Hartelijk afscheid van scheidende Henk Stam Sluitende regeling voor de pachters Deining over in Dreischor Dorpshuis Walcherse Fokveedag zal groots evenement worden Stimulerende persoonlijkheid Sterk spel in zwak stuk Goede samenwerking in de gemeenteraad van Baarland MIDDELBURGSE BAKKERS MOTIVEREN SANERING Drukbezochte vergadering van Statenkring Tholen C.H.l Veere cultureel ontmoetingspunt Vijf strarijders naar het strand Cursussen van werkende jeugd" IN ZEVEN JAAR ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL OPGEBOUWD Provincie dankbaar Muzikale evenementen in Bergen op Zoom Uitbreiding silo in Sint Annaland ONDANKS TEKORTEN TOCH EEN BATIG SALDO. JUBILEUM RUNDVEEFOKKERS N.C.L.B. Zd. Beveland in Goes bijeen Enige manier om broobezorging in toekomst te kunnen waarborgen Eerste indruk van ir. M. A. Geuze over pachtwet P. van Breda 40 jaar bij Streekvervoer N.C.L.B.-besturen over liet zomer werk Belastingen Tholen weer hij Zierikzee Ex-politieke gevangenen bijeen in Hulst en Goes „Par ij se avond!" in Goes Maandag 5 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 MIDDELBURG. Op hartelijke wijze werd zaterdagmiddag van de scheidende directeur van de Zeeuwse Muziekschool, de heer Henk Stam, afscheid genomen. Na een korte „staalkaart" van het kunnen van leerlingen der school in de met belangstellenden gevulde Concertzaal in Middelburg, nam het lid van Gedeputeerde Staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes, het woord. Hij zei zowel in naam van de Commissaris der Koningin in Zeeland te spreken als in zijn functie van voorzitter van het algemeen bestuur der muziekschool. Hij zei, dat zeven jaar geleden de provincie een school wilde oprichten om het muziekonderwijs in Zeeland te bundelen. De heer Stam aanvaardde toen het verzoek directeur te willen worden en hij heeft zich in die zeven jaar niet alleen een goed leider van de muziekschool getoond, maar ook een buitengewoon goede organisator, aldus mr. Mes. Die zeven jaar waren trouwens vruchtbaar voor de componist Stam. De scheidende directeur van de school heeft geen. gemakkelijke taak ge had, maar hij is er in geslaagd een school uit het niets op te bouwen, die heden ten dage gezien mag worden in ons land, merkte de heer Mes op. „De Zeeuwse Muziekschool wordt in ons land als een voorbeeld gesteld hoe het muziekonderwijs moet worden aange pakt en daarom is de provincie de heer Stam zo buitengewoon dankbaar voor wat hij tijdens zijn verblijf in Zeeland heeft gepresteerd." Mr. Mes wees erop dat de heer Stam meermalen een betere positie was aan geboden maar dat loyaliteit voor zijn eigen school het altijd won. Nu was het niet meer dan zijn plicht tegenover de muziekwereld van Nederland het direc teurschap te aanvaarden van de Rotter damse Muziekschool, een instelling die achtduizend leerlingen telde en enige honderden muziekleraren. „In elk ge val", aldus mr. Mes, „laat Henk Stam een bloeiende Zeeuwse muziekschool achter, die zoveel leerlingen telt dat men bezig is dit een beetje af te dam men." De heer Stam kreeg door mr. Mes namens de school een gloednieuwe en omvangrijke pick-up en geluidsins-talla' tie aangeboden, waarna de burgemees ter van Tholen, mr. A. J. van der Hoe^ ven, de heer Stam namens de Zeeuwse gemeentebesturen, toesprak. De heer Van der Hoeven roemde de kwaliteiten van de vertrekkende, diens eenvoud en tact en zei dat door zijn toedoen een school was opgebouwd waar men trots op kon zijn. De spreker bracht de heer Stam dank voor alles wat hij voor het muziekonderwijs in de Zeeuwse ge meenten had gedaan. Humor Als voorzitter van het college van curatoren merkte mr. J. L. Andreae o.m. op dat Henk Stam de eerste en tot nu toe enige directeur van de school was geweest en dat de naam Stam in de provincie een begrip was geworden. De heer Andreae zei dat Henk Stam niet alleen een uiterst be kwaam directeur was geweest maar Toemde zijn persoonlijkheid, die voor ieder die met hem in aanraking kwam, stimulerend was. De heer J. Luykenaar sprak namens de adjunct-directeur en alle leraren. Hij zei o.m. „Henk Stam wist de vele problemen met een grote dosis humor aan te pakken en op te lossen. Wij