ANTILOOP IS LEKKER NIET BIJ HET ZWAARD LOU LEEFT - MAAR WAAR? iiiiiiiiiiiiiifiiiiiwiiniiiiiiiiiiiiii 1 KAPPIE EN DE TI-PISCHE BOOT 1 P. W. RUSSEL'S Dr. Ostenzo'ti Nederlanderdie ver van huis aan het onderzoeken is, en niet om er snel rijk van te worden 30 t/m. 33 m IIIIIIIIIIlNIIIIllNllilllllllllllllll ii door gj Hl S.S.K. in Zeeland: 9.74 per ziel Vrijdag 23 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 1~\EN HAAG. Wanneer in de ochtend de eerste geluiden van ■L' vroege dieren in de bossen van Noord-Rhodesië te horen zijn, zit de Nederlandse dr. John Osten in Loesaka achter zijn radio zender en zoekt contact met ruim twintig geologen, die in „zijn" gebied ter grootte van Italië aan het werk zijn. „Ze zitten tot op een afstand van twaalfhonderd kilometer en dat radio contact is voor ons het begin van elke dag; gegevens worden uit gewisseld, wensen worden van twee zijden kenbaar gemaakt en pas daarna kan het werk beginnen", vertelde me gisterochtend dr. Osten, die voor vier dagen in Nederland is. Een. Nederlander aan het hoofd van vierentwintig geologen, werkend voor een Brits-Amerikaanse maatschappij in het Engelse protectoraat Noord- Rhodesië, dat is dr. John Osten, die gisteren in Den Haag wa>s. jQEN HAAG Het was weer zover gisteren: opnieuw heeft u vier landgenoten die niet kunnen kijken via haspels, een geluidsband, een motortje en een stel knoppen uit hun isolement gehaald. TJ kunt het ook anders zeggen: voor de zoveelste keer gaf u aan drie vrouwen en een man een bandrecorder. En misschien mag ik u in telegramstijl vertellen waar uw praatmachines heengingen. NUMMER 30 is op dit moment te vinden in het huis van mevrouw M. W. van der AartKortelkaas in Hille- gom. Ze is 53 jaar, heeft altijd slecht gezien en is sinds vorig jaar mei geheel blind. NUMMER 3t was voor Raden Pan- geran Rivai, ook 53 jaar, geboren in Bakanlan op West Madoera en sinds 1950 in Nederland. Hij is een prins en was het aanschijn van de wereld de laatste twintig jaar niet veranderd dan zouden de mensen op Madoera nu wanneer ze hem zagen naderen op de knieën in het stof langs de weg gezakt zijn. Een man van hoge adel, tientallen jaren officier. „In een Jappenkamp verloor ik vrouw en kindéren, mij heb ben ze nooit gekregen", vertelde hij me. En ook dit: „Ik zie niet; ik had een begeleider die me bestolen heeft. Nu doe ik alles alleen, met mijn wit-rode stok en ik doe maar of ik op nachte lijke patrouille ben", aldus de Raden Parageran, d'ie in Den Haag woont. NUMMER 32 staat nu in Alphen aan den Rijn bij mevrouw A. M. Geuchies Ookhorst (73 jaar), die zes jaar niet meer ziet. Haar zoon was naar de Blindenbibliotheek in Den Haaig geko men om het praatmachien voor zijn moeder in ontvangst te nemen. „Mijn moeder verheugt zich geweldig", zei hij; „men heeft haar heel erg blij ge maakt". NUMMER 33 ten slotte ging naar de Haagse mejuffrouw A. M. de Loose, die door haar buurvrouw werd bege leid. Is juffrouw Looze al lang blind, vroeg ik. „Ik heb haar nooit anders gezien en ik ken haar al tientallen jaren", was het antwoord. TVTEG WAREN ZE weer, die vier praatmachines, die door u zijn betaald. O ja, gisterochtend ineens 25 gulden van de Bridgeclub Jamijari in Rotterdam. Nog twee keer een band recorder dus en de 35 zijn vol. Intus sen weet u alweer waar uw rijksdaal ders en uw honderdjes bleven. tenlandse zaken en Defensie wèl ver antwoording