Alleen in Hamburg al meer dan 100 mensen verdronken Niets bekend over grote delen van het rampgebied bescherming van Hamburg gedacht GEEN ANGST VOOR DE SPRINGVLOED Bruno Walter Weer rustig -a Bevoegdheden van wijkraden worden groter Bestuur Horecaf doet beroep op minister Man onder trein overleden De Bilt: Droog Van der Grift Niemand heeft ooit aan leverde topprestatie PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 143 doden geteld 109 vermisten DEENSE VREES IS ONGEGROND majoor salah salem overleden Met zeer veel moeite zijn twee van onze verslaggevers doorgedrongen in het rampgebied in en rondom Hamburg. Zij seinden ons gister- avond het volgende relaas. Stormvloed komt zeer zelden voor banklopeïTvan een miljoen beroofd Directeur: JACQ. DE SMIT: Cbefred.: G. i Breuker. Kantoren te-. Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—3, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4. teïefoon 01100—6901. Vlissingen. Nieuwendijk 33. Postbus 24, telefoon 01184—3224 Terneuzen, Nieuwstraai 40, Postbus 53. tefefoon 011503189, Zierikzee. Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1,—»j 16e JAARGANG No. 5081 Maandag 19 februari 1962 HAMBURG De doden lijst in het Duitse waters- noodgebied telde vannacht 143 namen. Bovendien ston den 109 mensen geboekt als vermist. Hamburg meldde 107 doden en 109 vermisten. In het kustgebied van Ne- dersaksen waren 24 doden gemeld, in Bremen 7 en in Sleeswijk-Holstein een. Bo vendien waren vier Duitse militairen bij het verlenen van hulp omgekomen. Het aantal doden zou ze ker nog sterk stijgen, omdat men na middernacht pas had kunnen beginnen aan het hergen van lijken. In geheel West-Duitsland hangen vandaag- de vlaggen halfstok. Het land zal rouwen om de slacht offers van de overstromingsramp die de noordwestelijke kustgebie den heeft getroffen. HAMBURG In de nacht van vrijdag op zaterdag blijkt zich aan Noordwest-Duitsland een overstromings ramp te hebben voltrokken die in omvang slechts ver geleken kan worden met de ramp die Nederland trof in r953. Er moeten honderden doden zijn en het kan nog dagen duren eer men een compleet overzicht heeft van de toestand in het gehele rampgebied dat zich uit strekt van de mond van de Eems via de Duitse Wadden- kust, de monden van Wezer en Elbe, het gebied van Hamburg, tot aan de Deense grens toe. Van Hamburg, de miljoenenstad, „die niet beschermd behoefde te worden tegen het geweld van de zee" zijn de meeste ge gevens bekend. Weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot hedenavond: Overwegend droog weer met enkele opklaringen. Zwak ke tot matige wind uit westelijke rich tingen. Iets zachter. MIESJE: Knap werk van Henk van der Grift Van onze weerkundige medewerker De storm is zaterdag het grootste deel van de dag boven de Noord zee blijven woeden. Hevige ruk winden bleven tijdens de buien voorkomen, buien waaruit behalve regen ook hagel en sneeuw is ge vallen. De depressie die de belang rijkste oorzaak is van de storm, verwijdert zich boven Russisch ge bied, waarbij zij het tot in Moskou deed sneeuwen. Bovendien is het gebied van hoge druk dat lange tüd hoven de Oce aan heeft gelegen, dichterbij geko men. Gisteravond lag het centrum boven het Kanaal. Daardoor is de storm in de nacht van zaterdag op zondag snel afgenomen. De nieuwe depressie die zondag nacht over IJsland is getrokken, krijgt onder deze omstandigheden geen kans hier in de buurt een storm te ontketenen. Wel heeft zij zachtere lucht hierheen gebracht, waardoor er zondag veel wolken binnendreven. Hier en daar is ook wat regen gevallen. De tempera tuur is zondagmiddag plaatselijk tot acht graden opgelopen. De nabijheid van het gebied van hoge druk is er borg voor dat het weer zich voorlopig rustig zal ge dragen. Er is maar weinig kans op regen en opklaringen zjjn mogelijk. DODENLIJST MÉT HET"ÜÜR" LANGER Van onze Haagse redactie D'ElN" HAAG. Minister. Toxopeus heeft ibij de Tweede Kamer een veran dering van de Gemeentewet ingediend', die het de gemeenteraden mogelijk moet maken decentralisatie van het plaatse lijk bestuur in te voeren. Vooral in de grote gemeenten wordt de afstand tussen het bestuur en de bevol king steeds groter. Daarom helbtben eni ge commissies al enkele jaren geleden nagegaan op welke wijize de