be' treuren zijn vertrek en brengen hem dank voor alles wat hij voor de school heeft gedaan." Namens het Caeciliakoor In St. Jansteen bood de heer P. Smed de heer Stam de partituur van het onlangs ontdekte muziekdrama „Atha- lie" van Schulze aan. Hij zei dat de heer Stam altijd met liefde en entnou- siasme had geijverd voor verhoging van muzikale prestaties van Zeeuwse amateurs. De heer Stam dankte alle sprekers voor hun woorden en roemde de pretti ge samenwerking met het bestuur van de school. Hij zei altijd met een bijzou- der genoegen zijn reizen door de provin cie te hebben gemaakt. De heer Stam zei voorts dat er in die zeven jaar on metelijk veel was bereikt in alle takken van de school. Voordat de sprekers de gelegenheid hadden gekregen hun woor den te spreken had Henk Stam hen eigenlijk een beetje het gras voor de voeten weggemaaid. Hij zei dat wat er was bereikt met de school niet het werk van één man was maar van een team. In zijn inleiding tot de muzikale mani festatie van de leerlingen zei de heer Stam o.m. dat dit de eerste maal was dat een uitvoering tot stand kwam waaraan door alle afdelingen werd deel genomen. De bedoeling van de manifes tatie was aan te tonen wat de gehele school presteerde. Daarom waren in MIDDELBURG. Het toneelstuk Speelgoed op zolder" dat onder aus piciën van de Z.V.U. zaterdagavond in de Middelburgse Schouwburg werd gebracht door de Toneelgroep „Thea ter" was een zwak stuk. De presta ties van de acteurs waren echter van die mate dat wij ons de zwakte van het gegeven pas gingen realiseren toen het enthousiaste applaus van de bijna geheel bezette zaal was wegge, storven. Want het gegeven dat zwaar leunde op een door Tennessee Wil liams en Arthur Miller echt wel be ter beschreven, broeierig familiemilieu in liet zuiden van de Verenigde Sta ten hing van onwaarschijnlijkheden en onvolkomenheden aan elkaar. De schrijfster van het spel, Lillian Hellman, laat niets anders dan abnor male en op de een of andere wijze uit hun evenwicht gebrachte mensen zien: twee ongetrouwde zusters, waarvan een hysterisch is en een ongezonde liefde voor haar jongere broer koestert (no- tabene de as waarom het hele verhaal draait!), de broer zelf die een misluk keling is maar toch de grote man wil uithangen, zijn vrouw, piepjong, hyste risch en tegen het debiele aan. De enige „gewone" mensen in het stuk zijn de oudste van de twee onge trouwde zusters en de moeder van het jonge vrouwtje. Deze laatste heeft zich door een verhouding met een kleurling de minachting van haar omgeving op de hals gehaald maar vindt haar liefde be langrijker. Zoals gezegd een niet bepaald water dicht stuk. maar de rollen werden door medespelenden zonder een enkele zwak ke plek vervuld. Elly v. Stekelenburg als de oudste zuster liet rustig en welover wogen spel zien, Élise Hoomans als de geëxalteerde en intrigerende jongere zuster was zonder meer prachtig. Coen Flink leefde zich volkomen uit als de onbehouwen en nooit volwassen wor dende broer. Martine Crefcoeur was heel goed als het hysterische kind vrouwtje en Josephine van Gasteen als haar wereldwijze moeder speelde bij wijlen al haar medeacteurs en -actrices van het toneel. De (sterke) regiehand had Rob de Vries en de goede decors waren van de fa. Nauta en Berntson. Het stuk had veel succes en er was fruit voor de ac trices. het programma de namen der uitvoe renden, docenten en afdelingen wegge laten. In vijf jaar was het gelukt, on danks het overwinnen van diverse moei lijkheden, algemeen muziekonderwijs te kunnen geven. Daarom werd de leerlin gen niet slechts het bespelen van een enkel muziekinstrument geleerd maar ook begrip voor de muziek bijgebracht. De manifestatie omvatte o.m. speelstukken en kinderliederen van Orff, de verrichtingen van een accordeonduo, een zangkwartet met begeleiding, een harmonie- en fanfaregroep, een klein orkestje en ballet. Tevens werden aan de piano enkele korte werken van Stam zelf en aan het orgel een werk van Franck gespeeld. Daarna werden de vele belang stellenden in de gelegenheid ge steld met een persoonlijk woord en een handdruk van de heer Stam afscheid te nemen. Van Henk Stam, de scheidende