In 1961 record- omzet bij tuinbouwveilingen Aanvoer Seh. Duiveland aan veiling Rotterdam gestegen S.G.P. lijst in Goes GESTEGEN PRODEKTIE Uit de kerken Steek eens feest Zweeds orgel overgedragen in 'sHeerjans- land Agrarische West-Duitse hulp voor hoeren 3Crió Izraó door <^eeland Door meer intensieve teelten In Zeeland geheel Meer veiligheid biij ven bevorderen Tewaterlating eerste te Breskens gebouwde schip Scooter reed op auto Weinig groenten Secretariaat bij de SDKB weer vervuld Dertig jaar NCLB in Kamperland Z.L.M.-BESTUUR VERGADERDE IN GOES Echtpaar Verburg zestig jaar getrouwd Fust Vijfentwintig jaar bij de rijkspolitie Cruys Voorbergh met drie creaties in Middelburg J aarvergadering Bejaardenbond Goes II kampioen eerste klasse Hollestelle en Massclink eindigen gelijk Dinsdag 20 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 (Ingezonden mededeling) GOES. Het centraal bureau voor de tuinbouwveilingen heeft de omzet bekendgemaakt van de Nederlandse veilingen in 1961. Hier uit blijkt, dat de tuinbouwproduktie van dit jaar goede prijzen heeft opgebracht. De totale omzet van alle Nederlandse veilingen bedroeg in 1961 765,3 miljoen gulden. Dat is bijna 78 miljoen gulden meer dan het vorige jaar en vormt weer een record. Het is vooral de groenteomzet die be langrijk is gestegen, want hierin werd een bedrag van 44 miljoen gulden meer geveild dan het vorig jaar, terwijl er aan fruit een hogere omzet werd ge haald van 38.5 miljoen gulden, in ver gelijking met 1960. De omzet aan vroege aardappelen en pootaardappelen daalde met ongeveer vier en een half miljoen gulden. In een overzicht wordt door het centraal bureau van veilingen opgemerkt dat in 1961 in feite alleen bij de koolteelt zeer onbevredigende en verliesgevende resul taten werden geboekt terwijl praktisch alle overige sectoren soms in mindere en soms in meerdere mate van de om zetstijging hebben geprofiteerd, een en kele uitzondering daar gelaten. Het in doorsnee genomen gunstige resultaat is enerzijds te danken aan kleinere oogs ten in het buitenland, vooral geldt dit voor het hard fruit. Anderzijds zijn de ze ook verkregen door de toegenomen produktie en aan de grote en gunstige vraag voor de binnen- en buitenlandse markten. Opvallend is volgens het C.B. dat de vraag in 1961 zich meer en meer heeft gericht op de fijnere groenten zo wel bij de onder glas geteelde produk- ten als bij de groep overige volle gronds- groenten. Over de zachtfruitsector, voor Zeeland zeer belangrijk, wordt gezegd dat de afzet niet onbevredigend verliep, al zijn er wel enkele uitzonderingen zo als bijvoorbeeld bij de zwarte en rode bessen, waarvoor een lager prijspeil heeft gegolden, waardoor de omzetstij ging van deze gehele sector niet erg groot is te noemen. Dijkgraaf Dekker in Borssele BORSSELE In het verenigingsge bouw werd de zevende districtsverga dering van het waterschap De Brede Watering van Zuid Beveland gehou den. Deze zeer goed bezochte vergade ring stond onder leiding van de ge zworene van het 4e district, de heer P. Dekker te Borssele. De voörztter gaf in zijn openings woord o.m. een schets van de verbete ringen welke in de afwatering zullen worden aangebracht waarna de dijk graaf, die tevens ter vergadering aan wezig was in zijn inleiding de recente watersnoodramp in het Waddengebied met de slachtoffers en sprak zijn ver ontrusting uit over het feit dat deze ramp zo spoedig na de watersnood ramp van 1 februari 1953 is gevolgd. In dit verband wees hij op het belang van het Deltaplan en deed een beroep op de autoriteiten van rijk en provin cie om een uitvoering van de maat regelen ter verkrijging van een hogere graad va nveligheid krachtig te blijven bevorderen. De begroting voor 1962 werd behan- hebbende op de achterstand in open bare werken, het overnemen van het onderhoud van de weg- en dijksloten door het waterschap, alsmede de ge- schotsberekening werden tot tevreden- hed van de aanwezigen beantwoord. BRESKENS Onder grote belang stelling tilde gistermiddag de dravende bok van de fa. Van der Akker uit Vlis- singen de Amemuiden 7, van de kade te Breskens, in haar element. Het was het eerste