Afzetmethode en kwaliteit van aardappel verbeteren Westerse kerken moeten de Afrikaanse helpen Tijdstip van het spuiten verdient grote aandacht KLM m Distributie systeem deugt niet DE UIENEXPORT IN 1961 Generale Synode Uit de kerken sfunc Samenbundeling van plannen en activiteiten per sector Dr. ir. Vd. Zaag te Kruiningen: Vele activiteiten van plattelandsvrouwen CLASSIS MIDDELBURG N. HERVORMDE KERK Zeeuwse spuitdag in Goes Geen vormendwang Benoemingen Botsing te Wolphaartsdijk Verbetering Bonzijbrug in Wemeldinge scheiden van... ZO ZACHT EN ZUIVER Vergadering landbouw coöperatie centrum Wrak met explosieven in de Wielingen zal worden gelicht Eén jaarverslag van verenigingen van bedrijfsvoorlichting Aquariumvereniging in Goes bijeen „Onderling Belang" te Nieuwdorp bijeen N.C.V.B. Goes bijeen Swift-Zuiderkwartier In juni weer een zaterdagtwaalftal naar Engeland Damesvolleybal in Nieuwerkerk Tuinhouw-avond in Oo'sterland MARKTBERICHTEN Slechthorenden bijeen Donderdag 22 februari 1962 -EEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 KRUININGEN. Het teruglopende verbruik, en de eveneens dalende teelt van aardappelen, kan alleen tot stil stand worden gebracht door een betere afzetmethode en het leveren van een kwaliteitsproduct. Tot deze conclusie kwam gistermiddag de lieer dr. ir. D. E. v. d. Zaag, rijkslandbouwconsulent voor aardappelen van het P. A. W. te Wageningen, op de algemene vergade ring voor bedrijfsvoorlichting Oost-Zuid- Beveland in de korenbeurs te Kruinin- gen. Ook in Zuid-Beveland worden minder aardappelen geteeld dan vroeger en wel doordat de prijs parten gaat spelen. Het is daarom, zo zei de heer C. van Gor- sel uit Rilland-Bath, voorzitter van de vereniging, dat dr. ir. Van de Zaag was uitgenodigd te komen spreken over de bestemming van de aardappelen. De heer v. d. Zaag toonde aan de hand van cijfermateriaal aan dat de con sumptieaardappel tot de bijna specula tieve gewassen moet worden gerekend. Meer en meer gaat de boer inzien dat de aardappel een weinig rendabel gewas is. Terwijl in 1955 nog 106.000 ha in Nederland 'bestemd werd voor de verbouw van consumptieaardappelen, was dit in 1061 nog maar 81.000 ha. Spreker wees er op dat nog op de lich te, nog op de zware gronden de teelt toeneemt. Ondanks bevolkingsaanwas daalt het totale verbruik van aardap pelen in ons land. Gebruikte Nederland in 1950 nog 130 kg aardappelen per hoofd van de bevolking, in 1961 was dit nog 100 kg. Ook in Duitsland be staan deze tekens, die volgens de heer v. d. Zaag alleen kunnen worden door broken door de aardappelteler zelf. Als oorzaken van het afnemende verbruik gaf hij de toenemende welvaart, waar door de voeding meer uit duurdere bestanddelen gaat bestaan en het mooi er worden van nagenoeg alle artikelen, b.v. fruit, terwijl de aardappelen hetzelf de „gezicht" blijft vertonen. Wensen consument Deze situatie kan alleen worden door broken door de consument het produkt te leveren dat hij wenst. Meer dan 75 procent van de Nederlandse huisvrou wen wil zo heeft een opinieonderzoek uitgewezen een schone, bloemige en vooral niet afkokende aardappelen. De grootte van het produkt schommelt om de 50 mm. De huisvrouwen zijn van me. ming dat sinds de oorlog de aardappel niet in kwaliteit is vooruit gegaan, maar hoogstens constant is gebleven. Spreker benadrukte verder de bui tengewoon slechte presentatie, m.a.w. de beroerde manier waarop de aardappe len aan de «markt worden gebracht. In de meeste gevallen liggen bij de groente boer kleine en grote aardappelen door elkaar, met dikwijls rotte plekken, vuil en soms enkele soorten wat betreft de kwaliteit door elkaar gemengd. De fout ligt diet bij de handelaar of kweker, maar in het gehele distributie systeem, zo bétoogde hij. Kleinverpakking De inleider was van mening dat de enige manier waarop het verbruik kan worden geanimeerd is, de consument een produkt te leveren dat een goede, constante kwaliteit, verpakt, schoon en naar soort gesorteerd is. Hij voerde een pleidooi voor de zogenaamde klein verpakking die het voordeel heeft dat de aardappelen dan als merkartikelen kunnen worden verkocht, zodat de con sument tenslotte weet welke verschil len er zijn in kwaliteit. Uiteindelijk zal men daardoor gedwongen zijn een gro te .centrale sorteerinrichting in het le- Ingezonden mededeling) WOLPHAARTSDIJK. De