dit acteur van de Zeeuwse Muziek school, werd zaterdag afscheid geno men. Tijdens de receptie drukten velen hem nog de hand vóór zijn vertrek naar Rotterdam. BERGEN OP ZOOM Op dinsdag 27 maart a.s. zal in de Ned. Hervormde kerk de Johannes Passion van Bach worden uitgevoerd. Het werk zal wor den gespeeld met medewerking van het Brabants Orkest en de Christelijke Oratorium Vereniging, het geheel onder leiding van Wim ter Burg. De solisten zijn d,e sopraan Maria Suchel; de alt Carla Brunott; de tenoren Gerard Honig en Reinhardt van Randwijk (de eerste in de rol van de evangelist), de bas Arie de Rijk in de Christuspartij en de bas Leo Ketelaars. Op dinsdag 13 maart zal in Thalia door het Brabants Orkest het vierde abonnementsconcert warden uitgevoerd, onder leiding van Hein Jordans. O.m. zal worden uitgevoerd de symfonie no. 92 (Oxford) van Haydn en het piacon- cert no. 3 van Bartok. Solist is de pia nist Jean Franssen. Na de pauze wordt de vierde symfonie van Brahms uitge voerd. ST. AiNNALAND. - Het massale ge bouw van de „Cavetho" blijkt reeds te klein te zijn. Met een omzet van 4000 ton per jaar, is de beschikbare opslag ruimte te klein. Hierdoor moest een deel van het aangevoerde graan op een vier tal andere plaatsen worden opgeslagen. Het gevolg hiervan is, dat het be stuur van de „Cavetho" via een archi tect van het Centraal Bureau te Rotter dam een ontwerpplan heeft doen ver vaardigen voor uitbreiding van de op slagruimte. Het ligt in de bedoeling, om de bestaande hoge silo te voorzien van een laagbouw-uitbreiding, waardoor 1120 ton graan meer kan worden opgeslagen. De verwerkingscapaciteit van de silo is niet groot genoeg en met een tweede stortput zal ook de maximale aanvoer weinig of geen moeilijkheden opleveren. Er worden in het nieuwe laagbouwge- deelte 4 cellen van elk 280 ton aange bracht, alle voorzien van beluchting. BAARLAND. De Raad der gemeen te Baarland vergaderde vrijdagavond ten gemeentehuize onder voorzitterschap van burgemeester Van Lière. Aan het begin van de vergadering, de eerste in 1962, ging de voorzitter in op verschil lende zaken die in het afgelopen jaar tot stand kwamen, en zei tegen de ver kiezing van de heer De Vriend tot wet houder wel wat aangekeken te hebben, doch dat een goede verstandhouding be staat. Weth. De Vriend dankte namens de raad voor de woorden en zegt rid derlijk te willen bekennen dat de ver houding wel te wensen heeft overgela ten. maar dat van weerszijden goede wil is getoond en hoopt dat deze verhou ding zo mag blijven. Aan de zangvereniging „De Lofstem" werd de toegezegde subsidie van ƒ30. beschikbaar gesteld, terwijl ook de plaatselijke E.H.B.O.-afdeling een sub sidie van 50.— verkreeg, de overige 5 subsidieverzoeken werden afgewezen. Door de heer K. Zeevaart was ont slag genomen als lid van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg te Baarland, door het bestuur werden aanbevolen: 1. I. van Hemert en 2. B. P. Tramper. Bij de gehouden stemming werden uit gebracht 5 stemmen op de heer Van He mert en 2 op de heer Tramper, zodat de heer Van Hemert is gekozen. Op initiatief van de Herverkavelings commissie is van Ged. Staten een voor stel ontvangen tot wijziging van de ge meentegrens in verband met de uitge voerde herverkavelingswerken, waarbij de huidige grenzen niet meer samen vallen met perceelsgrenzen, weigen, wa terlopen enz. Door de wijziging krijgen ze weer een natuurlijk beloop, terwijl overgang van inwoners niet plaats vindt. Conform het voorstel van B. en W. wordt zonder dis-cusisie besloten Ged. Staten te berichten dat de Raad geen bezwaren heeft. Conform het verzoek van het Bestuur der Stichting Algemene Kleuterschool wordt de vergoeding over 1961 en het voorschot 1962 oP de vergoeding vastge steld op 800,voor het lokaal en ƒ235.52 voor leermiddelen, enz. Voor de door het vertrek van de heer J. J. van Weele leeggekomen woning wetwoning Burg. Vogelaarstraat 14 wa ren 2 gegadigden, nl. de heer A. Antho- nise en de heer P. Braam. B. en W. overwogen dat de heer Anthonise een goede woning heeft en de heer P. Braam niet, zodat zij voorstellen dé woning te verhuren aan de heer Braam. De heren Beulens