Opl mei begint contractloze periode ONDERZOEK KAN EN ZAL VERDER GAAN Vrouw (60) overvallen in Zullen Ook Nederland te emotioneel Regeling van wachttijdverlof en reisduur het knelpunt Washington Glenn toe Kletsnat juicht Geen animo voor de pauselijke lijfwacht PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Veel vreemdelingen Vluchteling viel van exprestrein Ex-S.S.'er beschuldigd van moord op joden Verschil bleef Helft georganiseerd Prof. De Quay en „zijn regering" RESULTATEN VOOR IEDEREEN Controle van schroot ook in hoogovens en fabrieken Oscar voor Audrey? Auto door trein gegrepen Verkeersslachtoffer overleden Scooterrijder verongelukt BUIT 75 GULDEN Ambonezen mogen Indonesië binnen ROBERT KENNEDY - EEN HALF UUR NA GESPREK MET MINISTER LUNS Schokkend Zie verder pag. 5 LAATSTE NIEUWS I.R.A. staakt verzet Kr antenvrouwt j e kwam te laat MR. LUNS NAAR WASHINGTON SCHILDERIJEN OP VERKEERD SPOOR De Bilt: Sneeuw I Het weer overal Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. S. Breuker. Kantoren te: Middelburg:, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469 Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4. telefoon 01100—6901 Vlissingen. Nieuwendijk 33. Postbus 24. telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraai 40. Postbus 53. tefefoon 011503189, Zierikzee. Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Zosse nummers IS cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaal1 Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van f 1,—» 16e JAARGANG No. 5091 Dinsdag 27 februari 1962 C.A.O. KOOPVAARDIJ OPGEZEGD ROTTERDAM. De Centrale van zeevarentien ter koopvaar dij en visserij, heeft de collectieve arbeidsovereenkomst voor de koopvaardij opgezegd. Bij de c.a.o. zijn betrokken officieren en ander varend personeel van de grote handelsvaart, de kustvaart en de zeesleepvaart. Door de opzegging zal voor de koopvaardij op 1 mei een contractloze periode intreden. Dat zal ernstige ge volgen kunnen hebben voor de arbeidsvrpde bij de koopvaardij, zo meent de C.K.V. Het besluit is gisteren genomen op eer, bestuursvergadering in Rotter dam. Vorige week waren eerst in verscheidene plaatsen regionale le denvergaderingen gehouden. Aan leiding tot het besluit was de afwij zing van de voorstellen van de C.K.V. ter verbetering van de ar beidsvoorwaarden voor de Neder landse zeelieden door de Raad van bestuur voor de zeevaart. De C.K.V. ziet de toeneming van het aantal vreemdelingen, dat werk vindt bij de Nederlandse koopvaardij, als een teken aan de wand. Op een totaal van dertigduizend scheepsgezel len, zijn er nu al elfduizend van niet- Nederlandse nationaliteit. De C.K.V. meent dat die ontwikke ling voor een belangrijk deel w ordt ver oorzaakt door de onwil van de Neder landse reders om bij de vaststelling van lonen en arbeidsvoorwaarden vol doende rekening te houden met de op offeringen, die van de zeevarenden worden verlangd. Genoemd worden de langdurige afwezigheid uit. de gezin nen en het gemis aan normale ontspan ning die bij het werk aan de wal mo gelijk is. De C.K.V. weigert verder medever- NEURENBERG (AP). Een jonge Zuidslaviër is zijn land ontvlucht door zich op de as van een wagon van de expres van Athene naar Nederland te verbergen. Hij deed dat in Belgrado. Bewuste loos en bijna doodgevroren is hij er gisteren in de buurt van Neurenberg afgevallen. Hij viel echter tussen de rails en werd niet ernstig gewond. De jongeman werd later gevonden door spoorwegpersoneel. Hij wordt nu verpleegd in een vluchtelingenkamp in Neurenberg. Hij heeft asiel aange vraagd. Van onze correspondent BONN Voor de rechtbank te Stutt gart is gisteren het proces begonnen te gen Felix Landau, oud-onderofficier van de S.S. en onderscheiden met de zgn. „bloedord'e" van de N.S.D.A.P. Landau, die reeds in 1934 wegens deel neming aan de aanslag op de Oostenrijk se bondskanselier Dofluss tot twee jaar gevangenisstraf was veroordeeld, werd telastgelegd dat hij in juli 1941 bij de Poolse stad Lemberg (Lwow) samen met andere S.S.