Het leger doet het ook wat kalmer aan INEUBOPA NOG TE VEEL VERSCHILLEN EXPERIMENTEN MET DIESEL EN ELPEGEE SKODA bedrijfsauto's Markt wordt belangrijker Een vrachtauto koopt men achter de tafel Zwaardere Wartburg Sensatie van DAF DE FOUT IS ZO GEMAAKT de nieuwe SKODA Combi staat voor U klaar Ook op de R.A.I.-stand no. 32 - Europa-hal ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Gevarieerd Ondenkbaar Keuze VEEL LEREN ANIMO GENOEG SYMBOLISCH HOE ZWAAR EN HOE LANS? EEN VEILIGE KEUZE 22 februari *Jm 4 maart Donderdag 22 februari 1962 Tussen combi Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De tentoonstelling van bedrijfswagens in het Raigebouw die vanmorgen wordt geopend, brengt voor alles naar voren dat de internationale belangstelling voor de Nederlandse markt steeds groeit. Daarnaast wordt de nadruk gelegd op de sterk stijgende belangstelling van de Nederlanders voor de combinatiewagen. Op het gebied van de zware vrachtwa gens is het vooral D.A.F. die voor nieuws zorgt met de nieuwe combinaties voor zwaar vervoer over lange afstanden. De wagens zijn voorzien van bijna sensationeel comfortabele cabines. Belang wekkend voor liefhebbers van motortechniek is verder de Austin 250 gasturbine, die door de fabriek „een belangrijke stap voor waarts op de weg naar de serieproduktie van door gasturbines voortgestuwde auto's' 1 wordt genoemd. Dat de belangstelling van de fa brikanten voor de Nederlandse markt groter wordt is niet zo vreemd. Die markt wordt immers gestaag belangrijker. Vorig jaar werd er bv. 345 miljoen gulden ge ïnvesteerd in nieuwe bedrijfswa gens. De belangrijkste buitenlandse vrachtwagens die voor bet eerst op een Rai-tentoonstelling zijn te zien, zijn Berliet, Saviem en Unie uit Frankrijk, O.M. Brescia en Lancia uit Italië en Praga uit Tsjecho- Slowakije. Ook zijn er op deze tentoonstelling voor het eerst Belgische autobuscar- rossiers. Dat is eigenlijk vrij logisch. Tenslotte hebben de Belgen vorig jaar ruim tweehonderd van de bijna ne genhonderd in Nederland omgezette bussen geleverd. De spectaculairste combi is zonder enige twijfel de Chevrolet Green brier, een zespersoons soort busje met frontstuur, op basis van de Chevro let Corvair. General Motors heeft zelf kennelijk het volste vertrouwen in de motorische kwaliteiten van de Cor- vairmotor. Het deksel waarmee deze in de Greenbrier is afgedekt zit ten minste met een stel flinke schroeven vast, alsof het nooit open hoeft. ONBEKEND De combi op basis van de VW 1500 de Variant is nog een onbekende in Nederland. Op de stand van de Volkswagen stelt Pon de eerste exem plaren die hij van de fabriek heeft ge- kreggn, ten toon. De auto zelf is al eerder in deze krant besproken. Het meest opmerkelijke is de lage vloer, waaronder toch de motor is wegge- bouwd. Andere van die betrekkelijk nieuwe verschijningen zijn de combi's van Vauxhall, van Ford Anglia en van Skoda. Aandacht verdient ook de Isar be stelwagen met zijruiten, die volgens een recente uitspraak van de Tarief commissie ondanks die zijruiten niet onder de weeldebelasting valt. KLEINER De bestelwagen wordt de laatste tijd. gedwongen door het intensiever wordende verkeer in de steden, klei ner en handzamer. Een reële verbe tering laat de Commer ..Walk Thru" zien, de Commer „Wandel er maar door". De Walk Thru maakt zijn naam waar. Hij is zó geconstrueerd dat de bestuurder door de zijdeuren zowel gemakkelijk achter het stuur kan komen als in de laadruimte. De serie bestaat uit wagens met 1,5 tot drie ton laadvermogen. Fiat koos de Raitentoonstelling uit voor de introductie van een nieuw be- stelwagentje, de Fiat 600 T. gebouwd op basis van de Multipla. De nieuwe Fiat heeft een volume van 2,75 kubie ke meter en een laadvermogen