Onderhandelingen W einig ruimte nodig Indonesische order door Daimler Benz aanvaard Aalmoezenier gaat te keer bij vertrek soldaat Lindeman BSfMSn/ Meerderheid wil meer woningwetbouw en minder in vrije sector NEDERLAND KRIJGT LANCEERBASIS OP TEXELS NOORDPUNT Unilever weer 21% dividend Enkele duizenden Westduitse soldaten naar Nederland en meer Nederlandse militairen laten oefenen in Duitsland De weg naar Air Union ligt open De trein die terugkwam Weer overval op vrouw in Zutfen Bejaarde fietser onder auto Huurders zonder gas en licht Voorbereiding Europese kunstmaan SAFE-DENKSPEL De BiltBeter PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Te weinig ruimte Geen Luftwaffe Kamer mild jegens mr. Van Aartsen OPNIEUW KABEL BESCHADIGD Zie verder pag. 7 VRAGEN IN KAMER OVER VERONICA RIJKSPOLITIE SPEURT NAAR BESTELAUTO Gedeeltelijke gratie voor pleegmoeder van Anneke Beekman Het weer overal Directeur; JACq. Dfc SMIT; Clielied.. U. J Rreuker. Kantoren te; Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4. telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33. Postbus 24, telefoon 01184—3224. Ternenien, Nieuwstraai 40, Postbus 53. tefefoon 011503189, Zierikzee. Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 5092 Woengdag 28 februari 1962 BONN WIL HIER OEFENTERREIN Van een onzer redacteuren BONN Op diplomatiek niveau wordt onderhandeld over de legering van Duitse troepen in Nederland. Voorlo pig gaat liet om enige duizen den manschappen, voorname lijk militairen, die weinig oefen ruimte nodig hebben. Uitbrei ding van het aantal Nederlandse soldaten, dat in Duitsland gaat oefenen, is eveneens ter sprake gekomen. Dat deze zaak uitermate ge voelig ligt en moeilijk verkoop baar is aan het Nederlandse publiek, maakt de onderhande lingen er niet gemakkelijker op. Verwacht wordt evenwel dat, tegen de achtergrond van de militaire samenwerking van de Noordatlantische landen, de toekomstige aanwezigheid van Duitse troepen in Nederland geen al te hevige sentimenten zal losslaan. De oefenruimte is zowel in Neder land als in Duitsland uitermate beperkt. Duitsland heeft bij vroegere onderhan delingen over de legering van buiten landse militairen op zijn grondgebied al enige malen de voorwaarde proberen te stellen, dat dit een wederkerige aan gelegenheid zal moeten worden. Neder land zou aan zijn kant akkoord kunnen gaan met de opleiding van groepen Duitse soldaten op voorwaarde, dat er rekening wordt gehouden met de moei lijkheden op het stuk van de terreinen. Later, wanneer de plannen van De fensie om het aantal oefenterreinen uit te breiden zijn verwezenlijkt, kan de kwestie opnieuw worden bekeken. Dit zou betekenen, dat voorlopig al leen militairen in hun beginopleiding en cursisten van theoriescholen' naar Nederland komen, zodat per groep een kazerne en een schietbaan voldoende zijn. Het gaat bij deze plannen die door het ministerie van defensie beves tigd noch ontkend worden voorlopig alleen om onderdelen van de Duitse landmacht. De Luftwaffe heeft al enige malen jaloerse blikken geworpen naar de Belgische vliegbasis Brusthem, waar Nederlanders en Belgen samen oefenen met de straaltrainer Fouga-Magister. Op Woensdrecht gebeurt hetzelfde met toestellen van het type Thunderstreak. Sinds kort is er bovendien een Neder lands-Belgische opleiding van parachu tisten gaande. Voor de Duitse lucht- jnacht zijn er in deze richting nog geen plannen in voorbereiding. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Unilever N.V. stelt over 1961 een slotdividend voor van 13 procent. De totale uitkering over dit jaar komt hierdoor op onveranderd' 21 procent. De nettowinst van het concern ver toonde een lichte daling, namelijk van 553 miljoen in 1960 tot 539 miljoen in 1961. De nettowinst van Unilever N.V., de Nederlandse tak van het concern, steeg echter van 242 miljoen tot 290 miljoen. De gehele omzet van de Nederland se en Engelse tak daalde tot 19.321 (v.j. 19.650) miljoen. De leveran ties aan derden zijn evenwel iets toe genomen. Stijkel sprak in Brussel Van onze correspondent BRUSSEL Staatssecretaris Stij kel heeft gistermiddag in Brussel met de ministers van verkeer van België, Duitsland, Frankrijk en Italië gespro ken over de procedure, die zou moe ten worden gevolgd bij de aansluiting van Nederland bij de Air Union. Hij noemde het resultaat van het gesprek ,,niet onbevredigend". De ministers waren in Brussel voor een zitting van de ministerraad van de E.E.G.. die aan vervoersproblemen was gewijd. De staatssecretaris had zich in de cember schriftelijk tot zijn vier colle ga's gewend. De antwoorden, die hij ontving, heeft hij besproken tijdens zijn rondreis tangs de hoofdsteden van die landen. Het gesprek van gisteren Kan wor den beschouwd als afsluiting van die contacten. Het zou een weg hebben gewezen voor verdergaand overleg. Hef viel allemaal nogal mee voor minister Van Aartsen gis teren in de Tweede Kamer. Het zal de herinnering aan december 1960 zijn geweest, die hem de hand aan het hoofd deed brengen. BONN. Een order voor de leve ring van zeshonderd zware legertrac- toren, bestemd voor het Indonesische léger, is aanvaard door Daimler Benz A.G., de fabriek van Mercedes- auto's in Untertürkheim bij Stutt gart. De opdracht is gegeven na het jongste bezoek van de Indonesische militaire missie aan West-Duitsland. De Westduitse regering vreest echter dat de verhouding tussen Den Haag en Bonn er niet beter op zal worden wanneer deze order op korte termijn zal worden uitgevoerd; er is al enig ongenoegen ontstaan nu een scheeps werf in Bremen een order van twaalf kleine marineboten voor Indonesië in versneld tempo aan het uitvoeren is. De Westduitse industrie is uiter aard volstrekt vrij met betrekking tot haar exportorders. Wel laat de re gering in Bonn soms industrieën weten dat zij bepaalde exportorders niet gaar ne uitgevoerd ziet. Enkele jaren gele den is dit bijvoorbeeld meegedeeld aan Krupp met betrekking tot orders voor Rusland. In het geval van deze order voor legertractoren wordt verwacht dat de Westduitse regering binnenkort even eens een dergelijke wenk aan Daimler Benz zal geven. Eigen nieuwsdienst UTRECHT Voor de tweede keer in een week tijds is een be langrijke telefoonkabel in ons land bij graafwerk zo beschadigd, dat het telefoonverkeer ernstig werd ge stagneerd. Een bulldozer vernielde gisteren bij Bunnik de kabel die daar langs de provinciale weg ligt. Vorige week werden in Utrecht bij het uitbaggeren van een sloot twee kabels zwaar beschadigd, waardoor het telefoonverkeer tussen Utrecht en Den Haag en Rotterdam ernstig werd belemmerd. In de war De vernieling van de kabel bij Bun- nik had tot gevolg dat het telefoon verkeer tussen Utrecht en Nijmegen en Maastricht in het honderd liep. De storing begon kort na het mid daguur. Om tien minuten over vier kon door omsteken van de verbindin gen het telefoonverkeer weer normaal verlopen. De kabel was gisteravond tegen half acht hersteld. Naar de P.T.T. ons meedeelde is de kans op storingen zoals die bij Utrecht en Bunnik niet uit te slui ten. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Veel rustiger dan verleden jaar heeft gisteren een meerderheid van de Tweede Kamer tijdens het woningbouwdebat slechts aangedrongen op een verhoging van het aantal woningwetwoningen bin nen het bouwprogramma van negen tigduizend woningen voor 1962. De fracties van de K.V.P. en de C.H.U. vroegen minister mr. J. van Aartsen, om een verschuiving van de vrije sector naar de woningwet- bouw van vijfduizend woningen, zo dat er dan dit jaar veertigduizend goedkope, gesubsidieerde woningen zullen komen. De socialist J, Bom- mer nodigde de K.V.P. uit terug te gaan tot het gemeenschappelijke standpunt van de brede basis en dus de helft van de bouwcapaciteit voor de woningbouw te besteden aan de woningwetbouw. De P.v.d.A. wil dus 45.000 woningwetwoningen. De a.r. fractie liet het ditmaal bij de klacht dat velen de vraaghuren niét kunnen opbrengen. De a.r. woordvoerder, J. van Eibergen, wiens motie ruim een jaar geleden een kabinetscrisis veroorzaakte, zei nu dat hij er bij het debat over de huurverhoging op zou terugkomen. Het interesseerde hem niet meer of er goedkopere woningen in de pre miesector dan wel in de woningwet bouw tot stand kwamen. Hij was het principieel eens met het beleid. Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL Het vertrek van de soldaat Guus Lindeman, (zijn vader verloor kortgeleden het geruchtmakende proces tegen de staat over het uitzenden van zijn zoon naar Nieuw-Guinea als „rijksambtenaar" in burger) is gisteravond op Schiphol ge paard gegaan met een hoogst merkwaardig incident. De dienst plichtige Lindeman heeft twee weken ziek in de Oranje Nassau- kazerne in Amsterdam gelegen.Gisteravond maakte hij op de luchthaven hersteld en wel deel uit van een groep van ruim dertig voor Nieuw-Guinea bestemde militairen. Zij zouden om negen uur met het lijntoestel over de Pool vertrekken. Even nadat de in burgercostuums ge stoken militairen zich aan tafel hadden begeven, maakte een van de in civiel geklede officieren, die de mannen uit geleide deden, bekend dat de aanwe zige journalisten nog gelegenheid zou den krijgen voor een kort gesprek met de heer Lindeman. Op het ogenblik waarop dat onderhoud zou beginnen (Lindeman had juist zijn dessert ver orberd) bleek een andere autoriteit het echter geheel oneens te zijn met deze gang van zaken. „Schieten" Terwijl de journalisten zich rondom Lindeman schaarden, drong de hoofd- vlootaalmoezenier van de Koninklijke Marine, monseigneur J. F. M. de Sain, de enige militaire autoriteit die bij het vertrek van militairen naar Biak altijd in uniform op Schiphol aanwezig pleegt te zijn, zich met luide stem naar voren. Het hoofd van de geestelijke verzorging uitte zijn misnoegen vervolgens met de volgende woedende uitval: „Ze moeten alle persmensen een ko gel door het hoofd jagen. Wat denken ze wel. Ik ben hier tenslotte om denk sporten uit te delen, dan kan Linde man ook leren denken." Hij trok daarop de soldaat Linde man aan de arm weg. In het ver wonderde geroezemoes ging het relaas van deze dienstplichtige aanvankelijk verloren. Verborgen Even later daagde Lindeman toch weer op. Ik heb drie dingen te zeggen, meen de hij. Het proces is door mijn vader gevoerd en het was alleen maar een principiële zaak. Ik zou toch naar Nieuw-Guinea zijn