en Van Damme zeiden volle dig achter het voorstel van B. en W. te staan, waarna na korte discussie z.h.s. wordt besloten tot verhuur van de wo ning aan de heer P. Braam. Op voorstel van B. en W. worden ver volgens 3 aanvragen om toekenning van premie op w.c. verbetering inge willigd. DREISCHOR. Op nauwelijks ze ven kilometer afstand van de oude stadjes Zierikzee en Brouwershaven en op vijftien kilometer van het strand en de beboste duinen van Schouwen's onvolprezen Westhoek, ligt het rustige dorp Dreischor, met de best bewaard gebleven dorpsring van Zeeland, een uit de veertiende eeuw daterende kerk met praalgraven een pittoresk gemeentehuis. Boven de ingang staat met fiere letters: „Doet wel en vreest niemant". Het „Plaatsenuus" noemt men het in de uolksmond. tn het midden van de bijna cirkelvor mige ring staat de statige Hervormde kerk als een kloek tussen haar kuikens. Aan deze ring ligt ook het vermaarde Dorpshuis, dat tevens is ingericht als bondsvakantieoord en jeugdherberg. Het fraaie gebouw is edn vakantieverblijf dat werd ingericht en berekend is op het doorbrengen van vakantie voor gro te gezinnen en doortrekkende vakantie gangers. Het doel van de „STICHTING DORPSHUIS DREISCHOR' 'is erop ge richt vakantiegangers en toeristen in de gelegenheid te stellen gedurende één of meerdere dagen of zelfs één of meer dere weken te laten logeren tegen een laag tarief. Kwam deze service voor toeristen in het landelijke Dreischor aanvanke lijk langzaam op gang, de laatste ja ren blijkt aan zulk een gelegenheid steeds grotere behoefte te bestaan. Door doeltreffende propaganda en het uitgeven van een aardige brochure heeft het Dorpshuis van Dreischor tot ver over de provinciegrenzen grote MIDDELBURG. De rundvee fokkers op Walcheren hebben be sloten van hun tiende jaarlijkse fokvee-dag een bijzonder evene ment te maken. Gewoonlijk kwa men er rond de 250 dieren naar Middelburg om aldaar hun kwali teiten als koe of stier te tonen. De rundfokkers hebben nu het idee geopperd de fokveedagen die de verschillende paarden-, runder-, varkens- en geitenfokkersvereni- gingen op Walcheren jaarlijks houden dit jaar samen te smelten tot een „Walcherse veehouderij manifestatie", die plaats zal vinden op 13 en 14 juli. Ter bespreking van de eerste plan nen kwamen zaterdag vertegenwoordi gers van fokverenigingen bijeen in res taurant „de Eendracht" onder voorzit terschap van de rijksveeteelt-consulent voor Zeeland, ir, W. L. Harmsen. Alle afgevaardigden van de verenigingen verklaarden zich bereid met hun dieren aan deze vee-dagen deel te nemen. De onderlinge fök-dagen zullen hierdoor veelal komen te vervallen. Teneinde voor dit fokvee-evenement bij uitstek op Walcheren een geschikt terrein aan te wijzen werd een spe ciale commissie samengesteld. Het terrein moet o.m. een mini mum oppervlakte van drie ha. en voldoende harde grond bezitten en centraal gelegen zijn. De lijst van medewerkenden aan de Walcherse fokvee-dag vertoond een in drukwekkend aantal namen: de trek paardenvereniging „Hippos", de afdeling Walcheren van de Koninklijke Neder landse federatie van landelijke ruiter- verenigingen, de vereniging van tuig- paardenfokkers, de shetlandponyfokkers de geitenfokvereniging, de varkens-en rundveefokkers en de L.J.G. en C.J.B.T.B. Concours hippique Het programma voor de twee fokvee dagen is na de eerste besprekingen nog niet definitief vastgesteld, maar enkele suggesties vonden een enthousiast bij val. Zo zullen waarschijnlijk tijdens de eerste dag de premiekeuringen voor paarden, koeien en varkens plaats vin den. In de middag zullen de bezoekers de kampioensdieren tijdens de demon straties kunnen aanschouwen. In de morgenuren van de tweede dag zullen de landelijke ruiters selectiewed strijden organiseren voor het concours hippique dat 's middags gereden zal worden. Tijdens deze dag, die voorna melijk in het teken van de edele rijdie ren zal -staan, zullen ook de landbouw- jongeren aan hun trekken komen,. Zij organiseren hun traditionele trekker- behendigheidswedstrijden. Ook voor hen zijn de wedstrijden in handmeiken, kalveren opfokken en veebeoordeling, waarbij de landbouwers- in de dop