Heidemij heeft groot aantal handen projecten onder Goed veebestand vraagt ook goede organisatie St. Aloysius 4 kampioen in vierde klasse B Dames en heren Hellas naar Rotterdam de bres voor landbouiv en duin - en meerrecreatie Nieuwe toekomst Landbouw kraó door Uit de kerken MAROBEimjriKN Vrijdag 23 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Pioniersarbeid ten algemene nutte Veilig Verkeer op de ouderavond kleuterschool Oude viool in Goes' huisgezin Rijksveeteeltconsulent in Zierikzee: WALLENLOOP IN GOES ZEEUWSE TAFELTENNISCOMPETITIE Landstitel zaalhanbal Minder schapen betere kwaliteit Politie Terneuzen krijgt auto's en schietbaan M. D. Ramondt, ere-voor- zitter „Philatelica" te Goes Lastige thuiswedstrijd Tjoba I voor Tjoba 3 kan titel in klasse 2 a behalen Schelde-Rijnverbinding Goedkeuring reorganisatie maatschappelijke zorg Goes Juniorenvoetbal V GOES. De. Nederlandse leidemaatschappij (Vereniging en algemene nutte) speelt in den ande de rol van de instelling -elke pioniersarbeid verricht, 'ionierswerk in de tekenkamer n in het wijde veld. Het hoofd- antoor van deze maatschappij an de Apeldoornseweg in Arn- lem is het centrale brein, van- /aaruit de talrijke kantoren in ,1e verschillende ambtsgebieden ;eleid worden. In Zeeland zetelt e Heidemij aan de Vogelzangs- /eg in Goes, de stad die lang- amerhand een groot aantal Tganisaties en verzorgende dien ten op landbouwgebied tot zich etrokken heeft. De Nederlandse 'leidemaatschappij is uit Zeeland liet meer weg te denken. Een ;root aantal projekten heeft de nstelling thans in deze provincie mder handen. Projekten die in 'eel gevallen ten nauwste ver- land houden met de recreatie. Zeeland is op weg naar een nieuwe lekomst. Met kostbare grond betaalde iet zijn tol aan de bevrijding. Meer lan ooit echter werd na de oorlog het 'evies „Luctor et Emergo" waar ge naakt, er kwam een maximale land- >ouwproductie. Tijdens de jaren van nelle vooruitgang trof Zeeland echter pnieuw een ramp, die vruchtbare gron- !en in onafzienbare zoutwatervlakten ransformeerde. De Zeeuwen schenen oor een welhaast verloren zaak te taan. Maar opnieuw werden de krach- en gebundeld. De beurzen gingen open •n de dijken gingen dicht. Een Delta- ilan kreeg gestalte. Zeeland kwam weer joven water. Gronden vielen droog en net man en macht toog men aan het verk om het zout te bestrijden. Ruil- >n herverkaveling gaven aan de Zeeuw se gronden nieuwe impulsen. Wat Is de toekomst van de Zeeuwse tronden? Met het beantwoorden van de- te vraag zou een boekwerk gevuld kun- •.en worden. Men is geneigd tegenwoor dig in de eerste plaats aan de recreatie e denken, waar de Heidemaatschappij zoals gezegd veel bemoeienis mee heeft. Zij spant haar beste krachten in om de icwoners van Zeeland naast htm prach tige strand o.m. ook sportvelden en be plantingen te bieden. Tal van gemeen tebesturen hebben met het oog op de -ecreatle in hun gemeente reeds contac ten gezocht met de Heidemij. De gemeente Poortvliet beschikt over 'en prachtig en steeds meer geliefd re- ■reatiegebied bij Strijenham aan de Oosterschelde. Daar bevindt zich een strandje, dat bepaald in een behoefte voorziet. Poortvliet is slechts het begin ■an een lange rij van namen, die wij to uit de mouw kunnen schudden. Re- nesse bijvoorbeeld komt meer en meer in de belangstelling te staan. In deze in geheel West-Europa geliefde badplaats werkt de Nederlandse Heidemaatschap pij intensief. En in Wolfaartsdijk is de Heidemij nauw betrokken bij de aanleg van twee jachthavens, die naar men hoopt volgend jaar beiden in gebruik genomen kunnen worden. Verder heeft de „Vereniging ten al gemene nutte" de hand in de aanleg van zwembaden in Kruiningen en Hon- tenisse, maakt terreinen in Vrouwenpol der gereed voor bungalowbouw en ad viseert de gemeente Veere bij de res tauratie van de wallen van het stadje. Ook is de Heidemij betrokken bij de opgravingen in Sint Anna ter Muiden. Behalve de recreatie blijft de land bouw de Heidemij toch na aan het hart liggen. Het is dan ook geen wonder dat deze instelling zich in de problemen van de landbouw heeft verdiept. Naar de mening van de Nederlandse Heide maatschappij zal de landbouw in de ko mende jaren weer belangrijke verande ringen ondergaan. Er zal niet langer sprake zijn van extensiveren of inten siveren en mechaniseren, maar het zal aankomen op het aantal productie-een- heden per man dat het inkomstencijfer bepaalt. Dit aantal zal opgevoerd moe ten worden en dit kan evengoed op een klein als op een groot bedrijf. Men be hoeft hierbij maar te denken aan het aantal productie-eenheden per man bij omschakeling van landbouw