Aan westelijk tracé in Goes kan niet meer getornd worden bier voortlauie Landbouwer struikelde over zijn prikkeldraad Geen gehoor aan verzoek Kerken leeg in Bonds republiek T wee nieuwe boten voor redding- Zeeland Echtelijk feest in Biervliet ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 i NOGMAALS UITVOERIGE DISCUSSIE, MAAR.... Nieuwe directeur gemeentewerken Dhr. Lindhout komt terug naar geboortestad Goes Kritiek raad Goes op K.V.P.-fractie Subsidie voor gods dienstonderwijs op o.l.-scholen DS. NIEMÖLLER: Gereformeerde kerk in Koudekerke 0RED Wmm en BREDA tijdelijk 3 flessen voor 1.50! A.R.-kandidatenlijst in Kloetinge A.R.-lijst Zoutelande Onmiddellijke verlichting van RHEUMATIEK EN SPIERPIJNEN „Allerhande" in raad Goes Familie-avond A.R. in 's-Gravenpolder Twee jubilarissen bij N.C.B. te Kruiningen KANTONGERECHT MIDDELBURG Openbare verkoop bij rechtbank Duitse matroos „leende" fiets Axelse ponyclub kreeg naam Kaderdagen L .J.G. in Hedenesse Riolering en bestrating in Krabbendijke Muzikaal succes van Axels duo Donderdag 22 februari 1962 (Ingezonden mededeling) Tot tweemaal toe richtte de heer J. H. Roose (K.V.P.) een dringend verzoek tot het college om toch nog eens te onderzoeken de mogelijkheden van een noordelijk tracé, wat naar zijn mening aanzienlijke besparingen zou opleveren. Op het verzoek werd ech ter niet ingegaan. Burgemeester mr. F. G. A. Huber verklaarde het gekozen tracé nog niet zo gek te vinden en wethouder J. S. Visscher herhaalde met de meeste klem dat tijdnood absoluut aanwezig was en dat met spoed de beslissing moest worden geno men om in 1962 aanspraak te kunnen maken op een bijdrage van het departement van economische zaken. In de vergadering van 7 december 1961 heeft de raad de plannen voor een westelijk tracé aanvaard. Ook toen werd, met name van de zijde van de K.V.P. met klem aangedrongen op een onder zoek naar de mogelijkheden van een nieuw tracé. Van die kant werd het westelijk plan als een onding aangemerkt. Bezwaren Gisteravond werden al deze bezwaren nog eens op tafel gelegd naar aanleiding van de briefwisseling van B. en W. inzake het rekest van de bewoners van de Zaag molenstraat. Het was vooral de heer J. F. Bookelaar (K.V.P.) die op enkele aspecten uitvoerig inging. Nu de raad het onderhavige besluit heeft genomen en ook Gedeputeerde Staten wel geen hin dernissen meer zullen opwerpen, is er naar de mening van dit raadslid geen weg terug meer. De heer Bookelaar vond het jammer, dat met de betrokkenen nimmer overleg is gepleegd over deze plannen. En in dit verband vroeg hij of B. en W. bereid zijn om op korte termijn te overwegen een overlegorgaan van B. en W. en de bevolking in het leven te roepen, teneinde samen te kunnen spre ken over allerlei plannen. Mr. J. G. v. d. Burgt, de A.R. woordvoerder, betoogde later helemaal geen behoefte te hebben aan een dergelijk overlegorgaan en meende, dat dit voor Goes niet nodig is. Vervolgens belichtte de heer Bookelaar enkele mogelijkheden. Hij verklaarde o.m. dat de veronderstelling dat het noordelijke tracé duurder zou zijn door geen enkel feit wordt gestaafd. Het gaat in deze niet om het zwaarwegende belang van het industriële klimaat, maar alleen om het feit dat er geen weg meer terug is. Als zwakke punten in het preadvies tipte de heer Bookelaar aan, dat een vergelijking met het natuurschoon van eerder verdwenen landelijke plekjes niet opgaat en dat de spoorlijn ook niet te vergelijken is metade situatie-zoals die thans is aan de Patijnweg. Ook mevrouw J. C. van- W^ligeJbiEverse (C-H.U.) zag geen voldoende vergelijkingsmateriaal inzake het natuurschoon. Besparingen En de heer J. H. Roose herinnerde aan het feit dat de structuur van de begraaf plaats veranderd zal moeten worden. Dit raadslid meende dat de ontwikkeling van noordwest al terdege wordt afge- snoerd. Ook vroeg de heer Roose