Binnen vier jaar 340 nieuwe woningen klaar B. en \Y. Axel niet achter de motie-Oggel Thoolse dienstweigerende B.B. noodwachters beboet MAISONNETTES PRIMEUR VOOR Z.-VLAANDÈREN In 1963 Axel 750 jaar stad TUSSEN ACHTERGROND EN PERSPECTIEF Zonneschermen dienen geen weldadig doel Schip aan grond om zinken te voorkomen Zeeuwsch Dagblad Tandbederf Fluoridering Meer aspecten Hoofdsportgebouw Uitbreidingsplannen Axel voor vierduizend huizen Huurwoningen voor de middenstand Maisonnette Optimisme Vijftig jaar getrouwd Montecatini Ongerustheid over woningtoewijzing :.t RAAD OOSTBURG CONCLUDEERT: Pluimveehouderij krijgt vergoeding Domburg kocht een nieuwe brandweerauto POLITIERECHTER MIDDELBURG Verbetering van zwembad Axel kost een ton Tien maal tien"' in Westerschouwen Schoorsteenbrand in Wemeldinge Slapend en in kennelijke staat op de stoep Vrijdag 23 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 ProtesUmts-ChristelijU F verhouding tot andere kwalen, zoals kanker en tuberculose, is tand bederf een goedaardige ziekte. Toch mogen we de omvang daarvan niet onderschatten. Er zijn maar heel wei nig mensen die nog nooit onder dok tersbehandeling zijn geweest, omdat hun gebit gaaf en gezond was. Vooral bij jonge mensen is het tandbederf zo groot dat velen zich zorgen maken. Eén der oorzaken is wel de veran dering in onze voeding. Het suikerver- bruik is enorm toegenomen. Was dat in 1900 nog twaalf kg per persoon en per jaar, thans is dat veertig kg ge worden. Het veelvuldig gebruik van versnaperingen is funest voor het gebit. Ondanks deze wetenschap, wie weet het niet? gaan wij rustig door met het koekje en het snoepje. Wij hebben er kiespijn voor over; dagen lang. Wij zetten de tandarts aan het werk en blijven zelf van het werk. Elke dag in ons land 10 a 15.000 mensen. Nu reeds kost de tandheelkundige verzor ging van ons volk honderd miljoen per jaar Ieder die zich dit realiseert, zal er van overtuigd zijn dat hier iets aan moet worden gedaan. Want dat is mo gelijk "yjET een steeds grotere frequentie kunnen wij lezen over fluoride ring van drinkwater. Maar wat houdt dat in? De Provinciale Raad voor de Volks gezondheid houdt op 15 maart een voorlichtingsdag over deze materie. Wij juichen dit toe. Want de massa van de drinkwatergebruikers weet niet wat fluoor is en wat daarmee kan worden bereikt. Fluoor is een element, evenals zuur stof en natrium. Een binding van de elementen fluoor en natrium, geeft natriumfluoride, een soort zout, kort weg fluoride genoemd. Bijna al ons water bevat fluoride. Op de ene plaats echter veel meer dan op de andere. Reeds voor de oorlog hebben onder zoekers in Amerika geconstateerd dat de hoeveelheid fluoride in het drink water, de toestand van het gebit gunstig beïnvloedt. Veel is er daarna geëxperimenteerd, zowel in het bui tenland als in Nederland. Twee ge meenten, Culemborg en Tiel, dienden als proef. Eerst werd nauwkeurig on derzocht en vastgelegd de toestand waarin het gebit van de inwoners zich bevond voor de proef. Daarna werd aan het Tielse drinkwater fluoride toe gevoegd. Het resultaat was verrassend. In Tiel daalde het tandbederf bij de kinderen langzaam maar zeker. Hoe langer zij gefluorideerd drinkwater ge bruikten, hoe minder tandbederf. Het moet mogelijk zijn het tandbederf op deze wijze belangrijk terug te dringen. ■jVATUURLIJK is niet alles zo een voudig als in een paar regels wordt geschreven. Er moeten technische be zwaren worden overwonnen. Er moeten financiële maatregelen worden getrof fen en ook een principiële kant komt om de hoek kijken. Elke watergebruiker zal straks, in dien tot fluoridering wordt overgegaan, gefluorideerd water moeten gebrui ken. Er is practisch geen andere keus. Mag een waterleidingbedrijf, een ge meentelijke overheid, die opleggen? Wij menen dat hierover erg lang en diepgaand gediscussieerd kan worden. Maar het kan ook anders. Met name in Zeeland, waar land- en tuinbouw door een groot deel van de bevolking wordt beoefend, zien wij de resultaten van het wetenschappelijk ingrijpen in een natuurlijk proces. Door veredeling, door selectie, door het toedienen van eveneens chemische stoffen ook na trium! door het bestrijden