„INGRIJPEN VAN REGERING NODIG TEGEN VERONICA" Acht uren Glenn triomf voor BBC KORT GEDING 2 MAART BESTUUR KWF BERAADT ZICH gÜBSF- KAPPIE EN DE TI-PISCHE BOOT Gerard Hoek laat het niet bij protestbrief •SÖeéïma Woensdag 21 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Programma's [televisie i Het fijnste truitje voor uw baby Glenn op scherm S**SSS"Mlï"® Groeiend ledental van „De Bevelanden" WOENSDAG 21 FEBRUARI 1 RADIO I HILVERSUM I. 402 M Ochtend NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.- berichten; 7.10 Lichte grammo foonmuziek; 7.30 Gewijde mu ziek; 7.50 Het brood des levens, meditatie; 8.00 Nieuws; 8.15 Ra diokrant; 8.35 Amusementsmu ziek (gram.); 10.15 Morgen dienst; 10.45 Samenzang; 11.15 Omroep-orkest. Middag 12.05 Lichte grammofoonmu- ziek; 12.30 Mededelingen ten beh. van land- en tuinbouw; 12.33 Koorzang; 12.53 Grammofoonmu- ziek, eventueel actualiteiten; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole-orkest; 13.45 Operamuziek (gram.); 14.10 Kamermuziek (gram.)15.00 Jeugdconcert; 15.45 Programma over vrijetijdsbesteding; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Muziek voor de jeugd (gram.); 17.40 Beursberichten; 17.45 Musette- orkest en zang-solisten. Avond 18.00 Vocaal ensemble; 18.30 Het Spektrum, lezingen; 18.45 Operet te-aria's (gram.); 19.00 Nieuws en weerbericht; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Leger des Heils- kwartier; 19.30 Radiokrant; 19.50 Koperorkest (gram.); 20.15 Ra- diofilharmonisch orkest en solist; 21.00 Nieuw-Guinea, land op de helling, reportage-klankbeeld; 21.20 Promenade orkest en radio koor; 21.50 Kanttekeningen bij de voorpagina; 22.00 Nederl. Her vormd kerkkoor, kinderkoor en solisten; 22.30 Nieuws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Platen- nieuws; 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M Ochtend VARA; 7.00 Nieuws; 7.10 Och tendgymnastiek; 7.23 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws; 8.18 Lichte grammofoonmuziek; 9.00 Gymnastiek voor de vrouw; 9.10 Wat eten wij vandaag?, kook- praatje; 9.15 Moderne orkestmu ziek (gram.). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 S'pecialiteitenthea- ter, gevarieerd programma (herh.). Middag 12.10 Instrumentaal kwartet. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Voor het platte land, praatje; 12.38 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.15 Zigeuneror kest; 13.45 Gesproken portret: 14.00 Cello-recital; 14.10 Radio-fil harmonisch orkest en solist; 15.00 Consumentenbescherming in Bel gië, lezing; 15.10 Voor de jeugd; 17.00 Lichte muziek; 17,30 Ham mondorgelspel; 17.50 Regeringsuit zending; Plaats en functie van het Koninklijk Instituut voor de Tro pen. H. Offerhaus, algemeen se cretaris spreekt over de adviseren de taak ten aanzien van interna tionale projekten. Avond 18.00 Nieuws en Commentaar; 18.20 Actualiteiten; 18.30 Dansor- kest en zangsolisten; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 VARA-Varia en lichte grammofoonmuziek; 19.20 Een woord voor goede ver staanders, lezing. VPRO; 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Lichte muziek; 20.35 Zestig jaar levenservaring, lezing: 20.50 Lichte grammofoon muziek: 21.05 Een rustig huis, hoorspel; 21.55 Het puik van zoe te kelen, muzikale lezing; 22.30 Nieuws; 22.40 Hart op de tong, actuele problemen; 22.55 Vioolre cital; 23.20 Jazzkroniek; 23.55 24.00 Nieuws. TELEVISIE j Middag KRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.35 Internationaal jeugd journaal. Kerken: 17.45-18.05 Een jeugdprogramma over de Bijbel. Avond NTS: 20.00 Journaal en weer- overzieht. VARA: 20.20 Achter het nieuws; 20.35 Ontmoeting, TV-politiefilm; 21.00 Ons onder wijs. NTS: 21.50 Interland goo chelen, wedstrijd tussen Engelse en Nederlandse goochelaars. VARA: 22.35 Sport. bekeken 1 Van een onzer verslaggevers HILVERSUM. Gerard Hoek, programmaleider van de N.C.R.V., laat het niet bij de protestbrief die hij samen met Johan