BSIÉM f Carnaval in Loongeschil bleef bestaan BOEING-707 STORT NEER 95 DODEN Staking op til in koopvaardij Terug naar Indonesië Vruchteloos overleg tussen ministers en Stichting v.d. Arbeid Minister Luns ziet een langzame vooruitgang f Bel nu uw handelaar op en zie vanavond in uw eigen huiskamer de Europese kampioen schappen kunstrijden op de schaats op Hotel ingestort veertig doden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND PHILIPS TELEVISIE Diplomatieke betrekkingen Tanganjika en Nederland Vuist op tafel AKKOORD TUSSEN K.v.K.'s ALS BASIS Geen standpunt „Geen oplossing" Geen vers varkensvlees meer naar Suriname LAATSTE NIEUWS KUNSTMANEN VAN DUITSE MAKELIJ Kappers hebben geen prijzenbeschikking De Bilt: Zacliter Directeur: J ACQ. DE SMIT; Chefreci.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006.901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwscli Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 p. w., 7.per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 5091 Vrijdag 2 maart 1962 KABINET ZAL VANDAAG KIEZEN Van onze correspondent MAASTRICHT. Tegenover Aken zal op Belgisch gebied in het arrondisse ment Verviers dit jaar geen carna val worden gevierd: optochten en bals zijn verboden en er worden geen Duitsers toegelaten in zwemba den en schouwburgen. Eupen, dat zijn prins carnaval al had uitgezocht in de persoon van prins Edgar I is even wanhopig ais St.- Vith, waar anderhalve ton is uitge geven om er dit jaar een bijzonder groot feest van te maken. In fabriek Het zat er sinds vorige week, toen de maatregelen langs de grens met Duitsland strenger werden al in, dat het carnaval gevaar liep. Iedere grensganger moest een pokkenbriefje tonen. Toen evenwel onder het perso neel van een fabriekje in Lammers- dorf, (even over de grens) pokken werden geconstateerd, schrokken de Belgen hevig. Er werkten daar ach' tien landgenoten. Keulen wel In Keulen is het carnaval al op gang gekomen pokken of niet. Het ge meentebestuur heeft er langdurig over gepraat, maar ten slotte kwam de be slissing er uit: laten doorgaan. Er werden, vooral door de geneeskun dige dienst, wel bezwaren tegen de vie ring aangevoerd, omdat de directeur- generaal van de Keulse gezondheids dienst het hart vasthoudt over de im port van smetstof, maar daar stond, tegenover dat het stadsbestuur vrijwel machteloos staat, als de stad toch feest wil vieren. „Als het hier goed losbarst, is er geen houden meer aan en komt er geen politieman meer door dus wat wilt u...." Kritische biljetten Er zijn enige aanplakbiljetten in de stad verschenen, die het feest afschilderen tegen de trieste achtergrond van de mijnramp in het Saargebied, de doden in de buurt van Hamburg en de span ning rondom Berlijn. Er zijn grote te keningen aangeplakt, waarop een doodskop met een feestneus is afge beeld en andere, die een ballonnetje aan prikkeldraad laten zien. Niettemin viert Keulen zijn carnaval. Een mid denstander zag het zo: Als we het had den afgelast, had het een paar miljoen aan inkomsten gescheeld. Afwachten In het Nederlandse grensgebied bij Vaals worden de autoriteiten ook voor zichtig: er zijn inentingsbureaus ge opend en oproepen aan de bevolking gestuurd. Er is volgens de genees kundige inspecteur van de volksge zondheid in Limburg nog geen reden voor een massale inenting. Niettemin is er gisteren uitvoerig contact ge weest tussen dr. Dijkhuis, de genees kundige hoofdinspecteur uit Den Haag en diens collega's uit Luik en Aken. Dr. Dijkhuis was het na afloop eens met de opvatting: nog niet algemeen vaccineren. „Deze situatie kan zich overigens van vandaag op morgen wijzigen", zei hij. „Carnaval heeft daar weinig invloed op, dacht ik." Onder de bevolking van Vaals is men er niet helemaal gerust op: in Aken liggen twintig zieken met pokken en er zijn 142 mensen in quarantaine, de helft van de 180.000 zielen tellende stad is gevaccineerd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Na bijna vier uur vergaderen op liet departement van Sociale Zaken zijn de re gering en de Stichting van den Arbeid liet gisteren nog niet eens kunnen worden over de uitleg van het loonakkoord van Oud-Wassenaar. Staatssecretaris Roolvink deelde na afloop van de vergade ring mee, dat het kabinet