zich met bezorgdheid af of de kostenraming houdbaar zal zijn. Wijzend op een yer-i goeding aan het bedrijf van de firma t Van Riesen oordeelde de heer Roose, dat de kostenraming aanzienlijk zal worden overschreden. Is het niet mogelijk, zo vroeg hij, om het toegestane krediet te handhaven en om te onderzoeken of binnen de kruising bij de 's Heer Hen- drikskinderendijk tot aan het eindpunt nog mogelijkheden aanwezig zijn voor een ander tracé. Ik ben ervan overtuigd dat een ander tracé een besparing zal opleveren van minstens een half miljoen gulden. In een later stadium meende de heer Roose dat de besparingen zelfs tegen de twee miljoen kunnen bedragen. Mr. J. G. v. d. Burgt meende, dat het pre-advies duidelijk de opvattingen weer geeft van het College van B. en W. en van de meerderheid van de raad. Ove rigens moest het hem van het hart, dat inzake de verdwijning van het plantsoen m de Zaagmolenstraat niet te veel ge dramatiseerd moet worden. Burgemees ter Huber gaf toe, dat het voor de be trokkenen niet zo leuk is, maar meende toch, afgezien van de financiële konse- kwenties en van de tijdnood geen andere oplossing is te realiseren. De burge meester bracht in dit verband twee pun ten naar voren, als zijnde zijn persoon lijke visie. Er was reeds een wettelijk tracee geprojekteerd. Nu hiermee de aanleg van de spoordijk gecombineerd kan worden, is een gelukkige oplossing gevonden, want de kosten kunnen zo doende verdeeld worden. Ik vind dat een gelukkige omstandigheid. Verder merkte hij op dat de scheepvaart het liefst zo weinig mogelijk bruggen ont moet. De scheepsbeweging groeit en de verbreding van het kanaal is bepaald geen luchtkasteel meer. Mr. Huber deelde nog mee op vragen van mr. Van der Burgt, dat de eigena ren toestemming is gevraagd, grondsor- teringen te verrichten en dat de helling van de spoordijk nog een punt van studie uitmaakt. De heer Rouze bleek echter niet overtuigd en herhaalde zijn verzoek om alsnog de mogelijkheden van een ander tracee te onderzoeken. Roggeveenstraat Het voorstel tot het geven van toepas sing aan verordening 154 in verband met partiële herziening 1960 van het uitbrei dingsplan in onderdelen oost en west ont lokte eveneens een discussie. Enkele be woners van de Roggeveenstraat, die zich benadeeld voelen door deze gang van zaken voeren al geruime tijd strijd voor hun belangen. De heer C. W. Vervest (katholiek) juichte het toe, dat nu ein delijk de Roggeveenstraatbewoners recht wordt gedaan en wilde de leden van het vorige college aansprakelijk stellen voor de kosten van de procedure. Mr. v. d. Burgt verklaarde dat het college de juiste weg heeft bewandeld, maar vroeg zich toch af of de verordening wel voor het onderhavige geval is geschreven. Voorts wilde hij zich een oordeel voor behouden over de aansprakelijkheid van het vorige college. Ook de andere raads leden juichten het voorstel van B. en W. toe. Wat die aansprakelijkheid betreft, zo meende de burgemeester kan beter afgewacht worden hoe de verdere pro cedure dit zal ontwikkelen. Hij zegde toe dat er zo snel mogelijk gewerkt zal worden. Tenslotte werd na een besloten vergadering het voorstel van B. en W. om 72 woningen in serie te bouwen aan gehouden. GOES Het is tijdens de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering duidelijk gebleken, dat aan de plannen voor een westelijk tracé (rondweg en spoorlijn) niet meer is te tornen. B. en W. hadden de raad voorgesteld de bewoners van de Zaagmolenstraat,, die e'en bezwaarschrift hadden in gediend tegen deze plannen, te betichten, dat slechts het zeer zwaar wegende belang van het industri ële klimaat het college heeft doen besluiten in de bezwaren te berusten. De raad besloot zich, na een uitvoerige discussie, aan hij deze gedachtengang. noeming tot chef van deze dienst. Tussen de bedrijven door zag de heer Lindhout nog kans om enkele cursussen te volgen met name op het gebied van bouw- en woningtoezicht. Verder staat de nieuwe directeur van gemeentewerken inge schreven bij de stichting I.N.G. register als praktijk-ingenieur. GOES. De K.V.P.