VOEDZAMER Ook akkerbouwers moeten meer gaan samenwerken Tweede fase saneringsplan is beslist onaanvaardbaar Nog geen bouw gemeente huis in Middenschouwen KRIS 36™ Vlissingen ligt nog niet in Engeland Sóró kraó door 'Zeeland Uit de kerken Kring Noord-Beveland van Z.L.M. Wat is O.K.K. in Goes heeft stabiel ledental Veiligheidsdag in Sint Annaland Punt - uit Axels b.a. wordt gemeentelijke in: stelling VLISSINGSE MIDDENSTAND UNANIEM GEMEENTERAAD YERWERPE HET VOORSTEL Kantongerecht Middelburg Raad Grijpskerke bijeen Afscheid kerkelijk ontvanger Goes Gedegenheid Sperwers 2 kan op Swift inlopen Groei St. Laurens zette zich voort Kade van Zierikzee opnieuw bestraat Ziveedse avond voor Barbus Conchonius Oliebollenaclie viel zeer in de smaak Dijkverzwaring bij Den Osse kost bijna zes ton Medewerkersavond van ZLM-tentoonstelling A.R. Nieuwdorp over de verkiezingen Goese jongen botste tegen personenauto ANOF HEEFT NOG BEZWAREN TEGEN MAMMOETWET „Nu met Hope" in Burgh niet naar zangfestival G.S. onthouden goedkeuring Meer bedrijven moeten eigen geneeskundige dienst hebben door Zeeland Jaarverslag 1961 van Veerse boerenleenbank MOSSELAANVOER Donderdag 1 maart 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag, 5 tr" I j l| M U KORTGENE Nu de boer j' weer aan het begin staat van een i! nieuwe inzaaiperiode heeft de Ij nieuwe voorzitter van de kring J{ Noord-Beveland van de Z.L.M. ii de heer S. J. Dees, tijdens de gis- jj termiddag in ,,De Stadswijnkel- j; der" gehouden algemene verga- ii dering, de leden er nog eens van j! willen doordringen, dat ook de II akkerbouwers meer moeten gaan samenwerken. „Zo kan het echt jj niet langer, het wordt de hoogste ij tijd, dat wij ons hierop gaan be- raden. De tuinbouw en de zuivel bijvoorbeeld zijn ons al voorge- gaan", zo merkte de heer Dees °P- 1, Sprekend over de garantieprijzen vond de kring voorzitter het jammer, dat voor t' koolzaad geen garantieregeling is inge- k steld. Als er wel een regeling was zou |j dit mogelijk, met name voor de Gro- ,i ninger boeren, kunnen leiden tot min- Ii der verlbouw van s-uikerbieten." Ij Ook vond de heer Dees het jammer, JJ dat er nog steeds geen bescherming is ft voor de verwerking van vlas. 51 De prijzen van de vrije produkten be- wegen zich in dalende lijn, zo verklaar- j! de de heer Dees verder. ,,De invloed van de boer op die prijzen is nihil". ii Een ander facet is volgens de kring- i{ '-voorzitter het feit, dat de boer teveel onafhankelijk is ingesteld. Op alle ge il bieden zal samenwerking noodzakelijk zijn. Een geconcentreerd aanbod van de 1 vrije produkten zal ongetwijfeld een be- tere prijs gever. Daarom zal ook de jj akkerbouwer meer moeten samenwer- ij ken. c ji Het is betreurenswaardig, aldus de heer Dees, dat «Je exporteurs met onze produkten concurreren op de buiten- ti landse markDar moet toch voorko- men kunnen worden". 1 Ook de samenwerking inzake de or- I! ganisatie van het werk op de bedrijven n zelf (financiering en arbeidsvoorziening) l' is dringend noodzakelijk. J' Via enkele korte opmerkingen over i de slechter wordende structuur van de ij grond liet de heer Dees zijn licht schij- il nen op de wet vervreemding landbouw- M gronden, die de minister niet wil ver- Ij lengen. In dit verband vroeg de heer Dees zich af of in Zeeland de voorde- H len tegen de nadelen zullen opwegen JJ bij niet-verlenging. Wat de rudlverka- veling betreft was de heer Dees ten slotte dankbaar, dat dit. aangepakt wordt. Aardappelteelt Tijdens dez/a goed bezochte vergade ring hield de heer B. Zinkwe guit Nu- mansdorp een interessante causerie, toe gelicht met dia's, over de rationalisa- i tie van de aardappelteelt. In het begin van zijn praajte verklaarde de heer (Ingezonden mededeling) Zink weg, dat 75 a 80 pet van de geteel de consumptieaardappelen in de Neder landse magen verdwijnen. De kopers (sters) stellen echter steeds hogere ei sen en daarom is de naar de mening van de heer Zinkweg de vraag gewet tigd of de telers, groot- en kleinhande laren er wel altijd rekening mee hou den, dat de klant koning is. Verder was de heer Zinkweg van oor deel, dat voor de klei-aardappelen in de E.E.G. niet veel heil is te verwachten. Het zuidwestelijk kleigebied zal zich toe moeten leggen op een kwaliteits- produkt tegen de laagst mogelijke kost prijs. Volgens de spreker is het beter om het pootgoed elders te kopen. Bo vendien moet goed overwogen worden welke rassen worden gebruikt in ver band met de grondsoort en de afzetmo gelijkheden. Hoe is het met de beheer sing- van het waterpeil? Is de drainage in orde? Hoe staat het met de cultuur toestand van de grond? Vragen, die van het grootste belang bij de teelt van aardappelen. Maar ook de ontsluiting van de percelen zal goed moeten zijn. Het aardappelland moet naar de me ning van de heer Zinkweg vroeg, vlak en droog geploegd zijn. Vooral bij de voorjaarswerkzaamheden moet gewacht worden tot het droog is. Verder legde spreker de nadruk op de normalisatie en de aanpassing van werktuigengebr. werktuigenpark. Met de afzet kan het ook veel heter, zo oordeelde de heer Zinkweg, een re gelmatige afzet met een constante kwa liteit is het beste. Zijn slotconclusie was dan ook, dat in de aardappelwereld nog veel is te doen. De huishoudelijke zaken werden vlot afgewerkt. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer M. de Regt bleek, dat het ledental iets was toegenomen. Burgemeester P. Wisse van Wissenker- ke woonde o.m. de vergadering bij. GOES. De christelijke sportvereni ging O.K.K. te Goes heeft een stabvel ledental en bedraagt ruim 300. Het was een van de pu „en van dankbaarheid, die de voorzitter de heer D. van Hei ningen opnoemde in zijn openingswoord tijdens de ledenvergadering van de ver eniging in ,,De Landbouw". Een ander punt, waarover de heer Van Heiningen zich verblijd toonde was het feit, dat de vorig jaar opgerichte christelijke sportvereniging in Kloetinge floreert en thans een ledental heeft bereikt van 80—90. Voorts memoreerde de O.O.K. voor zitter de goede prestaties van de leden tijdens de kringwedstrijden en het star ten van een leiderscursus,, die georgani seerd wordt door het kringbestuur. Ook werd meegedeeld, dat voor o'e jeugd een spaarsysteem is ingevoerd. Door middel van zegels kunnen de jon gelui sparen, waardoor het voor hem ko- gelijk is om op gymnastiekgebied aller lei attributen aan te schaffen. O.K.K. zal voo s medewerking verle nen aan het Ko-ninginnefeest in Goe? De vereniging zal een mars door de stad maken, terwijl ..Volharding" gym- nastiekdemonstraties zal geven op de Grote Markt. De penningmeesteresse. mej. C. SinkP bracht haar financieel verslag uit. het geen er niet zo rooskleurig uitzag. Op de begroting 1962 wordt zelfs een aan zienlijk tekort geraamd. Daarom werd besloten om de contributies te verhogen. Voor leden boven 17 jaar werd dit ge bracht op ƒ1.50 en voor de junioren op één gulden. Mej. Sinke kreeg van voor zitter Van Heiningen een com.pl imenit voor het vele werk, dat zij verricht voor O.K.K. Ook de secretaresse, mevr. J. de Looze deelde in de hulde. In haar jaarverslag maakte zij melding van een groot aantal activiteiten en wekte op tot meer medewerking van de leden. Tot bestuursleden werden gekozen me vrouw H. de Vos-Nijsse, mej. N. Boo ne en de heer A. Dommisse, die de plaatsen zullen innemen van mej. N. v. d Maas. mej. G. Felius en de heer A. Verrijzer. Tot slot werden nog enige aardige films vertoond. ST. ANNALAND. Zaterdag 3 maart a.s. zal te Sint-Annaland een veiligheidsdag worden georganiseerd. De talrijke ongelukken, die in de land bouw voorkomen, zowel in en om de boerderij, als op de weg, maken het nodig, dat aan dit onderwerp extra tijd en aandacht worden besteed. De bedoe ling van de organisatoren is, om voor al te wijzen op de meest voorkomende gevaren en hoe deze kunnen worden worden voorkomen. Deze bijeenkomst, die georganiseerd wordt door de be- Örijfsstudiegroep Tholen en Sint-Philips- land zal gehouden worden op voornoem de datum des morgens om half 10. Naast een tweetal sprekers zullen er ook nog enkele films worden vertoond. GPV-fractie tegen AXEL De Axelse gemeenteraad had bijna vier uur nodig om een 37 punten feilende agenda te verwerken. Daarvan gingen 33 punten vlot onder de hamer door. Over de naamsverandering van het burgerlijk armbestuur, de bouw van een aula voor de begraafplaats en de herziening van de begrafenisrechten werd tezamen twee en een half uur gede batteerd. Zoals gisteren reeds in ons raadsverslag gemeld toonde de heer L. Hamelink (GPV) zich een fel tegen stander van de naamswijziging van het b.a. „Er zit aan deze zaak een achter grond die wi.i principieel niet mogen ver waarlozen. Reeds jarenlang heeft de heer C. van Bendegem gestreden voor het omdopen van het b.a. in Maatschap pelijk Hulpbetoon. Dit werd steeds door anderen op principiële gronden bestre den". In de grond van de zaak, aldus de heer Hamelink, betreft het niet alleen een naamsverandering maar een uitbrei ding der overheidsbemoeiing en een miskenning van het feit dat armenzoig moet geschieden door de door Gid ge boden naastenliefde. De heer Van Ben degem (Soc.) zei het college dankbaar te zijn voor de naamsverandering. Bur gemeester Van Diike wees er op dal. het de bedoeling van B. en W. was de naam van de instelling aan te passen aan de werkzaamheden. Met de stemmen van de heren Oggel en Hamelink tegen werd het voorstel aanvaard. WESTKAPELLE. -Vandaag (1 maart) viert het echtpaar Willelboord Westerbeke en Pieternella Westerbeke- Brasser, Markt 91, Westkapelie, zijn 55- jarig huwelijksfeest. VLISSINGEN