-lieden twintig joden heeft doodgeschoten. Landau, die verantwoordelijk was voor de tewerkstelling van joden in dit gebied, zou uit eigen initiatief de moord op de twintig joden hebben bevolen, om dat zeventien van hen uit angst te wor den geslagen, niet op het werk waren verschenen. Voorts wordt Landau telastgelegd in juni 1942 van het balkon van zijn huis uit een jood' met een geweer te hebben gedood, omdat het slachtoffer even uit rustte van het werk in de tuin, dat door Landau was opgedragen. ROME (AP). Het blijkt veel moeite te kosten om in Zwitserland mannen te vinden die dienst willen nemen in de pauselijke lijfwacht. Een reeks van advertenties in Zwit serse kranten de lijfwacht bestaat immers vanouds uit Zwitsers le verde niets op. Op het ogenblik is de lijfwacht 78 man sterk. Voor het aanstaande oecu menische concilie wordt het gewenst geacht dat de garde weer op de orga nieke sterkte van honderd man wordt gebracht. De garde bestaat al 456 jaar. De uniformen zijn ontworpen door Michel angelo. Vroeger vochten jonge Zwitserse edellieden om het voorrecht de paus te mogen dienen, maar dat is al lang niet meer zo. Onder de jonge Zwit sers is er nu kennelijk maar weinig animo voor. De dienst is zwaar, met lange dienst tijden en strenge discipline. De sol dij is veel geringer dan wat jonge Zwitsers in hun land kunnen verdie nen. Bovendien mogen de gardisten tijdens hun diensttijd niet trouwen. antwoordelijkheid te dragen voor die ontwikkeling. Na vele maanden van onderhandelen met de Raad van bestuur voor de zee vaart was het principiële verschil van inzicht over deze facetten in de ar beidsvoorwaarden nog altijd blijven be staan. Het ging niet in de eerste plaats om de lonen de gages werden vorig jaar augustus met tien procent ver hoogd maar vooral om de regeling van de wachttijden in havens, het ver lof, de reisduur e.d. De Raad van be stuur is er steeds de voorkeur aan blij ven geven de regeling van deze punten te laten afhangen van de economische omstandigheden. De C.K.V., aangesloten bij het N.V.V. is met dertienduizend leden de grootste centrale van zeevarenden en formeel de enige c.a.o.-contractant. Ook de beide confessionele centrales zijn evenwel aan de c.a.o. gebonden; zij nemen deel aan de onderhandelin gen. Van de circa 31.000 officieren en scheepsgezellen van Nederlandse natio naliteit is ongeveer de helft georgani seerd in de C.K.V., de twee confessio nele centrales en de categorale orga nisatie voor koopvaardijofficieren. Protest in Eerste Kamer Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Als de minister-pre sident zich schriftelijk tot andere mo gendheden wendt, schrijft hij over „mijn regering". Daar zijn verscheidene Eerste-Ka- merleden over gevallen, zo blijkt uit het voorlopig verslag op de begroting van algemene zaken. Zij vragen zich af of het niet juister zou zijn en of het ook niet van meer eerbied tegenover 'de Koningin zou getuigen om te spre ken van „Harer Majesteits regering". We praten toch ook van Harer Majes teits oorlogsschepen, zo zeggen deze Kamerleden. WASHINGTON (Reuter, UPI) Ondanks snerpende koude en een stromende regen hebben gisteren duizenden de astronaut John Glenn tijdens zijn intocht in de Ameri kaanse