg. Kort geding Avro Van onze rechtbankverslaggever AMSTERDAM De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, zal van ochtend vervroegd uitspraak doen in het kort geding, dat enkele le den van de Avro hebben aange spannen tegen het hoofdbestuur van de omroepvereniging. Afgelopen vrijdag diende de zaak en mr. Sthee man stelde toen een uitspraak op vrijdag aanstaande in het vooruit zicht. Inzet van het geding is de grief van de eisers allen behorende tot de zogenaamde oppositie als zou het hoofdbestuur een behoorlijk verloop van de binnenkort te houden verkie zingen voor gewestelijke besturen be lemmeren. Leden die aan de stemming willen deelnemen moeten een stembil jet aanvragen. Dat vindt de oppositie in strijd met de statuten van de Avro. Die schrijven zonder meer voor dat stembiljetten zullen worden toegezon den. Volgens de oppositie tracht het hoofdbestuur ongeoorloofde controle op de stemmingen uit te oefenen, om te voorkomen dat „ongewenste ele menten" in de besturen worden ge kozen. Een vervroegde uitspraak wordt meestal gedaan als een rechtscollege meent dat zijn vonnis een zeer spoed eisend karakter heeft. In strafzaken komt dat nogal eens voor als een ver dachte, die geruime tijd in voorarrest heeft doorgebracht, van bet te last gelegde is vrijgesproken. DEN HAAG De telexen van alle Nederlandse kranten ontvingen gister middag een boodschap van minister mr. J. M. L. Th. Cals, waarin deze zijn vreugde uitsprak over het feit dat hij zojuist het internationale perscentrum Nieuwspoort had geopend. Aan deze opening van het eerste pershuis in ons land was een plechtige vergadering in de Ridderzaal vooraf gegaan, waar ieder die iets met publi citeit had te maken aanwezig was: ambassadeurs en politici, publiciteits- mensen van het bedrijfsleven en van de overheid, binnen- en buitenlandse journalisten. Dr. L. G. Kortenhorst, de voorzitter van de Tweede Kamer, gewaagde daar van de uitmuntende verstandhouding tussen de journalisten en de volksver tegenwoordiging en minister Cals be klaagde zich er over dat hij behoorde tot de steeds kleiner wordende groep van mensen die als zij ergens over praten, eerst willen weten wat het is. De voorzitter van de oudste persclub ter wereld, mr. Arthur Tietgen uit Londen, was er om namens deze „moe derclub" zijn gelukwensen aan te bie den. De voorzitter van het stichtings bestuur, dr. N. Cramer, herinnerde er aan dat in de zeventiende eeuw befaamde boekverkopers reeds kran ten verkochten in de Ridderzaal, die toen dienst deed als markt. Het perscentrum Nieuwspoort, op nog geen honderd passen aftand van de Ridderzaal gelegen, ondergebracht in een verbouwd zeventiende-eeuws huis, geniet reeds internationale be langstelling, zoals de heer H. M. Bleidh, voorzitter van de buitenlandse persvereniging, meedeelde, daar uit 62 landen blijken van belangstelling voor de opening waren ontvangen. Van onze correspondent PARIJS. Het helse kabaal scheen gisteren geen moment te verstommen in Algiers. De stad leek beleg 3rd te worden en onderworpen aan een hevig geschutsbombardement. Vele Europeanen meenden dat de dag van een nieuwe putsch was aangebroken. Ie straten werd om de vijftig meter een versperring opgericht, waardoor een verkeersopstopping ontstond. Op enkele plaatsen lagen de straten bezaaid met puin, dat de automobilis ten eerst moesten opruimen voordat ze verder koralen. Over alle verkeers aders van Algiers kropen de tanks ra telend voort en de trottoirs waren op nieuw afgezet met een dubbele rij sol daten met het machinepistool in de aanslag. Met de regelmaat van één ontplof fing per minuut werden de Algerij nen gisterochtend tussen half vijf en half zeven gewekt, en hoewel de 120 bommen veel materiële schade aan richtten, was het aantal gewonden niet groter dan ongeveer tien. T ribunaal Zes commando's van de O.A.S., te zamen 22 Europeanen, werden door politie en leger gearresteerd. Na een korte ondervraging werden ze meteen op transport gesteld naar Frankrijk waar zij binnen een maand voor