Geraffineerde grenstransporten kosten Belgische schatkist tonnen Elk uur een dode in Algiers en Oran Mr. Toxopeus wint strijd om ambtenarensalarissen Grootscheepse speurtocht naar jongetje Nederlanders tot 15 mille spaarders met premie PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Moskou akkoord LAATSTE NIEUWS SPANNING GEBROKEN Socialist beschuldigt de minister van onwaarheden Politieke reuzenzwaai van k.v.p. kon aannemen van motie niet voorkomen Geen prestigezaak Verkeerde cijfers Voorzitter Abva: ondergraving democratie Russen doen beleefd boven Berlijn Conferentie met Russen over ruimtevaart" DE VERKEERDE HANDELINGEN Groots Berlijns welkom voor Kennedy Gespannen sfeer in Ankara Expediteurs strijken heffingen op met gerst zonder bestemming VRIJSPRAAK VOOR PREDIKANT Bondsrepubliek verlengt de dienstplicht TERREUR VAN O.A.S. EN F.L.N. WORDT STEEDS BRUTALER De Bilt: Kouder RUSSEN EISEN UITLEVERING VAN LINNAS Directeur: JACQ. DE SMIT: Chefred.: G. 3. Breuker. Kantoren te: Middelburg,'Plein 1940 nrs. 6—3, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, tefefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991, Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7.— per kwarts»!1 Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1,—», 16e JAARGANG No. 5088 Vrijdag 23 februari 1962 KAMER DOOR DE KNIEËN Minister Toxopeus verdedigt in een geladen betoog zijn beleid. GENÈVE (UPI) Voor de twee de maal in minder dan een maand schijnt de Sowjetunie van gedach ten veranderd te zijn over het vraag stuk van de proeven met kernwa pens. Gisteren heeft zij zich ermee akkoord verklaard dat deze kwestie toch oesproken zal worden op de ontwapeningsconferentie van acht- 'ien landen die volgende maand in Genève wordt gehouden. De Russische afgevaardigde naar de conferentie over kernproeven, Tsa- rapkin, deelde dat gisteren mee aan de vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en Groot-Britannië. Ongeveer op hetzelfde ogenblik werd bekend dat president Kennedy en premier Macmillan een brief hadden ontvangen van premier Kroesjtsjef, die eveneens betrekking had op ontwapeningsvraag stukken. De verandering in het Russische standpunt waarvan Tsarapkin gewag maakte schijnt niet te betekenen dat de Russen van plan zijn concessies te doen aan het standpunt van het Wes ten. Van internationaal toezicht op na leving van een eventueel akkoord over het stopzetten van proeven met kern wapens wil de Sowjetunie nog steeds niets weten. De Russen, aldus Tsarapkin, zullen bliiven vasthouden aan hun plan van 28 november. Dat hield een moratorium in op kernproeven zonder toezicht. Het is reeds door het Westen verworpen. Het staat vast dat het opnieuw zal wor den verworpen, ook wanneer de kwes tie op d* nieuwe conferentie te Ge nève ter sprake komt. „GEDWONGEN" Tsarapkin zei dat zijn regering zich gedwongen had gezien akkoord te gaan met het voorstel van het Westen om de kernproeven ter sprake te brengen op de ontwapeningsconferentie van de achttien landen „omdat het duidelijk is dat het Westen niet de minste belang stelling meer heeft voor voortzetting van de besprekingen over kernwa pens". Vorige maand nog hadden de Rus sen pertinent geweigerd deze bespre kingen, die al jaren aan de gang zijn, over te hevelen naar de algemene ont wapeningsconferentie te Genève, zoals de Westelijke mogendheden hadden voorgesteld. Daarop liep het overleg over de kernproeven vast. WASHINGTON (Reu ter). Het nieuwe Rus sische voorstel over kop peling van een topconfe rentie aan de komende ontwapeningsconferentie is door de Amerikaanse regering verworpen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister mr. E. H. Toxopeus heeft zijn harde gevecht met de Tweede Kamer over het salarisbeleid van het kabinet-De Quay gewonnen. Nadat de debatten twee keer waren geschorst „voor nader beraad" en terwijl er slechts een klein vonkje nodig was om een politieke ruïne te veroorzaken, werd de begroting van binnenlandse zaken gistermiddag met 83 tegen 45 stemmen aanvaard. De fractieleider van de socialisten, mr. J. A. W. Burger vroeg hoofdelijke stemming, nadat de K.V.P.