naar gro ve tuinbouw indien het aantal werk krachten op het bedrijf konstant bleef. Oud-minister dr. S. L. Mansholt heeft onlangs in een televisiedebat nog eens naar voren gebracht hoe belangrijk het voor Nederland in de EEG zal worden om kwaliteitsproducten voort te brengen. In sterke mate geldt dit voor Zeeland, waar we de laatste jaren al een aan zienlijke uitbreiding zien op het terrein van de tuinbouw en de fruitteelt. In de landbouw is iets gaande. Zij staat voor de keuze: extensiveren of intensiveren. Voor extensiveren zijn de percelen beslist te klein en het aantal landbouwers te groot. Koers zetten dus in de richting van de intensivering of zo men wil in die van de grove tuin bouw. Kan dat? Waarom zou dit in Zeeland niet kunnen. Maar zonder be stek is het moeilijk varen. Het bestek vraagt Zeeland een snelle verzoeting van de buitenwateren, geen moment vertraging bij de afsluiting van de zee armen en een grondige aanpassing van de waterhuishouding in het kader van het Deltaplan. Indien dit gebeurt is vol- gens de Nederlandse Heidemaatschap pij Zeeland op de goede weg. Afd. Wissenkerke Z.L.M. Landarbeider moet meer technisch worden geschoold WISSEKERKE. De heer M. Mur- re uit Goes heeft op de algemem le denvergadering van de Z.L.M. afdeling Wissekerke in een causerie over de be drijfsvoering er o.m. op gewezen dat het een noodzaak is dat de landarbei der technisch wordt onderlegd. Dit is nodig om een goede bedrijfsvoering met kapitale machines te verzekeren. Spreker betoogde verder dat een be- drijfsvereenvoudiging kan worden inge voerd door de hoeveelheid gewassen te beperken en door, vooral op kleinere be drijven, gezamenlijk machines aan te schaffen. In het jaaroverzicht noemde voorzitter M. G. Hoveijn de vaste oe ververbinding met Walcheren en de ge slaagde landbouwtentoonstelling 1961. Tijdens de bestuursverkiezing werden de heren Hoveijn en A. J. Dieleman herkozen. De heer W. C. Sinke vertoon de het filmjournaal 1961 van de Z.L.M. en een kalifilm. KRUININGEN. De ouderavond van de openbare kleuterschool stond in het teken van het veilig verkeer. De heer J. Borrie uit Goes hield een causerie over „Veilig verkeer, ook voor u, kind". Op een bijzonder interessante en leer zame wijze vertelde hij. dat het kind met het verkeer vertrouwd moet wor den gemaakt in plaats van bang. Hij lichtte een en ander toe met dia's. Na de pauze konden de ouders het werk van de kleuters bezichtigen en een praatje maken met de leidsters. Tot slot vertoonde de voorzitter van de oudervereniging Dr. P. Allewijn een groot aantal dia's van de school en de kleuters, terwijl men ook de kleuters nog kon beluisteren op een band. De bestuursverkiezingen hadden tot resultaat, dat Dr. Allewijn en mevr. C. Nieuwenhuijse-Vogelaar werden herko zen, en dat in de plaat3 van de niet meer herkiesbaar zijnde heer J. van Langevelde werd gekozen de heer J. H. van de Repe. ZIERIKZEE. De rijksvee teeltconsulent in Zeeland, ir. W. L. Harmsen heeft gisteren tijdens de algemene vergadering van de Vereniging ter verbetering van het rundvee in Zeeland met kracht gepleit voor medewerking aan de ledenwerfactie van de vereniging. „Het zal nodig zijn, dat de rijen van de fokkers aaneengesloten worden, want Zeeland is veelal op zichzelf aangewezen en heeft nauwelijks aansluiting met de bekende fok- gebieden in ons land", zo zei ir. Harmsen. Een goede organisatie is daarom nodig om tot een goed veebestand te komen. De zaak van de veeteelt moet bepaald niet gebagatelliseerd worden. Een eerste stap naar een betere or ganisatie is de ombouw van de melk- eontroleverenigingen in fok- en contro leverenigingen. Naar de mening van ir. Harmsen zal veel meer inhoud gegeven moeten worden aan de cijfers van de melkcontrole. ,,De veeverbetering in Zeeland zal gelijke tred moeten houden met de ontwikkeling in dezen op lande lijk niveau. ,,Ir. Harmsen gaf aan het slot van de vergadering deze ontboe zeming mee aan de weinige leden, die aanwezig waren. Indrukken De heer W. van Sluijs, inspecteur van het Nederlandse Rundveestamboek, sinds een jaar als zodanig in functie, heeft in een deskundig betoog zijn in drukken weergegeven over de Zeeuwse veehouderij en fokkerij. Zeeland moet tot één van de kleinste fokgebieden van Nederland worden gerekend, zo merkte hij op. De Zeeuw is nu eenmaal in hart en nieren een akkerbouwer. Toch meen de de heer Van Sluijs, dat met name op de gemengde bedrijven voldoende ruimte aanwezig is om te werken aan de fokkerij. Ook zal er met beter stie renmateriaal en goede afzet meer te be reiken zijn. En verder zijn de Zeeuwse veehouders over het algemeen niet