VOLKOMEN VERRAST HAMBURG KWAM LANGZAAM OP GANG DIJK GING DICHT OP SCHIERMONNIKOOG Ruim miljoen pond schade in Sheffield DOOD EN EENZAAMHEID OP EN ONDER DAKEN Twee boten voor de redding van nog honderden "Vervolg van pag. 1 Normaal leven Ballet Béjart in Holland Festival BIJ EEN OLIELAMPJE DIEP GELUKKIG en centrum viert carnaval Maandag 19 februari 1962 Pag. 5 In rubberbootjes speuren militairen naar mensen tussen de jammerlijk gehavende houten noodwoningen in het verdronken stedelijke randgebied. In de opvangcentra zoeken ouders naar hun kinderen, terwijl ook echtgenoten elkaar zijn kwijtgeraakt. Gisteravond spraken officiële cijfers van 107 doden in Hamburg. Er werd echter gewaar schuwd, dat dit aantal zou stijgen. Tienduizenden militairen ook En gelse en Amerikaanseagenten van politie, leden van het Rode Kruis en vrijwilligers uit alle lagen van de be volking vormen thans een machtig leger om de nood te lenigen. Deze hulp is vrij traag op gang gekomen. Voor een deel mislukten de reddingspogin gen omdat duizenden mensen weiger den de bovenverdiepingen van hun huizen te verlaten. In Wilhelmsburg werden zaterdag weliswaar rond tienduizend huizen ont ruimd, maar meer dan vijfduizend bewoners waren nog geïsoleerd van de buitenwereld. Zondagochtend brak er onrust onder hen uit. Zij hadden sedert de komst van het water soms meer dan dertig uur lang ontberingen ge leden in natte kleren terwijl velen zonder enige verpleging of voedsel waren gebleven. De politie deelde mee dat zij machteloos stond tegenover de plundering van grote levensmiddelen- bedrijven. Later werd bekend gemaakt dat plunderaars standrechtelijk dood geschoten zouden worden. 25.000 Zondag waren 25.000 Duitse militai ren bij de reddingsactie betrokken. Uit geheel Noordwest Duitsland waren amphibievoertuigen, motorboten en vrachtauto's aangevoerd. Meer dan vijftig Duitse, Engelse en Amerikaanse helikopters vlogen af en aan. De ge hele zondag klonk hun geronk boven Hamburg en in het. noordelijker gele gen kustgebied. Zij daalden zelfs op een groot grasveld midden in de mil joenenstad om zo snel mogelijk te kun nen opereren. Een groep van vijfhonderd Neder landse militairen die gelegerd zijn in het oefencen/trum Fallingbostel heeft Voor de evacuatie van de duizenden bewoners van de ondergelopen Hamburgse randgebieden werd gebruik gemaakt van roeibootjes en rubberboten. Het water stond daar maar enkele tientallen centimeters hoog. (Ingezonden mededelingen) DE OLVEH voor Uw levensverzekering. Eigen nieuwsdienst SCHIERMONNIKOOG. Met hulp van honderd militairen is gis terochtend het gat gedicht in de dijk van de Banckspolder op Schiermon nikoog. Gehoopt wordt dat de drie honderd hectaren grote polder over drie of vier dagen weer droog zal zijn. Hoe groot de schade is, valt nog niet bij benadering te schatten. De hele pol der staat blank; zes boerderijen zijn nog alleen per boot te bereiken. Tallozen hebben zaterdag en zondag met zandzakken lopen slepen om heit zeventig meter brede gat in de dijk bij de in aanbouw zijnde aanlegsteiger ziich bij de internationale hulpverlening geschaard. Zij zijn naar de Hamburgse stadswijk Harburg getrokken en zullen er blijven zo lang zij van dienst kun nen zijn. Ook uit Denemarken is een reddingsploeg in Hamburg aangeko men. President Luebke kwam zondagoch tend aan in Hamburg om zich op de hoogte te stellen van de omvang van de schade. Deze beloopt miljarden marken. Met grote onverschrokkenheid heb ben velen getracht bedreigde dijken