Ontwikkelingsplan van geheel Zeeland nodig Oprichting van Stichting Sportbelangen Bromfietser omgekomen Combine met graantank wint snel terrein Positieve punten in het Zeeuwse Arjoswerk Nu reeds plannen maken voor vaste verbinding Z.-Vlaanderen Samenbundeling van krachten nodig voor glastuinbouw Karakter van overlegorgaan Weer inbraak in Goes Goese schilders vierden jubileum West-Zd-Beveland komt achteraan Burgemeester Van den Bos voor Arjos Onveranderd Bouw van paviljoen voor „Kinderzorg" Verwijt Politiek Zeelandweek in Scarborough Nieuwe kleuterschool in Zoutelande Onderdelen stadhuis W eekendcursussen Open Deur-Jonge Kerk STUDIE-CONFERENTIE IN GOES NCLB Souburg 40 jaar Voorstel van B. en W. Middelburg aan de raad ^aranatha" heeft te weinig leden Pluimvee-expositie dit jaar in Goes S.G.P.-overheidspersoneel kwam in Goes bijeen Maandag 19 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 GOES. De burgemeester van Sint Annaland, de heer J. van, den Bos, vindt het dringend nodig, dat er voor geheel Zeeland een ontwikkelingsplan komt, waarin aan alle sociale en economische aspecten aandacht moet worden gegeven. Een dergelijk plan moet vastgesteld worden door de provinciale staten en bij de voorbe reiding dienen ingeschakeld te worden vertegenwoordigers van alle bedrijfstakken. Burgemeester Van den Bos lanceerde deze opmer king in zjjn betoog over „de provincie en gemeente in een ver anderende samenleving", dat hü heeft uitgesproken tijdens de zaterdag in hotel „De Korenbeurs" gehouden jaarvergadering, tevens studieconferentie, van het provinciaal verband van de A.R.J.O.S., de anti-revolutionaire jongerenstudieclubs. Ook was de heer Van den Bos van mening, dat nu reeds plannen moeten worden gemaakt voor een vaste verbinding met Zeeuws- Vlaanderen, want deze zaak moet de hoogste prioriteit hebben. Volgens de heer Van den Bos moet in een ontwikkelingsplan studie ge maakt worden van de te treffen voor zieningen voor verbetering van het woon- en levensmilieu ten plattelande. Het vraagstuk van de middenstand moet onder de loep genomen worden, maar ook de woningbouw in Zeeland verdient daarbij ernstige aandacht. In dit verband dacht de heer Van den Bos aan de mogelijkheid de woningbouw meer te centraliseren in die zin. dat de regionale bouwcapaciteit wordt be nut. „Wellicht dat dit voor Zeeland als status van probleemgebied kan worden bereikt, maar dan zal dit cijfermatig moeten worden aangetoond. In dit alles speelt ook de verzorging van de „public relations" een grote rol. Op dat punt heeft Zeeland nog heel wat te doen, geloofde spreker, die het ver der verheugend vond, dat de Zeeuwse gemeentebesturen hun best doen om het verzorgingspeil van hun gemeenten te verbeteren en op te voeren. Burge meester Van den Bos moest echter tot zijn spijt constateren, dat er -een wereldoorlog en een watersnoodramp nodig zijn geweest om verschillende ge meentebesturen het inzicht bij te bren gen om aandacht te schenken aan het verbeteren van het verzorgingsniveau. De burgemeester was blij met de nieuwe financiële verhoudingswet, maar toch meende hij dat de vrees is gerecht vaardigd of de gemeenten die nog een behoorlijke achterstand hebben en tot de zgn. garantiegemeenten behoren, mogelijkheden hebben om zich te ont wikkelen. Als een ander verschijnsel zag de heer Van den Bos de antipathie tegen het aangaan van gemeenschappelijke regelingen. „Wij geloven dat over 'de ze door de wet geopende mogelijk heid nog veel onbekendheid en daar door misverstand heerst. Als een gemeente niet bij machte is een be lang, alléén te verzorgen, dan moet naar dit wettelijke middel worden ge grepen. Anders komt er verstarring in het gemeentebeleid en dat is er ger voor uitholling van de autonomie dan het aangaan van een ge meenschappelijke regeling" zo zei de burgemeester. In het begin van zijn rede had de heer Van den Bos er aan herinnerd, dat in een veranderende samenleving één basis onveranderlijk blijft: de Bij bel. Met deze geschonken genadegift zal de christen-politicus, behalve door zijn woord, maar meer en vooral door zijn wijze van optreden moeten tonen, dat het hem heilige ernst is om datge ne te verrichten, waartoe hij zich ge- roepen weet. Vervolgens merkte de spreker op, dat «de veranderingen niet gering zijn. Voor al in Zeeland, waar de agrari'seh-amb- telijke gemeenschappen steeds meer verdrongen worden door een technisch- industriële samenleving. Na een korte schets over de ontwikkeling in de sa menleving, waarbij de toenemende mo- torisatie van het verkeer,1» de mechani satie, de ontvolking van het platteland, de retourbeweging (het opkomend foren