el kaar kunnen beconcurreren in de ken nis van de dieren. Ook de geiten ko men tijdens de laatste dag aan bod, voor hen de premiekeuringen, die de varkens, paarden en koeien de vorige dag reeds ondergingen. Misschien ook, hopen de fokkers, zal een gymnastiek- en turnvereniging medewerking verle nen, en met hun optreden de demon stratie-s en keuringen afwisselen. Teneinde tot een geheel vastomlijnd programma te komen zullen op 12 maart de commissies bijeen komen. Voor beide dagen zijn speciale werk- commlssies benoemd, waarvan de le den de scepter zullen zwaaien over ter rein en dieren en fokkers met raad en daad bijstaan. GOES. Het district Zuid-Beveland van de Ned. Chr. Landarbeidersbond hield zaterdagmiddag in „De Opril'' weer een kadervergadering onder lei ding van de heer Ohr. Maas uit Krab- bendijke. De hoofdbestuurder, de heer M. D. den Hollander, behandelde het onderwerp: „De sociaal-economische po sitie van land- en tuinbouw". Op dit onderwerp volgde een uitgebreide dis cussie. Ook werden mededelingen ge daan over het loonbeleid en de bespre kingen over de land en tuinbouw C.A.O. Verder zal getracht worden met bussen na-ar de toogdag, die dit jaar in Oost burg wordt gehouden, te gaan. MIDDELBURG Zoals enige tijd geleden reeds gemeld dreigt de broodbezorging in Middelburg vast te lopen. Dit komt door het grote gebrek aan arbeidskrach ten, speciaal voor het bakkers bedrijf, waarin het werk -inspan nend is en de zaterdag niet als een vrije, ma-ar als een „dubbe le" dag gezien wordt. Begrijpe lijk is dan ook dat de Middel burgse bakkers tezamen die zich in zekere zin verantwoordelijk voelen voor het goed functione ren van de broodvoorziening de gang van zaken met zorg en on gerustheid hebben gadegesla gen. In een circulaire aan de Middelburg se huisvrouwen zeggen de plaatselijke bakkers dat er iets gedaan moet wor den. De bakkers hebben de oplossing gezocht en zoals ook elders ge vonden in een wijkverdeling, waarover wij reeds eerder berichtten. Deze sane ring is de enige manier om de broodbe zorging in de naaste toekomst te kun nen waarborgen. Iedere bakker krijgt een broodwijk met huis-aan-huisbezorging. Waar mo gelijk speciaal daar waar hij reeds de meeste klanten bedient. Dit geeft een enorme tijdsbesparing zodat iedere klant tijdig het brood in huis heeft. De bakkers erkennen dat het brood van de één nog niet het brood van de ander is. Maar wil men beslist brood van een bepaalde bakker hebben, dan kan men aitijd het brood aan de be treffende zaak gaan halen. In de win kel gehaald brood zal per 800 gram 2 cent goedkoper zijn. Er wordt In het algemeen in Middelburg goed brood ge bakken en bovendien wordt voortaan het brood van alle bakkers regelmatig gecontroleerd door een speciaal con trole-orgaan, dus naast de controle van de Keuringsdienst. Er is een kontaktorgaan waarin zit ting hebben een lid van het gemeente bestuur, twee ^Vertegenwoordigers van de plaatselijke vrouwenorganisaties en twee bakkers. Dit kontaktorgaan heelt een klantencommissie benoemd die eventuele klachten over kwaliteit en ser vice behandell-t. De uitspraak van de klachtencommissie is bindend zowel voor de consument alsook voor de bak kers. Het adres voor klachten die uit sluitend schriftelijk ingediend kunnen worden luidt: mevr. M. A. v. d. Boo- gert-Selhorst, Korte Delft 12, mevr. G K. Hesselink-Mondria, Noordsingel 18. In bepaalde gevallen zal men het brood van zijn „eigen" bakker bezorgd krij gen, maar waar dit niet het geval is hopen de leveranciers dat de klanten het met de nieuwe bakker goed kun nen vinden. SCHERPENISSE. Na een vluchtige studie van het wetsontwerp inzaike de wijziging van de pachtwet, waarbij het met name gaat om het voorkeursrecht van de pachter, heeft ir M. A. Geuze, lid van de Eerste Kamer en voorzitter van de Z.L.M. als zijn eerste indruk gegeven, dat een sluiten de regeling voor de pachter is verkregen. Als de verpachter de taxatieprijs van de Grondkamer niet aanvaardt en de pachter wel, dan mag hij niets aan derden verkopen. De verpachter wordt voor de keus gesteld: of aanvaarden öf de koop gaat niet door. Met deze „nieuwigheid" in het ontwerp gaat de regering iets verder dan aanvankelijk de bedoeling was. Ir Geuze gaf zijn globale visie prijs tijdens de zaterdagmid dag in het Holland Huis gehouden goed bezochte vergadering van de Statenkring Tholen en St.