uitgezonden, of ik het proces nu gewonnen of verloren had. Ik wil er dus verder niets mee te maken hebben. Verder is mijn voor naam Guus en ik ben radiotelegrafist van beroep. Op dat moment werd de soldaat Lindeman ten tweeden male bij, de arm gegrepen ditmaal door een in civiel geklede kapitein. Een half uur lang werd hij in een zijkamer van de inter continentale wachtkamer verborgen gehouden. Weer schieten Toen de militairen naar het gereed staande vliegtuig wandelden, was het wederom de hoofdvlootaalmoezenier, die terwijl hij de vertrekkende de hand schudde, voor ieder die het maar wilde horen zijn gemoed luchtte, ondermeer met een eveneens aan het adTes van de journalisten gerichte opmerking: „Je zou ze allemaal doodschieten. Maar ik tart ze." Om half tien vertrok het toestel met de militairen ten slotte van de start baan waar het nog bijna een half uur op het sein van vertrek had staan wachten. fUÏTHuR O, hebt u niet meer foto's van uw babymevrouw Fransen? Van een onzer verslaggevers BRUMMEN De stoptrein van Nij megen naar Deventer is gistermor gen met straffe vaart het stationnetje van Brammen voorbijgeschoten, tot grote verbazing van de daar wachten de reizigers. Die verbazing sloeg om in blijde verrassing toen even latei- het achtereind van de trein weer zichtbaar werd en het treinstel, ach teruitrijdend, van de andere kant het stationnetje binnenliep. De machinist was vergeten, dat hij in Brummen had moeten stoppen en was terugge komen. Hij bemerkte zijn vergissing toen hij het station al ruimschoots voorbij was. Zes minuten later dan volgens de dienstregeling was voorgeschreven, om één minuut voor half negen, ver trok de trein uit Brummen, met de reizigers. Gevaarloos De machinist had in een boekje, dat hij tijdens de reis bij zich had, kun nen zien dat hij in Brummen had moeten stoppen. Hij heeft daar waar schijnlijk overheen gelezen. Er ston den geen seinen langs de spoorbaan, waaraan de man had kunnen zien dat het station Brummen een halte was. Gevaar heeft de vergissing niet opge leverd, zo deelden de Nederlandsche Spoorwegen mee. Het is wel waarschijnlijk, dat de machinist van de trein die terugkwam voor zijn fout zal warden gestraft. Jongeman aangehouden Van onze correspondent AMSTERDAM. Bijna op het zelfde moment dat in Amsterdam een van de twee jongemannen, die worden verdacht van een, overval op de 65-jarige sigarenwinkelierster in Zutfen, werd gearresteerd, werd in Zutfen voor de tweede maal in twee dagen een overval gepleegd. De 21- jarige H. J. G. werd gisteravond herkend toen hij de Florabioscoop aan de Amstelstraat in Amsterdam binnenging. Het slachtoffer van de tweede over val in Zutfen werd de zestigjarige mevrouw E. Naayer-Poelman. Zij liep over het smalle voetpad van de IJsselbrug, toen zij van achter werd aangevallen door een man die haar al enige tij d was gevolgd. De vrouw verdedigde zich met haar boodschappentas. Zij kon zich uit de wurgende greep om haar keel be vrijden en vluchtte. De aanvaller holde haar achterna en greep haar voor de tweede maal beet. Opnieuw wist mevrouw Naayer los te komen. Zij rende de brug af. Haar aanvaller vluchtte de andere kant op. De politie hield de man aan bij een bushalte bij het station. Het was de 42-jarige H. V. uit Lochem. De man die onder invloed was, bekende het plan te hebben gehad de vrouw te beroven. De politie heeft hem na verhoor vrijgelaten. HEERLEN (ANP). De 76-jarige heer M. van Coolwijk is gisterochtend op de Esschenderweg in Heerlen met zijn fiets onder een auto gekomen, doordat hij plotseling naar links uit week toen de auto hem passeerde. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij over leed. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Kieft (a.r.) heeft de minister van verkeer en waterstaat gevraagd of hij geen termen aanwezig acht om op te treden tegen de zender Veronica. Volgens de internationale telecommw nicatie conventie van Genève zijn radio zenders buiten het grondgebied van het land verboden. Is de minister niet van oordeel dat aan een wetteloos optreden, dat de verplichtingen die ons land in in ternationale overeenkomst heeft onderte kend aantast, zo spoedig mogelijk een eind moet komen, aldus de heer Kieft. Ten slotte vraagt de afgevaardigde of de minister bereid is de Tweede Kamer nader in te lichten over maatregelen om aan onwettige uitzendingen van schepen een einde te maken. Ondanks stoer protest daartegen van de hoofdvlootaalmoezenier mgr. F. M. de Sain (midden) heeft de soldaat Lindeman (zittend) gisteravond op Schiphol voor zijn vertrek naar .Nieuw-Guinea een korte verklaring kunnen afleggen, die nijver werd genoteerd. TILBURG VOERDE BEDREIGING UIT TILBURG (ANP). De gemeente Tilburg heeft het niet bij dreigen ge laten: gisteren zijn elf huurders van gemeentewoningen met huurschuld van gas en elektriciteit afgesloten. Twee van hen zuiverden hun schuld enkele uren na de afsluiting aan, zodat er negen ge2innen zonder gas en elektri citeit de nacht ingingen. Er was een groep van 33 huurders uitgezocht. Van hen hadden er echter 22 een regeling getroffen nadat zij het gemeentelijke dreigement hadden ge kregen. De ambtenaren die belast waren met de afsluitingen hebben nergens verzet 1 ontmoet. Van onze correspondent "DARIJS. De eerste kunstmaan die Europese landen met ver eende krachten willen gaan lanceren zal er een zijn van Nederlands-Ita liaans fabrikaat. Engeland, Frank rijk en West-Duitsland. zullen, over eenkomstig de voorlopige plannen, samen de lanceerraket vervaardi gen. Voor de produktie van derge lijke grote lanceerraketten gaat een nieuw Europees orgaan, ELDO, zor gen. Een ander Europees orgaan, ESRO, gaat zich bezig houden met het wetenschappelijk onderzoek van de ruimte. Het ligt in de bedoeling dat ESRO gaat' zorgen voor de aan leg van verscheidene lanceerplaat- sen voor kleine onderzoekingsraket ten in de aangesloten landen. Neder land zou volgens deze plannen een lanceerbasis op Texel krijgen. Het blijft niet bij een Europese kunst maan. Er staan er in totaal 36 op het programma in de eerste jaren na het op gang komen van het Europese kunstmaanprogramma. De uitgaven van ELDO in de eerste vijf jaren zijn be groot op ongeveer 700 miljoen gulden, die van ESRO in de eerste acht jaren op meer dan een miljard gulden. (In april van het vorige jaar deelde professor J. Veldkamp in het tweede internationale symposium over ruimte onderzoek in Florence mede dat aan twee Nederlandse universiteiten ge werkt werd aan kunstmaan instrumen ten. Dat waren de rijksuniversiteit van Utrecht en de Amsterdamse gemeente- universiteit. Het werk in Utrecht, aldus prof. Veldkamp, stond onder leiding van prof. C. de Jager en dat in Amster dam onder leiding van dr. Jongen. De Utrechtse kunsitmaaninstrumenten zouden moeten dienen voor meting van de röntgenstraling van de zon tijdens perioden van grote activiteit van de zon. De Amsterdamse zouden moeten dienen om de juistheid