De Vlissingse middenstandsverenigingen heb ben zich in een gisteren gehouden vergadering vierkant uitgespro ken tegen de tweede fase van het saneringsplan, zoals dat door B. en W. ter visie is gelegd. Met algemene stemmen besloot men het gemeentebestuur hiervan in kennis te stellen. Het misnoegen van de middenstanders keerde zich niet alleen te>gen het sane ringsplan als zodanig, maar ook tegen de manier waarop het gemeentebestuur deze zaken heeft „gespeeld". Het wantrouwen van de middenstand is bepaald niet van vandaag of giste ren. Reers bij de eerste fase van het saneringsplan waren er de nodige wrijfpunten. De middenstanders ver weten het college van B. en W. toen dat ze te laat waren ingelicht. In feite werd men toen pas op de hoogte ge steld een dag voor het plan ter werd gelegd. Ondanks toezeggingen dat men bij de tweede fase tijdig in overleg zou worden GRIJPSKERKE. De gemeenteraad van Grijpskerke heeft zich op de gis teren gehouden vergadering accoord verklaard met alle voorstellen van B. en W. Ten behoeve van de buspas sagiers zal een wachtgelegenheid wor den gebouwd bij de halte in de Schuit- vlotstraat. De kosten hiervoor worden op 1100 geraamd. Aan de heer J. Wal raven, aannemer te St. Laurens, werd optie verleend op de bouwgrond aan dé Kerkstraat. Hier zullen zeven wonin gen worden gebouwd. De raad verklaarde zich in principe bereid medewerking te verlenen tot de opheffing van de onbewoonbaarverkla ring van een woning aan de Poppen damseweg. De heer J. van Dongen uit Vlissingen heeft deze woning gekocht met het doel deze als weekendwoning te gebruiken. Een bedrag van 175,- werd beschik baar gesteld om de Grijpskerkse school kinderen bij het zilveren Koninklijk hu welijksfeest een aandenken aan te bie den. GOES. In de consistorie van de Ne- derl. Herv. Kerk; is op hartelijke wijze officieel afscheid genomen van de ker kelijke ontvanger, de heer I. Gunst, die na een diensttijd van 25 jaar zijn func tie neerlegde. De heer Gunst werd al lereerst toegesproken door de heer A. C. Burger, president-kerkvoogd. De heer Burger roemde de grote trouw en goede accuratesse waarmee de heer Gunst zijn kerkelijke functie had uitgeoefend. Spre ker herinnerde de heer Gunst eraan hoe in de afgelopen jaren het werk voor hem in omvang was toegenomen. Ontving de heer Gunst in 1938 aan vrijwille bijdra gen een bedrag van 4000, op het ogen blik is dit gestegen tot ƒ70.000. Namens de predikanten sprak ds. Jan sen, die van mening was dat de heer Gunst zijn taak vanuit de kerk en als een roeping had vervuld. Nadat de kos ter, de heer J. C. Nieuwdorp, de heer Gunst nog zijn dank had overgebracht voor de vriendschappelijke wijze waar op deze hem steeds tegemoet was ge treden, stelde de heer Burger de nieu we ontvanger, de heer B. Mouris, aan de aanwezigen voor. Tenslotte bestormd er voor de gemeenteleden gelegenheid om afscheid te nemen van de heer I. Gunst. MIDDELBURG. Tijdens de zit ting van de kantonrechter Middelburg, mr. J. Moolenburgh verschenen giste ren weer een groot aantal verkeers- overtreders voor de groene tafel. De heer J. C. v.d. D uit Souburg ervoer eens te meer dat Vlissingen geen En geland is en men op de boulevard wel degelijk rechts dient te houden. Verdachte v.d. D. had met zijn perso nenwagen op het linkerdeel van het wegdek gereden, en ramde een per sonenwagen die aan de voor v.d. D. linkerkant stond geparkeerd. De officier van justitie, mr. J. L. An- dreae, noemde deze wijze van rijden zeer afkeurenswaardig, hij eiste een boete van 100 subs, twintig dagen en een half jaar ontzegging van rijbevoegd heid. De kantonrechter vonniste con form. P. J. K. uit Middelburg chauffeur-be steller bij de P.T.T. veroorzaakte op 14 augustus 1961 een aanrijding in de omgeving van Grijpskerke. K. trachtte bij het naderen van een kruispunt in de bocht een tractor met drie aanhangwa gens te passeren, terwijl in de tegen overgestelde richting een tegenligger naderde. Verdachte trachtte zijn fout nog te herstellen door af te remmen, een poging om weer achter de tractor te geraken, maar ramde hierdoor de in middels gearriveerde tegenligger. De eis luidde voor het inhalen bij een krui sing 5 subs één dag, voor het passeren betrokken dit naar aanleiding van kritiek van de gemeenteraad moest men thans constateren dat de stukken gisteren pas werden toegezonden terwijl het plan reeds op 12 februari ter visie werd gelegd. De burgemeester had toegezegd dat er in alle rust en gedegenheid overleg zou worden gepleegd. Hiervan is tc-taal geen sprake geweest in feite heeft het college van B. en W. in juni -een samenspreking gehad met de saneringscommissie, waar bij men inzage kreeg in een zestal ont werpen. Thans blijkt dat met de wensen van de middenstand in het geheel geen rekening is gehouden. Er is iets uit de bus gekomen da-t totaal anders is. De uitspraak van de vergadering was dan ook niet mis te verstaan. Onaanvaardbaar, zo besloot men met algemene stemmen. Het voorstel dat aan het eind van de vergadering werd gefor muleerd, komt hierop neer dat men de gemeenteraad met klem verzoekt het voorstel van B. en W. te verwerpen. MIDDELBURG. Zaterdag a.s. komt Swift niet uit voor de K.N.K.B.