zo goed op de hoogte met de bloedlijnen. De heer Van Sluijs was van oordeel, dat de ontwikkeling van de dieren goed is te noemen. Vervolgens ging de inspecteur de si tuatie per district na. Op Schouwen-Dui- veland konden 132 dieren worden inge schreven. Over het algemeen is het type van de dieren aanvaardbaar. De afzet en de import geeft echter nog al moeilijkheden. Zo hier en daar is een goede kern aanwezig, waarop voortgebouwd kan worden. Op Tholen werden 123 dieren inge schreven. Ook daar is een goede kern te vinden. Noord-Beveland biedt voor de rundveefokkerij vrijwel geen per spectief. Slechts vier koeien werden ingeschreven. Op Zuid-Beveland werden 162 koeien genoteerd. De Poel, de Yersekse Moer en rond Kruiningen zijn goede fokge bieden. De Zak van Zuid-Beveland is van geringe betekenis en oostelijk Zuid- Beveland kan ook vrijwel verwaar loosd worden. Walcheren steekt met kop en schou der boven de andere districten uit. Daar werden 442 dieren ingeschre ven. Behalve in Biggekerke en West kapelle zijn in alle gemeenten fokbe- drijven te vinden. In west Zeeuwsch-Vlaanderen, waar 159 dieren werden ingeschreven, zit over het algemeen goed vee; in het oos telijk deel met inschrijvingen van 167 dieren, zijn enkele paardenfokkers be gonnen met de fokkerij van koeien. De slotconclusie van de heer Van Sluijs luidde als volgt: Het is nodig, dat de veehouders met gezond verstand de zaken aanpakken en ik hoop, dat de Zeeuwse veehouders gebruik willen ma ken van vele goede stieren. De huishou delijke zaken werden vlot afgewerkt. De contributie werd gehandhaafd op vier gulden voor de leden ten noorden van de Westerscheide en de afdracht van de kringen werd gesteld op 2.50 per lid. Verder werden de heren P. J. Goorden en W. Minnaard als bestuurs leden herkozen. De vergadering stond onder leiding van H. A. A. Baron Collot d'Escury te Kloosterzande. GOES. Zaterdag a.s. organiseert de Goese Atletiekvereniging A.V. '56 haar traditionele Wallenloop op de Oostwal. Om precies half vier zal de wethouder van onderwijs en voorzitter van de Stichting Sportbelangen Goes, mevr. C. Griep-Duinker het startschot lossen voor de C. junioren en niet K.N.A.U. leden, welké 1 ronde van plm. 1200 meter moeten afleggen. Hierna komen de B. junioren en A. ju nioren aan de start die respectievelijk 2400 en 3600 meter moeten lopen. Onder de senioren, die 6 ronden (7200 meter) moeten lopen bevinden zich ve le bekende Zeeuwse atleten, Hein Cujé, Hans Bostelaar, Ad. Bouwens. Hein Cu jé zal in de A.-klasse ongetwijfeld be slag weten te leggen op de eerste plaats Om de tweede plaats zal een felle strijd ontstaan tussen Hans Bostelaar en de voor het eerste jaar bij de senioren uit komende Hulstenaar Leo de Bruyn. Bij de A. junioren zal P. v. d. Schraaf van Marathon wel als overwin naar uit de bus komen, hoewel F. Re- moorter van R.K.H.A.V-Hulst en W. wisse van A.V. '56 nog wel eens voor een verrassing zouden kunnen zorgen. Bij de B junioren is de winnaar van het vorig jaar M. Nuyten van M.O.C. '17 de grote favoriet. Bij de C junioren is de strijd volkomen open, een felle strijd om de ereplaat sen zal hier wel gestreden worden. Tijdens de wedstrijd zullen leden van A.V. '56 collecteren voor de Stichting „Sport Steunt Zonneveld". Dank zij de medewerking van de Stich ting „Medisch Centrum" kunnen de deelnemers in het Medisch Centrum een warme douche nemen. De prijsuitreiking zal een uur na af loop van de wedstrijd geschieden in Cafe Flora op de Grote Markt. MIDDELBURG. In de Zeeuwse tafeltenniscompetitie is de eerste kam pioen bekend. Het is het team van St. Aloysius 4, die als eerste eindigde in de 4e klasse B. In de overige klasse is het zover nog niet en moet de strijd nog enkele weken worden gevoerd. In de eerste klasse zorgde St. Alooysius voor de sensatie om met 64 van W. van Zoelen 2 te winnen. Branding uit Cadzand wordt zeker kampioen in de 2e klasse, want de naaste concurrent staat nu ai op zes punten achterstand. Nog een toekomstig kampioen Big Smash 1 in de derde klasse won ook nu weer en in de vierde klasse wordt St. Oloy- slus 3 nog bedreigd door Big Smash 2, zodat hier nog enige spanning heerst. Uitslagen 1ste klasse: Will van Zoelen 2 moest twee neder lagen incasseren, eerst tegen St. Aloy sius 1 die daarmee een prachtige prestatie behaalde. 