Het leven keert terug in een verdronken stad ...DE BASIS VAN UW Rijdend personeel: nog drie bonden voor spoormannen FUNCTIE POLDERS: VAN ONZE VLOEDKOM Sluizen opgeblazen om water terug te drijven DIE STAD Glenn wacht rustig af WREDE ACTIVITEITEN VAN O.A.S. IN PARIJS BUS REED IN WETERING Biesbosch één groot slibgebied Tweede Kamer A.W.W. te laag I „VOOR APRIL ÉÉN GROTE MACHT Dinsdag 20 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Lugubere tekens van ramp worden verwijderd WEGGEDRUKT VERNIEUWING DE GAULLE ZIET OOK NIETS IN TOPCONFERENTIE TOESTAND BLIJFT GESPANNEN NOG VELE DAGEN ELFDUIZEND MENSEN GEËVACUEERD Gewonden levend verbrand DWANGMAATREGELEN MOEILIJKHEDEN Acht jaar voor Baumkötter Van een onzer verslaggevers TJAMBURG. Langzaam zakt het water in Ham- burgs zwaarst getroffen wijk, Wilhelmsburg. Het wegdek van honderden straten, na de ramp onzichtbaar door het water, verdwijnt nu nog slechts onder een dikke laag modder. Voorzichtig komen de eerste mensen terug naar hun huizen en beginnen te verzamelen, wat het water heeft achtergelaten. Enkele tientallen straten met flatgebouwen zijn nog inge sloten; meer dan vijftig heli kopters voeren, zo lang het licht is, leeftocht en brand stof aan. De .wijk van Wilhelmsburg, waar de ramp de meeste slachtoffers heeft geëist, is gistermiddag min of meer bereikbaar geworden. Op een uit gestrekt terrein gaven woeste puin hopen aan, dat hier enkele dagen geleden honderden mensen hebben geleefd. Het moet een wat wonderlijke buurt zijn geweest, vol met kleine houten en half-stenen huisjes. Gene ratie na generatie heeft in die klei ne huisjes gewoond. De honderden huisjes stonden pal onder de Elbedijk. Toen de vloed golf in de nacht van vrijdag op za terdag om acht minuten voor half twee duizenden tonnen water over de dijk joeg, werden de huisjes weg gedrukt. Tientallen, wellicht honderden mensen zijn hier verdronken eer zij uit hun bed konden komen. Nu ligt er onder de Elbedijk een kale vlakte met zinloze obstakels die met moeite als delen van huizen zijn te herkennen. De honderden klei ne huisjes zelf, die de bewoners niet wilden verlaten, zijn verdwenen. Voor velen zijn ze een graf gewor den. De overlevenden zijn aan het werk gegaan, zo gauw het water hun dit toestond. Dit gebeurt met een voort varendheid, die de adem beneemt. Een open veld is bestemd tot verza melplaats van alle auto's, die onder water hebben gestaan. Een groep van twintig mannen en vrouwen heeft hier een taak gevonden. Met touwen trek ken zij de wagens uit de modder en slepen ze naar het verzamelpunt. Nieuwe auto's zijn gekraakt tot schroot, maar de mensen die slepen bekomme ren zich daar niet over. Een tweede groep staat klaar om de schade aan de auto's oip te nemen: Ordnung muss sein. De vrouwen, die hun huizen kunnen bereiken, beginnen het drijfnatte bed- degoed naar buiten te zeulen. Per huizenblok worden stukken straat moddervrij gemaakt en de middagzon krijgt hier ook een taak toegewezen. Dit alles is slechts particulier initia tief en deze prestaties vallen in het niet bij de gigantische bedrijvigheid l van het leger en de andere hulpploe gen in het rampgebied. De riolering is op vele plaatsen weggeslagen. Dat is gevaarlijk voor de volksgezondheid en dus volgen zware bulldozers en kra nen het terugtrekkende water op de voet om de riolering waar nodig met meegebrachte buizen te vernieuwen. De enige toegang tot de wijk loopt (Ingezonden mededeling) Soldaten, politiemannen en vrijwilligers lnelpen bij het evacuëren duizenden mensen uit de overstroomde stadsdelen. PARIJS Na Nehroe, de premier van Indië, hebben ook de president van Brazilië, Janio