Bejaardencentrum Poelwijck door ir. Glerum geopend TAMSE Koude blauwe reigeridylle in zaamslagse platanen JAN BLOM Verhoging leefbaarheid nodig op Zeeuwse platteland Subsidie godsdienstonderwijs op Goese openbare scholen Moeder en agent met mes bedreigd Fraaie aanwinst voor N.Y. Bouw graansilo in Middelburg aanbesteed Zaterdag 17 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Brand verwoest vleugel van bej aardentehuis Thans begint een geheel nieuwe taak en Het loodgieterswerk de centrale verwarming het sanitair de dakbedekking BEJAARDENTEHUIS „POELWIJCK" GOES DRUKWERK OOSTERRAAN - GOES Voor het bejaardentehuis de electrische lichtinstallatie de oproep- en signaalinstallatie het centraalantennesysteem voor radio en televisie H. J. COLIJN Het HERV. BEJAARDENTEHUIS „POELWIJCK" Bezwaren bewoners Roggeveenstraat Geen dijkbewaking Dr. C. de Galan op L.J.G.-vergadering Hecht blok De complete STOFFERING en de VLOEREN Voorstel B. en W. aan de raad: Rechtbank Middelburg Smokkelwagen in beslag Jaar voor inbraak Schoorsteenbrandje in Goese schoenwinkel Windkracht acht contra reigers Vissen of sterven (Ingezonden mededeling) KLOOSTERZANDE. Een gister nacht uitgebroken felle brand, die door de storm met een windkracht negen nog werd aangewakkerd, heeft een deel van het bejaardentehuis St. Antoniusge- sticht in as gelegd. Gelukkig dat door de brand een onbewoonde vleugel werd vernield, die een paar dagen tevoren wegens verbouwingen was ontruimd. Om half vier 's nachts werd een der zusters van het tehuis wakker door rook ontwikkeling, ontdekte de brand in de lege vleugel, sloeg alarm en waarschuw de de brandweer. De brandweer van Hontenisse bleek de vlammen niet de baas te kunnen en daarom werd assistentie ingeroepen van Hulst en Terneuzen. Omstreeks zeven uur 's morgens was men het vuur mees ter. waarna de Hontenisser brandweer lieden nog wat nabluswerk deden. De schade wordt geschat tussen de 70.000 en 100.000. Over de oorzaak ervan is nog geen zekerheid. Het vermoeden is dat de brand is veroorzaakt door een centrale verwarmingsbuis, die bij een rieten pla fond was gelast. Kortsluiting is uitgeslo ten, omdat de vleugel niet was aange sloten op het electriciteitsnet. 's HEER ARENDSKERKE De toeschouwers stonden gister middag een beetje rillerig in hun kraag gedoken toen de heer M. D. A. Glerum, hoofdingenieur directeur van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in Zeeland, de naam „Poelwijck" onthulde. Daarmee was het nieuwe Her vormde bejaardencentrum offi cieel geopend. „Het feit dat ik volgende week de statistische mijlpaal bereik, waardoor ik volgens de geldende normen tot de bejaarden gere kend mag worden, is een van de redenen waarom ik uw uitnodi ging onmiddellijk heb aan vaard", zo had de heer Glerum tevoren gezegd tijdens een bijeen komst in het Gemeentelijk ver enigingsgebouw. „Ik loop zelf op mijn laatste ambtelijke benen". Koude en storm ten spijt waren de genodigden in groten getale opgekomen om de officiële opening van het bejaar dencentrum bij te wonen. De heer M. A. Glerum, die de openingsrede uitsprak zei o.m. dat hij de bejaardenzorg, waar mee hij in zijn functie vaak was gecon fronteerd, wel een van de meest interes sante zaken had gevonden. De spreker herinnerde vervolgens aan het eerste plan, dat in juli 1957 op zijn bureau was verschenen. Dat plan was royaal van opzet en voorzag in de huisvesting van 74 be jaarden, 11 personeelsleden en accomo- datie voor 3 logés. Al spoedig meende men echter het plan iets kleiner te moeten opzetten. Na allerlei hindernissen, die men met taaie volharding wist te nemen, kwam op 6 okt. 1959 het definitieve plan los. Naar dit bestek heeft men „thans