burgerij meer bij het bestuur van de eigen ge- kan worden betrokken. De voorgestelde veranderingen van de geven de gemeenteraden bevoegdheid wijk- of bijzondere ra den in te stellen. Dat zal kunnen gebeuren in steden met meer dan honderdduizend inwoners en in plattelandsgemeenten die uit enkele kerkdorpen of buurtschappen bestaan. Deze raden zullen niet alleen kunnen adviseren, ze moeten ook bepaalde be stuurlijke bevoegdheden krijgen, die nu nog alleen de gemeenteraad en het col lege van burgemeester en wethouders hebben. De gemeenteraad zal moeten beslis sen op welke manier hij deze raden officieel commissies genoemd zal wil len samenstellen. Om een nauwere bin ding tussen forensen en hun werkgemeen- te te laten ontstaan, zullen volgens het voorstel van minister Toxopeus ook niet- inigezetenen lid van deze commissies kun nen zijn. De minister van binnenlandse zaken deelt mee, dat hij geen reden heeft om de grondslagen van de Gemeentewet te veranderen. Wel zal deze wet in de loop van de tijd vrij ingrijpend moeten worden ge wijzigd. Hij wil dat eerst in gedeelten doen. Ten slotte wil hij de hele wet her schrijven. PRIJSVERHOGINGEN: Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Maak prijsverhogin gen, die in strijd met de bestaande ge dragsregels zijn ingevoerd, ongedaan. Voer geen prijsverhogingen in zonder dat deze bij het ministerie van econo mische zaken Zijn aangemeld. Dat heeft het hoofdbestuur van Hore caf met klem In een rondschrijven aan zijn leden gevraagd. Het hoofdbestuur onderschrijft geheel het standpunt van de regering, dat een inflatoire ontwik keling met alle macht moet worden te gengegaan. Bij besprekingen met het ministerie van economische zaken heeft het be stuur er overigens op gewezen dat het met de rentabiliteit van een aantal ho recabedrijven droevig gesteld is. De overheid is bereid om met de proble men van deze bedrijven bij haar beoor deling van prijsverhogingen in deze branche rekening te houden, als haar voldoende feitenmateriaal wordt gege ven. Prijsverhoging is toegestaan als de grondstoffenprijzen en de tarieven der openbare nutsbedrijven stijgen en als het bedrijf met verlies werkt. KOPENHAGEN(Ritzau) Er zijn geen tekenen die duiden, op een neiging van de Westduitsers om een overheer sende rol te spelen in de organen van de Europese Economische Gemeen schap. Eerder is het tegendeel het ge val. Dit hebben Nederlandse parlements leden aan Deense collega's gezegd tij dens een bezoek aan Denemarken. Drie leden van de Eerste Kamer en vier van de Tweede Kamer discussieerden zaterdag met Deense parlementsleden in het kasteel Christiansborg, zetel van het Folketing (parlement) In Kopenha gen. Zij zeiden dat de Denen te veel vrees aan de dag leggen als het gaat om vraagstukken in veilband met de E.E.G. De Denen leggen ook, aldus de Neder landers, te veel nadruk op de handels problemen. Nederland is beslist niet te gen het lidmaatschap van Denemarken van de E.E.G. De twee landen hebben gemeenschappelijke uitvoerbelangen die zij misschien gezamenlijk kunnen op lossen. KAIRO (Reuter). Gisteren is in Kairo bekendgemaakt dat majoor Sa- lah Salem ,,de dansende majoor" is overleden. Hij heeft indertijd deelge nomen aan de besprekingen tussen En geland en Egypte die leidden tot ont- ruiming door de Engelsen van de zone langs het Suezkanaal. Majoor Salem, heeft nauw samenge werkt met Nasser. Een tijdlang heeft hij als minister van voorlichting in het kabinet gezeten. Sinds 1959 heeft hij al le regeringsbladen onder zijn toezicht gehad. Zijn bijnaam verwierf Salem zich doordat hij in Soedan eens in, zijn on derbroek aan een danspartij meedeed, die werd gegeven ter ere van hoge functionarissen. Salem is 41 jaar geworden. Waar schijnlijk is hij overleden aan de ern stige nieraandoening waar hij al endg« jaren last van, had. SAN FRANCISCO Bruno Wal ter, een der grootste dirigenten van zijn generatie, is zaterdagavond in zijn huis in Beverley Hills, na een hartaanval, plotseling overleden. Walter, die eigenlijk Bruno Schlesin- ger heette, is 85 jaar geworden. Zie verder pag'. 