-fractie heeft in de gisteravond gehouden gemeenteraads vergadering een flinke veeg uit de pan gekregen. Met name de heer J. F. Booke laar kreeg het zwaar te verduren. Hij had zich minachtend uitgelaten over de raad van Goes tijdens een vergadering van de afdeling Goes van de K.V.P. De discussie kwam op gang naar aan leiding van het voorstel om de heren D. Leupen en Bookelaar te benoemen als gemeentelijk gedelegeerden in het be stuur van de ambachtsschool en de avond school, De heer C. W. Vervest (kath.) schoot de eerste vuurpijl af en zei, dat de heer Bookelaar geen vertrouwen ver dient en dat hij niet aanvaardbaar is. Ook de C.H.U.-fractie had zich verdiept in de uitlatingen van de heer Bookelaar. Bij monde van de heer A. G. Heyboer werd duidelijk verklaard, dat de C.H.- fractie geen persoonlijke sympathie of antipathie koestert, geen haatgevoelens heeft en dat geen politiek wordt gevoerd die gericht is om door dik en dun aan- vajjen te richten op het vorige college. De heer Heyboer toonde zich zeer teleur gesteld over de houding van de heer Bookelaar, maar schonk hem niettemin het vertrouwen. Ook mr. J. G. v. d. Burgt wilde namens de A.R.-fractie de heer Bookelaar alsnog het vertrouwen geven. Wel merkte de A.R.-woordvoerder op, dat de houding van de heer Bookelaar bepaald geen instemming verdient en dat van een volkomen gebrek aan begrip voor een democratische samenleving ge sproken moet worden. Enigszins spottend verklaarde de heer Haverhoek (soc.) dat de K.V.P. straks één van zijn „kracht patsers" gaat verliezen. De heer Booke laar werd toch met twaalf stemmen voor en drie blanco gekozen evenals de heer Leupen, die alle stemmen verwierf. GOES De gemeenteraad is gis teravond akkoord gegaan met de ver ordening, waarin de subsidiëring voor het godsdienstonderwijs op de open bare lagere en uloscholen wordt ge regeld. Alle raadsleden waren blij met dit voorstel al waren er dan enkele wensen. De heer N. E. van Santé (V.V.D.) etaleerde enkele verlangens. Hij meende dat het van belang is op welke wijze godsdienstonderwijs wordt gegeven en wilde dit onderwijs meer laten aansluiten bij het catechetisch onderwijs van de kerken. Ook vond hij het juiste moment aangebroken om interkerkelijk contact tot stand te brengen. Hij wilde daarom het gods dienstonderwijs nog iets meer regle menteren. Tegen deze wens werden echter grote bezwaren ingebracht, Burgemeester mr. F. G. A. Hu'ber en de heer C. W. Vervest herinnerden er aan, dat er godsdienstvrijheid bestaat, woensdagmiddag) en voor de kruide- niersbedrijven een vacantiesluiting vast gesteld. Aan de veilingvereniging „Zuid- Beveland" werd grond verkocht aan de westzijde van haar terrein tegen een bedrag van, 2,50 gulden per vierkante meter, ok aan de N.V. maatschappij Stad'hou'derslaan te Den Haag werd bouwgrond verkocht, die is gelegen in plan zuid tegen 23 gulden per vierkan te meter. GOES. Uit een voordracht van twee personen heeft de ge meenteraad na een besloten ver gadering gisteravond de heer J P. F. Lindhout, chef van de af deling bouw- en woningtoezicht te Voorburg, benoemd tot direc- Van onze correspondent BONN, 22 febr. Ds. Niemöller, de voorzitter van de Evangelische kerk in Hessen, heeft gisteren in een toespraak te Coburg verklaard, dat er vrijwel geen land is, waar de kerken zo leeg zijn als in de Bondsrepubliek. Hij voer de het woord over de derde vergadering van de Wereldraad van kerken, die eind vorig jaar te New Delhi is gehouden en hij stelde ie vraag of het leidende the ma Jezus Christus, het licht van de we reld wel door de christenen wordt be grepen. De afval van het christendom is vol gens