de beschik king over 38 een-persoons-kamers, 4 twee-persoons, 2 ziekenkamers, een flat voor de directrice, 4 personeels-kamers en 1 logeerkamer In totaal kunnen dus 46 bejaarden in het tehuis een (welver zorgd! onderdak vinden. De periode van de bouw is nu achter de rug. Een nieuwe taak ligt voor u. Het gaat er nu om dat in dit tehuis een zekere sfeer wordt geschapen, en dit klemt temeer als men bedenkt dat de bewoners, uit zoveel verschillende dor pen, elkaar niet kennen. Deze taak rust in eerste instantie op de schouders van de directrice, die daarmee geen eenvou dige opdracht heeft, zo besloot de heer Glerum. Ds. L. W. Blok van Ellewoutsdijk, prae- ses Van de classis Goes, betoogde dat de (Ingezonden mededelingen) van het te 's HEER-ARENDSKERKE werden aangelegd, resp. geleverd door en het levert „POELWIJCK" te 's Heer-Arendskerke werd geïnstalleerd: door ELECTRO-TECHNISCH BUREAU Lewestraat 43 - KLOETINGE - Tel. 01100—5102 te 's HEER-ARENDSKERKE werd geschilderd door Ambachtstraat 39 ^-GRAVENPOLDER Telefoon 01103—226 Ir. M. D. A. Glerum verrichtte de officiële opening van het hervormd bejaardentehuis in 's Heer Arends kerke. In de hall van het gebouw werd hem door de oudste inwoon ster van het tehuis een projectie tafel aangeboden. V.l.n.r.: ir. M. D. A. Glerum, de heer M. Almekinders, voorzitter van het bestuur, zuster M. J. Schout, directrice en mevrouw C. Mol de Leeuw die het geschenk overhandigde. bejaardenzorg eigenlijk het complement is van de jeugdzorg. Gaat het er bij de jeugd om dat de jonge mens zo snel mo gelijk meespreekt en meedenkt, bij de bejaardenzorg heeft men tot taak de oude mens zo lang mogelijk te laten mee denken en meehandelen, opdat de „oude dag" niet van zin wordt beroofd. Ds. Blok verheugde zich voorts over de samenwerking tussen de dertien ge meenten waardoor iets tot stand is ge komen dat voor elke gemeente afzonder lijk een utopie had moeten blijven. Het gaat er thans om dat tussen Poel wijck en de gemeenten een nauwe band gaat groeien. Als die band er eenmaal is zullen de oudere mensen de stap naar het bejaardencentrum makkelijker doen. Tevoren was een inleidend woord ge sproken door de voorzitter van het be stuur de heer M. Almekinders, die de geschiedenis van het tehuis, vanaf de eerste plannen nog eens in herinnering bracht. Over medeleven heeft het bestuur niet te klagen gehad. In het verleden niet, toen er hard gewerkt moest worden om de plannen er „door te krijgen", maar ook gisteren niet, toen de eindstreep was bereikt. Verschillende sprekers getuigden van hun sympathie en van hun blijdschap. Wij noemen de heer D. M. Vermet, de burgemeester van 's Heer Arends kerke, de architect ir. P. J. 't Hooft, de heer A. Strubbe, die het woord voerde namens de Provinciale diaco nale commissie, de heer D. Lodder, burgemeester Van Driewegen namens de Prot. Chr. Stichting voor maat schappelijk werk en gezinszorg in Westelijk Zuid-Beveland, mejuffrouw W. J. H. Westra namens de stichting Zeeland voor maatschappelijk en cul tureel werk en de heer Van de Vreede namens het bestuur van het hervormd Rusthuis te Goes. Na afloop van de bijeenkomst in het verenigingsgebouw begaf het gezelschap zich naar het be jaardentehuis, waar de heer M. D. A. Glerum de officiële ope ning verrichtte. In de hal van het tehuis werd hem door de oudste inwoonster, mevrouw C. Mol de Leeuw een fraaie projec- tietafel aangeboden. Presenteer Philip Morris The cigarette JL, of Quality and Prestige lity Prestige Voorstel aan raad Goes GOES. In 1960 heeft de gemeente raad van Goes een partiële herziening plan-West vastgesteld. Tegen dit raads besluit zijn bezwaren ingediend door een aantalbewoners van de Jacob Rog