afd. Wol- phaartsdijk van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen in het Dorpshuis kwam bijeen voor het houden van haar voor jaarsvergadering onder leiding van de presidente mevr. A. C. Noteboom-Blok. Uit het jaarverslag van de sekretaresse bleek dat de vereniging het afgelopen jaar vele aktiviteiten aan de dag leg de en dat het ledental nog steeds groeit. Als bestuursleden werden herko zen mevr. A. B. Koert-Krijger en mevr. C. A, Kik-Trimpe. Hierna vertelde het hoofdbestuurslid mevr. J. C. van Wille- gen-Everse uit Goes aan de hand van prachtige kleurendia's op boeiende wij ze over haar reis naar Joego-Slavië. In de pauze werd een verloting gehouden ten bate van de „10 x 10" aktie, welke 41 opbracht. Melkcontrolevereniging Aagiekerke vergaderde De melkcontrolevereniging Aagteker- ke-Domburg hield onder leiding van voorzitter Jac de Visser haar jaarver gadering. Uit de jaarverslagen bleek dat het ledental gelijk was gebleven in 1S61, terwijl het aantal te controleren koeien was gestegen van 315 tot 386. De heer W. Verhage te Westkapelle werd tot bestuurslid herkozen en in plaats van de heer M. Corre die zich niet meer beschikbaar stelde, werd gekozen de heer A. Blaas. Vervolgens werd door de heer F. Kodde het verslag van mon ster-nemers uitgebracht, waaruit bleek dat er zeer goede productiedieren in de vereniging zijn, en helaas ook nog altijd wel enkele slechtere. Niettegenstaande dat, ligt het gemiddelde in de lijn van het landelijke. Door de heer Stroo, hoofdcontroleur te Middelburg, werd nog besproken het voorstel tot oprichting van een fok- en controlevereniging. Daar het merendeel der aanwezige leden het nut van deze vereniging hier niet direct inzag werd hierover geen besluit genomen. ven te roepen, die inderdaad enige in vesteringen eist. De praktijk wijst ech ter uit dat een groot winkelbedrijf aard appelen in zakjes kan leveren .tegen een redelijke prijs, en goedkoper dan de groenteboer. Export Spreker adviseerde verder de kwali teit te verbeteren en de verkoop van aardappelen in verwerkte vorm, zoals b.v. chips, te stimuleren. Ten aanzien van de export wees hij erop dat de R.R.G. landen gezamenlijk veel te veel aardappelen telen, zodat in de toekomst alleen een markt kan worden veroverd en gehandhaafd door betere kwaliteit. Het Roergebied b.v. vraagt al bij uit stek naar Nederlandse aardappelen. Er kan op dit gebied echter nog veel wor den gedaan in ons land, wat wel blijkt uit het feit dat Zweden vele malen ons product heeft geweigerd. De heer v. d. Zaag besloot zijn cause rie met nogmaals te beklemtonen dat alleen een verbetering van de kwaliteit en een beter functionerende afzet het aardappplenverbruik op peil zou kunnen houden. De algemene vergadering werd ge opend door de voorzitter, de heer C. van Gorsel, die er zijn teleurstelling over uitsprak dat de belangstelling zo gering was. Hij deelde mede dat de werkgroepen economie en mechanisatie van de vereniging zullen worden samen gesmolten in een nieuwe groep die de groep rationalisatie is genoemd. De sa menwerking tussen de diverse studie groepen en verenigingen voor bedrijfs voorlichting is weer geïntensiveerd. Voorzitter Van Gorsel, zowel als de se cretaris de heer A. Dagevos uit Wemel- dinge werden herkozen, beiden konden echter niet beloven voor de komende vier jaar hun functie te zullen blijven vervullen. APELDOORN. De Generale Syno de van de Gereformeerde kerken in Ne derland heeft in haar dinsdag te Apel doorn gehouden vergadering besloten het moderamen te machtigen contact op te nemen met de Generale Synode van de Christelijk Gereformeerde ker ken en de andere daarvoor in aanmer king komende kerken, om zich tezamen te bezinnen op allerlei zaken, die men gemeenschappelijk heeft en die niet de belijdenis raken. De Synode machtigde het moderamen ^>p voordracht van een missie ad hoe over te gaan tot de benoeming van een functionaris, die bij de moeilijkheden, ten gevolge van de industrialisatie, huij. en voorlichting kan geven. Zij vo'eerde daarvoor voor 1962 een bedrag van 15.000 en voor 1963 20.000. Dr. A. L. van Schelven van Hengelo-Oost trad hierover als rapporteur op. In haar woensdag gehouden zitting heeft de Synode zich uitvoerig bezig gehouden met een aantal brieven van de kerken over het houden van gemeen schappelijke kerkdiensten en