SNIKKENDE „HELD": LEVEN VERNIETIGD Telefoonverkeer in de laatste zeven jaren verdubbeld Officier eist vier jaar Erkende bonden verbaasd over gesprek drs. Stijkel met „Rijdend Personeel" Kief veigêim SUNIL HALEN! STRAF VOOR STELENDE BARONES VEEL TE LAAG Afspraak met echtgenote ging boven eerlijkheid INFORMEEL GESPREK NIET TE VERMIJDEN Kamer door de knieën TILBURGER WILDE NAASTE FAMILIE MET GAS DODEN Drank en vriendjes noodlottig voor negentienjarige Vrijdag 23 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Procureur-generaal meent: Zandvoortse pier in 1964 begaanbaar „Onbegrijpelijke" zaak tegen onderwijzer Vrouw en dochter van Abel betuigden dank Ongevallenraad vraagt aan N.S. maatregelen JAN VAN OSTADE OVERLEDEN NOG MEER STAKERS IN ISRAËL Djakarta hoopt op Kennedy's invloed Vervolg van pag. 1 SFEER IN GEZIN MAATGEVEND VOOR DE EIS Beloften Openhartig Geweld Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH. Van de branieschopper, die ondanks zijn negentien jaren 25 glazen bier kon drinken en trots zijn vechtmes liet zien aan zijn kornuiten, was gisteren voor de rechtbank in Den Bosch niet veel meer over. Voor de rechters stond een keurige blonde jongen, die in onbe daarlijk snikken uitbarstte en met horten en stoten riep: „Het is verschrikkelijk, ik heb een mensenleven vernietigd. Ik be tuig de familie van die jongen mijn grote spijt dat alles zo gegaan is". Loek v. d. K., de negentienjarige elektromonteur, kwam uit een keurig milieu in Den Bosch. Drank en vriend jes tegenover wie hij de held wilde uithangen, waren hem noodlottig ge worden. SNOTNEUS Loek was zondag 3 december met twee vriendjes op stap geweest, 's Mid dags had hij tien glazen bier gedron ken. 's Avonds waren daar nog vijftien glazen bij gekomen. Even na middernacht was het drie tal zingend op weg naar een nachtcafé op de markt. Op de hoek van een van de hoofdstraten vroegen twee jongens hen om een vuurtje. „Je mag nog niet roken, snotneus", deed Loek uit de hoogte. Dat ene scheldwoord was voldoende voor een vechtpartij. Het werd een verwarde schermutseling, waarbij nu eens de twee kleinere jongens aan de winnende hand waren, dan weer de drie oudere jongens de anderen achterna zaten en hen over de straat sloegen. EEN MES Opeens werd Loek door een van de jongens achterna gezeten. Hij ging aan de haal. Er werd geroepen, dat de ach tervolger een mes had. „Ik ben niet bang, ik heb ook een mes," riep de vluchtende Loek naar zijn kornuiten. Hij draaide zich om en gaf een slag in de richting van zijn achtervolger. „Volgens mij gaf hij hem een op stopper," verklaarde een van zijn vrien den. Niemand had het mes gezien. Wel zagen de vrienden de jongen die de „opstopper" had gekregen neerploffen. Daarop waren zij aan de haal gegaan. De jongen die was gevallen, de vijf tienjarige fabrieksarbeider M. van Deursen, was vrijwel op slag dood ge weest. Dr. J. Zeldenrust stelde vast, dat hij met een mes recht in het hart was getroffen. Na die steek zou hij hoogstens nog enkele stappen hebben kunnen doen. Loek had later toegegeven, dat hij tijdens het weglopen zijn mes uit de zak had gehaald en geopend. Van het steken wist hij niets meer. NEERGESLAGEN Bezoekers van het nachtcafé ver klaarden, dat opeens drie jongens wa ren binnengekomen. Loek had tegen die mensen, die volslagen .vreemden voor hem waren, gezegd dat hij door de politie werd achterna gezeten, omdat hij een jongen had neergeslagen. Een van de bezoekers verklaarde, dat de jongen tegen hem iets over steken met een mes had gezegd. De jongen was zijn handen gaan was sen. Sommige getuigen hadden gezien, dat hij een zakmes met een zakdoek afveegde. De vrienden en enkele cafébezoe kers, die "met de hele zaak niets te maken haden, verklaarden tenslotte, dat Loek hen gevraagd had hun mond te houden als er soms narigheid met de politie zou komen. AFDRUK Uit dit alles concludeerde de officier van justitie, mr. A. Bruigom, dat hier duidelijk van