geveenstraat op grond van het feit, dat naar hun mening de waarde van de wo ningen als gevolg van deze maatregel is gedaald. (De bouw van de bedrijfs panden van de firma Westdorp. Over deze materie hebben wij enige tijd ge leden reeds een artikel geschreven). Na overleg met een rechtskundig advi seur, mr. W. H. Vermaas te Middel burg, heeft het college besloten de raad- voor te stellen toepassing te geven aan verordening 154, waarin algemene rege len ter bescherming van de belangen van de eigenaren tegen schade door stede- bouwkundige maatregelen worden ge geven. WESTENSCHOUWEN Het water schap Schouwen-Duiveland, heeft in een gisteravond gehouden vergadering be sloten de beperkte dijkbewaking voor het eiland niet te laten uitvoeren. KOUDEKERKE. De vraag „waar gaat het Zeeuwse platteland naar toe?", die dr. C. de Galan, adjunct-directeur van het E.T.I. Zeeland, gisteravond tij dens een gecombineerde vergadering van de L.J.G. en Z.L.M. in Koudekerke stelde, zou volgens hem alleen door de boeren zelf kunnen worden beantwoord. De heer De Galan zette in zijn duide lijke en nuchtere betoog de situatie uit een, waarin de landbouw verkeert. „Het platteland, zoals het nu is, verdwijnt. Over enige tijd, zeg over een jaar of 25, is het helemaal verdwenen of het laat een ander gezicht zien, het is van karak ter veranderd". De heer De Galan wees erop dat on danks de afvloeiing van de agrarische bevolking de wensen van het platteland toenemen. Hij merkte voorts op dat de generatiedruk, vooral op het eiland Wal cheren, zwaar drukte en dat er voor de kleinere bedrijven toch geen bestaans mogelijkheden waren. Dit noemde hij overigens een geluk kige ontwikkeling, die ook de mogelijk heden schiep tot het komen van een meer uitgebreide teelt van fruit en groen ten, waarvoor de factoren in Zuidwest- Nederland zeer gunstig zijn. „Maar dit is uiteraard niet voldoende voor een afneming van de werkgeleigen- heidsdaling in de landbouw", zo vervolg de dr. De Galan zijn betoog. „Vooral in de landarbeiderskringen is er sprake van een negatieve selectie: men blijft met de slechten zitten". Dr. De Galan zei dat er voor het Zeeuwse platteland grote veranderingen op til waren, die een ontwikkeling lieten zien van de zuivere landbouw naar ande re dingen. Werkgelegenheid zouden ai- leen industrie en handel moeten geven en voor spekking van de welvaartspot het toerisme. „De Sloehaven zal in de toekomst werk voor velen scheppen". In de ontwikkeling van" de industrie zag spreker verlies en winst voor de landbouw. Hij wees op de concurrentie die zou ontstaan op het gebied van gronden, arbeidskrachten en beleids figuren. Over het laatste zei hij: „De landbouw in Zeeland verliest haar vooraanstaande positie. Het is een minderheidsgroep geworden en steeds minder kan pressie worden uitgeoefend op de mensen, die het voor het zeggen hebben. Daarom is het zaak dat de landbouw een hecht blok vormt. Verder zag dr. De Galan wel een har monie tussen de belangen van landbouw en industrie en vond hij de nieuwe be staansvormen belangrijk voor alle be volkingsgroepen. „Wat gaat er nu ge beuren met het platteland?" De heer De Galan wees op de daling van de leef- (Ingezonden mededeling) van het BEJAARDENTEHUIS „POELWIJCK" werden geleverdresp. aangebracht door baarheid met de bevolkingsafneming. Er was sprake van een negatieve beneden waartse spiraal. Misschien dat door het toerisme de zaken in deze op Walcheren iets gunstiger waren dan elders in Zee land. Een oplossing zag spreker in een verhoging van de leefbaarheid op het platteland en een behoud van de aan trekkelijkheid. Koudekerke noemde hy een uitzonde ring op de regel. De gemeente had na melijk een