van ziek ten, wordt de produktie opgevoerd, de kwaliteit verbeterd en het financi ële resultaat gunstig beïnvloed. Zouden wij dat, wat voor plant en dier alom wordt toepast, al niet veel eerder voor de méns hebben moeten doen? Ieder die hierover meer wil weten late zich voorlichten op de provinciale dag. Eveneens wordt voorgesteld de bouw van het hoofdsportgebouw met funde ring en tribune in het Zuidersportpark ondershands aan te besteden aan de firma gebrs. M. en A. de Bruyne voor een bedrag van 56.478. Voorts vermeldt de agenda de vast stelling van subsidies, schooluren en schoolgelden van diverse scholen en de regeling van de bezoldigingsverordening 1962. Eveneens komt er op voor de wij ziging van de gemeentebegroting en de begroting grondbedrijf over 1962. Bij de grote plannen die de gemeente Axel op stapel heeft staan voor de eerstkomende 15 a 20 jaar, behoort de bouw van ruim 4000 woningen. Dit om gelijke tred te kunnen houden met de te verwachten industrievestigingen in Zeeuws-Vlaanderen. Axel ligt als woon- gemeente zeer gunstig ten opzichte van het kanaal en doet alles om hiervan zo veel mogelijk te profiteren. Het grootste gedeelte van deze woningen is gepland in plan zuid, nl. rond de 3000, ongeveer 240 in plan west en 640 in plan noord-oost. Het stedebouwkundig advies bureau Schut te Middelburg heeft hiervoor een plan opgesteld, dat voorziet voor de eerste 15 jaar. Ruim de helft van plan noord-oost, nl. 340 woningen, is samengebracht in een ontwerp van de architect M. J.. Rouw, uit Zoetermeer, waarvan de exploitatie in handen zal zijn van het makelaarskantoor F. Rouw uit Temeuzen. Dit plan zal binnenkort aan de raad ter goedkeuring worden voorgelegd, waarna men zal trachten de nodige goedkeuringen van het rijk te verkrijgen. Tijdens een gistermiddag gehouden persconferentie, waarbij ook burgemees ter M. K. van Dijke aanwezig was, werd het plan toegelicht door de architect en de heer Rouw .uit Terneuzen. Het stre ven is vooral huurwoningen in de mid denstandssector te bouwen, omdat hier aan in Axel grote behoefte bestaat. Dit gedeelte van het uitbreidingsplan is i legen aan de kanaalweg naar Hulst. Het omvat 126 woningen de sociale sector 72 duurdere woningen, en 116 meer-ge- zinswoningen. Een primeur voor Zeeuws-Vlaande ren is de maisonnettebouw. Dit is een speciaal soort flatbouw, die tot nu toe nog slechts in het noorden en het wes ten van ons land werd toegepast. De bergruimten, garages etc., waarboven 2 woonlagen komen van elk 2 verdiepin gen. Elke woning bevat nl. een woon- verdieping en een slaapverdieping die vier slaapkamers heeft. Een uitkomst AXEL. De N.V. Sako te Sluiskil wil voor de uitbreiding van haar be drijf een oppervlakte industrieterrein (1440 m2) aan de Axelse Sassing kopen van de gemeente Axel. B. en W. stel len de raad voor tot verkoop over te gaan (zeven gulden per m2). Voorts stellen B. en W. de raad voor de naam van bet Burgerlijk Armbestuur te Axel te wijzigen in Gemeentelijke instelling voor sociale zaken te Axel en het regle ment dienovereenkomstig te verande ren. Ook krijgt de raad dinsdag 27 februa ri te beslissen over een groot aantal voorstellen over verkoop bouwgrond. Bekend is dat Axel in 1213 stads rechten verkreeg. In 1963 kan dus ge sproken worden van ..Axel 750 jaar stad". B. en W. willen dit belangrijke feit niet ongemerkt laten voorbij gaan. maar daaraan enige festivitei ten verbinden. Tezijnertijd zal het college hierop nader terugkomen. Het ligt in de bedoeling de feestelijkhe den te organiseren in juni 1963. B. en W. stellen nu de raad voor een be drag van 2100 gulden beschikbaar te stellen voor fonds nationale feestelijk heden en in elk der jaren 1961, 1962 en 1963 aan dit fonds duizend gulden toe te voegen uit de gewone midde len der gemeentebegroting. Voorgesteld wordt verder een kre diet van 3000 gulden te verlenen voor het doen instellen van een onderzoek naar de uitbreidingsmogelijkheden van het stadhuis door architect ir. W. M. van Dael te Breda. Onze lezers ontvangen vandaag een bijzondere bijlage bij de krant, namelijk een blad. dat is gewijd aan de ontwikkeling van onze provincie. Verleden jaar hebben wy een soort gelijk