te behouden of gaten zo snel mogelijk te dichten met zandzakken. Verscheidene malen gebeurde het dat groepen mili tairen werden ingesloten dioor het op dringende water, dat -hen dreigde te verzwelgen. Buiten het rampgebied gaat het le ven zo normaal mogelijk verder. Dat gelukt niet altijd, want de gas- en elektriciteitslevering is vele uren ge heel uitgevallen geweest. Ook nu kan er nog geen onbeperkt gebruik van worden gemaakt. Het telefonisch ver keer is nog steeds ernstig ontwricht. Honderden mensen wachten uren lang in postkantoren op een gesprek. De treinverbindingen naar Hamburg ondervinden groot oponthoud. De stad kan niet rechtstreeks worden bereikt. De Autobahn van Bremen naar Ham burg is overstroomd, waardoor het wegverkeer een omweg van honderd kilometer moet maken. De twee bui zen van de Elbetumnel staan onder water. Zaterdag staken de bestuurders van trams kaarsen aan als plotseling de stroom uitviel. Het verkeer in de stad ging dikwijls door doodse verlaten straten. Toch spraken velen er hun misnoegen over uit als sommige voor stellingen werden afgelast. Deze klachten lagen wel op heel ander ter rein dan die van de bewoners in de overstroomde wijken; „waarom zijn wij niet gewaarschuwd?" Op drie plaatsen in Hamburg is gis teren een begin gemaakt met het in enten tegen tyfus. Duizenden stuks vee en huisdieren zijn verdronken. Ie der wordt afgeraden ongekookt water te drinken. Langzaam zakt het water. Tijden» een tocht met een zware legerauto die tot over zijn assen over een over stroomde weg reed om vluchtelingen op te halen, zeiden de geredden, dat het water in de stadswijk Harburg nog maar dertig centimeter was ge zakt. Het zal nog verscheidene weken duren eer alle water is verdwenen en de ontelbare kelders zijn leeggepompt. Op het ogenblik zijn nog achtduizend hectaren alleen al in Hamburg door het water overstroomd. De hoger ge legen haventerreinen en industriegebie den zijn al weer drooggevallen en het Hamburgse stadhuis is weer be reikbaar. Het water klotste er tegen aan, toen vrijdagnacht de ramp op haar hoogtepunt was. Zaterdagnacht wees het vloedpeil nog een meter hoger aan dan anders. Het water be reikte zondagmiddag pas weer de nor male stand. Toch blijft de vrees be staan, dat nog meer dijken het zullen begeven. Op vele plaatsen zijn zij verzakt en de weersverwachting spreekt nog steeds over een harde wind uit noordwestelijke richting. Zo staan in de Banckspolder op Schiermonnikoog zes boerderijen aan alle kanten omsloten door het zeewater, dut urenlang door een breed gal de polder was binnengestreemd. (Luchtfoto A.N.P. te dichten. Tientallen van hen onder wie de militairen waren met een veerboot van Oostmahorn op de vaste wal naar het eiland verscheept. Grote schade In Oud-Beijerland heeft het door de storm opgezweepte water grote schade aangericht. In veel huizen stond het anderhalve meter hoog. Vele bewoners werden door het opkomende water zo verrast dat zij van hun bezittingen niet veel konden redden. De bewoners van de binnen de dijk staande huizen in Puttershoek hebben urenlang in angstige spanning zitten wachten, omdat op het Weverseinde de hoofdwaterkering van de Hoeksche Waard op hoogte werd gehouden door over een afstand van enkele honderden meters op elkaar gestapelde zakken zand en cement. De waterkering hield het net. Biesbosch In de Biesbosch liepen zaterdagoch tend nagenoeg alle polders vol. Door grote gaten in de dijken stroomde het water de landerijen op. Tot evacuatie is het evenwel niet gekomen. De mili tairen van het 462 Pontonnierbataljon ui.t Keizersveer die voor een eventuele evacuatie gereed werden gehouden, zijn zaterdag naar hun kazeme terug gekeerd In Zeeland heeft het hoge water niet veel kwaad gedaan. Alleen bii Cadzand in Zeeuws-Vlaanderen en bij Burgh en Haamstede op Schouwen Duiveland werden stukken duin weggeslagen. 