- Philipsland van de C. H. U. Op deze bijeenkomst heeft het lid van Ged. Staten, de heer C. Phi- lipse zich verder voorzichtig gewaagd aan een toekomstbeeld over de samenstelling van de Nieuwe staten. De geschiedenis van de wet vervreem ding landbouwgronden mag als bekend worden verondersteld: deze wet loopt 31 december van dit jaar af en de rege ring wenst deze wet niet te verlengen. Dit gaat betekenen, dat de prijsbeheer- sing van landbouwgronden en het voor keursrecht van de pachter vervallen. In middels wordt in de boezem van de fractie van de Partij van de Arbeid ge werkt aan een initiatiefvoorstel met de bedoeling om de wet toch te verlengen. Tot op vandaag is de situatie zo, dat de pachter voorkeursrecht heeft tegen taxatieprijs als een verpacht goed wordt verkocht. Blijkens het nieuwe wetsont werp wordt in globale trekken de pro cedure aldus: de verpachter wordt ver plicht de pachter een aanbod te doen, als de pachter dit aanbod aanvaardt wordt onderhandeld over de prijs. In dien geen overeenstemming wordt be reikt moet de Grondkamer ingeschakeld worden die zal taxeren tegen de ver- keerswaarde. Als de pachter deze prijs aanvaardt, maar de verpachter niet, dan mag hij niets verkopen aan derlen. De verpachter wordt voor de keus ge steld: of aanvaarden of de koop gaat niet door. Naar de mening van ir. Geuze is er volgens het nieuwe ontwerp geen aan leiding meer om „onder de tafel" zaken te doen. Zijn eerste indrnk was dan ook, dat een sluitende regeling voor de pachter is verkregen. Met name voor de mensen in Zeenwsch-Vlaanderen en op Zuid-Beveland zal dit ongetwijfeld een geruststelling betekenen, want zij zagen nog al gevaren in de oorspronke lijke plannen van de minister. Nieuw-Guinea Ir. Geuze sneed in zijn korte politieke rondblik ook de kwestie Nieuw-Guinea aan. Hij zag het als een verdienste van dit kabinet, dat de kwestie uit de ijskast is gehaald. De heer Geuze zag niet in waarom deze zaak te laat wordt aange roerd. want vijf jaren geleden was het Nederlandse politiek nog niet rijp voor deze zaak, zo meende hij. De C.H.U. staat op het standpunt, dat het de taak is om de bevolking van Nieuw-Guinea op te leiden tot zelfstandigheid, onge acht of er voordelen te halen zijn of niet. En het is bepaald geen christelijk historische mening om te zeggen „we moeten er maar van af, want het kost VEERE Tijdens een werkvergadering van de Vereniging Vrienden van Veere, die zaterdag in de Campveerse Toren georganiseerd werd, hebben drs. M. C Verburg, directeur van het ETI voor Zeeland, en dr. A. v. d. Poel, publicist te Breda, stellingen verkondigd die ver band hielden met de plaats van Zeeland tussen Nederland en Vlaanderen. Over deze stellingen werd uitgebreid gedis cussieerd. Naar voren kwam de interes sante gedachte om mogelijk in de naaste toekomst Veere tot een soort ontmoetings centrum tussen Noord en Zuid te ver heffen, een contactplaats voor bewoners van de noordelijke en de zuidelijke Nederlanden, kortom een cultureel middelpunt. Men sprak niet uitsluitend over culturele zaken, ook de verbindingen in Zeeland met Noord en Zuid kwamen ter sprake. Verbindingen, die nog niet „je dat" zijn en die stellig verbeterd moeten worden. Over het algemeen waren de leden er dan ook van overtuigd dat een vaste-oeververbinding over de Wester- schelde op den duur niet uit kon blijven. De bijeenkomst werd ook bijgewoond door de staatssecretaris van Financiën, dr. W. H. v. d. Berge. MIDDELBURG De buschauffeur P. van Breda uit Koudekerke is zaterdag morgen op het kantoor door de directie van de N.V. Streekvervoer Walcheren gehuldigd omdat hij die dag zijn 40-jarig dienstjubileum bij deze vervoersonder neming vierde. In de middaguren hield hij in Koudekerke nog een receptie. De heer Van Breda kwam in 1922 als stoker op de tram, die toen nog de verbindingen onderhield, m dienst van deze maat schappij. GOES. In een vergadering van de districtsbesturen uit geheel Zeeland van de N.C.L.B. onder