doodslag sprake was. Hoewel de verdachte zei van het He ken niets meer te herinneren, stond het voor de officier wel vast, dat hij de fatale steek had gegeven. Dat bleek volgens mr. Bruigom uit de verklaringen van de getuigen en uit hetgeen de stille getuigen zeiden. Het mes was aanvankelijk zoek ge weest. De politie vond het in het riool van het nachtcafé. Verdachte gaf daarop toe, dat hij het in de w.c. had gegooid. Op de zakdoek van verdachte was een bloederige afdruk gevonden in de vorm van het mes. Op zijn kleding zat mensenbloed. „Dit is meer dan zwaar lichamelijk, letsel, dit is doodslag", aldus de offi cier. Hij noemde de dood van het slachtoffer zinloos. Het is vreselijk dat hij het leven moest laten door de lan derigheid van de jongens, aldus mr. Bruigom. Het ging volgens hem niet op alleen te kijken naar de man die overbleef en zich af te vragen hoe hij verder moet leven. Zeker bij jeugdige delin quenten moet er gevoelig worden ge straft, meende de officier. Zijn eis luidde vier jaar gevangenisstraf. De verdediger van Loek v. d. K, mr. F. Nederveen uit Roermond, was het met de officier eens over de gang van zaken op de laatste avond. „Het moet verdachte geweest zijn, die heeft gestoken", aldus de verdediger. „Al leen weet hij het niet meer. Dat wil zeggen, hij deed het niet bij volle be wustzijn. Daarmee is bewezen dat er geen opzet was en zonder opzet kan hij niet wegens doodslag worden ver oordeeld." Mr. Nederveen bepleitte een kortere straf, op te leggen voor zware mis handeling de dood tot gevolg hebbend. Ongezonden mededeling) Van een onzer verslaggevers UTRECHT. De erkende bonden van vervoerspersoneel hebben zich verbaasd over het feit dat de staats secretaris van verkeer en water staat, de heer Stijkel, zonder voor afgaand contact met de directie van de Nederlandsche Spoorwegen en de erkende vakbeweging, een de putatie van de categorale vereni ging van het rijdend personeel heeft ontvangen met betrekking tot de erkenningskwestie. De bedoelde bonden menen dat de staatssecreta ris er goed aan doet zich tijdig te realiseren, dat hij zich op glad ijs begeeft. Aldus een communiqué van de Ne derlandse bond van vervoerspersoneel, (Ingezonden mededeling) NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De laatste zeven jaren is het interlokaal telefoonver keer in Nederland verdubbeld. Het vorig jaar werden er vijfhonderd miljoen gesprekken gevoerd. De vol gende zeven jaar zal de ontwikke ling wel precies zo zijn. In de overbelasting, die nu vaak optreedt, zal pas vei lichting komen als over een aantal jaren net straalverbin- dingsnet gereed zal zijn. Binnen enkele jaren kan de straal verbindingstoren in Alphen aan den Rijn in gebruik worden genomen. Hij wordt gekoppeld aan de torens die zullen verrijzen bij de inmiddels te bouwen tweede districtscentrales in Amsterdam. Den Haag. Rotterdam en Utrecht. Dan zullen door de dubbele mogelijkheden ook de kansen op storin gen aanzienlijk kleiner zijn geworden WACHTLIJST Voordat h^t zover is, moet de P.T.T. trachten de drukte op te vangen. Er wordt steeds meer telefonisch afge daan en er komen steeds meer abonnées bij. De toeneming gaat zelfs ver uit boven de prognoses. Drie jaar geleden vermeerderde het aantal aansluitingen met zestigduizend, in 1960 met 72.000 en het vorig jaar met bijna 84.000 (ad tweeduizend gulden per stuk). Niette min staan er nu al 55.000 mensen op de wachtlijst en niemand zal er ver baasd van opkijken als het er over twee jaar honderdduizend zijn. De telefooncentrales en de verbin dingswegen zijn zo opgebouwd, zegt de P.T.T., dat de kans op stagnatie niet groter is dan één tot vijf procent. Toch gaat de overbelasting in de piek uren het bedrijfsleven steeds meer geld kosten. A.Z.Z.-VERKEER De invoering van het goedkopere A.Z.Z.-verkeer in de avonduren en op zaterdag en zondag heeft niet de ver lichting gebracht die ervan werd ver wacht. Er wordt sindsdien in die perioden niet méér getelefoneerd dan vroeger al het geval was. Door de mindere opbrengsten kost het A.Z.Z.