4—6. De tweede nederlaag was tegen hun eigen eerste team, 37. Sorry I W. v. Z. I W. v. Z. II Advendo I Ona I Wilno I W v. Z. III Sorry II St. Aloysius W. v. Z. IV 14 14 0 0 121—19 28 15 12 2 1 115—35 26 13 11 1 3 78—52 19 14 9 0 5 8060 18 13 8 1 4 75—55 17 14 4 1 9 59—81 9 14 3 1 10 44—96 7 14 2 1 11 49—91 5 14 3 1 10 39—101 7 13 0 2 11 30—100 2 Uitslagen 2de klasse: Branding was hier weer de grote triomphator. De slachtoffers werden W. GOES Kleine, een paar turven hoge, Lucia de Lange probeert met haar anderhalf jaar vergaarde wijsheid een viool te bespelen. Met minieme par- nalenvingertjes, waaruit juist achter .moeders rug geducht uit de suikerpot werd gesnoept, probeert zij de strijkstok over de snaren te bewegen. „Voor zichtig", zegt haar moeder, de Goese huisvrouw mevr. M. J. de Lange-Nieu- wenhuyse. Want in haar oude viool staat de' naam van Stradivarius (de tweede in Zeeland?) vermeld. Over de echtheid van het instrument is niets bekend en zo schaart de viool van de familie De Lange zich naast die van de Vlis- singse meneer J. Hoff. Mevrouw De Lange vertelt ons in haar zonnige huiskamer dat zij het in strument van haar vader had gekregen op haar tiende verjaardag. Haar vader had het instrument op een rommelzolder van een vriend gevonden en hem mogen houden. Deze vriend had de viool weer van zijn overgrootvader, die er mee op concerten had gespeeld. Er kan dus worden vastgesteld dat de viool minstens 125 jaar oud is en zeker dezelfde leeftijd had als de Vlissingse „Stradivarius". Verder is me vrouw De Lange, die geen vioolles heeft gehad en slechts enkele wijsjes aan haar eigendom kan ontlokken, niets over het instrument bekend. Aan ex perts ook niet aan musici heeft zij het instrument laten zien. In de viool is het „merk" van de grote Italiaanse violenbouwer te zien, terwijl het jaartal in dit geval 1711 is. In elk geval heeft mevrouw De Lange weinig hoop dat het inderdaad een echt meesterstuk is en vermoedt zij eerder dat het oude instrument een der studieviolen is die reeds 150 jaar lang in de centra van fabrieksvioolbouw naar het model van Stradivarius worden gebouwd. Sterke aantrekkingskracht oefent de viool op de kleine Lucia uit, die na even „voor de foto" op de eerste viool in huis had mogen spelen, een forse stem begon op te zetten toen deze weer het plaatsje hoog aan de muur innam. Want zolang het snaarinstrument nog niet naar de juiste waarde is geschat, is het zeer beslist geen „kinderspeelgoed'' ROTTERDAM. In de Rotterdamse Energiehal zullen het a.s. week-end de districtskampioenen de strijd aanbinden om het Nederlands zaalhandbalkam pioenschap. De zes districtskampioens- teams zijn, zowel bij de dames als bij de heren verdeeld in twee poules, die dan eerst in een halve competitie zul len gaan uitmaken wie er in de finale wedstrijden zullen mogen uitkomen. De ploegen die op de derde plaats eindi gen zullen elkaar moeten bekampen wie vijfde en wie de zesde plaats in de eind rangschikking zal bezetten. Hierna zul len de nummers een en twee van poule A en B opnieuw in een halve competitie moeten aantreden, waarbij de wedstrij den die de ploegen reeds tegen elkaar speelden zullen meetellen voor de eind rangschikking. De belangstelling van de Zeeuwse handbalwereld zal ongetwijfeld gericht zijn op de prestaties van de dames en heren van het Goese Hellas, die in dit tournooi de kleuren van het district Zuid B zullen vertegenwoordigen. De poule-in deling is voor de Hellas-heren niet erg fortuinlijk geweest, daar zij Aalsmeer en Operatie'55 als tegenstanders zullen krijgen. Indien men weet dat b.v. Aals meer in twee wedstrijden de kampioen van vorig jaar Niloc uitschakelde, dan hebben de Hellas heren zich wellicht geen illusies te koesteren. In dit zeer sterke tornooi zal het reeds een grote eer zijn, indien zij vijf de zouden worden. Als kandidaat voor de nationale titel houden wij het op Aalsmeer, waarbij Operatie '55 als out sider fungeert. Poule indeling: Poule A: Aalsmeer (Aalsmeer)Operatie '55 (den Haag); Hellas (Goes). Poule B: Esca (Arnhem)Sittardia (Sittard) Olympia (Groningen). Ogenschijnlijk hebben de dames van Hellas een iets gunstiger loting gekre gen doch het lijkt ons dat zij terdege op hun tellen moeten passen. Wanneer het hun een beetje mee zal zitten, dan zit er een goede kans in dat zij zullen kunnen uitkomen in de strijd om één van de ereplaatsen, hoewel dit dan zal uitdraaien op een derde plaats. Zij zul len dan zeker de dames van Swift uit Roermond niet moeten onderschatten, terwijl zij in de wedstrijd tegen het Schiedamse DWS zeker niet op winst moeten rekenen. Bij de dames is de poule indeling: Poula A: Swift (Roer mond) DWS (Schiedam) en Hellas (Goes). Poule B: Niloc (Amsterdam); HCG (Groningen) en DES (Enschede). van Zoelen 5 die met 91 werd ver slagen en het Vlissingse Spirit 1 dat hun laatste kans hier verkeken zag om dit seizoen als eerste te eindigen. Bran ding bleek duidelijk de sterkste en won dan ook met 10—0. Door PZEM 1 te verslaan heeft Spirit toch nog alle kans om als tweede te eindigen. 