volledig te Breskens gebouwde schip dat te water werd gelaten. Voor de bouwer, van der Sandes machinefabriek, was het een grote dag. De Arnemuiden 7 is bestemd voor de heer Siereveld uit Arnemuiden en is 19 meter lang en 5 meter breed. Het schip heeft een diepte gang van 1.80 meter. Doordat het wat «breder is dan de andere visserschepen zal dit stabieler liggen en daardoor beter liggen en daardoor beter geschikt zijn om ook bij ruw weer het bedrijf te kunnen uit oefenen. ,_A De Arnemuiden 7 krijgt een 150 pk motor en zal op niet te verre afstand ook geschikt zijn voor de haringvangst. Ze is echter bestemd voor de garnalen en kustvisserij. Half oktober vorig jaar werd de kiel van het schip gelegd en eind maart van dit jaar zal de officiële proefvaart worden gehouden. Direkt nadat het schip in het water was, werd gisteren alweer een kiel ge legd voor een nieuw vissersvaartuig voor de gebroeders Marijs te Breskens. De machinefabriek v. d. Sande kijkt met spanning uit naar de nieuwe haven van Breskens, omdat door de ontplooiing van dit bedrijf naar de scheepsbouw er een groot gebrek is gekomen aan kade- ruimte. BOVW WERF Een eigen scheepswerf zal voor Bres kens van bijzonder grote betekenis zijn Het ligt, aldus de heer Van der Sande in de bedoeling om als de haven er is een werf te bouwen, terwijl men voor de afbouw van de schepen aan het havenhoofd gevestigd wil blijven. De te waterlating van de Arnemuiden werd bijgewoond door de eigenaar en burgemeester Hack van Arnemuiden, terwijl ook vertegenwoordigers van de scheepvaartinspectie aanwezig waren. Er zijn nog orders in de portefeuille voor de bouw van drie nieuwe stalen vissersschepen, die nog in 1963 afge bouwd moeten worden. Er is door het centraal bureau van veilingen ook een overzicht gegeven van de omzet per veiling en per provincie. Hieruit blijkt dat Zeeland wel zeer gunstig heeft meegeprofiteerd van de hogere opbrengsten van groenten en fruit want de gezamenlijke Zeeuwse vei lingen bereikten een hogere omzet van 1,7 miljoen gulden. Het overzicht van de Zeeuwse veilingen ziet er als volgt uit: Bijzonder opvallend is de omzetstij ging die heeft plaats gevonden bij de fruitveiling in Kapelle-Biezelinge. Hier werd in vergelijking met 1960 voor bij na 3,4 miljoen meer geveild. Relatief gezien is ook de omzetstijging van de veiling Krabbendijke gunstig te noemen. Voor een deel is bij deze veilingen de hogere omzet te verklaren door de hoge prijzen die er werden betaald in verge lijking met 1960 maar toch moet ook hier veel worden toegeschreven aan de gestegen produktie die mede voor een groot deel als oorzaak van de omzet stijging kan worden genoemd. Dat de belangrijkste Zeeuwse vei lingen, wat de omzet betreft, goed mee kunnen blijkt wel uit het feit dat met RILLAND-BATH. De gymnastiek leraar F. Hoeks uit Halsteren kwam gisteravond met zijn scooter te val len doordat hij tegen een auto reed. Te laat merkte hij op dat de voor hem rijdende auto naar links moest uitwij ken voor een daarvoor geparkeerd- staand voertuig. Hij liep overigens en- kele schrammen op. Het ongeluk ge- Vbeurde op de Hoofdweg. name de fruitveilingen van Kapelle-Bie zelinge en Goes tot de grootste van het land behoren. Wanneer we de omzetten van de spe cifieke fruitveilingen bekijken dan zien we dat de veiling in Kapelle-Biezelinge in volgorde van grootte op de vierde plaats kwam in 1961. Slechts de veilin gen in Utrecht, Breda, en Geldermaisen hadden een grotere omzet dan Kapelle- Biezelinge en daarbij zijn de twee eerst genoemde in feite nog gemengde fruit en groenteveilingen. Wat de specificatie naar fruit en groente betreft zien we dat de fruitop- brengst in 1961 in Zeeland 27 miljoen gulden bedroeg, dat is ongeveer 12 pet. van de landelijke opbrengst. Wat de groente betreft slaat Zeeland echter geen best figuur want in 1961 werd op de Zeeuwse veilingen slechts voor 5,6 miljoen gulden aan groente ge veild, dat wil zeggen meer dat 1 pet. van de Nederlandse groenteproduktie uit Zeeland kwam, en dat terwijl alge meen bekend is dat de omstandighe den voor de groenteteelt in Zeeland zo gunstig zijn. Per provincie gezien heb ben