DE GOEDE AFLOOP VAN GLENNS TRIOMFTOCHT KAMER VALT DE MINISTER AAN Minister de Pous wil straf beleid voeren Maatregelen gevraagd tegen transporten van dieren naar Duitsland „Farmaceutisch verweer tegen misvattingen" Nieuw Italiaans kabinet bekend RAADSEL VAN ONTPLOFFING OPGELOST WAAKZAAMHEID GEBODEN BUISMAN OPENBARE BIJEENKOMST NEPROFARM TWEE JAAR VOOR MISHANDELING VAN BABY KAPELAAN DIE WILDE ZWIJGEN BEBOET Energiehuishouding radikaal gewijzigd Donderdag 22 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 VERTROUWEN EEN TRIOMF Katangaanse troepen op weg naar Albertstad „MAASDAM" VERTREKT DONDERDAGMIDDAG Generaal stond plaats af aan sergeant Professor Romme ambtenaar van burger lijke stand VOOR KOFFIE OP Z'N BEST! Glenns kunstmaan dobbert naast de torpedobootjager Noa. Matrozen zijn bezig aan de berging. Glenn wacht binnen rustig af. Het avontuur is voorbij. Glenn laat zich rustig van top tot teen onder zoeken. Een microfoon registreert elk antwoord dat hij geeft. Fijn dat het zo goed gegaan is, he? Mevrouw Anna Glenn, de vrouw van de astronaut, telefoneert met haar schoonouders. Links David haar zoon. Van een onzer redacteuren TVTIEMAND heeft er op de „dag vail John Glenn" eigenlijk aandacht aan geschonken, maai de Atlas waarmee Glenn in zijn kunstmaan in een baan om de aarde werd gebracht had van de fabriek het serienummer 109 meegekregen. Het was de 109e Atlas die op een lanceer- platüorm werd geplaatst, maar lang niet de 109e die feilloos omhoog schoot. Aan de start van Glenn zijn dus 108 lanceringen van deze reusachtige raket voorafgegaan eer men deze raket durfde gebruiken voor de lancering van een bemande kunstmaan. Omdat een raket evenmin als welke andere machine ook onfeilbaar is was Glenn ondanks die 108 voorgaande lanceringen en tientallen andere voorberei dende proeven van allerlei aard toch nog letterlijk omgeven door ettelijke meervoudige beveiligings systemen. Daaraan was het te danken, dat hij dinsdag met een gerust hart zijn plaats op het bed van schuim rubber in de kleine kunstmaan innam. Als al die voorzorgen, waarbij letterlijk niets aan het toeval werd overgelaten, niet waren getroffen en men op Cape Canaveral in overmaat van roekeloosheid maar had gehoopt dat het eerste schot raak zou zijn, zouden wij u vermoedelijk niet de treffende serie foto's hebben kunnen laten zien die hiernaast de goede afloop van Glenns toch nog moeilijk gebleken tocht in beeld brengen. Glenns vrouw en kinderen en zijn ouders zouden dan niet in vol ver trouwen het televisieverslag van zijn reis hebben kunnen volgen. De voorzorgen zijn nodig geweest en gebleken. En hier zijn ze dan, de foto's van een gelukkge afloop van een tocht die alleen door mensen die hun verstand door hun gevoel lieten overheersen als roekeloos en onverantwoordelijk werd beschouwd. Op een ervan ziet men Glenn, met beide handen zijn hoofd stuttend. Hij schijnt de uitputting nabij, maar het is niet meer dan schijn want Glenn is gezond en fit teruggekeerd. Die tevreden glimlachende Glenn, languit liggend op de onderzoekings tafel van de medicus die voor zijn li chamelijk welzijn verantwoordelijk is, zal langer in onze herinnering blijven leven. Zo lacht een man die een moei lijke taak onder zeer moeilijke om standigheden heeft volbracht. Zo lacht een man die is bevrijd van de bange mogelijkheid dat door een jammer lijke mislukking hij het mikpunt zou worden van de spot van de gehele we reld. Ook Glenn wist dinsdagmor gen dat niets de mens liever is dan hem die heeft gefaald met de vinger nawijzen. Dat falen is hem en zijn land be