ds. Niemöller al enige tijd geleden begonnen, sommige historici gewaag den reeds van het post-christelijke tijd perk. In de socialistische landen hebben de mensen zich van het christendom af gekeerd. Men heeft daar het christelijke licht niet gezien, omdat het christen dom weinig heeft gedaan om daar de nood en de onderdrukking te overwin nen en men heeft zich in plaats daar van overgegeven aan de ideologie van Marx, aldus Niemöller. KOUDEKERKE. Ter rectificatie van fouten, klevende aan ons verslag in ons blad van dinsdag j.l. „Gereformeer de kérk Koudekerke krijgt geheel an der aanzien", willen wij het vol/gende onder de aandacht van de lezers bren gen. In het verslag werd gesuggereerd dat de verbouwing van de kerk, zoals het -schetsplan staat aangegeven, zou gebeuren. Dit is voorbarig gesteld. De juiste gang van zaken is aldus: de ge meente van de gereformeerde kerk heeft de benodigde 30.000.van de to tale kosten bijeengebracht, waarna de bedoeling is het schetsplan van het ar chitectenbureau. Steen en Tuinhof te Vlissingen, dat reeds de voorlopige goedkeuring van de kerkeraad had, op een gemeentevergadering aan de ge meenteleden voor te leggen. Deze ver gadering wordt medio maart gehouden, waarna de beslissing over het plan, waarin dus mogelijke veranderingen worden aangebracht, aan de kerkeraad is. In ons verslag stond voorts dat de capaciteit van de verbouwde kerk min der wordt. Niet alleen de plannen tot kerkebouw in Paauwenburg door de ge reformeerde kerk in Vlissingen hebben hiertoe geleid, maar vooral het vertrek van lidmaten van de gereformeerde kerk in Koudekerke naar de N.O.-nol der. Heerlijk hoppig Drie Hoefijzers pils uit de bierstad Breda Handige beugelsluiting: in een wip open zonder opener in een wip weer luchtdicht gesloten. Voordelige, grote gezinsfles van een halve liter voor slechts 52 cent. KLOETINGE. Tijdens een leden vergadering van de A.R. kiesvereniging werd de kandidatenlijst samengesteld voor de komende gemeenteraadsverkie zingen. Het thans zittende raadslid, de heer H. J. Colijn, staat nummer één op de lijst. De andere namen op de lijst zijn: 2 mr. J. Thielen, 3. J. v. d. Lin de, 4. F. Duijnhouwer, 5. G. de Dreu. ZUTELANDE. De A.R.-kiesvereni- ging kwam in jaarvergadering bijeen o.l.v. de heer P. Brasser. De aftredende bestuursleden, de heren F. Adriaan.se en H. Melis, werden herkozen. De candida- tenlijst werd als volgt samengesteld: 1. K. Wouters 2. A. Geschiere 3. J. Ge- schiere Lzn. 4. A. Jobse 5. F. Adriaan- se 6. H. Melis. (Ingezonden mededeling) teur van gemeentewerken in i Bovendien merkte de burgemeester po, Goes. De heer Lind'hout kreeg c'a'' de gemeente het interkerkelijk con- 9 stemmen en de heer J. Louwer- se, de andere kandidaat, kreeg 6 stemmen. Met deze benoeming keert de heer Lindhout terug in zijn geboortestad, want in Goes heeft zijn wieg gestaan. De heer Lindhout zal de plaats innemen van de heer J. Oranje, die een functie in het bedrijfsleven heeft aanvaard. De heer Lindhout werd op 26 septem ber 1920 in Goes geboren. Toen hij an derhalf jaar oud was ging hij met zijn ouders mee naar Dordrecht. Daar is hij opgegroeid en daar ook bezocht hij de H.B.S. en volgde de lessen aan de Hogere Technische School (afdeling waterbouw). Tijdens de tweede wereldoorlog was de heer Lindhout werkzaam bij de Zuider zeewerken. Hij nam voorts actief deel aan het verzetwerk. Via een functie bij de Nederlandse veiligheidsdienst in Sche- veningen kwam de heer Lindhout na de oorlog terecht bij de gemeente Delft, waar hij ambtenaar werd bij bouw- en woningtoezicht. In 1947 vertrok hij naar de gemeente Zuilen, waar hij bemoeienis kreeg met plantsoendienst, reinigings dienst, bestrating, bouw- en woningtoe zicht. In december 1948 volgde zijn be noeming in Voorburg als technisch amb tenaar. Aanvankelijk was hij daar werk zaam bij de bestratingsdienst