- verkeer de T.T. dus alleen maar geld. De heer J Kuin, secretaris van de hoofddirectie Telegrafie en Telefonie, formuleerde het zo: „Wij vinden ook wel dat de verbindingswegen wat vlot ter uitgebreid moesten worden, maar wij lopen een beetje op het randje. Wij kunnen ook niet verder springen dan onze financiële stok lang is. PIEKEN Ook al door voorrang te geven aan de uitbreiding van het interlokaal net boven de nieuwe aansluitingen, pro beren wij de toeneming van het ver keer bij te houden, maar dat lukt niet altijd. De moeilijkhedei. worden ver oorzaakt door de enorme pieken van tien tot twaalf en wat minder erg van twee tot vier uur. Al slagen wij er niet altijd in, wij proberen de stagnatie ook in die pieken binnen de grens van vijf procent te houden. Onze capaciteit zou voldoende zijn als het verkeer maar wat meer was gespreid. In de toekomst zal het alleen nog maar drukker worden. De P.T.T. wil het verkeer voorlopig verwerken door het leggen van meer kabels en het ge schikt maken van bestaande kabels voor het tegelijkertijd verwerken van meer gesprekken. Daarna is alle hoop gevestigd op het straalverbindingsnet, waarvan wordt gezegd dat het de capaciteit zal verdubbelen." Op een onbewaakte overweg in Groenlo waar per dag slechts twee goederen treinen passeren is gisteren een personenauto door een trein gegrepen. Een meisje van twee jaar werd ernstig gewond. AMSTERDAM (ANP) „Deze milde straf staat beslist niet in verhouding tot de straffen die meestal .voor dergelijke ernstige diefstallen worden gegeven". Dat zei gisteren de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof over de maand voorwaardelijke ge vangenisstraf en 750 gulden boete, die de Haarlemse rechtbank de 46- jarige barones I. A. van A. van W.- van D. uit Aerdenhout voor een reeks winkeldiefstallen had opge legd. De Haarlemse officier van justitie had een gevangenisstraf geëist van acht maanden, waarvan vier voor waardelijk. „De officier heeft terecht appel aan getekend tegen dit milde vonnis van de meestal toch zwaaT bestraffende Haarlemse rechtbank", meende de procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson. Hij vorderde een gevan genisstraf van vier maanden waar van twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Volgens mr. Aberson had de ver- Van een onzer verslaggevers ZANDVOORT. De raad van Zand- voort zal begin maart in een besloten zitting de nieuwe pier bespreken. De financiering van het projekt is in kan nen en kruiken. Het wachten is op een aantal goed keuringen van hogerhand, zoals de toe stemming van het hoogheemraadschap Rijnland om in Zandvoort een wandel- hoofd te bouwen. De verwachting is, dat de pier m het zomerseizoen van 1964 open kan zijn. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Onbegrijpelijk. Dat woord is gisteren telkens gevallen bij de behandeling van de zaak tegen de 63-jarige onderwijzer A. H. W. De rechter-commissaris, de officier van justitie, de president van de rechtbank, de raadsman, zij allen hebben ver geefs geprobeerd er achter te komen waarom de man met 42 vdbrtreffeiijke dienstjaren bij het onderwijs, in 1961 geld had verduisterd van de Rotter damse stichting voor de lichamelijke opvoeding. Niemand ook heeft er achter kunnen komen hoe groot het verduisterde bedrag precies is geweest en waaraan het geld is besteed. Minimaal moet het zeventien honderd gulden zijn geweest, maximaal vierduizend. In ieder geval is de stichting voor het laatste bedrag schadeloosgesteld met geld van het spaarbankboekje van de vrouw van W. Zij kreeg van haar man diens hele salaris en wist daarvan te sparen. Haar man had met haar de afspraak gemaakt dat hij zijn privé-uitgaven zou bekostigen uit zijn extra-inkomsten <W. ontving als Een felle brand in de Siamese hoofd stad Bangkok heeft gisteren vijfduizend mensen dakloos gemaakt. Tweeduizend huizen