KORT GEDING TEGEN BESTUUR AVRO Haliiran Bodegraven en Hoek laat radio Veronica schieten CKefarine 4" Ti KRAAYKAMP TERUG GEZOND NIET BIJ HET ZWAARD 1 KAPPIE EN DE TI-PISCHE BOOT I Stembiljetten op aanvraag „ONDERSCHEIDING IS NAUWELIJKS MEER EEN EER" Japanse nota aan Indonesië over cha rtervluchten Oppositie: Ontoelaatbare ingreep in verkiezing in gewesten Samenwerking bij besirijding van pijn! Nieuwe fase Programma's Beperking Met verbazing „Verplicht" Slag: zinnen de winter door! 2^ Neem I elke dag HAUTRAN capsules Dinsdag 20 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Eigen nieuwsdienst HILVERSUM. Leden Van de Avro, die zich kandidaat hebben gesteld voor een functie in de gewestelijke besturen, zullen het bestuur van de omroepvereniging dagvaarden in kort geding. Deze leden menen, dat de leiding van de Avro op ontoelaatbare wijze ingrijpt in de verkiezingen in de gewesten. De president van de rechtbank in Amsterdam moet nog beslissen wan neer het geding zal worden behan deld. Daar men in negen gewesten van de Avro vóór 20 maart zijn stem moet hebben uitgebracht, wordt ver wacht, dat dit het in de volgende week zal gebeurén. Dit kort geding is een nieuwe en mo gelijk beslissende fase in het conflict tussen een oppositiegroep in de Avro en het bestuur. Nadat pogingen van de oppositie om in jaarvergaderingen of door middel van een onderzoek het bestuursbeleid om te buigen op niets waren uitgelopen, hebben de opposan ten de weg gekozen van beïnvloeding via de gewestelijke besturen van de Avro. Een aantal hunner heeft zich kandi daat gesteld voor verkiezing in de be sturen van Noord-Holland, Utrecht, Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant, DINSDAG 20 FEBRUARI j RADIO HILVERSUM I. 402 M. Ochtend KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Piano recital (gram.); 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Morgengebed en over weging; 8.00 Nieuws; 8.18 Lichte grammofoonmuziek8.50 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio; 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Lichtbaken, lezing; 10.25 Klassieke grammofoonmu ziek (gram.); 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Lichte grammofoon muziek; 11.50 Volaan.... vooruit, lezing. Middag 12.00 Middagklok - noodklok; 12.04 Als de dag van gisteren, klankbeeld; 12.30 Medelingen t.b. v. land- en tuinbouw; 12.33 Instru mentaal kwartet met zangsolisten; 12.50 Actualiteiten; 13.00 Nieuws; 13.15 Platennieuws; 13.35 Lichte orkestmuziek met zang; 14.05 Schoolradio; 14.35 Voor de platte landsvrouwen; 14.45 Tierelantij- nen, gevarieerd programma (her haling); 15.50 Lichte grammofoon muziek; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Beursberichten; 17.45 Regeringsuitzending: De P.T.T. in Nederlands Nieuw-Güinea, door H. J. Stokvis. Avond 18.00 Dansorkest met zangsolis ten; 18.30 Radio Volksuniversi teit: Van Bach tot Boulez II, door Hans Citroen; 19.00 Nieuws; 19.10 Actualiteiten; 19.25 Lichte grammofoonmuziek; 20.00 Jeanne en de rechters, hoorspel; 22.05 Licht programma; 22.25 22.40 Lichte muziek; 23.10 Spaan se orkestmuziek (gram.); 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M. Ochtend AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Och tendgymnastiek; 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Lichte grammofoonmuziek; 9.00 Gymnastiek voor de vrouw; 9.10 De groenteman, praatje; 9.15 Kamermuïiek (gram.); 9.40 Mor genwijding; 9.55 Boekbespreking; 10.00 Lichte grammofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken. Middag 12.00 Hammondorgel en zang; 12.20 Regeringsuitzending: Uitzen ding voor de landbouw; 12.30 Me dedelingen t.b.v land- en tuinbouw; 12.33 Lichte muziek: 13.00 Nieuws: 13.15 Mededelingen en grammo foonmuziek; 13.25 Beursberichten; 13.30 Promenade-orkest: Neder landse amusementsmuziek; 14.00 Lichte grammofoonmuziek; 14.40 Schoolradio; 15.00 Met naald en schaar, naaicursus; 15.30 Cello en piano; 16.00 Veroordeeld tot de luit en de kosten van het geding, programma over Multatuli; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Metropole orkest. 