Bodegraven aan het Koningin Wilhelminafonds heeft geschreven. Vanavond zal hij in de Radiokrant (die om half acht begint) de regering vragen om maatregelen tegen Radio Veronica te nemen. De heer Hoek deelde ons gisteren mee, dat de regering ingevolge de Conventie van Kopenhagen van 1948 verplicht is maatregelen tegen piraten zenders te nemen. ,,Ik acht ingrijpen noodzakelijk om dat Radio Veronica nog steeds levens gevaar betekent. De directeur van Seheveningen Radio heeft mij gemach tigd dit te verklaren. Er is niet iedere dag gevaar, maar in geval van nood zeker wel. Radio Veronica zit op het golfbereik van kleine zenders en door zijn sterkte drukt Veronica die zwakke zenders weg. De Nederlandse zenders hebben niet RADIO Vanavond om kwart over acht con certeert het Radio Filharmonisch Or kest voor de zender Hilversum 1 on der leiding van Willem van Otterloo. Het programma wordt geopend met de Kuhnau-variaties van Hendrik An- driessen. Vervolgens is Theo Bruins solist in Mozarts Pianoconcert in Bes, KV 595. Hilversum 2 brengt om 10.55 de violist Ruggiero Ricci voor de micro foon, die de Sonate in g van Bela Bartók speelt. Over de zenders van de W.D.R. en de vierde lijn van de draadomroep wordt om 11.10 een con cert van kamermuziek gegeven, waar in werken van Handel, Bach en Mo zart worden uitgevoerd. Ruth Rehmann is de (Duitse) schrijf ster van het hoorspel Een rustig huis, dat vanavond om 9.05 onder regie van S. de Vries jr. via Hilversum 2 is te beluisteren. In de serie interviews Frankly speaking via de Home Service van de B.B.C. komt vanavond om 9 uur de schrijver-acteur Peter Ustinov aan het woord. Hij beantwoordt vragen van Philip Hope-Wallace, Robert Kee en Katherine Whitehorn. Voor be wonderaars van deze bijzonder veel zijdige figuur een uitzending om te onthouden. Direct daarna (9.40) introduceert de zanger en komiek Bud Flanagan on der de titel The long, long trail, sol datenliedjes uit de eerste wereldoor log. Hij wordt bijgestaan door Rita Williams, Barbara Leigh, Benny Lee, Andy Cole, John Gower, het George Mitchell koor en het Revueorkest o.l. v. Malcolm Lockyer. in de eerste plaats last van Veronica, maar de zender is zo sterk dat hij ook de Engelse kust en de Duitse Bocht bereikt." De heer Hoek voegde daaraan toe, dat naar zijn mening de regering in gebreke blijft zolang zij niet tegen de zender optreedt. Hij zei dat het radio- schip geen vlag heeft en dat daarom een Nederlands oorlogsschip het recht heeft de Veronica op te brengen. De heer C. van Geel, directeur van Seheveningen Radio, bevestigde dat hij Gerard Hoek had gemachtigd te ver klaren dat de Veronica nog steeds ge vaar oplevert. Hij vertelde ons echter dat de zender niet op een Nederlandse frequentie werkt en dat de Nederlan ders er ook geen last van hebben. Wel hebben buitenlandse zendstations vroe ger tegen de activiteiten van Radio Veronica geprotesteerd, maar daarna had de heer Van Geel hiervan niets meer vernomen. Verbeterd Hij zei ons dat de Veronica uitzendt op een golfbereik dat gereserveerd is voor stations met een klein vermogen, zoals loodsdiensten, kuststations en reddingsposten. De heer Van Geel deelde ons voorts mee dat Radio Veronica aanvankelijk op een zeer brede band uitzond, maar dat die door verbetering aan de zender thans veel smaller is. Zoals bekend hebben Gerard Hoek en Johan Bodegraven hun protestactie tegen het Koningin Wilhelminafonds ondernomen nadat bekend was gewor den dat het Koningin Julianafonds (dat zich op het gebied van het maatschap pelijk werk beweegt) zijn Actie Bij stand door propaganda via Radio Ve ronica zou ondersteunen. De Actie Bij stand is vorige week zaterdag begon nen. Het Koningin Wilhelminafonds maakt al sedert vorig jaar van Veronica ge bruik voor de verkoop van de K.W.F.