nummer uitgegeven. Hiervoor bleek toen niet alleen in Zeeland, maar or»k van buiten ons gewest een zeer grote belangstelling te be staan. In het nummer dat tlians verschijnt, hebben wy vooral de infrastructuur de leefbaarheid geaccentueerd. Zeeland, eertjjds een agrarische provincie, bevindt zich in een belangrijke ontwikkelingsfase. De industrie zal in voortdurend toenemende mate een der bestaans- bronnen woiden. In deze ontwikke ling tussen achtergrond en perspec tief zoeken wij, zoals ir. Geuze zeer terecht schrijft, naar nieuwe even- wichten. Bij het samenstellen van deze byzondcrc bylage hebben een groot aantal personen medewerking ver leend, waarvoor wij zeer dankbaar zjjn- Abonné's van Zeeuwsch Dagblad ontvangen dit speciale nummer gra tis. Wij hebben het bovendien doen toekomen aan een groot aantal offi ciële instanties in den lande en aan de directies van talryke industrieën. Een beperkt aantal exemplaren is voorts nog beschikbaar. Zolang de voorraad strekt zijn deze bladen uitsluitend aan ons kantoor te Mid- delburg verkrijgbaar tegen betaling van 75 cent per stuk. dus voor grote gezinnen. In totaal be vat elke woning 5 slaapkamers. Door het toepassen van het systeem van om en om een woon en een slaap verdieping, hebben de gezinnen onder ling zo min mogelijk last van elkaar. Er is een apart trappenhuis voor elk gebouw, terwijl langs elke woonlaag een galerij loopt. De flats zullen het uitbrei dingsplan begrenzen. Ze vormen a.h.w. een toegangspoort aan de weg naar Hulst. Men zal het eerst met de bouw biervan beginnen. De binnenste rij wo- ningen zal worden gevormd door die in de sociale sector, begrensd door de mid denstandswoningen en aan de zuidzijde een bungalowparkje en aan de nw zijde de duurdere huizen. Hiertussen komt veel groen en speelruimten voor de kin deren. In de onmiddellijke omgeving wordt een winkelcentrum geprojekteerd, ter wijl in de toekomst eveneens veel ruim te is bestemd voor openbare gebouwen. R. Hagoort in Goes Christelijke vakbeweging heeft wereldtaak GOES. De taak van de Christelijke vakbeweging is niet enkel meer een taak in het belang van de arbeiders in Nederland maar een taak in het belang van alle arbeiders waar ook ter wereld. Dit was in het kort de inhoud van een toespraak, die de heer R. Hagoort uit Utrecht, hoofdredacteur van de ..Gids", het weekblad van de C.N.V., richtte tot de jaarvergadering van de Christelijke besturenbond Goes en omstreken. die donderdagavond in de Prins van Oranje te Goes werd gehouden. De heer Hagoort begon zijn met grote belangstelling gevolgde rede met een schets te geven van de manier hoe een arbeider vroeger leefde en het ontstaan van het C.N.V. De taak van de Chris telijke vakbeweging js. in de huidige wereld, die steeds sneller gaat en waar in grenzen wegvallen door de verbon denheid die op allerlei terrein ontstaat, sterk veranderd en veel zwaarder ge worden. Wij zijn, aldus spreker, mede verantwoordelijk geworden voor de in armoede levende mens, die zich slechts op enkele uren vliegen van ons van daan bevindt. We kunnen ons afvragen, zo vervolgde hij, of deze taak niet te zwaar is voor ons maar God heeft ons hierop in de bijbel reeds het antwoord gegeven. Als hij zegt, dat wij uit moe ten gaan om heel de wereld te bebou wen. De opdracht van onze Heiland, zo besloot de heer Hagoort. is om midden in de wereld te staan". De jaarvergadering stond onder lei ding van de waarnemend voorzitter de heer A. Joosse. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Rinders uit Kloetinge, bleek dat het ledenaantal van de bij de besturenbond aangesloten on derafdelingen in het afgelopen jaar is gedaald van 1446 tot 1423. Het feestelijke gedeelte van deze jaar vergadering. welke morgen (vrijdag) zal worden herhaald voor de leden rond Goes en waarin dan het woord gevoerd zal worden door de districtsbestuurder van het C.N.V. in Zeeland, de heer H. Beenhakker uit Middelburg, bestond uit de opvoering van het toneelspel ..Het leven gaat door" van Martin van Spaan- donck en onder regie van de heer P. Blondel, op de planken gebracht door de plaatselijke toneelgroep van het C.N.V HOEK. De heer L. de Groote (71) en mevrouw J. de