schuldig aan Engeland, de andere „afdelingen" niet. Niet om ver der op in te gaan, dacht ik, misschien wel even de moeite waard ooi de si tuatie te schetsen. „De taal? Thuis praten we Neder lands en de oudste twee kinderen spre ken dat ook prima", vertelde dr. Osten. „De jongste niet, die spreekt beter Engels. Op de scholen wordt les gegeven door onderwijzers (en heel veel door onderwijzeressen) die meest al uit Engeland en anders uit Zuid- Afrik» komen. Er wordt op de scholen heel veel aan sport gedaan en dan meestal in de vorm van competities. Alleen is hij hier, de in Den Helder geboren geoloog, die nu bij zijn ouders in Den Haag logeert. Zijn vrouw, drie dochters en zoon van negen maanden zijn nog in Rhodesië. „Ik moest voor technische gegevens in Lissabon zijn", vertelde de heer Osten. „Van die ge legenheid heb ik gebruik gemaakt even door te vliegen en de familie hier op te zoeken." Met koper Geoloog in Noord-Rhodesië, sinds bijna zes jaar. Een van de vele Neder landers die zich ergens ver weg van het geboortehuis op exploratie stortten. Wat betekent dat, geoloog zijn in Loe saka? „U weet dat in Congo, in Katanga, koper in de grond zit. Wel, die gordel van koper zet zich voort in Noord- Rhodesië, dat dus een Engels protecto raat is. We zijn met vierentwintig geo logen en met die rijkdom aan koper in de bodem bemoeien we ons. Wie dat zijn, die geologen? Zuidafrikanen, veel Engelsen, Canadezen, Ieren en tot voor kort was ik de enige Nederlander. Nu is er een Nederlandse mijningenieur bijgekomen", aldus dr. Osten. Of hij ook in korte broek, met dragers, schoppen, ladingen dynamiet en draagbare zenders het oerwoud introk, vroeg ik aan de heer Osten, „Jaren héb ik het gedaan", was zijn antwoord, „nu organiseer ik de activi teiten van anderen. U weet wellicht, dat het bij ons in Noord-Rhodesië acht maanden per jaar niet regent. Dat zijn de maanden dat we op volle toeren draaien en steeds met vierentwintig ploegen in het veld zijn: een veld ove rigens van 120.000 vierkante mijl. Ja, klopt, ik sta nu dus aan het hoofd van die geologen. Links en rechts zitten ze verspreid; soms slapen ze tijdens hun onderzoekingstochten in de open lucht, een andere keer wordt van modder een hut gebouwd of een centraal kamp opgezet, als men ergens langer blijft. De helft van de tijd houd ik me nu bezig met de interpretatie van de gegevens die ik van de geologen krijg (en breng ze in kaart), de andere helft trek ik zelf ook het veld in." Vier kinderen Veel van zijn tochten maakt dr. Osten met een Landrover en ik heb kleurenfoto's gezien van zo'n tocht: met primitieve pontjes wordt de wagen over een rivier gezet en hobbelend en stotend gaat het aan de overkant weer verder. En mevrouw Osten? En de kinde ren van dr. Osten? „Ik heb vier kinde ren; de oudste is tien jaar, een meisje; de volgende twee zijn ook meisjes. Alle drie gaan ze op school. Onze zoon is natuurlijk met zijn negen maanden nog thuis." Thuis, dat is Loesaka. „Wat de blan ken betreft iets als Zoetermeer", lachte dr. Osten. „Ik bedoel: er zijn er 12.000. Maar de stad is veel groter, want er wonen ook 60.000 negers." „Die scholen? Neen, zwart en wit zitten niet door elkaar. Kijk, dat zit zo: de scholen voor de negerkinderen zijn in handen van de territoriale en die voor de blanke kinderen zijn in handen van de federale regering. Er zijn in Loesaka bijvoorbeeld uitsteken de