-er A. C. M. Weij- ters had gezegd tegen de hele begroting te zullen stemmen. De P.v.d.A., de P.S.P. en de C.P.N. deden dat óók. Een motie van mr. H. K. J. Beer- nink (c.h.), aan het begin van de middag namens de meerderheid van de vaste commissie voor binnenlandse zaken ingediend, werd met 72 tegen 59 stemmen aangenomen. Hierin wordt de regering gevraagd het overleg over de ambtenarensalarissen te heropenen. De minister zal deze motie naast zich neerleggen, zoals hij nadrukkelijk heeft verklaard. Een positief punt is de toezegging van de bewindsman de Kamer op korte termijn een nota te sturen over de structuur en over een mogelijke ver betering van het Georganiseerd Overleg. Doodstil was het in de op andere ogenblikken zeer rumoerige Kamer, toen minister Toxopeus aan het einde van zijn geladen en emotionele ant woord zei: „Over de motie zal ik graag concreet zijn. Als ik het overleg her open. betekent dit dat ik iets heb aan te bieden. .Dan wek ik verwachtingen, en dit mag ik niet doen. Daarom kan ik niet opnieuw gaan pratèn. Als ik de besprekingen zelf heropen, handel ik onwaarachtig. Het spijt me, want het overleg is me veel waard". Maar als de samenwerkende centrales vragen om nogmaals te praten, hadden mr. Beernink en de anti-revolutionair J. Smallenbroek de minister gevraagd. „Het is voor mij echt geen prestige kwestie", antwoordde minister Toxo peus hierop ,.en ik ben, zoals altijd, te spreken wanneer men mij hierom verzoekt. De kaarten liggen in dat ge val echter anders dan wanneer ik zelf het initiatief neem". Deze uitspraak bleek voor de fractie van de K.V.P. uitgezonderd de heer Weijters voldoende om zich achter de minister te plaatsen om tegen de mede door de fractie ondertekende motie-Beernink te stemmen. Deze door de heer H. H. van der Zanden aan gekondigde reuzenzwaai wekte veel verwondering. Het werd toen verklaar baar waarom, na de eerste schorsing, niet mr. Beernink als indiener van de motie, maar de K.V.P.-er dr. L. A. H. Albering vroeg de vergadering nog maals te schorsen. De ondertekenaars wilden namelijk nog even praten. De socialist J. Blom zei „overtuigd te zijn van de eerlijkheid van de be windsman", die echter zeker drie enorme onwaarheden had verteld. Deze sloegen op de cijfers over het aantal bij de samenwerkende centrales aange sloten ambtenaren, de bewering dat het Georganiseerd Overleg wel cijfers had gekregen en de mededeling dat de centrales de besprekingen hadden af gebroken. Verder, aldus de heer Blom. begrijpt de minister niets van het over leg. Bovendien meende hij, dat als de bewindsman zou zijn verdwenen „en ik hoop dat dit vandaag nog ge beurt" hij op het gebied van de pensioenwetgeving een ruïne zou ach terlaten. De liberaal mr. W. J. Geertsema zinspeelde zeer duidelijk op een kabi netscrisis. „De politieke hemel is be paald geen wolkenloos uitspansel. Deze regering wil 270 miljoen gulden voor salarisverhoging geven, meer dan welk naoorlogs kabinet ook. Als de Kamer de motie, die in feite een afkeuring van het regeringsbeleid inhoudt, aan neemt, riskeert zij een politieke wolk breuk. Dan is misschien de hele aan