Goulart, en presi dent de Gaulle van Frankrijk het Russische voorstel over een topconfe rentie van achttien regeringsleiders over het ontwapeningsvraagstuk ver worpen. President de Gaulle ging in zijn verwerping van het voorstel het verst. In plaats van Kroesjtsjefs voorstel èn in plaats van de voorgenomen ont wapeningsconferentie van achttien landen, die over een maand in Genève moet beginnen, wenst de Gaulle een conferentie van de vier landen die zo- wol kernwapens als de middelen om ze naar hun doelen te brengen bezit ten. Nutteloos Het heeft volgens het antwoord van de Gauile aan Kroesjtsjef weinig zin achttien landen te laten onderhande len over ontwapening of zelfs maar over een verbod van proeven met kernwapens. Zo'n verbod zal in zijn ogen nutteloos zijn zolang bedoelde vier landen in het bezit blijven van kernwapens, raketten en andere mid delen om ze naar hun doelen te bren gen. Allereerst moeten Engeland, Ame rika, de Sowjehinie en Frankrijk het eens worden over vernietiging van al dat oorlogstuig en over waarborgen dat het inderdaad ook wordt vernie tigd. Tot nu toe hebben alleen Bulgarije, Tsjechoslowakije, Roemenië en Polen het voorstel van Kroesjtsjef aanvaard. In Brits Guyana LONDEN Bij de ongeregeldhe den in Brits Guyana zijn tot nu toe vijf mensen omgekomen; er zijn 127 gewonden. Dit deelde Reginald Maud- ling. de Britse minister van koloniën, gisteren in het Lagerhuis mee. De schade aan gebouwen en andere eigendommen is zeer groot, aldus de minister. In Georgetown, de hoofd stad van de kolonie, hebben Britse milita-ren en politie de orde hersteld, maar de toestand blijft zeer gespan- in. De leiders van de vakbonden heb ben de arbeiders opgeroepen een einde te maken aan de algemene staking, die vorige week begon. Langzamer hand gaat men in Georgetown weer aan het werk. Men vreest echter dat vele Indiërs die buiten Georgetown wonen, wraak zullen nemen op de Afrikaanse bevol king van de stad, die vele winkels van Indiërs in brand stak. Ingezonden mededeling over een spoorbrug. Een constante stroom van mensen klautert tussen de rails, want aan de andere kant kunnen zij voedsel en brandstof krijgen. De brug is echter beschadigd en honderden spoormannen moeten materiaal uit een pendelende trein krijgen. Dat is ge vaarlijk en daarom mengt de trein als waarschuwing zijn gillend signaal met het geloei van de autosirenes en het gebrom van de hefsohroefvliegbuigjes. Het water heeft Wilhelmsburg met grauwe wellust geslagen, maar na twee dagen zijn de koppige mensen teruggekomen. De wijk leeft, wellicht als nooit te voren. Het zal maanden duren voordat de honderden straten van Wilhelmsburg de nu nog zo lugubere tekens van de ramp zullen zijn kwijtgeraakt. Het zal nog vele dagen duren, voordat de sirenes van de ambulances zijn ver stomd. Wilhelmsburg is begonnen met het bergen van zijn doden. Het kunnen er honderden zijn. Maar het leven is in de verdronken wijk teruggekeerd, Van een onzer verslaggevers TJAMBURG. Het uitvallen van telefoonverbindingen, in de getroffen stad en daarbuiten, heeft natuurlijk een verlammende invloed op het reddingswerk, al kunnen de draagbare zenders van politie en leger een groot deel van de moeilijkheden oplossen. In de Hamburgse voorstad Har burg bijvoorbeeld kan nog geen kwart van de telefoons worden gebruikt. Toen gisteren een kabel voor gesprekken op lange afstand het begaf, vielen opnieuw drieduizend verbindingen uit. ten minste nog drie dagen het geval. Het water stroomt heel langzaam weg. Dit komt omdat het meeste water over de dijken is geslagen en wat Hamburg betreft weinig grote dijk breuken heeft veroorzaakt. Om het zakken