Concessie niet voldoende Glenn mag wel Siebriena niet BON Minister zal wens in motie geformuleerd niet uitvoeren Vijftig dagen na Harmeien Mrg. De Sain biedt pers excuses aan „MAN VAN DE VOORPAGINA" DANKBAAR NAAR HUIS Aanrander bekent Nog geen besluit van senioren Arrestatie dank zij jaloezie Weinig zon KIJK, HET STAAT AL IN DE COURANT en er staat zelfs al een foto bij ook ZEEUWSCH DAGBLAD Bel nu uw handelaar op en zie morgenavond in uw eigen huiskamer de Europese kampioen schappen kunstrijden op de schaats op Zaanse gemeenten kunnen het niet eens worden De Bilt: Bewolkt Het weer overal PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND PHILIPS TELEVISIE Rust Kamerlid stelt vragen over Holland Festival Motie Bommer Te weinig Zie verder pag. 7 Record Tevergeefs IN VUUR EN VLAM Ambtelijke strijd om babynamen Binnenkort officiële bekendmaking over Duitse oefeningen Directeur; JACQ. Ut SMIT; Chetred.; U. J Breuker. Kantoren te: Middelburg:, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, tefefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Lorss nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartalt' Advertentietarieven pp aanvrage. - Rubriek Kabouters V cent per woord met een minimum van 1,-^ 16e JAARGANG No. 5093 Donderdag 1 maart 1962 GESCHIL OM 2.000 WONINGEN Met een vcarme handdruk nam Gerard van der Wat afscheid van de zusters die hem zo liefdevol hadden verzorgd Van een onzer verslaggevers ■WOERDEN. Met een hart vol dankbaarheid en een vliegtuigtas vol hartelijke brieven en ansichtkaarten Heeft de heer G. van der Wal, een van de gewonden van de spoorweg ramp bij Harmeien, gistermorgen het ziekenhuis Ope Dei te Woerden ver laten. Vijftig dagen lang werd hij daar liefdevol verpleegd. Na nog een paar weekjes nakuren hoopt hij zijn werk als statisticus bij de N.S. weer te kunnen hervatten. De heer Van der Wal kwam daags na, de ramp in de publieke belangstel ling door de dramatische foto op de (Ingezonden mededeling) 6! 40 23 voorpagina van ons blad, die e^n uit het raam leunende, beknelde passa gier toonde. Later informeerden lezers hoe het was afgelopen met die jongeman, die er bij zijn redders op had aangedron gen anderen eerst te helpen. Teveel.... Wij vonden hem terug in het zieken huis te Woerden, langzaam herstellen de van een shock en ander letsel. Opnieuw kwam zijn foto in de krant en nadien ging er geen dag voorbij zonder bemoedigende post voor de heer Van der Wal. Er arriveerden een stroom ansichtkaarten van jon gens en meisjes van het Jeugd Rode Kruis, een boekenbon van Avis Schou ten en andere Ulo-scholieren uit IJmui- den, een paar pakjes sigaretten van employés van de Twentse Bank, een anonieme hartelijke brief van een huismoeder uit Breda, die een rijks daalder bijsloot voor sigaretten, een aanbod voor woningruil om aan het op en neer reizen een eind te maken- te veel om op te noemen! Het was fenomenaal, zegt Gerard van der Wal. Al die blijken van me deleven en de goede verzorging in het ziekenhuis zal ik nimmer vergeten. Toen ik weer recht-op in bed mocht zitten ben ik begonnen met de brieven te beantwoorden, maar ik moest er mee ophouden omdat het mij nog te veel vermoeide. De dokter'heeft hem voorlopig nog twee weken rust voorgeschreven. Hij heeft ons gevraagd alle lezers en le zeressen namens hem hartelijk te be danken voor hun bemoedigende cor respondenties. In het ziekenhuis te Woerden wor den nu nog drie slachtoffers van de spoorwegramp verpleegd. Een van hen, Henk Weynenberg uit Apeldoorn, hoopt volgende week thuis te zijn, ook al zit zijn been nog in een gipsver band. Henk is achttien jaar en 7 maart is zijn zusje jarig.... dat feest wil hij niet missen! Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Vanmiddag zal in de Tweede Kamer de vermoedelijk korte eindstrijd worden ge leverd over het woningbouwbeleid. Tussen minister Van Aartsen en een nog onduidelijke meerder- derheid van de Tweede Kamer gaat het nu om een verschil van tweeduizend woningwetwoningen. De minister is bereid om drieduizend woningen uit de premiesector over te brengen naar de wo- ningwetbouw en voorts het aantal van 7500 extra gesubsidieerde woningwetwoningen uit te breiden tot tienduizend. Daartegenover staat een motie van de K.V.P.-er Andriessen, welke de steun zal krij- gen van de fracties van de C.H.U. en de P.v.d.A., om vijfduizend woningen uit de vrije sector te ha len en die ten goede te laten komen van de woningwetbouw. Van Aartsen, maar hij wilde er toch eerst de raad eens over polsen. Deze krijgt straks ook het vraagstuk van de premies op het eigen woning- bezit te bezien. De minister dacht dan een geleidelijke overgang van premie- verleninig naar het verstrekken van rijksgaranties voor hypotheken in de goedkopere regionen van de vrije sec tor. Heel scherp stonden de standpunten niet tegenover elkaar. De minister volstond met te zeggen, dat het kabinet bezwaren heeft tegen deze motie en dat het kabinetsbeleid is dat 72 procent van de woningen wordt gesubsidieerd en 28 procent niet. Hij voegde er wel met nadruk aan toe, dat dit een goede en verantwoorde verdeling is en dat het cok onjuist zou zijn om nu nog in de samen stelling van het bouwprogramma (35.000 woningwetwoningen, 30.000 premiewoningen en 25.000 woningen in de vrije sector) verandering aan te brengen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid de heer J. Willems (arb.) heeft aan de staatssecretaris van O.K. en W. ge vraagd of het juist is dat in het Hol land Festival 1962 de Nederlandse to neelmanifestatie zal ontbroken en als deze vraag bevestigend wordt beant woord of de staatssecretaris dan een duidelijk overzicht wil geven van de redenen waaraan dat te wijten is. Het pauzeconcert van 1 maart in 't Venster te Rotterdam kan wegens ziek te van de voördrachtskunstenares Anita Kaptein niet doorgaan. Om de Kamer tegemoet te komen wilde hij dam wel drieduizend wonin gen uit de premiesector naar de wo ningwetbouw overbrengen, om meteen ook meer woningen met de laagste huren aan de grote gemeenten ten goe de te laten komen. Een tussenvoorstel van de c.h.-afge- vaardigde Van der Peijl om behalve de drieduizend woningen uit de pre miesector nog tweeduizend uit de vrije bouw over de hevelen naar de woning wetbouw wees minister Van Aartsen ook met beslistheid van de hand. Zo lagen de kaarten toen gisteravond om tien uur het woningdebat in de Tweede Kamer tot een einde kwam. Wel lag er ook nog een motie van de socialist Bommer, om terug te keren tot de oude verdeling van half om half, dus 45.000 gesubsidieerde en een zelfde aantal niet gesubsidieerde wo ningen, maar afgezien van het feit, dat dit geheel onaanvaardbaar is voor dit kabinet, zal deze motie zeker geen steun bij de rechtse fracties krijgen. De verwachting is dus dat de socia listen wel voor de motié-Andriessen zullen stemmen. Het standpunt van de a.r.