Groote-van Dixhoorn (69) herdachten donderdag de dag waar op zij vijftig jaar geleden in het hu welijk traden. Het was gisteren een drukte van belang in de Koudepolder- straat in Hoek. Velen kwamen het ju bilerende echtpaar gelukwensen. Enige tijd geleden lag de heer De Groote in het ziekenhuis. Op het ogenblik verke ren beide echtelieden in een goede ge zondheid. Het deel van het plan Noord-Oost dat men binnen vier jaar klaar hoopt te heb ben. De binnenste rij woningen wordt gebouwd in de zogenaamde sociale sec tor. Deze worden begrensd door bunga lows, flatgebouwen en duurdere wo ningen. Bij de duurdere woningen wordt in to taal een 25-tal garages gebouwd, zodat het geheel op de toekomst is afgestemd. De bouw zal voor een belangrijk deel in de premie- en vrije sektor worden gerealiseerd. Men doet een beroep op de minister om een jaarlijks extra bouwvolume te verkrijgen van 100 wo ningen voor de eerstkomende jaren. Burgemeester Van Dijke was in dit op zicht nogal optimistisch gestemd, te meer daar de bouwcapaciteit in Zeeuws- Vlaanderen aanwezig is. Men hoopt dit jaar nog te kunnen starten met de ver wezenlijking van dit plan, waarvoor men maximaal 4 a 5 jaar nodig hoopt te hebben. De huur van een maisonnette zal liggen tussen de 100 en 130 gulden p.m. Die van de garageboxen op 115 120 p.m. De prijzen van de premiewo ningen zullen ongeveer van 13.000 tot 36.000 gulden lopen, alles inbegrepen, terwijl de woningen in de vrije sektor van 20.000 tot 25.000 gulden zullen lopen. In verband met de kanaalwer ken zal-men in 1964 beginnen met het opspuiten, van het bouwterrein zuid, zodat dit na ongeveer 6 jaar voldoende ingeklonken zal zijn om te kunnen worden bebouwd. Een en ander staat in verband met de vestiging van het Monte Catini- bedrijf, waarvan men hoopt, dat dit eveneens gerealiseerd zal zijn. Dit bedrijf zal werk verschaffen aan een paar duizend mensen naar men verwacht. In Axel is men hieromtrent optimistisch genoeg gestemd. Op zondag 25 februari a.s. om 10 uur wordt iti de Grote Kerk te Goes een jeugddienst gehouden, waarin ds. W. Janssen zal spreken over het onder- tverp: ..Schepping". Gezamenlijke vergadering AR Vrouwenpolder, Veere, Serooskerke en Gapinge VEERE. In een goed gevuld vere nigingsgebouw vergaderden de leden van de gezamenlijke A.R.-kiesverenigin gen van Vrouwenpolder, Serooskerke, Gapinge en Veere onder leiding van de heer A. P. Kasse te Veere. De burge meester van 's-Gravendeel, mr. C. J. Verplancke, hield een indringend be toog over het onderwerp „Politiek en bezieling." Spreker was van mening dat alleen door zelf bezield te zijn door de idealen, die men als Christen zijnde heeft, er nog toekomst is. Aan de hand van diverse praktische voorbeelden toonde hij aan dat meer en meer de neiging bestaat zich van verantwoorde lijkheid te distantiëren. Op deze rede volgde een levendige discussie, waarbij woningbeleid, subsidiëring en de kwes tie Nieuw-Guinea ter sprake kwamen. De vereniging „De Christelijke school" te Lewedon> hield een jaarver gadering onder leiding van voorzitter K. de Smit. Het leerlingenaantal bedraagt nu 58. AXEL. In de raadsvergadering van Axel die op dinsdag 27 februari a.s. ge houden wordt komt een voorstel aan de orde over de woningtoewijzing. In de vergadering van 16 januari dienden de heren D. J. Oggel en L. Hamelink (bei den GPV) een motie in, maar op ver zoek van burgemeester en wethouders werd deze motie aangehouden. In de vergadering van dinsdag zal zij opnieuw in behandeling komen. B. en W. stellen voor de motie af te wijzen. In de motie-Oggel-Hamelink wordt ge steld dat Axel in de afgelopen jaren bij de toewijzing van woningwetwoningen is achtergesteld, doordat aan deze gemeen te minimale toewijzingen verstrekt wer den, in tegenstelling tot andere gemeen- OOSTBURG. Uitvoerig heeft de raad woensdagavond gesproken over een tiental bezwaren tegen aanslagen pnecario-rechten. Het bestuur van het ziekenhuis, dat een aanslag kreeg voor zonneschermen die boven gemeente grond hangen, voerde aan dat die scher men gebruikt worden voor een welda dig doel. De raad kon zich met deze zienswijze niet verenigen gezien de op kostprijs gebaseerde exploitatie-opzet