werden verwoest. administrateur-penningmeester van de stichting een jaarlijks bedrag). Nu is het onbegrijpelijk, aldus de raadsman, mr. S. Ivens, dat W. de af spraak met zijn vrouw heeft laten pre valeren boven eerlijk te zijn. Zijn stand punt maakte hem tot een verduisteraar. Controle De officier van justitie vond het een moeilijke zaak voor wat betreft de straf maat. Hij zei zich er van bewust te zijn dat W. niet bij het onderwijs te hand haven zou zijn wanneer hem een on voorwaardelijke gevangenisstraf zou worden opgelegd. Aan de andere kant vond de officier het tegenover de ge meenschap niet juist deze verduistering met een geheel voorwaardelijke straf of een boete af te doen. Hij vroeg drie maanden gevangenis straf waarvan twee maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Mr. Ivens bracht naar voren dat het verduisterde geld vermoedelijk is ge bruikt voor de betaling van oude reke ningen. De greep in de kas dateert van 1961, de tekorten van vroeger jaren, aldus mr. Ivens Een tweede onbegrijpelijke kant van de zaak was dat er door de gemeente nauwelijks controle werd geoefend op het werk van W. Alles geschiedde in goed vertrouwen. Daardoor was het mo gelijk geweest dat de onderwijzer lijsten met spaargeld had kunnen vernietigen of achterhouden. dachte huiselijke spanningen afgerea geerd door het organiseren van „vijf plundertochten" in Amsterdamse en Haarlemse warenhuizen, wat hij bE' denkelijk vond. „Ik was mezelf niet meer", verontf schuldigde de barones zich voor het hof. Door het inwonen bij haar be jaarde moeder waren er spanningen ontstaan, die de vrouv tenslotte niet meer de baas had gekund. Met een groot karbies was zij toen in 1960 kousen, handschoenen, jumpertjes en andere goederen gaan stelen. „Dat is toch niet verenigbaar met het milieu waaruit u komt", vond de president van het gerechtshof, mr. Schreuder. „Een raadsel" heette het in de rapporten, maar de procureur- generaal achtte de baronesse voor de diefstallen psychisch toch verantwoor delijk, temeer omdat het niet tot één geval beperkt was gebleven. MOSKOU (Reuter). De vrouw en dochter van de onlangs vrijgelaten Rus sische spion Abel hebben in een inge zonden brief aan het Russische rege ringsblad Izvestia premier Kroesjtsjef en de Russische regering hun dank be tuigd voor de betoonde „grootmoedig heid". Met de publikatie van deze brief ver neemt het Russische volk voor de eer ste maal dat Abel is geruild voor de Amerikaanse U-2 piloot Powers. In de officiële Russische verklaring over de vrijlating van Powers werd daarover niet gerept. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het onderzoek van de Spoorwegongevallenraad naar de ontsporing van een trein met Britse verlofgangers in november 1960 in Woerden, heeft ertoe geleid dat de directie van de N.S. om enkele nieuwe veiligheidsmaatregelen is ge vraagd. Gevraagd is of de wijze waarop veilig heidsmaatregelen, in het bijzonder bij tijdelijke snelheidsbeperkingen, aan de machinisten worden bekendgemaakt, kan worden verbeterd. Er zou dan in ster kere mate de zekerheid bestaan, dat de machinisten tijdig en volledig op de hoogte zijn van alle aanschrijvingen, die voor hen van belang zijn. Aan de directie van de Spoorwegen is ook gevraagd enkele seinen te wijzigen om daardoor de zichtbaarheid van het snelheidscijfer in deze seinen, vooral bij duisternis, belangrijk te verbeteren. Ten slotte is de directie gevraagd het toe zichthoudend traetiepersoneel erop te wijzen, dat het zich er zoveel mogelijk van moet overtuigen dat de machinisten van de snelheidsbeperkingen op de hoog te zijn. TILBURG. In zijn woning te Goirle is woensdagavond plotseling de cabaretier Jan van Ostade in de leeftijd van 54 jaar overleden. Hij was een typische Bra bantse figuur en had een eigen cabaret gezelschap met zijn broer Pierre. In 1933 kwam hij voor het eerst op de planken. Bij de komst van de te levisie was hij de eerste cabaretier die op