17.55 New York calling, praatje. Avond 18.00 Nieuws; 18.15 Actualitei ten; 18.20 Pianospel; 18.35 Ama- teursprogramma: 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Paris vous parle, praatje; 19.10 Operamuziek (gram.); 20.00 Nieuws; 20.05 Mu zikale biografie; 21.00 't is maar een weet. licht muzikaal program ma: 22.00 Instrumentaal kwintet: moderne muziek; 22.30 Nieuws en mededelingen: 22.40 Actualitei ten; 23.00 Symfonie-orkest, koor en sol. (gram.); 23.5524.00 Nieuws, TELEVISIE Avond NTS: 20.00 Journaal; 20.20 Poli tieke lezing V.V.D. VARA: 20.30 Achter het nieuws; 20.45 Schroot, programma over de zaak Worms: 21.10 Gervaise, film naar de we reldberoemde roman De Kroeg van Emile Zola. Gelderland, Overijssel, Drente en Groningen of men geeft steun aan een van de kandidaten in deze gewesten. In de statuten van de Avro is be paald, dat de verkiezing van een be stuurslid geschiedt door middel van een stembiljet, dat aan de leden wordt toegezonden. Zonder dat dit door sta tuten of huishoudelijk reglement wordt bepaald geschiedt deze toezending al leen op aanvraag van de leden. De leden, die het kort geding aan spannen, zien dit als een ontoelaatbare beperking en menen bovendien, dat de leiding van de Avro aan de hand van de aanvragen ongeveer kan bepalen hoe de uitslag van de stemming zal worden en nog tijdig het stemmen op een haar welgevallige kandidaat kan stimuleren. De oppositie meent, dat in dit sys teem de geheime stemming te zeer in het gedrang kan komen. Hoewel een der kandidaten in Utrecht, de heer C. E. van der Stadt, zijn bezwaren tegen dit systeem naar voren heeft gebracht en verzocht heeft om een andere procedure, is het be stuur van de Avro daar niet op inge gaan Verscheidene opposanten menen te weten, dat de Avro geselecteerde leden tot stemmen opwekt om te voorkomen, dat de kandidaten van de oppositie zullen worden gekozen. Aan de laat- sten zouden alle faciliteiten zijn ge weigerd. De oppositie eist, dat aan alle leden van de Avro stembiljetten zullen wor den gestuurd. Het streven van de oppositie is: wij ziging van de statuten, meer invloed van de leden en een zelfstandiger en dynamischer optreden van de Avro. De Avro heeft gisteren op deze ont wikkeling geen commentaar willen geven. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM. Twee mede werkers van de N.C.R.V., Johan Bodegraven en Gerard Hoek, hebben in een brief aan het Koningin Wilhelminafonds geprotesteerd tegen het be sluit om via de zender Radio Veronica propaganda voor het fonds te maken. Bodegraven en Hoek zijn in 1952 onderscheiden met het gouden ere teken van het fonds wegens de radio actie „Haak-in". Deze actie bracht drie miljoen gulden op. Beide heren schrijven In hun brief dat zij thans deze onderscheiding nau welijks meer ab een eer beschouwen. „Het was ons een vreugde", aldus de brief, „dat het Nederlandse vólk ruim drie miljoen gulden bijeenbracht voor technische hulpmiddelen en verdere steun in de strijd tegen de kanker en dat het dit deed zonder kans op gewin. Ook uw