voor vijfhonderd kilo. Een andere splinternieuwe bestelwa gen voor vijfhonderd kilo is de Stan dard, een gesloten versie van de Stan dard-Triumph Herald combinatiewa gen. D.A.F. stelt in deze klasse de Daf pickup ten toon, een open wagentje met losse huif. Het is jammer dat Van Doorn d'e serie Dafjes nog niet heeft uitgebreid met een geslóten be stelwagen en een combi. Juist voor bestelwerk is een automatische trans missie de ideale oplossing en de automatische bakken die andere mer ken leveren, maken deze lichte be stelwagens te duur. DRIEWIELERS Bij de lichte bestelwagens moeten ook de driewielers worden genoemd. Op het gebied van handzaamheid zul len zij moeilijk zijn te overtreffen. De Vespa Apé is al enige tijd in de han del. Hij wordt open en mét gesloten laadbak geleverd of als chassis. Zijn draagvermogen is vierhonderd kilo. Nieuw is de serie M.V. Agusta's die door Cock in Assen wordt geïmpor teerd. Zij hebben een viertact motor. Hun draagvermogen variëert van 450 tot 650 kilo. De importeur stelt onder andere een M.V. ten toon met een grote bakkerscarrosserie. Het, zeker voor Nederland, belang rijkste nieuws van ,.de grote jongens", de zware vrachtwagens, komt van D.A.F. De fabriek introduceert op de tentoonstelling enkele nieuwe combina ties, bedoeld voor het internationale transport. Het nieuwe type de 2600 DP wordt geleverd als vrachtwa gen plus aanhanger of als trekker plus oplegger. Het laadvermogen is in beide gevallen 20 tot 21 ton. De afme tingen van de wagens voldoen aan de bepalingen die daarvoor in de meeste Europese landen gelden. D.A.F. gaat de nieuwe combinaties compleet leveren, met laadbakken en huiven dus, of met oplegger. De fa briek heeft kans 'gezien om de laad- lengte bijzonder lang te maken door de bouw van een extra korte cabine. Ondanks zijn compacte bouw biedt die cabine de chauffeurs zo veel mo gelijk comfort. Natuurlijk zijn er twee slaapplaat sen en natuurlijk is de stoel voor de chauffeur verstelbaar. Minder van zelfsprekend is dat de stoel voor de bijrijder meer comfort biedt dan de meeste vliegtuigstoelen. SCHOKVRIJ De cabine is verend opgehangen ter- wille van de schokvrijheid. De geluids isolatie van de motorkap houdt alle lawaai buiten. Het uitzicht is vorste lijk. Dubbele koplampen zorgen ook 's nachts voor goed zicht. Kortom: D.A.F. heeft zich bijzonder veel moei te getroost om het de chauffeur zo prettig mogelijk te maken. Andere nieuwe zware vrachtwagens zijn de 24-tons M.A.N., de Dodge frontstuurmodellen, de Bedford met sleepas en de Bedford 4x4, de Magi- rus-Deutz frontstuur, de Unie, de Ber liet, de Saviem en de Volvo L 475 met turboluchtoplading (nu dus ook bij de „kleinere" dieselmotor van 4,7 liter). De autobussen worden steeds maar mooier en comfortabeler. De laatste ontwikkeling zijn de zijruiten die tot boven in de kap doorlopen. Verheul vond er de toepasselijke naam ,,Poly- rama" voor uit. De liefhebber van wonderlijke ma chines met overal handels en wielen, borstels en takels, slangen en torens, kan tenslotte ruimschoots zijn hart op halen bij de speciale voertuigen. Die zijn er overigens meer neergezet voor de directeuren van stadsreinigings diensten en gemeentewerken dan voor onschuldige particulieren. Een nieuwe exposant op het gebied van de „rare machines" is Hoegen Dijkhof uit Doetinchem, de importeur van de Unimog. Behalve importeur is hij ook fabrikant van ve le landbouwmachines die met de Uni mog kunnen worden gecomgineerd. Nu heeft hij een persvuilniswagen, een bermafkantmachine en een soort stof zuiger voor straten ontwikkeld die al le aan de Unimog kunnen worden ge hangen. Van een medewerker Geen. auto is volmaakt. Geen -twee krijgen dezelfde behandeling. Geen twee moeten hetzelfde