een tribunaal zullen verschijnen. Elf bommen, die niet ontploften, werden gedemonteerd en de politie vond 23 kilo springstof die door de commando's in de steek was gelaten. Vanaf het begin van deze recordse rie van ontploffingen heerste er grote opwinding in heel Algiers. Europea nen, die meenden dat de O.A.S. ein delijk een nieuwe putsch had ontke tend, begeleidden de ontploffingen met ketelmuziek, gefluit op het ritme van „Algérie frangaise" en het openen van flessen champagne. De bommen ontploften in vrijwel alle wijken maar het meest hadden de buitenwijken van dit gevaarlijke vuurwerk te lijden. Al leen reeds in het gehucht St. Eugène ontploften dertig bommen; te Hussein Dey en te Kouba ongeveer twintig. Vertvarring Het was alsof een vloot van zee uit Algiers onder vuur nam. Gedurende het eerste halfuur heerste ook onder de militairen in de binnenstad een zekere verwarring. Te meer omdat men tussen het exploderen door ma chinegeweervuur en granaatvuur hoor de. Achteraf bleek dat de O.A.S.-com mando's onwillige bommen met ma chinepistolen of met handgranaten tot ontploffing hadden gebracht. Het grootste deel van deze aansla gen was tegen arabische winkeltjes gericht, maar ook werden enkele joodse en Europese winkeltjes getrof fen. Men vermoedt dat de aanslagen een bestraffing waren voor degenen die weigeren zich aan de O.A.S. te onderwerpen Op kabelbaan De spectaculairste aanslag werd gepleegd op het kabelbaantje, dat Belcourt verbindt met Diar-el-Mah- Soul. Een bom kwam tot ontploffing aan het beginpunt, waardoor de ka bel brak; een andere lag in een van de cabines, die daardoor brandend omlaag kwam en tegen de pijlers van het station Belcourt te pletter vloog. Het kabelbaantje was op dat ogenblik niet in gebruik. Onmiddellijk na de laatste explosie werden alle wijken afgesloten door het leger en de politie. In vrijwel al- Aan de gevolgen van een ongeluk op een zebrapad, waarop hij bij het over steken door een stadsbus was aangere den, is in het Wilhelminagasthuis in Amsterdam de 73-jarige heer J. de Rui ter overleden. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Het verbondsbestuur van het N.V.V. heeft zijn vertegenwoordigers in de looncommissie en het bestuur van de Stichting van den arbeid opgedragen om bij hun beleid de nieuwe regeringsaanwijzing op het gebied van de loonpolitiek buiten beschouwing te laten. Het bestuur verwacht dat de aangesloten organisaties geen medewerking zulien verlenen tot het herzien van reeds overeen gekomen C.A.O.'s, voorzover die herziening een voortvloeisel zou zijn van de regeringsaanwijzing. Bij komende besprekingen over nieuwe contracten moet de aanwijzing worden genegeerd. Het verbondsbestuur wijst erop dat de richtlijnen, zoais die vorige week door de regering zijn gegeven, niet alleen slaan op de tussentijdse verho gingen in 1962, maar dat zij ook in houden dat de z.g. matiging in 1963 moet worden voortgezet. Bij het be faamde overleg op Oud-Wassenaar in november vam het vorige jaar is-die kwestie, aldus het verbondsbestuur van het N.V.V., nauwelijks aan de or de geweest. Op een gisteravond gehouden pers conferentie in Amsterdam na afloop van een buitengewone bestuursvergadering kon men ons niet schetsen wat de gevol gen van de thans genomen beslissing zul len zijn. Wel vroeg men zich af of zonder de medewerking van het N.V.V. er wel contracten-zullen kunnen worden geslo ten. Het is nl. helemaal niet zeker of de werkgevers als contractpartij zullen wil len optreden als het N.V.V. dit weigert. Over de houding van de andere vakbon den kon men ons niets meedelen. Het verbondsbestuur van het N.V.V. meent, dat het thans toegepaste loon systeem failliet is en zo spoedig moge lijk moet worden vervangen door een soepeler systeem, dat hanteerbaar dient te zijn. Hoe men zich dit systeem con creet indenkt, wilde men gisteren nog niet zeggen. Er ligt een uitgewerkt concept klaar. Ter motivering van de boycot-maat regel brengt het verbondsbestuur in herinnering, dat het N.V.V. het tegen woordige