vakscholen, een combinatie van ambachtsschool en LTS, maar die zijn niet voor blanke leerlingen." Voor wie niet elke dag iets met Rhodesië te maken heeft, lijkt het alle maal wat ingewikkeld als hij verneemt^ dat Noord-Rhodesië en Zuid-Rhodesië alle twee Britse protectoraten zijn, maar dat Zuid-Rhodesië er ook tege lijk nog Britse kolonie bij is. En in Noord-Rhodesië zijn bijvoorbeeld Bui- Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De politie in Muiden heeft voldoende zekerheid dat Lou Voorthuizen, alias Lou de Palingboer, in leven is. Daarmee is aan haar belangstelling voor hem en zijn volgelingen een einde ge komen Waar de heer Voorthuizen zich bevindt, is niet bekend. Volgens bewoners van de buurt rondom het politiebureau Pieter Aertsz- straat in Amsterdam zou hij in de Lutmastraat bij de administratrice van zijn „gemeente" wonen. De politie zelf geeft een ander adres op, m de Van Ostadestraat. De bewoners van dat huis bezwoe ren ons gisteravond evenwel bij hoog en bij laag dat Lou niet bij hen woont. Volgens hen zou hij in Bel gië zitten en zou hij daar een ver klaring voorbereiden. De politie in Amsterdam kan zich omtrent de verblijfplaats van de heer Voorthuizen geen zeker heid verschaffen, omdat er geen verzoek tot opsporing en aanhou ding is uitgegaan. Er doen ver halen de ronde als zou Lou door de justitie worden gezocht van wege een echtscheidingszaak. De vrouw van een vroegere vol geling zou overspel met de sekte leider hebben gepleegd. Lou zou bij het proces als getuige moeten optreden. Zijn volgelingen ontkennen dat zijn verdwijning met deze zaak in verband staat. Zij geven als ver klaring dat hij bezig is zijn bood schap elders te verbreiden. Klachten Bij de politie komen op het ogenblik allerlei mededelingen bin nen, die een merkwaardig licht werpen op de wijze waarop Lou zich met zijn gelovigen verstaat. Er zijn klachten uit Amsterdam en Muiden, die spreken van eroti sche feesten, waarbij de sektelei der de hoofdrol speelt temidden van zijn vrouwelijke volgelingen, die hij zijn engelen noemt. De mannelijke gelovigen (de zonen) schijnen geheel naar het tweede plan te zijn gedrongen. Waarnemers op openbare bijeen komsten van de „gemeente" kun nen vertellen over het veelvuldig uitwisselen van kussen, waarmee de godsdienstoefening gepaard gaat, en over de vlagen van hysterie bij de deelnemers. Paardrijden en zwemmen zijn aan de orde van de dag." „Afrika is een van de interessantste gebieden", vindt dir. Osten, „en mijn aanwezigheid daar geldt uitsluitend de mogelijkheid van toegepaste geologie; ik zit er niet om geld te verdienen." In Katanga (vla'k bij Elisabethstad) is de heer Osten ook geweest, vlak voor de Ier O'Brien het sein tot de aanval gaf tegen de gendarmerie van Tsjombe. „Ik bezocht er mensen van de Union Minière; hun manier van werken en hun kaarten zijn beter dan die van de Etigelsen in Noord-Rhode sië, maar wij gebruiken weer moder nere methoden", was zijn oordeel. Nog even ging ons gesprek terug naar de huiselijke omstandigheden. „Omdat wij dochters hebben (die ove rigens per fiets naar school gaan) is het gebruikelijk, dat je vrouwelijk per soneel neemt", hoorde ik. „We hebben een meisje dat bijzonder intelligent is. Mijn vrouw kookt, maar het meisje helpt verder met wassen en, enfin, wat er al in een huishouden te doen is." En het eten, meneer Osten? ,,'s Ochtends hebben we een min of meer Nederlands ontbijt; wij (en dat is de Engelse invloed) gebakken eieren, de kinderen pap. 