spaard. In plaats daarvan heeft Glenn zijn land een triomf bezorgd. Hoe hij dat heeft gedaan heeft ieder die het wilde of kon horen dinsdag kunnen ervaren. ROME (AP) Premier Amintore Fanfani heeft gisteravond de samen stelling van de nieuwe Italiaanse rege ring bekendgemaakt. Zij bestaat uit christen-democraten, sociaal-democra ten en republikeinen. Deze koerswijziging naar links is de grootste verandering in het Italiaanse regeringsbeleid sedert de overleden oud premier de Gasperi in 1947 de commu nisten en de Nenni-socialisten uit de regering verwijderde. De ministers Scelba en Pella, die in het vorige kabinet respectievelijk de portefeuilles van binnenlandse zaken en van economie beheerden, keren in de nieuwe regering niet terug. Zij behoren tot de christen-democratische minderheid die is gekant tegen samenwerking met de socialisten Antonio Segni is gehandhaafd ais minister van buitenlandse zaken en Giulio Andreotti ais minister van defensie. Het kabinet wordt gevormd door negentien christen-democraten, drie so ciaal-democraten en twee republikeinen. In de Italiaanse senaat kan de regering bovendien rekenen op de steun van de Nenni-socialisten. Ook ui Moskou kon men iets lezen over Glenns tocht. Niet onder vette koppen, maar dat verwachtte deze bebrilde Rus ook nauwelijks van de Kornsomolskaja Prawda Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het staatkundig- gereformeerde Tweede-Kamerlid ir. Van Dis heeft de ministers Veld kamp en Beerman vragen gesteld over advertenties in dagbladen, waarin Duitsers honden of katten te koop vragen. Een Duitse dierenhan delaar zou zich voorts tot de hoofd inspecteur van de dierenbescher ming hebben gewend met de vraag of deze hem tweehonderd katten kon leveren „voor chemische fabrie ken in Düsseldorf". Ir. Van Dis brengt ook een brief ter Sprake van een Duitse predikant aan een vereniging tot bescherming van dieren in Göttingen. De predikant deelt daarin mee. dat aan de grens overgang Venlo-Herpngen een groot aantal dieren honden o.a. voor vivisectiedoelêinden in kleine kisten in Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „De farmaceuti sche industrie is niet een witte engel die haar geld alleen maar be steed ten bate van de volksgezond heid. Natuurlijk is-ook zij, als iedere andere industrie, uit op het behalen van economisch voordeel. Aange zien haar werk nuttig is voor an deren, zal niemand dit kunnen ver oordelen. Bovendien kan zij zich lelijk vergissen bij het bepalen van een Dui vrachtwagen van Neder land naar Duitsland werd vervoerd. Vinden de ministers het niet ken merkend voor de ernst van de situa tie, zo vraagt de heer Van Dis, dat de ze transporten volgens de Duitse dou ane zeer talrijk zijn en dat de toe stand waarin de dieren verkeren ver schrikkelijk is. Hij wijst ook op een publikatie van de Anti-Vivisectie-Stich- ting uit 1961. waarin melding wordt ge maakt van de dood van tien apen uit een transport van 250. De dieren wa ren in september '59 door een Til- burgse dierenhandelaar aan een Zweeds vivisectielaboratorium door verkocht. Bij aankomst in Stockholm waren tien dieren dood, de andere wa ren bewusteloos. Nauwe kratten i Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het raadsel van de „ontploffing" ergens ten zuiden van Rotterdam, die dinsdagavond door velen bij de politie werd ge meld, is opgelost. Het blijkt dat de breuk van de hoogspanningskabel bij Leiden de oorzaak van de verschijn selen ten zuiden van Rotterdam is geweest. Verscheidene mensen hebben dinsdag avond vlammen gezien in de hoogspan- ningsleiding tussen