verdere activiteiten hebben wij met belangstelling gevolgd en waar mogelijk gesteund. Met te meer verbazing hebben wij kennis genomen van het feit dat u thans voor het be reiken van uw doeleinden is overgegaan tot het inschakelen van een onwettige piratenzender, die het leven van hen die afhankelijk zijn van wettelijk ge regelde radiocommunicatie, in gevaar brengt. Wij kunnen niet aannemen dat u mensenlevens onnodig in gevaar wilt brengen om andere mensenlevens te redden. Het zou ons daarom verheugen nader te vernemen dat deze activiteiten worden beëindigd." De heer Bodegraven deelde ons gisteravond mee dat hij en de heer Hoek tot het schrijven van deze brief besloten hadden omdat zij het volstrekt onjuist vinden dat een organisatie die de naam van koningin Wilhelmina ge bruikt, van „deze in wezen onwettige middelen om geld in te zamelen" ge bruik maakt. Bovendien was het zeer zeker mogelijk geweest om via de Hilversumse zenders propaganda te maken, mits de verschillende charita tieve organisaties zelf overeenstemming hadden kunnen bereiken over de ver deling van acties en zendtijd. Naar de mening van Johan Bodegraven zou het fonds bovendien verplicht zijn geweest om, nu Hilversum door eigen schuld geblokkeerd was, andere wegen dan radio Veronica te zoeken. RADIO De vocaliste Riedel van Kleef kun nen we weer eens over de radio horen. Zij zingt vanavond om 6 uur bij het dansorkest van Klaas van Beeck o.a. He's my guy en Get happy. De ande re solist is Wim van der Beek. Hilver sum 1. Thierry Maulniers spel Jeanne en de rechters, gebaseerd op het proces te gen Jeanne d'Arc, wordt om 8 uur, eveneens via Hilversum 1, voor de microfoon gebracht. Willem Tollenaar regisseerde dit spel, dat in april 1955 voor het eerst werd uitgezonden. Vanaf 7.10 brengt Hilversum 2 een programma van operafragmenten door beroemde vocalisten van deze tijd. Om 11 uur over dezelfde zender opna men van het N.B.C. Symfonie-orkest onder leiding van Arturo Toscanini. Uitgevoerd worden het voorspel tot het vierde bedrijf van de opera La Wally van Catalani en de dans van de water geesten uit Loreley van dezelfde com ponist. Daarna kan men naar de can tate Volkerenhymne van Verdi luis teren, waaraan het Westminsterkoor en de tenor John Peerce medewerking verlenen. Tot slot Respighi's symfo nische impressies I Pini di Roma. TELEVISIE"] De film Gervaise is geïnspireerd op Emile Zola's roman De kroeg. Ma ria Schell, die de hoofdrol speelt, kreeg voor haar prestatie op het Ve- netiaanse filmfestival van 1956 een eerste prijs (9.10). Vooraf gaat een documentaire van Pier Tania over de schrootfraude en de zaak Worms (8.45) De politieke uitzending van vanavond is in handen van de P.v.d.A. (8.20). België Vlaams. In een van de Ne derlandse televisie overgenomen uit zending krijgen de Vlaamse kijkers een toneelspel van Robert Ardrey op hun scherm „De vuurtorenwachter". Het gaat over een man die op een een zaam eiland leert dat de wereld van nu niet beter of slechter is dan vroeger (8.30). Om 10.10 uur wordt met een documentaire over blinden het programma van vanavond beslo ten. België Frans „Fantasio" is de ti tel van een blijspel van Alfred de Musset dat van de Franse televisie wordt overgenomen (8.30).. Kwart voor tien is er de rubriek „Lectuur voor allen" en om half elf het laatste journaal. Duitsland. De Duitse televisie ver volgt na een lange periode weer de serie „Gezichten van Azië". Van avond gaat de reportage over de oude goden en de moderne stromingen in Indië (8.20). Van Jean Anouilh wordt een spel voor de camera's gebracht onder de titel „Walzer der Toreros" over een generaal die een verkeerde vrouw heeft getrouwd (9.10). Aan het einde van de avond zijn er nog twee sportreportages: Zaalhandbal om de Europacup (11.15) en Skiën in Zako pane (11.45). Zoals bekend is, laat het Koningin Wilhelminafonds via Radio Veronica slagzinnen omroepen ter ondersteuning van de verkoopactie van K.W.F.