van het waterpeil te bevorde ren, heeft men gisteren in het haven gebied twee sluizen en een dijk opge blazen. De watervlakte is echter zo uitgestrekt dat daarna het water nog maar weinig sneller wegliep. Een moeilijk probleem leveren de verbroken rioleringen en de kadavers /an een onafzienbare hoeveelheid die ren op. Zij bedreigen de volksgezond heid met besmetting. Het bergen van de kadavers is een vraagstuk apart. Nog steeds moet het water worden gekookt. Verontreinigd water is reeds in de drinkwaterleiding geraakt. MET GRATIS CHOCOLADE Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Veel Tweede-Kamer leden menen dat de uitkeringen inge volgde de Algemene weduwen- en wezen wet te laag zijn om ervan te kunnen be staan. In de grote steden wordt bijna tien procent van de weduwen, ó'ie van deze wet „trekken", dan ook nog eens extra op grond van de Armenwet ge steund. De Kamerleden willen de uitkeringen met tien procent verhoogd zien. De extra kosten zouden uit ó'e schatkist moeten worden betaald. De bondsminister voor de P.T.T. vertelde gisteren, dat de posterijen op volle toeren werken. Zij worden evenwel in hun activiteit belemmerd omdat niet het gehele personeel op het werk is verschenen. In Hamburg waren tweehonderd beambten afwezig. De verzending van pakketten onder vindt vertraging omdat grote par tijen eerst moeten worden gedroogd In de stadswijk Veddel is een rijdend postkantoor in gebruik genomen. De posttreinen gaan langzamerhand weer rijden. De S-Bahn reed gisteren weer volgens dienstregeling. De pas- sagierstreinen bereiken Hamburg met een vertraging van vier uur. Gaarkeukens Uit de overstroomde stadsdelen zijn nu elfduizend mensen geëvacueerd. Slechts zevenhonderd van hen zijn ondergebracht in zalen en scholen. De anderen hebben onderdak gevonden bij particulieren. Nog circa zeventig duizend bewoners verblijven in wonin gen, die in het water staan. Zij ver» keren echter niet langer in levens gevaar. In gaarkeukens ontvangen deze mensen melk, koffie, thee, soep en legerrantsoenen. Het gemeentebestuur prijst zich gelukkig, dat de plunde ringen zijn meegevallen; de politie heeft geen schot behoeven te lossen. Voortdurend worden voeding voor kinderen en drinkwater aangevoerd. Een firma heeft tweeduizend emmers beschikbaar gesteld, omdat niemand de uitgereikte wateremmers terug bracht. De overheid beschikt over grote partijen door de burgerij ge schonken kleding. Scholen gesloten Ten behoeve van de hulpverlening zijn maatregelen genomen om het ver keer in de binnenstad van Hamburg te beperken. Gisteren en vandaag zijn alle scholen en de universiteit geslo ten. Men overweegt de grote vracht auto's voorlopig uit het stadscentrum te bannen. De Autobahn tussen Ham burg en Bremen staat nog steeds op enkele plaatsen onder water. Dit blijft Van een onzer verslaggevers TTRIMMELEN De kleine man op de drassige kade kijkt verslagen rond. Het water klotst zachtjes tegen de voet van de kade, tegen de muur en tegen de resten van de wagenloods. De fruitboompjes staan tot hun middel in het water. Zij buigen soepel mee met de wind. De eenden en de ganzen deinen op de golven tussen de stukken van het kippenhok en tussen slierten van een hooimijt, die uit elkaar is geslagen. Overal water, tot de horizon en verder, in bijna alle polders van de Biesbosch, waar juist de wintertarwe op de akkers door de grond was gekomen. „Dat is de functie van de pol ders", zegt de man, boer C. Kooyck (64). „Zij worden gebruikt vloed kom, zodat de steden geen hin der hebben van het overtollige wa ter. Er kan hier beter een koe ver drinken dan dat er in Dordrecht mensen omkomen. Daarom mogen