hoofdstad toegejuicht. Het weer was zo ongunstig dat de korte vliegtocht per helikopter van de vliegbasis Andrews, even buiten de stad, naar het Witte Huis, niet kon doorgaan. Desondanks waren in de uren voordat Glenns rit van het Witte Huis naar de zetel van het Congres, het Capitool, begon de nieuwsgierigen 200.000 tot 300.000 mensen op hun post gebleven. Glenn kwam samen met president Kennedy, Glenns familie en de zes andere astronauten per vliegtuig uit Florida aan op de vliebasis Andrews. Vandaar ging het in de stromende regen in auto's naar het Witte Huis. Een voorgenomen inspectie van een erewacht van mariniers voor het Witte Van onze correspondent LUXEMBURG. Vijf en twintig hoogovens en staalfabrieken in het gebied van de Europese gemeenschap voor kolen en staal (E.G.K.S.) zijn door de Hoge Autoriteit aangemaand de nodige documentatie te verstrek ken ter bevordering van de con trole op de schrootverevening. Voor deze aanmaningen heeft de Hoge Autoriteit gisteren beschikkingen af gekondigd. Van de zijde der Hoge Autoriteit is niet bekend gemaakt welke hoogovens en staalfabrieken hiermee worden aan gemaand inzage in de boeken te geven. Wel valt hieruit af te leiden dat de bedrijven die thans door de Hoge Autoriteit worden gesommeerd, had den geweigerd mee te werken aan het onderzoek. TEGENSTELLING Bovendien blijkt uit de aanmaning, dat m tegenstelling met de indruk, die HOLLYWOOD (UPI). Audrey Hep burn is op de nominatie gezet voor een Oscar, de prijs die jaarlijks door de filmacademie wordt uitgereikt voor de beste spel- en regieprestaties. Ne gen jaar geleden won zij al een Oscar voor Roman Holiday. Onder de kandidaten is opnieuw Spencer Tracy die, ais de keuze op hem valt voor zijn rol in Oordeel te Neurenberg, voor de derde maal zou zijn onderscheiden. Bij de voorselectie kregen gisteren West Side Story en Oordeel te Neuren berg de meeste stemmen. Op 31 maart wordt gestemd door de leden van de „academy" en op 9 april vindt de uit- reiking plaats in Santa Monica. was gewekt, de Hoge Autoriteit nog altijd bezig is met het controleren van de gegevens uit de tijd dat het systeem van de verplichte verevening via de befaamde schrootkas te Brussel werk te. In die periode werden ook de schrootfraudes gepleegd. Tot nu toe is ook nimmer naar bui ten gebleken, dat de hoogovens en staalfabrieken (de schrootverwerken- de industrieën dus), bij het onderzoek naar de schrootfraude betrokken zijn geweekt Thans blijkt dat het onder zoek van de Hoge Autoriteit zich in ieder geval tot 25 fabrieken zal uit strekken. Hoewel de Hoge Autoriteit gebonden is aan ambtsgeheim voor wat betreft gegevens over de handelsbetrekkingen van deze ondernemingen, rust ander zijds de plicht op de Hoge Autoriteit de gegevens die voor regeringen of andere belanghebbenden (o.a. de ju stitie) van nut zouden kunnen zijn, openbaar te maken. BOETEN Indien de gesommeerde ondernemin gen zouden weigeren hun boeken te openen, kan de Hoge Autoriteit boeten opleggen tot een bedrag van ten hoogste één procent van de jaaromzet. Tevens kunnen dwangsommen worden opgelegd tot maximaal vijf procent van de gemiddelde dagomzet voor elk etmaal, dat de ondernemingen weige ren de verplichte inlichtingen te ver schaffen. Van hun kant kunnen de bedrijven in beroep gaan bij het hof van justitie indien de Hpge Autoriteit naar hun mening het beroepsgeheim zou schen den. In het onlangs in het Europese par lement besproken rapport over het ond^'-znek naar de schroo+fraude riel- de de Hoge Autoriteit, dat zij het onder zoek tot aan de grens van haar moge lijkheden had voortgezet. Uit de gis teren afgekondigde