het scherm te zien was en stel de „Rond de platte buis" samen, dat dertien maal op het scherm kwam. Van Ostade is in twee films van Bert Haanstra opgetreden, in De zaak M P. en Valkenhorst. Hij was nu be zig een scenario te schrüven voor een nieuwe film waarin hij met zijn tienjarige zoon Ton de hoofdrol zou vervullen. de katholieke bond van vervoersper soneel „St. Raphaël" en de protes tants-christelijke bond van vervoers personeel In het communiqué wordt voorts ge zegd dat de vakbeweging voor het spoorwegpersoneel reeds sinds jaar en dag de bedrijfstaksgewijze organisa tievorm kent. Het gehele overlegap- paraat bij de Nederlandsche Spoorwe gen is daarop gebaseerd. Bovendien, aldus de erkende bon den, mag mede hieraan worden toe geschreven dat het spoorwegpersoneel het sterkst georganiseerd is. Niet min der dan ongeveer 85 procent van het personeel maakt deel uit van de drie samenwerkende organisaties. De drie bonden verklaren verder dat het lidmaatschap van „Rijdend Personeel" in strijd is met een gelijk tijdig lidmaatschap van de grote vak verenigingen. Zij bestrijden de mede deling van „Rijdend Personeel" over het aantal leden van deze organisatie. Er zijn, aldus de drie erkende bon den, 2517 machinisten en honderd man in opleiding voor deze functie, voorts 1875 man treinpersoneel en 84 aspi rantconducteurs. Van deze 4576 man zijn er 3004 lid van de grote bonden, slechts 1572 zouden van „Rijdend Per soneel" lid kunnen zijn. 2016 LEDEN De heer Wieman, secretaris van „Rijdend Personeel", deelde ons gis teravond evenwel mee dat van „Rij dend Personeel" thans 1002 conduc teurs en 1014 machinisten lid zijn. Dat velen een dubbel-lidmaatschap van „Rijdend Personeel" en één van de drie grote bonden bezitten, hangt samen met de opzeggingstermijn. Im mers, men kan zijn lidmaatschap van de drie grote vakverenigingen alleen op 1 januari en op 1 juli opzeggen en dan nog met een opzeggingstermijn van drie maanden. Hij, die na 1 okto ber 1961 als lid van een der drie grote bonden heeft bedankt, blijft dus auto matisch lid tot 1 juli 1962, aldus de heer Wieman. De nieuwe vakvereniging over weegt thans zich aan te sluiten bij de Nederlandse Vakcentrale die niet ge bonden is aan enige politieke partij. De NVC heeft slechts tienduizend le den. JERUZALEM (UPI). Het personeel van de Israëlische postkantoren heeft zich gisteren aangesloten bij de staken de brievenbestellers. Alleen de telefoon en telegraafdiensten werken nog. De sorteerders legden het werk neer omdat de regering tijdelijk honderd bnevenbezorgers had aangenomen met het doel de staking te breken. De sta king is bedoeld om kracht bij te zetten aan looneisen. Van een bijzondere correspondent DJAKARTA. Het bezoek dat minister Kennedy aan Indo nesië heeft gebracht, heeft de hoogste Indonesische leiding een bijzondere gelegenheid geboden om tegenover een zo gezaghebbende Amerikaanse autoriteit als de broer van de Amerikaanse president, zonder reserves de huidige Indonesische positie in het geschil orn Nieuw-Guinea uiteen te zetten. President Soekarno heeft van deze gelegenheid volledig gebruik gemaakt. Ongetwijfeld zal het verslag dat minister Kennedy van zijn gesprek ken aan de Amerikaanse president geeft, invloed oefenen op de pogin gen van de secretaris-generaal Oe Thant om een aanvaardbare basis voor een Nederlands-Indone sisch gesprek te vinden. Maar meer nog dan ieder ander zal de Nederlandse regering nieuwsgierig zijn naar wat minister Kennedy te we ten is gekomen. Het is de eerste maal dat de Nederlandse regering een „con tactpersoon" op bezoek krijgt, van wie het buiten twijfel is dat hij ernstig zal worden genomen. Wat hij aan infor maties bij zich heeft zal overigens ma terieel weinig verschillen van wat Den Haag via allerlei kanalen wij denken aan het zgn. Brusselse gesprek en het contact-De Gou in de afgelopen weken reeds heeft bereikt. De contacten die de laatste maanden tussen Nederlanders en