Terreur in Algiers ontaardt in steeds grotere slachtingen De Gaulle roept generaals bijeen voor instructies GLENN „GERIDDERD SPUBELAARTJE VEROORZAAKTE GROOT ALARM VROEDSCHAP PAST BIJ SINATRA VERBRAK VERLOVING Lijken op straat Politie geboeid ARTS IN AKEN HEEFT POKKEN STOFFENHUIS voorde Grootscheepse huldiging op Cape Canaveral Koningin en Prins naar Griekenland FOKKER VREEST: STARFIGHTERS NA RAMP LATER De BiltKoud VRIEZEN EN DOOIEN r PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Iets meer Franse auto's De Gordijnen Specialist MAISON VAN WESTEN SCHRIJVERS' s"!"l DE MUYNCK BEVAHUIS regen en J BANANEN Verdwijning van Wini Verrips blijft nog steeds een raadsel Onderzoek in Rhodesic Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. 3. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901 Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Tenieuzen, Nieuwstraal 40, Postbus 53, tefefoon 01150—3189, Zierikzee. Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaal1 Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van I 16e JAARGANG No. 5089 Zaterdag 24 februari 1962 VREES VOOR BLOEDIG BESTAND Van onze correspondent PARIJS President de Gaulle heeft alle bevelvoerende generaals bij zich ontboden. Hij beeft de dag van gisteren geheel besteed met hen te ontvangen en hun instructies te geven met bet oog op de snel naderbij komende wapenstilstand in Algerije en de mogelijke reacties daarop van de O.A.S., de Organisatie van bet geheime leger. Elk gesprek duurde ongeveer tien minuten. Gisteren waren de commandanten uit het moederland bij de president; vandaag ontvangt de Gaulle de commandanten uit Algerije. Deze laatsten zullen vermoedelijk, meer nog dan de generaals uit Frankrijk zelf, totaal nieuwe instructies krijgen. Het zal immers nun taak zijn de terreur in Algerije, met name in de grote steden, hardhandig de kop in te drukken zodra de wapenstilstand eenmaal gesloten is. Nu reeds is de toestand in de grote Algerijnse steden, vooral in Algiers en Oran, vrijwel onhoudbaar. De terreur heeft het karakter aangenomen van een reeks bloedige slachtingen. Uit alles blijkt dat de overheid reeds nu volkomen machteloos staat. Men moet verwachten dat het sluiten van de wapenstilstand gevolgd zal worden door nog heviger moordpartijen. Wie zich gisteravond op straat had durven wagen in Algiers zou in de Rue Michelet en in de Rue d'Isly om de vijfhonderd meter een verminkt lijk hebben aangetroffen. Om het kwartier wordt er nu een aanslag gepleegd waar bij doden en gewonden vallen. De lijken blijven eenvoudig op straat lig gen omdat het personeel van de ambu lances en van de begrafenisondernemin gen staakt uit protest tegen de open bare onveiligheid. Ook zijn de lijken huizen overvol. De inheemse bevolking begint zich ook steeds meer te roeren. Gisterochtend om vier uur trokken, nadat een wagen met Europeanen een mitrailleursalvo op een huis in een zuidoostelijke voorstad van Oran had afgeschoten, de arabieren naar buiten. Voorafgegaan door de groen-witte vlag van de Algerijnse republiek, begonnen zij een betoging te houden. Zij wierpen met stenen een versperring op dwars over de wegen die naar Algiers leiden en elke Europese auto die daar arri veerde, werd met een hagel van stenen ontvangen. Drie Europeanen en een arabische chauffeur, die probeerden te vluchten, werden omsingeld. De mos lems sneden hun de keel af. Gehinderd door een dikke mist konden de mili tairen pas enkele uren later tussenbeide komen. Zij joegen de arabieren naar hun huizen terug en sloten de arabische wijken van Oran af. Om elf uur kregen de bewoners bevel hun huizen die dag niet meer te verlaten en daarna keerde de-rust terug. Deze