het vieren van het oecumenisch avondmaal. Een commissie ad hoe heeft een rapport op gesteld. Hierin stelt de commissie voor aan de kerken zelf de vrijheid te laten tot het houden van gemeenschappelijke kerkdiensten. Dit voorstel werd gedaan op grond van de overweging, dat het houden van gemeenschappelijke kerk diensten het kwaad van de kerkelijke verdeeldheid kan helpen bestrijden, hoewel de commissie stelde wel het gevaar te zien dat aan bepaalde duide lijk aanwijsbare oorzaken van dit kwaad te gemakkelijk wordt voorbij gegaan. In verband hiermede werd het openen van de voorgestelde mogelijk heid voor gemeenschappelijke kerk diensten gebonden aan een aantal vrij stringente voorwaarden. De voornaam ste hiervan was dat de kerkraden erop moeten toezien dat in de bedoelde kerk diensten geen ander evangelie zal wor den verkondigd dan dat van Jezus Christus in overeenstemming met de belijdenis-geschriften. Ten aanzien van de gemeenschappe lijke avondmaalsviering stelde de com missie ad hoe voor een deputaatschap te benoemen dat zal moeten onderzoe ken of en zo ja oer welke voorwaar den het mogelijk is tot deze avond maalsviering te komen. GOES. De Zeeuwse spuit dag, die elk jaar in Goes wordt georganiseerd door de rijksland- bouwvoorlichtingsdiensten in Axel en Goes en door de afdeling Zeeland van de Bond van Agra rische Loonbedrijven, is een tra ditie geworden. Ook gisteren waren weer velen naar hotel „De Korenbeurs" gekomen om een tweetal, leerzame, lezingen aan te horen en om te luisteren naar de beantwoording van een groot aantal vragen door een forum. De leiding van de spuitdag berustte bij de heer J. Weststrate te Kloetinge, voorzitter van de groep ioonspuiters van de BOVAL. Hij was blij met de grote opkomst en verklaarde, dat de ontwik keling op het gebied van de ziektebe strijding door gaat. Daarom is voorlich ting onontbeerlijk. Ook ir. H. J. M. van Miltenburg, verbonden aan de rijks- landbouwvoorlichtingsdienst te Goes wees op deze ontwikkeling, toen hij aan het slot van de spuitdag een samenvat ting gaf van het gesprokene. Hij advi seerde zijn toehoorders om de cursus sen, die op het gebied van de bestrij ding van ziekten e.d. worden gegeven, te volgen. Alleen met een grote kennis van zaken zal de loonwerker er in sla gen een goede positie te verwerven" zo zei ir. Miltenburg. Waarschuwingsdienst In de morgenbijeenkomst heeft ir H. J. de Bruin, rijkslandbouwconsulent voor plantenziekten te Wageningen, ge sproken over de waarschuwingsdienst voor aardappelziekte en vergelingsziek- te in de praktijk, Ir de Bruin begon met de algemene opmerking, dat niet alleen het bestrij dingsmiddel van groot belang is, maar vooral het tijdstip van spuiten. De waar schuwingsdienst richt zich dan ook meer op de tijdstippen. Vervolgens sprekend over de verge- lingsziekte merkte ir de Bruin op, dat niet het virus, maar de overbrenger, de bladluis, bestreden moet worden. Dit zal uiteraard zo rendabel moge lijk moeten gebeuren. Het beste is de bladluis in één keer te vernietigen. Ir de Bruin waarschuwde er voor niet te spuiten als de eerste luizen verschijnen. Dat laatste gebeurt meestal in de prak tijk. Maar het is een onmogelijke opga ve om het aantal luizen te bepalen. Daarom pleitte spreker met klem om het spuiten te richten op de waarschu wingen, die gegeven worden. De prak tijk heeft uitgewezen, dat de waarschu wingen op de juiste tijdstippen worden gegeven. Wat de aardappelziekte betreft is het wel heel moeilijk om het tijdstip van spuiten vast te stellen, zo bleek verder uit de toespraak van ir De Bruin. Als algemeen advies gaf hij om met het spuiten te beginnen voor het gewas zich sluit Voorts deelde hij mede, dat het in de bedoeling ligt om dit jaar via de ra dio waarschuwingen te geven, die ge richt zijn op een te verwachten kritie ke periode. Tenslotte belichtte ir De Bruin enkele nieuwe middelen en me thodes bij de onkruid- en ziektebestrij ding. In de morgenvergadering werd ook nog een film over chemische onkruid- bestrijding vertoond. Onkruidbestrijding De middagbijeenkomst begon met een uiteenzetting van de heer P. Zonderwijk verbonden aan de plantenziektekundige dienst te Wageningen, over dit onder werp. Hij besprak o.m. de verschillende middelen, met name voor de wilde ha ver, bieten, stambonen en waterplanten in de sloten. Een forum