beschikkingen blijkt, dat de Hoge Autoriteit met laar onderzoek verder kan en wil gaan door het nu ook uit te strekken tot de hoogovens en staalfabrieken. Huis door Glenn ging niet door. De rit naar het Capitool maakte Glenn in de auto auto van de presi dent maar Kennedy was niet van de partij. Diens plaats werd ingenomen door de vice-president, Lyndon John son. Glenn en zijn vrouw waren zicht baar ontroerd door de toejuichingen van de menigte. Geen plaats vrij In zijn toespraak tot een verenigde vergadering van Senaat en Huis van Afgevaardigden betoogde Glenn dat, hoewel de ruimtevaarttechniek nog pas in de kinderschoenen staat, alles er nu al op wijst dat deze concentratie van technische en wetenschappelijke kennis een veel grotere invloed zal hebben op de ontwikkeling van de samenleving dan indertijd de elektrici teit. Glenn bood uitzicht op „de groot ste vermeerdering van de menselijke kennis" in de geschiedenis van weten schap en techniek. Er was in de zaal, waar met het oog op de zeer grote belangstelling tien tallen stoelen extra waren geplaatst, geen plekje meer vrij. Er waren vele volksvertegenwoordigers die zich te vreden moesten stellen met een be scheiden plaatsje op de perstribune. Uit de eerste vluchten met bemande Amerikaanse kunstmanen, zo zette Glenn uiteen, is gebleken dat de mens in zijn tochten door de wereldruimte nuttig werk kan doen en zich snel bij de ongewone omstandigheden kan aanpassen. Glenn doelde hier op het in het ver leden bij herhaling gebruikte argu ment dat het zinloos was astronauten de wereldruimte in te zenden omdat instrumenten in een kunstmaan beter zouden kunnen functioneren dan de mens. Scherpe tegenstelling In zijn kritiek op de geheimzinnig heid waarmee in de Sowjetunie de ruimtevaart nog altijd is omringd nam Glenn geen blad voor de mond. Hij bracht in herinnering dat de start van zijn tocht om de aarde in de kunst maan Friendship 7 onenbaar was ge weest en dat journalisten uit de gehele wereld in staat waren gesteld die start te zien. Zie verder jiag. 5 Eigen nieuwsdienst KAMPEN. Op de Kamphuizerover- weg in de spoorlijn Kampen-Zwolle, on geveer tien kilometer buiten Kampen, is gistermiddag een personenauto tegen een trein gebotst. De bestuurder van de auto, de heer J. Doesburg uit Uitgeest, werd uit zijn wagen geslingerd en kwam in een sloot terecht. Hij is ernstig ge wond in een ziekenhuis opgenomen. De overweg was beveiligd door een automatische knipperlichtinstallatie. Aangenomen wordt, dat de heer Does burg door het rode licht is gereden. Eigen nieuwsdienst HOOGEVEEN In het ziekenhuis in Hoogeveen is gisteren de 23-jarige C. A. Hindrik overleden. Hij werd vrijdag ernstig gewond toen zijn auto uit de bocht vloog op de uitrijstrook van de verkeersweg bij Zuidwolde. Een andere inzittende van de wagen, die evenals de bestuurder uit Utrecht kwam, werd licht gewond. Staande in hun auto wuiven John en Anna Glenn de juichen de menigte toe tijdens Glenns zegetocht door Washington. Links Lyn en David Glenn, de kinderen van de astronaut. In lichte regenjas, op de rug gezien, de Amerikaanse vice-president, Lyndon Johnson. Eigen nieuwsdienst OOSTERHOUT De negentienjarige militair A. W. M. Kop is gisterochtend bij een verkeersongeluk op de weg van Oosterhout naar Raamsdonkveer omge komen. In volle vaart reed hij met zijn scooter tegen een stilstaande vrachtwa gen. Hij werd tegen het wegdek geslin gerd. De bestuurder van een auto uit de richting Raamsdonkveer kon niet meer tijdig remmen. De soldaat werd door de wagen zeventig meter meegesleurd. Van onze correspondent ZUTFEN De Zutfense po litie zoekt de 