relletjes hebben tien mensen het leven gekost. In Algiers werd intussen aanslag op aanslag gepleegd en toen de avond viel waren er al meer dan dertig doden geteld en vijftig gewonden. De spectaculairste aanslag van de O.A.S. was een overval, uitgevoerd door zeven man, op een politiebureau. Zij bonden de aanwezige agenten op hun stoelen vast en namen de hele voorraad wapens uit het bureau mee. Wat ook de instructies mogen inhou den die president de Gaulle zijn generaals heeft gegeven, men vraagt zich bezorgd af of het leger wel ooit in staat zal zijn een einde te maken aan deze golf van terreur die nu reeds het openbare leven in de grote steden van Algerije geheel heeft ont wricht. De Franse kranten verwachten dat president de Gaulle zeer spoedig be kend zal maken dat hij voor de tweede maal sinds hij president werd, gebruik wenst te maken van de speciale bevoegdheden die de Grondwet hem toekent onder bijzondere omstandig heden (art. zestien). Dat zou hem in staat stellen even krachtig tegen de O.A.S. op te treden als indertijd, bij het neerslaan van de revolte in Algerije, tegen Salan en de andere muitende officieren. JULIET PROWSE FRANK SINATRA HOLLYWOOD. Frank Sinatra heeft zijn verloving met de Zuid- afrikaanse danseres Juliet Prowse (25) verbroken. Dit bericht heeft gisteren in en buiten Hollywood evenveel verbijstering gewekt als het aankondigen van de verloving op 9 januari. De oorzaak is volgens hun eigen verklaring een conflict over haar carrière. Juliet Prowse was van plan haar loopbaan op te geven en „een massa baby's te krijgen". Door haar verloving kwam zij echter zodanig in de belangstelling, dat de film- en televisierollen als lawines loskwamen. Aanbiedingen van Fellini en Rossellini gaven de doorslag. Toen Sinatra zijn besluit bekend liet maken door zijn perschef Charles Moses, repeteerde Juliet voor een televisie-uitzending van de N.B.C. in New York. Hiermee zijn de goede voornemens plotseling jammerlijk gestrand, hoewel nauwkeurige waarnemers al gingen twijfelen toen de bruid 'enkele dagen geleden op een feest bij Franks vriend Mike Romanoff zei nog niet zeker te zijn van de huwelijksdatum. Onder het trots tonen van haar diamanten verlovingsring hoopte zij „binnenkort meer te kunnen zeggen". Tijdens een gesprek op het Londense vliegveld, eind januari, toen zij van haar ouders in Zuid-Afrika terugvloog, werd haar gevraagd of haar carrière geen moei lijkheden zou kunnen veroorzaken. „Dat is onzin", luidde het besliste antwoord. Van onze correspondent BONN De geneesheer-directeur van het gemeenteziekenhuis in Aken is door pokken aangetast. Vijftig mensen zijn in quarantaine gesteld. Er is een beroep gedaan op de be volking van Aken om zich tegen pokken te laten inenten. De stad heeft bijna 170.000 inwoners. De arts is waarschijnlijk geïnfec teerd tijdens een bezoek aan een met pokken besmette patiënt in Monschau. PARIJS (Reuter) De Franse auto- industrie heeft in januari 122.222 auto's geproduceerd tegen 118.033 in december en 109.199 in januari vorig jaar. (Ingezonden mededeling) U bent altijd ïvelkom bij „UW SPECIAALZAAK" voor zeer moderne vitrages en dekoratiestoffen. Hoek Lange Vorststraat-Ganzèpoortstr. Goes Telefoon 7814 Uw speciaal adres voor HEREN- en KINDERKLEDING Lange Vorststraat Goes Speciaalzaak hele familie tegenover „Berco" in de Lange Vorststraat Goes OPTIEK - FOTOHANDEL Ganzepoortstraat 3 - Goes - Tel. 5214. Rijke keuze winterjassen voor long en oudl Bij ons lage prijzen L. Vorststraat 64 GOES CAPE CANAVERAL (Reuter, AP) Even werd het John Glenn gisteren te machtig. Dat was na het weerzien met zijn vrouw en kinderen en zijn ouders. Zijn zak doek kwam eraan te pas. Het ge