's-Gravenmoer in Noordbrabant kwam voor een groot deel onder water te staan, doordat in de kade van de Donge en in de erachter liggende dijk gaten vielen. Van onze speciale verslaggever UAMBURG Twee kleine sloepen ligge n aan de rand van een eindeloze watermassa, die honderden straten van Hamburg bedekt. De maan staat vol aan de hemel en de orkaan is afgenomen, zodat het water speels rim pelt in de witte schijn. Het is twee uur in de nacht van zaterdag op zondag. de mensen met droefheid slaan, maar een kilometer ten noorden van het rampgebied branden de helle lichten van Hamburgs nachtcafé's. Het lang gerekte Duitse carnaval heeft al enkele Schlagers opgeleverd. Jubelende Wun- derkinder, onberispelijk naar de laat ste mode gekleed, zingen de Schlagers al hossende mee. Tot vier uur in de nacht. Vjjf straten verderop duwen enkele militairen hun bootjes in het water. „Hebt u geen schijnwerper" vragen we. Gelaten Een jongen laat een kleine lantaarn zien: „We horen ze wel roepen", zegt hij gelaten en springt in de boot. De jongens dragen ijsmutsen ver over de oren getrokken tegen de snij dende stormwind. Een kilometer naar het zuiden in een nachtclub tegenover het centraal station trekt een pias een ijsmuts over zijn oren en de tientallen feestvierders lachen gehoorzaam. Duizenden mensen lijden. Honder den sterven misschien nog vannacht. In Hamburg-centrum wordt carnaval gevierd. Met haar kleinste warm ingepakt in de armen wacht een moeder op het dak van haar huis op redding voor haar kinderen en haarzelf. Uren heeft dit viertal angstig uitgekeken door het raam van de droog gebleven bovenverdieping. Toen eindelijk het plezierjachtje kwam aanleggen begon iets van de angst, te wijken. Een half dozijn militairen staat bij de twee bootjes. Zij kijken wat hulpe loos over de wijde witte watervlakte. In deze kalme zee zijn een etmaal ge leden tientallen mensen verdronken. Vrijdagavond stonden hier nog duizen den huizen langs fantasieloze straten in een van de modernste woonwijken van Hamburg. Zestigduizend mensen zijn in de zwaarst getroffen wijk Wilhelmsburg vrijdagavond naar bed gegaan, zich niet bewust dat een bulderende orkaan bij Cuxhaven het zeewater opstuwde, waardoor hun wijk enkele uren later zou worden overspoeld. V erschrikkelijk Er zijn verschrikkelijke dingen ge beurd. Nederland kent uit 1953 de ver halen van mensen die vergeefs poog den voor het water te vluchten. De mensen in Hamburg zijn ook naar de bovenverdiepingen gerend, zo uit hun bed, zonder beschuttende kleding. Toen het water de bovenste verdiepingen bereikte zijn zij de daken opgeklom men, in hun pyjama de nacht in, ter wijl de orkaan raasde met een snel heid van meer dan tweehonderd kilo meter per uur. Op de daken zijn de meeste doden gevallen in Hamburg. Daar zijn tientallen mensen door de kou bevangen en gestorven naast hun machteloze familieleden en buren. Als een ramp groot is, moet een golf van hulp losslaan om de cata strofe te keren. De militairen bij de twee kleine bootjes hebben juist enkele halfverhongerde babies aan land ge bracht en een ziekenauto giert sirene- loeiend naar een droge wijk van