sisme op het platteland) ter sprake kwamen, kwam de heer Van den Bos tot een andere ontwikkeling, die niet zo direct spectaculair is, maar 'voor het beleid van de overheid der lagere pu bliekrechtelijke lichamen van grote be tekenis is: de verandering in het we tenschappelijke economische denken en de economische politiek. Burgemeester Van den Bos gaf ver volgens op bekwame wijze een les over deze veranderingen in de economie, het- MIDDELBURG. De Vereniging „Kinderzorg" heeft een perceel bouw grond te koop gevraagd aan de Ooster- scheldestraat, Zijpestraat en IJsselstraat ten behoeve van de bouw van een pa viljoen. De bouwgrond heeft een opper vlakte van 1980 m2. B. en W. stellen voor tot verkoop over te gaan. Met de eigenaren van de grond in de Grenadierpolder is overeenstemming be reikt over de aankoop van 20240 m2 grond, nodig voor uitbreiding van het Groot-Industrieterrein. B. en W. stellen voor tot aankoop te besluiten. Tot de uitvoering van werken in het kader van het wederopbouwplan be hoort o.a. nog het doortrekken van de Sint Jorisstraat naar de Zuidsingel. Daartoe dient het destijds onteigende pand Zuidsingel 94 gesloopt te worden en de bestrating aangepast. B. en W. stellen de raad voor een krediet van 11.300 gulden uit te trekken. geen voor de jongelui ongetwijfeld ver helderend heeft gewerkt. Ook gaf de heer Van den Bos de vierledige func tie aan van de overheid volgens de mo derne economisten. Hij schetste deze opvattingen, voortvloeiende uit de ont wikkeling der economische techniek als achtergrond van de veranderingen in de hedendaagse samenleving. De ge wijzigde opvattingen zijn natuurlijk van invloed voor het financiële beleid van de provinciale en gemeentelijke over heid. In dit verband noemde spreker één aspect. „Als wij de voorschriften zowel van provincie en gemeenten met de daarin gebrachte wijzigingen bestuderen, dan kunnen wij constateren, dat met die ge wijzigde denkbeelden rekening is ge houden. Maar de doorwerking daarvan op de zienswijze van provinciale staten leden en van gemeenteraadsleden is in vele gevallen niet aanwezig". Naar het oordeel van de heer Van den Bos is dit grotendeels te wijten aan onvoldoende kennis van het moderne economische beleid met het daarop ge baseerd financieringsbeleid. „Naar mijn mening is het een ernstig manco voor de slagvaardigheid in het bestuur als de bestuurder terzake niet op de hoog te is. Het is toch op zijn minst noodza kelijk, dat de bestuurder in deze dyna mische tijd de financiële constructie met de economische achtergronden naar moderne visie, volkomen doorheeft. De kennis komt niet met het plaatsnemen in de stoel van staten- of raadslid. Hier van zal tevoren grondige studie moe ten zijn gemaakt, waaraan vaak veel hapert. Dit geldt vooral voor de jon gere politici, de toekomstige bestuurder. Het bestuur vraagt vandaag men sen, die ernstig kennis hebben geno men van de nieuwere denkbeelden op economisch en financieel gebied om een besluitvaardig bestuur mee te helpen bevorderen. Ten slotte belichtte de heer Van den Bos enkele belangrijke punten van de provinciale politiek. Hij noemde als probleem nummer één de werkgelegen heid, waarbij gedacht wordt aan de opbouw van de industrie. Een knelpunt om tot een redelijke opbouw van de industrie te komen, vormt de zgn. pen del. In dit verband hield de spreker een warm pleidooi voor de afschaffing van de gemeenteclassificatie. „Wan neer er gelijkheid in de loonhoogte be staat, mogen wij concluderen dat de meeste pendelaars liever in eigen streek blijven. Kunnen wij deze ge lijkheid niet verkrijgen dan moet de personeelsvoorziening voor verschillen de streken van Zeeland zeer moeilijk worden geacht voor de industrie". Het bevorderen van werkgelegenheid in eigen gebied is wel het centrale pro bleem. Het beleid moet gericht zijn op het scheppen van een industrieel kli maat. Daarbij zijn goede verkeersver bindingen van groot belang. Daarom moeten de verbindingen naar Zeeuws-Vlaanderen de hoogste priori teit hebben en daarom moeten nu reeds plannen gemaakt worden. Wij menen dat er voor de provincie een taak ligt om nu reeds deze zaak in studie te ne men. Verder is het hard nodig een urgentie schema te hebben voor uit te voeren kapitaalswerken. Geen blote opsomming zoals bij de provinciale begroting, maar de financiële gevolgen moeten mede aangegeven worden. Zijn slotconclusie was dan ook: Het besturen van de provincie en gemeen ten eist mensen die goed op de hoogte zijn van de mogelijkheden in deze tijd. SCARBOROUGH Het festi val in de Engelse plaats Scarbo rough van 4 tot 9 juni dit jaar, aan Holland gewijd, plaatst