Rotterdam en Ba- rendrecht. Dit is heel goed mogelijk ge weest, zo werd ons door de directeur van het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Hol land meegedeeld. Door de breuk van de hoogspannings kabel bij Leiden is in tal van hoogspan ningskabels elders in het land even een vermindering van de spanning opgetre den. Elke hoogspanningskabel bestaat uit drie draden. Waarschijnlijk is in de kabel tussen Rotterdam en Dordrecht de spanning op een gegeven ogenblik niet in elk van de drie draden even groot ge weest. Het vertchil in spanning kan de vlammen, die uit de kabel sloegen tot gevolg hebben gehad. Ook is de stroom voorziening als gevolg daarvan enige tijd gestoord geweest. Vervolg van pag. 1 Hij herhaalde zijn standpunt dat gro tere bevoegdheden voor de regerings delegatie onmogelijk zijn. Het voor het salarisbeleid verantwoordelijke kabinet moet al een voorlopige beslissing heb ben genomen voor het overleg begint. Het ligt hier heel anders dan in het be drijfsleven, waar twee partijen over een c.a.o. gaan praten. De bewindsman herinnerde er met nadruk aan dat het overleg door de drie centrales en niet door hem was afgebroken. „Ik had nog wel willen praten, zonder dat natuurlijk het re- Eigen nieuwsdienst Van onze correspondent HAARLEM. De 45-jarige Am sterdamse kapelaan J. J. L. is door de Haarlemse politierechter conform de eis tot veertig gulden veroor deeld. Hij stond terecht, omdat hij voor de rechter-commissaris gewei gerd had te vertellen, dat zijn broer bij een vechtpartij betrokken was ge weest. De kapelaan heeft bijna drie dagen in gijzeling gezeten. Voor de politierechter verklaarde de kapelaan gistermiddag, dat hij zich niet op het verschonings recht had willen beroepen, omdat daar door de identiteit van zijn broer be kend geworden zou zijn. De rechtszaak was een nasleep van een verkeersovertreding, die de kape laan in augustus vorig jaar in Haarlem had begaan. Bijna reed hij toen een bejaarde vrouw aan, die via een voet gangerspad met knipperbollen de weg overstak. Klap Een automobilist had zich daarover nogal opgewonden en reed de geestelij ke achterna. Er ontstond een woorden wisseling, die door een broer van de ka pelaan met een forse klap werd afge rond. Een andere broer van de geeste lijke, een kapelaan uit Rotterdam, ver telde tenslotte hoe de zaak in elkaar zat. De broer die geslagen had, de 47-jari- ge meterijker P. J. L. uit Hillegom, kreeg 25 gulden boete. De officier had inieen boete van veertig gulden geëist. geringsstandpunt wezenlijk zou veran deren, maar de eentrales zagen daar geen reden meer toe". Bijna alle sprekers hebben gistermid dag ook gewezen op het uitblijven van een nieuwe pensioenwetgeving voor het rijkspersoneel. Desocialist Blom zei geen enkele lijn in het pensioenbeleid van dit kabinet te kunnen zien. De mi nister geeft de gepensioneerden belof ten als koeien met gouden horens, maar de beesten blijken ten slotte slechts goed voor de destructor. De minister zelf zei ook weinig ple zier te hebben kunnen beleven aan de nieuwe pensioenwet. Moeilijke factoren hebben tot vertraging geleid. Het wets ontwerp ligt nu op zijn bureau en het interdepartementaal overleg is al ach ter de rug. Over de waardevastheid van de ambtelijke pensioenen heeft minister Toxopeus het advies van het Centrale Planbureau gevraagd. De afgevaardigde Blom ontlokte een felle aanval van verscheidene Kamer leden. toen hij vroeg of de minister het tot dusver geheime rapport-Neher aan het Georganiseerd Overleg had overge legd. „Ik zou dat zeker hebben gedaan, als men er mij