loonsysteem in beginsel steeds ROTTERDAM. Op het kruispunt van de Slinge en de Stavenissestraat in Rotterdam-Zuid is gistermorgen de elfjarige Jan van Hoorn met zijn fiets onder een met puin geladen vracht auto met aanhangwagen geraakt. De jongen viel voor de rechter achter wielen van de auto en was op slag dood. In het ziekenhuis Dijkzigt is de der tigjarige timmerman A. Houtman uit de Nozemanstraat overleden, die za terdagmiddag op de Gordelweg met' zijn fiets tegen een personenauto was opgebotst en daarbij met zijn hoofd tegen de voorruit' was geslagen. heeft afgewezen. Men was er nl. van overtuigd, dat dit systeem in de prak tijk niet kon werken. De vele aanwij- Andere jongens spelen met treintjes met bootjes of met AMSTERDAM. Het beroep dat de heer F. H. van der Putten heeft aan getekend tegen zijn ontslag, zal vrijdag 23 maart door het ambtenarengerecht in Arnhem worden behandeld. In zijn beroepschrift heeft de heer Van der Putten het ambtenarengerecht gevraagd het ontslagbesluit van minis ter Visser te vernietigen, daar het strij dig is met de algemeen bindende voor schriften. Bovendien is hij van me ning dat de minister zich door het be- sluit schuldig heeft gemaakt aan mis bruik van macht. De Amsterdamse advocaat, mr. N. J. Geleijnse zal de heer Van der Putten bijstaan. Voor het departement van de fensie zal mejuffrouw mr. M. Wiggers optreden. Van onze correspondent LONDEN Premier Kroesjtsjef heeft op het laatste ogenblik toch in gestemd met de procedure die Ame rika en Engeland voor de komende ontwapeningsconferentie in Genève hadden voorgesteld. AndTei Gromy- ko, de Russische minister van bui tenlandse zaken, zal er voor naar Genève reizen. Hij zal ook deel nemen aan het vooroverleg (dat Amerika en Engeland wensten) van de ministers van buitenlandse zaken Van Amerika, Engeland en de Sow- jetunie. Dit vooroverleg wordt maan dag en dinsdag gehouden. Woensdag begint de eigenlijke ontwapenings conferentie. Kroesjtsjef heeft in brieven aan president Kennedy en premier Mac- millan laten weten dat hij „in grote trekken" (aldus drukte Macmillan het gisteren uit) instemt met de wes telijke procedure voor Genève. Pre mier Macmillan onthulde dit gister middag tijdens een verklaring die hij in het Lagerhuis aflegde over Enge- lands standpunt inzake de proeven met kernwapens. Door deze nieuwe ontwikkeling is een topconferentie van Kroesjtsjef, Kennedy en Macmillan voor het eind van mei weer tot de mogelijkheden gaan beho ren. De voorwaarde blijft natuurlijk Dat zult U vaak zeggen wanneer U het ZEEUWSCH DAGBLAD leest: want er heeft nauwelijks iets plaatsgevonden in U<v omgeving of het ZEEUWSCH DAGBLAD heeft er al een verslag en een foto van gemaakt. Ook het nieuws van buiten de provincie en buiten onze landsgrenzen vindt vliegensvlug zijn weg naar de nieuwskolommen van het ZEEUWSCH DAGBLAD. U ontdekt nog veel meer in dit moderne, dynamische Zeeuwse dagblad. Let maar eens op de interessante artikelen, uitgebreide sportverslagen, de vrouwenpagina's, enz. U BENT NOG GEEN ABONNEE Dat is jammer. Maar, wij zullen het U gemakkelijk maken. U behoeft alleen maar onderstaande bon in te vullen, haar direct te verzenden en voor slechts 1,12 krijgt U het ZEEUWSCH DAGBLAD vier weken op proef. Aan de administratie van het POSTBUS 26 MIDDELBURG Ik wens het ZEEUWSCH DAGBLAD gedurende vier weken op proef te ontvangen voor slechts 1,12. Naam: Adres Woonplaats: Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Een groep Ambonezen die naar Indonesië wil repatriëren heeft tijdens een congres in Den Haag een adres gestuurd aan premier De Quay. Daarin wordt aangedrongen op een ge sprek tussen Nederland en Indonesië, „opdat de scheidsmuur, die de kwestie- West-Irian tussen Nederland en Indo nesië heeft opgericht, weer snel zal wor den gesloopt tot heil van het Neder landse en Indonesische volk." Het congres noemde het recht van zelfbeschikking discutabel. In de brief heet het, dat dit nu zo heilig en on schendbaar geworden recht Indonesië in 1945 werd