de kaden niet hoger." Zijn blik blijft rusten op het huis, waarin het water zaterdagochtend tu ee meter hoog kwam. „Hét is lo gisch", vervolgt hij, „maar hard is het ook." Hij doet het bedrijf samen met zijn zoon. De zoon woont in het huis, hij in een ark. „Als „Als wij geen schadevergoeding krij gen houdt mijn zoon er mee op. Dan moet ik ook wel, ik krijg geen ander werk meer." „Als er wat wordt gedaan, zet ik er mijn schouders weer onder en met ple zier. Ik voel me nog veel te jong om De Biesbosch vaarwel te zeggen." Hij begint energiek over zijn plan nen te praten. „Dan maken we aan de Noordwestkant van de wagenloods een stenen muur. Dat is sterker. Na de ramp van 1953 hebben wij de ramen aan de Noordwestkant van het huis kleiner gemaakt. Nu zijn ze heel ge bleven." Hij wijst op de ark, De Noorder Klip een pracht schip! „Mijn zoon en zijn' gezm hebben, hier een toevluchtsoord, maar ook andere boeren hebben er vo rige week de boze nacht drorgebracht, toen het water over de kaden spoelde en er hele stukken kade weg sloeg." De heer Kooyck lacht. „Maar op de Noorder Klip ben ik niet bang. Je bent er zo veilig als op de ark van Noach." In de huiskamer van het schip kijkt mevrouw Kooyck naar de ravage om de boerderij. Zij stemt in met haar man als het er om gaat de ark te be jubelen. „Wij zjjn niet voor niets in een ark gaan wonen. Wij hebben 1953 meegemaakt en dat vergeet je nooit." De boer van de polder Hooge Hof, de heer F. Goes, staat glimlachend voor zijn huis. De polder is droog ge bleven. „Tot zover kwam het water", wijst hij „gelukkig bleef het buiten de deur. Wij hebben alleen een slapelo ze nacht gehad, want 1953 blijft in je botten zitten." „Ik moet dit najaar weg", verklaart de heer J. Saarloos, de boer van De Vischpla.at, „tenzij ik een schadever goeding krijg. Al voor het derde achter eenvolgende jaar is mijn polder volge lopen. Mijn vader heeft 45 jaar ge boerd in De Biesbosch, hii heeft in die tijd met zoveel schade gehad als ik in die drie jaar." De boeren staren uit hun huizen naar buiten, naar de verdromcen landerijen Bij vloed stroomt heft water bruisend en kolkend de polders binnen door de gaten in de kaden. Bij eb stroomt het terug en telkens brokkelen de kaden verder af en telkens wordt meer mod der en slib achtergelaten op de weilan den, in de poldersloten cn op de pril le wintertarwe, die juist boven de grond was gekomen. Grote hulpactie Minister Erhard heeft gisteren na mens Adenauer Hamburg bezocht. Na een vlucht met een helikopter boven de getroffen stadswijken zei hij dat de regering te Bonn een hulpactie wil uit voeren in drie fazen. De minister ver telde ook dat vijf soldaten zijn ver dronken bij het reddingswerk. Met het herstel van de dijken is gis teren een begin gemaakt. Vijfduizend soldaten, agenten van politie, brand weerlieden en vrijwilligers zijn er mee bezig. Het gedrag van het weer houdt men terdege in het oog. Gisteren no teerde men in de Duitse bocht nog windkracht vijf tot zes. Het Renkumse pontveer dat de ver binding Renkum-Heteren onderhoudt, is wegens de hoge waterstand van de Rijn uit de vaart genomen. Ook de veer dienst tussen Wijhe en Heerde is ge staakt. De vierjarige Henrik Voorthuis uit Zaandam is gistermiddag onder een auto van de gemeentelijke reinigings dienst terechtgekomen. De jongen kwam onder een wiel en was op slag dood. ■VwiiV-ïIJlSS •'.V'4^ l i j!gTëèj=?T."fr' -■ Ê;i r spaarreen fc WH II KAAP CANAVERAL (Reuter, UPI) Het hangt vandaag alleen van het weer boven de lanceerbasis af of John Glenn zijn langverbeide tocht in een kunstmaan om de aarde kan beginnen. Het is mogelijk dat de hemel boven Cape Canaveral