van het ziekenhuis. Bovendien kan men ingevolge de definitieve omschrijving in de armenwet een ziekenhuis niet aan merken als een instelling van weldadig heid. (Waarmee overigens niet ontze nuwd is dat die zonneschermen welda dig zijn. Red.) Een soortgelijk geval deed zich voor met het Rijkskantorengebouw. De aan slag betrof hier tegels die in gemeen tegrond liggen. Aangevoerd wer d dat deze tegels niet gebruikt worden, (maar de raad was onvermurwbaar. Rechten betalen of anders worden die tegels weggehaald. Een verzoek om subsidie voor leer- DOMBURG. De gemeenteraad gaf gisteravond tijdens een vergadering haar akkoord aan de koop van een nieu we brandweerauto voor Domburg. ..Daarmee gaat een ai jarenlang gekoes terde wens in vervulling", aldus burge meester mr. W. J. E. Crommelin, die er op wees dat het oude materiaal nau welijks verantwoord was bij een moge lijke ernstige brand in de gemeente. Over de prestaties van de brandweer ploeg was hij best te spreken. De ploeg won onderleiding van commandant J. Mathijsse de provinciale sportwedstrij den van dit jaar. De nieuwe brandweerauto is van En gels fabrikaat en bezit een hogedruk- neveltank met een capaciteit van 1500 liter. Met de noodzakelijke uitbreiding van de brandweerkazerne komen de totaaikosten ongeveer op een bedrag van 50.000. De raad had geen bezwaar tegen een uitbreiding van het algemeen bestuur van de nog steeds gezond groeiende stich ting badplaatsbelangen Domburg. Tij dens de rondvraag hoorde het raadslid L. Dourleyn (Soc.) op zijn vraag naar een eventuele verkoop van de oude open bare lagere school dat de PTT geen in teresse had. De heer W. Bos (GB) ves tigde nog eens de aandgcht op de toe stand van de bestrating in Domburg, die hij „miserabel" noemde. MIDDELBURG. Twee gevallen van dienstweigeren door plichtnoodwachters B.B. op het eiland Tholen werden gis termiddag door de Middelburgse politie rechter behandeld. Als eerste overtre der stond de molenaar P.B.V. uit Oud- Vossemeer terecht, die zich niets aan trok van schriftelijke oproepingen om aan een cursus deel te nemen en ge woon, zonder opgaaf van reden, weg bleef. „k had geen tijd", deelde hij op vragen van de politierechter, mr. B. S. Sieperda, mee. ,,Het was september en dat is voor mij de drukste maand". Het kringhoofd van de B.B. op Tho len, als getuige verschenen, deelde inee dat de verdachte was bestraft omdat hij bij testafleggingen te weinig ijver had betoond en daarna, het hoofd in de wind geworpen, van de cursussen was weggebleven. Het ikringhoofd deelde mee dat V. kortgeleden een test met goed resultaat had afgelegd. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, deelde mee dat vele nood- wachters geen begrip hadden voor hun status en dat zij de gestelde plichten hadden na te komen. Hij wil de zich beperken tot een geldboete en eiste 50 of tien dagen. Het vonnis was 30.- of zes dagen. Ongeïnteresseerd De niet verschenen Tholenaar W .P. had aan een mondelinge oproep niet vol daan. Het kringhoofd vertelde dat de ongeïnteresseerde P. te weinig ijver had betoond, straf was opgelegd maar deze niet had willen ondergaan. Con form de eis kreeg hij 100 of twintig dagen. De Axelse koopman De B. had zich op 24 november en 1 december aan diefstal van een aantal veilingkisten schuldig gemaakt. Hij leverde de krat ten later in en liet het statiegeld van zijn rekening afschrijven. Conform de eis werd hij veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met twee jaar proeftijd en 100 of twintig dagen. D»e Vlissingse mevrouw W. -S. de P. stond terecht omdat zij zich op 22 de cember in haar woonplaats aan diefstal van een pakje roomboter in een zelfbe dieningswinkel had schuldig gemaakt. Onder de omslagdoek van haar Wal- chers kostuum had zij de boter verbor gen. Op een andere gelegenheid verdwe nen koekjes en vleeswaren onrechtma tig in haar paraplu. De reden voor de winkeldiefstallen was onbekend en „de neiging tot stelen overviel haar in de winkel", aldus de officier die twee we ken voorwaardelijk eiste met twee jaar proeftijd en 60 of twaalf dagen. Con form werd gevonnist. Voor een waarde van 10 had de Ter- neuzense chauffeur J. J. in de garage, waar