slechts Drenthe en Friesland min der groente dan Zeeland. Overigens is Zeeland, voor wat groen te betreft, wel een plaats opgeschoven in vergelijking met 1960, want toen be zette onze provincie de onderste plaats op een na (Drenthe). ZIER1KZEE. Naar wij van de zij de van de Schouwen-Duivelandse Korf- balbond vernemen is het bestuur van deze korfbalbond er dezer dagen in ge slaagd een secretaris te benoemen. Zo als bekend werd deze functie voorheen vervuld door de heer C. P. Pols Jr. uit Dreischor die echter per 1 januari jl. bedankt had. Een opvolger werd voor de heer Pols toen echter niet gevonden. Diverse personen uit de korfbalwereld werden benaderd maar alle pogingen bleken vruchteloos te zijn. Dezer dagen werd echter de benoeming bekend ge maakt van de nieuwe bondsfunctiona- ris: de heer A. P. Drijgers, die te Brou wershaven woont. De heer Drijgers is in de Schouwen- Duivelandse Korfbalwereld een beken de figuur. Afkomstig van Zuid-Beveland, waar hij o.a. deel uit maakte van het bestuur van de korfbalvereniging „De Poel" te 's-Heer-Abtskerke vestigde hij zich enkele jaren geleden te Nieu- werkerk in Duiveland. Van de vereni ging „S.K.N.W.K." aldaar was hij wed strijdsecretaris en tevens secretaris van de Technische Commissie van de S.D.K.B. Verder hanteert de heer Drij- l gers de scheidsrechtersfluit en hij is een geziene figuur op de Schouwen-Dui velandse sportvelden. MODESHOW MET MELK TERNEUZEN. Onder het motto: „Kent en waardeert wat Nederlands arbeid presteert" werd in het Patro naatsgebouw een grote modeshow ge houden met voorlichting over bekende Nederlandse Merkprodukten. Ondanks de slechte weersomstandigheden was het zaaltje goed bezet. Onder leiding van mevrouw Krispijn werden door vier mannequins verscheidene modellen ge toond. Deze show werd reeds driehonderd- maal gehouden, en geeft een goed over zicht van wat Nederland tegenwoordig op textielgebied produceert. KAMPERLAND. Onder leiding van de heer C. Kole heeft de afdeling Kam perland van de Ned. Chr. Landarbei- dersbond het 30-jarig bestaan herdacht. Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat het ledental thans 181 bedraagt en dat de kas er goed bij staat. Verder bleek, dat de afde ling in de afgelopen 30 jaar negen voor zitters heeft gehad. De hoofdbestuurder, de heer P. Minna ar d, reikte aan een tweetal leden het gouden insigne uit voor 25 jaar lidmaatschap van de bond. De heer Minnaard deelde nog mede, dat er van de afdeling thans 28 leden zijn, die drager zijn geworden van het gou den C.N.V.-insigne. De avond werd ver der op gezellige wijze gevuld met de historie van het 30-jarig bestaan in dichtvorm, voordrachten en schetsjes en de opvoering van een toneelstukje door Werkende Jeugd", getiteld ,,Ik wil emigreren". Ds A. J. Radder, ge- i ref. predikant, sprak een slotwoord. HAAMSTEDE. De heer L. Leeu- we, voorzitter van de onderafdeling Haamstede van de Coöp. Veiling der Zuid-Hollandse Eilanden, heeft op de jaarlijkse veilingvergadering in Hotel Bom, medegedeeld dat 1961 het topjaar '59 overtrof, doordat er het afgelopen jaar een omzet was van 14 miljoen gul den, Een der oorzaken hiervan is de grotere aanvoer van groente, In totaal werden op de veiling te Rotterdam 2.194.000 kisten en 260.000 bakjes aan gevoerd. Na het openingswoord van de heer Leeuwe, deelde de heer J. P. C. Boot mede dat het batig slot van de afdeling 110.96 gulden bedroeg. Het vrachttarief zal het aanstaande seizoen gelijk zijn aan dat van vorig jaar. Een ingrijpende verandering voor de kwekers van Renesse kwam hierna in bespreking: de depotloods te Renesse zal wegens wegenaanleg moeten ver dwijnen. Het bestuur heeft gepoogd •hierin te voorzien, doch is daar niet in geslaagd. Het stelde voor om de grote partijen fruit door vervoerder Hart op te laten halen, terwijl partijtjes van 1015 kisten bij hem in de garage kun nen worden gezet. Verder zal door de heer Hart eenmaal per week leeg fust rondgebracht worden, waarom van te voren een ruime opgave gewenst is. De kwekers uit Renesse voerden bezwa ren aan en zagen liever hun fruit in een gehuurde schuur dan in een drukke ga rage met benzine en