en de on derhoudsdienst van gebouwen. In 1951 kwam hij terecht bij bouw- en woning toezicht. Voorjaar 1957 volgde zijn be- Ingezonden mededeling) Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat '(U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en direct door in het weefsel, de ge- spieren tot in de gewrichten, zodanig wrichtsbanden en de spieren tot aan de dat een duurzaam gevoel van ver haard van de pijn, waar een onmid- lichting en welzijn in de plaats komt ningen in verband met de sanering van dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet I Goes-noord. Met de woningbouwvereni- j,. v. jt>::_ _i„. _i.«j ging „Help u zelf werd grond geruild tact niet kan eisen. De overheid dient daar buiten te blijven. In A.R.-kringen wordt niet het zelfde gedacht over voorstellen als het onderhavige, zo bleek uit de reactie van mr. J. J. v. d. Burgt. Zijn. fractie schaarde zich echter van harte achter het voorstel. Voorts had mr. v. d. Burgt enkele klei ne bezwaren tegen de verordening. In tweede instan-tie -kwam de heer Van Santé op het interkerkelijk contact terug. Hij meende stellig, dat een prachtig aanknopingspunt aanwezig is voor de kerken om elkaar te vinden en vond het dermate belangrijk, dat B. en W. wat dit betreft een aanbeve ling moeten laten horen. Wethouder drs. J. Dijkgraaf sprak tot slot enkele wijze woorden: wat de heer Van San- te wil is eigenlijk vooruitlopen op de schuchtere pogingen die ondernomen worden voor samenwerking. Wij moe ten dit niet willen forceren, want dat zou wel eens een averechtse uitwer king kunnen hebben. GES. De gemeenteraad van Goes heeft gisteravond niet alle voorstellen van B. en W. aan een uitvoerige be schouwing onderworpen. Verschillende voorstellen werden na een vlotte discus sie aanvaard. Het was met recht „aller hande". Aan de P.Z.E.M. werd een strookje grond verkocht aan de Berg weg. Een perceel grond aan de Poelweg I van wed. W. C. J. Huige-van Schagen zal onteigend worden. De raa'd benoem de voorts de heren D. P. M. G. Leupen en J. F. Bookelaar tot gedelegeerden van de gemeenteraad in het bestuur van de ambachtschool en in d'e com missie van toezicht van de avond school (zij nemen de plaatsen in van de heren P. de Munck en W. G. M. de Val-k. die enige tijd geleden als raads lid hebben bedankt). Voorschotten wer den verleend op de exploitatievergoe ding aan de bijzondere scholen over 1962, alsmede op de vergoeding van de kosten van de bijzondere kleuterscho len. -De woningen M. Smallegangebuurt 41 en A. van Westerwij-kbuurt 16 wer den aangekocht voor resp. 2000 en 3000 gulden. Het is noodzakelijk, dat de ge meente in het 'bezit komt van deze wo- 's-GRAVENPOLDER. De A.R.- kiesvereniging hield de jaarlijkse en zeer geslaagde familie-avond onder lei ding van de heer C. Clarisse. Het on derwerp: „Europese integratie" werd ingeleid door de heer P. A. Clarisse Het raadslid de heer Joh. op 't Hof gaf antwoord op enkele vragen betref fende het gemeentebeleid. Het program ma werd afgewisseld met zang en de clamatie. Negen nieuwe leden konden ingeschreven worden. KRUININGEN. De afdeling Krui ningen van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijver heid hield de jaarvergadering in „Ons Dorpshuis". In een goed bezochte vergadering kon de Voorzitter, uit naam van het Chr. Nat. Vakverbond, het gouden insigne met oorkonde uitreiken aan 2 van haar leden de heren Klap en Blaauwkamer welke reeds 25 jaar lid zijn van het C.N.V. en tevens van de afdeling Krui ningen der N.C.B. De jaarverslagen gaven een gunstig overzicht van het afgelopen jaar, het bleek dat het ledental met 1 was ge stegen, terwijl de afdelingskas een vrij behoorlijk saldo te zien gaf. De aftredende bestuursleden werden weer in hun functie herkozen en in de volgende bespreking werd besloten dit jaar weer een reis te ondernemen. MIDDELBURG. Een lang