werk doen. Dat maakt het kopen van een personenauto al uitermate moeilijk. Bij de aanschaf van een bedrijfswagen moet er met nog veel meer factoren rekening wor den gehouden. De man die een personenauto koopt, zal gevoelsargumenten laten meespre ken en zich laten meeslepen door een mooie grille of een fraaie kleuren combinatie. Voor de man die een be drijfswagen aanschaft mag daar geen sprake van zijn. Hij moet eigenlijk achter zijn bureau beslissen, met de gegevens van alle wagens die in aan merking komen voor hem. En hij moet met alle omstandigheden en bijzon dere eisen rekening houden. laat maken die onbeladen net niet onder het viaduct door kan dat in een vaak door de opdrachtgever ge bruikte weg vlak bij zijn bedrijf ligt. Ieder bedrijf zal voor het eigen ver voer moeten zoeken naar een auto die het vereiste transport tegen de laagste prijs kan verrichten. Iedere vervoerondernemer zal moeten uitkie nen welke auto's hij tot zijn beschik king moet hebben om tegen een zo laag mogelijke kostprijs aan de wen sen van zijn klanten, de verladers, te kunnen voldoen. Het mag immers niet voorkomen dat een vervoerondernemer een car rosserie bestelt die net drie centime ter te breed is om op het B-weggetje te mogen rijden waaraan een belangrij ke klant woont, die juist met de nieu we auto zou worden bediend. En even ondenkbaar zou het moeten zijn dat iemand een peperdure carrosserie Voor de bedrijfswagenman bete kent de aanschaf van een nieuwe auto geen tocht met vrouw en kin deren langs showrooms vol verlei delijk uitziende automobielen. Hij knobbelt de keus uit achter zijn bu reau vol prospectussen, met een rekenliniaal en een blocnote die vol notities raakt voor de beslissing is gevallen. Om de keus zo moeilijk mogelijk te maken, is het aanbod in Nederland groot en gevarieerd. Er zijn circa 25 merken bestelwagens in de handel, van 3800 tot ruim dertienduizend gul den. Bij de tientallen vrachtautochas- sis lopen de prijzen nog meer uit el kaar, van rond zes mille voor een lichte benzinetruck tot boven de ze ventigduizend gulden voor diesels van het zwaarste kaliber. Daarbij komen dan nog de kosten van de opbouw. De E.V.O., de Algemene verladers- en eigenvervoerdersorganisatie, behar tigt de belangen van meer dan der tigduizend bedrijven. Zij adviseert gratis bij de aankoop van bedrijfsau to's. Zeven geldsparende adviezen van de organisatie zijn: Stel nauwkeurig vast hoeveel geld de nieuwe wagen mag kosten. Bereken op basis van de hoe veelheid goederen die per rit moet worden vervoerd, wel'k nuttig laad vermogen de nieuwe auto moet heb ben. Denk behalve aan het gewicht ook aan het volume. Bereken welke laadlengte er nodig is en hoe hoog moet worden geladen. Stel vast hoe sterk de motor zal moeten zijn voor de te trekken last. Vergeet de even tuele aanhangwagen niet. Bedenk dat een auto die op B-wegen moet rijden niet bre der mag zijn dan 2.20 meter. Ontheffingen worden slechts zeer zelden gegeven. Van een onzer verslaggevers TVE tijd dat de militaire chauffeurs bij de burger weggebruikers bekend stonden als wildemannen is geweest. Zeker, er wordt nog wel eens op militaire rijders gescholden vooral door lieden die op een drukke twee- baans weg in een colonne verzeild raken maar het is toch bepaald niet meer zo dat automobilisten al bijna pijn in de buik krijgen als ze in de verte een legerauto zien aankomen. Zo erg was het een jaar of tien ge leden wél. Toen maakten de militaire chauffeurs enige duizenden ongeluk ken per jaar en vielen er regelmatig slachtoffers. Nu ligt dat gelukkig heel anders, al zullen velen van de dienstplichtige chauffeurs dat in hun hart wel jam mer vinden. Het „lekker ruige" is goeddeels verdwenen en de teugels worden hoe langer