olieluchtjes. De voorzitter van de veiling, de heer D. Roskam voegde hieraan toe dat er van de twaalf loodsen die de veiling als de- Goes Kapelle- Biezelinge Krabbendijke Middelburg St. Annaland St. Maartendijk Stavenisse Terneuzen Tholen Omz. i960 «.009.429 8.060.317 2.836.288 2.313.167 1.741.555 1.123.820 629.729 1.479.857 957.420 Omz. 1961 10.199.156 11.450.474 4.082.921 2.796.331 2.584.333 1.618.723 1.181.059 1.804.616 1.228.645 meer 2.189.727 3.390.157 1.246.633 483.164 842.778 494.903 551.329 324.759 271.225 Totaal Zeeland 27.151.582 36.946.257 8.794.675 NED. HERV. KERK Beroepen te Hattem (3e pred plaats): J. Ewoldt te Kampen. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Klundert: H. Pest man te Appingedam (nadere beslis sing) GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Rotterdam-Zuidwijk: L. Rijksen te Rotterdam-W. 's HEERJANSLAND Het Zweedse orgel voor de Hervorm de Gemeente van 's Heerjansland bestemd is gisteravond in het kerkje door de vice-consul van Zweden, de heer Erne Daniel- son, overgedragen. Bij deze overdracht was aanwezig de heer W. J. van Berkel, adviseur van het rampenfonds, waarvan de Hervorm de Gemeente het orgel ten geschenke kreeg. Het orgel is gebouwd bij Grim- lunds Orgelbau in Zweden. De heer van Berkel memoreerde in zijn toespraak, zijn belofte gedaan op 17 november 1960, toen het nieuwe kerk je in gebruik werd genomen. Namens de kerkvoogdij werd het orgel, het eer ste Zweedse, dat in het voormalige rampgebied is overgedragen, aanvaard door de president-kerkvoogd, de heer D. Fluit. De plaatselijke predikant ds. J. v. Vliet, hield een predikatie naar aanlei ding van ps. 150, het laatste vers. Behalve door de vice-consul van Zwe den, werd ook nog het woord gevoerd door de heer J. J. Mol uit Vlissingen, namens het moderamen van de Gene. rale Synode, de Provinciale Kerkverga dering, de Bouw- en Restauratiecom missie en de Orgelcommissie van de Ned. Herv. Kerk. Voorts sprak ds. M. G. Westerhof uit Ouwerkerk namens de classis en het breed ministerie van predikanten, ter- wijl de heer J. P. Overbeke uit Zierik- zee namens het hoofdbestuur van kerk voogden en de afdeling Zeeland hiervan het woord voerde. Het orgel werd be speeld door Lambert Erné uit Utrecht, die de gemeentezang begeleidde en en kele orgelsoli ten gehore bracht. Raadsverkiezingen goes. Tijdens een vergadering van de s.g.P. kiesvereniging is de kan didatenlijst samengesteld voor de ko mende raadsverkiezingen. Het ziet er naar uit dat in afwijking van voorgaan de verkiezingen dj s.g.P. met een eigen lijst zal uitkomen. Tot op heden heeft het s.g.P. bestuur van de A.R. en C H. zijde nog geen uitnodiging ontvan gen voor een samenspreking met als doel een gezamenlijke lijst van de Port. Chr. partijen samen te stellen, (de be- sturen van de A.R.P- en de C.H.U. in Goes beraden zich momenteel op de mo gelijkheden om samen met een lijst uit te komen). Mocht de S.G.P. alsnog een uitnodiging ontvangen dan zal deze aan vaard worden. Aangezien het bestuur dit niet meer verwacht heeft de S.G.P kiesvereniging de kandidatenlijst samen gesteld. De lijst ziet er als volgt uit: 1. A. Maljaars. 2. A. G- Eggebeen, 3. A. de Zeeuw, 4. K. Verhage, 5. M. M. Pekaar, 6- Joh. Fierloos. pot gebruikte, nog maar twee over zijn» en deze liggen beide op Schouwen. In de toekomst zal alles rechtstreeks van het bedrijf weggehaald worden, evenals in de Hoekse Waard, waar de kleinere be drijven hun produkten bij de grotere be ren zetten, waar het dan verder opge haald wordt. De heer Leeuwe zei dat de Hoogezoom-kwekers hun produkten naar Haamstede moeten brengen, terwijl de anderen voorlopig voor een jaar het be stuursvoorstel zullen moeten volgen. Hier werden geen bezwaren tegen aan gevoerd. Stijging In zijn jaaroverzicht vertelde depot houder W. van Sluljs dat uit Renesse 14.447 kisten en 7.729 bakjes werden afgevoerd en uit Haamstede 65.242 kisten en 18.015 bakjes. Uit de Westhoek werden in totaal 79.689 kisten en 25.711 bakjes, met verschillende tulnbouwpro- dukten, afgevoerd. Van het gehele eiland werden 137.537 kisten en 38.000 bakjes naar de Rotterdamse veiling ge bracht. In 