-luci- fers. Sinds zaterdag maakt bovendien het Koningin Julianafonds van deze zender voor haar propaganda gebruik. (Ingezonden mededeling) Vier middelen In één tablet werken krachtiger zonder dé maag van streek ie maken I Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die el* kaars werking ondersteunen. Che farine „4" werkt echter niet alleen krachtiger bij bestrijding van pijn en griep, maar bovendien veiliger, daar één der bestanddelen zorgt dat een gevoelige maag niet van streek raakt. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 HILVERSUM. Johnny Kraaykamp komt zondag 25 maart weer op de televisie. Het wordt natuurlijk nog geen one-man-show, maar een soort vinger oefening in Rendez-vous, het gasten- programma van Mies Bouwman, om weer wat aan de camera's te wennen. „Ik zou op het ogenblik niet weten wat ik de kijkers moet voorzetten. Want als je een half jaar uit de roulatie bent geweest in mijn vak, ben je de draad kwijt", vertelde Johnny Kraaykamp ons gisteravond. „Eerst drie maanden in het zieken huis. Wanneer alle lieve zusters bij je vertrek „dag" tegen je zwaaien, weer uitglijden en je been breken en weer tussen diezelfde vier muren. Dan je vrouw het ziekenhuis in voor een hart operatie, die gelukkig voor honderd procent is geslaagd, en nu weer een opkomende griep", laat Johnny er somber op volgen. „Wij hebben onze portie wel gehad." „Maar niet getreurd, de lente is in zicht, volgende week komen de slopers om dat gips onder de hamer te nemen en dan maar hopen dat de zeven vette jaren zijn aangebroken!", besluit Kraay kamp opgewekter. (Ingezonden mededeling) vitaminen-zekerheid SOMS ge neer ik me wel een beetje want dan denk ik: „Ik kan ze niks vragen of ze doen het". Er zijn men sen die me schrijven: „Als het vraagt is het nodig". Nou neen, zover moet u niet gaan, maar echt no dig was het wel. Echt nodig zijn die bandrecorders voor mensen die niet zien en u maakt die niet- zienden blij tot op de bodem van uw hart. Vijf en dertig keer. „Het restje" WE stoppen, we zijn er, 35 bandrecorders was het eind doel al tien meer dan de oorspronkelijke bedoeling en u heeft er voor gezorgd. Jawel, ze zijn bij elkaar, die 35 praat- machines. Gisteren kwam het „laatste restje", als ik zo oneer biedig over uw geld mag praten. Daar was vijf gulden van me vrouw Ch. M. in Rotterdam en een rijksdaalder van iemand bij de portier; een andere rijks daalder uit Rotterdam bij een brief over het overplanten van netvlies, 25 gulden van een on bekende via de Amsterdamsche Bank in Rotterdam, vijf gulden per giro van N. N. in Berkel en nog ruim twee en een half hon derd gulden per giro. De laatste zes WE zijn er dus, de 35 band recorders voor niet-zienden zijn in guldens bij elkaar en nog even, dan zijn 35 landgenoten u voor hun leven lang dankbaar. U herinnert zich nog wel, dat 29 bandrecorders al een plaats von den; de bedoeling is, dat de laatste zes deze week komen waar ze zo hard nodig zijn. Bijzonder bedankt. 