- lucifers. Eveneens vorig jaar is via Veronica reclame gemaakt voor de actie Appèl ten bate van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers. Het Koningin Julianafonds blijft met de propaganda via Veronica doorgaan De kinderen krijgen vanmiddag deel 6 van de avonturen van Tom Poes en heer Bommel te zien (5.25). Het avondprogramma vermeldt een documentaire van Jack van Belle over ons onderwijs (9 uur) en een goochelprogramma van de B.B.C. „Two way magic" waarin Engelse en Nederlandse goochelaars tegen elkaar in het strijdperk treden, onder wie wereldkampioen Fred Kaps (9.50). België Vlaams Lize Marke en Alberto Cortez zingen vanavond in studio zes ieder drie liedjes (8.30). Dit optreden kan maar 20 minuten du ren, want de nieuwe aflevering van „Bonanza" begint om 8.50 uur. De vierde aflevering van „Verover de aarde" is gewijd aan de bestrijding van malaria-plagen en virusziekten (9.40). AMSTERDAM Het kort geding, dat negen leden van de Avro, die zien kandidaat hebben gesteld voor gewes telijke bestuursfuncties, tegen het be stuur hebben aangespannen, zal op 2 ma-art voor de president van de recht bank in Amsterdam dienen. Op straffe van een dwangsom van tienduizend guldep voor iedere over treding eisen de negen leden, dat de Avro stembiljetten zal zenden aan al le leden in de negen gewesten waar verkiezingen worden gehouden. De leden menen, dat de Avro op on rechtmatige wijze de verkiezingen be perkt en bemoeilijkt. /Ingezonden mededeling) Om half twaalf, twee en een half uur na de succesvolle bergiing van kolonel Glenn, kon geheel televisiekijkend Ne derland getuige zijn van deze historische prestatie van de Amerikaanse weten schap Per film die via de transatlanti sche kabel door Engeland naar het Euro- visienet was geseind, werd zijn landing in zee getoond en de torpedojager die zich naar de plaats spoedde. Ook de lancering die in de vooravond slechts per foto was uitgezonden, kwam „le vend" op het scherm. Het programma werd na de start re gelmatig onderbroken door de nieuwsle zer die de laatste verrichtingen bekend maakte. Om half tien haalde een ieder verlicht adem: Glenn is in veiligheid. AMSTERDAM Het bestuur van het Koningin Wilhelminafonds, waar van mr. Arn. J. D'Ailly voorzitter is, zal zich in zijn vergadering van he denavond beraden op de brief die Ge rard Hoek en Johan Bodegraven aan het fonds hebben gericht. Van onze correspondent LONDEN Kolonel Glenns dag van triomf in de ruimte was er ook een van triomf voor het oude, ver trouwde medium radio. Dank zij de onvolprezen B.B.C. kon men gis teren in Groot-Britannië en in een groot deel van Europa oorgetuige zijn van Glenns avontuur. Van kwart over een Nederlandse tijd af zond de B.B.C. over de golf lengte van haar derde programma vrijwel onafgebroken de reportage uit die zij overnam van de N.B.C. in Amerika. Om 9 uur 's avonds nam het „Lichte programma" de uitzending over van het derde programma. Het was bijna kwart over negen toen er een einde kwam aan ruim acht uur radio, acht uur van grote spanning. Overal Dank zij de B.B.C. waren wij op Cape Canaveral, in de controle kamer van spacecraft Mercury, hoorden wij de stem van kolonel Glenn van de ruimte uit en dik wijls glashelder waren wij op de waarnemingsstations over de aard bol verspreid en op de schepen die in de Atlantische oceaan op de capsule van Glenn lagen te wach ten Tijdens de eerste uren van de nu al historische uitzending die geleid werd door de veteraan van de B.B.C.-omroepers, John Snagge, werden in Londen nogal wat vraag gesprekken gehouden met deskun digen op het gebied van de ruim tevaart en van de wetenschap. Het spannendst waren natuurlijk de commentaren ter plaatse van de mannen van N.B.C. met hun knau wend Amerikaans accent. Dat veel luisteraars tijdens de angstige ogenblikken van stilte, bij het herhaalde uitstel voor de lan cering en bij het wachten op nieuws van Glenn na zijn geslaagde landing, het wat benauwd kregen, was het beste bewijs van een nieuwe triomf van de radio. VERONICA totdat het verloop van de actie, die tot 30 maart duurt, aanleiding geeft ermee te stoppen. In studie Het staat nog geenszins vast