gelegenheid voor kortere of langere tijd van de baan. Het risico is bijzonder groot". Hij vroeg overigens, evenals de heer Smallenbroek, het geven van een overbruggingstoelage aan de ge pensioneerden nog eens in overweging te nemen. Minister Toxopeus was erg veront waardigd over wat de socialist Blom hem in de schoenen had geschoven. Hij vond de uitlatingen bijzonder onvrien delijk. Het meningsverschil over het in cident over het aantal aangesloten ambtenaren is, aldus de bewindsman, hoogstens een misverstand, maar geen onwaarheid; de cijfers die de regering voor de trendberekening heeft gebruikt zijn inderdaad niet allemaal overge legd. Maar het was de bedoeling de besprekingen mede op verzoek van de centrales in een kleine commissie- voort te zetten. Dan waren ze zeker op tafel gekomen. Zie verder pag. 5, zesde kol. Van onze Haagse rëdactie DEN HAAG. „Een ondergraving van de democratie", noemde de heer A. van Rossen, voorzitter van de socialistische Abva en van de Algemene Centrale van Overheids personeel, het Verloop van de Ka merdebatten over het salarisbeleid van het kabinet-De Quay, Minister Toxopeus heeft volgens hem een po litieke nederlaag van de eerste orde geleden. Naar ik meen te weten heeft de P.v.d.A., aldus de heer Van Rossen, voor het eerst sinds drie jaar als één geheel tegen een begroting gestemd. De voorzitter van de Abva is ervan overtuigd, dat er grote moeilijk heden onder de ambtenaren zullen komen, een groot gedeelte van hen is „witheet", en „ik hoop dat het finaal spaak loopt in de overheids dienst". Geen zin De heer Van Rossen gaf als zijn per soonlijke mening te kennen, dat een verzoek om het overleg te herope nen geen enkele zin heeft. Als de minister toch nog met het een en ander over de brug wil komen, zul len de centrales naar zijn mening graag het initiatief nemen. Dit laatste was ook de opvatting van de heer A. C. M. Weijters, voorzit ter van de Kabo en de R.K. Centrale van Overheidspersoneel. Hij was te leurgesteld in zijn hoop dat minister Toxopeus de motie niet' zou afwijzen. „Als de minister niet met iets komt, ben ik bang dat er geen oplossing te vinden is." De drie samenwerkende centrales zul len overigens nog wel overleggen over de vraag of ze toch nog het initiatief moeten nemen. Dit' zal bin nenkort gebeuren. BONN. De Russen zijn er dinsdag toe overgegaan vluchten van hun vlieg tuigen in de luchtcorridors met Berlijn vooraf te melden. De afgelopen drie dagen hebben zij niet zoals de jongste tijd herhaaldelijk is gebeurd een deel van de luchtcorridors geheel voor hun eigen verkeer opgeëist. Tegen de aankondigingen van meiden tele vluchten, een methode die ook vroe ger door de Russen is gevolgd, bestaat aan Westelijke zijde geen bezwaar. Dinsdag en woensdag hebben aange kondigde Russische vliegtuigen van de luchtcorridors gebruik gemaakt zonder het Westelijke militaire en burgerlijke luchtverkeer te hinderen. KENNEDY STELT VOOR WASHINGTON (UPI). Presi dent Kennedy heeft voorgesteld om ,,op zeer korte termijn" een confe rentie te beleggen van Russische en Amerikaanse natuurkundigen om te zoeken naar een vorm van sa menwerking tussen de twee landen op het gebied van de ruimtevaart. Het voorstel was gericht tot pre mier Kroesjtsjef die in zijn gelukwens aan de Amerikaanse astronaut Glenn had gezegd dat Amerika en Rusland bij de ontwikkeling van de ruimte vaart eigenlijk moesten samenwerken. President Kennedy noemde het voor stel van premier Kroesjtsjef „bijzon der bemoedigend". „Ik heb opdracht gegeven om nieuwe en concrete voor stellen op te stellen voor projecten die onmiddellijk gezamenlijk ter hand ge