MOORDENAARS IN AUTO: NIEUWE SLACHTING [GÏënn ...MET OIT BOEKTE KUNT U OVERAL TERECHT... Pokken geen reden tot ongerustheid Eerste kartelwet in de E.E.G. afgekondigd Studenten legden Kennedy vuur na aan de schenen Autoriteiten in Algiers en Oran verbijsterd Scheepvaart weer gehinderd TEGEN MISBRUIK VAN ECONOMISCHE MACHT EN ONDERNEMERSAFSPRAKEN Geen propaganda, wel vooruitgang Dinsdag 27 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Vervolg van pag. 1 Duidelijker Kennedy liet zich niet weghouden Klip omzeild Leden Eerste Kamer: Departementen los van kabinetsformatie indelen Vervolg van pag. I Geweldige eer Prof. Zijlstra: Geen advies van S.E.R. in fiscale zaken TOERISME UIT DUITSLAND GAAT GEWOON DOOR NUT BEWIJZEN RECHTSPRAAK UITZONDERINGEN ONTHEFFING MACMILLAN TOT KROES JTSJEF: Twee kansen PARKEREN IN DEN HAAG DUURDER TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT (Ingezonden mededeling) Van onze correspondent zijden van de trottoirs met de andere kant als dekking. Bleek en boog om de lijken heen, die om waren de moordenaars van de O.A.S. de huizen aan de ene kant en de tanks op de rijweg aan ernstig haastten de Europeanen zien naar huis en liepen in een de honderd meter in de Rue Michelet verspreid lagen. Opnieuw door de stad getrokken en hadden bij iedere moslim die zij ontmoetten, de trekker van hun machinepistool overgehaald. Alleen a' in Algiers telde men veertig doden en ongeveer vijftig gewonden De heer Kennedy legde er de nadruk op. dat volgens hem Indonesië vóór alles streelt naar een vreedzame rege ling van het geschil en dat het zeker geen plannen heelt voor een militaire actie in de naaste toekomst. Maar, zei hij, als de pogingen om via onderhan delingen tot een oplossing te komen fa len, zal Indonesië natuurlijk zijn posi tie opnieuw moeten bezien. Op Schiphol kwam Kennedy wat dui delijker uit de verl. Dat kwam omdat de bijeenkomst een veel minder for meel karakter droeg dan die in Den Haag (de Amerikaanse ambassadeur en dien politieke adviseur zaten er niet bij). Een student vroeg hem of hij eigen lijk wel door'had dat er nogal verschil te constateren is tussen het officiële Nederlandse standpunt inzake Nieuw- Guinea en de publieke opinie daarover. Kennedy lachte en ontweek die vraag door te zeggen, dat hij maar achttien uur in Nederland was geweest. Een andere student zei tot Kennedy: U kunt er zeker van zijn, dat als Ame rika de zijde van Indonesië zou kiezen, de populariteit van de Verenigde Sta ten er hier niet op achteruit zal gaan, integendeel Het enige wat zou gebeu ren zou zijn het verdwijnen van het te genwoordige kabinet. De minister redde zich uit de netelige situatie (onder de studenten ontstond enig rumoer van „voor" en „tegen") met de opmerking: Daar bemoei ik mij liever niet mee. Voor zover het gesprek niet over Indonesië ging was het vooral de Ame rikaanse houding tegenover Cuba die het moest ontgelden. Kennedy werd gevraagd of hij het wel in overeenstem ming achtte met de beginselen van het zelfbeschikkingsrecht der volkeren als de Navo zou besluiten het Amerikaan se verzoek om boycot van Fidel Castro in te willigen. .,U bent net bij de Berlijnse muur geweest, maar is Amerika niet bezig zelf een nieuwe muur te bouwen, rond om Cuba dan wel te verstaan'."' Zo werd opgemerkt. En als de regering Kennedy dan iets tegen Castro wilde doen. zo wilde een ander weten, waar om onthield zij 'zich dan van acties tegen landen als Zuid-Afrika en Por tugal? Kennedy verweerde zich door te zeg gen, dat het regime van Castro geen enkele belofte is nagekomen, die het heeft gedaan, dat van democratische vrijheden in dat land geen sprake kan zijn, dat er geen rechtszekerheid be staat, kortom dat Cuba moet worden gezien ais een politiestaat. Natuurlijk, Minister Kennedy, die de laatste dagen druk in de weer is geweest met de kwestie-Nieuw-Guinea, ont moette gistermiddag op Schiphol voor het eerst van zijn leven een Papoea. Het was de in Leiden stu derende heer Rumainum. die van de Amerikaanse minister meteen een hand kreeg. In de andere hand droeg Kennedy de klompjes, die hij van zijn studentengehoor cadeau had ge had voor zijn zoontje, dat vandaag jarig is. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft be zwaren gehad tegen de ontmoeting tussen minister Kennedy en Neder landse studenten. Toen vorige week woensdag de nationaal staatkun dige studentenfederatie het plan voor de bijeenkomst van gisteren in Den Haag opperde, stuitte men op een afwijzende houding. De Amerikaanse ambassade daar entegen had er wel oren naar, evenals minister Kennedy zelf. Het ministerie kon toen niet meer weigeren, en het gaf zijn toestem ming. Dat geschiedde echter op de voorwaarde, dat de studenten geen vragen zouden stellen. Het bleek een onhoudbare voor waarde te zijn, want minister Kennedy gaf via zyn perschef te kennen, dat hij juist graag vragen zou willen beantwoorden. De pers chef gaf de studenten bovendien nog de raad: Hoe kritischer hoe beter. De bijeenkomst is een écla tant succes geworden. Mevrouw Kennedy heeft gisteren haar echtgenoot niet gevolgd op zijn tocht langs diverse Nederlandse minis ters: prof. De Quay, mr. Luns en mr. Beerman. Zij bracht bezoeken aan De Porceleyne Fles in Delft, aan het Nederlandse kostuummuseum in Den Haag, aan het Binnenhof en aan het Burgerweeshuis in Amsterdam. Bjj het verlaten van het kostuummuseum schoot mevrouw Kennedy plotseling op de vrouwelijke agenten A. de Bak ker en A. Miedema (links) af. Zij praatte wat met hen over hun werk en speldde hun vervolgens een broche op. Op de broche was de torpedoboot afgebeeld, waarvan president John Kennedy in de oorlog commandant was. zo zei Kennedy, is de situatie in landen als Zuid-Afrika en Portugal hoogst on bevredigend en wij hebben in de Ver-* enigde Naties dan ook onze stem tegen deze staten laten horen. Maar hij wilde toch niet zo ver gaan om te pleiten voor het beginnen van boycot-acties. Waarom, zo werd verder gevraagd, treedt het Amerikaanse departement van justitie wel op tegen de linkse par tijen en wordt een fascistische organi satie als de John Birch society onge moeid gelaten? De communistische partij wordt door een vreemde mo gendheid gesteund, zo luidde het ant woord. Kennedy wilde de Amerikaanse fascisten als ongevaarlijk beschouwen: „Hoe meer zij praten, hoe meer aan hang zij verliezen". Wat denkt u van toelating van Rood- China tot de V.N.? Ik ben er niet voor, antwoordde Kennedy, want Peking onderschrijft niet het beginsel van de V.N., namelijk het handhaven van de vrede. De laatste vraag, die op de Ameri kaanse minister werd afgevuurd, bracht enige hilariteit teweeg. Onderschrijft u. zo luidde die. de doelstellingen van de Morele herbewapening? Het staat in een folder van die beweging te lezen. Kennedy omzeilde de klip: Ik ben voor iedereen, die de vrede wil bevorderen. Nadat hem voor zijn zoontje, die vandaag vier jaar wordt, een paar klompjes was aangeboden, spoedde Kennedy zich naar de gereserveerde wachtkamer, waar zijn vrouw Ethel met de Amerikaanse ambassadeur en de staatssecretaris van buitenlandse za ken dr. Van Houten, op hem zaten te wachten. Hij liet een gehoor achter, dat, hoe kritisch het zich ook af en toe jegens hem had geuit, buitengewoon enthousiast gestemd was. Na het bloedigste weekeinde dat de Algerijnse steden sedert het begin van de oorlog hadden meegemaakt 66 doden en 72 gewonden binnen 48 uur had men niet zo spoedig een her vatting van de weerzinwekkende .slachtpartij van de O.A.S. verwacht. 'Nadat bekend geworden was dat in de vroege ochtend ergens in Algiers twee Europeanen waren vermoord, ver scheen om half elf een auto met vier gewapende Europeanen in de drukbe volkte Rue Meissonni, die parallel loopt aan de Rue Michelet. Er klonk een salvo en vier arabische kooplieden stortten dood neer. De wa gen draaide haastig de Rue Quinet in, opnieuw een salvo, en opnieuw werd een arabier gedood. Even later zag men de wagen in de Rue Michelet, waar een van de Europeanen uitstapte en zijn weg te voet vervolgde met zijn machinepistool in de hand. Vier ara bieren, die voor een juwelierszaak stonden, werden neergemaaid, terwijl vijftig meter verder de inzittenden van de auto een andere arabier doorzeef den. Honderd meter verder kreeg een arabier een scthot in zijn nek en aan 'het einde van de straat nam degene die was uitgestapt, nog een arabier voor zijn rekening. Daarna sprong hij in de wagen, die daarop de Rue