om had gevraagd". „Er is om gevraagd", klonk het uit verschillende monden. „Ja, in 1956 en tijdens de eerste ver gadering van het laatste overleg. Toen was het rapport echter nog geheim. Pas daarna heb ik de heer Neher ver zocht er uit te mogen publiceren". Ook deze mededeling ontlokte weer protest. Het was een verwarde situatie. de windrichting van de farmaceu tische markt." Dit zei gistermiddag prof. dr. M. Tausk, voorzitter van de directie van de N.V. Organen, op de eerste open bare bijeenkomst van de georganiseer de farmaceutische industrie, de Nepro- farm. Een groot gehoor van Kamer leden, hoogleraren, artsen, apothekers en studenten heeft een paar uur lang geboeid geluisterd naar wat was bedoeld als „verweer tegen verouder de denkbeelden, misvattingen en af brekende kritiek." Bijna tachtig Nederlandse genees middelenindustrieën hebben in 1961 samen een omzet van driehonderd miljoen gulden bereikt, waarvan meer dan de helft naar het buitenland ging. Diezelfde industrie besteedt echter ook kapitalen aan onderzoek, in 1959 bijv. 21,4 miljoen. Natuurlijk willen we winst maken, zei ir. J. P. H. Nieukerke als voor zitter, maar ons dit verwijten is even absurd als de arts, de apotheker en de ambtenaar in dienst van de volks gezondheid kwalijk nemen dat zij een inkomen hebben. Prof. Tausk ging nog een stap ver der: „De tegenwoordige generatie van medische studenten kan zich nauwe lijks meer voorstellen, dat de genees kunde ruim 25 jaar geleden over vrij wel geen enkel middel beschikte om de belangrijkste ziekteverwekkers, de bacteriën te bestrijden. Dat er nu vrij wel geen bacteriële ziekteverwekkers meer zijn, waartegen wij geen afdoend bestrijdingsmiddel hebben, dankt de maatschappij in hoofdzaak aan de far maceutische industrie." Wanhoopskreet Prof. Tausk noemde het een begrij pelijke wanhoopskreet als artsen zeg gen: bespaar ons nieuwe wondermid delen. Die kreet ver6tomd echter even snel, zodra diezelfde industrie werke lijk weer een bepaald nieuw middel heeft geproduceerd. Dat heeft zij de laatste twintig jaar met verrassende frequentie gepresteerd, aldus prof. Tausk. Niettemin zijn er Nederlanders die de farmaceutische industrie willen na tionaliseren, of de invoering van nieu we geneesmiddelen en nieuwe namen aan banden willen leggen. Het zijn volgens prof. Tausk juist de reacties van de artsen, die de industrie zullen dwingen zich rekenschap te geven van de juistheid Van haar methode. Door hun wederzijdse afhankelijkheid, zo zei hij, zullen artsen en industrie el kaar in het belang van de maatschap pij moeten heipen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, heeft gisteren in de Eerste Kamer gewaarschuwd, dat wij dit jaar nog waakzamer zullen moeten In deze publikatie wordt ook mel ding gemaakt van het verzenden van 420 apen, eveneens in september '59. Ze waren vanuit Singapore naar ons land verscheept en waren op weg daarheen in deplorabele toestand in Londen aangekomen. In de veel te nauwe kratten hadden 120 apen de dood gevonden. Via een Rotterdamse commissionair, aldus het blad, waren de dieren doorverkocht naar vivisec tielaboratoria van de farmaceutische industrie in de Verenigde Staten. Nog regelmatig zou van dergelijke trans porten, met ons land als tussenstation, sprake zijn. De heer Van Dis vraagt welke maat regelen de ministers hiertegen denken te nemen. Hij vraagt ook naar de re sultaten van het onderzoek, ingesteld na de diefstal van honden voor het laboratorium van de rijksuniversiteit in Leiden. Het onderzoek was de heer Van Dis en het Eerste-Kamerlid prof. Querido