bevolkingsaanwas laten zien van dertien procent, dus iets meer dan een procent per jaar. Koudekerke was ook een der weinige Zeeuwse plaatsen met een vestigingsoverschot. „In Koude kerke is het dus nog niet zo slecht om te wonen." Nuchtere concrete voorwaarden voor een verhoging van de leefbaarheid waren de aanwezigheid van goede wegen, goed openbaar vervoer, woningbouw en com fort. Wat dit laatste betrof was gelukkig een gunstige ontwikkeling de laatste ja ren te bespeuren in Zeeland. Verder noemde spreker het onderwijs, de ge meenteclassificatie, de sociaal-culturele infrastructuur en de welvaart in de land bouw zelf. Een grote bereidheid tot samenwer king in plattelandskringen o.m. wat betreft het onderwijs noemde de heer De Galan een van de factoren om het platteland voor de algehele ondergang te behoeden. „Ook de diverse landbouw organisaties hebben de taak om zich om te vormen tot plattelandsorganisaties. Voor zijn lezing had de voorzitter van de Koudekerkse L.J.G., de heer D. Vos, een kort woord van welkom gesproken. GOES. Zoals wij gisteren in het kort hebben meegedeeld hebben B. en W. de raad een ver ordening doen toekomen, waari." de subsidiëring van het gods dienstonderwijs op de openbare lagere scholen en de openbare ulo-school. B. en W. geven een uitvoerige toelichting aangaande deze materie. Het college vestigt o.m. de aandacht op artikel 42 der lager onderwijswet 1920, waarin wordt gezegd, dat het openbaar schoolonderwijs dienstbaar ge maakt wordt aan het opleiden der kin deren tot „alle christelijke en maat schappelijke deugden", terwijl de on derwijzers zich moeten onthouden om iets te leren, te doen of toe te laten, wat strijdig is met de eerbied, ver schuldigd aan de godsdienstige begrip pen van andersdenkenden. Het geven van godsdienstonderwijs blijft overge laten aan de godsdienstleraren. Uit artikel 26 van de l.o.-wet blijkt, dat de leerlingen van de openbare scho len, gedurende de tijd, dat zij gods dienstonderwijs ontvangen, daarvoor uitdrukkelijk vrijaf krijgen. Dit onder wijs wordt daardoor buiten het leer plan gehouden en mag daarvan ook geen deel uitmaken. Het gevolg daarvan is o.a. dat de godsdienstleraar geen deel uitmaakt van het onderwijzend personeel van de school en in geen en kel dienstverband staat tot de gemeen telijke overheid. De kosten der ge meente beperken zich uitsluitend tot het kosteloos ter beschikking stellen van schoollokalen. In Goes is de situatie zo, dat de hervormde gemeente ter plaatse negen lesuren godsdienstonderwijs ver zorgt aan drie openbare scholen en 4 lesuren aan de openbare ulo-school. Het is B. en W. bekend, dat door de ouders van de leerlingen, die de open bare school bezoeken, dit godsdienston derwijs wordt gewaardeerd. Als bewijs daarvan moge dienen het verzoek van de oudercommissie van de ulo-school om het godsdienstonderwijs uit te brei den tot aile leerjaren met in totaal 15 klassen. Hoewel de hervormde gemeente niet onwelwillend staat tegenover dit ver- MIDDELBURG Gistermorgen werd er door de Coöp. Landbouwvereniging en Koelhuis „Eiland Walcheren" het bouwen van een graansilo aanbesteed. Deze silo zal een capaciteit hebben van 2400 ton en komt aan de Kleverskerk- seweg te liggen. Er waren vier inschrij vers, waarvan de laagste was de fa. B. Stegink te Vlissingen met 647.680. Het werk werd aan de firma Stegink gegund. De andere inschrijvers waren de fa. Korteweg te Breda met 654.300, de fa. J. Geschiere te Middelburg met 666.000 en de fa. M. Walraven met 671.800. zoek is het niet mogelijk tot uitbrei ding over te gaan, omdat dan een ex tra-kracht zou moeten worden aange trokken. B. en W. huldigen het standpunt, dat het godsdienstonderwijs