nomen kunnen worden", aldus de pre sident.' Een liberaal en een socialist sa men op het spreekgestoelte van de Tweede Kamer, zy het niet in uiterste eensgezindheid. Mr. W. J Geertsema (links) had een dikke bundel Handelingen aangedragen om te bewijzen, dat zijn fractie in dertijd niet voor korting van de A.O.W op de pensioenen had ge stemd. „Dat heeft ze wel. Hij heeft een verkeerd boek", stoof de socialist J. Blom op, die vervolgens met een ander deel van de Handelingen kwam aandragen. „Wil de geachte afgevaardigde Blom er soms bij gaan staan", no digde de voorzitter dr. Korten- horst minzaam uit. Dat wilde de heer Blom. „Ik heb gepraat over de korting op ambtelijke pensioe nen", zei de socialist, waarop de liberaal liet weten dat hij het daar óók over had. Zü kwamen er niet nit. De libe raal won in zoverre, dat hjj, toen de socialist verdween, zijn betoog kon voortzetten. Intussen was prof. Oud uit zijn bank gekomen om eens ernstig met de heer Blom te praten. Van onze correspondent BONN. Robert Kennedy, de Ame rikaanse minister van justitie en broer van de Amerikaanse president, is gis termiddag in Berlijn aangekomen, waar hij door de bevolking met grote geestdrift is ontvangen. Voor het Westberlijnse raadhuis wa ren honderdduizend Berlijners samen gestroomd om hem toe te juichen. Er waren spandoeken, o.a, met het op schrift „welkom broeder". In een toespraak tot de Berlijners zei Kennedy dat Berlijn niet zal wor den aangevallen, omdat een aanval op Berlijn hetzelfde is als een aanval op Chicago, New York, Londen of Parijs. ANKARA (Reuter) In de Turk se hoofdstad heerst sinds gister avond een zeer gespannen sfeer. Er was sprake van een greep naar de macht door jonge officieren. Tanks en pantserauto's verschenen in de hoofdstraten van Ankara. In de loop van de avond verdween radio-Anka ra uit de lucht nadat herhaaldelijk was aangekondigd dat premier Inönü een radiorede zou houden. Kadetten van de militaire academie en detachementen van de pantsertroe pen marcheerden door de straten. Het schijnt dat zij tenslotte het radiostation hebben bezet. President Gursel heeft een beroep op het Turkse volk gedaan om zich rustig te houden. Hij vroeg het leger zich niet in opwinding te laten brengen door onverantwoordelijke elementen. Naar het schijnt houdt de bevolking van Ankara, de hoofdstad, en van Istan- boel zich inderdaad zeer rustig. Hoewel er melding werd gemaakt van gevechten, was het niet bekend wie tegen wie vocht. Uit bepaalde berich ten zou men kunnen opmaken dat de luchtmacht In opstand is gekomen tegen het leger dat sinds de staatsgreep van mei 1960 een zeer vooraanstaande po sitie inneemt in Turkije. Van onze speciale verslaggever nPERNEUZEN. In het grensgebied van Zeeuws- ■L Vlaanderen is opnieuw een geraffineerd en winstgevend spel met het systeem van landbouwheffingen ontdekt. De douane-recherche heeft daartoe geruime tijd de zonder lingste transporten moeten volgen, die ooit waren gesigna leerd: transporten zonder bestemming. Vlak nadat de suiker-affaire aan het licht was gekomen ontdekte de douane-recherche nog veel merkwaar diger gersttransporten. In de sui'ker- affaire verdiende, zo men weet, een slimme Amsterdamse handelaar in korte tijd een kapitaaltje, alleen door wat cacaopoeder door de suiker te mengen. Hierdoor behoefde hij de terugontvangen heffing op de suiker .bij uitvoer niet weer te betalen bij hernieuwde invoer, omdat de aard van het produkt was veranderd. Het was volgens de thans gewijzigde voorschriften geen suiker meer, maar boterhamstrooisel, dat vrij van hef fing was. 30 pet. hoger De gerst-affaire leek ingewikkelder: Honderden tonnen gerst werden we ken achtereen in- en uitgevoerd, zon der dat de lading uit het schip of van cle auto kwam. Noch in ons land, noch in België werd de gerst afgele verd. Het ging blijkbaar alleen om het transporteren zelf. Niemand begreep aanvankelijk waar de truc zat. Toch was het on denkbaar, dat men alleen voor het heen en weer varen of rijden alle moeite van in- en uitklaren nam met alle daaraan verbonden kosten. De suiker-affaire heeft de weg ge wezen naar de oplossing. Ook bij de gersttransporten is het begonnen om de terugbetaling van de landbouwhef- fing. Het verlies ligt ditmaal niet aan Nederlandse kant, maar bij België. In België is de heffing op gèrst meer dan dertig procent hoger dan in Ne derland. Daaruit trekken handige lie den zoveel profijt, dat zij bij ieder transport op de restitutie van de land- bouwheffing bij uitvoer, twintig gul den per ton verdienen. Op de lading van een klein binnen schip wordt iedere keer als men uit en ingeklaard is, schoon tweedui zend gulden verdiend, alleen omdat men de grens passeert. Daarbij wordt gezorgd voor een nauwkeurige nale ving van de douane-bepalingen. Het is in het grensgebied maar al te goed bekend, dat de douane niets met de landbouwheffingen te maken heeft en daar ook niet naar omkijkt. In het grensgebied spreekt men zelfs van een zekere controverse tussen douane en Landbouw. De douaniers kunnen en willen blijkbaar niet optre den als ontvangers van het ministerie van landbouw. De smokkelaars, die via de officië le grenskantoren gaan, trekken daar handig profijt van. Zij zorgen er voor, dat de douane op hun gedrag in douane-technische zin niets aan te merken heeft. Verder melden zij zich wel aan het kantoor waar bij uitvoer de land'bouwheffing wordt terugbe taald. De deur met het bordje „be talingen" bij invoer lopen zij nogal eens voobbij. Dit gaat nu al wekenlang zo. Zo dra de douane-recherche had vastge steld, dat het geheim van de zonder linge transporten wederom een land- bouwkwestie was, liet zij de zaak ver der rusten. Nu bovendien is gebleken, dat aan Nederlandse kant geen ver liezen worden geleden, is er van Ne derlandse kant geen belangstelling meer voor. De expediteurs lachen in hun vuist je. Zij gaan voorlopig rustig door; de gerst in hun schepen loopt ernstig te rug in kwaliteit en gaat bij sommige ladingen zelfs al tot bederf over, zon der dat hen dat deert. Bij elke reis verdienen zij een stevig bedrag. Bo vendien hebben zij de gerst gekocht op de wereldmarkt, wat wil zeggen: voor een prijs die belangrijk lager ligt dan de kostprijs van de Neder landse landbouwer. „Na de suiker, de gerst", is een kreet die in de gelederen van de doua ne te horen is. Weldra zal het de rog ge zijn, omdat het verschil in heffing tussen Nederland en België voor rog ge nog weer groter is. In België wordt óp rogge zes gulden per hon derd kilo geheven en in ons land slechts twee gulden. Ook die bedragen worden bij uitvoer terugbetaald. In het Nederlandse grensgebied wordt verwacht dat het niet lang zal duren voordat de eerste ladingen rog ge zullen worden aangeboden om te worden ingeklaard. Dat betekent dan, dat men aan de overkant van de streep eerst even de veel hogere hef fing heeft geïncasseerd. De strijd in vindingrijkheid die al sinds mensenheugenis in het grensge bied woedt, spitst zich toe en ver fijnt zich. Naast het clandestien over brengen van goederen, richt deze strijd zich nu in sterke mate op de ver warrende hoeveelheid bepalingen. Naast de gaatjes in de grens zoekt men naarstig naar gaten in de wet ten. Die blijken er maar al ta veel te zijn: de ontduiker