of de regering verplicht is tegen Vero nica op te treden. Bovendien is het nog de vraag of het de regering mo gelijk is tegen de zender maatrege len te nemen zo de Conventie van Kopenhagen dat eist. Deze zaak is in studie bij de P.T.T. Namens de P.T.T. is ons gisteravond meegedeeld dat het een bijzonder moeilijke ma terie is. Red. „Ik zei, dat ik rode laarzen meen de te zien. Ik weet het zelfs wel ze ker. Er zaten parels op ook. Het was waarschijnlijk een rijke jongeman die een slippertje maakte. Hij zei dat hij erg verlangend was om Irène te zien dansen." ,,Er zijn maar twee mannen in Tre- bizonde die zulke purperen schoenen dragen. Alle tinten rood zijn hier streng verboden. Rood is de keizer lijke kleur." ,,Daar heb ik iets van gehoord. Maar ik heb er niet veel aandacht aan geschonken." Peter, ik geloof dat je met de keizer aan een tafeltje gezeten hebt!" Het overweldigde haar. „Misschien wel. Hij trok zijn zwaard zonder een spoor van vrees, nu, ik er over denk en gelastte de mannen de taveerne te verlaten, als iemand die gewend was gehoorzaamd te worden. Maar is het de gewoonte van de keizer van Trebizonde om vol slagen alleen de kroegen in de haven wijk in en uit te lopen?" ,,Je weet niet zeker of hij alleen was. David, de jongste machtige Comnenus, begeeft zich af en toe vermomd onder het volk. Hij wordt altijd bewaakt, natuurlijk. Zijn vrien den zeggen dat hij op die wijze het contact met de gewone man bewaart. De meeste" Pontische families vinden hem een tikje dwaas, zoals hij altijd bezig is met zijn renpaarden en met polo en theaterbezoek. Het zal een zwarte dag zijn voor Trebizonde als een zo zwak man alleen moet re geren." Maar de politiek van Trebizonde interesseerde haar eigenlijk maar matig. ,,Hoe zag die danseres er uit, Pe ter?" ,,Oh, ge danste uitstekend..." „Wat droeg ze? Het is ettelijke ja ren geleden dat ik in de stad ben ge weest. Ik was altijd dol op mooie kleren." Pierre dacht aan het zeewier. „Wel, laat eens kijken... Ze had een lange wijde rok aan en een soort zilveren jak en een soort Turkse slui er... Ik kan het me niet meer zo pre cies herinneren." Haar stemming sloeg plotseling om en zij lachte. „Een onwaarschijnlijk kostuum. Ik kan me best voorstellen wat die dan seres gedragen heeft." „Er is maar heel weinig verbeel dingskracht nodig om je het hele kos tuum voor ogen te stellen." „Waren er ook vrouwen onder het publiek?" „Toch niet in de havenwijk, Ste phanie!" „Juichten de mannen haar toe?" „Ze brulden." „Heb jij.ook gejuicht?" ,,Ik vermoed van wel". „Ik vind het maar walgelijk, het hele geval". „Nu praat je net of je mijn zuster bent, Stephanie. Ik heb er geen, maar als ik er een had, zou ze on getwijfeld iets dergelijks zeggen" „Dan mag jij me net als Theodo- rus een sermoen preken, dat ik mijn haren moet bedekken. Hij vindt dat ik er zo lang niet zedig genoeg uit zie". „Je haar is prachtig, Stephanie". „Het jouwe is hier in Trebizonde niet minder dan een wonder. Toen je sliep, heb ik het aangeraakt, om te zien of het wel echt was. Hier dragen veel mannen pruiken". ja? Neen, het mijne is heus echt". „Het geurde naar sandelhout. Dat is voor een Griek natuurlijk heel ge woon, maar westerse mannen panu- meren hun haar niet. Ik heb er va der naar gevraagd. Heeft die kroeg danseres dat in je haar gedaan?" Pierre lachte zachtjes. Stephanie, ik zou haast bang voor je worden. Je broeder heeft me heel wat vra gen gesteld toen hij me uit dat ra vijn had gevist, maar niet half zo woest als jij. Wat dat sandelhout be treft, ik moest lekker ruiken voor de helse neus van Baltha Ogli aan een maaltijd, waar zijn dikke eunuch als jongleur optrad". Hij had een ogenblik Basilius' wreedheid vergeten en dacht slechts aan diens optreden. Stephanie greep Pierres hand. „Zorg dat je niet in de klauwen van die vreselijke mensen valt, Peter. Ogli heeft al een keer geprobeerd je te doden. De volgen de keer zal hij er ongetwijfeld voor zorgen, dat hij niet faalt. Het