het zoek licht op de pronneie Zeeland en het Deltaplan. Er is een tentoon stelling over Zeeland, getiteld „Zij leven bij de Zee." Verder is een van de attracties het optreden van een Boerenkapel, gevormd uit het harmoniekorps E.M.M. uit Seroos- kerke (W.). Het beroemde Engelse symfonieorkest .flallé Orchestra" geeft een orkest met als solist de Nederlandse pianist Daniel Wagenberg. BIEZELINGE. „Een van de be langrijkste voorwaarden voor het sla gen van het glastuinbouwbedrijf, is dat men op het bedrijf woont. Dat is een eerste vereiste. Ik ben er uit de ge sprekken van overtuigd geworden dat dit voor Kapelle-Biezelinge en omge ving niet zo gemakkelijk te verwezen, lijken zal zijn, maar door samenbunde ling van krachten, in gezamelijke krachtsinspanning dus, moet het moge lijk zijn hiervoor een oplossing te vin den wanneer men werkelijk wil in de richting van de glascultuur." Met d'zze woorden besloot de heer P. den Drijver uit Zaltbommel, voorzit ter van de stichting Proeftuin voor glascultuur in Zaltbommel, zijn lezing in Biezelinge. De heer Den Drijver had verteld over de ontwikkeling van de glascultuur in de. Bommelerwaard, een gebied dat wat samenstelling van de bevolking en de bedrijfsopbouw betreft, vergeleken kan worden met Kapelle-Biezelinge. In dit gebied is men op grote schaal overge gaan op de glascultuur, voornamelijk van aardbeien. De aardbei was daar al vele jaren de voornaamste teelt en om dat de bedrijven klein waren ging men intensiveren en het glas bood hier een mogelijkheid. Op het ogenblik is er in de Bommelerwaard 50 ha aardbeien on der glas. Het is het belangrijkste glas- aardbeiencentrum van ons land. In de Bommelerwaard zijn enkele centra gesticht waar de glastuinbouw bedrijven bijeen gebracht zijn. Deze bedrijven zijn rond een hectare groot. Er staat een woonhuis met schuur op; verder een rolkas met een oppervlak te van ongeveer 500 m2 en een even grote oppervlakte platglas. Op een dergelijk bedrijf is het mogelijk ge weest in de laatste jaren een goed bestaan te vinden. De bruto opbrengsten lagen van 17.000,tot 28.000,per bedrijf. Een dergelijk bedrijf vroeg een investe ring van ongeveer 45.000,maar daarbij was al afgetrokken een belang rijke bijdrage van het rijk in verband met ruilverkaveling. Door de opkomst van de teelt van glasaardbeien, is ook de groenteteelt in kassen van grote be tekenis geworden want de groente komt na de aardbeien in de kassen. Perspectieven Zeer uitvoerig is over al deze dingen van gedachten gewisseld en daarbij werd van de zijde der aanwezigen dui delijk gesteld dat men voor het gebied rond Kapelle-Biezelinge zonder meer perspectieven ziet in de glastuinbouw, vooral omdat hier zoveel kleinere on dernemers zijn en de ontwikkeling in de vollegrondsfruitteelt, gaat naar de richting van wat grotere bedrijven. De moeilijkheid zal zijn o mde meest gewenste vorm van de vestiging van glasbedrijven te vinden maar ook hier in zitten mogelijkheden. Bijzonder be langrijk werd het genoemd dat men in Kapelle-Biezelinge beschikt over een veiling waar het gehele jaar binnen landse handelaren en exporteurs ko men om fruit te kopen. De afzet van de produkten van de .glastuinders be- Gezinsavond landbouw in 's H. Arendskerke •s. ARENDSKERKE. In het vereni gingsgebouw hielden de Coöp. Land- en Tuinbouwvereniging en de plaatselijke afdeling van de Z.L.M. een gezamenlijke gezinsavond. De druk bezochte avond stond o.l.v. de heer H. A. Zandee. De heer J. H. Blank te Bergen op Zoom sprak vervolgens over het Coöp. ver keer in Zuid-Beveland en daarbuiten. Door de heer C. Burger uit Wilhelmina dorp werden daarna enige schetsjes voorgedragen in Zeeuws dialect. Na de pauze sprak mejuffrouw A. v. d. Leeden, inspektrice bij het land- bouwhuishoudonderwijs, over de moge lijkheden van het onderwijs in Zeeland. Een jaarvergadering van de afd Schouwen oost van de Ned. Chr. bond van overheidspersoneel in Zierikzee liet een kleine stijging in het ledental zien. De penningmeester noteerde een nadelig saldo. hoeft hier dus geen enkel bezwaar op te leveren en bovendien is België al tijd een belangrijke afnëmér van deze produkten, ten opzichte waarvan Zee land ook zonder meer gunstig is gesi tueerd. In s-Gravenpolder 'S-GRA VENPOLDER. De 18- jarige J. C. van R. uit Goes is zaterdagavond omstreeks 10 uur in 's-Gravenpolder om het leven gekomen. Het slachtoffer is met zijn bromfiets, met als duopassa- giere de 19-jarige mejuffrouw A. N. uit Hoedekenskerke, op de Goese straatweg naar wordt verondersteld tegen een boom gereden., NIET DUIDELIJK De oorzaak van het ongeluk is niet helemaal duidelijk. Mejuffrouw N„ die een lichte hersenschudding heeft opge lopen, kon zich niets herinneren over de toedracht van het ongeval. Zeker is dat twee op patrouille zijnde wacht meesters der rijkspolitie Van R. zowel als het meisje N. buiten bewustzijn op het wegdek, ter hoogte van de villa, 't Hoefje, hebben aangetroffen. De bromfiets lag gedeeltelijk over hen heen. Van R. was op dat ogenblik nog in leven. De haastig gewaarschuw de dokter Wöstman uit Ovezande kon echter geen hulp meer bieden. Van R. overleed ter plaatse. Uit de ontvellingen van de stam van een der langs de weg staande bomen is geconcludeerd dat de bromfietser daar in volle vaart op zou zijn gereden. Het is niet duidelijk waarom de ambulance auto pas na een half uur aanwezig was. Na aanrijding doorgereden MIDDELBURG. Zaterdagavond laat ontstond een aanrijding tussen twee personenauto's bestuurd door C. L. G. uit Middelburg en M. B. uit Se- rooskerke. Na de aanrijding reed laatst genoemde, die het ongeluk veroorzaakte door. Omdat het kenteken van de wa gen was opgenomen kon hij door de po litie worden opgespoord. Er was overigens slechts enige lichte schade aan de auto van G. gekomen. GOES. De inbrekers kunnen Goes kennelijk niet met rust laten. Vrijdag avond is er nl. ingebroken in de woning aan de Van Dusseldorpstraat van de di recteur van het Grand Theater, de heer C. van Liere. Door het indrukken van een ruit aan de achterkant van het huis had men zich toegang verschaft. Enke le laden werden opgetrokken en de buit was circa 200 gulden, bestaande uit Ne derlands geld en Belgische francs. Zon der een ravage aan te richten is de on gewenste bezoeker (s) vertrokken. De inbraak is gepleegd, toen het echtpaar Van Liere aanwezig was bij de uitvoe ring van de muziekvereniging „Eupho- nia". De Goese politie zoekt intensief naar de dader(s). ZOUTELANDE. Nog in 1962 zal gestart worden met de bouw van een nieuwe Zoutelandse kleuterschool, waar voor onlangs rijksgoedkeuring werd ont vangen. Verwacht wordt dat het school tje zelfs nog dit jaar gereed zal ko men en de veertig' kleuters er hun in trek kunnen nemen. Tijdens de jaarver gadering van de „School met de Bij bel" bleek dat de lagere school momen teel 124 leerlingen telt, het ledental be draagt 142. Als bestuursleden werden herkozen de heren W. Janse en J. Wisse. Besloten werd op 7 maart een ouderavond te houden. VLISSINGEN. B. en W. van Vlis singen stellen de raad voor het leveren en het plaatsen van onderdelen voor het nieuwe stadhuis op te dragen aan de volgende aannemers: warmte- en lucht- technische installaties de Verwarmings- maatsehappij Deerns NV te Vlissingen voor ƒ317.850, electris-che regelinstalla- ties de NV Van Rietschoten en Hou- wens te Rotterdam voor 37.670, elec- trotechnische installaties het Ingenieurs bureau Van der Pas te Breda voor f 124.986, de liftinstallaties de NV De Reus te Krimpen aan den IJssel voor ƒ50.970, de stalen ramen de Koninlij- ke Fabriek F. W. Braat te Delft, voor 194.000. Uitvoering Voorwaarts KOUDEKERKE. De muziekvereni ging Voorwaarts gaf zaterdagavond in ho-tel Walcheren de jaarlijkse uitvoering. De voorzitter, de heer J. P. Christiaan- sen, bracht in zijn openingswoord de di rigent, de heer P. de Rooij uit Vlissin- gen, dank voor zijn bereidwilligheid tij delijk de leiding van het korps op zich te nemen. Voor de pauze werd een muzikaal gedeelte afgewerkt. Hierna was er nog een gezellig samenzijn waar bij „The Wilco's" uit Vlissingen voor het juiste ritme zorgden. GOES. De Goese schildersstudie- olub „Luctor et Emergo" vierde zater dagmiddag in het „Slot Ostende" haar vijftienjarig bestaan. Dit gebeurde tij dens een instuif gevolgd door een geani meerde koffietafel waarbij de dames van de leden mede aanzaten. Een gezel lige avond verzorgd door eigen krach ten hield de schilders daarna nog aan genaam bezig. De oud-voorzitter W. Wisse zag zich in dit gezellig samen zijn benoemd tot erelid. De feestelijke herdenking van het ju- obileum werd voorafgegaan door een le denvergadering. In deze vergadering gaf de waarnemend voorzitter, de heer F. de Jong uit Goes, een terugblik op de afgelopen vijftien jaar. Hij herinner de eraan dat de club in de zelfde zaal waarin nu werd vergaderd werd opge richt waarbij een oud-voorzitter, de heer W. Wisse uit Goes, de grote animator was. Met genoegen dacht de heer De Jong terug aan de vele goede voorlich tingsavonden. Door velerlei oorzaken is het verenigingsleven echter wel achter uit gegaan. Hij deed een beroep o-p het medeleven der leden en met name Op de jongeren die zich bewust moeten we ten van hun verantwoordelijkheid Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer C. Mulder te Goes, bleek, dat de club nog springlevend is hoewel het ledental iets was gedaald. Het be draagt momenteel ruim 200. Penningmeester, de heer J. Nijöse te Goes constateerde dat de geldelijke positie van de club kerngezond is. Het GOES. In de naaste toekomst zul len op „Hedenesse" enkele weekend- cursussen gehouden worden voor leden van Open Deur- of Jonge Kerk-groepen. Het doel van deze cursus is te trachten een betere scholing te krijgen voor Open Deur-werk, wljkwerk of gemeentewerk, e.d. In een zestal weekends met een sterk vormend karakter, waarbij steeds twee onderwerpen aan de orde gesteld worden, zal men spreken over onder werpen toegespitst op de situatie van heden. Het voorlopige programma ziet er als volgt uit: le weekend 24-25 maart „Waarom zijn wij Hervormd" en „Het zingen van Christenen" (nieuwe kerk lied), 2e weekend 28-29 april „Aposto laat" en „De film", 3e weekend 26-27 mei „De kerk in de samenleving" en „De kerk in de wereld", 4e weekend 15-16 sept. „Diakonaat" en „Moderne uitdrukkingsmogelijkheden", 5e week end 13-14 okt. „Kerk en Sekte" en „Ra dio", 6e weekend 10-11 okt. „Oecume ne" en „Rome". bezit is het afgelopen jaar iets toegeno men. Bij de bestuursverkiezing werden de heren W. Wisse, P. de Dreu en A. de Crom met grote meerderheid herkozen. De heer Wisse deelde vervolgens de plannen mede voor het komende vere nigingsjaar waarin weer diverse voor lichtingsbijeenkomsten zullen worden gehouden. Aan het eind van de verga dering droeg de heer F. de Jong met een sympathiek toespraakje de voorzit tershamer over aan de nieuwe functio- Inaris, de heer A. Dijkwel, leraar am bachtschool te Goes, die vorig jaar reeds hiervoor was gekozen maar om studieredenen eerst thans zijn taak kon gaan uitoefenen. Tijdens de N.C.V.B. jaarvergadering te Heinkenszand werd tot nieuwe pre sidente gekozen mevr. Heiner. GOES Als laatste in de rij heeft de pas vorig jaar opge richte vereniging voor bedrijfs voorlichting in westelijk Zuid- Beveland een uitvoerige bespre king gewijd aan het onderwerp: „de oogst en opslag van losge- stort graan". Dat gebeurde gis termiddag tijdens de algemene ledenvergadering van de vereni ging in de filmzaal van het land bouwcentrum. De oogst en op slag van losgestort graan is een onderwerp, dat in andere delen van ons gewest al aan de orde is geweest. Vele boeren hebben vo rig jaar ervaring opgedaan met de combine met graantank. De ervaringen zijn veelal gunstig. Het ziet er dan ook naar uit, dat dè graantank snel terrein gaat winnen. In vergelijking met bijv. Noord-Beveland en Oost-Zuid- Beveland is in het westelijk deel GOES. Met een zeker gerechtvaardigd optimisme ziet de voor zitter van het provinciaal verband van de Arjos, de anti-revolutio naire jongeren studie-rganisatie, die heier B. Koole uit Souburg, de toekomst van de Arjos tegemoet. Dat bleek in zijn openingswoord aan het begin van de zaterdag in hotel „De Korenbeurs" gehouden jaarvergadering vam de Zeeuwse Arjos. Als een positief punt noemde hij de belangrijke verbetering van de financi ële positie van de Arjos, dank zij een flinke bijdrage van het Prov. Comité. Verder zag de heer Koole als een po sitieve kant het duidelijke streven van het Prov. Comité en de statencentrales om de jongeren actief bij het politieke werk te betrekken. Voorts vond hij het verblijdend, dat het aantal clubs stij.gt en dat enkele clubs in oprichting zijn (alleen de gebieden van de statencen trales Vlissingen en Zierikzee zijn nog witte plekken op de kaart). Ook toonde de heer Koole zich verheugd over de goede belangstelling voor de kadercur sus. „Voor dit alles past dankbaarheid aan Hem, Die het mogelijk heeft ge maakt dit werk te kunnen en in vrij heid te mogen doen." Er is echter geen reden om nu te gaan rentenieren, zo meende de heer Koole, „wij moeten pioniers blijven. De bestaanszekerheid van de Arjos- clubs (en daar ligt immers het ac cent) hangt af van de activiteit van de leden zelf." Tenslotte deed de Ar- jos-voorziitter een klemmend beroep op zijn toehoorders om daadwerkelijk medewerking te verlenen aan de ko mende verkiezingen. „Wij moeten een appel laten horen tot alle chris ten-jongeren in Zeeland", zo zei hij. „Er is geen plaats voor doffe gela tenheid." De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd, alsmede enkele reglementswijzigingen. De secretaris, de heer A. de Buck, werd herkozen, evenals de heer Jac. de Koeyer. Het voorstel tot contributiever hoging van 50 cent tot een gulden per lid werd aanvaard. De huishoudelijke zaken werden vlot afgehandeld, waarna de studie-conferen tie kon beginnen. De