Ham burg. „Er moeten nog honderden men sen in nood zijn en wij hebben maar twee bootjes", zegt een van de jongens. Als men de cijfers over de hulpver lening hoort, is men geneigd van groot scheeps te spreken, maar wij stonden zondagnacht aan de grens van een ver dronken stadswijk en op die plaats vonden wij twee kleine bootjes. Duizen den mensen hadden toen al 24 uur kou, honger, dorst en wanhoop getrotseerd; velen waren toen al in eenzaamheid bezweken. Waar beginnen? „We weten niet ti .ar we beginnen moeten", zegt een van de militairen. „Soms vinden we mensen, die niet ge red willen worden. Zij vinden de toe stand niet zo ernstig dat zij hun huizen in de steek willen laten. Maar er zijn hele wijken, waar we nog niet geweest zijn". Zo'n ramp moet in de wijde omtrek Van onze correspondent LONDEN In de Engelse stad Sheffield die vrijdag zo zwaar door de storm werd geteisterd, is men snel aan het herstel begonnen. Tus sen de 70- en 80.000 huizen liepen schade op. Honderd woningen werden on herstelbaar verwoest. Ruim honderd inwoners van Shef field zijn in grote gebouwen onder gebracht. Men hoopt deze mensen binnen een maand een nieuwe wo ning te kunnen bieden. De vakbon den hebben hun leden toestemming gegeven meer dan normaal overwerk te verrichten. Men schat dat de herstellingen in Sheffield meer dan een miljoen pond zullen vergen. Zeker 2400 arbeiders zijn ingezet bij het opruimings- en herstelwerk m de stad. Dr. Charles Hill, de mi nister van huisvesting, bezocht gis teren de getroffen stad. Hij zei dat de legering wellicht directe financi- ele steun aan Sheffield zal verlenen. ROTTERDAM. De dansgroep van Maurice Béjart, het Ballet du Ving- tieme Siècle komt dit jaar verscheidene keren naar Nederland. In april maakt de groep een korte tournee langs de schouwburgen van Nijmegen, Tilburg en Heerlen. In het Holland Festival zal bet ballet drie werken uitvoeren. Naast Divertimento staan dan De Tijd op muziek van Anton Webern en Le Sacre du Printemps van Strawinsky op het programma. I" De Tijd en de Sacre worden de hoofdrollen gedanst door Maurice Béjart en Tania Bari, de Rotterdamse prima ballerina, die tot de topkrachten van het gezelschap behoort. Het Ballet du Vingtième Siècle, dat zijn standplaats heeft in het Brusselse Munttheater, vestigde de laatste jaren de aandacht op zich met een aantal opmerkelijke voorstellingen, die het aan de top van het Europese dansthea ter hebben gebracht. Tot de laatste artistieke evenementen behoorde Bé- jarts fantastische enscenering van de opera Hoffmanns Vertellingen. Van onze speciale verslaggever HaMBURG - Het kleine hondje drijft vredig op de golven, die de zware legerauto in het water maakt., Een 7 hondje" zegt een militair maar de auto blijft door het water ploegen, voorzichtig tastend naar een onz cht- baar wegdek. In Harburg, een der verdronken voorsteden van Hamburg, worden nog geen kadavers van dieren geborgen, want er verkeren nog honderden mensen in nood. Met man en macht is zaterdag en zondag op Schiermonnikoog getverkl om het zeventig meter brede gat in de dijk van de Banckspolder te dichten. In de nacht van zaterdag op zondag heeft een klein bootje dat zich erg diep in het rampgebied had gewaagd, de man gevonden die zich al langer dan een etmaal had vastgeklampt aan de bovenste takken van een boom. „Ik hoor wat", riep de militair die voor in de sloep uitkeek naar obstakels. De motor werd gestopt, men hoorde een hees gekerm. Het duurde nog een kwartier voor de man was