be wolkt is. In dat geval hoopt men op een flink gat in het wolkendek. Het weer in het doelgebied in de Atlantische Oceaan, waar Glenn zijn tocht moet beëindigen, zou volgens de verwachtingen die de weerkun digen gisteren opstelden vandaag gunstig zijn. Ruim acht uren voor de start wordt de verwachte weersgesteld heid boven de lanceerbasis en boven het centrale deel van de Atlantische Oceaan nog eens zorgvuldig beke ken. Technisch was men gisteren vol ledig gereed voor de start. Ook Glenn was gereed. Hii liet bekend maken dat het Amerikaanse volk zich niet bezorgd behoefde te maken. „Ik heb geen moeilijkheden", deelde hij mede. „Zenuwachtig ben ik hele maal niet. Ik wacht alles rustig af." SPA (Af). Drie Duits sprekende bandieten hebben zondagnacht een overval gepleegd op het casino in Spa. Zij maakten zich uit de voeten met zevenhonderdduizend francs en juwe len ter waarde van bijna twee mil joen francs. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De jonge vakvereni ging „Rijdend Personeel" van de Nederlandse Spoorwegen zal op 26, 27 en 28 maart de helpende hand bieden bij de oprichting van vakver enigingen voor het personeel van de buitendienst, voor het lagere admini- tratieve personeel en voor het tech nisch personeel van de spoorwegen. „Wij hopen", zo zei gisteren de voor zitter van de eerstgenoemde vakver eniging, de heer J. Gijsbertse, „dat wij voor april één grote macht kun nen vormen". In Utrecht hield het bestuur van „Rijdend Personeel", waarachter thans duizend conducteurs en meer dan duizend machinisten staan, een bijeenkomst met contactmannen van diverse groepen personeel uit het ge hele land. De heer Gijsbertse zei: „Wij zijn voorstanders van de oprichting van verschillende vakverenigingen. Het doel daarbij is te voorkomen dat de enkeling verdrinkt in de massa en PARIJS Opnieuw heeft de O.A.S. met niets ontziende wreed heid verscheidene tegenstanders uit de weg geruimd. Een auto waarin vier mensen zaten werd met mitraiL leurschoten doorzeefd, met benzine overgoten en in brand gestoken. De vier gewonden verbrandden levend. 's Morgens om half zes vuurden in Algiers in de wijk Bab el Oued de in zittenden van een auto enkele anti- Chauffeur voorkwam paniek Van onze correspondent UTRECHT. Een bus van de V.A.V.O. is gisterochtend door het weigeren- van de stuurinrichting in de Wetering terecht gekomen naast de Verlengde Vleutenseweg bij Utrecht. De bus onderhoudt de lijn dienst Vleuten-Utrecht. Van de veertig passagiers, onder wie veel kinderen, werden er enkelen licht gewond. Een andere bus van het be drijf heeft de kinderen die wat over stuur waren, teruggebracht naar Vleu ten. De overige passagiers werden naar Utrecht gebracht. De chauffeur van de bus, de 26-ja- rige B.H. Gils uit Vleuten, wist een paniek te voorkomen. Hij liep onmid dellijk naar het achterste deel van de bus, dat nog op het droge stond, om het noodluik te openen. Het water stond in de Wetering maar een meter hoog. De inzittenden kwamen er met natte benen of met ontvellingen en lichte kneuzingen af. tankgranaten af op een villa waarin leden van de speciale brigades voor de bestrijding van de O.A.S. gehuisvest zijn. Hoewel de wacht meteen reageer de ontkwamen de aanvallers. Vier van de bewoners van de villa werden ge wond en per ambulanceauto overge bracht naar het ziekenhuis Maillot te Algiers. De ambulanceauto werd ge volgd door een auto, waarin vier men sen vermoedelijk hogere politieamb tenaren zaten. WAARSCHUWING Tegen tien uur in de ochtenc. kregen de omwonenden van het ziekenhuis de waarschuwing voorlopig niet meer op straat te komen. Tegen half elf waren de straten