6—4. PZEM 2 scoorde zijn eerste winstpunten tegen Wilno 3, het werd 7—3. OOnOa 2 won met dezelfde cijfers van Wilno 2. Branding 12 12 0 Spirit I 12 10 0 Ona II 13 9 0 VSV I 13 6 1 PZEM I 13 6 1 Wilno III 14 4 2 Wilno II 12 4 0 W. v. Z. V 12 3 0 PZEM II 13 1 0 12 9525 73—12 77—53 72—58 65—64 58—82 43—72 48—72 28—102 Uitslagen 3de klasse: Leider Big Smash 1 won ook nu weer zij het dan met klein verschil, met 64 ging Ona 3 eervol ten onder. PTT won met 7—3 van W. van Zoelen 6, maar verloor van SSW 1, 46. Big Smash I 15 13 1 1 11S-37 27 St. Aloysius II 11 8 2 1 82—28 18 Advendo 11 14 7 3 4 72—68 17 SSW I 11 7 O 4 57—53 14 Ona UI 12 4 4 4 69—51 12 W. v. Z. VI 13 3 2 8 46—84 8 PTT 11 2 2 7 39—71 6 Spirit II 11 1 2 8 36—74 4 Luctor 10 1 0 9 2674 2 9 9 0 0 77—13 18 9 8 0 1 62—28 16 11 5 2 4 57—53 12 11 5 0 6 55—55 10 8 2 0 6 26—54 4 10 1 2 7 36—64 4 10 1 2 7 27—73 4 GOES. In de op 26 februari a.s. in het Landbouwcentrum te houden alge mene vergadering van het shcapenstam- boek voor Zeeland gaf de heer W. J. A. Haverhals, directeur van de Ned. wol federatie, een causerie over wolafzet en schapenhouderij Uit het jaarverslag over 1961 van het Texels schapenstamboek voor Zeeland, blijkt dat het aantal shcapen in deze provincie in het afgelopen jaar met negen procent verminderde, terwijl het aantal bedrijven waar schapen werden gehou den met twaalf procent afnam. Er is een verschuiving waar te nemen naar grotere eenheden per bedrijf. De stamboekfok kerij ontwikkelt zich gunstig. Van het aantal schapenhouders in Zeeland is echter slechts een derde deel bij het stamboek aangesloten. De export van fokschapen nam in 1961 toe, vooral naar België. De wolprijs be droeg in 1961 voor eerste kwaliteit bij een rendement van zestig procent 3,40 per kg, hetgeen 20 cent per kg hoger is dan over 1960. Het ledental van de afdeling Texelse schapen bedroeg eind vorig jaar 181. Het ledental van de afdeling melkschapen bleef vrijwel constant (eestien) TERNEUZEN. Het politiekorps van Terneuzen zal zo spoedig mogelijk ge motoriseerd worden. B. en W. stellen de raad voor hiervoor een krediet te openen tot een bedrag van ƒ21.000. Tot nu toe was deze kwestie enigszins ver traagd door het overlijden van de vorige korpschef, die reeds was begonnen met de voorbereidingen voor het motori- satieplan. De noodzaak hiertoe doet zich vooral gevoelen door de arbeidstijdver korting en de uitbreiding van Terneuzen, terwijl een mobiel korps altijd gunstig is, daar Terneuzen min of meer berucht is om zijn verkeersonveiligheid. Het ligt in de bedoeling een surveillance-uitruk- auto en een personenauto aan te schaf fen. In 1963 zou daar nog een scooter bijgevoegd kunnen worden. Tevens wil men een schietbaan ten behoeve van de gemeentepolitie aanleggen. Tot nu toe oefende men op een terrein in de Oesterputten. Door de bouw van het zwembad is dit echter niet meer moge lijk. Het is nog niet bekend welk terrein hiervoor zal worden bestemd, doch men raamt de kosten op ƒ25.000. Na realisatie van dit bouwplan zal het mogelijk zijn om de schietbaan naast het gebruik door het gemeentelijk politiekorps nog te verhuren aan daarvoor in aanmerking komende instellingen zoals rijkspolitie, marechaussee, douane, rijkspolitie te water etc. Voorts zullen de grenzen der bebouwde kom in gevolge de algemene politieverordening gewijzigd worden, daar gebleken is dat deze door de nieuw bouw hier en daar zijn overschreden. GOES. De Internationale Ver. „Philatelica" afd. Goes en Omstreken hield in Hotel Ockenburgh te Goes de jaarvergadering. Op deze goed bezoch te avond droeg de heer M. D. Ramondt wegens vertrek naar Ede de voorzitters hamer, die hij gedurende 35 jaar mocht hanteren, over aan de heer C. J. Bal te Wilhelminadorp. Tijdens deze verga dering werd aan de heer Ramondt het ere-voorzitterschap aangeboden en werd hem hulde gebracht voor al zijn activiteiten in het belang van deze ver eniging. Aan de heer Ramondt werden enkele filatelistische boekwerken en een waardebon aangeboden, waarna hem na mens het hoofdbestuur van de I. V. „Philatelica" de zilveren medaille van verdienste werd' uitgereikt. Uit de jaarverslagen van secretaris, leider rondzendverkeer en penningmees ter bleek, dat 1961 een goed jaar was geweest. De avond werd besloten met een verloting en een veiling van post zegels. De gemeenteraad van Westkapelle komt vrijdagavond in een vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. een voorstel tot onteigening van een stuk grond ten behoeve van de volkshuisves