Indonesische autoriteiten hebben bestaan, zijn door de Indonesiërs in de eerste plaats ge bruikt om een uitleg te verkrijgen van de regeringsverklaring van 2 januari. Ook is de vraag gesteld welke bedoe lingen er moesten worden gezocht achter het feit dat geen enkele fractie voorzitter van de regeringspartijen tij dens het Nieuw-Guineadebat het woord heeft gevoerd. Een Nederlandse infor mant heeft toen verklaard dat de re geringspartijen daarmee hebben willen kenbaar maken dat Nieuw-Guinea voor deze partijen „buitenland" was. Dat tijdens de particuliere contacten ook Indonesische uiteenzettingen ter sprake zijn gekomen is duidelijk. Het is echter onjuist om te veronderstellen Dat het overleg door de voorzitter van het Georganiseerd Overleg was af gebroken, nadat de centrales hadden gezegd geen heil meer te zien in ver dere besprekingen, vond de minister een formele kwestie. In feite werd het toch door hen beëindigd. De bewinds man zal de suggesties uit de Kamer om het overleg beter te doen verlopen zeker in overweging nemen. Tenslotte stelde de minister nog met grote nadruk dat de salarismaatregelen van het kabinet niet alleen de achter stand voor de hoogste, maar ook voor de lagere ambtenaren opheffen. „Ik zou niet bereid zijn geweest alleen iets voor de topmensen te doen". De minister wil wel over de trend praten, maar pas als de resultaten bij de bedrijven beter be kend zijn. Nu het loonoverleg van „Oud-Wassenaar" weer in discussie is, zou het moment voor besprekingen in het overleg weieens spoedig kunnen aanbreken. De spanning werd nog wat opge voerd, toen na de dubbele schorsing dr. L. G. Kortenhorst eerst de motie-Beer- nink aan de orde stelde over een zo danige wijziging van de Kieswet, dat het behalen van anderhalf keer de kies deler nodig is om in de Kamer te wor den vertegenwoordigd. Deze motie werd met 102 stemmen voor en 29 te gen aangenomen. Tegen de tweede motie-Beemink, waarin werd aangedrongen op herope ning van het overleg, stemden behalve de K.V.P, met uitzondering van de heren Weijters en Zwanikken ook de christelijk-historischen F. H. van de Wetering en dr. J. J. R. Schmall. Tegen de hele begroting van binnenlandse zaken stemden de P.v.d.A., de P.S.P., de C.P.N. en de K.V.P.-er Weijters. Voorzitter Kortenhorst nam hierna het besluit niet meer aan de moei lijke begroting van volkshuisvesting en bouwnijverheid te beginnen. Eerst moet de Kamer - maar wat tot rust ko men, vond hij. Daarom wordt met deze begroting pas dinsdag begonnen. Van onze correspondent BREDA. Poging tot moord. Dit werd de 24-jarige Tilburger J. V. te last gelegd, die voor de Bredase rechtbank terecht moest staan, om dat hij op 16 mei vorig jaar had getracht zijn ouders, twee zusters en een broer door gasvergiftiging van het leven te beroven. De sfeer in het gezin, waarin veel drankmisbruik voorkomt, was de jon ge man te veel geworden en hij had na kalm beraad het besluit genomen de hele familie te doden. Hij bezat niet de moed het ouderlijk huis te verlaten en zelfstandig door het leven te gaan. Dat was de trieste achter grond van de zaak. Op die zestiende mei had de ver dachte. na dit aanvankelijk te hebben geweigerd, thuis met zijn moeder zitten drinken, 's Avonds bezocht hij café's en om elf uur ging hij naar huis. Zijn vader liet hem binnen en ging na een kort gesprek naar bed; de an dere huisgenoten lagen al op bed. V. had toen de gaskraan in de bijkeuken opengezet en ook alle tussendeuren. Vervolgens verliet hij het huis en ging hij naar een café. Schrik Daarna ging hij terug naar huis, maar hij schrok zo van de sterke gas- lucht, dat hij wegliep om weer naar cafés te gaan. Hij ging ook naar een patates friteszaak. Hij zei tegen de mensen die hij ontmoette dat zij de politie moesten waarschuwen omdat hij thuis de gaskraan open had ge zet. De meesten lachten hem uit, maar in de friteszaak vertrouwde men het toch niet. De man werd gevolgd en men vroeg hem waar hij