1960 waren deze getallen 125.390 en 27.161, een stijging dus van resp. 12.117 kisten en 10.841 hakjes. De toeneming is hoofdzakelijk terur te voeren tot de meer intensieve teel ten rondom Zierikzee en de gemeente Duiveland. Na de pauze gaf de directeur van de veiling, drs. j. Hogewoning, een over zicht van de situatie van de veiling in het afgelopen jaar. Er was een meerop brengst van twee-en-een-half miljoen gulden c.q. 22 procent; een stijging die het landelijk gemiddelde aanzienlijk overtreft. Hiervan kwam 9 proeent van Sehouwen-Duiveland, 614 procent van Schouwen en 214 procent van Duive land. De nettowinst van de veiling bedroeg 93.500 gulden. GOES. In de gister gehouden ver gadering van het dagelijks-bestnur van de Z.L.M. heeft de voorzitter, ir. M. A. Geuze, woorden van deernis gesproken met de slachtoffers van de zeer ernstige overstromingsramp, welke Noord-West Duitland heeft getroffen. „Er zijn zeer hoge waterstanden waargenomen, welke ons te denken geven. In dit verband kunnen wfj slechts de hoop uitspreken, dat de voltooiing van het Delta-plan met alles wat daaraan vastzit, ons spoedig moge vrijwaren van de zeer hoge water standen", aldus ir. Geuze. Aan het K.N.1..C. zal verzocht worden na te gaan of op nationaal niveau hulp geboden kan worden. Akkerbouw De heer J. B. ^ecu deed een aantal mededelingen. Er wordt van de tarwe oogst 1961 nogal gedentatueerd. Een sui- kerbietencontingentering voor de oogst 1962 werd in de hoofdafdeling akkerbouw met een kleine meerderheid verworpen. Het dagelijks bestuur besprak naar aan leiding van deze mededeling uitvoerig alle voor- en nadelen van een eventuele regeling. In E.E.G.-verband zullen er spoedig voorstellen gedaan worden ten aanzien van een regeling voor de suiker. Het zal zeker zaak zijn af te wachten wat er in dit verband tot staqd zal ko men. De overschotten suiker van de oogsten 1960 en 1961 ruimen wel maar tegen ondankbare prijzen. In het komende jaar zal weer alles afhangen van uitzaai en opbrengst, ook in geheel West-Europa. Vlas Het blijkt dat er redelijkerwijze in Frankrijk, Beligë en Nederland 100.100 ha kan worden uitgezaaid. Nog steeds be staan in België steunmaatregelen en is er ten aanzien hiervan een ernstige dis- ciminatie voor de Nederlandse telers en verwerkers. Er zal opnieuw met de mi nister van landbouw gesproken worden, ten einde deze achterstelling ongedaan te krijgen. Deze past zeker niet in het komende. E.E.G.-verband. De internationale tarwe-conferentie is weer begonnen over een nieuwe over eenkomst. Er is een kans dat ditmaal ook Rusland zal toetreden, hetgeen de resultaten ten goede zal kunnen komen. Men is bezig onze graanregelingen aan te passen aan de in Brussel genomen be sluiten. De door het landbouwschap ingestelde commissis die werkwijze en financiering van de stichting Nederlandse uien fede ratie zou bestuderen, is met het advies KAMPERLAND. De foto had enige voeten in de aarde Tenslotte wil je grSag in ,,vol ornaat" in de krant verschijnen, vooral als het zo'n bijzondere aangelegenheid als een diaman ten bruiloftsfeest betreft. Mevrouw Verburg (83 jaar) kreeg haar originele Noord Beve- landse kap op en haar echtgenoot stak een sigaar op om iets in z'n handen te hebben. Niettegen staande deze voorbereidingen, kwam het flitslicht toch' nog onverwacht. Maar ja, wij houden nu eenmaal niet van die stijve statieportretten. Zestig jaar getrouwd. Dat is een vrij zeldzame mijlpaal en wie dit haalt kan (net als iemand die verre reizen maakt) veel verhalen. De wereld van toen is ook bijna niet meer te vergelijken met die van nu. De veranderingen die deze mensen heb ben meegemaakt geven voldoende stof voor een bijna ongeloofwaardig verhaal. Lonen, arbeidstijden, technische ont wikkelingen, verkeersverbindingen, er is nauwelijks iets te noemen dat „bij het oude" bleef. Twee wereld oorlogen. een economische crisis die z'n weerga niet had en een storm vloed met een ontzaglijke vernie lende kracht we doen nog maar een greep hebben deze mensen ge zamenlijk beleefd. Maar wat voor narigheid er ook ge passeerd is, gisteren was er plaats voor dankbaarheid. Met drie kinderen, vijf