-compe titie. omdat de ploeg aan de micro- korfbalwedstrijden deelneemt te Goes. Sperwers 2 krijgt dus de gelegenheid om twee punten in te lopen op de kop lopers. Actief zal het de vogels moei lijk genoeg maken, maar toch niet bij machte zijn om hen de punten afhan dig te maken. Olympiaan kan op eigen terrein een kleine overwinning op Hou Stand be halen. Ons Huis is favoriet in de wed strijd tegen Ons Eibernest 3. Programma: Actief-Sperwers 2; Olym- piaan-Hou Stand, Ons Huis-Ons Eiber nest 3. SINT LAURENS - In een Nieuw jaarsrede tijdens een gistermiddag ge houden raadsvergadering gaf burge meester W. Baas een terugblik op 1961. Als belangrijke gebeurtenissen in de gemeente noemde hij de herbestrating van de Noordweg, de aanleg van riool- en zuiveringsinstallatie, de voltooiing van het uitbreidingsplan en de- bouw van een consultatiebureau. Het afgelo pen jaar was niet ongunstig gewee.it voor de landbouw. De groei van de ge meente had z^ch dankzij een groot ge boorteoverschot voortgezet. Deze groei had zich meer kunnen ontdooien in dien er meer activiteiten hadden kun nen plaatsvinden in de bouwsector Burgemeester Baas hoopte dit jaar op een grotere toewijzing van wonin gen. Premiewoningen in plaats var? bouw in de vrije sector vond de voor zitter voor de gemeente gunstiger. In 1962 stonden nog te gebeuren de bouw van een tweede kleuterschool, de herbe strating van een gedeelte van de Oran jestraat en het uitvoeren van een nieuw uitbreidingsplan achter de Van Citters- straat. Het oudste raadslid, de heer K. A. Hamelink (GB) sprak een wederwoord. De raad gaf haar fiat aan de vèrkooo van bouwgrond langs de Singelweg voor de bouw van elf woningen in het uitbrei dingsplan. in een bocht ƒ50, subs, tien dagen. De kantonrechter vonniste met boetes van 6 subs, één dag en 50. Landbouwer F. M. P. uit Nieuw en St. Joosland vloog op 17 septem- tot een boete van 30 subs zes dagen. Een stapel bieten op de weg bij Me- liskerke werd het struikelblok voor een Meliskerkse inwoonster die 's avonds met haar auto naar Middelburg reed. De auto vloog tegen de stapel bieten, en reed hierna de sloot in. De landbouwer J. S., aan wie de bietenstapel toebehoor de, voerde gisteren tijdens de zitting aan ,,dat een auto nog makekelijk kon passeren". Conform de eis kreeg S. een boete van 30, subs, zes dagen opge legd. In de zaak van de Zeeuwsch Vlaamse dokter K. die bij een aanrijding in de omgeving van Souburg betrokken is ge weest, is nu schriftelijk vonnis gewezen. Conform de eis luidde het vonnis ont slag van rechtsvervolging, ber met zijn bromfiets tegen de achter bumper van de Middelburgse politie- surveillancewagen, die bij de stations- brug afremde om voorrang te verlenen. Conform de eis werd P. veroordeeld Ouderavond o.l. school 'S-HEER ARENDSKERKE. De oudercommissie der openbare lagere school te 's-Heer Arendskerke hield haar jaarvergadering met leerkrachten en ouders der leerlingen in een lokaal der school. De matig bezochte avond werd geoDend door de voorzitter de heer' A. J. Pieters. Het hoofd der school de heer A. Verbee'- gaf een kort versla-g over het afgelopen schooljaar, waarin hij $e goede samenwerking memoreerde tu? sen gemeentebestuur, leerkrachten en ouders. In de vakature van secretaris ontstaan door l>et aftreden van de heer J. J. Carels die niet herkiesbaar was, werd voorzien door de benoeming var de heer J. Sander se. De heer Carels werd door de voorzitter bedankt voor het vele en goede werk door hem als secretaris verricht. Mevrouw .S van Duune-Mensen uit Middelburg hield een causerie over het onderwerp; ,,Secuele opvoeding", iets over het waarom, het wat en het hoe." Op duidelijke en vlotte wijze werd door haar uiteengezet hoe men de vragen en moeilijkheden kan oplossen, waarme de men geconfronteerd kan worden bij het opvoeden van kinderen, Eindles spreken in het openbaar in Goes GOES. Onder auspiciën van het instituut „Rhetorica" uit Dordrecht werd in ,.De Landbouw" de eindles ge houden van de cursus spreken in het openbaar. En dat de cursisten in de leergang, die vier maanden heeft ge duurd, veel hebben opgestoken bleek tij dens de eindles. Vrij en frank hielden de cursisten hun korte toespraak tot de aanwezigen. Dertien personen traden tij dens de eindles voor het voetlicht. De nieuwe cursus zal in september a.s. beginnen. ZIERIKZEE. De eeuwenoude Nieu we Haven of beter bekend onder de