hij werkzaam was, aan auto-onder delen meegnomen. Volgens $e ver dachte was het waardeloos materiaal dat niet meer werd gebruikt. Conform de eis kreeg hij 30 of zes dagen. Onverlicht De landarbeider W. de W. uit Sint Laurens reeds op 15 november in Grijpskerke 's avonds met een onver lichte zaaimachine. Een motorrijder reed er in volle vaart bovenop en liep zwaar lichamelijk letsel op: o.m. een hersenschudding en een kaakfractuur. De officier, mr. A. W. Rosingh, wees erop dat nog steeds vele ernstige onge lukken werden veroorzaakt door onver lichte landbouwmachines op de openba re weg. Conform de eis luidde de boete 100 of twintig dagen. Zwaar lichamelijk letsel liep ook een bromfietser op 31 oktober in Vlissingen op, toen de Middelburgse kantoorbedien- de-chaufleur A.L. op onvoorzichtige wij ze, na de brommer te hebben ingehaald, rechtsaf een uitrit opreed. Een botsing volgde en de bromfietser liep een elle boogfractuur en ribkneuzingen op. Con form de eis werd 75 of vijftien dagen opgelegd. Onder invloed reed de landbouwer H.A.C. uit Groede op 2 januari na lang durig cafébezoek met zijn auto in de sloot. Vanwege de recidive eiste de of ficier drie weken onvoorwaardelijk en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid, Het vonnis was drie weken voor waardelijk met drie jaar proeftijd 250 of vijftig dagen en een jaar ontzegging. Bij verstek kreeg de Zierikzeeënaar M.K. 30- of zes dagen en civiele vor dering van 25,60 te betalen. Na een feestavond had hij in het holst van de nacht een kelner mishandeld, door het portier van diens bestelauto open te rukken en hem in het gezicht te trappen. lingen uit de gemeente die een priester, opleiding volgen werd gehonoreerd, wel iswaar na enige tegenstand. De begroting 1961 werd gewijzigd. Dit betekende dat aan het pluimvee- houdersbedrijf Van Damme te Oost burg, dat getroffen was door de pseu- do-vogelpest, een vergoeding uitge keerd kan worden overeenkomstig de door de veeartsenijkundige dienst vastgestelde richtlijnen. Enige discussie ontlokte ook een be zwaarschrift van de afdeling Oostburg van de Z.L.M. Dit geschrift keerde zich tegen de verhoging van straatbelasting, vooral voor die boerderijen die niet aan een gemeenteweg liggen. Na voor en tegen te hebben afgewo gen meende raad de belasting echter onverkort te moeten handhaven. De heer E. Dekker merkte nog op dat hij zich wel kon verenigen met het Z.L.M. stan- punt, doch dat de raad de richtlijnen van de minister van Binnenlandse Za ken had gevolgd. Bovendien zal de ver hoogde opbrengst gebruikt worden voor de afschrijving van het zwembad. Nieuwe V.V.V. Een voorstel van B. en W. om 185 gul den beschikbaar te stellen voor een ge meenschappelijk door de samenwerken de V.V.V.'s uit te geven folder werd evenmin met onverdeeld enthousiasme begroet. Aangevoerd werd dat de ge meente hier niet voor behoeft op te draaien gezien het feit dat Oostburg niet eens een eigen V.V.V. heeft. De burgemeester zette uiteen dat het hier een gemeenschappelijke aangele genheid betrof waaraan Oostburg zich bezwaarlijk kan onttrekken. Bovendien zal in Oostburg binnen enkele maanden opnieuw een V.V.V. worden opgericht, aldus de voorzitter. De Rotterdamse Beiaard Commis sie, die in 1961 een wedstrijd uitschreef voor beiaardcomposities, bekroonde de inzending „Passacaglia, aria en fuga", gecomponeerd door Adriaan Kousema ker te Goes, met een derde prijs. AXEL. B. en W. van Axel stellen de raad voor te besluiten tot verbete ring van het zwemwater in de Axelse bad- en zweminrichting, mits in de kos ten daarvan vijftig pet. subsidie wordt verkregen en in principe over te gaan tot aankoop van de benodigde opper vlakte grond en water van de polder „Beoosten- en Bewesten-BIij". Het in de gemeente gelegen zwem bad voorziet thans ongetwijfeld in een grote behoefte. Dit blijkt onder meer uit het aantal afgegeven abonnementen en dagkaarten, dat over 1961 in totaal 10.836 bedroeg. Alleen al het aantal abonnementen en gezinsledenkaarten omvatte 1.433 zwemgerechtigden, die uiteraard meerdere keren van de zwem inrichting gebruik maakten. In deze aantallen zijn nog niet begrepen de 742 leerlingen van verschillende