d'Isly inreed, een drukke winkelstraat, LINKS EN RECHTS Uit de geopende ramen van de wa gen klonk het ene salvo na het andere en Europeanen zagen links en rechts de ene arabier na de andere vallen. Pas in de buurt van de Place Lyanty, waar vijftig man politietroepen ston den, hield het bloedbad op. De wagen schoot een van de kleine zijstraatjes in en verdween. Later zou de politie een van de inzittenden arres teren, op het ogenblik dat hij met zijn machinepistool op een arabier aan legde. Hij bleek apotheker te zijn. Eerst in het begin van de middag, terwijl de lijken nog overal verspreid lagen, trokken de troepen de stad bin nen en voltrok zich de bezetting van de grote verkeersaders van Algiers, als eerste fase van het „plan-Valen- tine". Het verkeer werd stil gelegd en de binnenstad, verlaten door de arabie ren, afgesloten. WEIGERING De arabieren weigeren nu aan het werk te gaan en blijven thuis. De posterijen bestellen sedert enkele da gen geen post meer en de bevolking moet maar naar het postkantoor als zij post wil hebben. Inmiddels heeft de politie ook twee Europeanen gearresteerd, die deelge nomen hadden aan de slachtpartij in Bab-el-Oued. Volgens het communi qué van de politie hebben zij elk ten minste zes moorden op him geweten. Te midden van al dit bloedvergieten vragen de machteloze autoriteiten van Algiers en Oran zich af of hun steden soms in bloed moeten ondergaan. Zij hopen dat zij stand zullen kunnen hou den tot op de dag van de wapenstil stand, wanneer de arabieren hun bond genoten zullen worden in de strijd te gen de O.A.S. Zij beklagen er zich over dat zij over te weinig troepen en vooral over te weinig aflossing beschikken om alle wijken van de steden voortdurend be zet te houden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Verscheidene Eerste- Kamerleden willen dat de indeling van de departementen los komt te staan van nieuwe kabinetsformaties. Zij zeggen dat in het voorlopig verslag op de be groting van algemene zaken voor 1962. De geschiedenis heeft aangetoond, aldus de betrokken leden, dat de bespre kingen rondom een kabinetsformatie niet het meest geschikt zijn om tot ver antwoorde wijzigingen in de indeling van de departementen te komen. Deze leden vragen de regering de departementale indeling op korte termijn door een kleine commissie te laten onderzoeken. (Ingezonden mededeling) „Dit is in scherpe tegenstelling tot soortgelijke geoeurtenissen elders in de-wereid", zei hij. „Het vreedzame karakier van ons streven komt er des te duidelijker door naar voren." Ook. merkte Glenn nog op dat uitvoe rige gegevens over alle onderdelen van het projekt-Mercury en over de be reikte resultaten voor de gehele we reid beschikbaar zijn. Dat was een zinspeling op het ontbreken van ge lijksoortige gegevens over de Russi sche ruimtevaartprestaties. Glenn noemde het een geweldige eer dat hij met evenveel eer als staats hoofden en andere grote figuren door de bevolking van Washington was in gehaald en door het Congres geëerd. Hij wees er daarom nogmaals op dat zijn kunstmaantocht om de aarde te danken was aan het werk van duizen den mensen die samen met hem en de zes andere astronauten naar een geza menlijk doel hadden gestreefd. In New York deelde de leider van de Russische delegatie bij de Uno, Valerian Zorin, mede dat zijn land bereid was tot samenwerking met de Verenigde Staten op het gebied van de ruimtevaart. Over de voorwaarde eerst een ontwapeningsovereenkomst die de afgelopen dagen in Moskou was gesteld, zweeg Zorin. De wil tot samenwerking, zo kon men uit Zorins woorden opmaken, zal kunnen blijken op 19 maart, wanneer de ruimtevaartcommissie van de Uno in New York bijeenkomt. De commis sie bestaat ai verscheidene jaren, maar de Sowjetunie was tot voor kort niet bereid aan haar werkzaamheden deel te nemen. Zorin bleef het antwoord schuldig op de vraag of de Sowjetunie met concrete voorstellen wilde komen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister prof. dr. J Zylstra heeft er bezwaar tegen om aan de Sociaal-Economische Raad adviezen te vragen over maatregelen van de rege ring op belastinggebied. Dit deelt hij de Eerste Kamer mee in de memorie van antwoord op zijn begroting. De S.E.R. laat