122 „Ik heb Basilius gezien", zei Pier re. „Wat deed hij?" „Hij nam vadertje mee naar de kelders en vertelde hem dat Ogli hem niet betalen zou voor het land. eer vader iets getekend had, waaruit bleek dat het geld al betaald was. Dat weigerde vader natuurlijk. De eunuch liet hem binden en knevelen. Een slaaf maakte een ijzeren plaat roodgloeiend. Ze sperden de ogen van mijn vader wijd open met doorns van een woestijnplant en hielden zijn gezicht dicht bij de plaat, zodat hij er wel naar kijken moest. Vader was hulpeloos en bood aan te tekenen. Maar de eunuch begon te krijsen en te lachen of hij waanzinnig was en vader raakte bewusteloos." „Afschuwelijk!" „Toen vader bijkwam, waren ze bezig hem water in het gezicht te gooien. Hij bood weer aan te tekenen en Basilius liet het hem doen, terwijl de doorns nog in zijn ogen zaten. Maar daarna dwongen ze hem op nieuw naar de plaat te kijken." „Nadat hij afstand van zijn lande rijen had gedaan?" „Ja." „Het is nauwelijks te geloven." „Daarna goot de eunuch azijn in zijn arme ogen en brachten ze hem op een draagbaar naar huis. De eunuch gaf hem geen cent. Een paar weken later stuurde Ogli een page met een paar pond." „Maar was er dan niemand tot wie de graaf zich kon wenden om recht te verkrijgen?" „Hij had Ogli kunnen aanklagen. Maar Ogli is een machtig heer en ge parenteerd aan de sultan. Hij zou ten hoogste een terechtwijzing hebben ge kregen. Vader vermoedt dat hij het huis verliet, om de schuld op de eunuch te kunnen werpen als er ooit iets van zou uitlekken. Maar vader heeft nooit iets tegen iemand durven zeggen, want het feit dat hij de ka ravaan had beroofd, bestond nog steeds." „Ogli kent zijn dienaar," zei Pier re: „Ik heb hen samen horen praten. Hij wist ongetwijfeld dat Basilius je vader zou martelen." „Dat denkt vader ook. Maar wat kunnen we doen? Nu heeft Ogli deze khan gebouwd en van tijd tot tijd blijven zijn karavanen daar een nacht over." „Dat is een zonderlinge regeling, Stephanie. De stad is maar twee uur van hier. Dan kunnen ze toch beter rechtstreeks verder gaan?" Ze beantwoordde zijn vraag niet rechtstreeks. „Ik vraag nooit naar zakelijke aangelegenheden, Peter." „Dat zal ik dan ook maar niet 1 lafiiincC- ScIuwiwtL doen. Maar als je vader zoiets in Frankrijk had gedaan. Stephanie, zou hij naar de koning kunnen gaan en zeggen: „Uwe Hoogheid, ik heb slecht gehandeld, maar een ander heeft slechter gehandeld dan ik. Oor deelt gij, wie van ons het meest schuldig is." „Dit is Frankrijk niet, Peter. Als de karavanen gemolesteerd worden, zullen alle heidense naties ons om ringen, het zwaard tegen ons trekken. En wij zijn droevig in de minder heid. Daarom zijn de wetten die de karavanen beschermen zo streng. Vader heeft nooit een woord durven zeggen en Ogli weet dat hij ook nooit een woord zeggen zal. Maar ik ben bijster bevreesd voor wat Theo- dorus nu zal doen. Hij heeft een de mon in zich. Hij haat de eunuch met een helse woede. Ogli weet dat en daarom komt hij hier ook nooit, even min als een van zijn mannen." „Ik denk dat hij voorzichtigheids halve alle incidenten maar liever wil vermijden," zei Pierre. Hij wierp een blik op de enorme caravanserai, zo dicht bij de stad. „Waarschijnlijk zal hij wel zijn eigen redenen hebben om je broeder en jullie bezittingen te vermijden! „Arme vader!" Ze verborg haar gezicht en begon opnieuw te huilen. „Het is vreselijk om blind te zijn. En hij is er al zolang bang voor ge weest.' „Is hij nu helemaal alleen?" „Hij duldt niemand bij zich. Hij heeft de hele dag niet gegeten. Hij heeft op zijn knieën liggen bidden van het ogenblik af dat ik hem heb moe ten vertellen dat het helder dag was." „Als ik je broeder was, zoti ik ver moedelijk dezelfde gevoelens koeste ren als heer Theodorus Ik heb nog nooit zo'n gruwelijk