burgemeester van St. Annaland, de heer J. van den Bos sprak een belangwekkende rede uit, voor het verslag waarvan wij elders verwijzen in de krant. In de middagbijeenkomst werd in dis cussie-groepen uitvoerig gesproken over de inhoud van dit betoog. Een forum, bestaande uit de heren J. A. van Bennekom, te Middelburg, lid van de Tweede Kamer, burgemeester J. van den Bos, wethouder D. Geuze van Oostbung, C. Balkenende te Biezelinge voorzitter van de nationale Arjos en de heer B. Koole als voorzitter, heeft tot slot van de geslaagde studie-conferentie, tal van vragen moeten beantwoorden over de meest uiteenlopende onderwer pen. Uiteraard kwam de Nieuw-Guinea- politiek ter sprake en verder de over heidsbemoeiing. de fluoridering van drinkwater en de kwestie van onteige ningen. Ook werd gesproken over de vraag of de A.R.-raadsleden over het algemeen wei voldoende kennis bezitten om de problematiek van deze tijd te kunnen doorgronden. Daarmee werd enigszins aangehaakt op het betoog van burge meester Van den Bos. Van de zijde van het forum werd gesteld, dat de kwali teit van het A.R.-raadslid bepaald niet tot de minste kan worden gerekend. De Zeeuwse vereniging van A.R.-provincle- en gemeentebestuurders organiseert re gionale grasprekken. Uit deze besprekin gen zal een rapport worden samenge steld, dat op de komende algemene ver gadering van deze vereniging besproken zal worden. Verder werd verklaard, dat vele raadsleden zich niet altijd bewust zijn van de bestuurstaak van de raad. Deze kwestie zal in ieder geval nader bestudeerd worden. De heer J. A. van Bennekom sprak aan het eind van de conferentie een sti mulerend slotwoord. van Zuid-Beveland de graan tank nog niet zo ingeburgerd. In dat gebied gaat de ontwikkeling in dezen kennelijk niet zo snel. Een der sprekers merkte zelfs op, dat westelijk Zuid-Beveland op dat terrein achteraan komt. Een keur van vijf deskundige spre kers heeft de oogst en opslag van alle kanten bekeken. De heer Murre, ver bonden aan de rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst begon met de probleemstel ling. Hij bracht de afvloeiing van ar beidskrachten in de landbouw in herin nering. Verwacht mag worden, dat deze afvloeiing zal doorgaan. Het is noodzake lijk om de produktie per man-uur op té voeren. Een investering voor de graantank is volgens de heer Murre ver antwoord. Wel zal gestreefd moeten worden naar meer samenwerking, voor al in de tijd van de oogst. Als voorde len van de graantank zag de heer Mur re een produktieverhoging per man, arbeidsverlichting en minder weerrisi- co. Een probleem is echter het trans port, met name voor het kleine bedrijf. De graantank zal snel terrein winnen. Op Noord-Beveland zal volgend jaar zelfs 70-80 pet. met de graantank ge oogst worden. Mogelijkheden Ir. J. Minderhoud, directeur van de Kon. maatschappij „De Wilhelminapol- der" belichtte enkele mogelijkheden van de graan verwerking op het landbouw bedrijf. Tegenwoordig is het belangrijk ste, aldus ir. Minderhoud, dat de boer beschikt over kapitaal en organisatie vermogen. Wat het transport betreft waarschuwde spreker om niet teveel verschillende wagens te gebruiken. Volgens ir. Minderhoud zijn er twee mogelijkheden: een kipwagen of een zelflossende wagen, die ook voor ande re doeleinden gebruikt kan worden. Ook verdiepte ir. Minderhoud zich in het pro bleem van de opslag van het graan op het eigen bedrijf. In dit verband ver klaarde ir. Minderhoud, dat het nog een veel groter probleem is om het graan kwijt te raken. De volgende spreker, de heer C. van Zweeden, directeur van Duvekots- graanhandel te Goes, hield zijn toe hoorders voor, dat iedere oplossing, die de ontvangende industrie kiest betaald moet worden door de boer zelf. Verder meende de heer Van Zweeden, dat stof en stro (wat nog al eens gebeurt bij het oogsten door loon werkers) in graan funest is met de opslag. Ook was de heer Van Zwee den van oordeel, dat het tijdens de graanoogst niet mogelijk zal zijn om alle graan af te voeren naar de vel werkende industrie. SOUBURG. De afdeling Souburg van de N.C.L.B. heeft vrijdagavond het veertigjarig jubileum gevierd. Afgevaar digden van verschillende verenigingen en zusterorganisaties boden felicitaties aan. Voor deze avond bestond een zeer grote belangstelling. Het gezelschap de „Boto's" luisterden het programma op met muziek en zang. 