heeft bovendien de wind in de zeilen door het tekort aan personeel. De ministeries van land bouw aan beide kanten van de grens hebben blijkbaar niet voldoende con troleurs om op de duiten te passen. Mijn man koopt nooit iets voor me. - Van onze correspondent ZWOLLE In de buurt van de legerplaats 't Harde, in de bossen langs de rijksweg AmersfoortZwolle, is gisteravond iaat een laarsje gevonden, dat mogelijk door de zeven jaar oude Amsterdamse jongen Wim Verrips is verloren. Het knaapje wordt sinds woensdag vermist. Honderden militairen zijn gisteravond de politie gaan helpen bij het zoeken naar het kind. De politie was met schijnwerpers en draagbare radio-appa- ratuur de bossen ingetrokken, nadat een vrouw had verteld daar 's middags het jongetje te hebben gezien. Het knaapje maakte de indruk verdwaald te zijn. Nadat het laarsje en vlak daarbij een voetafdruk waren gevonden, wer den de militairen naar de kazerne gestuurd. De politie geloofde door een speurhond op het spoor te zetten de jongen spoedig te kunnen vinden. De Amsterdamse politie is er gister avond met extra hulptroepen ook weer op uit getrokken. Het jongetje zou op het bouwterrein achter het Suriname- plein zijn gezien. De politie wilde vannacht niet on voorwaardelijk aannemen dat Wim Verrips bij 't Harde was gesignaleerd. Zij vroeg zich af hoe de jongen daar gekomen zou moeten zijn. ROTTERDAM. De 43-jarige predi kant van de Christelijk Gereformeerde Kerk H. C. van der E. uit Middelharnis, is door de Rotterdamse rechtbank vrij gesproken. Hij was ervan beschuldigd, dat hij in het blad van de Christelijk Gereformeerde Kerken in Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen de eer en goede naam van zijn collega ds. H. Visser uit Urk had aangetast. Ds. Van der E. had o.m. geschreven, dat zijn ambtgenoot de gemeente in Urk van pastorie, kerk en geld had beroofd. De officier van justitie had vrijspraak geëist. Het woord „beroofd" vond hij weliswaar minder goed gekozen, maar hij noemde het een uitvloeisel van de pompeuze stijl die vaak op de kansel en ook elders wordt gebruikt. BONN (Reuter). De Westduitse Bondsdag heeft het wetsontwerp goed gekeurd dat voorziet in verlenging van de diensttijd van twaalf tot acht tien maanden. Slechts 25 afgevaar digden stemden tegen. De regering wenste de diensttijd te verlengen van wege de Berlijnse crisis. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Nederlanders tussen 25 en zestig jaar met een jaarlijks inkomen van ten hoogste vijftien duizend gulden kunnen deelnemen aan een algemene premiespaarregeling. De deelnemers krijgen over een spaarbe- drag van maximaal vierhonderd gul den per jaar een belastingvrije premie van twintig procent, zodra het gespaar de bedrag vijf jaar onaangetast heeft uitgestaan. Dit zijn de belangrijkste bijzonder heden uit de in voorbereiding zijnde algemene premiespaarregeling, waar over de staatssecretaris van algemene zaken drs. W. K. N. Schmelzer in een brief aan de S.E.R. advies heeft ge vraagd. De S.E.R. krijgt de vraag' voor gelegd of de inkomensgrens op vijftien duizend gulden, dan wel op een lager bedrag moet worden vastgesteld. Ook wil de regering de mening van de S.E.R. horen over cumulatie van pre miespaarregelingen. Het gaat daarbij om bedrijfs- en ambtenarenspaarrege- lingen, waarop geen fiscale en sociale lasten drukken. De vraag is nu, of deze groepen ook van de nieuwe rege ling moeten profiteren. Als spaarvormen kofnen in aanmer king: het sparen op een bijzondere spaarrekening bij de traditionele spaar- instellingen. het sparen in effecten, be taling van bepaalde levensverzekerings premies en