woonde. Hij weigerde aanvankelijk het te zeggen, later werd hij gedwongen zijn adres te ge ven. Dankzij het optreden van de men sen uit de friteszaak kon de familie worden gewaarschuwd en werd erger voorkomen. De verdachte was zelf naar het politiebureau gegaan om zich aan te geven. Bij reconstructie van het misdrijf kwam vast te staan dat er 450 liter gas per uur uit de kraan kon stro men. Ongeveer anderhalf uur had de kraan open gestaan en wanneer de familie niet was gewaarschuwd, zou den er doden zijn gevallen. „Trieste zaak" V. bekende de poging tot moord, opzettelijk en na kalm beraad te heb ben gepleegd Over de motieven die hem ertoe hadden gebracht waren lan ge rapporten uitgebracht. „Een trieste zaak", zei de officier van justitie, mr. G. Temmink. „Toen deze man twaalf jaar oud was begon hi] al met drinken, onder invloed van het milieu, waarin hij werd grootgebracht. Er wordt in dit gezin veel gedronken en de verdachte kon daar niet tegen. Hij zocht, maar kreeg geen genegenheid, en hij was evenmin in staat op eigen benen te gaan staan". Met dit alles rekening houdend eis te de officier twee jaar gevangenis straf met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling. SANTO DOMINGO (Reuter, AP). De regering van de Dominicaanse repu bliek heeft woensdag de noodtoestand afgekondigd. In een radiotoespraak verklaarde president Rafael Bonelly dat de raad van state die het staats gezag in handen heeft deze maatre gel heeft genomen „om de nog in het beginstadium verkerende democratie van de republiek tegen de samenzwe rende extremisten van rechts en links te verdedigen." President Bonelly stelde terroristen verantwoordelijk voor 116 branden die sedert het begin van de oogst in suiker rietvelden en suikerfabrieken zijn uitge broken. dat Indonesië daarmee getracht heeft de pogingen van Oe Thant te door kruisen. Integendeel! Ook Indonesië stelt er prijs op dat de Nederlands-Indonesische onderhan delingen onder supervisie van de Ver enigde Naties staan. De door Indonesië aanvaarde resolutie van Indië ging daar zelfs van uit. De basis voor on derhandelingen echter, kan naar Indo nesische mening spoediger gevonden worden door informele bilaterale con tacten dan door tussenkomst van de heer Oe Thant mogelijk zou zijn. Om nia het bezoek van minister Ken nedy aan Den Haag enigszins voorbe reid te zijn op de te verwachten ge beurtenissen zal het nodig zijn, niet alleen orn te weten welke analyse In donesië van het Nederlandse regerings beleid heeft gemaakt, maar ook welke positie Indonesië in het geschil heeft betrokken, van waaruit eventuele on derhandelingen kunnen worden over wogen. De werkelijke merites van het Ne derlandse regeringsbeleid zullen in Ne derland natuurlijk beter worden be grepen dan in Indonesië. Het ontbre ken van duidelijke uitspraken van de Nederlandse regering maakt het voor de Indonesische regering nog veel moei lijker om een juist beeld te krijgen van de Nederlandse positie. Uitgaande van bepaalde verklaringen van de Nederlandse regering zo meent men in Djakarta is deze Ne derlandse regering in beginsel bereid iedere oplossing in overweging te ne men. die de uitoefening van het vol ledige zelfbeschikkingsrecht van de autochtone bevolking van Nieuw-Gui nea garandeert. Hoewel de Indonesische regering bij monde van de minister van buitenlandse zaken enige malen heeft verklaard, de Nederlandse beloften aan de Papoea's ten volle te zullen hono reren indien dit gebied aan Indonesië wordt overgedragen, is deze Indonesi sche toezegging voor de Nederlandse regering kennelijk niet voldoende ge weest. Indonesië meent derhalve, dat Neder land tevoren waterdichte internationale garanties wil hebben voor de tenuit voerlegging van het zelfbeschikkings recht. alvorens bereid te zijn over de regeling van het Nederlands—Indone sische geschil zelf te onderhandelen. De regeringsverklaring van 2 januari heeft naar de mening van Djakarta niets aan het Nederlandse