rondom het ziekenhuis ver laten. Even over half elf reed de auto die de ambulancewagen was gevolgd weer naar buiten en werd meteen on der vuur genomen. De auto werd door zeefd met kogels. De inzittenden beant woordden 't vuur met revolverschoten, maar spoedig bleek dat alle vier ern stig gewand waren. De wagen reed nog dertig meter en kwam toen tegen een muur tot staan. Eer de politie kans had gehad tus senbeide te komen, gooiden lieden die plotseling van alle kanten waren toe gelopen bussen benzine over de auto en staken die in brand. Toen kort daarop de brandweer met schuimblu#- apparaten arriveerde begonnen de om standers te roepen: ,Laat ze verbran den". De brandweer kon niet voorko men dat de auto uitbrandde. De vier inzittenden kwamen om. KLEM GEREDEN In de loop van de middag werd een auto, die in de naburige wijk van Bab el Oued reed door een andere auto klem gereden. De vier inzittenden werden onder bedreiging van wapens gedwongen uit te stappen en in de an dere wagen te gaan zitten. Men ver moedt dat de geheime politie hiermee vier van de daders van deze moord aanslag te pakken heeft. dat de groep ten onder gaat in het grote geheel, zoals bij de erkende bonden thans het geval is." Uiteinde lijk wil „Rijdend Personeel" dan ko men tot een federatie van samenwer kende, maar hun zelfstandigheid be houdende verenigingen. Uitdrukkelijk werd daarbij gesteld dat men „abso luut geen samenwerking wenst met hen die politieke doeleinden na streven." Uit de kalme discussie tussen be stuur en contactmannen kwam een allesbehalve opstandige geest te voor schijn. Voorzitter Gijsbertse bracht niemand tot gejuich toen hij zei: „Wij zien geen heil in het stakingsrecht. Voor alles moet er overleg gepleegd worden. Komt er evenwel niets uit de bus voor ons, blijven wij wat erkenning door de directie aangaat in de kou staan, dan zullen wy evenwel dwang maatregelen moeten nemen." Een contactman was er toen als de kippen bij om te vragen: „Wat bedoelt u daarmee?" De heer Gijsbertse: „Als u dat niet weet, kamt u dan straks maar even achter de bestuurstafel dan zal ik u er wel een paar leren." Maar prompt daarop verzekerde hij dat „het niet in onze bedoeling ligt ook maar enige onrust in het bedrijf te zaaien. Gehoord moeten wij echter worden!" Deze eerste stappen naar de oprich ting van een reeks zogenaamde ca tegorale bonden bij de spoorwegen werden gisteren in Utrecht gedaan door rustige spoorwegmannen die uiterst zakelijk tastten naar nieuwe organisatorische vormen. Dat men daarbij, buiten de vakvereniging „Rij dend Personeel", voor enorme moei lijkheden staat, bleek overduidelijk. Niemand verheelde het trouwens. Nog te minder daar het harde spel tegen de erkende bonden voor wat de andere groepen dan machinisten en conducteurs aangaat, nog steeds ge speeld schijnt te worden met enquê- tes, strooibiljetten en gesprekken van man tot man. Van onze correspondent BONN De rechtbank in Munster heeft de vijftigjarige dr. Baumkötter, gewezen chef-arts van het concentra tiekamp Sachsenhausen, veroordeeld tot acht jaar tuchthuisstraf wegens medeplichtigheid aan moord in drie gevallen en medeplichtigheid aan doodslag in veertien gevallen. De 54-jarige oud-arts van het kamp, dr. Gaberle, kreeg drie jaar en drie maanden tuchthuisstraf wegens mede plichtigheid aan moord in tien ge vallen. s De derde verdachte, dr. Adam, werd vrijgesproken. De veroordeelden behoeven hun straf met uit te zitten. De rechtbank hield er rekening mee dat Baumköt ter en Gaberle respectievelijk tien en drie jaar geïnterneerd zijn geweest in het Russische kamp Workoeta.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5