scholen uit Axel en omgeving. !De verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur voor het zwembad drukt nog zwaarder omdat bekend is dat het water in het zwembad uit een oogpunt van hygiëne en volksgezond heid niet steeds aan redelijk te stellen eisen voldoet. Regelmatig wordt dit wa ter door waterleidings-laboratorium Zuid te Breda onderzocht. De uitge brachte rapporten gaven B. en W. aan leiding om. vooral tijdens bet lozen van het rootwater in de kreek het bad eenmaal te sluiten. B. en W. heb ben nu het ingenieursbureau K. Drok een plan doen opstellen tot omlegging van de rijkswaterleiding waardoor het afgevoerde water niet meer in het zwembadwater terecht kan komen. Dit plan is -uitvoerig met Rijkswaterstaat en andere belanghebbenden besproken. Het gevoerde overleg heeft er toe geleid dat de bezwaren welke aan het huidige zwembad kleven ondervangen kunnen worden indien: a. de rijkswa terleiding zo wordt omgelegd dat deze niet meer uitmondt jn het zwembad maar wordt doorgetrokken tot bij de duiker onder de Kinderdijk, b. om het zwembad een dam onder water aange legd wordt, de modder uit het bad ver wijderd wordt en er een zuiver zand- bed komt. De kosten van uitvoering van het plan worden geraamd op 100.000 gulden, waarbij nog komen de aankoopkosten van 4630 m2 grond en 4620 m2 water. B. en W. stellen de raad nog voor het openbaar aanbesteden van de aula op de algemene begraafplaats en het doen uitvoeren van de daarbij beho ren de werken, waarvoor een krediet van maximaal 73.000 gulden verleend moet worden. ten met een lager inwonertal. De reden kan volgens de opstellers van de motie niet liggen in interne omstandigheden, omdat: a. het woon- en leefklimaat van Axel zeer gunstig genoemd mag worden, b. het gemeentebestuur de recreatie- ontwikkeling bevordert. Het ongeveer stabiel blijven van het inwonertal is voor een deel gelegen in de achterstelling bij de woningtoewijzing. Gelet op de toe stand van de werkgelegenheid in de streek, is het alleszins verantwoord om in Zeeuws-Vlaanderen en in het bijzon der in het centraal gelegen Axel meer woningen te bouwen. In de motie wordt de raad gevraagd uit te spreken dat hij in deze gang van zaken niet blijvend kan berusten daar dit in strijd is met het gemeentebelang. Vervolgens bij Gedep. Staten aan te dringen om aan de achterstelling een eind te maken. Eventueel zou contact opgenomen kunnen worden met het de partement van volkshuisvesting. B. en W. zeggen in hun toelichting dat in het algemeen niet kan worden gesteld dat aan Axel minder woningen toegewe zen zijn dan aan kleinere gemeenten. Beoordeling van de redenen waarom in cidenteel aan enkele gemeenten met een lager inwonertal meer woningen toege wezen werden behoort niet tot de com petentie van de gemeenteraad. B. en W. wijzen erop dat G.S. alles doen om voor Zeeland een zo groot mogelijk bouwvo lume te krijgen. Overigens delen zij de raad mee dat zij zich in verband met de bij hen ingekomen aanvragen om bouwgrond door beleggingsmaat schappijen ten behoeve van de bouw van 639 woningen tot G.S. hebben ge wend met het verzoek te trachten van de minister een extra toewijzing te ver krijgen. Het komt B. en W. niet raad zaam voor deze pogingen met een mo tie van de raad te doorkruisen. 11 WESTERSCHOUWEN Door enige jongelui, die iets wilden doen in het ka der van de anti-hongeractie van de Ne derlandse jeugd, de bekende tien maal tien-actie, is het initiatief genomen tot het houden van een bazar, waarvan de baten geheel ten goede zullen komen aan genoemd doel. Zodoende zullen een twaalftal jonge lui aanstaande zaterdag als standhou ders optreden in de „Koebel" te Burgh. Zij hopen natuurlijk, dat het gebouw te klein zal zijn en dat de opbrengst be vredigend genoemd zal kunnen worden. De bazar zal geopend zijn van drie tot vijf uur 's middags en van zeven half elf 's avonds. tot WEMELDINGE, Bij de familie Vuyk in de Oranjeboomstraat brak gis termorgen een schoorsteenbrandje uit. De brandweer was spoedig ter plaatse en kon erger voorkomen. De schoorsteen is, omdat deze gevaar opleverde, ge sloopt. OOSTBURG. De 73-jarige F. A. S. uit Eede, die op zijn oude dag aan de drank is geraakt, werd