-fractie liet de afgevaardigde van Eijbergen gis teravond nog in het midden. Overigens was er geen spoor te ontdekken van de crisissfeer die het debat over de vorige begroting van minister Van Aartsen beheerste. De verwachting was gisteravond al dat het vandaag net zo zal lopen als een week geleden bij het debat over de ambtenarensalarissen, zij het dan dat de gemoederen aanmerkelijk koe ler zijn gebleven. Ook als de motie- Andriessen zou worden aangenomen betekent dit niet meer dan een wens van de Kamermeerderheid, die door de minister niet zal worden uitgevoerd. Over het krottenprobleem, dat de Kaïmer kennelijk ook nog al hoog zat, liepen de meningen ver uiteen. De minister maakte weinig indruk met de aankondiging dat het rijk tachtig procent van de aankoop van krotten aan de gemeente zal gaan vergoeden. De algemene mening bleef dat er vooralsnog te weinig aan de krotop- ruimiug wordt gedaan, waartegenover mr. Van Aartsen zijn machteloosheid plaatste om dit probleem sneller uit de wereld te helpen. Voor een speciaal contingent woningen voor vervanging van krotten voelde hij niets, daar dan de gemeenten nooit meer een nieuwe woning uit die gewone contingenten zouden bestemmen voor vervanging van een krot. Het wais een suggestie van de afgevaardigde Van der Peijl. DEN HAAG. Bij nader inzien meen ik inderdaad te moeten erken nen, dat ik tot mijn grote spijt dins dagavond op Schiphol in mijn uit latingen. jegens de publiciteitsver- tegenwoordigers te ver ben gegaan. Mocht ik daardoor de journalistieke wereld in het algemeen en bepaalde journalisten in het bijzonder hebben gekrenkt, dan bied ik daarvoor wel mijn excuses aaa Aldus heeft mgr. J. F. M. de Sain, hoofdvlootaalmoezenier bij de Ko ninklijke Marine, wiens optreden op Schiphol dinsdagavond verontwaar diging wekte, gisteren officieel zijn excuus aangeboden. Naar het optreden van mgr. de Sain op Schiphol wordt een onder zoek ingesteld, zo heeft de Marine- voorlichtingsdienst meegedeeld. Legerpredikanten en vlootaalmoe- zeniers vallen niet onder de krijgs tucht. Het liefst zou minister Van Aartsen volgens zijn. zeggen twintigduizend krotten per jaar opruimen, maar dat kan helaas niet. VENLO. De politie in Arcen heeft de 22-jarige bankwerker J. S. gearres teerd, die heeft hekend een negentien jarig meisje uit Arcen te hebben aan gerand. Het meisje kwam zondag omstreeks middernacht van een bal in haar woon plaats. Onderweg naar huis sprak de bankwerker haar aan en overweldigde hij haar. Doordat hij voor het meisje geen onbekende was, had de politie hem al spoedig te pakken. Nog nooit zijn er zoveel goedkope woningen tot stand gekomen als onder dit kabinet! Dat hield de minister vol, ook tegen de beschuldiging van de socialist Bommer in dat deze bewering in strijd met de waarheid zou zijn. Volgens de cijfers van de bouwkosten gedurende het derde kwartaal van 1961 is tachtig procent van de nieuwbouw beneden de twintig mille per woning gebleven en dat is een record. Enkele problemen verwees de minis ter naar de voorlopige raad voor de volkshuisvesting. De suggestie van de K.V.P.-er Andriessen om de huizen blokken met vier en vijf woonlagen uit te bannen en de woningbouw te richten op eengezinswoningen of hoge flats maar dan met liften was hem uit het hart gegrepen zei mr. Ten slotte ging ook de kwestie van het zg. ontsplitsen van duplexwoningen om advies naar de raad. Over de plannen om rijksdiensten uit Den Haag naar andere plaatsen te verhuizen was de minister nogal geheimzinnig. Er zijn dus blijkbaar wel plannen omi te .decentraliseren, er wordt althans op gestudeerd, maar mr. Van Aartsen wilde geen onrust veroorzaken en vol stond met te zeggen, dat