Ka de zal binnen afzienbare tijd van een nieuwe bestrating worden voorzien. Het erbarmelijk slechte plaveisel van kin derhoofdjes zal geheel worden verwij derd en vervangen door klinkers. De aanbesteding zal op 14 maart a.s. te Zie rikzee plaats vinden. MIDDELBURG De Middelburgse aquarium-vereniging ..Barbus Concho nius" heeft gisteravond voor leden en belangstellenden een filmavond georga niseerd. Het werd een avond, die geheel aen het land Zweden gewijd was, er werden' een. aantal films vertoond die zijn afgestaan door de Zweedse ambas sade. De bezoekers konden via het wit te doek kennismaken met het werken de Zweden, de ijzerertsmijnen, de wa tervallen, spoorwegen en vanzelfspre kend de Zweedse vissoorten. s HEER ARENDSKERKE. De oliebollen-aktie georganiseerd door het plaatselijk aktie-comité 10 x 10 is een geweldig succes geworden. Door de leer. lingen der f ristelijke Landbouwhuis- houdschool en enige dames werden on geveer 4.000 oliebollen gebakken. Het bakken geschiedde in de keuken van landbouwhuishoudschool onder leiding van de direktrice m-ej. Van Dis en haar leerkrachten. De bezorging der oliebol len werd ook door deze leerlingen ver zorgd. Het was een zaak om niet al te luizig te eten, want in enige oliebol- en had men een lot gestopt dat, recht gaf op een prijs. BROUWERSHAVEN. De eeuwen-* oude brede vaart tussen Brouwersha ven en Scharendijke zal eerstdaags ge heel worden gedempt. Vanwege de dijk verzwaring in de buurtschap ,.Den Os- se" is dit dempen noodzakelijk gewor den. Zowel het dichten van de vaart en het verzwaren van de zeedijk zal wor den uitgevoerd door de Fa. Kuijper Molhoek uit Zierikzee voor een totaal bedrag van 587.000. De gunning heeft inmiddels plaats gevo- den. Rode Kruis Philipsland ST. PHIHPSLAND. De afdeling St. Philipsland en Anna Jccobapolder van het Rode Kruis hielden onder lei ding van de heer Menger een bijeen komst. De inzameling in 1961 bracht 2600 op. Negen Landsteinerpenningen werden uitgereikt. Er werden voorts enkele films vertoond. De afdelingen van de N.C.B.B. en de N.C.L.B. te 's-Heer Arendskerke hielden gezamenlijk hun jaarfeest in het gemeenteliik verenigingsgebouw. De heer Minnaar, hoofdbestuurshd der N.C.L.B.. sorak over het onder werp'..Waar is de tijd. Christelijkevak beweging wat doet u in deze tijd?" Na de pauze trad de toneelgroep van de N.C.B.B. uit Nieuwdorp op met het to neelstuk „Om de Karashoeve". Ds. L. Gebraad, predikant van de oud-gereformeerde gemeente in St. Phi lipsland heeft een beroep ontvangen uit Oosterland. O De CBTB in Veere hield onder lei ding van de heer Jac. de Nood een familie-avond. Uit een jaarverslag bleek dat er een batig saldo was van 48,87. De heer J. Mol vertoonde dia's. De opbrengst van de bazar van de voetbalclub Veere was ruim f 1700. In het schoolgebouw van de Christe lijke Landbouwhuishoudschool te 's-Heer Arendskerke werd een bestuursverga dering gehouden tezamen met de schoolbesturen en direktrices van de Landbouwhuishoudscholen uit Middel burg en Bruinisse. Aanwezig was ook de inspektrice van het nijverheidsonder wijs mej. M. W. Schut, die sprak over nieuwe opleidingen bij dit onderwijs. De collecte gehouden voor de Dia conale Internationale Hulpverlening in de Nederlands Hervormde Kerk te 's-Heer Aren «skerke heeft 209,37 op gebracht. 9 In het Ned. Herv. Verenigingsge bouw aan Het Vrije houdt de afdeling Zierikzee van deze landelijke organisa tie haa 72e jaarfeest op zaterdagavond 3 maart a.s. Na de opening door voor zitter K. van Ruiswijk zal de heer W. Jumelet een bijbelinleiding houden. Daarna wordt een blik in het C.J V.- boek geslagen waarna het toneelstuk „Erik en Irene" voor het voetlicht zal worden gebracht De laatste weken hebben er onder de verkeersbrigadiert es van de Prinses Marrkeschor' te Axel erkrie mutaties plaats gehad. Thans zijn als brigadiers. :n dienst van de Prinses Marbkeschool. Krijn van Hermon. Iwan de Groote Nelly de Kraker, Annemieke van Swee- den. De Provinciale Functionaris van het Hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis, mej. Van Dijk, zal op dinsdag, 6 maart a.s. des avonds 8 uur, te Axel in Het Centrum hier uit voerig over vertellen, mede aan de hand van een kleine tentoonstelling. De in Axel gehouden collecte t.b.v. het T.B.C.