de steun van de overheid behoeft. Uit een recen te beslissing van de Kroon is gebleken, dat het geven van subsidie ten behoe ve van het godsdienstonderwijs geoor loofd is, mits dit geschiedt op grond van een verbindende regeling. Derhalve menen B. en W., dat een raadsbesluit in de vorm van een verordening dient te geschieden. Het college is van oor deel, dat het godsdienstonderwijs ge honoreerd dient te worden met een normvergoeding van 5 gulden per weke lijkse les, zijnde een tegemoetkoming in de kosten. De vergoeding zal worden uitbetaald aan de hervormde gemeente. Tenslotte wordt als datum van inwer kingtreding aangehouden 27 augustus, de begindag na de zomervakantie. MIDDELBURG dreiging tegen het Verdacht van be leven van zijn 64- jarige moeder en van zware mishande ling jegens een politieman in de uitoe fening van zijn functie stond gisteren voor de Middelburgse rechtbank terecht de vlasbewerker J. J. uit Sint Jansteen. In een dronken bui had hij, zo beken de hij voor de rechtbank, zijn moeder met een broodmes naar de keel gevlo gen tijdens een ruzie. De vrouw was daarop het huis uitgerend en had de politie gewaarschuwd. Toen de plaatse lijke wachtmeester der rijkspolitie G. H. K. in het huis van J. verscheen zat verdachte op hem te wachten op een keukenstoel. „Ik steek je in de huik" riep J. En hij wilde de daad bij het woord voegen. Maar de politieman deed snel een stap achteruit en sloeg daar na met zijn gummistok op de pols vah J. De president, mr. P. v. Empel, noem de hetgeen J. gedaan had hoogst ern stig. „Je moeder had bijna niet meer weg kunnen lopen en dan was jij een moordenaar geweest!" „Da's juist", antwoordde verdachte deemoedig. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, kwalificeerde J .als een goed moedige debiel, maar „goedmoedig" dan alleen als hij geen drank op heeft. Hij vorderde voor beide bewezen geach te strafbare feiten twee maanden on voorwaardelijk. De rechtbank, deed na enkele uren uitspraak. Zij veroordeelde J. tot acht weken gevangenisstraf, waar van zes voorwaardelijk. AXEL. De centrale velddienstpost te Axel heeft gisteravond een goede vangst gedaan. Volgens voorlopig nog onbevestigde berichten heeft men een Mercedes-bestelwagen aangehouden, die een beste partij smokkelboter zou bevat ten. NOORDSTRAAT 58-60 TERNEUZEN TELEFOON 2091 MIDDELBURG De Middelburgse rechtbank heeft gisteren uitspraak ge daan in de zaak betreffende inbraak in het gebouw voor Maatschappelijke Zorg. Twee van de drie verdachten, J, W. L. en W. O. werden veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek. Het vonnis tegen A. de B. luidde twaalf maanden, waarvan zes voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De Chr. gemengde zangvereniging ..Hosanna" te Zoutelande hield een jaarvergadering onder leiding van pre sidente mevr. T. Schoenmaker-Bliek. Zij deelde mee dat tot directeur werd be noemd de heer J. Hekhuis uit Vrouwen polder. In de plaats van mej. S. Adri- aanse, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen mevr. I. Jansen-v. d. Velde. De heer J. Roelse werd her kozen. De vereniging telt 30 leden. GOES T teren voor de derde maal in drie da gen uitgerukt. In de scnoenv, mnci v„„ oata m de Lange Kerkstraat was gis termorgen een schoorsteenbrandje ont staan. De brandweerlieden hadden ech ter niet veel te doen, want met enkele schuimblussers was het gauw bekeken. Alleen het plafond werd enigszins be schadigd. de inventaris van de winkel bleef geheel intact. In het kerkgebouw van de geref. gemeente te Waarde sprak voor de S.G.P.