leiding van de heer M. D. den Hollander, werd het zomer, werk besproken. Besloten werd op 20 ju ni te Oostburg de toogdag te houden. Op deze bijeenkomst zullen vertegen woordigers van het hoofdbestuur het woord voeren en zal gevraagd worden of „Werkende Jeugd" voor de verde re omlijsting wil zorgen. bekendheid gekregen. Ondanks deze verheugende ontwikkeling brengt het ook problemert met zich mede. Daar de meeste mensen reeds in de win ter hun vakantieplannen maken heeft het Dorpshuis al zoveel aanvragen ontvangen voor het komende seizoen, dat men vermoedelijk een aantal zal moeten afwijzen. En dit laatste doet men ook in Dreischor slechts node. In een gehouden vergadering van de Stichting Dorpshuis is dit probleem nu besprol.-en en werd getracht er een op lossing voor te vinden. Het bleek daar bij dat het voorshands niet mogelijk is de toch al niet geringe capaciteit van het Dorpshuis nog verder op te voeren. De gedachte is toen opgekomen om met medewerking van de inwoners een aantal dependances van het Dorpshuis op te richten. Dit wil zeggen, dat inge val het Dorpshuis geheel volgeboekt is, een aantal particulieren bereid is een slaapkamer ter beschikking van het Dorpshuis te stellen tegen een bepaal de vergoeding. Alles wijst er dus op dat men er in Dreischor naar streeft om de te verwachten stroom vakantiegan gers niet teleur te stellen. Het Dorpshuis is in Dreischor en ook in de omliggende dorpen onderwerp van gesprek. Aanleiding hiertoe is een nog al heftig debat geweest in de gemeen teraad van Brouwershaven. De nieuwe raad van de smalstad kon zich niet ver enigen met het gevoerde beleid van le Stichting Dorpshuis Dreischor. Dit is uiteraard een voortvloeisel uit de voor malige gemeenteraad van Dreischor. Men vindt dat de prijzen van logies etc. veel te laag zijn en dat de plaat selijke exploitanten hiervan veel nadeel ondervinden. Nu bovendien door het be stuur van de Stichting Dorpshuis Drei schor in een circulaire aan de inwoners van het dorp een beroep is gedaan om bij volledige bezetting van het Dorps huis één of meer slaapkamers met was gelegenheid beschikbaar te stellen te gen een vergoeding van EEN GULDEN per nacht, is „deb oot aan". Via een antwoordstrook kan men zijn diensten ter beschikking stellen van het „Dorps huis" waarbij opgemerkt dient te wor den dat de inlevering van de strook vóór 10 maart a.s. moet gebeuren. BURGH—HAAMSTEDE. Onder flinke belangstelling is zaterdag in Burgh- Haamstede weer het traditionele stra- ryden gehouden. Dit keer deden slechts vijf ruiters aan de rit naar zee mee. Om een uur of een zaterdagmiddag vertrokken de vijf paarden, op een drafje rijdend naar het strand, waar een groot aantal belangstellenden de komst van de ruiters stonden af te wachten. Aan zee werden de ongezadel de paarden de voeten gespoeld, „poot- spoelen" noemt men dit in westelijk Schouwen. De ruiters reden daarna over Wester- schouwen en Burghsluis weer terug naar Haamstede, waar de Koninklijke Harmonie „Witte van Haamstede" al gereed stond om de strarijders een muzikaal welkom te bezorgen. Daarna werd even halt gehouden bij het Haam- steedse rusthuis. De rit eindigde dit keer niet zoals gewoonlijk met een wedstrijd-om-het-hardst in de slotlaan van het kasteel Witte van Haamstede; blijkbaar was het aantal deelnemers te beperkt. Sch. geld". Het gaat om de belangen van de Papoea's. „De toestand is hoogst zorgelijk. Wij worden bedreigd en gechanteerd, ter wijl Nederland op redelijke basis streeft naar een oplossing. Maar één ding blijft en dat is het trouw blijven aan onze derde partner, de Papoea" aldus ir. Geuze. Woningbouw Na een opsomming van tal van plus punten van dit kabinet, met name op het gebied van de sociale voorzieningen, had ir. Geuze ook kritiek: de woning- bouwpolitiek, een van de moeilijkste za ken in ons land. Ondanks de gezamenlijke welvaart is men er nog steeds niet in geslaagd het woningvraagstuk op te lossen. De staat woningbouw van na de oorlog heeft geen oplossing gebracht, aldus ir. Geuze. In dit verband sprak de heer Geuze er zijn verwondering over nit, dat de woningtoewijzing van de provincie nog steeds niet bekend is, waarna