in zijn adviezen liet oordeel van het bedrijfsleven horen. Daarom zou het vragen van een advies op dit terrein be tekenen, dat de mening van een bepaal de groep belastingplichtigen wordt ge vraagd over een maatregel waarmee de belangen van allp belastingbetalers zijn gemoeid, aldus de minister. De voorzitter van de S.E.R., prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, had er in zijn nieuwjaarsrede kritiek op geoefend dat de regering de raad nooit om zijn me ning over belastingmaatregelen vraagt. DEN HAAG. Al voor de vierde maal in deze winter is Rijkswaterstaat er toe overgegaan ijskaarten uit te ge ven, al bezorgt het ijs de scheepvaart nog pas op weinig plaatsen enige hin der. Op de Friese meren vormt zich grondijs dat vooral voor lege schepen lastig is. Sommige schepen hebben daarbij last met het koelwater. Aan de westelijke oever van het IJs- selmeer, vooral voor Amsterdam, hin dert drijfijs de scheepvaart. Het gedeel te HarderwijkElburg van het Velu- wemeer is moeilijk bevaarbaar, maar varen in konvooi is daar mogelijk. (Ingezonden mededeling) Nuts is gevuld met vers gebrande hazelnoten en roomcaramel. Het geheel overtrokken met volle-melk chocolade. Een kostelijke versna pering. Nuts: een kwaliteitspro- dukt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse regering ziet in de gevallen van be smetting met pokken in enkele delen van Duitsland geen aanleiding de Duitse toeristenstroom, die meestal tegen Fasen en in de bollen tijd onze grenzen overspoelt, tegen te gaan. Wel blijft zij de ontwikkeling in Duitsland zeer nauwkeurig volgen. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer onderhoudt hier over regelmatig contact met het minis terie van sociale zaken en volksgezond heid. Er is, ook volgens de A.N.V.V., geen reden tot ongerustheid. In Aken werd gisteren het tweede geval van pokken geconstateerd. Na de arts van het stadsziekenhuis, dr. Jost, werd nu een verpleegster van het ste delijk ziekenhuis die met pokken was besmet, geïsoleerd. Dr. Jost maakt het redelijk goed. Nerveuze spanning Hoewel de inenting tegen pokken in het besmet verklaarde gebied van Aken niet verplicht is gesteld, laten zich per dag zestienduizend inwoners een krasje geven. Naar schatting waren gister avond 45.000 mensen behandeld. Dat is bijna een vierde deel van de bevolking van Aken. Ondanks de nerveuze spanning gaat het leven in Aken gewoon door. Wel GRATIS CHOCOIADE Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Europese ge meenschappen hebben een eerste kartelverordening afgekondigd, die misbruik verbiedt van economische macht en ondernemersafspraken welke de concurrentie in het ver keer tussen de landen van de E.E.G. vervalsen. Op overtreding van de verordening, die op 13 maart van kracht wordt, staat een boete van maximaal een miljoen dollar of een bedrag dat gelijk is aan tien procent van de jaaromzet van de onderne ming, die in overtreding is. Voorts stellen overtreders zich bloot aan eisen van schadevergoeding van be nadeelden. Deze verordening heeft voor het Nederlandse bedrijfsleven grote bete kenis, aldus heeft de Nederlandse directeur-generaal van de afdeling concurrentie der E.E.G.-commissie, de lieer P. Verloren van Themaat, ver klaard. In Nederland waren tot op heden kartels en orvdernemersafspraken toe gelaten. Dit heeft tot gevolg, dat kar tels, waarvan vroeger de overheid moest bewijzen dat zij schadelijk wa ren. nu om ontheffing te verkrijgen —moeten kunnen bewijzen dat zij nut tig zijn. Zij zullen in dat geval moeten aantonen dat zij economische of tech nische vooruitgang dienen, dat de ver bruikers profiteren van hun samenwer king en dat de concurrentie niet hele maal As uitgeschakeld. Voor Nederland betekent dit dat het bedrijfsleven in geval van afspraken en samenwerking niet meer alleen met het ministerie van economische zaken te maken heeft, maar ook met de E.E. G.