er geen be slissing zal vallen voordat er overleg is gepleegd met de betrokken dienst en de personeelsdienst van het rijk. De verlate aanvragen tot vergoeding van zoutschade in Hoge en Lage Zwa- luwe zullen niet meer in behandeling komen, dit tot grote spijt van de c. h. afgevaardigde van der Peijl, die nog maals en met grote nadruk aan de mi nister vroeg om deze zaak nog eens te bekijken, temeer omdat het hier gaat om 770 schadegevallen. Tevergeefs. LONDEN (UPI) Een bio scoop in Londen had het optreden van de Amerikaanse jazz-zangeres Ella Fitzgerald aangekondigd met de slagzin „Zet u zelf in vuur en vlam en kom naar de grote Ella luisteren". Gisteren ging de bioscoop in vlammen op. De schade bedraagt honderdduizend pond sterling. Het optreden van Ella Fitzgerald is afgelast. Van onze correspondent ZAANDAM De Zaanse gemeen ten die dit jaar voor het eerst van Ge deputeerde Staten een gezamenlijke woningtoewijzing hebben gekregen, overwegen deze toewijzing terug te sturen met het verzoek of Gedteputeer- den voor de verdeling willen zorgen. Zaandam eist de helft van de 466 woningwetwoningen die zijn toegewe zen en weigert ieder ander voorstel te aanvaarden. Daardoor zijn de ge meenten het nog niet eens kunnen worden over de verdeling en het ziet er ook niet naar uit dat zij spoedig een akkoord zullen vinden. In de verschillende gemeenteraden is al kritiek geoefend op het plan de toewijzing terug te sturen. Er waren raadsleden die dat een blamage en een bewijs van onmacht noemden. Volgens hen was het beter in het ver volg maar niet meer over samenwer king tussen Zaanse gemeentebesturen te spreken. Ja schat.... ja m'n engeltje., lieverdja schat- ja (Ingezonden mededeling) EEN PRODUCT TA* Zaak-Van der Putten Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Het seniorenconvent van de Tweede Kamer, dat bestaat uit voorzitter dr. L. G. Kortenhorst en de fractievoorzitters van de vijf groot ste fracties, heeft gisterochtend verga derd, maar het is nog niet tot een be slissing gekomen over de wijze van be handeling van de nota van minister ir. S. H. Visser over de affaire-Van der Putten. De fractieleider van de V.V.D., prof. mr. P. J. Oud, heeft het voorstel gedaan om een parlementaire enquête in te stellen, maar naar het schijnt hebben de voorzitters van de andere fracties daaraan geen behoefte. Hun gedachten gaan meer in de richting van een nor maal onderzoek, dus door een parle mentaire commissie, die niet de be voegdheid heeft om getuigen op te roe pen en onder ede te verhoren.. Het is nog niet bekend wanneer een beslissing zal vallen. In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer op de begroting van defensie spreken sommige leden de mening uit dat de kwestie Van der Putten in een stadium is gekomen, waarin een zo groot mogelijke open baarheid in ieders belang is. OE SIKKENS GROEP Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Jaloezie van een bedrogen minnaar heeft gistermiddag geleid tot de arrestatie van de 21-jari- ge F. J. B., öie van medeplichtigheid aan de roofoverval op de sigarenwin kelierster in Zutfen wordt verdacht. De man werd omstreeks twee uur op de hoek van de Prinsengracht en de Vijzelstraat in Amsterdam door re chercheurs van het hoofdbureau aan gehouden. Nadat de eerder in een bioscoop in de kraag gevatte haven arbeider H. J. G. de identiteit van zijn metgezel bekend had gemaakt, kreeg de politie in de loop van de ochtend een tip van een man, die verder onbekend wenste te blijven. Als je B. wil hebben, kun