kreeg daarna tal van vra gen van de meest uiteenlopende aard te beantwoorden. In dit forum hadden zitting ir De Bruin, voorzitter, P. Zon derwijk, P. Verhage, verbonden aan de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in Goes en Axel, K. Schipstra. deskundige op het gebied van de handel in bestrijdings middelen, H. de Nijs landbouwer te Ter- neuzen en M. de Witte, loonspuiter te 's Gravenpolder. En tot slot van de geslaagde spuitdag gaf ir Van Milten burg een samenvatting. NED, HERV. KERK Beroepen te Opende (Gr.): J. Haan stra te Nijehaske: te Aagtekerke (ZldR. Hengstmangers, vic. te Vlaardingen; te Bergambacht: R. W. Steur te Doornspijk; te Middelharms: C. Vos te Bennekom; door de provin ciale kerkvergadering van Zuid-Hol land te Krimpen a. d. IJssel (neven- pastoraat overgangsbepaling 235): R. J. v. d. Hoef, kand. te Lunteren. Aangenomen naar Wanswerd: W. K. Kansil te Tuil en 't Waal. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Leeuwarden: A. G. Tim mer te Rotterdam en R. de Vries te s-Gravenhage-Moerwijk. Beroepen te Katwijk aan Zee (vac. E. I. F. Nawijn): W. Bos te Bennebroek, die bedankte voor Hardegarijp: te Sua- woude: J. Jurjens, kand. te Ane, gem. Gramsbergen; te Zuidwolde (Dr.): G. de Zeeuw te Ezinge. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Breda: K. C. Smouter te Warphermond. Beroepen te Amsterdam: J. A. Ha mers te Zwolle. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Barneveld: W. C. La- main te Grand Rapids. U.S.A. en L. Rijksen te Rotterdam-West. Bedankt voor Krabbendijke: A. Vergunst te Rotterdam-C. MIDDELBURG. Dr. F. C. van der Horst heeft gisteren tij dens .de vergadering van de cla- sis Middelburg van de Ned Hervormde kerk in een boeiend betoog benadrukt dat de kerken in Afrika door de Westerse ker ken moeten worden geholpen. De heer Van der Horst begon zijn in leiding die was getiteld „De Afrikaanse kerk en de zending", met het beklem tonen dat de oecumene een noodzaak is, wanneer de kerk wil spreken tot de niet Christenen. Over Afrika sprekend, wees hij erop dat in een gebied, waar een heidens totalitair wereldbeeld bestaat, de bijbel het enige antwoord is dat de kerk kan geven. Mensen zijn echter nodig om deze bijbel te vertalen. Ook Nederlandse hulp wordt gevraagd. In Oost-Nigeria is reeds een begin hiermee gemaakt, terwijl over enkele dagen vier Nederlandse artsen naar Cameroen zullen worden uit gezonden. De kerk in het westen kan ook helpen met de opleiding van predi kanten. Docenten kunnen er goed werk verrichten. Hierin ligt een nieuwe taak voor de westerse kerken met vele moge lijkheden. Een gebied, waar zich een snelle verandering van de samenleving voltrekt in Afrika gebeurt in deze tijd in tien jaar wat zich hier in een eeuw afspeelde mag niet tevergeefs een beroep op het westen doen. Na deze causerie die gistermiddag werd gehou den, volgde een bespreking. In de mor genuren had ds. Kloosterman uit Vlissin- gen over Christelijke levensstijl gespro ken. Met een helder betoog toonde hij aan dat de levensstijl de vormgeving van ons leven is. Elk levend geloof heeft vormen nodig om zich daarin te uiten. De ge loofsinhoud gaat in vormloosheid ten onder. De Christelijke levensstijl vormt zich echter in de sfeer der vrijheid. De stijl komt van binnenuit, op grond van persoonlijke keuze. Zo niet, dan geraken inhoud en vorm los van elkaar, de stijl wordt onwaarachtig en de geloofsvrij heid gaat ten onder in vormendwang. Pogingen om tot een „totale" Christelijke levensstijl te komen moeten worden af gewezen. De Christen is echter zeer ge ïnteresseerd bij de stijlvormen van het burgerlijk leven (bruiloft, begravenis, volksfeest, omgansvormen, amusement, enz.). Hij zal opkomen voor hun waar achtigheid, voor hun sfeer en vrijheid en voor hun proporties. God bouwt im mers Zijn Rijk dat wij kunnen noemen het rijk van „geproportionneerde" „vrij heid". De classicale vergadering was bijeen gekomen in restaurant Wöhler en ging vooraf in morgengebed, dat werd geleid WOLPHAARTSDIJK. Op de Molen dijk te Wolphaartsdijk vond op de on overzichtelijke bocht bij de molen een aanrijding plaats tussen de personenau to van dhr. G. de J. te Wophaartsdijk en de vrachtauto van de expediteur J. J. v. d. S. te 's-Heer Hendrikskinderen. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor; vooral de auto van dhr. de J. werd vrij ernstig beschadigd. Naar de schuldvraag wordt een onder zoek ingesteld. door ds. J. van Dullemen. Vanwege het jaarlijkse aftreden van het moderamen, werd de bijeenkomst geopend door de oudste der aanwezigen predikanten, ds. J. van Woerden. Met grote meerderheid van stemmen werd het moderamen her kozen, zodat de leiding kon worden over gedragen aan ds. J. de Boer, praeses van de classicale vergadering. In het beraad- moderamen werden o.a. benoemd de heer A. Punt te Vlissingen, in de classicale commissie voor het opzicht ds. F. v. d. Wind, als afgevaardigden naar de pro vinciale kerkvergadering ouderling W. P. J. Baars te Middelburg en oud-kerk voogd J. Hamelink te Souburg. In de classicale zendingscommissie werden ds. Odé te Biggekerke en de heer Sonke te NW.- en St. Joostland benoemd. Ingezonden mededeling) OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE WEMELDINGE. De gemeenteraad komt vrijdagavond om acht uur jn open bare vergadering bijeen. De agenda ver meldt o.m. een voorstel tot het verle nen van een krediet van 62.000 gulden voor verbetering van de Bonzijweg en een deel van de Chezeeweg. Dit project omvat het leggen van een riolering, het dempen van de bestaande sloten en ver betering van de bestrating. Verder wordt voorgesteld een krediet te verstrekken van 510 gulden voor de aanschaf van een nieuwe luidinstallatie in het torentje van het gemeentehuis. De huidige installatie voldoet niet, om dat ze aanleiding geeft voor radio-sto ringen in de omgeving. Andere voorstellen: goedkeuring van de rekening van het badhuis over 1961 (het tekort van bijna 3000 gulden zal uit de gemeentekas betaald moeten wor den), het verlenen van eervol ontslag aan de heer W. J. Wedekind als klok- opwinder, en het verlenen van voorschot ten op de exploitatievergoeding voor 1962 aan de school voor schriftelijk volksonderwijs en de school voor chris telijk onderwijs aan schipperskinderen. Hoe luidt ook weer het spreek woord over de kooplui en de markt? Juist! En nu heeft deze „koopman" daar de hele avond zo keurig gezeten. Wat doet hij niettemin? Hard weglopen aan het eind van de voorstelling om de garderobe te halen! Distels mengen tussen de rozen voor de artisten! Niet fijn. Niet aardig. Ook bepaald niet volgens de goede toon, die wil dat men zijn hulde en respect betuigt aan elkeen die het verdient. Daarna stapt men rustig op. En komt men nog wat vrienden tegen: wel, presenteer ze een Gladstone - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening geeft. KING SIZE PROF. FRIETEMA ZIET MOGELIJKHEDEN ROOSENDAAL. Op de algemene ledenvergadering van de Landbouw Co- operatie Centrum voor Zuid-Westelijk Nederland, heeft prof. dr. H. J. Friete- ma, directeur van de Nationale coöpe ratieve raad te Den Haag, erop gewe zen dat d»e Coöperatie behoefte heeft aan een samenbundeling van plannen en activiteiten per sector, hetgeen tot vrij revolutionaire organisatorische con sequenties zou kunnen leiden. Tot deze conclusie kwam hij in een doorwrocht betoog onder de titel „Valorisatie en Coöperatie, nu en straks". De spreker begon zijn voordracht met een verklaring van het begrip „valori satie" dat „(tot waarde brengen" bete kent en zei dat het streven om agra rische producten tot een zo hoog mo- (Ingezonden mededeling) r n I N G èn in pr<ls klM-EXIRA gelijke waarde te brengen steeds heeft bestaan. De minister van landbouw heeft de wenselijkheid van een betere valorisatie ook sterk beklemtoond. Aan leiding was hier de zware belasting van het landbouw-egalisatie-fonds dat zware subsidies op grond van het garantie prijs beleid aan de landbouw en vooral aan de veehouderij moest uitbetalen. De wegen om tot een betere valori satie te komen zijn tweeërlei: door land bouwpolitieke middelen en door een gro tere activiteit van het bedrijfsleven. Met nadruk gaf hij overigens als zijn mening te kennen dat het gezamelijk creëren van een verwerkende industrie om het prijspeil beter in de hand te kunnen houden, niet de aangewezen weg kan zijn als gevolg van de vele com plicaties die daaraan in de weg staan. Met diverse voorbeelden lichtte de in leider dit toe. Tevoren had de voorzitter. Ir. A. W. Luitjens een openingswoord gesproken waarin hij enkele suggesties deed over het gezamenlijke opbouwen van een marktpositie van enige betekenis. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. W. Scheele (Oostkapelle) en C. J. Kar dux herbenoemd. In de vacature van de heer N. van Westen werd geko zen de heer Joh. van Dalen (Tholen) en in de vacature van de heer B. Koo- le de heer J. de Visser (Serooskerke) CADZAND Het wrak van het m.s. Fort Maisonneuve, dat in de oorlogsja ren tot zinken werd gebracht, zal spoe dig worden gelicht. Het schip rust met een lading van 602 ton granaathulzen op de bodem van de Wielingen voor Cad- zand. Het n.v. bergings- en transportbe drijf v. d. Akker zal het wrak bergen. De burgemeester van Cadzand zal tij dig door rijkswaterstaat of het ber gingsbedrijf worden gewaarschuwd, wan neer begonnen wordt met het vrijmaken van de explosieven zodat eventuele vei ligheidsmaatregelen kunnen worden ge nomen. GOES De besturen van de vereni gingen voor bedrijfsvoorlichting Oost- Zuid-Beveland, West-Zuid-Beveland, Noord-Beveland en Walcheren hebben hun handen ineen geslagen en gezamen lijk een jaarverslag het licht doen zien. Het is voor de eerste keer dat de ver enigingen de jaarverslagen hebben te zamen gebracht in een boekje. Overi gens is er wel voor elke vereniging een eigen verslag van de huishoudelijke ac tiviteiten achterin opgenomen. De tech nische artikelen zijn echter gelijklui dend. Het jaarverslag ziet er weer ver zorgt uit en biedt een keur van artike len over actuele zaken in de landbouw, zoals de oogst en opslag van gestort graan, drainage en benutting van de aanwezige productiemiddelen. GOES. De Goese aquariumvereni ging „Trichogaster" hield een bijeen komst in de „Landbouw". Na behande ling van .het huishoudelijk gedeelte werd een bandlezing gehouden over het on derwerp: „Gevangenen van de mens", welke lezing door meer dan 100 kleu rendia's opgenomen door de bekende vissenfotograaf A. v. d. Nieuwenhuizen, werd verduidelijkt. De voorzitter de heer P. J. van Driel deelde mede dat op 27 maart a.s. in Slot Ostende, voor de vereniging een avond wordt gehouden waarop Dr. J. M. Lodewijks, de be kende bioloog, een lezing zal houden met de film „Van woestijn tot eeuwig ijs", een zwerftocht door Noord-Amerika. NIEUWDORP. In cafe „De Hoop" hield de coöperatieve kolenvereniging „Onderling Belang" een druk bezochte jaarvergadering onder leiding van de heer Jac. v. d. Weele. Het jaarverslag van secretaris-penningmeester, de heer W. van Boven, vermeldde een ledental van 293 en een omzet in 1961 van 344.571 kg brandstoffen. Het financieel verslag was gunstig. De aftredende bestuursle den, de heren C. Meyaard, M. Speijkers en de commissaris, de heer C. van Ant werpen werden herkozen. GOES. De afdeling Goes van de Ned. Chr. Vrouwenbond vergaderde in de Prins van Oranje onder leiding van mej. M. Glerum. Spreker was de heer M. Laarman uit Den Haag, die voor een aandachtig gehoor sprak over het ge bruik van Gods naam in de omgangs taal. Meegedeeld werd, dat op 15 maart een streekvergadering in Goes zal wor den. MIDDELBURG. Swift 1 speelt za terdag op eigen terrein een competitie wedstrijd tegen het Leidse Zuiderkwar tier. De Middelburgers wonnen des tijds de uitwedstrijd met 54, maar sindsdien zijn de prestaties van de Sleu telstadbewoners steeds beter gewor den. Bovendien' is Zuiderkwartier tij dens de afgelopen maanden vrij regel matig in het veld geweest, terwijl Swift sinds november niet heeft ge speeld Swift zal dan ook ongetwij fëld een zware ontmoeting tegemoet- gaan. Slechts met uiterste krachtsin spanning is een Zeeuwse zege moge lijk, waardoor de kampioenskansen ge handhaafd blijven. Een eventuele misstap van Swift zal Sperwers 2 ongetwijfeld aan de kop van de ranglijst brengen, want is het on waarschijnlijk dat Olympiaan de vo gels de voet dwars kan zetten. Ons Ei bernest 3 en Hou Stand delen vermoe delijk de punten. Indien Actief van Dee- tbs 2 wint is het degradatielot van de Dordtenaren wel zo goed als bezegeld. ProgrammaSwift—Zuiderkwartier, OlympiaanSperwers a, Ons Eibernest 3Hou Stand, ActiefDeetos 2. GOES. Reeds vanouds is Zeeland een zeer belangrijk produktie gebied van uien. Ongeveer een derde van de natio nale uienproduktie komt uit deze pro vincie. Dat de ui als exportprodukt van de Nederlandse tuinbouw nog altijd meetelt blijkt weer opnieuw uit de uit- voercijfers over 1961 die dezer dagen zijn bekend gemaakt door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Met