schuldaflossingen op hypo thecaire leningen. Van onze correspondent PARIJS Pantserwagens en tanks hebben de gehele nacht in Al giers en Oran gepatrouilleerd en alle strategische punten in die ste den ziin thans bezet. Het aantal ver sperringen is sedert vannacht ver dubbeld. De gehele stad leeft als in een vertraagde film. Als gevolg van bankovervallen en de beroving van banklopers is er gebrek aan geld en zowel zaken als de particulieren prefereren het chèqueboek boven contant geld. Temidden van al deze versterkingen is het volkomen onbegrijpelijk, dat de terreur onverminderd doorgaat, dat er bijna elk uur een dode valt en twee gewonden in de onbarmhartige strijd, die de F. L. N. en de O.A.S. tegen elkaar voeren. Typerend voor de toestand is dat in Oran, vóór het station, dat bewaakt, wordt door militairen, een commando van vijftien man van de O.A.S. een cel wagen van de politie, bewaakt door vijf gewapende politie-agenten, heeft kunnen overvallen. Onmiddellijk namen enkele leden van de O.A.S., gekleed in militaire uniformen, een van de poli tieagenten als gijzelaar gevangen. Daar na deed een van hen de deur van de celwagen open, waarna de anderen hun mitrailleurs op de gevangenen, vier arabieren en een Europeaan, leegschoten. Twee van de gevangenen werden ge dood, de anderen ernstig gewond. Daar op vluchtte het commando uiteen en liet de gijzelaar pas los toen alle ban dieten tweehonderd meter van de cel wagen verwijderd waren. GEVECHTEN Niet alleen de O.A.S., maar ook de Al gerijnse vrijheidsstrijders treden open- 'ijk op, vooral in de arabische wijken waar het gisteren weer uitermate ru moerig was met name in Oran. Een politie-inspecteur die door de arabische wijk van Oran reed, werd van een van de daken af doodgeschoten. Andere terroristen haalden zijn lijk uit de wa gen, overgoten het met benzine en sta ken het in brand, terwij] het publiek hetzelfde met zijn wagen deed. Een militaire kolonne in die wijk werd eveneens van de daken af bescho ten waarbij een soldaat gedood werd. De militairen omsingelden het blok hui zen en arresteerden elf rebellen met de wapenen in de hand. Drie van hen werden gedood bij dit gevecht. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Overdrijvende wolkenvelden, maar geen sneeuw van betekenis. Temperaturen om het vriespunt. Matige tot krachtige, oostelijke wind. MIESJE: Ik trouw liever niet met een ambtenaar. 24 februari: zon op 7.39, zon onder 18.09; maan op 23.22, maan onder 9.43. wind max.t. n.sl. Helsinki onbew. N -6 0 Stockholm onbew. N -1 0 Oslo onbew. ZW -0 0 Kopenhagenz. bew. NNO 0 0 Aberdeen onbew. ZZO 7 0 Londen. 1. bew. NO 5 0 Amsterdam z. bew. ONO 3 0 Brussel z. bew. NO 2 0 Luxemburg z. bew. ONO -0 0 Parijs onbew. O 5 0 Bordeaux 1. bew. NNO 34 0 Grenoble z. bew. ONO 5 0 Nice regen OZO 14 0.1 Berlijn g. bew. ONO -1 0.4 Frankfurt z. bew. ONO 2 0 München g.bew. O -1 0 Zürich g.bew. ONO 0 0 Genève z. bew. ONO 2 0 Locarno regen ONO 5 1 Wenen g. bew. N -1 0 Innsbruck z. bew. O 2 0 Belgrado g. bew. NW 2 0.2 Athene regen ONO 15 0 Rome z. bew. O 15 0 Ajaccio z.bew. wzw 14 0 Madrid onbew. wzw 15 0 Mallorca onbew. stil 17 0 Lissabon l..bew. NNW 16 0 MOSKOU (Reuter, UPI). De Rus sische regering heeft woensdag in een nota aan de Amerikaanse ambassade de uitlevering geëist van Karl Linnas, die bij verstek ter dood is veroordeeld wegens oorlogsmisdaden. Lmnas, die in Estland werd geboren, werd op 20 januari door een gerechts hof in Tartu (Sowjetrepubliek Estland) schuldig bevonden aan de moord op twaalfduizend Sowjetburgers tijdens de tweede wereldoorlog.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1