's Middags een soort koffietafel met kaas en wat er bij hoort en 's avonds om zeven uur eten we warm. Veel rijst, maar dat ben ik gewend, want ik groeide op op Java. Soms ook maïs met boter en wat zont en in verhouding tot Neder land veel meer vlees. Ook wild. Anti loop is bijvoorbeeld erg lekker." Er zitten ook een paar Nederlandse boeren in Noord-Rhodesië; meestal beginnen ze als assistent op een ta baksplantage en als ze zelfstandig ge worden zijn verbouwen ze ook tabak en maïs, de twee hoofdgewassen. „Nu moet u niet denken, dat je zo maar overal antilopen kunt schieten", vertelde dr. Osten nog, voor we weer handen gaven. „Want als de Engelsen ergens fel op zijn, dam is het op de natuurbescherming. Er zijn hele ge bieden waar de slaapziekte heerst en waar de tse-tse-vlieg voorkomt. Wij hebben speciale vergunningen om in die gebieden te komen. Daar hoopt zich natuurlijk het wild op, want er wordt foijna niet gejaagd. Maar probeer er niet zomaar wat te schieten; dat zou bijzonder nare gevolgen kunnen hebben." 125 Waarom wordt ge gezocht door de politie?" „Ik heb er geen idee van." ..Wat hebt ge nog meer gedaan, behalve vechten met Oglis mannen?" „Niets strafbaars." „Ge zijt een bijzonder onplezierig persoon om in huis te hebben. Ge moet hier onmiddellijk vertrekken. Nu. Vanavond nog. Uw losgeld is be taald. Ik durf het nauwelijks te be houden." Theodoras gaf een der mannen een bevel in het Grieks, nam Pierre bij de arm en trok hem met zich mee de brug over. „De stad gonst van de geruchten. Ga onmiddellijk naar uw kamer. Ik heb mijn hele leven nog niet zoveel haast gehad om een gast kwijt te ra ken. „Hoe heeft heer Jan het geld bij elkaar gekregen?" „Dat zal hij u zelf wel vertellen." Theodorus liet hem alleen. Enkele ogenblikken later verscheen de ka merdienaar van de graaf. Hij had een zwaard bij zich, alsmede drie beurzen, een mantel en een kop koffie. De mantel ruiste een weinig toen hij hem neerlegde, als een dun stroom pje water over een steen. Pierre was verbaasd over de won derlijke verzameling artikelen, waar mee de gebaarde Trebizonder kwam aanslepen. Hij trok het onopgesmuk te zwaard uit de schede en tikte met zijn nagel tegen de kling. Een eer lijk, goed getemperd zwaard, naar het geluid te oordelen. Hij kon het met zijn gewonde rechterhand na tuurlijk niet gebruiken en met zijn linker kon "hij niet schermen, maar desondanks sterkte het zijn zelfver trouwen. Toen dronk hij de koffie op en onderzocht de beurzen. Een ervan bevatte Justins kraag. Dat had hij al vermoed. De beide andere waren gevuld met goudstukken. Dat verwon derde hem. Hij gespte het zwaard om en voelde zich nu weer meer Frans man. Theodorus verscheen in de deur opening met een stalen kuras in zijn hand. Hij bleef een ogenblik staan, met diep bedroefd gelaat. Pierre be greep wel waarom. Maar Theodorus verzweeg voor Pierre het droevig nieuws dat Stephanie hem zojuist in het oor had gefluisterd. „Probeer eens of dit past, Peter," zei hij. „Ge zult er wellicht behoefte aan hebben." Pierre bekeek het kuras bedenke lijk. „Ik waardeer uw vriendelijkheid, Heer Theodorus." Theodorus wierp het op het bed. „Pas het maar niet eens aan. Ik zie ook zo wel, dat ge u daar nooit in |l 1 ito/itnüL, fcUèmuryeL M§1 zult kunnen persen. De Franken zijn op een