zou miin hart breken". Pierre sloeg opnieuw zijn arm troostend om haar heen. Hij wilde iets antwoorden, maar eer hij een woord kon uitbrengen, legde ze hem met haar lippen het zwijgen op. „Het zou mijn hart breken", her haalde ze, zonder haar mond van de zijne te nemen. Pierres armen gle den om haar heen. Als 2ijn hand pijn deed. of zijn borst, voelde hij het althans niet. Toen hij haar na een korte pcyos losliet, keek ze hem lachend aan ..Heb ik jp 'dat meisje in Frankrijk een ogenblik doen vergeten, Peter?" De Griekse mentaliteit was en bleef een mysterie voor Pierre, „Ja, Stephanie". „Hoe heet ze?" Pierre antwoordde niet. „Dat wil,je me natuurlijk niet ver tellen. Maar ik weet dat ze blond haar heeft; en een grote dame is. Het kan mij niet schelen, Peter. Ik wilde alleen maar een zoen van je hebben. Niemand heeft mij ooit eer der gekust". Pierre kon het nauwelijks geloven. „De volgende keer dat je haar kust, zul je aan mij denken". Pierre voelde een rilling over zijn rug lopen, alsof het vreemde, jaloer se meisje hem vervloekte. Hij was een ogenblik lang te verbijsterd om iets te zeggen. Stephanie begon weer te snikken, met haar handen voor haar gezicht. Plotseling werd ze stil en verstijfde. Pierre zag hoe ze haar handen liet zakken en haar hoofd iets omwendde. „Er zijn mensen op de weg", fluisterde ze. „Ze komen deze rich ting uit". In een oogwenk was ze overeind. Hij zag haar over het grasveld flit sen als een fee. Zonder enig geluid te veroorzaken, stak ze het met steen slag bestrooide kasteelplein over. Een ogenblik zag hij haar als een witte schim op de valbrug van het kas teel. Toen verdween ze in het som bere inwendige van het gebouw. Vrij wel onmiddellijk daarop ging de brug omhoog, als de onderkaak van een reusachtig beest. Wordt vervolgd.) itiscbverpakt 7C in cellofaan. 'J *»n»f S»tt«e*kl*.k,toM 1,95 H jwsjayïi-. 15. Toen Kappie zag wat zijn stuur man overkwam, stond hij voor een moei lijk besluit. „De maat en de boot... ze lopen alle bei gevaar!" flitste het door zijn hoofd. „Maar al is de klont niet van porcelein, hij gaat voor! Ik kom ja liever zonder de Ti-Pische boot in Hopitop aan, dan zonder de maat.." „Al betekent dat vermoedelijk alleen maar uitstel van executie.." voegde hij er somber aan toe. Daarop riep hij Okkie toe zijn best te doen om de breekbare boot van de rots af te houden, en zwom met felle slagen zijn stuurman na. Maar Okki deed meer, dan hem ge vraagd was. niet wetend dat zijn korda te pogingen hem lelijk in het nauw zou den brengen... De maat intussen, scheen aan het ergste gevaar ontsnapt te zijn. Hij spoelde tenminste een rustige inham binnen en deinde als een dobber lang zaam op de kant toe. „Oef... W-wat een ellende en n-narig- heid..." zuchtte hij. „Als Kappie maar weet dat ik n-niet meer meedoe! Ik b-blijf verder op de wal!" Hij wist toen nog niet, dat hij van de wal weldra weer in de sloot zou ra ken... GOES. Voor de eerste maal in haar bestaan heeft de M.A.C. „De Bevelen den" een ledenvergadering, gehouden. De voorzitter, de heer J. Weststrate, memoreerde in zijn openingswoord de oprichting van de vereniging. Het leden tal stijgt regelmatig en bedraagt thans circa 70, zo bleek uit het jaarverslag van de secretaris, De penningmeester, de heer L. P. Zevenhuizen, kon over het financiële gedeelte ook tevreden zijn. Het ligt voorts in de bedoeling om spoedig een eigen clubblad uit te ge ven. Het wedstrijdprogramma voor 1962 werd samengesteld in overleg met de zustervereniging „De Zingende Bougie" te Driewegen. Zo wordt op 24 februari een middag- oriëntatierit gehouden, op 21 april een Paasrit, op 28 april een P.P.C.-rit, op 23 mei, 9 juni, 14 juli en 1 september ritten voor het clubkampioenschap, op 16 juni laatste P.P.C.-rit. op 30 juni P.Z.C.-rit, op 13 oktober middagoriënta- tierit, op 24 november laatste rit voor clubkampioenschap (nachtrit) en tot slot op 15 december een wildrit.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2