hoe strakker aan gehaald. De grote moeilijkheid is, aldus overste J. van Eisen van de Sectie operatie en opleiding van de Genera le Staf, dat we onze dienstplichtigen in vier maanden zo vreselijk veel moeten leren. Vroeger was een jon gen van een jaar of achttien vaak al een bijna volleerd vakman, In dienst hoefde hij dan alleen maar soldaat te worden gemaakt. Nu komt een vent van achttien vaak zo van de schoolbanken. Wij moeten er dan in vier maanden zowel een soldaat als een vakman van maken, want het le ger heeft zo veel gespecialiseerde functies dat het niets meer heeft aan lieden die alleen maar kunnen lopen en schieten. In 1958 is de rij-opleiding nogal Maak een keuze tussen benzine, die sel en elpegee. Be reken daartoe het vermoedelijke aan tal jaarlijks af te leggen kilometers en vraag exploitatiekos tenbegrotingen. Vraag altijd een schriftelijke of ferte aan de carros- de carrosseriebouwer, seriebouwer met onder andere ga ranties voor het nut tig laadvermogen op het kentekenbewijs. Eigen nieuwsdienst STUTTGART. De Oostduitse Wartburg heeft een nieuwe, zwaardere motor gekregen. Dat blijkt uit advertenties in Oost duitse kranten. De fabriek heeft haar importeurs daar nog niet van op de hoogte gebracht. Wan neer de wagen op de Nederlandse markt zal verschijnen, is nog niet bekend. Uiterlijk schijnt de wagen vrij wel onveranderd te zijn gebleven. De driecylinder twêetact motor met een inhoud van 900 cc is ech ter vervangen door een driecylin der tweetact van duizend cc. Het vermogen van veertig DIN- pk is tot 45 pk gestegen. Daar door werd de acceleratie beter en steeg de topsnelheid van 115 tot 125 km.u. drastisch veranderd. Het niveau van de instructeurs werd omhoog getrok ken. Het allegaartje van de oude les- wagens werd vervangen door wagens van de typen die ook bij d'e parate troepen in gebruik waren. Het les programma werd gewijzigd en ver zwaard. Het leger heeft 16.000 nieuwe chauf feurs per jaar nodig. Dat betekent dat er uit iedere lichting 2600 tot 2700 knapen moeten worden gepikt die moeten kunnen leren autorijden. Animo is er genoeg bij de dienst plichtigen. Het laatste woord bij de beslissing of een jongen wel of met naar de rij opleiding moet, ligt bij een officier van de Cavalerie, ritmeester H. C. Vincent. Met een selectieteam reist hij de depóts af waar de recruten worden opgeleid. Na een paar op het oog heel eenvoudige tests kan hij op een paar procent na nauwkeurig zeg gen of de man een goede chauffeur kan worden of niet. Zelfs geven de mannen van ritmeester Vincent nog aan of een bepaalde jongeman ge schikt is voor een zware wagen of voor een lichte. Het resultaat van de selectie en de rij-opleiding, de soldaat-chauffeur, komt bij de parate troep terecht. De rest van zijn diensttijd brengt hij voor een groot deel op de weg door. Hij doet dat, al weet hij het niet, onder controle van overste L. J. van Duijn van het Verkeersbureau van het Eerste Legerkorps. Geen wagen van het Legerkorps komt op de weg zonder toestemming van het Ver keersbureau. Het Verkeersbureau ligt boven in een hoog kantoorgebouw. Dat is bijna symbolisch. De mannen in het Ver keersbureau zijn de mensen met het overzicht over een groot lichaam, de mensen die de touwtjes in handen hebben. Overste Van Duijn is de man van de grote getallen. Hij rekent koelweg uit per hoeveel gereden kilometers er een ongeluk voorkomt en conclu deert tevreden dat dat getal één op 75.000 gereden kilometers aan merkelijk gunstiger is dan dat van de burgers één op 45.000. De mensen van het Verkeersbureau zijn echter bepaald geen koele statis tici. Het idee om wagens die in een colonne rijden te voorzien van blauwe en groene kapjes over de ontstoken koplampen bv. komt van hen. De (gunstige) resultaten stellen zij latei- in hun hoge kamers vast aan de hand van maanden rijden met dui zenden wagens. Van een medewerker TT/AT de internationale bepalingen voor afmetingen en gewichten van vrachtwagens aangaat, is het maar een droeve zaak. In een tijd waarin zo graag wordt gesproken over een verenigd Europa lijkt het niet veel meer dan logisch om te veronderstellen dat de Europese landen het hierover eens zouden zijn, maar niets daarvan. Zelfs de Beneluxpartners konden nog niet tot overeenstemming komen. Dat de wegbeheerder bijna altijd dus de overheid het in deze kwes tie voor het zeggen heeft, is van oudsherre een uitgemaakte zaak. Ne derland kent maxima door de lengte, de breedte en de hoogte. Die laatste maat wordt in vele landen vrijgela ten. Daarentegen laat Nederland het maximale treingewicht (truck plus aanhanger) weer vrij. NONSENS De maximale hoogte van 3,80 me ter die in Nederland geldt, betekent overigens niet dat wagens onder die hoogte inderdaad onder alle bruggen en viaducten doorkunnen. Er is zelfs vorig jaar nog een viaduct in een splinternieuwe weg aangelegd dat zulks niet toelaat. Die pure nonsens is bij Vught te zien. Het valt te begrijpen dat de breed- temaat het belangrijkste is. Juist daarover zijn echter de minste moei lijkheden. Met uitzondering van Zwit serland houden de Europese landen 2,50 meter als maximum aan. In Nederland geldt het maximum echter niet voor de zogenaamde B- wegen. Daarop mogen geen wagens rijden die breder dan 2,20 meter zijn. Het resultaat van die bepaling is dat de meeste lichte buitenlandse trucks in Nederland smaller moeten worden gemaakt, wat uiteraard veel kosten met zich brengt. Voor moeilijkheden wat de lengte maten aangaat, zorgde in 1955 de toen malige Duitse minister van verkeer, dr. Seeboom. Hij week drastisch van de in Genève in 1950 moeizaam over eengekomen lengte af en bepaalde dat een truck met aanhanger niet lan ger mocht zijn dan 16.50 meter. De Duitse protesten tegen Seebohms (Spoorweg)politiek werden in de grond geboord met de mededeling dat de Duitsers eerst maar eens moesten zien hoeveel laadvermogen zij konden her winnen door lagere aanhangers te bouwen. Seebohm had daar nog ge lijk in ook. De Duitse aanhangers waren belachelijk hoog. De Nederland se aanhangwagenbouwers zagen, kans de laadvloer dertig centimeter lager te houden. LANGER België en Nederland hebben trou wens ook verschillende bepalingen voor de lengte. Zo mogen bv. de Bel- sche twee-assige wagens twee meter langer zijn dan de Nederlandse. De Nederlandse busexploitanten zitten daardoor al te likkebaarden bij de gedachte dat Nederland hierin zou meegaan met België en zij ook met bussen van twaalf meter lengte zou den kunnen gaan rijden. Ook de kans dat de Nederlandse maximale asdruk binnenkort van acht tot tien ton verhoogd wordt, zit er in. Voor de bussenbouwers zoi- dit tot gevolg hebben dat zij gemakkelijker kunnen gaan werken met achterin geplaatste motoren. Nederland .zit met die maximale asdruk van acht ton ook wel erg aan de lage kant. In Frankrijk en België geldt hiervoor dertien ton. Luchtbanden hebben het mogelijk gemaakt vrij hoge drukken op het wegdek uit te oefenen zonder dat het er beschadigingen door ondervindt. De laatste jaren gaven een verhoging van de luchtdruk in de band te zien. Bij een radiaal band 11.00 x 20 bv. is een druk van acht atmosfeer tegen woordig heel gewoon. Van een medewerker yOOR de liefhebbers van •automotorentechniek is deze Raitentoonsteèing vooral belangwekkend door de tendens naar lichtere en tegelijk ster kere dieselmotoren. De constructeurs zijn er kennelijk op uit om de nog steeds wat lompe, luie en zware dieselmotor zo mogelijk „vederlicht" te maken. Het