2, MOSKOU - Even heeft in Nederland heel fel de hoop geleefd, dat Nederland in de persoon van Henk van der Grift ■evenals het vórig jaar, een wereld kampioen op de schaats zou hebben. Gistermiddag na de 1500 meter in de strijd om de wereldtitel werd het stil in het Lenin stadion te Moskou. De tienduizenden hielden hun adem Sn. Stenin, leider inhet klassement na [drie afstanden werd door Van der Grift op de 10.000 meter op een steeds groter achterstand gezet. Stenin raak te zijn eerste plaats kwijt aan de Ne derlander. i Zou het dan werkelijk gebeuren dat Van der Grift in het hol van de leeuw de geweldige Russen, de snelle Zwe den, de gerenomeerde Noor Johannis- sen en al die andere groten op de knieën bracht? Na deze rit, kwam koisitsjkin in de baan en de droom van de weinige Ne derlanders verwaaide, terwijl de Rus sen zich de kelen schor schreeuwden. Het verhaal van onze sportredacteur BAREND BUISMAN, die voör dit we reldkampioenschap naar Moskou ging, vindt U op pag. 7. Hamburg De zwaarste storm vloed sedert 1825 heeft Hamburg in de nacht van vrijdag op zaterdag verrast. Meer dan honderd mensen verdronken en men telt de daklozen bij tienduizenden. De grootste haven stad van West-Duitsland was geheel onvoorbereid op de catastrofe. Nie mand had er ooit aan gedacht deze stad met haar twee miljoen inwoners te beschermen tegen hoog water. Wel is men na de Nederlandse storm ramp in 1953 begonnen met het ver sterken van de zeedijken in Noord- De grote mannen van Moskou op het podium. Op de hoogste trede de nieuwe wereldkampioenKositsjkin. Naast hem Henk van der Grift, de titelhouder van het vorige jaar. west-Duitsland, maar Hamburg zo meende men lag te ver land inwaarts om door de zee bedreigd te kunnen worden. Deze nalatigheid wreekte zich vrij dagnacht: het opgezweepte water brak op tientallen plaatsen de zeedijken tus sen de Nederlandse en Deense grenzen, drong 120 kilometer de Elbe op en zette hele stadswijken van Hamburg onder water. Cuxhaven aan de monding van de Elbe werd met vele andere steden en dorpen langs de kust eveneens getrof fen door de vier meter hoge vloedgolf die het water bracht tot drie en een halve meter boven het normale peil. Cuxhaven was echter voorbereid. Waarschuwing' In de loop van vrijdagavond kregen zijn bewoners de waarschuwing, dat een orkaan uit het noordwesten de waterstand hoog zou opvoeren. Toen. dan ook 's nachts om een uur de si renes van de luchtbescherming loei den begreep iedereen dat de wrede, ongelijke strijd was begonnen. Het ge vaar kwam niet uit de lucht maar uit de zee, die haar kokende en kolkende golven opstuwde. De bewoners van Cuxhaven hadden echter gelegenheid de bedreigde punten te verlaten, zodat hier naar verhouding slechts weinig slachtoffers te betreuren zijn. Dijkbreuken konden echter niet wor den voorkomen. Het na de ramp in Nederland opgestelde plan om in tien jaar de zwakke plekken in de zeedijken te versterken was slechts ten dele uit gevoerd. Rond vierhonderd kilometer dijken aan de kust in Nedersaksen en in het achterland moesten nog worden verhoogd en versterkt. Bremen, Bremerhaven, Willemshaven, tal van kleinere plaatsen en dorpen, en eilanden voor de kust kregen hun deel van de watervloed, maar Hamburg werd het zwaarst geteisterd. Niet alleen ont braken de technische afweermiddelen, maar bovendien was er geen waar schuwing uitgegaan naar de bevolking. Verrast Vele tienduizenden in de zuidelijke woonwijken werden in hun slaap ver rast door het snel wassende water. Vooral de voorstad Wilhelmsburg, om spoeld door twee armen van de Elbe, kreeg het zwaar te verduren. Hier wonen tachtigduizend mensen. Met man en macht is men nu bezig allen te evacueren. Dit werk was gis teravond nog in volle gang. De opera tie is zo omvangrijk, dat aan de doden nog niet de grootste aandacht kon worden geschonken. Bij benadering weet men zelfs nog niet hoeveel men sen er zijn verdronken in hun huizen of door ontbering zijn gestorven in bomen en op daken. Een schatting spreekt van driehonderd slachtoffers. Niemand heeft enige zekerheid hier omtrent. omdat vermoedelijk vele lijken zijn meegevoerd door het water. Zie verder pag. 5 Een baby van een half jaar, een zoon tje van het Haarlemse echtpaar Adolf- sen, is vrijdag gestikt. De moeder had het kindje op een commode gelegd. Om te voorkomen dat hij eraf zou vallen had zij een veiligheidsband om hem heen 'geslagen. De baby raakte daarin ver strikt toen zijn m'oeder even weg was. Een