gedepu teerde Phiiipse haastig een notitie maakte.... „Al twee maanden van het jaar zijn om en we weten nog niets. Het wordt de hoogste tijd" zo merkte de heer Geu ze op. In de discussie kwam nog de moge lijkheid naar voren om in Zeeland (als probleemgebied) de woningbouw in de vrije sector geheel los te laten. „Laat de regering het eens een keer nrohe- ren," zo was de mening. Intussen heb ben de gemeentebesturen van Axel en Vlissingen, welke gemeenten grote plan nen hebben voor de woningbouw in de vrije sector, pogingen in die richting on dernomen. Het waren slechts enkele punten, die de heer Geuze aansneed. maar zij geven niettemin ruime stofven "„Boerenstrijd" op". Dit stuk spéélt tot overdenking. Ook voor de C.H.U. op in de crisistijd van de dertiger jaren in Tholen. leen boerengezin. Bij de Reorganisatie van de Rijksinspectie Registratie en Succes sie zal het eiland Tholen evena,s voor de ramp van februari 1953 weer komen onder de Inspectie te Zierikzee. Door de ramp in 1953 is Tholen toen bij de in spectie Bergen op Zoom ingedeeid. doch deze inspectie zal nu worden opgeheven. Dertig jaar NCB Koudekerke KOUDEKERKE. De afdeling Koude kerke van de N.C.B. heeft vrijdagavond in hotel Walcheren het dertigjarig be staan van de afdeling herdacht. Na een openingswoord van de voorzitter hield bondsbestuurder Zuidema een toespraak. Vervolgens reikte hij aan een lid dat 25 jaar lid was van het C.N.V. een gou den insigne uit. Na de pauze voerde een groep leden het toneelspel in drie bedrij- uon 'Rnouonofviirl" nn TGI- r-4. .1- -^^„7 4 GOES. De chr. sociale jeugdorga nisatie van het C.N.V. „Werkenden Jeugd" organiseerde zaterdag in „De Opril" enkele cursussen onder leiding van de jeugdwerkleidster, mej. C. van Manen uit Utrecht en de heer A. Moel- ker uit Nieuwdorp. In de morgenuren was de cursus bestemd voor de be stuursleden van de Zeeuwse club, waar na in de middagbijeenko-mst de leiders en leidsters les ontvingen. Aan deze cur sus werd bovendien een gezellige avond- bijeenkomst gekoppeld, die als zeer ge slaagd mag worden beschouwd. Het hoofdbestuurslid, de heer Car- melk sprak over de jeugd en de jeugd zorg in Amsterdam. Ten-slotte werden enige aardige spelletjes gespeeld. Op 12 maart komt de afdeling Goes van „Wer kende Jeugd" weer in vergadering bij een in „De Opril". De heer J. Schout uit Serooskerke zal dan dia's vertonen over Spanje. GOES. De afd. Zeeland van de Ned. Ver. van Ex. Politieke Gevangen hield in de afgelopen week jaarvergaderingen te Hulst en Goes. Het bestuur, bestaande uit de heer W. A. Koek, Goes, voorzitter, de heer J. Verlaire uit Yerseke penningmeester en mevrouw Z. Hollestelle-Staal, eveneens uit Goes secretaresse werden op beide vergaderingen herkozen. Voor de jaarlijkse dodenherdenking op 10 mei te Bloemendaal gaven zich 10 deelnemers op, voor het Congres dat dit jaar in Hilversum wordt gehouden vaa 27—30 juni, werd de heer C. C. v. Oos ten als afgevaardigde van de afd. Zee land gekozen, terwijl ook verschillende leden dit Congres meemaken. Drie nieu we leden werden ingeschreven. Beslo ten werd om voor 15 mei nog een vergadering te houden, om de Congres- voorstellen te bespreken. GOES. De gymnastiekzaal van de Kohnstamsehool aan de Beestenmarkt was zaterdagavond veranderd in een Parijse aangelegenheid. Er waren ech ter geen plastic-bommen en er liepen ook geen O.A.S.-aanhangers rond. Het was de hervormde jeugdraad in Goes, d'ie weer voor een originele avond zorg de. Het programma werd geheel door de leden zelf gevuld en bood veel aantrek kelijke punten. De aanwezigen hebben zich dan ook kostelijk kunnen a-museren op deze Parijse avond. Het was echt eens jets anders dan een Goese avond. Joy-riders aangehouden in Vlissingen VLISSINGEN. De politie heeft het alge.open weekeinde een geval van joy riding opgelost. Zondagmiddag zijn in de binnenstad twee jongemannen, De R en D., aangehouden met een auto die ze zaterdagmiddag uit een spuiterij hadden ontvreemd. Ze waren met de wagen in de richting van Brabant gereden maar later weer teruggekeerd. De auto is on beschadigd door de politie veilig gesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3