kleinkinderen en acht achterkleinkinde ren is het feest gisteren gevierd. Veertien keer De heer en mevrouw Verburg hebben met uitzondering van veertien maanden altijd in de gemeente Wissenkerke ge woond. Toch zagen ze nog kans om veertien keer te verhuizen. Honkvast werden ze pas in 1923, toen ze het huis je in de Onrustpolder betrokken waar ze nu nog wonen. De heer D. Verburg (84 jaar) is vroe ger altijd paardenknecht geweest. Met z'n tiende jaar ging hij aan het werk en hij hield er pas met z'n 65ste mee op. Officieel althans want het werken zit hem zo in 't bloed dat hij het ook nu nog niet laten kan. Het bruidspaar geniet nog een rede lijk goede gezondheid. Mijnheer Ver burg spit nog in z'n tuintje en zit van tijd tot tijd zelfs nog op.de fiets. Zijn vrouw doet het wat kalmer aan. Als ze zegt dat ze een achterstraatje om gaat, dan betekent dat de voordeur uit en via de tuin de achterdeur weer binnen. Maar hoe dan ook, het gaat nog. Gisteren hebben ze talloze handen moeten drukken, een vermoeiende dag, maar toch ook een onvergetelijke. Gaarne voegen wij onze felicitaties er aan toe. gereed gekomen Voorstellen worden ge daan over een betere samenwerking en een betere publiciteit ten aanzien van programmering en onderzoek. Tevens wordt voorgesteld dat het door het be drijfsleven op te brengen deel van de kosten uit contributies en uit algemene heffingen van het landbouwschap dient te komen. Het bestuur van de Z.L.M. kan zich hiermede verenigen. VROUWENPOLDER. Opperwacht meester W. Speyer vierde zaterdag zijn 25-jarig jubileum bij de rijkspolitie. Het jubileum werd gevierd in het ver enigingsgebouw te Vrouwenpolder. Na dat om twee -uur burgemeester De Kam de jubilaris had toegesproken, voerden verscheidene sprekers nog het woord, o.a. luitenant Lanting namens de dis trictscommandant, de groepscomman dant adjudant Westveer en wachtmees ter le klas Hofman als plaatselijk col lega. Ook spraken adjudant Van Dom melen en de reserve wachtmeester Wil- leboo,rdse -uit Vrouwenpolder. Er werden verder enkele cadeaus aan geboden. Nadat de jubilaris de sprekers afzonderlijk had toegesproken, werd de middag onder het gezellig samenzijn met gebruik van een rokertje en ver versing om 5 uur besloten. 0 De N.C.V.B. in Anna Jacobapolder hield haar maandelijkse bijeenkomst. Spreekster was presidente mej. van Strien. Zij vertelde op boeiende wijze over: „Mijn reis naar Argentinië". Bij een bestuursverkiezing op de al gemene vergadering van de coöp. brandstofvereniging „Algemeen Be lang" te St. Maartensdijk, werd de heer C. Priem met algemene stemmen tot voorzitter herkozen. In de vacature van de heer C. Hoek werd gekozen de heer C. J. Poot. In de raad van toezicht werd de heer C. Scherpenisse met algemene stemmen herkozen. Onder leiding van de heer I. J. de Groote hield de Herv. mannenvereniging in Kapelle haar -maandelijkse vergade ring. De secretaris Jac. Cabboort hield een bijbelinleiding waarover gezamen lijk van gedachten werd gewisseld en na de pauze sprak dr. H. W. ter Haar uit Biezelinge over de problemen rond erfelijke en besmettelijke ziekten. Binnenkort bestaat de Hervormde vrouwenvereniging „Dient elkander door de liefde" in Kapelle vijf en twin tig jaar. Ter gelegenheid hiervan zal er oo 13 maart een feestavond zijn in het CJV-gebouw. Deze begint om 7 uur. De Vereniging voor Chr. Lager On derwijs in Vrouwenpolder hield een jaarvergadering. Het jaar 1961 was gunstig voor de vereniging. De voorzit ter, de heer A, J. van Sparrentak, richt te woorden van dank tot de aftredende secretaris, de heer P. Duvekot. Door notaris J. A. Janse de Jonge werd publiek verkocht huis en erf aan de Bree 18 in Middelburg voor 5500 aan P. Polderman en huis en tuintje aan de Zandstraat 19—21 voor 5500 aan G. G. Maartense. beiden te Mid delburg. 