streven is: méér paardekrachten uit een liter slagvolume. Hoe meer pk's er immers uit een liter slagvolume gedraaid kunnen worden, hoe lichter in gewicht en hoe soepeler de dieselmotor kan worden en hoe meer hij het elastische ka rakter zal krijgen van de benzine motor. In dit verband is het aardig om op de Power Plus serie van Leyland te wijzen. De ingenieurs van die Engel se fabriek hebben het bestaan om door kleine wijzigingen in de vorm van de verbrandingskamer en van de in- en afvoerleidingen uit een bestaan de motor een derde deel meer ver mogen te halen. Hieruit blijkt wel heel duidelijk hoe de dieselmotor eigenlijk nog pas aan het begin staat van zijn ontwikkeling naar zijn meest volmaakte toestand. Volvo Andere constructeurs van diesel motoren trachten soortgelijke resulta ten als Leyland te boeken door toe passing van een uitlaatgasturbocom pressor, een door uitlaatgas aange dreven roterende compressor, waar door motoren tien, twintig, dertig pro cent en met tussenkoeling soms nog meer winst in vermogen kun nen geven. Een paar mooie voorbeel den hiervan zijn de nieuwe Volvomo- tor met' uitlaatgasturbocompressor en de eveneens daarvan voorziene motor die D.A.F. in haar eigen chassis bouwt. Op de tentoonstelling is ook een motor, de Italiaanse O.M., waarvoor gebruik is gemaakt van een mecha nisch aangedreven -compressor van het spiraalvormige type. Deze kan onder het rijden in- of uitgeschakeld worden, waardoor de chauffeur ais het ware steeds kan kiezen uit twee motoren. Dat kan tot een uiterst zui nig bedrijf voeren. Kant en klaar Belang wekkend op deze Raitentoon stelling is verder dat er verscheidene wagens staan die kant en klaar zijn uitgerust voor het gebruik van elpe gee. Meer dan uit iets anders blijkt daar wel uit dat de motorbrandstof elpegee hoe langer hoe meer naar vo ren komt. De Nederlandse Elpegee Vereniging zegt dan ook niet zonder trots dat de tijd van propaganda voorbij is en dat nu de periode van de consolidatie is aangebroken. Het is verrassend dat de dieselmo tor ook iets te maken gaat krijgen met de nieuwe brandstof. In Amerika, waar bet probleem van de dieseluit- laatrook nog veel groter is dan in Nederland, hebben de technici name lijk ontdekt dat de uitlaatrook vrijwel geheel is weg te werken door bijvoe ging van elpegee aan de inlaatlucht van de dieselmotor. Soepeler De elpegee gaat dan niet ontsteken door de compressiewarmte, maar be gint pas te ontbranden op het ogen blik dat de gasolie zelf wordt ingespo ten. Het resultaat is dat de dieselmo tor veel soepeler gaat draaien, een be ter eindvermogen en een betere eind- acceleratie krijgt en dat het rook probleem vrijwel uit de wereld is. Er is nog een mogelijkheid voor de combinatie van elpegee en dieselmotor op komen dagen, maar die is nog in een experimenteel stadium. Duitse en ook wel andere Europese construc teurs experimenteren met dieselmoto ren waar ze elpegee in vloeibare vorm onder druk inspuiten en die ze verder als gewone diesels laten doordraaien. De resultaten zijn overdonderend, maar de constructeurs hebben nog moeilijkheden met het maken van een goed werkende hogedrukinspuitpomp. (Ingezonden mededelingen) draagvermogen 400 kg - laadruimte met neer geklapte achterbank: 150 x 100 x 80 cm - geheel stalen carrosserie van 1 mm dikke staalplaat Super motor: 1221 cc 47 pk -125 km/u. H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717)2010" DEALERS: Garage I. J ADRIAANSEN, Oude Stad 16, Oostburg, tel. 2679 Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 482 Gar. J. JOOSSE ZN., Rijksweg 24G, Nieuw- en St. Joosland, tel. 318 10.00.17.00'u en 1S.30-22.30u en zondag's 10.00-18.00 u Toegang f,2.50

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 9