Duitse soldaat brengt een ziek kind in een grote teil in veiligheid. Het kind is hem door een opening in het dak van een noodwoning aan gereikt. Van onze weerkundige medewerker Er is geen enkele reden om zich ongerust te maken over de spring vloed, die dinsdag is te verwachten. Springvloed is een normaal ver schijnsel, dat iedere veertien dagen terugkeert, terwijl een stormvloed zoals we die juist' achter de rug hebben, gelukkig lang niet ieder jaar voorkomt. Voor het ontstaan van eb en vloed zijn zon en maan verantwoordelijk. De invloed van de zon op de getijden is slechts tweevijfde deel van die van de maan. Dit komt doordat de maan zoveel dichter bij de aarde staat. De tijdstippen van hoog en laag water wor den in de eerste plaats door de maan bepaald: de zon kan deze tijdstippen dan nog een beetje verschuiven. De aarde wordt door de maan aan getrokken, maar de kracht waarmee dit gebeurt is niet overal op aarde even groot; deze kracht is het grootst aan de naar de maan toegekeerde kant van de aarde Immers, dat deel van het aardoppervlak bevindt zich het dichtst bij de maan. Naar deze kant zal het water van de wereldzeeën dus stromen, zodat daar een vloedgolf ontstaat. Ook aan de van de maan afgekeerde kant ontstaat een dergelijke vloedgolf. Doordat de aarde Eigen nieuwsdienst ZUTFEN Bij het oversteken, van een onbewaakte spoorwegovergang even buiten Zutfen is gisteravond de 53-jarige L. Wever uit Almen door een trein meegesleurd. De man I was op slag dood. om haar as draait zullen er in een et maal tijds twee vloedgolven passeren, het wordt iedere dag tweemaal vloed en dus ook tweemaal eb. Het grootst ■Als nu de zon en de maan van de aarde af gezien in ongeveer dezelfde richting staan, dan is hun invloed op het water het grootst en ontstaat een hoge vloed, de springvloed. Het verschil tussen eb en vloed is dan het grootst, het is in Hoek van Holland gemiddeld zestig _tot honderd centimeter groter dan bij dood tij. Ook als zon en maan ongeveer tegenover elkaar staan, bij volle maan zoals gisteren, ontstaan springvloeden, die bij ons dan met een paar dagen vertraging komen. Een springvloed is heel iets anders dan een stormvloed, die wordt veroor- zaakt doordat de storm het water opzet tegen de kust. Dat is vrijdag en zater- dag g?beurd' evenals tijdens de ramp m 1953. Van onze correspondent PARIJS. Na de overval van woens dag op een juwelierswinlkel in Cannes waarbij vier gemaskerde mannen gewa pend met machinepistolen voor 1,2 mil joen gulden aan juwelen meenamen is gisteren de Landbouwbank te Bordeaux van bijna één miljoen gulden beroofd. Een 'bankloper van deze bank bracht per fiets een bedrag van bijna één mil joen gulden in een tas naar een andere bank, toen hij midden in Bordeaux werd klemgereden door een auto. Een van de inzittenden sprong uit de wagen, gooide de bankloper een handvol peper in de ogen, rukte hem de tas uit de handen en verdween in de auto, die met grote snel heid wegreed. Ook in Vallauris, 'het dorp waar Pi casso woont, werd een overval gepleegd. Drie bandieten sprongen een spaarbank binnen, waar zij tienduizend gulden buit- maakten. tijd om op daken of in bomen te klimmen. Het water rees met gewel dige snelheid, opgezweept door de orkaan die recht op de kust stond. De verrassing was zo groot dat een heel etmaal verliep eer men iets be gon te begrijpen van de omvang van de ramp. Het stadsbestuur van Hamburg heeft tenslotte honderden luchtfoto's laten maken om zich een beeld te kunnen vormen van de toestand. Van de Waddenkust en de eilanden er voor ontbrak gisteravond nog vrij wel elk gegeven, hoewel men wist dat ook daar onmetelijke schade is aangericht. Men had er gisteravond al ver over de honderd doden geborgen. De stad staat voor een groot deel onder wa ter, evenals de voorsteden Harburg en Wilhelmsburg. De dijken van de Elbe zijn op talloze plaatsen be zweken. Het water stortte zich als een massieve muur door de bressen over het lage land, waar niemand gewaarschuwd was voor een moge lijke stormvloed. In die eerste seconden reeds, mid den in de nacht, moeten velen het leven hebben verloren toen hele rijen huizen van hun fundamenten werden gesleurd. Verder van de ri vier had de bevolking nauwelijks de

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1