0 De afdeling Biggekerke van de N.C.V.B. hield onder leiding van de vi- ce-presidente haar maandelijkse bijeen komst. Mej. C. P. Hondius uit Grijps- kerke vertelde over haar reis naar Is raël. De afdeling Waarde van de Ned. Chr. Vrouwenbond kwam bijeen onder leiding van mevr. Mol-de Feyter. De heer Van Arkel sprak over kinderzorg. Zijn rede werd met grote aandacht ge volgd. De koliekten gehouden in de Ne derlands Hervormde Kerk te 's-Heer Arendskerke brachten voor het Neder lands Bijbelgenootschap 47,37 en voor het Sanatorium Zonnegloren 61,98 op. Tijdens de jaarvergadering van de studievereniging „Anésimus" en de vrouwenvereniging „Saamhorigheid" hield de heer F. Kodde een inleiding over „de verwoesting van Jeruzalem" te Zoutelande. Het echtpaar J. Vis-van der Maas te Bath hoopt zaterdag 24 februari het veertigjarig huwelijk te vieren. T uinbouw Mededeling werd gedaan van een on derhoud dat tussen het dagelijks bestuur van de afdeling zeeland en van de N.F.O. en voorzitter, vicesecretaris der Z.L.M. heeft plaatsgevonden, aangaande organi satorische vraagstukken voor de toe komst. De tuinbouw heeft in haar laatste ver gadering uitvoerig over de reorganisatie gesproken. De commissie zal spoedig in de nieuwe vorm bijeen komen. Gezien het toenemende belang van de tuinbouw voor Zeeland werd besloten thans een bekwame kracht voor deze af deling aan te trekken. Deze zal tot taak krijgen de organisatie van deze afdeling aan zich te trekken. Afedeling ook naar de leden op te zetten en de rubriek tuin bouw van het landbouwblad te verzor gen. In het rapport van het landelijk land bouwschap zijn vele positieve punten geformeerd. Het is verheugend dat het rapport van de Z.L.M. over de akker bouw veel belangstelling heeft gekregen. In de kringen van de Z.L.M zijn beide rapporten besproken. MIDDELBURG. Cruijs Voorbergh vierde zijn 40-jarig toneeljubileum gis teravond in de Middelburgse schouw burg met een grandioze vertolking van het bekende stuk van Hans Keuls „voor het laatst Lady Barker". Het stuk, dat welbekend is, schijnt a-h.w. Voorbergh met zijn spelstijl en zijn imitatietaient op het lijf te zijn geschreven. Het is een niemendalletje, is plezie rig en spannend en geeft de acteurs vooral Voorbergh alle kans er o-p los te acteren. Cruijs Voorbergh ziet nu eens als een misdadig type, dan een stijfdeftige oud- Engelse butler, dan in een Travestirol als lady Barker en last but not least als een verrukkelijke oude Schotse dok ter, compleet met slobberig pak, rode haardos en grijze snor. Wat Voorbergh deed, mag voor het hedendaagse toneel misschien verouderd lijken, het is vaak ongelofelijk om te zien met welk een fijn gevoel voor nuances en met een uiterste balans in gebaar, woord en ex pressie hij elk -type speelt. Hij kreeg er dan ook vele open doekjes voor van de stampvolle zaal. Ook Fien Berghegge en Bos Verstraete als een louche anti quair lieten uitstekend spel zien. E-e regie was in handen van Voorbergh zelf en het goede decor van Leontien van Burden. Na afloop van de voorstelling sprak mr. F. W. Adriaanse, voorzitter van de ZVU, enige waarderende woor den, er waren bloemen voor de actrices en tenslotte dankte Cruys Voorbergh met een kort geestig woord voor het applaus. S.C.H. TERNEUZEN. Tegen de verwach ting in was de opkomst van de leden van de Bejaardenbond in gebouw De Schakel voor de jaarvergadering die onder voorzitterschap van de heer L. M. de Kok werd gehouden. Op deze vergadering waren o.m. aan wezig deputaties van de afdelingen Zaamslag en Axel, mevr. E. Rijpstra- Knook, presidente van het F.V.V.H., de maatschappelijk werkster mej. L. Oost hoek, mevrouw M. de Vos-Scheele, en de directeur van de dienst voor maat schappelijke zorg, de heer J. Stenfert. Bij de verkiezing werd het bestuur in zijn geheel herkozen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat het ledental met 44 was ge stegen. In zijn rede toonde de heer F Leenhouts te Souburg zich verheugd toek°mstige verhoging van de A.O.W. al vond hij de huurverhoging die ertegenover stond minder mooi. Te genwoordig staat de jeugd in het mid delpunt van de belangstelling volgens de heer Leenhouts, maar hierbij mo gen de bejaarden niet vergeten worden. Een punt van vooruitgang vond hij de oprichting van comité's van bijstand, Bij de rondvraag vroeg de heer M. P. Moeilijker naar de vorderingen met het eenmalig" fust. De directeur zeide hierop dat de exporteurs hun fruit grif kwijt konden op de W.