21-jarige H. J. G., die gistermiddag om één uur een poging heeft gedaan een ongeveer zestigjarige siga renwinkelierster, mevrouw Beukenhorst, in Zutien te wur gen. Met een vriend kwam hij de ka mer achter de winkel binnen. En kele ogenblikken later stonden de jongens met 75 gulden uit de winkel lade op straat. De oude vrouw lag gewond en bewusteloos in huis. G., die nu in Amsterdam woont, heeft lange tijd aan de Rijkenhage in Zutfen gewoond vlak bij de win kel van mevrouw Beukenhorst. Toen hij gistermiddag met een vriend op bezoek kwam en meteen doorliep naar de kamer, vond de winkelier ster dat daarom niet vreemd. Zij kende de jongen goed. Nadat de jongens wat met de vrouw hadden gepraat, verliet de vriend, die een zwarte ringbaard droeg en gekleed was in een don kere jas, de kamer. G. viel toen de vrouw aan. Hij sloeg zijn arm om haar hals en poogde haar te wurgen. Er ont stond een vechtpartij, waarbij de winkelierster bewusteloos raakte en op de grond viel. De jongens gristen 75 gulden uit de winkellade en gin gen er vandoor. Een klant, die even later sigaret ten kwam kopen en geen gehoor kreeg, liep door naar de kamer, waar hij de bewusteloze, aan hoofd en hals gewonde vrouw vond. Gis teravond waren de daders nog niet gevonden. Van onze correspondent DELFZIJL. Tot hun grote blijdschap hebben de 146 Ambone zen uit Delfzijl en hun 43 lotgeno ten uit het woonoord De Golflinks bij Arnhem, die al een week naast de ingepakte koffers wachten op een visum voor Indonesië, gisteren be richt gekregen dat zij hun geboorte land binnen mogen. De heer S. Tau- ran, de leider van deze groep Am bonezen, is ijlings naar Brussel ver trokken om de visa op de Indone sische ambassade daar af te halen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/SCHIPHOL De aan Indonesische kant uitge sproken verwachting, dat minister Robert Kennedy in Nederland even openhartig zou spreken over de kwestie-Nieuw-Guinea als hij dat heeft gedaan in Indonesië is bewaarheid. De jonge Ameri kaanse bewindsman heeft ook hier geen blad voor de mond ge nomen. Op zijn persconferentie in Den Haag, gisterochtend, gaf hij als zyn mening dat het geschil ook door Nederland te emotio neel benaderd wordt. Hjj zei dat nauwelijks een half uur, nadat hij een onderhoud van ruim een uur met minister Luns had be ëindigd. Toen hij daaraan werd herinnerd, luidde zijn commen taar: Ik blijf bij mijn verklaring. Op Schiphol onderwierp hij zich vlak voor zijn vertrek, aan een kruisverhoor van een paar honderd studenten uit het hele land. Daar gaf minister Ken nedy te kennen, dat er zowel in Indo nesië als in Nederland onredelijke mensen zijn. Hij drong aan op onder handelingen, maar hij zag als voor waarde dat de delegaties vooral zou den bestaan uit redelijke lieden. Onder de studenten barstte, toen hij dat zei, een hartelijk gelach los dat ook op Kennedy zelf aanstekelijk werkte. Weer ernstig geworden gaf hij als zijn mening, dat de Papoea's bij de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië geconsulteerd dienen te wor den. Hij onderstreepte dat nog eens, na dat hij was voorgesteld aan één van de drie in Nederland verblijvende Pa poeastudenten, de heer Rumainum uit Leiden. Hem vroeg hij hoeveel acade misch gevormde Papoea's er op Nieuw-Guinea waren. Het antwoord was ontwijkend. „Artsen?" „Geen", was het antwoord. „Juristen?" Alweer; „Geen." Toen zei Kennedy dat de Papoea's recht hebben op hulp bij de ontwikke ling van hun land en volk. Hij was door de onthulling van het gebrek aan kader op Nieuw-Guinea duidelijk wat van zijn stuk gebracht. Het was een ogenblik dat door allen, die aanwezig