de sjalotten samen is de ui het belang rijkste exportprodukt van de Nederland se tuinbouw wat kilo's betreft. Naar de waarde gerekend komt het op de vier de plaats na de tomaten, komkommers en sla. De uienexport is de laatste drie jaren regelmatig gestegen, zowel in hoeveel heid als in waarde. Wat de hoeveelheid betreft zien wij dat er in 1959 ruim 135 miljoen kg. uien werden geëxporteerd. In 1960 nam dat kwantum toe met 27 miljoen kg. en in 1961 steeg de hoeveel heid die werd uitgevoerd tot ruim 189 miljoen kg. De waardestijging van de totale export van uien was zelfs nog wat groter. In 1959 bedroeg de franco grens waarde 27 miljoen gulden. In 1960 was dat 37,3 miljoen gulden en in 1961 ruim 52,7 miljoen gulden. De gemiddelde franco grenswaarde bedroeg in 1960 0.20 per kg.; in 1960 0.23 en in 1961 0.28. Hier is dus sprake van een op lopende prijs. Hierbij moet bedacht wor den dat elk jaar een gedeelte te zien geeft van twee oogsten. West-Duitsland is de grootste afnemer van Nederlandse uien. In 1961 ging 45 procent van de totale export naar dit land. Engeland bezette de tweede plaats met 32 procent van het totaal. Op de derde plaats kwam in 1961 Frank rijk met bijna negen procent. België nam ongeveer drie procent van de tota le uien-export af. Tuinbouwtentoonstelling in Kapelle-Biezelinge KAPELLE Er blijkt een zeer gro te belangstelling te bestaan voor de ex positie van machines en andere beno digdheden voor het tuinbouwbedrijf die morgen zal worden gehouden in de vei linghallen ter gelegenheid van de ont wikkelingsdag voor de Zeeuwse klein- fruitteelt. 's Morgens om negen uur zal de expositie worden geopend door de heer J. Burger Fzn. te Wemeldinge, voorzitter van het organiserend comi té. Meer dan twintig standhouders zul len op deze expositie tonen wat zij te koop hebben dat van belang is voor het kleinfruitbedrijf. In totaal bezetten zij ruim duizend vierkante meter stand ruimte. Bondentornooi op 30 april MIDDELBURG. Het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Korfbalbond heeft be sloten voor de verkiezing- van een ver tegenwoordigend zaterdagtwaalftal, dat dit jaar in Engeland tegen het Engelse twaalftal zal uitkomen, een selectie te organiseren uit de sterkste zaterdag spelers zowel landelijke als regiona le die bereid zijn om tegen een eigen vergoeding van vijftig gulden de reis naar Engeland mee te maken. De trip zal waarschijnlijk in juni plaatshebben en vermoedelijk een week duren. De regionale bonden is verzocht na te gaan welke spelers voor de selectie in aanmerking komen en de namen vóór 15 maart aan het bondsbureau in Botterdam op te geven. Het ligt in het voornemen om deze spelers op een centrale plaats bij el kaar te brengen en hieruit een groep te kiezen, waaruit ten .slotte de acht bes te spelers en acht beste speelsters wor den aangewezen. Met deze zestien men sen zullen nog enkele oefenwedstrijden gespeeld worden. Op maandag 30 april (Koninginne dag) worden weer de heide belangrijke tornooien gehouden om het kampioen schap van Nederland veldkorfbal zater- dagcluhs en om de landstitel voor za terdagtwaalftallen van een zestal regio nale bonden. De zaterdagcommissie van de KNKB is voornemens de tornooien in 1963 op een zaterdag te houden. Dit jaar bleek dit bij een deel van de be trokken clubs en bonden op bezwaren te stuiten. Naar het zich laat aanzien zullen de tornooien ook nu weer in Zeist georga niseerd worden. De zaterdagcommissie heeft de voornaamste bijzonderheden reeds aan de regionale bonden meege deeld zodat men met selectie en trai ning van de vertegenwoordigende za terdagtwaalftallen kan beginnen. NIEUWERKERK. In de gehouden Dames Volleybal wedstrijden leverden de Plattelandsvrouwen de opmerkelijk! prestatie het aan d!e kop gaande Nieiï werkerk te slaan en daarmee 2 punten in de wacht te slepen. Nieuwerkerk wist echter op zijn beurt Mevo en Kwiek te overvleugelen zodat deze club toch vier punten aan zijn toch al hoge score toe kon voegen. Het wordt voor het Bruse Kwiek nu wel heel moeilijk nu nog op deze club in te lopen, vooral omdat deze club te weinig leden heeft om een behoor lijke reserve voor haar zestal te kwe ken. Ook MeVp wist tweemaal te winnen, en zodoende 4 punten aan haar totaal toe te voegen. De uitslag van gespeelde wedstrijden was als volgt: Nieuwerkerk—Kwiek 