vorig jaar op 11 november in kennelijke staat op het voetpad van de Brievensweg te Aarden burg aangetroffen waar hij zijn roes (in de kou) lag uit te slapen. De politie die de oude baas op de heen trachtte te helpen was daar zelfs niet in ge slaagd. „Het was maar van drie borrel tjes", zo verweerde S. zich gisteren voor de kantonrechter, maar deze te genwerpingen legden geen gewicht in de gerechtelijke schaal. Het was boven dien reeds de tweede keer. De uitspraak was conform de eis: 40 gulden of 8 da gen, met de aantekenfng dat het met die borreltjes nit moet zijn daar Veen- huizen altijd als een stok achter de deur blijft staan. Zestig gulden boete kreeg de heer H. A. M. de S. uit Aardenburg die met paard en wagen zonder de voorgeschre ven verlichting had gereden. Een soort gelijk lot onderging de landbouwers- knecht A. v. L., woonachtig te Malde- ghem (B.) die met een trekker waarvan het linker achterlicht niet functioneerde had gereden. Hij kreeg 40 gulden. De 56 jarige chef inkoper A.R.F.K., uit Sas van Gent had met een auto gereden waarvan het dimlicht verblindend was afgesteld. Hij verklaarde dat het licht pas was gerepareerd maar verkeerd af gesteld door de monteurs. De kanton rechter was gevoelig voor dit argument en verlaagde de geëiste 25 gulden tot een boete van 15 gulden. De 41-jarige mejuffrouw E. de P. uit Schoondijke meende dat de welle vendheid van de politie enigszins te wensen over liet. Ze had met een auto gereden waarvan het linkerkoplicht niet in orde was. Maar ze had in de krant gelezen dat een Zaamslagse po- litie-agent in een soortgelijk geval wel willend als monteur was opgetreden. Mr. Lebret raadde haar aan om lid te worden van de wegenwacht als ze tenminste op dergelijke hulp langs de weg gesteld bleef. De uitspraak luidde tien gulden of twee dagen. De grondwerker J. F. C. uit Aarden burg had tenslotte met een motorfiets gereden waarvan bij onderzoek bleek dat de voorrein totaal verroest was „Die gebruik ik toch nooit'', was het commentaar van de heer C. Niettemin kreeg hij een boete van 15 dagen. HANSWEERT. In de monding van de buitenhaven van Hansweert deed zich woensdagavond een ernstige aanva- rmg voor als gevolg waarvan een der schepen aan de grond gezet moest wor- üen om zinken te voorkomen. Belgische motor schip Adma (870 ton), die de haven zou verlaten, zag op de Westerschelde enke le schepen die voor de ingang opdraai den om "binnen te komen. Hij trok de conclusie dat de „tegenliggers" zouden wachten tot hij huiten was. Toen de Adma in de monding van de haven was maakte het Nederlandse motortankschip Bituma 1 een manoeuvre waardoor het met bakboordzij midscheeps voor de Adma kwam te liggen. De aanvaring die volgde, had desas treuze gevolgen. De Adma drukte de scheepshuid van de Bituma 1 over vele meters naar binnen, terwijl het anker van de Adma een .gat van een vierkan te meter in de huidbeplating sloeg, juist beneden de waterlijn. De Bituma 1 maakte snel water en dreigde binnen de kortst mogelijke tijd te zinken. Om dit te voorkomen werd het vaartuig tussen de midden- en de oostsluis aan de grond gezet. Het ber- gmgsvaartuig Inktvis verleende assis tentie. In de loop van de donderdag werd door de bemanning van de Inktvis en door personeel van de scheepswerf Hansweert een plaat over het gat ge- De Bituma 1 was leeg op weg van Antwerpen naar Rotterdam, maar zal die reis voorlopig wel moeten uitstellen. De Adma daarentegen, die schade en lekkage aan de voorsteven opliep, kon na het treffen van enige voorzieningen de reis naar België voortzetten. C.a.o. havenbedrijven ST. PHILIPSLAND. In hotel de Druiventros hield de afdeling St. Phi- lipsland van de C.B.C. haar jaarverga dering onder leiding van de heer M. Ver wijs. Van het hoofdbestuur waren aan wezig de heren Braspenning en Daane. De laatste besprak de nieuwe C.A O van de havenbedrijven. Uit het verslag le\ dae se4cl;?ta?is Week dat de afdeling 66 leden telt. Het verslag van de pen ningmeester liet een batig saldo zien. Bij de bestuursverkiezing werd de heer M. Geluk herkozen en in de va cature J. Voshol werd gekozen de heer J. v. d. Reest.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3