verhaal ge hoord." Ze sloeg haar armen om hem heen en drukte haar natte gezichtje stijf tegen zijn wang. Hij troostte haar als een kind. Maar haar armen waren sterker dan die van een kind en on willekeurig kromp hij even to elkaar, toen ze harder op de wond in zijn borst drukte, dan hij verdragen kon. Ze maakte onmiddellijk haar greep losser, maar trok haar gezichtje niet weg. „Het spijt me als ik je pijn heb gedaan, Peter." ,,Ik voelde even mijn wond. Ook een souveniertje van Ogli." „Hoe kom je er aan?" „Ik zat te praten met een Griek, die vermomd was als een Turk. In de Ster van het Oosten. Toen kwa men er drie andere Grieken binnen, die vermomd waren als Franken en er ontstond een vechtpartij." Voor het eerst sinds ze naast hem was komen zitten, glimlachte ze om al die vermommingen. „Theodorus vertelde dat er een ge weldig handgemeen was op de straat. Hoe wist je wie die vermomde man nen waren?" „Die zogenaamde Franken waren er op uitgestuurd door Ogli. Dat kwam aan het licht toen we buiten de stad opnieuw in gevecht waren geraakt." „Ik ben blij dat ze je niet gedood hebben." „Ik weet niet wie die zogenaamde Turk was, maar hij was kennelijk een Griek. Dat kon ik merken aan de manier, waarop hij praatte. Ze sloegen hem op het hoofd en aanvan kelijk dacht ik dat hij dood was. Maar hij droeg een stalen kapje on der zijn tulband en de slag verdoof de hem alleen maar. Ik zag dat kap je op hetzelfde ogenblik dat ik zelf neer werd geveld. Ik ben bang dat ik de strijd niet lang heb volgehou den, Stephanie. Onder zijn woestijn schoenen droeg hij rode laarzen, geloof ik." „Wat zeg je daar, Peter?" Ze ging rechtop zitten en keek hem vol verbazing aan. (Wordt vervolgd.) =S Ijl ■b \U/mL caKMtatNiooKKt /«CTN 14. Weldra bleek hoe moeilijk het is om met een porceleinen boot op sleep een woeste bergstroom op te varen. Door zijn luttel gewicht was de Ti-Pische boot sterk gaan slingeren, waarbij de sleep kabel achter een uitstekende rotspunt bleef haken. Daar de Kraak niet ter stond reageerde, werd een deel van de kabel strakker gespannen dan een viool snaar. Als hij knapte, dan... „Stop!" brulde Kappie door de spreek buis. „Halve kracht!" Daarop snelde hij met de maat en Ok- ki naar de reling. „Glimpiepers... dadelijk slaat dat por- celein nog tot puinpoeder tegen die rots", riep Okki uit. „Precies! Overboord, jongs!" beval Kappie. „We moeten die sakkerse ka bel loswerken, anders kunnen we de duizenden Li's sleeploon wel afschrij ven...!" „Onszelf oo-ook..." prevelde de maat met bleke lippen. „Want die s-scherp- rechter..." Hij durfde zijn zin niet af te maken, doch sprong met ongewone besluitvaar digheid in het kolkende water. Helaas, daar kreeg de stroom vat op hem. En toen Kappie en Okki zijn voorbeeld volg den, werd de arme stuurman reeds in de verkeerde richting afgevoerd, terwijl zijn snerpend hulpgeroep uitklonk boven het gedruis van het woelige water... TOKIO (AP, UPI) Het ministe rie van buitenlandse zaken van Japan zal de Indonesische regering een verklaring sturen over het ver voer van Nederlandse militairen via Tokio. Daarin zal Japan er de na druk op leggen, dat het in het ge schil tussen Nederland en Indone sië neutraal is en dat de kwestie langs vreedzame weg moet worden geregeld. De secretaris van het Japanse ka binet Ohira, die dit gisteren bekend maakte, zei ook dat er geen plannen zijn de Japans-Nederlandse lucht vaartovereenkomst te wijzigen. „Onder de huidige luchtvaartbepalin gen kan Japan niet méér doen dan waarschuwen", zei hij.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2