ting, het verstrekken van kredieten voor plaatsing van een tweetal lichtmasten en viering van het Koninginnefeest. De jaarlijkse vrouwenwereldgebeds dag wordt op 9 mrt. a.s. in Hoek gehou den in de Ned. Herv. Kerk. Het orga niserend comité hoopt op grotere be langstelling dan voorgaande jaren. Donderdagavond 1 maart zal in het gemeentelijk verenigingsgebouw te 's-Heer Arendskerke een voorlichtings avond belegd worden in het kader van de Bescherming Bevolking. Bij biljartwedstrijden tussen de clubs Cambrinus uit Middelburg en V.B.C. uit Vrouwenpolder behaalde V.B.C. de eerste prijs met 34 punten en werd Cambrinus tweede met 22 punten. De N.C.V.B., Zoutelande kwam in „Middendorp" in jaarvergadering bij een onder leiding van de presidente, me vrouw P. de Kok-Verhage. Een tableau werd opgevoerd, getiteld „Episoden uit het leven van een christenvrouw". 0 De N.C.V.B. St. Maartensdijk hield de maandelijkse vergadering onder lei ding van de presidente, mevrouw Lind- hout v.d. Werf. De heer Weijler sprak op deze avond over „Leven en leer van Maarten Luther". De N.C.V.B. Heinkenszand heeft de jaarvergadering gehouden onder leiding van mevrouw Amesz. In haar plaats werd gekozen mevrouw Heiner. De N.C.V.B. Westkapelle hield on der leiding van mevrouw Van Rooijen- van Sighem een vergadering. De heer Allewijn uit Goes sprak over het boek „Christus wordt weer gekruisigd". De afdeling Bruinisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond hield een vergade ring onder leiding van de presidente mevrouw Petter. De spreker voor deze avond de heer R. Visser uit Middelburg zette daarna op duidelijke wijze het werk van het Consultatiebureau voor Alcoholisme uiteen, waarvan ook in on ze provincie een afdeling gevestigd is. Ds. Chr. Smits, Chr. Geref. predi kant te 's Gravenhage en oud lid van de Eerste Kamer, hield te Bruinisse een tijdrede in de kerk der Gerefor meerde Gemeente. De spreker werd in geleid door de heer W. van Gilst, voor zitter van de afdeling Bruinisse van de S.G.P. Hij las Jona 3 en naar aanlei ding van dit hoofdstuk hield ds. Smits zijn predikatie. In het jeugdgebou'w van de Gere formeerde Kerk aan de Kerkdreef te Axel vergaderde de G.M.V. afdeling Axel onder leiding van de heer K. Rie- mens. Spreker was ds. J. Meilof uit IJsselmonde, over het onderwerp „Wat zegt de Schrift over arbeid?" Bij de dames zien wij het kampioen schap gaan naar Amsterdam, waar de dames van Niloc zeker zullen trachten de prestatie van hun heren in het vorig jaar te evenaren, waarbij wij nieuwe ling DWS eveneens hoge ogen zullen zien gooien. Met dit tornooi zal tevens een eind ge komen zijn aan het enkele jaren ge speelde systeem. Met ingang van het seizoen 1962/1963 zullen er overgangs klassen ingesteld worden, waarin de ploegen uitkomen die nu in het afge lopen seizoen de eerste en tweede plaats bezetten in hun resp. distrcten. Voor de laatste maal zal dus de Ener giehal vervuld zijn van de yells en aan- moedigingskreten van de talrijke sup porters die ongetwijfeld ook nu weer in grote getalen aanwezig zullen zijn. Wij mogen hopen dat dit een waardig afscheid mag zijn van het oude ver trouwde systeem. Uitslagen 4de klasse A: Slechts een wedstrijd werd gespeeld in de 4e klasse A. Spirit 3 won hier van Vikings. Laatstgenoemde moet nog oppassen om niet van de derde plaats te worden verdrongen. Spirit won met 64. St. Aloysius III Big Smash II Vikings Soirit III Wilno IV Sorry IV Big Smash IV Uitslagen 4de klasse b: St. Aloysius 4 is kampioen geworden. De laatste wedstrijd werd tevens hun eerste nederlaag, maar van invloed op de stand was het niet. W. van Zoelen 7 was het die van de kampioensploeg won, 46. Spirit 4 verloor daarentegen van het Grauwse team, 37. Waco won van W. van Zoelen 7. 73 en Sorry 3 was Big Smash de baas, 8—2. Nog een over winning van Waco was die tegen VSV 2, 9—1. St. Aloysius IV Waco Sorry m Big Smash III W. v. Z. VII Spirit IV V.S.V. II 12 10 1 1 8931 21 10 7 1 2 63—37 15 11 6 2 3 67—43 14 9 3 2 4 40—50 8 10 3 1 6 50—50 7 10 3 1 6 44—56 f 10 0 0 10 7—93 0 De heer L. C. A. van Helderen te Axel, assistent bij centrale veldpost- dienst Axel der douane, is met ingang van 1 maart 1962 overgeplaatst naar Rotterdam. O Naar aanleiding van het dodelijk on geluk van de Goese bromfietser J. van Rossum te 's Gravenpolder is ons ver zocht het volgende mee te delen: de chauffeur van de ziekenauto kreeg pas om elf uur bericht. Tien minuten na de melding was hij op de plaats van het ongeluk. De korfbalvereniging „Vios" in Krabbendüke hield in de zaal van de heer Verburg de jaarlijkse uitvoering voor leden en donateurs. De hoofdscho tel werd