-commissie in Brussel en eventueel ook met de Nederlandse rechter, Een direct gevolg is dat de Neder landse rechter en de advocatuur in Ne derland, die in het algemeen niet met de huidige Nederlandse kartelwetge ving te maken hadden, bij de beoorde ling van de nieuwe omstandigheden op dit gebied nauw zullen worden betrok ken. Met ingang van 13 maart zullen dus alle kartels en overeenkomsten verbo den zijn. die de handel tussen de zes landen ongunstig beïnvloeden. De on dernemingen. die menen aanspraak te kunnen maken op ontheffing moeten voor 1 augustus een verzoek daartoe in dienen. Kartels die niet blijken te voldoen aan de uitzonderingsbepalingen, zullen zich aan de nieuwe normen kunnen passen. Ais dit gebeurt zal de E.E.G.- commissie de spons over het verleden kunnen halen. Alle nieuwe kartels erf1 overeenkomsten moeten worden aan gemeld en goedgekeurd voor zij in werking treden, anders lopen de be trokkenen het risico van een zware boete. Van meldingsplicht zijn uitgesloten overeenkomsten enz., voor zover daar aan slechts ondernemingen uit een van de zes landen deelnemen en zij geen betrekking hebben op de in- of uitvoer tussen de landen van de E.E.G. Ook is geen aanmelding verplicht als bij deze overeenkomsten slechts twee onderne mingen partij zijn en zij uitsluitend tot gevolg hebben dat de vrijheid van een der partijen wordt beperkt. De omstandigheid dat bepaalde over eenkomsten niet aan meldingsplicht onderworpen zijn wil nog niet zeggen, dat zij niet onder de kartelwet vallen. Zo zijn bijvoorbeeld een afspraak tus sen Nederlandse producenten van een bepaald produkt en de Nederlandse importeur van eenzelfde produkt niet onder de meldingsplicht vallen. Als de afspraak echter gevolgen heeft voor de invoer, zal men wel degelijk onder de verbodsbepalingen vallen. De invoering van de kartelverorde ning zal tot gevolg hebben dat men in Brussel een groot aantal verzoeken om ontheffing te verwerken zal krijgen. Er bestaan, aldus de beer Verloren van Themaat, tienduizenden onderne mersafspraken. Vele zullen echter van eenzelfde type zijn. De E.E.G.-commis sie zal daarom de verschillende soor ten het eerste behandelen en daarmee een zekere jurisprudentie scheppen. heeft de vrees voor besmetting Het be zoek aan bioscopen, schouwburgen en andere openbare* gelegenheden" "dóen teruglopen. De colleges aan de grote technische hogeschool in Aken gaan normaal door, evenals bet onderwijs op de lagere en middelbare scholen in de stad. De vele per.delarbeiderc uit Zuid- Limburg c|ie in Aken werken, passeren nog dagelijks de grens. Van onze correspondent LONDEN. Premier Macmillan •heeft er zijn Russische ambtgenoot Kroesjtsjef nog eens haarfijn op ge wezen dat de wereld geen behoefte heeft aan propaganda, maar aan vooruitgang, vooral op het punt van de ontwapening. Hij deed dat in zijn antwoord aan Kroesjtsjef op diens jongste brief. Daarin had de Russische leider opnieuw gepleit voor een bijeen komst van achttien regeringsleiders de komende maand in Genève. Macmillans antwoord werd gisteren in Moskou overhandigd op het minis terie van buitenlandse zaken. Nog maals zet de Britse premier omstandig uiteen dat de wereld er het meest bij gebaat is dat het overleg over de ont wapening in Genève wordt voorbereid door de drie ministers van buiten landse zaken (Amerika, Sowjetunie, Engeland). In een later stadium kan het nuttig zijn dat de drie regerings leiders zelf bijeenkomen. Dat laatste kan alleen wanneer men er werkelijk resultaten van kan ver wachten. Dat kan het geval zijn wan neer er op de conferentie flinke vooruit gang wordt geboekt, of als het tegen deel blijkt en de zaak in het slop dreigt te geraken. Dan kunnen de re geringsleiders alsnog proberen de im passe te doorbreken, aldus Macmillan op zeer rustige, men zou bijna zeg gen, vaderlijke toon. Met typisch Brits gevoel voor (fij ne) humor schrijft de Britse premier verder: „U zult het wel niet onbeleefd van me vinden, meneer de voorzitter, wanneer jk niet in de meer polemi sche passages van uw boodschap treed. Het is erg gemakkelijk be schuldigingen en tegenbeschuldigin- gen te uiten, maar dat is propaganda, geen vooruitgang". DEN HAAG De parkeertarieven op de bewaakte parkeerterreinen in de Haagse binnenstad gaan omhoog. Voortaan zal het parkeren 25 cent per uur kosten tussen 8 en 18 uur. Tot nog toe bedroeg het parkeergeld 15 cent voor onbepaalde tijd. Het voorstel tot die ver hoging is gisteren door de gemeenteraad goedgekeurd. (Ingezonden mededeling) Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5