toegezegd, nadat zij op 24 en 25 april vorig jaar vragen over deze zaak hadden gesteld. (Ingezonden mededeling) Ik rook.... en dan geniet ik ook! PANTER SENORITAS in het bekende rode blikje 12'h cent ELISABETHSTAD (UPI) De Ka tangaanse troepen, die vorige week het spoorwegknooppunt Kongolo hebben ver overd op de muitende Congolese troe pen, rukken nu op naar Albertstad in Noordoost Katanga, de hoofdstad van de provincie Loealaba. Indische troepen van de Verenigde Naties in Albertstad treffen voorbereidingen om een moge lijke aanval af te slaan. Dit werd giste ren door het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties in Elïsabethstad bekend gemaakt. Albertstad is een bolwerk van de Ba- loeba-stam. De Baloeba's zijn heftige te genstanders van president Tsjombe. Glenn stut even het hoofd in zijn handen. Hij wordt, in een auto op weg naar het medisch onderzoek, bestormd met vragen en wil even rustig nadenken. AMSTERDAM. De rechtbank Amsterdam heeft gisteren de twintigja rige Adriana O.-S. veroordeeld tot tivee jaar gevangenisstraf met aftrek wegens mishandeling, die de dood tot gevolg had van haar res maanden oude ba by. De rechtbank achtte de primair ie- lastgelegde doodslag en het opzettelijk, zwaar lichamelijk letsel toebrengen dat subsidiair te last was gelegd, niet be wezen. De officier van justitie had een ge vangenisstraf van vijfjaar met aftrek; geëist. Hij achtte doodslag wel bewezen. De vrouw had haar baby 16 juni vorig jaar 's nachts op zijn buikje in de wieg i aardgas in Groningen hebben de I gedraaid en daarna een tweemaal dubbel- plaats van het aardgas in de Nederr hem™ gelegd. Het kinV'"«de'"vol 'andSe- ^^huishouding radicaal Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De vondsten van gende ochtend dood. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Het passagiersschip Maasdam van de Holland-Amerika Lijn, dat tijdens de storm van zaterdag met de voorsteven tegen de Wilheiminakade botste, vertrekt vanmiddag met een op gelapte neus naar New York. Het dichten van het gat dat bij de botsing een meter boven de waterlijn was ontstaan, is bij Wilton-Fijenoord bijzonder vlot gegaan. Vanochtend om zes uur zou het schip opnieuw naar Ce Wilheiminakade worden verhaald. De Maasdam heeft door het ongeluk een vertraging van twee dagen opgelopen. £en van de kleurenfoto's van de aarde die Glenn eigenhandig in zijn kunstmaan moet hebben gemaakt. De Noorse premier Einar Gerhardsen, heeft een uitnodiging van president Ken nedy aangenomen voor een bezoek van 8 tot 13 mei aan de Verenigde Staten. gewijzigd. Dit verklaarde de minister van economische zaken. drs. J. W. de Pous, gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van zijn begro ting. In het najaar van 1960 werd de hoe veelheid die in Groningen in de bodem zit op zestig miljard kubieke meter ge- j schat. Na boringen bij Slochteren, Delf zijl en Ten Boer mag het als „redelij kerwijs bewezen" worden beschouwd, dat 150 miljard kubieke meter produ- ceerbaar gas aanwezig is. Na afloop van de boring die nu bij Amerveen in Drenthe aan de gang is, zullen nog een paar putten worden ge slagen naar het Groningse gasreser- voir. Vermoed wordt, dat daar nog een aanmerkelijk grotere hoeveelheid dan 150 miljard kubieke meter in de grond zit. Als dit aardgas zou worden geëxploi-1 teerd op twintigjarige basis, zoals tot dusverre gebruikelijk is, dan komt er jaarlijks 7,5 miljard kubieke meter be schikbaar voor binnenlands gebruik en export. Dit komt overeen met ongeveer 7.5 milioen ton steenkool of rond 25 pet. van het jaarlijkse