vanmorgen tijdens zijn wekelijkse vergadering een beslissing zal nemen. Deze zal vanmiddag in een bijeenkomst met de looncommissie van de Stichting van den Arbeid wor den bekend gemaakt. Minister Luns heeft de naam op zijn veelvuldige buitenlandse reizen nog al eens zijn tas ie vergeten. Gisteren werden geen risico's genomen. Een marechaussee waakte over de tas en overhandigde die aan de minister vlak voor hij het vliegtuig naar New York in ging. (Ingezonden mededeling Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL. Nauwelijks tien minuten voordat zijn vliegtuig naar New York zou vertrekken, kwam minister Luns gistermiddag als een gehaast man de intercontinentale wachtkamer van Schiphol binnen. Aanvankelijk had de minister te kennen gegeven, dat hij niets wilde of kon zeggen. Op de valreep voor zijn vertrek gaf hij echter toch nog een korte verklaring: Ik ga bespre kingen in Washington voeren in verband met de geringe bereidwil ligheid van Indonesië een open ge sprek te voeren. De Amerikanen hebben juist belang stelling voor zo'n gesprek, aldus de be windsman, die van deze gelegenheid gebruik wilde maken om een misver stand uit de weg te ruimen. „Ik ben minister Robert Kennedy be slist niet achterna gereisd. Toen Ken nedy op Schiphol in het vliegtuig naar Parijs stapte zat ik al in de trein. Het was logisch dat wij elkaar daarna in Parijs nog even zouden ontmoeten. Dat was trouwens van tevoren afgesproken. Precies zoals deze reis al twee tot drie weken geleden is beraamd". Niet mislukt Minister Luns stelde met nadruk vast, dat hij van mening is, dat de bemidde lingspogingen van Oe Thant niet als mislukt kunnen worden beschouwd. De ambassadeurs Van Roijen en Schür- mann hebben twee dagen geleden nog een gesprek met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties gehad. Oe Thant is nog steeds actief bezig maar de moeilijkheid blijft, dat Indonesië vasthoudt aan bepaalde voorwaarden voor het begin van de onderhandelingen. Over de reis van. minister Kennedy naar Indonesië en ons land sprak de minister zijn waardering uit. Wat de kwestie van de door Kennedy genoem de emotionaliteit betreft merkte minis ter Luns op, dat hiervan wel sprake kan zijn. Maar in de houding van Amerika ten opzichte van Cuba schuilen bijv. ook wel enige emoties, zo zei hij. KAIRO (UFI). In de Egyptische stad Assioet is gisteren een hotel van drie verdiepingen in elkaar gestort. Veertig mensen die in het gebouw wa ren kwamen om het leven. Tien hotel gasten werden levend onder het puin uitgehaald. Ook een aan het hotel grenzend, er mee verbonden huis stortte in. De drie mensen die er in woonden waren er echter al uit. Zij stonden buiten naar de ruïne van het hotel te kijken. De politie van Assioet schrijft het on geluk toe aan slechte fundering en slechte bouw. Het hotel was oorspron kelijk bedoeld als gebouw met één ver dieping. Toen het bijna klaar was had de eigenaar er nog maar twee verdie pingen op laten zetten. De hotelier is nu in hechtenis geno men en ter beschikking van de justitie gesteld. DAR-ES-SALAAM (UPI) De rege ringen van Tanganjika eri Nederland hebben besloten wederzijdse diplomatie ke betrekkingen aan te knopen op am bassadeursniveau. De Nederlandse ambassadeur in de republiek Soedan, dr. J. C. Kruisheer, zal ook ambassadeur in Dar-Es-Salaam worden. Op een laatste vraag of er op het ogenblik schot in de zaak zit antwoord de minister, die duidelijk een vermoeide indruk maakte met een glimlachend: Ja, langzaam. Spoedig Gisterochtend had het kabinet nog een vergadering gehouden, een dag eerder dan de gewoonte is om minister Luns gelegenheid te geven het beraad over de kwestie Nieuw-Guinea bij te wonen. In een communiqué dat na af loop werd uitgegeven, werd gezegd: „Besproken werd de wenselijkheid dat ter vreedzame oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea de onderhande lingen met Indonesië zo spoedig moge lijk een aanvang zouden moeten ne men". Tevens werd met zorg de steeds toenemende bedreiging van Indonesi sche zijde onder ogen gezien. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk heeft intussen in Washington verklaard: „Ik meen dat er een wezenlijke basis is voor een vreedzame schikking in de kwestie Nieuw-Guinea". Hij voegde daar aan toe: „En beide partijen wensen deze". Minister Luns zal vandaag van elf uur 's morgens tot vijf uur 's middags besprekingen voeren op het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken. De kans is zeer groot dat de rege ring een bindende regeling zal voor schrijven. „Hiervoor zal liet N.V.V.", zo zei de voorzitter van deze orga nisatie, de heer Roemers, „geen enkele verantwoordelijkheid kunnen nemen. Zo'n aanwijzing van het kabinet zou in strijd zijn met het gehele loonakkoord." In de vergadenng, die werd voor gezeten dooi de staatssecretaris en die werd bijgewoond door de ministers De Pous (economische zaken) en Zijl stra (financiën) is met de vuist op tafel geslagen. Dat bleek ook wel uit het gesprek dat minister De Pous en de heer Roemers nog lang na afloop van de vergadering hadden. „Jullie nemen een zware verantwoordelijk heid op je", zei de heer Roemers op het moment dat de minister in zijn auto stapte, „als het mis loopt, is het jullie schuld." Niettemin zijn de standpunten over de vraag of de voor 1963 berekende „ruimte" voor een loonsverhoging mag worden opgenomen in de e.a.o.'s, die van 1962 tot in het volgend jaar door lopen, niets dichter bij elkaar ge komen. „Nee" zeggen de vertegen- Rijn-Schelde verbinding Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De onderhandelin gen tussen Nederland en België over de Schelde-Rijnverbinding, die op 19 maart, in Brussel zullen beginnen, hebben als grondslag de overeen komst tussen de Kamérs van koop handel van Antwerpen en Rotter dam, waarbij ten slotte ook de Am sterdamse Kamer zich heeft aange sloten. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van minister Luns. Zijn tegenspeler is de Belgi sche onder-minister van buitenlandse zaken Fayat. Het plan van de Kamers van koop handel, dat bekend is geworden als het Antwerps-Rotterdamse convenue, voor ziet in een rechtstreekse kanaalver- binddng tussen het Antwerpse haven gebied met de Oosterschelde, door mid del van een doorbreking van de Kreek- rakdam en voorts een stelsel van ge leidelijke vermindering en ten slotte afschaffing van de Belgische Rijnvaart premies. De nadere uitwerking van de tech nische waterstaatkundige onderdelen van het convenue alsmede van de re geling voor de afbraak van de rijn vaartpremies. waarover ook reeds overeenstemming is bereikt, zal zeer binnenkort ter beschikking van de de legaties komen. De onderhandelingen op deze grond slag betekenen een geheel nieuwe fase in de reeds tientalion jaren slepende pogingen om tussen beide landen een akkoord over de Schelde-Rijnverbin ding tot stand te brengen. woordigers van de K.A.B. en van het C.N.V. „Ja", menen daarentegen het N.V.V. en het Centraal Sociaal Werk geversverbond. Zowel de staatssecretaris van sociale zaken als de voorzitter van het N.V.V. zeiden na afloop van de vergadering, dat de regering op dat moment nog geen standpunt had over de vraag, hoe nu verder moec worden gehandeld. .,Er is geen ruimte om nog iets extra's te geven", zei de staatssecre taris, en de heer Roemers: „De rege ring heeft vanmiddag verschillende mogelijkheden voorgelegd, waaruit we konden kiezen. Er was echter voor het N.V.V. geen enkele aantrekkelijke bij. Als het kabinet werkelijk zo op zijn standpunt staat", aldus de heer Roe mers, „had de c.a.o. voor de groot metaal het vorige jaar ook niet mogen worden goedgekeurd. Dan zou ten minste de op 1 april ingaande loons verhoging van vijf cent per uur moe ten worden ir getrokken." De voorzitter van het N.V.V. vond de gang van zaken bepaald niet ge- PARAMARIBO (A.N.P.) Sinds gis teren mag in Suriname geen vers var kensvlees uit Nederland worden inge voerd. Voor de import van ander vers vlees en van niet gesteriliseerde vleeswaren die uit Nederland afkomstig zijn, is een vergunning nodig van het hoofd van de veeartsenijkundige dienst in Suriname. Op zijn verzoek is mr. dr. A. J. Ro- mijn eervol ontslag verleend als burge- gemeester van Winschoten. Het ontslag gaat 1 april in. schikt om de loonpolitiek voor de men sen begrijpelijker te maken. Hij voegde eraan toe tegen iedere aanwijzing van de regering te zijn. Het is allemaal goed gegaan totdat er in de Stichting van den Arbeid zelf moeilijkheden kwa men over de uitleg van