aange houden zaak werd gisteren tijdens de zitting van de kantonrechter in Mid delburg weer behandeld. De zaak M. S. uit 's Heer Arendskerke heeft een uitvoerige behandeling ondergaan, waarbij nu vijf getuigen werden ge hoord. In ver vervlogen tijden pachtte landbouwer M. S. een dijkje bij Nieuwdorp, gemeente 's Heer Arends kerke, namelijk de W est-Kraaiense- dijk. In 1960 besloot S. de oostelijke berm met prikkeldraad af te zetten en een versperring aan te brengen bij de ingang van het landweggetje teneinde zijn zwart-bont vee van een rustig gra zen te verzekeren. Het fatale punt gisteren was: is dit een openbare landweg te noemen, en zo ja. heeft S. dan een vergunning nodig om de bermen met draad af te zetten. Verdachte S. voerde reeds tijdens de be handeling op de zitting van 15 maart 1961 aan dat hij een vergunning bezat van de Gedeputeerde Staten en dat het polderbestuur zich met de draadver sperringen had kunnen verenigen. Ver dachte ontkende dat het wegje open baar zou zijn, al werd het veelvuldig door de Nieuwdorpers gebruikt. S. heeft de weg met grind bestrooid, en gaf te kennen dat hij hiervoor schadevergoe ding zou eisen, wanneer de dijk open- HOEK VAN HOLLAND. De Zuid-Hollandse Maatschap pij tot Redding van Schipbreu kelingen zal in april opdracht verstrekken voor de bouw van een nieuwe reddingboot. Als de ze boot in de praktijk mocht be vallen zullen nog drie boten wor den besteld. Binnen drie jaar verwacht de maatschappij dan vier nieuwe reddingboten te hebben ter vervanging van de President Jan Leis 'in Hoek van Holland, de Marina Corne lia Blankenheim (Burghsluis- Westerschouwen), de President J. V. Wiersma (Breskens en de. Koningin Wilhelmina bij Stel lendam, aldus verneemt De Rotterdammer. De mede-delin gen werden gedaan door de pre sident, de heer Murk Leis, tijdens de huldiging van twee opstappers van de reddingboot President Jan Leis. Mef de drie vrije nieuwe vletten (Hoek van Holland, Cad-zand en Oud- dorp) zou dan het gehele materiaal zijn vernieuwd. In totaal zal met de bouw van de vier reddingboten bijna twee miljoen gulden zijn gemoeid (de boten kosten elk ongeveer 400.000 gul den). De eerste boot die vermoedelijk begin 1963 in de vaart zal komen zal de Blankenheim uit Burghsluis vervangen. Schouwen-Duiveland is dan op redding, gebied weer up to date. Reeds lang is men bezig met de aanschaf van nieuwe boten. De huidi ge schenen zijn alle vóór de oorlog gebouwd. Na de bevrijding ziijn zij voorzien van nieuwe motoren. Ver vanging wordt echter urgent. Er. is uitvoerig studie gemaakt welk type boot het best voor de Nederlandse kust gebruikt zou kunnen worden. In het scheepsbouwkundig laboratorium in Wageningen zijn dan ook vele proeven genomen. Dat de Zuid-Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen niet over één nacht ijs gaat bewijst wel het feit dat niet alle opdrachten voor het bouwen van nieuwe reddingboten tege lijk komen. Eerst wil men een der schepen in de praktijk beproeven. Een grote zorg voor de maatschappij blijft echter de financiering van de nieuwbouw. Tot nog toe heeft men geen subsidie gevraagd omdat men niet gebonden wil worden. President Murk Leis is van mening dat het red den van schipbreukelingen een zaak is van het gehele volk. De vrijgevigheid van een ieder moet het mogelijk ma ken het materiaal te vernieuwen. Uzelf van dit buitengewone doordrin- niet Pijn slaat altijd onverwacht gingsvermogen wanneer U Algesal toe Zorgt er dus voor thuis altijd uitwrijft, zult U merken, dat deze aan- een tube Algesal bij de hand te vankelijk kleurloze wonderbalsem meer hebben. aan de Heernisseweg. Tot ambtenaar van de burgelijke stand werd 'benoemd burgemeester Huber. Voor de bloemen winkels werd een halvedagsluiting (op DIERVLIET Het echtpaar Izaak Kesteloo-Pieternella Heeren- thals te Biervliet herdacht gisteren de dag waarop het