beurde na zijn aankomst per vlieg tuig op de luchtbasis Patrick, ten I zuiden van Cape Canaveral. Het was Glenn aan te zien dat hij op zag tegen de huldiging die hem op de lanceerbasis te wachten stond. Ja, wat kan ik eigenlijk nog voor nieuws vertellen, zei hij later tot de dozijnen journalisten die gereed stonden om hem hun vragen te stellen. Alles heeft al uitvoerig in de kranten gestaan. Toch vertelde Glenn nog aardige bijzonderheden. Hy had die ene gedenkwaardige dinsdag vier maal de zon zien ondergaan: driemaal achtereen in zijn kunstmaan, de Friendship 7, en daarna nog een keer aan dek van de torpedoboot- jager Noa die hem uit zee gevist had. „Vuurvliegjes" Heel uitvoerig was h|j over het vreemde verschijnsel dat Gagarin en Titof was ontgaan: een veld van duizenden en nog eens duizen den kleine deeltjes dat de kunst maan in elk van de drie omlopen om de aarde was gepasseerd. „Toen ik het voor het eerst zag", zei hij, dacht ik in mijn eerste op welling aan een volledig sterren- veld. Dat was het echter niet. Het waren geelgroen lichtende deel tjes. Zij deden mij denken aan vuurvliegen hij nacht. Er waren er letterlijk duizenden. Ik bewoog mij langzaam voort door dit veld hoewel mijn snelheid toch om streeks acht kilometer per secon de was. De deeltjes werden heslist niet uitgestoten door de kunst maan." Warm Glenn vertelde dat hij het tij dens de landing heel warm had gehad. Toen hij naar buiten had gekeken en een helle vuurgloed had gezien had hij een moment gedacht dat het hittewerend schild het had begeven. „Dat zou niet te best geweest zijn", zei hij. De gloed die hij zag was veroorzaakt door het verteren van de drie rem- raketten. Die waren, nadat zij hun werk hadden gedaan, op het hitte- werende schild blijven zitten. Ei genlijk hadden zij meteen na ge bruik afgeworpen moeten worden. Toen Glenn, gekleed in een don ker costuum, dit vertelde had hij de officiële huldiging al achter de rug. Het hoogtepunt daarvan was de uitreiking van de eremedaille van de Amerikaanse rijksdienst voor luchtvaart en ruimtevaart (NASA) door president Kennedy. Die onderscheiding hadden Alan Shepard en Virgil Grissom enige tyd geleden ook ontvangen. Rust Het was ook een grote dag voor president Kennedy, want het was zijn eerste bezoek aan Cape Cana veral en al spoedig bleek dat daar voor hem veel te Ieren en te be kijken was. Kennedy maakte volop van die gelegenheid gebruik. De Glenns vertrokken na het eer betoon op Cape Canaveral naar een geheim gehouden plaats waar zij samen een rustig weekeinde hoopten te kunnen doorbrengen. -)f- John Glenn, met zijn pas ontvangen meaaïlle op de borst, vertelt pre sident Kennedy tijdens diens eerste bezoek aan de lanceerbasis Cape Cana veral over de spannende ogenblikken van ae terugkeer in de kunstmaan Friendship 7 naar de aarde. President Kennedy buigt zich voorover om de geblakerde kunstmaan beter te kunnen zien. (Telefoto) (Ingezonden mededeling) zijn lekker! Van een onzer verslaggevers 't HARDE De groots opgezette speurtocht in de hossen bij 't Harde naar de zevenjarige Wim Verrips uit Amsterdam, die sinds woensdag wordt vermist, is gistermiddag tot een ontnuchterende ontknoping gekomen. De jongen die tenslotte werd gevonden, was inderdaad de jongen, die verscheidene bewoners van 't Harde bij Zwolle hadden gezien. Het was echter niet Wim Verrips, maar een spijbelende schooljongen uit 't Harde, de dertienjarige Rinus Weijenberg. schappen van de Koninklijke mare- chaussée. Heel de nacht werd doorgezocht. Gisterochtend stond voor de manschap pen van 't Harde een grote schiet oefening met kanonnen op het pro gramma. De oefening werd afgelast Het zoeken naar het kind ging voor