-fonds „Zonnestraal" heeft opgebracht 223,04. Op maandag 12 maart 1962 wordt in Axel de jaarlijkse kollekte gehou den ten bate van bet Leger des Heils. De door de leerlingen der Chr. landbouwhuishoudschool gehouden wa- felbakactie voor 10 maal 10 bracht in Oostkapelle netto 141 gulden op. De oliebollenactie van het 10 maal 10-co- mité leverde een netto bedrag van 184.38 op. Uitvoering Muziekver. in Schoondijke SCHOONDIJKE De Muziekvereni ging „Oefening Kweekt Kunst" hield haar jaailijks concert. Medewerking aan deze avond werd verleend door de Toneelvereniging Concordia uit Water landkerkje. O.K.K. had voor deze avond een bijzonder aantrekkelijk program, ma. De toneelvereniging kwam voor het voetlicht met het toneelstuk ..Ballet op de Boerderij", blijspel in 3 bedrijven door Piet Mossinkoff. De voorzitter van de Muziekvereniging deelde mede dat O.K.K. dit jaar weer zal deelnemen aan het federatief concours dat op He •melvp">rte:*aH in Retranchement zal worden gehouden. Namen voor nieuwe straten MIDDELBURG B. en W. van Mid delburg hebben besloten aan de straten gelegen in het uitbreidi-ngsplan-Breeweg de volgende namen te géven: Adriaan Lopwereystraat. Adriaan Obrystraat. Brigdammestraat. Dirk Arentzstraat, Geleiin d'Hoornenlein, Haymanstraat. Mortierestraat, Nieuwerveslraat, Oost hoekstraat, Popoenroedestraat. Smyte- geldstraat, Welzingestraat. KORTGENE.' Op vrijdag 9 maart zal in de Stadswijnkelder een bijeen komst worden georganiseerd voor alle personen, die hebben meegewerkt aan de opbouw en de organisatie van de Z.L.M.-tentoonstelling, die de afgelopen zomer in Kamperland is gehouden. Bo vendien wordt de dag daarop, op zater dag 10 maart een filmmiddag georgani seerd, waar de films vertoond zullen worden van de tentoonstelling. Voor de ze bijeenkomst zijn uitgenodigd de trac torchauffeurs, de L.IG-ers, de meisjes van de landbouwhuishoudschool, de plattelandsvrouwen en de ruiters. NIEUWDORP. Onder leiding van de heer J. Hommes kwam de A.R. kies vereniging Nederland en Oranje" in vergadering bijeen. De voorzitter deel de mede, dat een ledenwinst werd ge boekt van 18, onder wie drie dames. De heer J. van den Bos, burgemeester van St. Annaland sprak over het onderwerp: ..De komende verkiezingen". Op dit on derwerp volgde een drukke bespreking. De opkomst was goed. De collecte heeft te Nieuw op gebracht. voor het Hoogeland en St. Joosland 44,^" GOES De dertienjarige jongen E. fï. uit Goes botste gistermiddag om streeks half vijf tegen een personen auto, het gebeurde op de westwal ter hoogte van de Koepoort. De jonge fieiser kwam uit de Wijngaardstraat de Wcstwa! op. juist op dat moment dat een personenwage/n passeerde. Een botsing was onvermijdelijk. De ïongen kwam er met enkele schram men af, terwijl zijn fiets zwaar en de auto licht werd beschadigd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. - De Algemene Nederlandse Onderwijzers Federa tie heeft, ondanks de veranderingen die minister Cals in zijn oorspronke lijke Mammoetwet heeft aange bracht, toch n-og een aantal bezwa ren tegen het wetsontwerp. De Anof hoopt, zo schrijft zij in een brief aan de leden van de Tweede Ka mer, dat deze bezwaren door amen dementen zullen worden weggeno men. De zelfsatandige scholen voor Havo (hoger algemeen vormend onderwijs) liggen de, Anof wel erg zwaar op de maag. De leerlingen op deze scholen zul-len worden onttrokken aan het Ma vo (middelbaar al-gemeen vormend on derwijs), dat gelijk staat met het te genwoordige ulo. Bovmdien is de federatie bang dat leerlingen, die niet geschikt zijn voor het v.w.o. (voorbereidend wetenschap pelijk onderwijs) naar het liavo zullen gaan. Hierdoor zou het peil van de ze scholen lager komen te liggen dan dat van de h.-b.s.. waarmee dit school type kan worden vergeleken. De Anof geeft er de voorkeur aan de kinderen eerst drie jaar v.w.o. of vier jaar mavo te laten volgen, en ze eventueel na die tijd „over te plaat sen" naar het havo. De toelatingseisen voor het mavo zullen strenger moeten worden dan die voor het ulo nu. Ook heeft de onderwijzersfederatie ernstige bez" aren tegen een zelfstan dige school voor lavo (lager alge-meen vormend onderwijs). Voor deze school blijft alleen de taak over onderwijs te geven aan hen, die beslist geen be roepsopleiding zullen volgen. Zo'n school lean niet anders dan een „kwij nende restschool" zijn, aldus de brief aan de Tweede Kamer. In het adres wordt ook geprotesteerd tegen het naast elkaar plaatsen van het lager economisch en administra tief onderwijs en het middenstandson- derwijs. Dat ka-n onder meer aanlei ding gever tot een ongewenste concur rentie. NED. HERV. KERK Beroepen te Bennekom (toez.). F. H. J. Bik te Doornwerd-Heelsum; te G ir- deren: R. J. van de Hoef. kand. te lan teren; te Oldebroek (eerste pred. plaats»: P. J. Bos te Sorang; te Wavsrveen: J. Broekhuis, kand. te Barneveld;' te Lunteren: (noodgem.): dr. C. van Leeu wen te Eist (Betuwe). Beroepbaarstelling: J. Voordouw, vic., Waterloopje la te Katwijk a.d. Rijn, is me* ingang van 1 maart beroepbaar. Aangenomen naar Gieterveen (toez.): J. P. B. Visser, vic., te Steenwijk, die bedankte voor de benoeming tot voorgan- er naar Genève (Ned. Gemeenten). GEREFORMEERDE KERKEN te Amsterdam (vac. P. N. Kruiswijk)A. v. d. Kooy te Woerden V G. R. V'sser): C. W. Thijs