waren, als pijnlijk werd ervaren. De bijeenkomst op Schiphol was aan merkelijk levendiger dan de officiële persconferentie in Den Haag. Daar ontweek minister Kennedy alle directe vragen. Hij wilde geen concrete me dedelingen doen over wat er tussen hem en minister Luns gisterochtend besproken was en ook wilde hij niet in details ingaan op zijn ontmoetingen met Soekarno. Sprekend over zijn onderhoud met de heer Luns beperkte hij zich, al glimlachend tot de gemeenplaats: „Wij hebben een vruchtbaar gesprek gehad en vele onderwerpen behandeld." Over de kwestie van de landingsrech ten voor de K.L.M. aan de Amerikaan se westkust hadden de ministers ech ter niet gesproken. mmuf Heus, u mankeert niets ernstigsvoordat u het weet ligt u weer op uw knieën. DUBLIN (UPI) Het ver boden Ierse republikeinse leger, de I.R.A., heeft bekend gemaakt dat het afziet van zijn terroristische campagne langs de Iers-Britse grens. Als reden werd opgegeven dat het leger te weinig steun kreeg van het Ierse volk. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het vinden van het krahtenvrouwtje dat haar handtekening onder de kandidatenlijst van de Christe lijke Nationale Volkspartij had gezet, is voor de partij te laat gekomen. De Haagse kieslijst van de C.N.V. was vrijdag ongeldig verklaard omdat de naam van het krantenvrouwtje zij had getekend met de naam van haar moeder onvindbaar was in het kies- register. Gedeputeerde Staten hebben het verzoek van de partijvoorzitter, de heer J. F. N. van Os, om de lijst alsnog goed te laten keuren, nu gebleken is dat het vrouwtje wel degelijk bestaat, afgekeurd. De C.N.V. komt in Zuid-Holland nu alleen in Rotterdam met een kandidaten lijst uit. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Minister Luns zal morgen naar Washington vertrekken om met zijn Amerikaanse ambtge noot Rusk te spreken over de wei geringvan landingsrechten op Ameri kaanse vliegvelden aan Nederlandse chartervliegtuigen met militairen. Dat meldde gisteravond de Nieuwe Haagse Courant. Minister Luns zal slechts enkele uren later in Washington arriveren dan minister Robert Kennedy, die gisteren uit Nederland naar Parijs is vertrokken. Op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag deelde men ons gisteravond mee: Het is op het de partement nog niet bekend of minis ter Luns naar Amerika gaat en zo ja, wanneer hij zal vertrekken. NEW YORK (UPI). De 27 schil- derrjen van Picasso, Chagall, Tou louse-Lautrec en Renoir onder ande re die tijdens het transport van New York naar Santa Fe in Nieuw Mexico zoek waren geraakt, zijn ge vonden in een wagon op een rangeer station. De schilderijen zijn twee weken ver mist geweest. De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot vanavond: Overdrijvende wolkenvelden met hier en daar wat lichte sneeuw. Ma tige tot krachtige, langs de Wadden- kust af en toe harde oostelijke wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. tioneel? fö. - MIESJE: Ondanks de kou toch emo- weer Helsinki sneeuw Stockholm sneeuw Oslo onbew. Kopenh. zw.bew. Aberdeen sneeuw Londen sneeuw Amsterdam sneeuw Brussel h.bew. Luxemb. zw.bew. Parijs geh.bew. Bordeaux zw.bew. Grenoble zw.bew. Nice zw.bew. Berlijn geh.bew. Frarrkfürt l.bew. München l.bew. Zürich zw.bew. Genève sneeuw Locarno zw.bew. Wenen sneeuw Innsbruck zw.bew. Belgrado onbew. Athene zw.bew. Rome regen wind max.t. n. sl. N -6 0 NNO -3 0.1 NW 2 0 ONO 0 0 ONO 3 0.3 NO -1 1 ONO -1 0.1 O -1 0 ONO -1 0 ONO 1 O NO 7 0.3 stil 5 NNW 8 3 ONO -1 0.3 ONO 1 0 O 1 0 NNO 2 0 W 2 0.4 O 8 0 Zo 1 0.1 NO 7 0 NNO 5 0 ONO 16 O ZZO 14 0.1

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1