-kiesvereniging de heer A. de Redelijkheid, godsdienstonderwijzer te Ouderkerk aan de IJssel. Hij sprak naar aanleiding van Hosea 5 vers 2 tot 13. Er was goede belangstelling. ZAAMSLAG. Hoog in de zwiepen de takken van de winters kale plata nen van het reigerbos tekenen zich al weer de zwarte plekken van de nes ten af. Ze waren optimistisch dit jaar, de reigers. Volgens de uiterst preciese agenda van v heer F. K. Haak, voor zitter van de vogelbescherming Oost- Zeeuwsvlaanderen, waren er op 8 fe bruari al, die de voorjaarskriebel in het blauwe reigershart niet meer kon den weerstaan en vanuit warme stre ken terugkeerden naar de ruïnes van hun oude nesten. Waarschijnlijk waren dit de luiste exemplaren, want volgens het kolonie stelsel dat bij hen geëerbiedigd wordt, knapt degene die het eerst thuis komt zijn home op met de resten van de nesten van zijn nog niet gearriveerde buren. Wie het laatst komt moet het meeste werk doen. Door het slechte weer van de laatste dagen en de gu re wind, zullen de optimisten die ver leden week al statig in Zaamslag neer streken, misschien wel spijt hebben gekregen van hun vroege terugkeer. Toen we eergisteren hun leven en streven in ogenschouw wilde nemen, bleek er zich geen levende ziel boven in de platanen te bevinden, zodat het best mogelijk is dat ze weer tijdelijk teruggekeerd zijn omdat het weer toch niet zo meeviel, 20 meter boven de grond. Ze worden echter danig in de gaten gehouden door de heer Haak, die zeer strategisch woont, vrijwel on der het platanenbosje van Hoeve ,,de Punt". Hij noteert alles zeer secuur in zijn agenda, vergelijkt met voorgaande ja ren en krijgt zo een aardige documen tatie. Desnoods ontfermt hij zich ook over ongewenste kinderen, zoals verle den jaar het geval was. „Het gebeurt n.l. wel eens, dat er jongen uit het nest vallen. Wanneer ze nog erg jong zijn is het niet mogelijk ze in leven te houden, maar gebeurt dit zo een of twee weken voor »e gaan vliegen, dan kweek ik ze op", vertelt de heer Haak. „Verleden jaar had ik er drie. Het viel net in de Pinkstervakantie. Ze eten n.l. verschrikkelijk veel. Mijn zoon kon toen met zijn vriendjes gaan vissen om het menu bijeen te krijgen, maar er was haast geen bijhouden aan." Maar om even in vogelvlucht een overzicht van de reigerliefde en het reigerleven te geven: omstreeks half februari zoeken ze hun nesten weer op en enkele weken later liggen daarin al 3 tot 6 groenachtige eieren, iets klei ner dan van een kip. Dan na een week of zes gestaag broeden komen de jon gen tevoorschijn, die dan eveneens na nog een zestal weken op het nest te zijn gebleven uitvliegen. In Oost-Zeeuwsvlaanderen is nog een kolonie, n.l. bij de Axelse Sassing, en het lijkt wel, vertelt de heer Haak, of deze zich uitbreidt ten koste van Zaam slag, al zijn hier gewoonlijk toch ook altijd nog eeen 30-tal nesten. In mei, wanneer de reigerjongen ongeveer uit vliegen komen de platanen in het blad, zodat voordien de gehele ontwikkeling te volgen is. De inwoners van Zaamslag zijn zeer verknocht aan hun re'rgerkoilo- nie, die dan ook al eens in een ra diouitzending aanbevolen is, en me nig wandelaar richt zondagsmorgens, wanneer het weer eens een, keer mild is inplaats van geniepig, zijn schreden naar het reigerbos en keert na het oog er enige tijd met wel gevallen op te hebben laten rusten tevreden en plezierig gestemd te rug. Ook voor de. Belgen is het steeds weer een bron van plezier. P.S. Marol is een streekuitdruk- king voor meerkoet. Ook dit deed de heer Haak ons uit de doeken. Het woord is waarschijnlijk afkomstig van het Franse Foulque Macroule, dat weer komt van het Latijnse Fu- lica Atra. Overigens biedt Zeeuws- Vlaanderen nog wel meer dan blau we reigers en meerkoeten, maar daarover een volgende keer.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3