uitgangspunt gewijzigd omdat uit nadere verklaringen geble ken is dat de Nederlandse regering op het standpunt staat dat overdracht van het bestuur aan Indonesië alleen mo gelijk is als de Papoea's zich daar niet tegen verzetten. ïn feite komt de Nederlandse bereid heid tot onderhandelingen zonder pre alabele voorwaarden er dus op neer, dat de Nederlandse delegatie tijdens de onderhandelingen mede zal delen dat overdracht vam het bestuur over Nieuw-Guinea afhankelijk is vain de toestemming van de Papoea's. Men moge uit deze Indonesische ana lyse leren wat men wil, zij bewijst eens te meer dat Indonesië er begrip voor heeft dat ontwikkelingen vajn meer dan tien jaren moeilijk ongedaan gemaakt kunnen worden. De woorden, die mi nister Kennedy over de hoofden van de studenten te Bandoeng heen, tot de Indonesische regering heeft gezegd, ge tuigen van een realisme dat tot Dja karta spreekt. Anders dan zich gegriefd te voelen over de vergelijking met verwende kinderen die dwingerig doen, om dat ze iets dat ze graag willen hebben niet gekregen hebben heeft deze taal bij de Indonesische regering de hoop gewekt dat minister Kennedy in Nederland even openhartig zijn me ning over het Nederlandse beleid zal geven. De onafhankelijkheid van' de Pa poea's is op het ogenblik politiek en economisch ook naar het oordeel van Amerika illusoor. De gesprek ken, die president Soekarno met mi nister Kennedy heeft gehad, zijn ge bruikt om de Amerikaanse minister in de eerste plaats een goed beeld van de Indonesische positie in het conflict om Nieuw-Guinea te geven. De positie is na 17 augustus 1960 radicaal gewijzigd. Was Nieuw-Guinea voor deze datum een gebied waarop Indonesië aanspraken deed gelden, die slechts door vreedzame onderhande lingen gerealiseerd zouden kunnen wor den, na 17 augustus 1960 was Nieuw- Guinea voor Indonesië geworden: een integrerend deel van het Indonesische grondgebied, waarover een vreemde mogendheid het bestuur uitoefende. Aangezien deze vreemde mogendheid tot op dit moment nog niet bereid is tot vreedzame onderhandelingen over de ontruiming en de overdracht van het bestuur aan Indonesië, zal zulks alleen met geweld kunnen gebeuren. Dat is de positie die Indonesië in het conflict om Nieuw-Guinea op het ogenblik in neemt. President Soekarno zal zijn buiten landse gast ook wel hebben trachten duidelijk te maken dat de „onwil" van Nederland om onderhandelingen over overdracht van het bestuur te openen, ae Indonesische regering heeft ge dwongen tot de instelling van een „ope rationeel commando voor de bevrjjding van Irian Barat". Daardoor is het pro bleem wat Indonesië betreft, geloca- liseerd en teruggebracht tot een zuiver technische en formele kwestie. Om het technische karakter hiervan te tonen zal Indonesië de concentratie van mili tair potentieel in het gebied rondom Nieuw-Ginea voortzetten. Intussen is het geen geheim dat minister Kennedy op zijn reis die over Djakarta en Den Haag loopt toch wel een missie heeft: Niet om te bemid delen en ook niet om Nederlands-In donesische onderhandelingen onder Amerikaans toezicht voor te bereiden; wel om door „informele contacten" een procedure te vinden waardoor Neder lands-Indonesische onderhandelingen onder patronaat van de Verenigde Na ties mogelijk worden. Door de volgorde van zijn bezoeken, zal hij in de eerste plaats optreden als de man die het Indonesische standpunt in Den Haag kan toelichten. Gegeven het ontbreken van diplomatieke be trekkingen tussen Nederland en Indo nesië, kan het bezoek van minister Kennedy aan Den Haag beschouwd worden als een stap vooruit, nu geble ken is dat Indonesië geen verzoek aan Den Haag zal doen om een eigen am- sfuren.eUr "aar De" Haag te moSen Maar het blijft de vraag of het ondanks de persoon van minister Ken nedy mogelijk zal zijn bij het zoeken Semeenschappelijke basis, het informele ambassadeurscontact over te

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5