te Nieuw-Vennep; te Vrouwenpolder: G. Xerssies, kand. te Zuidlaren; te Garijp: S. v. d. Linde te Opperdoes: te Leeu warden: C. Klamviik te Apeldoorn. Bedankt voor Klazienaveen (vac. M. N d^ WcU)G. de Zeeuw te Ezirige. Beroepen te Enschede (vac. B. J. Aa'berO A. Kruyswijk te Franeker ert' (vac. 5e pred. plaats voor het evangelif. sa tie werk) A. Broek te Groningen-Noord^ Voor het propaedeutisch examen aari de Theo1. Hogeschool Kamnen slaag-,; den de heren J. v. d. Brink te Kootwij- Vn"briok G. Oberman te Kampen/ Aan de VU slaagden voor het doctoraal i'Vom ';e e'e herer p. K. P^on te Hilversum, beroepen predikant te Oos- tern;:kerk en voor het propaedeutisch pxamen de heer M. P. v. d. Marei te, TCrv^k^k aan de Rijn en H. R. Plomp te Utrecht. O^F^ORME^RDE KERKEN Bedankt voor Hoek: M. Bakker, kand* te Haren (Gr.). GEREFORMEERDE GEMEENTEN te K1 aanwaai: W. Ha^e té Middelburg, die bedankte voor Tholen en Nïeuw-'Beri'ërland. <t> OUD GEREF. GEM. Bedankt vcor Giessendam: H. Wiltink te Doetinehem. De afdeling Kapelle van het Ned. "Rode Kruis zal op 21 maart een bloed- plasma-avond organiseren. De bloedaf name zal plaats vinden in het CJV-ge- bouw in Kapelle en in de Herv. school te Biezelinge. De zangvereniging ,,Nu met Hope"j: hield in de Koebel de jaarvergadering De voorzitter, de heer M. C. Visser, kon een flink aantal leden hartelijk- welkom heten. In zijn terugblik over het afgelopen jaar zeide de voorzitter, dat dit wat de financiële zijde van de vereniging betreft, een gunstig jaar is geweest, in verhouding met voorgaan-v de jaren. Bij de bestuursverkiezing werd me vrouw v. d. Pol-Schoonaard herkozen, terwijl mevrouw v. d. Weel-Schoon- aard als nieuw bestuurslid werd gekoi- zen. Op een schrijven van de Z.V. „Zang Veredelt", om deel te nemen aan het Zangfestival op 7 juli 1962 in Kruinin-, gen, kan de vereniging niet ingaan, omdat de datum te laat in het zo'; merseizoen ligt en velen niet mee kun^ nen vanwege de pension-drukte. Na de rondvraag bracht de voorzit ter dank aan de dirigent van het koor, de heer M. Hogenstein en de pianiste meiuffrouw E. Simons voor het vele werk op muzikaal gebied, aan de ver eniging verricht. DEN HAAG. Op 1 september zul len de bedrijven, die onder de veilig heids- en stuwadoorswet vallen en die minstens 750 arbeiders in dienst heb ben, over een éigen bedrijfsgeneeskun dige dienst moeten beschikken. Enkele chemische fabrieken moeten zelfs zo'n dienst hebben ongeacht het aantal werknemers. Dat zei gisteren de staats secretaris van sociale zaken en volks gezondheid, toen hij het College van bijstand en advies voor de bedrijfsge neeskunde installeerde. Hij deed dat in het gebouw van de Sociaal-Economische Raad in Den Haag. Het college zal onder meer de rege ring moeten adviseren over bedrijfsge neeskundige problemen. Als een be drijfsarts wordt aangesteld zal het daarvoor toestemming moeten geven. Staatssecretaris B. Roplvink zei in zijn toespraak dat van de 164 bedrijven die daarvoor in aanmerking komen 59 al zulk een dienst hebben. Er zijn 61 fabrieken die in combinatie met andere bedrijven een b.g.d. hebben. 44 bedrij ven troffen nog geen voorzieningen op dat gebied. Het is de bedoeling de in voering van die diensten geleidelijk te laten lopen. SCHARENDIJKE. Tijdens de ver gadering van de raad van Middenschou wen deelde de voorzitter mede dat een mededeling is ontvangen van G.S. van Zeeland dat goedkeuring is onthouden aan het besluit van B.- en IV. een nieuw gemeentehuis op een terrein van de Platteweg te houwen. De situering op het terrein wordt door het college van G.S. niet juist geacht. Burgemeester S. Francke zei verder dat inmiddels bij de stedebouwkundige is aangedrongen om de wijziging van het wederopbouwplan, waarvoor reeds opdracht is gegeven, spoedig gereed te maken. Ook met architect L. Beije is contact opgenomen om het nieuwe ge meentehuis op het betreffende bouwter rein duidelijker te markeren. Van de directeur van de Centrale Dienst Noord-Zeeland was een plan ont vangen voor het maken van een ijs baan te Kerkwerve. De kosten vielen tegen. Geprobeerd zal worden om in de begroting 1962 de nodige ruimte voor de uitvoering van het plan te vin den. De raad besloot, naar aanleiding van een aanvraag van de heer N, M. van der Schelde, in het te ontwerpen uitbreidingsplan een terrein achter diens agrarische gebouwen aan de Slikweg, als kampeerterrein aan te wijzen. De Raad besloot in principe gunstig te beschikken op een aanvraag van de schoolvereniging „Samuel" tot stichting en instandhouding van een school met de Bijbel te Kerkwerve om gelden be schikbaar te stellen voor aanschaffing van een olietank met toebehoren. Burgemeester en wethouders hadden aan de Raad een voorstel gedaan om in de Weel te Scharendijke een bluswa tervoorziening te maken en de te El- lemeet vrijkomende grond bij het ma ken van een brandput, op het terrein te Scharendijke te verwerken. De mo gelijkheid om het werk op korte ter mijn in A.C.W.