-Duitse markt on danks smerige kisten. Het Productschap overweegt voor sommige rassen invoe ring van eenmalig" fust. De voorzitter van de veiling, de heer Roskam zei in een toespraak dat de Hollandse tomaten in het buitenland een slechte beurt hebben gemaakt, om dat onder in de kisten mindere kwaliteit werd gestopt. Verscherping van de con trole is hiervan het gevolg. De mogelijkheid wordt verder over wogen om in het a.s. seizoen de fruit veilingen des morgens om 9 uur te doen beginnen. Dit zou nog meer exporteurs trekken. Er zou dan door de kwekers iets vroeger aangevoerd moeten wor den, wat bij b.v. de Perzikappel moei lijkheden veroorzaken kan. Tijdens deze vergadering werd het aftredende be stuurslid, de heer A. Dalebout,bij ac clamatie herkozen, terwijl in de plaats van de heer J. C. Priemis, de heer M. P. Moeilijker uit Renesse werd geko zen. De heer Moeilijker nam het pen ningmeesterschap op zich. VEILING GOES. 19 februari, Groenten per kg: Witlof AI 81, All 68—72, BI 72—80, Bil c64r- 65, spruiten All 7384, afw. 68, groenè §av. kool 4853, afw. 33, rode kool 17—24, Witte kool 2021, boerenkool 2735. peen afw. 11— 13, prei AI 56—61, All 49—50, uien 14—17, aardappelen 11. GROENTE. EN FRUITVEILING BERGEN OP ZOOM, 19 febr. Prei 26— 60; witlof 6869; rode kool 721; witte kool 1420; boerenkool 1144; savooie kool 46; waspeen 32; spruiten 37—1.38; kroten 5—21; golden dilicious 50—68; jonathan 38—64; saint remy 50—51. Damcompetitie VLISSINGEN. Voor de competitie van de Zeeuwse Dambond werden alleen in de eerste Mas de volgende wedstrij den gespeeld, met de uitslagen: Gespeeld te Aagtekenke tus,sen Aa.gte- kerke II en Goes III. A. Maljers—J. Loeve 02, A. Francke—Ph. Haverhoek 11, L. WattelJ. de Jonge 11, A. BosselaarJ. Legemate 20, L. de Vis serB. J. Nonnekens 02. J. Houmes A. Jansen 20, K. HoumesL. P. Gee- ne 20, J. BlaasL. Dekker 6—2. De borden 9 en 10 bleven onbezet, waarvoor remise werd genoteerd. De uitslag werd 10—10. Gespeeld te Souburg tussen Souburg II en Goes II. P. C. Allaart—P. Lam- pert 11, A. de PagterH. C. Mulder 02, P. MarijsW. G. de Leeuw 11, J. D'HondtC. W. van Damme 11. Chr. KatsO. Scherp 0—2, J. van VlietH. van Benthem 20, P. van Sorgen—P. Deurloo 20, M. LousL. Dekker 0—2, P. de Wolff—A. van Bel- sen 02, B. van EenennaamD. van Daalen 11. Deze laatste doch lastige uitwedstrijd werd na een spannende strijd door Goes gewonnen met 12—8, waardoor hel ten ■slotte beslag wist te leggen op het kam pioenschap van deze afdeling. Het tiental zal de strijd nu moeten aanbinden met de damclub Kapelle, dat de laatste plaats inneemt in de hoofd klasse. Gespeeld te Middelburg tussen Midde burg II en St. Laurens I. A. A. v. d. MarkLw. Davidse 02, N. van Eenen naamLn. Davidse 11, J. B. Pari- nussaL. Adriaansen 20, K. de Koey- er—B. Verburg 20, J. BuijsP. de Kam 11, A. Walraven Sr.B. v. d. Broeke 1—1, C. van RijswijkP. Sin- ke 11, M. J. ReijnhoudtF. Kodde 20, J. MeliefsteIz. Walraven 11, N. MeliefsteP. van Keulen 2—0. De ze wedstrijd werd gewonnen door Mid delburg met 137. 0 De heer J. Otte, landbouwer te Le- wedorp, die door de Raad der gemeen te 's-Heer Arendskerke, gekozen was tot bestuurslid van de Instelling voor Maatschappelijke Zorg te 's Heer Arendskerke heeft deze functie niet aan vaard. Pers. damkampioenschap VLISSINGEN. Om het persoonlijk 'kampioenschap van Zeeland eerste klas werd te Goes de laatste ronde ge speeld, met de volgende uitslagen: H. de VliegerO. Scherp 02, C. J. HollestelleF. Grevinga 0—2, H. J. MasselinkH. de Vlieger 02, O. ScherpB. J. Parinussa 02. De eind uitslag luidt als volgt: Hollestelle en Masselink beiden 8 pun ten uit 6 partijen, Grevinga, De Vlie ger en v. d. Mark elk 6 uit 6, Scherp 5 uit 6 en Parinussa 3 punten uit 6 partijen. Door het falen van de beide koplopers in deze laatste ronde, bleek toch geen der andere deelnemers hogere punten te behalen, zodat deze beide spelers re glementair 3 partijen door moeten spe len, om de kampioen aan te wijzen. Is er nog geen resultaat, dan volgen op nieuw drie partijen, is er daarna nog geen beslissing dan beslist de eerstvol gende winstpartij.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4