aan te tonen van een theorie van de Leidse sterren kundige prof. J. Oort over het bestaan van zeer snelle electronen in de kos mische straling. In november van het vorige jaar werd bekend gemaakt dat Nederlandse instrumenten voor ruimteonderzoek binnen een jaar gelanceerd zouden worden door Franse raketten, vermoe delijk in de Sahara. De Nederlandse „basis" voor het lan ceren van kleine wetenschappelijke ra ketten zal worden gevestigd op de noordpunt van Texel. ARNHEM Overeenkomstig de ei» van de officier van justitie heeft de rechtbank in Arnhem gisteren de 29-ja- rige Nijmeegse verpleegster J. A. van K. tot honderd gulden boete veroor deeld. De verpleegster had in een zieken huis in Nijmegen een kind van twee jaar bij vergissing een te grote hoe veelheid chloraalhydraat toegediend. Het kindje was daaraan dood gegaan. Eigen nieuwsdienst ROSMALEN Op de rijksweg Den Bosch-Nijmegen is gisteren de 24-jarige wielrijdster A. P. M. Nuijten door een achteropkomende auto aangereden. De vrouw werd levensgevaarlijk gewond. De auto is doorgereden. De rijkspolitie in Rosmalen zoekt nu naar een' vrij grote gesloten bestelauto, mogelijk van het merk Opel. De kleur van de wagen die in de richting Den Bosch is doorgereden, is waarschijnlijk groen. Op het achterspatbord van de fiets werd wat donkergroene en rode lak gevonden. De auto zal aan de rech ter voor-' of zijkant licht zijn bescha digd. DEN HAAG (ANP). Aan mejuf frouw E. M. van Moorst, die na de oorlog enkele jaren Anneke Beekman aan het wettig over haar gestelde ge zag heeft onttrokken, is gedeeltelijk gratie verleend van de zes maanden gevangenisstraf die haar in 1956 wer den opgelegd. Kwijtgescholden is het deel dat op 5 april nog onvervuld zal zijn. Nadat z ijin november 1961 een gra tieverzoek had ingediend was de ten uitvoerlegging van de straf opgeschort. Sinds 6 december zit zij evenwel in hechtenis op grond van een bevel tot gevangenneming, dat de Amsterdamse rechtbank in 1955 had uitgevaardigd. Zoals bekend heeft deze rechtbank zich in december onbevoegd verklaard dat bevel in te trekken. Het verzoek om gratie voor mejuf frouw E. M. van Moorst was gesteund door Anneke Beekman en een aantal van haar familieleden. (Ingezonden mededeling) Elke week tot 10.000 AAN PRIJZEN in het KOOP-DENKSPEL SAFE Inl.: Bartoklaan 21, Utrecht (030) 36731 Uitslag serie BR 1-2-2-1-1-1-2-2-3-3-2-2 De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot vanavond: Wolkenvelden en hier of daar wat sneeuw. Overwe gend matige wind tussen oost en noordoost. Tempe raturen oplopend tot enkele graden boven het vries punt. MIESJE: De win ter voelt zijn einde naderen. 1 maart: zon op 7.28, zon onder 18.18; maan op 3.46, maan onder 12.27. weer wind max.t. n.sl. Helsinki onbew. WNW -7 0 Stockh. geh.bew. stil -5 0 Oslo onbew. NO -1 0 Kopenh. geh.bew. ONO -1 0 Aberdeen sneeuw ONO Londen geh.bew. NO 2 0 Amsterd. zw.bew. ONO 1 0 Brussel h.bew. ONO 2 0 Luxemb. geh.bew. ONO 1 0 Parijs geh.bew. ONO 3 0 Bordeaux regen NW 9 3 Grenoble geh.bew. zzo 12 0 Nice zw.bew. stil 12 0 Berlijn sneeuw ONO -1 0.6 Frankfurt onbew. NO 4 0 München onbew. ONO 1 0 Zürich onbew. ONO 7 0 Genève zw.bew. stil 7 0 Locarno onbew. O 10 0 Wenen sTieeuw ZO 0 2 Innsbruck onbew. zo 8 0 Belgrado regen ozo 7 0.1 Athene geh.bew. O Rome h.bew. stil 14 3 Ajaccio zw.bew. O 14 0 Madrid l.bew. WNW 11 13 Mallorca zw.bew. stil 17 0 Lissabon 1 .bew. N 14 0

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1