je hem ergens in de binnenstad vinden, aldus de tip. De man voegde er aan toe, dat de gezochte hem met zijn vriendin bedroog. Daarom was hij ertoe geko men de politie in te lichten. Enkele uren later hadden recher cheurs succes. De beide verdachten in de zaak van de roofoverval zijn gisteravond op transport gesteld naar Zutfen. BONN. Het Westduitse mini sterie van defensie heeft aangekon digd binnenkort met een officiële bekendmaking te zullen komen over de opleiding van Duitse troepen in Nederland. Er is gisteren naar aanleiding van ons bericht druk contact geweest tussen Bonn en Den Haag. De bij deze plannen betrokken ministeries wilden ook gisteravond geen enkel commentaar geven: het bericht, dat zoveel opschudding bijDefensie heeft veroorzaakt, werd noch beves tigd noch ontkend. Van onze correspondenten ZAANDAM. In Zaandam is Glenn geboren. Hij weegt zes pond en een ons en ligt in de wieg van huize Bosch. Zijn ouders verwacht ten dat Glenn zou worden geboren op de dag dat zijn grote naamgenoot met zijn ruimtevlucht geschiedenis maakte. Dat gebeurde niet, maar toch noemden zij hem Glenn, De burgerlijke stand van Zaandam was het daarmee niet eens. „Glenn is een achternaam en geen voornaam". Grootvader Bosch die met de vader van Glenn was meegegaan naar het ge meentehuis, bleek een beter geheugen te hebben. De naam van de bekende bandleider Glenn Miller voerde hij aan als bewijs, dat door de ambtenaar van de burgerlijke stand werd geaccepteerd. De drie maanden oude Siebriena Etje Eslinga uit Norg heeft het minder makkelijk. Wèl drinkt, slaapt, kraait en speelt zij, maar officieel bestaat ze niet. Niet in boek De naam Siebriena komt niet voor in het boekje Onze voornamen en dus wordt ze niet ingeschreven, zo is de mening van de ambtenaar van de bur gerlijke stand in Norg en de officier van justitie in Assen, mr. C. W. baron van Dedem. Dat nam vader Eslinga niet Zijn ad vocaat, mr. P. A. C. Schilder uit Assen zal de naam van Siebriena Etje voor de rechtbank verdedigen. Het is wat vreemd dat de naam van de baby niet zou bestaan. Haar 86-jarige overgrootmoeder heet ook Siebriena. „Generaties lang heeft die naam in onze familie bestaan. Ik wil mijn negende kind die naam geven om een traditie voort te zetten. Het is Siebriena en het blijft Siebriena". Zo denkt de heer Es linga over het geval. Hij zal bij de behandeling van de zaak beslagen ten ijs komen. Trouw boekjes, geboorte-uittreksels van vijf nichten en vier achterneven en de Friesche Naamlijst van Johan Winkler zullen aantonen dat de naam Siebrien wèl voorkomt. „Ik ben een Fries", zegt de heer Es linga, „en Friezen zijn stijfkoppen. In het boekje Onze Voornamen staat trou wens dat in twijfelgevallen, de traditie bij de naamgeving beslist". gelegd. Vaak wordt tussen de aan gevende vader en ambtenaar een compromis gevonden, als de voor gestelde naam niet kan worden ge accepteerd. Het kind moet wèl binnen de voorgeschreven termijn van drie dagen in de registers worden inge schreven, met een naam. Bij verschil van mening kan dan achteraf worden geprobeerd via de rechter die naam te veranderen. Vader Eslinga kreeg een bekeuring omdat hij geen compromis wilde. Siebrientje staat dus ook niet met een andere naam in de burgerlijke stand ingeschreven. De weersverwachting geldig tot vanavond: Overdrijvende ^wolkenvelden met :hier en daar wat motsneeuw. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Weinig ver andering in tem- .peratuur. MIESJE: De laat- :ste dagen van de winter zijn het donkerst. 