's-H. ARENDSKERKE. De Her vormde Vrouwenvereniging „Marana- tha" hield haar jaarvergadering. De presidente mejuffrouw M. P. de Schip per begon met het jaarverslag, waarin zij o.a. memoreerde het gebrek aan le den, dat de vereniging heeft. De secre taresse en de penningmeesteresse brachten verslag uit over het afgelopen verenigingsjaar. Daarna voerde de pre sidente van de Hervormde Vrouwenver eniging uit 's-Heer Hendrikskinderen, welke vereniging op bezoek was, het woord. In de pauze werd een verloting gehouden ter bestrijding van de kosten. De verdere avond werd gevuld met het voordragen van gedichten en verhalen door enige leden. MIDDELBURG Burgemees ter en wethouders van Middel burg hebben de raad voorgesteld uit het gemeentelijk vermogen een bedrag van honderd gulden af te zonderen voor het in het le ven roepen van een Stichting Sportbelangen Middelburg. Het van deze stichting zal zijn bin nen de grenzen van de statuten de behartiging van de gemeente lijke taak ter bevordering en handhaving van de goede licha melijke ontwikkeling van de Mid delburgse bevolking. B. en W. menen dat het belan geloze werk van de gemeentelijke commissie van beheer en toe zicht op de sportterreinen zo uit gebreid en verzwaard geworden dat nog moeilijk een beroep op deze welwillende medewer king kan worden gedaan. Een op moderne leest geschoeid beheer is thans noodzakelijk geworden. Naar de mening van het college is de overheid in toenemende mate betrokken bij de verschil lende vormen van een nuttige en betekenisvolle vrije-tijdsbeste- ding. B. en W. denken hierbij aan de aanleg en het beschikbaar stellen van terreinen, het verle nen van subsidies en het beschik baar stellen van lokalen. Het werkterrein van de stichting zal in de eerste plaats bestaan uit het be heer over de gehele gemeentelijke sportaccommodatie. In hun pre-advies over de begroting 1962 noemden B.' en W. de sportveldencomplexen, de ge meentelijke zweminrichting en de gym nastieklokalen. OPEN SYSTEEM Met betrekking tot de objecten waar over de stichting het beheer zal voeren geven B. en W. de voorkeur aan een open systeem. Dat wil zegen: de raad bepaalt bij afzonderlijk besluit welke objecten voor beheer in de stichting ge bracht worden, terwijl de raad tevens de bevoegdheden omschrijft welke het bevoegde stichtingsorgaan aan dat be heer ontleent. Een dergelijke regeling is zonder statutenwijziging, met inachtne ming van de gewijzigde omstandighe den, steeds voor verandering vatbaar. Verder denken B. en W. als werkter rein voor de stichting aan een advise rende, stimulerende en coördinerende taak. Daarbij zat het particulier initia tief voorop moeten staan, de stichting heeft een aanvullende taak. Niettemin vindt het college het wen selijk dat wanneer particuliere organ- saties activiteiten ontplooien, waar min of meer het algemeen belang bij betrok ken is, de stichting bij de organisatie daarvan behulpzaam kan zijn. Gedacht wordt hijvoorbeeld aan intergemeente lijke sportuitwisseling. De verschillende toezichthoudende werkzaamheden dienen volgens B. en W. te warden opgedragen aan het amb telijk apparaat. In de eerste plaats ach ten zij het nodig een gemeentelijke ambtenaar voor de lichamelijke ontwik keling in de rang van commies a of hoofdcommies aan te trekken, die ambtshalve als secretaris-penningmees ter van het bestuur zal fungeren. Een oproep voor sollicitanten is zoals reeds gemled al utgeaan. Op de be groting 1962 is een bedrag van 15000 gulden uitgetrokken voor vergoeding van het exploitatietekort van een op te richten sportstichting. De financiële ad ministratie wordt gevoerd ter gemeen te-secretarie. terwijl het innen van in komsten en het doen van uitgaven zo de gemeente-ontvan- veel mogelijk via ger zal lopen. Het stichtingsbestuur zal het karakter hebben van een overlegorgaan, d.w.z. overleg tussen de gemeentelijke verte genwoordigers en die van particuliere organisaties over vraagstukken welke zich op het werkterrein van de stichting voordoen. Ervaringen De directeur van de C.Z.A.V. in We- meldinge, de heer B. W. Alink, had in zijn bedrijf gunstige ervaringen opge daan met het gebruik van kisten, zo bleek uit zijn toespraak. Het is gelukt om het arbeidsprobleem volledig op te heffen. Wel meende de heer Alink, dat het gebruik van de kist voor de ver werking van consumptie-graan door de graanbedrijven een te duur middel is. Ten slotte wekte hij zijn gehoor op om de ontwikkeling in deze nauwgezet te volgen. De heer Alink was nl. een beet je bang, dat westelijk Zuid-Beveland op dat terrein achteraan komt. De heer J. B. Koert, landbouwer te Wolfaartsdijk besprak ten slotte enkele methoden voor de verwerking van stro. Na deze toespraken volgde nog een ge animeerde discussie. Voor dit onderwerp aan de orde kwam werden enkele huishoudelijke zaken be sproken. De voorzitter, de heer F. de Groene, vertelde, dat voor de eerste maal een