-verband aan te vatten. De raadsleden waren er van over tuigd, dat de situatie in de Wee] drin gend verbetering behoeft. Besloten werd de uitvoering van de werkzaamheden op te dragen aan de N.V. Grondmij. Ue ten laste van de gemeente blijven- |de kosten werden geraamd op 4.000 ®'-' de gehouden examens der ..Epsaid" te Breda slaagde voor costu- miere: Mej. M. de Voogd te Domburg. Voor tailleuse: Mej. J. Wisse te Scroos- kerk (W.) en Mej. M. de Voogd te Vrouwenpolder. In Hotel ..zeeland" te Tholen werd verkocht d; woning Grindweg 32 in ei gendom van de erven Mevr. C C Faase-Engelvaart. Koper werd de heer P. A. Engelvaart te Bergen op Zoom voor 16700. De zangvereniging ..Ethan" van de Gereformeerde Gemeente te Borsscle hield een zangavond. Aan deze zeer ge slaagde avond werkten mee zangvere-- nigingen uit Vlissingen en Yerseke en een kinderkoor uit Borssele. De Ned. Hervormde Gemeente in Krabbendijke hield in de consistorie haar jaarlijkse gemeenteavond. Ds. J. v. Leeuwen gaf direct het woord aan de spreker van deze avond, de heer A. Oiivat uit Driebergen die een lezing over het instituut „Kerk en Wereld hield. De afdeling RiPand van de N.C.V.B. hield een jaarvergadering onder leiding van presidente mevr. Verschuure Ds. v. Liere uit Wolfaartsdijk hield een re de over „de vrije zaterdag". gulden. De raad ging er in principe mee akkoord om een deel van het bouwterrein aan de Vloedstraat te Kerk werve te bestemmen voor het bouwen van een diepvrieskluis. Vervoer kiezers Tijdens de rondvraag merkte de heex W. J. de Vrieze op dat in de vorige raadsvergadering dcor de voorzitter was medegedeeld dat voor de verkie zingen slechts twee stemdistricten zijn ingesteld. Hij vroeg zich nu af of ten gerieve van de inwoners van Ellemeet en Scharendijke geen autobus zou kun nen rijden. De voorzitter wees er op dat de afstand MoriaanshoofdKerkwer ve vier kilometer is en die van Elle meet naar Scharendijke slechts twee> en-eenhalve kilometer. De heer J. N. Viergever zei hierop dat de politieke partijen dit vervoer dienen te regelen. Ook de overige raadsleden waren van oordeel dat hier geen taak ligt voor de gemeente. VEERE. Uit het jaarverslag over 1961 van de Coöp. Boerenleenbank Vee re blijkt dat het eindcijfer van de jaar rekening 10.490.398.59 bedraagt. Het aantal leden nam in 1961 toe van 289 tot 295 en het balanstotaal liep van 2.719.257.38 op naar 3.140.931.03. Het kassaldo per 31 december van de jaar rekening 1961 bedroeg 11.062,65 tegen 9784,19 in 1960. Het winstbedrag op de balans per 31 december was 4909.25 tegen 4614,04 op 1960. In het jaarverslag wijdt de voorzit ter, de heer D. Kasse Dzn. nog enige waarderende woorden aan de heer Joh. Baayens, die 25 jaar lang bestuurslid van de boerenleenbank was geweest, waarvan 21 jaar secretaris. BRUINISSE. De mosselaanvoer bedroeg 'n het seizoen 196162: Uit Zeeland 60.682 tonnen en uit de Wad denzee 645.611 tonnen. Vorig jaar wa ren deze cijfers resp. 79.664 tonnen en 585 157 tonnen. Met het onvermijdelijke verwaterver- ies werden deze mosselen door de handel natuurlijk weer doorverkocht, N" België girger 215.161 tonneu (212.467) naar Frankrijk 303.004 t 2985^) naar West-Duitsland 3162 ton nen (2331 t) naar de inleggerijen 79 500 tonnen (72.111 t) naar het binnenland gingen 18.500 tonnen (15562). Het gemiddeld leveringspercenta^e bedraagt 130 pet. Geïmporteerd wéu tegen vorig jaar d-p 53.074 tonnen 82.767 tonnen. GROENTE EN FRUITVEILING BERGEN OP ZOOM. 28 febr. prei 721.14, witte kool 35. rode kool 1639, savooie kool 6264, sprui ten 70—1.67. Witlof 78—1.07, kroten 9—18. Saint Remij 6258, Golden Delicious 42—76, Jona than 45—71. VEILING GCES, 28 februari Groenten: per kg: Witlof AI 79—86. All 70—78. BI 77—70. Bil 67. Soruiten afw. 58. Prei AI 86. All 54. Peen 16. Groene sav.kool 55—56. afw. 22—27. Rode kool 21—34. Witte kool 26. Boerekool 21, Uien 45— 48. afw. 25. stek 30. Uien per zak van V2 kg. 1921. Aardappelen 11. VEILING TER;N'EU.7?SN, 28 februari. - Per bos in centen «elderii 55P5 oer kg in centen, witte kool 25, breekpeen 2 20—32, was- peen 2 33—42. prei a2 76—100, b2 78, knol selderij 2630, afw 1525, spruiten a2 84, b 84—£8. spruiten geschoond 93—»1,I2(2. uien 1 43. 2 34—38. afw 28—38, witlof a2 70—92. b 7.9—9'?. b,2 78-89. afw 50—71. Golden D-- 70 —O. 60 60—W. 3 gr-d 5S—*9. 3 fijn 45. kroet 40 w. banana 3 grof 51—54. e-.-. Jp F.iernoter»ngen van de Coop Wouwse Melk inrichting Bergen op Zoom. Ingaande donder dag 1 maart 1962. Prijsklasse 0, l? cent; idem 1 12 cent; Idem II 11 cent; Idem III 10 cen-fc idem IV 9 cent.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5