het loon akkoord. De stichting heeft toen een gesprek met vertegenwoordigers van het kabinet gevraagd. Het Centraal Sociaal Werkgevers verbond betreurt het, zo deelde het na afloop van de vergadering mee, dat geen overeenstemming is bereikt, het meent, dat de bindende regeling, die de regering in het vooruitzicht heeft gesteld, geen oplossing voor de moei lijkheden zal geven. En nas mijn Freddie een lieve jongen op het kinderfeestjemevrouw Smits? In een ondergrondse grot in de woestijn van Nevada is een kern bom van Britse makelijL tot ont ploffing gebracht, heeft de Ameri kaanse commissie voor kernenergie meegedeeld. President Kennedy zal vandaag voor radio en t.v. bekend maken of Amerika al dan niet de proefexplosies in de atmosfeer zal hervatten. NEW YORK (Reuter/UPI) Een Amerikaans passagiers vliegtuig met 95 mensen aan boord is gistermiddag kort na het opstijgen van het vliegveld Idlewild bij New York neergestort, ontploft en in brand gevlogen. Geen van de 95 inzittenden heeft het ongeluk overleefd. Het vliegtuig was een gemoderni seerde versie van de Boeing-707 en behoorde toe aan de American Air lines. Het toestel zou de dagelijkse vlucht zonder tussenlandingen van New York naar Los Angeles uitvoe ren. De Boeing stortte enkele ogenblik ken na de start neer. Japanse leer- Van onze scheepvaartredacteur ROTTERDAM. Op 1 mei dreigt een staking van Nederlandse zee lieden uit te breken. Als zij een ieit wordt, is het precies dertig jaar ge leden, dat in ons land een algemene zceliedenstaking uitbrak. Het bestuur van de Centrale van zeevarenden ter koopvaardij en visserij (C.K.V.) verwacht deze actie nu zij met ingang van deze datum de collec tieve arbeidsovereenkomst met de Raad van bestuur voor de zeevaart heeft opgezegd. „Wij kennen de stemming op de vloot en op de ledenvergade ringen", aldus de heer C. W. van Driel, voorzitter van de C.K.V. TilT kleine Amboneesje liet zich niet stilhouden met een laatste flesje prihkellimonadc op Nederlandse bodem. In een gereserveerde wachtkamer op hel eerste perron van het Amsterdamse Cen traal Station moest hij gistermiddag met 188 anderen wachten op de Italië-express. De koffers, tassen, voedselpakketten, rugzakkenflessen melk en koffie die om hem heen werden opgestapeld, hadden hem zenuwachtig gemaakt. De andere Ambonezen waren opgewekt, na dagen van gespannen wachten op de toeslemming om met de Fair Sea naar Djakarta te reizen De 189 Ambonezen, onder wie 113 kin deren beneden de vijftien jaar, hadden hun schip eerst uit Amsterdamtoen uit Cüxhaven zien vertrekken. Zondagavond ten slotte kwam de toe stemming af. De opgeluchte repatrianten vertrokken gisteren met de trein naar Messina in Italië, waar ze zich alsnog op de Fair Sea kunnen inschepen. De heer Tauran, de leider van deze vierde groep Ambonezen die naar Indo nesië terugkeert, zei gisteren: „Wij hopen dat wij uit Djakarta naar Ambon kunnen gaan, maar als we ergens anders heen moeten om mee te helpen aan de opbouw van ons landzullen ivij dat natuurlijk doen," De C.K.V. is aan werknemerszijde de enige contractant in deze c.a.o. De confessionele partijen hebben echter meegedeeld, dat zij het standpunt van de C.K.V. delen. Van de circa 42.000 opvarenden van de Nederland se koopvaardij is ongeveer de helft georganiseerd. Rond 13.000 zeelieden zijn lid van de C.K.V. Als het tot een staking komt, zullen in de eerste plaats de Nederlandse schepen in de Nederlandse havens er bij worden betrokken. Naar schatting betreft het dan vijf procent van de bemanningen, ruwweg tweeduizend man. De eventuele stakers zullen worden gesteund uit de weerstandkas van de C.K.V. Deze bedraagt anderhalf mil joen gulden. Zo nodig kan de C.K.V. een beroep doen op de weerstandskas van het N.V.V., waarbij zij is aange sloten. Deze kas bevat vijf miljoen gulden. Voor de getroffen rederijen zal in zulk een geval een moeilijke tijd aan breken. Tezamen zullen zij in korte tijd een strop van miljoenen guldens lijden. Elke dag, die een vrachtschip stil ligt in een haven, kost vele duizen den guldens. Aanbod van lading dreigt te vervallen en reisschema's komen in de war. Wanneer een staking een transat lantisch passagiersschip treft, is de schade ten minste even omvangrijk. De mogelijkheid is groot, dat vóór de fatale datum passagiers bij voor baat passage boeken op een schip van een andere nationaliteit. FRIEDRICHSHAFEN (UPI) De Westduitse vliegtuigfabriek Dornier heeft besloten tot oprichting van een dochteronderneming die zich uitsluitend zal toeleggen op a'e produktie van kunst manen. Die dochteronderneming zal gaan samenwerken met andere indu strieën en haar produkten moeten leve ren aan op te richten Europese ruimte vaartorganen. Als naam is gekozen Dor- nier-Systeme. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De prijzenbeschikking kapperswerkzaamheden 1961 is sedert gisteren niet langer van kracht. De be schikking was 21 februari vorig jaar af gekondigd omdat een groot aantal kap pers na het afschaffen van het fooien stelsel de tarieven sterker had verhoogd dan met de minister van economische zaken was overeengekomen. De beschikking is ingetrokken, nadat de federatie van werkgeversorganisaties in het kappersbedrijf had toegezegd haar invloed te zullen aanwenden om in de toekomst prijsstijgingen te voorkomen. De minister zal opnieuw een prijzen beschikking uitvaardigen als zich toch onaanvaardbare tariefsverhogingen zou den. voordoen, ling-vliegers die naar het opstijgen hadden staan kijken, vertelden hoe het vliegtuig van een hoogte van on geveer vijfhonderd meter plotseling steil neerstortte. Sommigen van hen meenden al tijdens de val vlammen te hebben gezien; anderen meenden dat het vliegtuig pas erna in brand vloog. Hulpactie In ieder geval ging de botsing met de grond een stuk moeras ge paard met hevige ontploffingen; de brandstoftanks waren nog vol. Een brandweergebouwtje op zeshonderd me ter afstand stond op zijn grondvesten te schudden. De verschrikte brand weerlieden vlogen naar buiten en za gen even verder een dikke, zwarte rookzuil tientallen meters hoog de lucht in schieten. Het vliegtuig kwam neer in een stuk moeras langs een inham van de At lantische Oceaan aan de zuidkant van Long Island. Er werd meteen een grootscheepse hulpactie op touw gezet. Verscheide ne brandweerploegen waren snel bij het wrak, maar zij konden voor de vliegtuigpassagiers niets meer uitrich ten. Al heel snel kwam de melding over de meegenomen radio: ,,Geen overlevenden". De politie van New York zond twee honderd man. Dat kostte veel moeite, want het was 'al erg druk wegens de> zegetocht van Glenn door de stad die een uur later "ou beginnen. Tenslotte vond men een oplossing door 75 poli tiemannen van een cursus mee te sturen. Geblust Na ongeveer een half uur hadóen de brandweerlieden het vuur geblust Met de politiemannen samen haalden zij toen de lijken uit de romp van de Boeing. Daar was grote haast mea want al spoedig zou het water in ha* moeras beginnen te rijzen. De mensen in het vliegtuig zijn waarschijnlijk al door de schoK van het neerkomen gestorven. Zij die dat mochten hebben overleefd, moeten zijn omgekomen in de vlammen De achtkoppige bemanning van net toestel kwam uit Californië. Vier va*» de acht waren meisjes, stewardessen. De gezagvoerder was een van de oudste en de meest ervaren vlieger? van de maatschappij, de 58-jsrige James Heist. Hij heeft sinds 194U meer dan acht miljoen kilometer go vlogen voor American Airways. Onder de 87 passagier# w* - ee** goede vriend van Eisenhower, de oliemagnaat Alton Jones. Hij wa* op weg naar Eisenhower. Zij zouden de volgende week samen gaan vissen in de Golf van Californië. GELEEN Het vijftienjarige meisje A. M. Ruypers uit Geleen is gisteren op de rijksweg in Geleen van haar fiets ge vallen doordat een voorbijrijdende bromfietser haar raakte. Ze viel met het hoofd tegen een wiel van een passeren de trekker met oplegger. Kort na aan komst in het ziekenhuis in Sittard is het meisje aan haar wonden bezweken. De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot vanavond: Aanvankelijk be wolkt met plaatse lijk enkele sneeuw buien, later ook verspreid voorko mende opklarin gen. Zwakke tot matige wind, draaiend naar wes telijke richtingen, later nog wat toe nemend. Lichte vorst tot tempera turen enige graden boven het vries punt. MIESJE: Misschien nog net ééxi sneeuwpop. maart: zon op 7.23, zon onder 18.22; maan op 5.38, maan onder 14.33.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1