2 maart zon op 7.26, zon onder 16.20; maan op 4.45, maan onder 13.'15. Van onze weerkundige medewerker. Vooral in het gebied boven de Moerdijk is het al enkele dagen somber en koud. Beneden de grote rivieren is het wat zonniger ge weest. Hoewel de wind belangrijk is afgenomen, is met de intrede van de eerste lentemaand geen nieuw geluid gekomen in het weer. Wel is het gebied van hoge druk in het noorden van minder beteke nis geworden, zodat de toevoer van kou uit het oosten is vermin derd. De koude lucht is echter niet opgeruimd. Boven Frankrijk en Italië is de lucht wat milder, maar ook daar is het weer niet ideaal. Gisteren viel in dat gebied plaatselijk veel regen. De temperatuur bereikte in het zuiden van ons land gisteren een waarde van 2 graden. Er is een neiging tot verdere stijging, maar het echte lenteweer zal nog even op zich laten wachten. Voorlopig zullen wij het met weinig zon en. met veel wolkenvelden moeten doen. weer wind max.t. n.sl. Helsinki sneeuw WNW -3 0 Stockholm oribew. W -1 0 Oslo onbew. ZO -1 0 Kopenh. geh.bew. NO -1 0 Aberdeen geh.bew. NNW 4 0 Londen geh.bew. NO 3 O Amsterd. zw.bew. NO 0 0 Brussel geh.bew. ONO 3 0 Luxemb. zw.bew. NO 5 0 Parijs geh.bew. NNW 4 4 Bordeaux zw.bew. zw 9 3 Grenoble regen NW 4 26 Nice regen WNW 10 26 Berlijn geh.bew. ONO -1 O Frankfurt geh.bew. NO 4 0 München geh.bew. O O Zürioh geh.bew. NW 2 0 Genève geh.bew. ZW 2 7 Locarno ijzel O 4 14 Wenen geh.bew. ZO 1 O Insbruek geh.bew. ONO 9 O Belgrado onbew. O 6 2 Athene geh.bew. O 12 0 Rome regen zzo 15 2 Ajaceio onweer w 14 7 Lissabon geh.bew. zw 14 0 Bekeuring De geplaagde ouders van een niets wetende Siebrientje krijgen als klap op de vuurpijl een bekeuring, omdat de vader niet aan de wettelijke ver plichting heeft voldaan zijn kind bin nen drie dagen na de geboorte aan te geven. Een buurman-politieagent heeft, nadat hij de ouders bij de ge boorte had gelukgewenst, nu moeten vaststellen dat het kind niet bestaat. De moeilijkheden rondom de naam geving van Glenn en Siebrientje zijn te wijten aan een Franse wet van 1 april 1803. Volgens die wet moet een kind een bestaande naam worden gegeven. Dat is onder meer om de mensen tegen zichzelf en de kinderen tegen de fantasie van hun ouders te beschermen. Het is voorgekomen dat ouders hun kind de Latijnse naam van een long ziekte wilden geven. Het klonk zo mooi, maar wat het betekende wisten ze niet. Ruim De wet wordt door de ambtenaren van de burgerlijke stand ruim uit- Dal zult U vaak zeggen wanneer U hel ZEEUWSCH DASBLAD leesl: wanl er heefl nauwelijks iels plaatsgevonden in Uw omgeving of hel ZEEUWSCH DASBLAD heefl er ai een verslag en een folo van gemaakl. Ook hel nieuws van builen de provincie en builen onze landsgrenzen vindl vliegensvlug zijn weg naar de nieuwskolommen van het ZEEUWSCH DASBLAD. U ontdekt nog veel meer in dit moderne, dynamische Zeeuwse dagblad. Let maar eens op de interessante artikelen, uitgebreide sportverslagen, de vrouwenpagina's, enz, U BENT NOG GEEN ABONNEE Dat is jammer. Maar, wij zullen het U gemakkelijk maken. U behoeft alleen maar onderstaande bon in te vullen, haar direct te verzenden en voor slechts 1,12 krijgt U het ZEEUWSCH DASBLAD vier weken op proef. Aon de administratie van het POSTBUS 26 MIDDELBURG Ik wens het ZEEUWSCH DAGBLAD gedurende vier weken op proef te ontvangen voor slechts f 1,12. Naams fïT.T»T«3*7V T«T»TiTVtiT»f«rWWhViW»V#"ï"v»V«T|Vé Adres: Tvrewr»-»raw Woonplaats: w«w»g;«'aoKr

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1