betwist en dat toen met wapengeweld is geprobeerd de uitoefe ning van dit recht onmogelijk te maken. De veronderstelling dat de Indonesi sche regering geen rekening zou willen houden met de wensen van de in de minderheid zijnde Papoea's mist vol gens de brief el'ke redelijke grond. Het doet de Ambonezen denken aan de „idée-fixe die de achtergrond vormde van die ongelukkige proclamatie van de Zuidmolukse republiek." DOORN (ANP). De Positief Christelijke Nationale Unie heeft be sloten deel te nemen aan de raads verkiezingen. Het besluit daartoe, zo heeft de voorzitter van de unie F. J. van Os uit Doorn meegedeeld, is mede bedoeld als protest tegen de ongeldig- verklaring van de lijst van de Chris telijke Nationale Volkspartij in de kieskring 's-Gravenhage voor de Sta tenverkiezingen. De heer Van Os is ook voorzitter van de Christelijke Nationale Volks partij, die haar lijst voor de Zuidhol landse Statenverkiezingen in Den Haag zag afgekeurd, omdat een van de ondertekenaars (een krantenvrouwtje) niet in het kiezersregister was te vinden. dat er in Genève vooruitgang wordt ge boekt. Aan de andere kant heeft men Mac millan onlangs laten weten dat hij pre mier Kroesjtsjef desnoods ook wel wil ontmoeten wanneer Genève juist een mislukking dreigt te worden. Het doel van een ontmoeting tussen de drie regeringsleiders zal moeten zijn, zo zei Macmillan gisteren, de laat ste hand te leggen aan een verdrag op grond waarvan proeven met kernwa pens worden uitgebannen. Macmillan liet verder doorscheme ren dat de nieuwe proeven met kern wapens die Amerika heeft aangekon digd, wel een-s niet gehouden zouden kunnen worden. Dat hangt dan af van de vooruitgang d'ie in Genève wordt gemaakt. De Britse premier liet er overigens geen enkele twijfel aan be staan dat de Britse regering het ge heel eens is met de opvatting van president Kennedy dat nieuwe proeven met kernwapens militair noodzakelijk zijn. In antwoord op een vraag van socia listische zijde zei Macmillan met na druk dat het Westen blijft vasthouden aan de eis dat er een stelsel van in ternationaal toezicht moet zijn op de naleving van een verdrag waarbij kernwapenproeven worden verboden. In Londen wordt verwacht dat Lord Home, de Britse minister van buiten landse zaken, voor of tijdens het ko mende weekeinde al naar Genève zal gaan om besprekingen te voeren met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Rusk. Daarna zullen zij Gromyko ontmoeten. Onze Parijse correspondent telefoneerde ons gisteravond: De Franse regering heeft bekend gemaakt dat zij geen delegatie naar de ontwapeningsconferentie van Ge nève zal zenden. Zij gelooft namelijk niet dat de conferentie van achttien landen in staat zal zijn ook maar een begin van een oplossing te vinden voor het ontwapeningsvraagstuk. De Franse regering heeft evenmin belang stelling voor het vooroverleg van de ministers van buitenlandse zaken. De weersverwachting geldig tot vanavond: Nu en dan op klaringen, maar ook plaatselijk een sneeuwbui, voor namelijk in de kustprovincies. Matige tot zwak ke noordelijke wind. Weinig ver andering in tem peratuur. MIESJE: Zo kwakkelen we de winter door. 7 maart: zon op 7.14, zon onder 18.29; maan op 3.02, maan onder 20.02. weer wind max.t. n.sl. Helsinki onbew. stil -7 0 Stockholm onbew. stil -3 0 Oslo onbew. ZW -3 0 Kopenhagen zw.bew. ONO 0 0 Aberdeen onbew. stil Londen h.bew. NNO 3 0 Amsterdam zw.bew. N 1 0 Brussel sneeuw N 1 0.1 Luxemburg sneeuw NW -1 2 Parijs onbew. NNO 5 0.2 Bordeaux onbew. stil 7 0 Grenoble regen WNW 10 8 Nice h.bew. stil 14 3 Berlijn sneeuw NNO 5 0.2 Frankfurt geh.bew. NW 2 1 München regen NW 10 6 Zürich sneeuw WNW 5 0.1 Geneve sneeuw ZW 6 5 Locarno zw.bew. stil 7 12 Innsbruck regen Z 17 0.4 Belgrado zw.bew. ozo 18 0 Athene zw.bew. zo Rome zw.bew. z 20 3 Ajaccio geh.bew. w 14 5 Madrid zw.bew. N 10 0 Mallorca zw.bew. NW 18 0 Lissabon h.bew. NW 13 0 PIJNSTILLER 'tégen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen etc.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1