energieverbruik in ons land, aldus minister De Pous. Eigen nieuwsdienst SCHIERMONNIKOOG - Een zieke sergeant heeft gisteren op Schiermonnikoog in een militair vliegtuig de plaats ingenomen, die eigenlijk voor een generaal was gereserveerd. De territoriaal bevelhebber oost, brigade-generaal J. Rothuizen, bracht gistermorgen een bezoek aan de beschadigde dijken op Schiermonnikoog. Nauwelijks was. hij met een militair toestel weer vertrokken of het vliegtuig werd naar het eiland teruggeroepen. Een van de militairen die op het eiland helpen bij het herstel van de dijk, had een maagbloe- ding gekregen en moest naar het ziekenhuis in Leeuwarden worden gebracht. Terug op Schiermonnikoog ging de generaal het vliegtuig uit en de zieke sergeant Van Joost het vliegtuig in. Enkele minuten la- 'ter zat het toestel al weer in de lucht en nog wat later lag de ser geant in het Sint Bonifaciuszieken- huis in Leeuwarden. De generaal is later op de dag teruggevlogen. De sergeant maakt het goed. Hij zal waarschijnlijk binnen een week hersteld zijn, zo heeft de geneesheer-directeur van het zie kenhuis meegedeeld. zijn dan voorgaande javen, wil het overschot op de betalingsbalans niet verder teruglopen. Wij moeten niet aarzelen, aldus de bewinds man, een betrekkelijk straf beleid te blijven voeren, zowel op het ge bied van de overheidsfinanciën als bij het bouwbeleid, het loon- en prijsbeleid en op andere terreinen van het sociaal-economisch beleid. De minister toonde zich bezorgd over de loonontwikkeling. Een stijging vaii de lonen zal de binnenlandse consumptie, en daarmee de invoer, doen toenemen en de uitvoer doen da len. Daardoor zal het overschot op de betalingsbalans verminderen. Dit. overschot is teruggelopen van 1890 miljoen gulden in 1959 tot 600 mil joen in 1961. Voor dit jaar verwacht het Centraal planbureau een over schot van 700 miljoen guldén. maar minister De Pous meent, dat het wel licht enkele miljoenen lager zal lig gen. Hij bet'wijfelt namelijk of de overigens geringe stijging van de export, die het planbureau verwacht, werkelijkheid al worden. De kosten van levensonderhoud zijn de laatste twee jaar slechts met 0.6 procent per jaar gestegen, zo merkte de bewindsman op. terwijl ook ver schillende prijzen zijn gedaald. Hij achtte dit niet onbevredigend. De minister denkt niet aan een scherper prijsbeleid, maar wel aan een scherpere procedure om de winst marges zodanig te houden, dat infla tie wordt voorkomen. Er is geeil aan leiding. zo voegde nij er aan toe. te denken dat zwakkere bedrijven hier door zullen worden gedupeerd. ZEIST. Een botsing tussen een personenauto en een vrachtwagen in Zeist heeft gisteren de 62-jarige me vrouw A. de Roon-Leeuwenburgh uit Heinenoord het >Ven gekost. Het on geluk gebeurde doordat de echtgenoot van de-vrouw de vrachtauto geen voor rang had gegeven. Twee zusters van mevrouw De Roon de 5«-j»rige H. en de 71-jarige T. I. Leeuwenburgh werden licht gewond. De heer De Koon bleef ongedeerd. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Prof. mr. C. Pr M. Romme, die jarenlang voorzitter van de fractie van de K.V.P. in de Tweede Kamer is geweest, is gister middag door dé Amsterdamse gemeen teraad benoemd tot tijdelijk ambtenaar van de burgerlijke stand. In die hoe danigheid zal hij 28 april het huwelijk voltrekken tussen zijn zoon, de arts M. A, J. Romme, en mejuffrouw E. F. Brambergen, studente Engels. Prof. Romme is oud-gemeenteraads lid en oud-wethouder van Amsterdam. Ingezonden mededeling) uok. als 't l>oederko][u is

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7