jaarverslag zal uitkomen van de gezamenlijke verenigingen Voor be drijfsvoorlichting. Dit het financieel ver slag bleek voorts, dat een ruim voor delig saldo in kas is. Niettemin zal dt contributie met 15 pet. per hectare ver hoogd moeten worden, waarmee de aan wezigen akkoord gingen. De vaste con tributie per lid blijft echter op het zelf de peil. GOES. De Provinciale tentoonstel ling van konijnen en pluimvee zal dit jaar in Goes worden gehouden. Dit deel de de voorzitter van de pluimveevereni ging Zeelandia te Goes, de heer D. Katsman, mede op de jaarvergadering van deze vereniging die zaterdagmiddag in de „Landbouw" te Goes werd gehou den. Oorspronkelijk zou dit hoogtepunt voor de Zeeuwse pluimveetelers worden ge organiseerd door de vereniging „Nut en Sport" te Middelburg maar omdat deze vereniging in 1963 haar 45-jarig bestaan hoopt te vieren wil zij deze gebeurtenis doen samenvallen met de tentoonstel ling. Voorzitter Katsman deelde voorts mede, dat voor deze expositie in Goes reeds vier vooraanstaande keurmees ters zijn uitgenodigd en dat bij de or ganisatie ook de vereniging Streven naar Beter te Nieuwdorp zal worden inge schakeld. In zijn openingswoord tot de aanwezi gen op deze jaarvergadering herdacht voorzitter Katsman met enkele gevoel volle woorden het overleden lid, de heer R, Moerman te Wolphaartsdijk, in wie de vereniging een zeer medelevend lid TVTTTT TT? PUrvrvU heeft verloren. IN 115 A 1x5 V'UUC1 uit het jaarverslag van de secretaris, Een te rfroot stichtingsbestuur achten heer j. Harinck, bleek, dat het le- gf,?s.D?stu„r acnjen rtenaantal eeliik is gebleven. De finan- B. en W. te moeilijk hanteerbaar. An derzijds dient de vertegenwoordiging van de particuliere organisaties in het bestuur een zo goed mogelijk spiegel beeld te zijn van die organisaties in haar schakeringen. Zoals bekend be staat in Middelburg een adviescommis sie voor sportaangelegenheden, een overkoepelend orgaan van de sportorga nisaties. Elke sportvereniging heeft het recht twee vertegenwoordigers in de adviescommissie af te vaardigen. Uit gaande van deze praktijk hebben B. en W. het juist geacht een adviesraad in de statuten te introduceren, die het stichtingsbestuur al dan niet gevraagd van advies kan dienen. Elke rechtsper soonlijkheid bezittende vereniging zal het recht hebben twee vertegenwoordi gers in de adviesraad te benoemen. De adviesraad heeft het recht een aanbeve ling te doen aan B. en W. van het op maken van een voordracht tot benoe ming van bestuursleden uit de particu liere sector door de raad. B. en W. me nen de omvang van het bestuur te kun nen bepalen op tenminste tien en ten hoogste vijftien leden. Daar het welslagen van de nieuwe stichting mede in belangrijke mate zal afhangen van de stuwkracht en de ini tiatieven van de voorzitter zal de raad deze voorzitter benoemen, op voordracht van het college van B. en W. na over leg met het bestuur. De raad zal ook de begroting van de stichting vaststellen, terwijl voldoende waarborgen getroffen zullen zijn tegen overschrijding van de begrotingsposten. De exploitatietekorten zullen ten laste van de gemeente Middelburg komen, terwijl exploltatleoverschotten in de ge meentekas gestort zullen moeten wor den. B. en W. stellen de raad voor het ont- werp-besluit vast te stellen. denaantal gelijk is gebleven, ciële positie van de vereniging is alles zins rooskleurig, aldus penningmeester Verbur.g in zijn overzicht van 1961. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende leden de heren Van Strien (2e. voorzitter) en Verburg (penningmees ter) herkozen. Jaaroverzicht schoolland- verzorging Walcheren KOUDEKERKE. Het jaarverslag van de stichting schooltandverzorging op het Platteland van Walcheren vermeldt dat door dertig scholen aan de school tandverzorging werd deelgenomen. Het aantal weigerachtigen is wederom met een procent afgenomen vergeleken bij het schooljaar 1959-1960 en bedraagt thans 28 procent. Dit percentage zou zeker nog lager kunnen zijn als alle ouders volledig bekend zouden zijn met het doel en de werkwijze van de school tandverzorging. Hoewel de schoolbestu ren is aangeboden hierover een cause rie te houden tijdens een ouderavond blijkt hiervoor helaas geen belangstel ling te bestaan. GOES. Onder leiding van de heer D. Kodde uit Zoutelande heeft zaterdag middag in „De Opril" de vereniging van overheidspersoneel van de S.G.P. vergaderd. De heer Meertens uit Poort vliet hield een interessante inleiding over het onderwerp: „De bevoegdheij van de gemeenteraden". Op dit onder werp volgde een uitgebreide discus,!*

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3