alles. In de loop van de ochtend stuurde men nog een militair verkenningsvlieg tuig de lucht in. Heel de vrijdagoch tend tot het middaguur was er grote activiteit. In linie zochten de soldaten alle bossen af. Geen plekje werd over geslagen. Totdat via de familie Bultman uit de buurtschap De Haere de melding binnenkwam, dat de heer G. Bultman en diens dochter ook de jongen had den gezien. Na weigering Westen De duizend man militairen, rijks politie en manschappen van de mare- chaussée namen deze ontdekking vrij nuchter op. De commandanten van rijkspolitie en militairen, die zelfs een verkenningsvliegtuig de lufcht hadden ingezonden, zeiden: „Nu ja, het is een goede oefening geweest". KWAAD De enige die boos was, was Rinus Weijenberg, die door zijn spij belen het alarm in een groot ge bied in de kop van Gelderland had veroorzaakt. Hij toonde zich echt nijdig, omdat nu met zoveel ophef was ontdekt dat hij stiekum van school was weggebleven. Bo vendien was hij kwaad, omdat men hem voor een jon gen van zeven jaar had aangezien. Rinus Weijen berg is een tenger jongetje. Hij lijkt inderdaad veel jonger dan hij is. Rinus Weijenberg Bovendien toont hij een grote ge lijkenis met de in Amsterdam vermiste Wim Verrips. Ook droeg hij een jasje in dezelfde kleur als de vermiste jongen. Donderdagmiddag hadden verschei dene bewoners van de Bovenweg, een eind buiten 't Harde, de jongen gezien Wie hem aansprak, kreeg een ont wijkend antwoord waarna hij als een hazewind in de bossen verdween Achteraf is deze houding goed te ver klaren. Donderdag echter kwam het de mensen nogal verdacht voor. Er kwamen meldingen binnen bij de rijkspolitie. Hoewel men niet be greep hoe de Amsterdamse jongen in de bossen bij 't Harde terecht kon zijn gekomen, wilde men geen enkel risico lopen. Vijfhonderd man van de rijkspolitie uit het district Apeldoorn, alle man schappen van de mobiele eenheden der rijkspolitie uit Oldebroek, Nunspeet en Wezep, die donderdagnacht een alarmoefening zouden houden, werden opgeroepen. Auto's met schijnwerpers en mobilofoonwagens werden het veld ingestuurd. HELE NACHT Rond vijfhonderd man militairen van de legerplaats 't Harde werden opge trommeld en dit leger van zoekers werd nog versterkt met tientallen man- UITSLAPEN Het raadsel was toen spoedig opge lost. Het zoeken werd gestaakt. De manschappen van de rijkspolitie kon den gaan uitslapen. De militairen be gonnen 's middags toch nog aan hun schietoefening, nadat de schietbanen waren onderzocht op eventuele aanwe zigheid van zoekenden. Op dat moment kwam de telefo nische vraag van de vader van Wim Verrips uit Am sterdam bij de po litie binnen, of het waar was, dat zijn zoon op de spoorbaan bij We zep was overreden door een trein. Dit ontstellende bericht was bij de ouders van de vermiste jongen binnengekomen. De rijkspolitie heeft de hele spoorbaan tussen 't Harde en Wezep afgezocht. Nader hand bleek, dat in die buurt inderdaad een jongen was aangereden, maar op de weg door een auto. De aanrijding, die vrij goed was afgelopen, was op onverklaarbare wijze aan de ouders van Wim Verrips gemeld. Intussen is de verdwijning van Wim Verrips nog steeds een raadsel. Wim Verrips MOSKOU (Reuter) De Russische premier Kroesjtsjef heeft premier Macmillan en president Kennedy zijn spijt en teleurstelling betuigd over hun weigering om in te gaan op zijn voorstel tot het houden van een topconferentie te Genève aan de vooravond van de ontwapenings conferentie van achttien landen wel ke '4 maart begint. Kroesjtsjef schrijft dat hij nu de indruk heeft dat het Westen eigenlijk in het ge heel niets gevoelt voor een ontwa- pen'rgsovereenkomst. De Russische premier spreekt in zijn