gevormd door de opvoering van het toneelstuk „Heer Diekema" door de vereniging Heer Hendrik te 's Heer Hendrikskinderen. Op 2 en 3 maart zal op de grote uitvoering van „Euterpe" in Heinkens zand voor het eerst optreden het jeugd orkest van Euterpe" bestaande uit ze ventien jongens en meisjes, allen uitge rust met blaasinstrumenten. Sinds sep tember krijgen de jongelui les van de muziekpedagoog Mannert uit Hulst. De oranjevereniging in Westkapelle zal op woensdag 28 februari a.s. onder voorzitterschap van burgemees ter Th. H. de Meester haar jaarverga dering houden in „Westkapelle Ver rijst". Het ligt in de bedoeling om het programma voor de feestelijkheden op Koninginnedag op te stellen. Ook zal een film vertoond worden over de dich tingen van het Veerse Gat en de Zand- kreek. •De vogelvereniging Zanglust uit Ar- nemuiden ziet terug op een geslaagde vogelshow! Zeventienhonderd belangstel lenden bezochten de show. De heer J. van Hoeve Lzn. te Axel is herbenoemd tot dijkgraaf vati de polder Noord bij Axel. De vereniging volksonderwijs van Cadzand heeft een geslaagde feestavond gegeven in café de Commerce. De to neelgroep van de Nederlandse Onder wijzersvereniging voerde een blijspel in drie bedrijven op, getiteld „Hier ge beurt nooit iets". De heer P. A. Ver meulen, bestuurslid van de vereniging sprak een propagandistisch woord. De N.C.V.B. Gapinge kwam bijeen onder leiding van mevrouw Paauwe-Lan- gebeeke. Mejuffrouw Hondius uit Grijps- kerke sprak over haar reis naar Israël. 0 De Ned. Hervormde gemeente van Kamperland heeft een gemeenteavond gehouden waar Wika Westerval uit He- denesse sprak over het onderwerp Kerk en Jeugd. Hij concludeerde dat de ge meente de jongeren meer bij het kerke- werk dient te betrekken. Uit de boeken van de kerkvoogdij bleek dat de op brengst van de collecten over het al gemeen goed was te noemen. Van onze korfbalmedewerker GOES. In de derde klasse a van het district Zuid Holland K.N.K.B. krijgt Tjoba 1 zaterdagmiddag het Haagse Phoenix op bezoek. Tjoba 1. staat sa men met deze ploeg op vier punten achter leider Danaiden. Beiden hebben twee wedstrijden minder gespeeld. De verliezer van deze match raakt los van de koplopers zodat beiden zich tot het uiterste zullen geven. Tjoba 1 heeft deze tegenstander nog niet ontmoet en het zal alles op alles moeten zetten om deze lastige thuiswedstrijd, die om half vier op het terrein aan de Rijksweg begint, tot een goed einde te brengen. Morskwartier op bezoek en dat bete kent dat de kopploeg het niet moeilijk zal krijgen. Velox zou uit tegen Aio de punten best kunnen gebruiken om wat verder uit de degradatiezone te gera ken. Bij het duel Spartaan—Schiedam is het degradatiespook rechtstreeks be trokken. Wij houden het op een kleine Schiedam-zege. DKC en Gymnasiasten volgen de kopgroep op enige afstand. Voor de verliezer van deze ontmoeting zijn de kansen wel voor goed verkeken. KRIS KRAS Tot dirigent van de Muziekvereni ging „Prinses Juliana te Baarland is benoemd de heer J. Lucasse te Goes, die in deze functie de heer Van Doesse- laar te Terneuzen opvolgt. GOES. Het mikrokorfbaltournooi van de Zeeuwse Korfbalbond is op een oor na gevild. Voor a.s. zaterdag is er nog een volledig programma terwijl vol gende week de restanten worden opge ruimd terwijl dan tevens de finales ge speeld zullen worden om het kampioen schap in de eerste klasse. In klasse 2a, de enigste poule waarin 5 ploegen waren ingedeeld, worden za terdag vier wedstrijden gespeeld, Tjoba 3 heeft na de gelukkige zege van vori ge week op Togo 3 nu alle kans op de titel te behalen. Het hoeft daardoor slechts gelijk te spelen tegen de Poel welke ploeg tot nu toe het niet verder heeft gebracht dan twee gelijke spelen. De ontmoeting de Poel—Olympia houdt winstkansen in voor het achttal uit Wil helminadorp. Wat speelsterkte betreft kan Togo 3 zegevieren over Blauw Wit 1 maar de Goesenaars hebben al on dervonden, dat in deze hal de bal raar kan rollen. Blauw Wit 1 daarentegen kan tegen Olympia winst behalen. In klasse 3b is de beslissing reeds ten gunste van Blauw Wit 3 gevallen. Dit achttal zal tegen Dos 55 zijn ongeslagen positie wel willen handhaven. Bij de junioren in afd. A is de eer ste plaats definitief voor Tjoba indien het Olyimpia er onder kan houden. Een gelijk spel betekent voor de Tjobanezen een gedeelde eerste plaats met Swift 1. Het volledige programma voor a.s. za terdag ziet er. in de volgorde waarin het wordt afgewerkt als volgt uit: 2a: de Poel—Olympia2a: Blauw wit wit 1Togo 3; 3b: Blauw wit 3Dos 55; pup. b Dos 55b—Togo; 2a: Blauw wit 1 —Olympia; adsp b: Dos 55aTjoba b; adsp d: Olympia—Zeelandia; adsp. C: VopoTogo; Blauw wit bVopo; pup. A: Dos 55aThoba; jun. a: Olympia Tjoba; 2a: de Poel—Tjoba 3. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Bij de Nederlands- Belgische onderhandelingen ter voorbe reiding van een overeenkomst over de Schelde-Rijnverbinding dienen ook de belangen van Noordbrabant, speciaal betreffende de ontworpen diepzeeha ven in het Kreekrakgebied aan de Wester-Schelde nauwkeurig te worden bekeken. Vele leden van de Eerste Ka mer dringen hierop aan in het voorlo pig verslag over de begroting van bui tenlandse zaken. Zij vragen tevens, of deze onderhandelingen binnenkort zul len zijn afgelopen. NED. HERV. KERK Benoemd tot vikaris te Katwijk aan Zee, wijkgem. N.O.: D. J. Couperus, kand. te Waddinxveen. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Rotterdam-C. (vac. F. Vroon)J. F. Colenbrander te Apel doorn en Th. Ferwerda te Noordwijk aan Zee. Aangenomen naar Doorn (gecombi neerd met arbeid van deputaten voor de evangelieverkondiging onder Israël): C. B. Bavinck te Watergraafsmeer. BeroepbaarsteUing: Kand. P. Bos nia, Hogeweg 4 boven, Amsterdam-O., is met ingang van 1 april beroepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN (vrijg.) Beroepen te Maastricht: M. Bakker, kand. te Haren (Gr.). CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Huizen (N.H.): K. G. van Smeden te Utrecht-N. GOES Aan het slot van de woens dagavond gehouden gemeenteraadsver gadering heeft wethouder J. S. Visscher meegedeeld, dat Ged. Staten 't raads besluit inzake de reorganisatie van de maatschappelijke en sociale zorg in Goes hebben goedgekeurd. Zoals bekend waren in Goes op dat terrein enkele instellingen werkzaam. Met. name heeft het huidige college van B. en W. ge streefd naar een reorganisatie dienaan gaande. De gemeenteraad heeft een voorstel voor deze reorganisatie aan vaard en thans hebben ook Ged. Staten hun goedkeuring gegeven aan het raadsbesluit. BERGEN OP ZOOM. Het wedstrijd programma juniorenvoetbal voor zater» dag luidt: Afdeling A. klasse 2: M.O.C. 7Tholense Boys 3; Steenbergen 4— Vosmeer 3. Afdeling B. klasse 2: Smerdiek 3— W.H.S. 3: Tholense Boys 4Vosmeer 4. Juniorenvoetbalprogramma MIDDELBURG. Het programma voor zaterdag luidt: Groep AI Arnemuiden A I—Vlissingen A I: Middelburg A I—Middelburg A II: Zeeland Sport A I—Zeelandia A I; Vlissingen A II— Walcheren A I; Groep An. Serooskerke A I— Middelburg A III; VCK A I—Middelburg A IV: Groep A III. HVV'24 A I—Axel A I: Corn Boys A I—Terneuzen A I: Hontenisse A I—Philippine A I: Groep A IV. Steen A I— HVV '24 A II: Vogelwaarde A I—HW '42 A III; Groep A V. Kloetinge A I—Borsele A I; Wolfaartsdijk A I—Zierikzee A I; Goes A I— Robur A I; Groep A VI. Rillandia A I—We- meldinge A I; Groep B I. Middelburg B II— Vlissingen B I: Walcheren B I—Middelburg B I: RCS B IZeeland Sport B I: Groep B II Middelburg B III—Domburg B I: Vlissingen B IV—Oostkapelle B I; Veere B I—Meeuwen B I: Vlissingen B III—Serooskerke B I: Groep B H. Middelburg B VI—Nieutvland B I: Zeelandia B II—RCS B II; Middelburg B VMiddelburg B VII; Vlissingen B V-Zee- land Sport B II; Vlissingen B VI—Vlissineen B VIII; Walcheren B II—Vlissingen B VII: Groep B IV. Lewed. Boys B I—Volharding 32 B I: Luctor B I—Nieuwdorp B I: Goes B I—Patrijzen B I; Groep B V. Robur B I— Wolfaartsdijk B I: Heinkenszand B I—Wisse kerke B I; SVD B I—Goes B II; Groep B VI. Wemeldinge B I—Kaoelle B I; Krabbendiike B IHansw. Boys B I: Kruiningen B T B I; Zwaluwen '61 B 8Bruse Boys B II: Zierikzee B I: Dreischor B I—Renesse B I: Burgh B IBrouwershaven B I; Groep B VIII. Nieuwerkerk B IZierikzee E IIIJ Burgh B II—Mevo B I: WIK B I—Zonnemaire B I: Zwaluwen '61 B IBruse Bovs B I; Groep B IX. Axel B I—Hoek B I: AZW B I— Corn Bovs B I; Ria W B I—HVV '24 B I: Sluiskil B ITerneuzen B I: Groep B X. Hontenisse B IHW'24 B II: Zaamslag B I— Graauw B I; Steen B I—Vogelwaarde B T: Groep B XI. AZW B II—Corn Bovs B II; Terneuzen B ITSluiskil B TI: Hoek B It Terneuzen B III: Groep XII. Axel B III— Koewacht B T: HVV'24 B IV—Steen B II: Groep B XIII. Aardenburg B I—Hoofdnlaat B I: IJzendiike B IGroede B I: Breskens B I—Aardenburg B II: Oostburg B IBier vliet B I: Retranchement B IOostburg B VEILINGBERICHT ST. MAARTENSDIJK, 22 febr. Uien 55- 70 45,60. id. 40-55 49,26, drielingen 49,50, pick- lers 54.90. stek 23.-, aanvoer 12,5 ton, aarft. bintjes 70-60 13,80, bonken 60 mm 70- opw. 14,80, drielingen 6,04, voer 3,75, aanvoer *5 ton. Beurs: tarwe 30-32, gerst 25-28, haver 24-25, kl. erwten 27-31, schokkers 26-30. bruine bo nen 40-45, blaauwmaanzaad 50-55.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4