zestig jaar geleden in het gemeentehuis van Domburg of ficieel als man en vrouw werd inge schreven. Geen van beiden kon vermoeden dat het huwelijksbootje dat op 21 februari 1902 van wal stak zo'n lange vaar tocht zou maken. De heer Kesteloo, die op 14 februari 1880 in Domburg geboren werd, kwam als 15-jarige scheepsjongen in dienst bij de Konink lijke Marine, waar hij het tot korpo raal-konstabel bracht. Van 1898 tot 1901 was hij in het voormalig Neder- lands-Indië en diende op de kruiser FrieslandVan 1904 tot 1908 ver bleef hij na drie jaar dienst in Hol land, tijdens welke periode hij in het huwelijk trad, wederom in Indië. Hij nam ook deel aan acties in Atjeh, Zuid-Celebes en Bali. In 1908 verliet hij de marine en werd lichtwachter te Zierikzee. Twee jaar later nam hij hetzelfde baantje op aan de vuurtoren te Nieuwesluis bij Breskens. Vieren- MIDDELBURG. Deurwaarder P. F. van Maaren had gistermorgen een werkje, dat hij niet vaak in zijn lange loopbaan heeft moeten doen: ter over staan van de arrondissementsrechtbank Middelburg, gepresideerd door mr. B. S. Sieperda, verkocht hij in het open baar een huis, erf en schuur van het perceel Dorpsdijk 15 in Vrouwenpolder. Eigenaresse was mevr. Tilroe-Flipse, die werd bijgestaan door mr. W. H. Vermaas. Het perceel dat door de deurwaarder in beslag was genomen werd door exe- cutante ingezet voor 100. Niemand wenste dit te verhogen, waarna door de deurwaarder het perceel op 19.000 werd afgemijnd. Het bod van notaris R. Batten werd door executante overgeno men. baar zou blijken. Als eerste getuige werd gehoord P. T. de B., landbouwer en gezworene van het polderbestuur. De B. verklaarde dat het polderbestuur zich inderdaad akkoord had verklaard met de afbakening. Getuige J. H., wet houder van 's Heer Arendskerke, be kend met de situatie op de dijk ver klaarde dat er geen gemeentelijke be palingen bestaan, waarin het noodzake lijk wordt genoemd voor afzetting van niet-openbare wegen vergunning aan te vragen. De officier mr. T. H. Lebret noemde het aanbrengen van de afrasteringen in strijd met de wettelijke bepalingen, de eis luidde voor het eerste feit, het af rasteren van de oostelijke dijkberm 50 subs, tien dagen, voor het aanbrengen van prikkeldraad over de ingang van een openbare landweg 25 subs, vijf dagen. Mr. J. F. C. van Deinse, die S. als raadsman bijstond noemde de zaak meer een civiele dan een strafrechtelijke kwestie, gezien de vergunning van Ge deputeerde Staten vroeg hij voor zijn cliënt vrijspraak of ontslag van rechts vervolging. Het vonnis luidde voor het eerste feit: schuldig, zonder oplegging van straf; voor de tweede overtreding werd- S. be boet met een bedrag van 11 subs, twee dagen. Eveneens voor de groene tafel ver scheen mevr. T. C. V.-van V. te Goes die haar 14-jarig (leerplichtig) dochter tje in de maanden september en okto ber 1961 en vanaf januari 1962 thuis heeft gehouden in plaats van het kind de school te laten bezoeken. Mevr. van V. voerde aan het dochtertje in ver band met de moeilijke gezinsomstandig heden niet te kunnen missen. Er was voor dit thuis-houden van een leerplich tig kind geen vergunning aangevraagd bij de inspecteur van het lager onder wijs. Na ernstige vermaningen van de officier en de kantonrechter werd me vr. Van V. beboet met een bedrag van 10, waarbij mr. Moolenburgh ernstig rekening 'hield met de fatale omstan digheden. De eis luidde 10 subs, twee dagen. J. S. te Yerseke bevond zich op 17 november op een grasdreef nabij zijn woonplaats, waar een bord met ver boden toegangprijkte. S. begeeft zich reeds zesentwintig jaren lang over deze dreef naar zijn land. De pachter van de dr§ef klaagde S. nu aan omdat deze de laatste tijd vernie lingen zou hebben aangebracht. S. ontkende. De officier eiste een boete van f 10 subs, twee dagen. Von nis 6 subs, twee dagen. WEMELDINGE.De rijkspolitie