15 13 155 (20); KwiekPlattelandsvrou wen 12—15 15-^8 154 (2—0; Mjevo— Nieuwerkerk 13'15 915 (20); Platte landsvrouwenMevo 1215 615 2); NieuwerkerkPlattelandsvrouwen 315, 151 4—15 (0—2); Mevo—Kwiek 15—2 15—6 (2—0). De stand is nu Nieuwerkerk 24 pun ten, Kwiek 18 punten, Nevo 12 punten en Plattelandsvrouwen 4 punten. OOSTERLAND. Onder leiding van de heer L. van den Bos vergaderde de Groentetelersvereniging in samenwer king met de Tuinbouwvereniging Ooster- land en Omstr. en de Landbouwver. D.E.S. in het hotel van de heer A. Mol. Als sprekers traden op de heren M. Wattel, Hoofdassistent A. en de heer Spruit, Assistent A. van de Rijks Tuin- bouwvoorl. dienst. Met als onderwerp: „Welke tuinbouwgewassen in ons teelt plan?" Beide sprekers wezen op het grote belang van uitbreiding van groen ten- en fruitteelt met het oog op de ko mende omschakeling. Gewezen werd op de noodzaak van goed tuinbouwonder- wijs. De "neer Spruit sprak over de Bloembollen in het teeltplan. De verga dering was zeer druk bezocht. Tenslotte wees de heer H. J. van der Zande op het feit dat de tuinbouwcommissie van de Z.L.M. grote belangstelling heeft voor de toekomst van de groenten- en fruitteelt. MIDDELBURG. De afdeling Mid delburg van de Vereniging voor Slecht horenden hield een jaarvergadering. Voor de laatste maal trad mevr. Stam als presidente op. Wegens vertrek uit Middelburg zag zij zich genoodzaakt af. te treden. Uit de toespraken bleek hoe zeer haar werk, dat zij twaalf jaar met toewijding had gedaan, werd gewaar deerd. Mevr. Haag zal haar opvolgen. De financiële toestand van de afdeling is gezond en er is een opgewekt vereni gingsleven: een gemiddeld aantal bezoe kers van 42 per maandelijkse bijeen komst is voor een kleine afdeling bij zonder goed te noemen. „KRABBENDIJKE EN OMSTREKEN" KRABBENDIJKE, dinsdag 20 febr. '62 Golden Delicious: I 85-90 7582, 80-85 81 88, 75-80 85—92, 70-75 80—90, 65-70 74—78, 60-65 63—69; II 85-90 76—78, 80-85 76—81, 75-80 78—84, 70-75 77—81, 65-70 68—73, 60-65 58—66; II D. 48; III Gr. 59—68; III F. 35— 54; Kr. 4048; Stek 1839. Jonathan: I 80- 85 67, 75-80 71—73, 70-75 74—79, 65-70 64—67, 60-65 56—58; II 80-85 58—62, 75-80 58—66, 70- 75 59—68, 65-70 53—55, 60-65 44—45; II D. 31—41; III Gr. 47—59; III F. 34—44; Kr. 32—41. Goudreinette: II 75-85 64, 65-75 61; II D. 49; Kr. 41. Conference: I 65-75 84, 55-65 66—68; II 65-75 77, 55-65 63; II D. 37—38; III Gr. 47—59; III F. 34—44; Kr. 7—10. Br. Alex Lucas: I 85-95 45. 75-85 45, 65-75 39; TI D. 29; III Gr. 30; III F. 26; Kr. 20. Verpakt fruit: Jonathan: I 80-85 63, 75-80 68, 70-75 71, 65-70 60. VEILING TERNEUZEN 21 febr. per kg in centen; Rode kool 28— 32: savoye kool afw xl7; witte kool 23—25; boerenkool 28—31; breekpeen 2 13—21; was- peen 31—39; prei a2 53—71, b2 35—50, afw. 30; knolselderij 29—32, a2 54—68, b2 55—57, afw 24; spruiten geschoond 83—93; uien 1 32, 2 28—30; witlof a 63—64, a2 60—63. b 60—66, b2 52—64, afw 30—59. Appelen: golden delicious 1 80 84—87 7 85—87 70 84—88, 65 73—74, 60 60 2 80 77—80 75 78—79 70 76—80 65 63—66 60 58—64 3 grof 5661 3 fijn 3345 kroet 4150; jonathan 2 75 66—68 70 59—62 65 55—57 60 51—54 2 d 46 3 grof 55—63 3 fijn 46—51 kroet 3940: winter- banana 2 grof 44—53 3 fijn 38; peren confe rence 1 65—75 71—72 2 65—75 69—70; St. remy 2 75—85 55—56 Vismijn Veere. Exportgarn. 7955 kg 1.20— 157; handelsgarn. 183 kg 1.40—1.73; schar 401 bot 5; wijting 42; schol 399; kabeljauw 24; tong 38; ongesorteerde vs 104. BERGEN OP ZOOM, 21 febr. Groente en fruitveiling: prei 40—63, witlof 60—77, rode kool 721, witte kool 1523, savoye kool 38—56, boerenkool 16—19, gele kool 35—39, spruiten 28—1.54, waspeen 39, andijvie 1.04; Saint Remy 50—52, Jonathan 31—65, Golden Dilicious 4974. BERGEN OP ZOOM. 21 febr. Eiernote- ringen van de Coöp. Wouwse melkinrichting Bergen on Zoom: ingaande 22 februari, don- derdag 1962. Prijsklasse 0 15 cent, idenf 1 14 cent. idem 2 12 cent, idem 3 11 cent. Idem 4 10 cent. GOES, 21 feb. Groenten: per stuk: knol selderij 12—13. per kg: witlof AI 79—81, All 68—74, Bil =6-78. spruiten All 77—100, afw 1576. groene sav. kool 24—56, afw. 16, rode kool 17—27. witte kool 2224. boerekool 14— 26, peen 16. II 6, afw. 5. prei AI 56—67, All 48, uien 34. stek 13—21, knolselderij 1*4, afw. 4, aardappelen 11.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5