andere schaal gebouwd. Maar het is voor mij een prettiger idee, dat ik alles gedaan heb wat in mijn vermogen was, om te beletten dat ge gedood werd. De mantel is gevoerd met een zeer fijn Perzisch maliën- pantser, ofschoon hij er net eender uitziet als een gewone mantel. Ik heb hem vaak zelf gedragen. Aan vaard hem als een geschenk. En ga, ga in Godsnaam!" „Waar is het goud voor, Heer Theodorus?" „In de kleinste beurs bevindt zich enig geld voor u. De rest is geen goud, het zijn valse munten. Als ge achtervolgd wordt, laat het dan op de weg vallen. Zorg ervoor dat het 'uit de beurs rolt, zodat het glinstert. Als ik uw vijanden ken, zal hen dat enige ogenblikken ophouden. Rijd dan als de wind." De harde mond van Theodorus vertrok zich tot de schaduw van een glimlach, ofschoon de blik in zijn ogen onuitsprekelijk droefgeestig bleek. De kamerdienaar bevestigde de beurzen aan Pierres gordel en zei iets in het Grieks. Theodorus zei: „Deze brave man vraagt mij uw aandacht te vestigen op de knoop waarmee hij de beurs met vals geld heeft vastgebonden. U behoeft alleen maar aan het koordje te trekken. Dan gaat de beurs open en valt. Dat is gemakkelijker in verband met uw hand." „Mijn vader is onwel, anders zou hij u persoonlijk vaarwel wensen. Mijn zuster wenst u Gods zegen." „Breng mijn adieu over aan uw zuster. Heer Theodorus. Voor uw va der zal ik bidden." „Dank u, Peter." Een man had een paard voor hem gereed op het slotplein. „Sla op de grote weg linksaf en volg hem tot in de stad," bracht Thodorus hem op de hoogte. „Ver mijd de paadjes die op de hoofdweg men. Als ge u haast, is Trebizonde nog geen twee uren van hier. Maar put uw paard niet ontijdig uit, voor het geval het op een gegeven ogen blik alle krachten moet bijzetten, wat naar ik hoop, niet nodig zal zijn. God behoede u, Peter." Pierre voelde de rechte rug en de magere gespierde flanken van het goede paard onder zich. Hij hield hem in stap tot hij voorbij de khan was en galoppeerde toen de weg op. Het paard was vers en het liep uitstekend. Pierre kon zich niet be klagen over de attenties die Theodo rus hem bij het afscheid bewezen had. Hij vroeg zich opnieuw af, waar Justin het geld vandaag had ge haald. Hij had pas een geringe afstand afgelegd, toen een ruiter hem de weg versperde. Ondanks de zijdelinge toespelingen van Theodorus op het feit dat hij gezocht werd, had Pier re niet verwacht al zo spoedig te zijn verbonden hand en trok zijn be schermende mantel dichter om zich worden aangehouden. Hij vervloekte hem. Hij had nooit eerder van zulk een kledingstuk gehoord, het woog op zijn schouders vederlicht. Toen dook hij enigszins in elkaar achter de nek van zijn paard en naderde be hoedzaam de gedaante voor hem, die gekleed was in de broek van een boer en een licht boerehemd. Plot seling riep de stem van Stephanie hem zacht toe: „Houd me niet voor een aanvaller, Pierre en maak voort". Pierre reed onmiddellijk naar haar toe. „Wat doe jij hier, Stephanie, in de naam van alle heiligen?" „Theodorus stuurt je zonder meer de dood in," zei ze bitter. „Niet opzettelijk natuurlijk, maar hij is verschrikkelijk in de war door het een of andere kletspraatje dat hij in de stad gehoord heeft en bovendien heb ik het hem natuurlijk moeten vertellen van vader. (Wordt vervolgd.) DE TINTELS m Jack Dunkley als er onverwachte. gas ten komen, 15 met absoluut on mogelijk er een