gevonden. „Ik ben al dood", zuchtte hij, toen hij het bootje ingleed. In de ziekenauto kwam hij bij" bewustzijn. Voor hem was de redding precies niet te laat gekomen. Pas zondagmiddag is het reddings werk in het noodgebied goed op gang gekomen. Dat ging voorbij aan de man, diie zaterdagmorgen al vroeg op het dak van zijn boerderij werd ge vonden. „Hallo lui, hoe gaat het er mee", riep hij uitgelaten, toen het bootje met drie soldaten bij de dakrand kwam. Hij stond grotesk in de stormende ochtend- schemer. Ziin drijfnatte pyjama klap perde zwaar om zijn magere lichaam. Naast hem op het dak lag een leven loze gedaante in een bemodderde witte nachtpon De jongens in het bootje werden bang. De oudste van 23 jaar slikte en zei: „Ik ga hem wel halen." De man reikte de jongen behulpzaam de hand, toen hij van het wiebelende bootje op het dak klauterde. Hij be groette de soldaat hartelijk. „Kom mee vader", zei de jongen zacht, „je bent gered." „Gered?", vroeg de oude man niet begrijpend. De jongen huiverde. De man raakte in paniek: „Nee, ik blijf bij mijn vrouw' gilde hij hol in de storm. Het bittere bevel in de eerste verschrikkelijke uren luidde echter onverbiddelijk: „Geen lijken, alleen levenden". De jonge soldaat moest vechten voor hij de oude man bij de rand van het dak had. Op weg naar het veilige Hamburg-centrum verliet een zieken auto de lange rij. De oude man was zijn eenzame reis door een levensavond zonder verstand begonnen. Zondagnacht zijn we in een bootje naar een verdronken flat in Wilhelms burg gevaren. Op de twee bovenste verdiepingen waren de bewoners van vijf woonlagen samengedrongen. Bij olielampjes hielden ze om beurten de nachtwacht. Ook toen zij konden eva cueren zijn zij gebleven. In een andere verdronken stadswijk had de politie al op plunderaars geschoten. Als het zeer nabije doodsgevaar wijkt, kan een mens zo moeilijk afstand doen van zijn bezit, zelfs al staat dat onder water. „Ik ben gelukkig, meneer", zei de jonge vrouw bij het olielampje plech tig. Haar kleding was doornat geweest en aan haar lichaam weer gedroogd. Het hoofdhaar plakte vast op haar gezicht en schilfers make-up waren zichtbaar op haar gelaat. „Ik ben ge lukkig, meneer. Mijn man kon juist voordat het water door het raam kwam de baby pakken en ik had mijn twee andere kinderen al. Ik ben heel ge lukkig." Haar meubeltjes en haar kleding, al de kleine dingen waar deze vrouw trots op was geweest, lagen meters diep onder water, maar het geluk gaf het ohelampje een geheimzinnige glans. Toen de explosie van hulpverlening in strakke banen was geleid, toen tien tallen helikopters bidden-, boven inge sloten huizen hingen en beurtelings voorzichtig naar beneden wentelden hebben we. vatend dwars over de waterwoestijn, met wrakken als bakens, het flatgebouw terug gezien. Er staken toen drie verdiepingen boven het water uit en na de onzekere nacht was het gebouw alledaags nuchter. We kwamen langs een omgevallen brandweerauto met alleen de voorkant als een rood signaal boven het water. Huizen waren ingestort en afgetobde mensen werden in een landingsboot uit de verdronken stad gebracht. Het zal maanden duren eer de man die 24 uur lang in de boom heeft ge hangen weer gezond zal zijn. De man die zijn gestorven vrouw op het dak moest achterlaten, zal zich zijn redding nooit bewust worden. Maar "in de zee van verdronken huizen en verdronken mensengeluk leefde in de ondergelopen flat een gelukkige vrouw.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5