te water heeft dinsdag de 21-jarige Duitse matroos J. P. B., van de Duitse Fendel 78, gearresteerd. Hij werd verdacht van rijwieldiefstal in Dordrecht, waar de nacht daarvoor een fiets was ver dwenen. De Dordtse politie achtte het waarschijnlijk dat de dader gezocht moest worden op een schip dat de nacht daar had doorgebracht. Bij een onder zoek op de Fendel werd het vermiste rijwiel in het verblijf van de matroos aangetroffen. B. werd gearresteerd en naar Dordrecht overgebracht waar hij bekende meerdere malen rijwielen te hebben geleend". AXEL. In Axel bestaat sedert en kele weken een ponyclub, die is ont staan door onderlinge samenwerking tussen „De Julianaruiters" te Zaam- slag en „De Oranjeruiters" te Axel. Maar nog steeds was de ponyclub naamloos. Tijdens een vergadering werd aan de vereniging de naam ge geven „De Kleppertjes". Tot voorzitter werd gekozen de heer W. J. Dieleman te Sluiskil, tot secretaris de heer Bolle- man te Axel, tot penningmeesteresse mevr. Haak-Muller te Zaamslag en tot vice voorzitter de Axelse veearts J. Janssen. turintig jaar heeft hij deze bet rekking volgehouden. Toen ging hij met pen sioen. In 1942 kwam het echtpaar Kesteloo naar Biervliet. Ofschoon de bruidegom reeds lange jaren sukkelt met suikerziekte en zijn gezichtsvermogen achteruit is gegaan geniet hij verder nog een goede ge zondheid. Wanneer hij dicht bij de te levisie gaat zitten kan hij het program ma nog juist volgen. Mevrouw Keste loo, die op 14 april 1882 in Ovezande geboren werd, is nog bijzonder vitaal. Zij doet al het werk in huis nog hele maal alleen. Het echtpaar kreeg drie kinderen: èèn jongen en twee meisjes, van wie er een op jeugdige leeftijd overleedDe familie telt verder zes kleinkinderen en zes achterkleinkinde ren. Gisteren was het in de woning van de familie Kesteloo aan de Haven straat in Biervliet een drukte van be lang. De nazaten kwamen de beide ju bilarissen gelukwensen en namen deel aan de bescheiden feestviering. Ook behandeling genomen en de rest van kwamen nog vele anderen de heer en de week worden allerlei onderwerpen mevrouw Kesteloo de hand drukken, aangesneden. CADZAND. Vanaf gisteren tot en met zaterdag houdt de L.J.G. kaderdagen onder het motto „Thema met variaties 0 uur 25" in het vor mingscentrum Hedenesse. De dagen worden gehouden in het hotel De Wie lingen. Gisteren werd de rede, gehou den op de algemene vergadering, in KRABBENDIJKE. De gemeente- raad komt dinsdag 27 februari, des avonds om acht uur, in openbare ver gadering bijeen. B. en W. stellen voor tot het voteren van 6000 gulden, beno digd voor de riolering en herbestrating van een gedeelte van de Kerkhoek- straat en tot onderhandse aanbesteding van dit werk aan de fa. F. Duijnhouwer en Zn. te Goes. Nu binnenkort een nieuwe riolering in de Dorpsstraat zal worden gelegd is het gewenst het ge bied Kerkhoek hierop aan te sluiten, zodat het rioolwater niet meer in de pol derwatergang uitkomt. Een ander voor stel luidt om tot onteigening over te gaan van een perceel grond met de zich daarop bevindende woningen in het goed gekeurde uitbreidingsplan in onderdelen zuid-oost en eigendom van de heer M. Weststrate. Hij heeft geen bezwaren te gen het plan als zodanig, maar wenst wel een nog hogere aankoopsom de aanbiedingsprijs bedroeg reeds 11.260 voor deze percelen te ontvangen. AXEL. Op een te Roosendaal ge houden muziekconcours boekte het Axelse accordeon-duo Ria Maas-Theo Geerinck een uitstekend resultaat. Zij wisten namelijk op dit concours, waar voor zeer grote deelname bestond, be slag te leggen op de eerste prijs. Bij de beoordeling werd vooral gelet op voorstelling, instrumentverzorging, -sa menspel en opstelling. Zij zullen binnen kort ook in Axel te beluisteren zijn, wanneer in het Gezeelenhuis de revue „Contrasten" wordt opgevoerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3