brieven aan Macmillan en Kennedy de hoop uit, dat de Westelijke rege ringsleiders nog op hun besluit zullen terugkomen. De brieven zijn gisteren te Londen en Washington ontvangen. Zachtzinnig Zij zijn het antwoord op de brieven die Macmillan en Kennedy aan Kroesjtsjef hadden gezonden. Daarin werd, in de zachtzinnigst mogelijke termen, Kroesj tsjef s idee van een spoedige topconfe rentie van de hand gewezen. In plaats daarvan stelden de Britse premier en de Amerikaanse president voor de ministers van buitenlandse zaken te laten confereren. Zou bij dat overleg een redelijke mate van succes worden geboekt, dan zou het Westen gaarne overwegen een conferentie op het hoogste niveau te houden. Ook de gang van zaken op de ontwapenings conferentie zou als maatstaf worden gebruikt om te bepalen of er een basis aanwezig zou zijn voor een top conferentie. Het Westen verwerpt, net als vroeger, ten enenmale het idee van een top conferentie zonder voldoende voorbe reiding en zonder garanties voor het welslagen ervan. Het uitgangspunt is nog altijd „beter geen topconferentie dan een mislukte". Per telefoon Onze Londense correspondent telefo neerde gisteravond: Premier Macmillan en president Kennedy hebben gisteren reeds via de Trans atlantische telefoon overleg gepleegd over het antwoord, dat zij op deze nieuwe brief van Kroesjtsjef moeten versturen. Macmillan meent nog altijd, dat de beste manier om de komende ontwapeningsconferentie in Genève te doen slagen is, haar te doen vooraf gaan door een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Rusland en Engeland, de drie mogendheden, die, wat de kern wapens betreft, de grootste verantwoor delijkheid dragen. Deze ministers zouden dan ook het begin van de conferentie in Genève moeten bij wonen om te verzekeren dat het over leg vruchtbaar zal zijn en dat de internationale spanning er inderdaad door afneemt. Propaganda De eerste reactie in het Westen op Kroesjtsjefs nieuwste brief was: „Niets dan propaganda". Het is overigens opgevallen, dat niet uit de brief blijkt of de Russische leider, nu vrijwel alle regeringsleiders die hij uitnodigde naar Genève te gaan, hebben afgezegd, nog altijd van plan is zelf wèl daarheen te gaan. De kans dat er inderdaad een bijeen komst van de ministers van buiten landse zaken zal komen, voor de eigenlijke ontwapeningsconferentie be gint, werd gisteravond in Londen klein genoejid gezien de jongste brief van de Russische premier. Amerika en Engeland blijven intussen wel het voorbereidend overleg voor Genève intensief voortzetten. Vandaag vertrekt daartoe Joseph Godber, Brits onderminister van buitenlandse zaken, naar Washington. ATHENE (AP). Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Bea trix, Irene en Margriet zullen 14 mei in Athene het huwelijk bijwonen van prinses Sophia van Griekenland en prins Juan Carlos van Spanje. Aldus een mededeling van het Griekse ko ninklijke paleis. Tegen die tijd zijn de feestelijkheden rondom het zilveren huwelijksfeest van koningin Juliana en prins Bern hard achter de rug. Het belooft een luisterrijk feest te worden. Tpt de overige gasten behoren o.m.: Koningin Ingrid van Denemar ken en haar dochters, koning Olaf van Noorwegen, koningin Eugenia van Spanje (de weduwe van koning Alfons XIII en grootmoeder van de bruidegom), koningin-moeder Helena van Roemenië, prinses Irene, hertogin van Aosta, prinses Catherina van Grie kenland, de drie broers van koningin Frederika en hun gezinnen en de zus ters van de graaf van Barcelona (vader van de bruidegom) met hun gezinnen. (Ingezonden mededeling) BRILLEN BANDAGES EL. KOUSEN sinds 1893 GOES EN MIDDELBURG Wanneer hebben uij u voor het laatst een kostuum