bed vam te MA.KE.Nl FLITS GORDON ==r in het heelal Dan Barry Weer ja, inderdaad: weer vier bandrecorders voor landgenoten die niet kunnen zien en gisteren kregen ze praatmachien plus uitleg. Vam da>t moment maakte foto graaf Bob Kuhry deze opname. Helemaal links met don kere bril krijgt. Raden Pangeran Rivai zijn recorder uit gelegd door mevrouw J. Korving en daarnaast zit de Haagse mejuffrouw A. M. Looze, die ook een bandrecorder meenam. Voorovergebogen de ook al uitleggende heer A. Korving voorzitter van de Stichting Voorziening Techni sche Hulpmiddelen Blinden en achter hem staat de heer J. E. Geuchies uit Alphen aan de Rijn, die het praatma chien voor zijn moeder kwam halen. Helemaal rechts tenslotte de vierde candidate van gisteren mevrouw M. W. van der Aart die met haar elektrische prater terug ging naar Hillegom. ^iiiiiiifiiilliiiiiiiiiiif||||iiiiiiitliiiiiiiiiiii[|||iiiiiiiiiiiiii|{ti|i|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||ii|i|||f||||||||||||j|||||j|||||||||||j||||||||||||||||||||j||||||||||||||||||||||||j|||||||||||||||||jj||||||||||f|||||||||||||||||||||j^ 17. De maat kreeg geen gelegenheid om Kappie op de hoogte te stellen van zijn ontmoeting met generaal Hak-Hau. Tijdens hun afwezigheid bleek Okki na melijk in moeilijkheden te zijn geraakt. „Gelukkig... daar heb je de ouwe en ome Tjeerd.." steunde de scheepsjongen. „Wat oer-knullig van me. om het niet alleen met die snertkabel te kunnen klaarspelen! Maar er staat ook een kan jer van een stroom hier! Ai, wat trekt dat ding!" In een oogopslag begreep Kappie wat er was gebeurd. „Die overgehaalde jongen, om op zijn eentje te proberen, waar we ja met z'n drieën een flinke kluif aan zullen heb ben!" dacht hij. „Door de stroming is die kabel natuurlijk weer strakgetrokken en nu zit dat jong in de benauwdigheid! Ik zal ja moeten opschieten.." Dus liet hij de maat in de steek en zwom zo snel hij kon naar de rots. „Er zit maar een ding op..." prevel de hij. „Ik heb al eens gekozen tussen die overgehaalde porceleinen boot en de maat: nou gaat het ja om Okki!" Haastig zette hij zijn zakmes op het touw en sneed en kerfde uit alle macht. Plotseling sprong het touw door; Okki was vrij, maar tegelijkertijd kwam ook de Ti-Pische boot vrij en schoot pijlsnel weg. „Dat is ja spijtig... maar het was te voorzien", zei Kappie. Toen zweeg hij en sperde zijn ogen open. Want wat hij niet had voorzien was, dat nu de maat weer gevaar liep... MIDDELBURG De Stichting Steunt Kerkbouw (van de Geref. Ker ken) is zeer dankbaar voor het resul taat van de gevoerde actie. Zeven mil joen is gevraagd en 84.000 gulden meel is toegezegd. Noord-Holland heeft het hoogste gemiddelde. Het noorden ligt het laagst. Ruim 88 procent van het toegezegde bedrag is reeds ontvangen. Uit Zeeland is bijna al het toegezegde geld reeds binnen. Tot 1 febr. j.l. is aan 215 kerken hulp toegezegd, waar van aan tien kerken in Zeeland. In Zeeland is in totaal toegezegd ƒ281.534,45, dat is gemiddeld per ziel f 9,74. De gemiddelden bedroegen in: classis Axel 7,28, classis Goes 9,90, classis Middelburg 10,25. classis Tho- len ƒ11,12 en classis Zierikzee ƒ8,34. Op donderdag 1 maart wordt in de gemei 'ke gehoorzaal te Hoek een filmavo gegeven, uitgaande van liet Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding. Enkele films worden vertoond.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2