geleverdmeneer Smit? - AMSTERDAM. De Fokkerfabrie ken houden er ernstig rekening mee dat de stormramp in Noordwest- Duitsland vertraging zal opleveren bij de bouw van de meer dan driehonderd Starfighters voor de Navo. De zg. Noordgroep moet in juni het eerste, geheel door haar gefabriceerde toestel gereed hebben. Daarbij zijn behalve Fokker en Aviolanda drie vliegtuig fabrieken in Hamburg en Bremen betrokken, De Duitse fabrieken maken veel onderdelen voor de romp van dit jachtvliegtuig, dat sneller vliegt dan tweemaal de geluidssnelheid. Deze delen worden samengesteld door Avio landa alvorens de eindassemblage door Fokker kan worden uitgevoerd. Het is zeker dat Weser FlugzeugbaU te Bremen waterschade heeft opge lopen. De omvang ervan was gisteren nog niet vastgesteld. Voor zover be kend zijn Focke Wulf te Bremen en Hamburger Flugzeugbau te Stade bij Hamburg van schade gevrijwaard ge bleven. Ook in die fabrieken kan evenwel tijdverlies zijn opgetreden. Alle be drijven in deze streek hebben dagen lang te kampen gehad met een sterk onvolledige personeelsbezetting. Dat alles moet zijn weerslag hebben op het produktieschema van Fokker. Resolutie Uno: NEW YORK (Reuter/UPD De be- heerschapscommissie van de Verenigde Naties heeft gisteren een resolutie aan genomen waarin wordt aanbevolen een onderzoek in te stéllen naar de binnen landse situatie in Zuid-Rhodesië. Vol gens de Afro-Aziatisehe groep, die de resolutie heeft ingediend, worden in Zuid-Rhodesië de rechten van de in heemse bevolking beknot. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Wisselend bewolkt maar geen sneeuw van betekenis. Matige tot krach tige, noordoostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt. MIESJE: Goed-gemutst het weekend in. 25 februari: zon op 7.36, zon onder 18.11; maan op maan onder 10.06. 26 februari: zon op 7.34, zon onder 18.13: maan op 0.28, maan onder 10.32 Van onze weerkundige medewerker In een week kan er heel veel gebeuren, ook bij het weer. De vorige week zaten wij in een zeer zware storm, nu is het een gebied van hoge druk dat het weer be paalt. In Scandinavië was de luchtdruk gisteravond plaatselijk ongeveer honderd millibar ho ger dan een week geleden toen daar de stormdepressie passeer de. Het enorme gebied van hoge druk strekt zich van de oceaan over Schotland en Scandinavië tot aan de Oeral uit. Aan de zuidzijde hiervan wordt tamelijk koude lucht naar het westen geblazen De vorst heeft 's nachts echter niet veel te be tekenen, ook al door de wolken velden die met de fostelijke stro ming meedrijven. Daardoor is in ons land nog wel een enkele sneeuwvlok gevallen. Dat was gis teren zelfs in Zuid-Frankrijk het geval. Tijdens het weekeinde is niet veel verandering in de toestand te verwachten. In het oosten is het niet bijzonder koud, zodat er geen reden is om 's nachts veel meer dan lichte vorst te verwachten. Overdag stijgt de temperatuur tot het vriespunt of even daarbo ven. Sneeuw zal er nauwelijks vallen. Van onze correspondent KERKRADE. De vijftigduizendste inwoner van Kerkrade, die binnen kort wordt verwacht, zal van de gemeente een spaarbankboekje met vijf honderd gulden krijgen, ook al hebben Gedeputeerde Staten van Limburg bepaald dat uit de gemeentekas maar 250 gulden beschikbaar mag worden gesteld. De leden van de gemeenteraad hadden echter juist het bedrag op vijf honderd gulden bepaald, omdat dit neer zou komen op een cent voor elke inwoner. Toen Gedeputeerden dat bedrag halveerden, wekte dit b;j de raads leden veel verontwaardiging. Een van hen opperde het plan dan maar 250 gulden uit eigen zak bij te passen. Het geld was zo bij elkaar

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1