Noord-Nederland beleefde uren van ondragelijke Water steeg bij Delfzijl iina drie meter- storm bij Vader laat zoon met 7 kinderen uitzetten Akkoord Storm joeg water van de Maas over Limburgs land Helft van Sheffield beschadigd richt grote schade aan BAAYENS Navarra weer aan de ketting r Moeder vluchtte met zoontje door kogelregen WIND BLIJFT PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag .17 februari 1962 DODEN IN ENGELAND T-m drie doden dakloos Breuk op Schiermonnikoog Rij swijk over Ilsy: dit jaar nog verschil van mening in de regen De Gordijnen Specialist MA1S0N VAN WESTEN SCHRIJVERS' STOFFENHUIS DE MUYNCK BEVAHUIS J Bestand op komst Delfzijl: water Spanning Akkoord vliegers en directie KLM LAATSTE NIEUWS brillen bandages el. kousen, De BiltBuien Twee mogelijkheden Vijf jaar Arabische leiding Ben Bella wacht Directeur: JACQ. DE SMIT: Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuren, Nieuwstraai 40, Postbus 53, tefefoon 011503189, Zierikzee. Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van f l,—»j 16e JAARGANG No. 5083 DIJKEN HIELDEN HET NOG NET fiÉÉÉii Van onze correspondent LONDEN Fel heeft de noord westerstorm gisteren huisgehouden in alle landen aan de Noordzee. Er vielen verscheidene doden in Enge land en Denemarken. Vele schepen kwamen in moeilijkheden op zee en in Kiel kapseisde de Russische wal visvaarder Wladiwostok die op de werf van de Howaldtwerke aan de afbouwkade lag. De gevolgen van de storm waren vooral ernstig in het noorden van de Britse eilanden. Daar kwamen ten min- te acht mensen om het leven. Onder die acht waren vier vrouwen. Zij werden in bed dodelijk getroffen door neerval- Lende schoorstenen. Op de Shetland-eilanden mat men gistermiddag op een gegeven ogenblik een windkracht van ruim 280 km per uur. De schade viel gisteravond nog niet te schatten. Zc zwaar getroffen werd de stad Sheffield. Daar kwamen drie mensen om het leven. Meer dan de helft van alle huizen en gebouwen in die. stad liep schade op door de storm. Tegen de middag waren er bij de brand weer van Sheffield al meer dan dui zend verzoeken om hulp binnengeko men. Geschat wordt dat 70.000 van de 163.000 huizen in Sheffield stormschade hebben opgelopen. Bijna honderd hier van werden volkomen verwoest, of zo zwaar beschadigd dat aan herstel een voudig niet te denken valt. Ruim 250 mensen in deze stad werden door de storm dakloos. Hon derd van de 250 scholen in Sheffield kregen stormschade. De B.B. werkte samen met de brandweer bij het leni gen van de nood. Het stadhuis van Sheffield zou dé gehele nacht open blijven. Meer dan. vijfduizend telefoons raakten buiten gebruik. Zie verder pag. 5 (Ingezonden mededeling) DE SPECIAAS.2AAK VOOR UW BRIL Van onze verslaggevers DELFZIJL. Langs de hele kuststreek van bet noordelijk deel van Nederland werd gisteravond beperkt alarm gei -n uur ging in honderden boerderijen en huisjes achter de de tele foon: „Uitgebreide dijkwacht, alle doorgangen in de dijk moeten vóór negen uur gesloten zijn". Er volgden angstige uren. Bij Harlingen kwam het water tot 27 centimeter onder het hoogste peil van het rampjaar 1953. Bij Delf zijl kroop het water wreed omhoog tot om streeks half elf, toen de vloed op zijn hoogst was. Juist in het kritiek uur nam de wind iets in kracht af. Er werd verlicht geademd.... tot het volgende hoog water hedenochtend. Zouden er in de nacht storm,winden blijven staan, dan vreest men wederom' een gevaar lijke toestand. Op Schiermonnikoog sloeg gisteravond een gat in de dijk van de Banckpolder. De gevolgen waren niet al te ernstig. De polder is niet diep, zodat er niet veel water binnen, stroomde. Men hoopte dat met eb het water weer terug zou lopen. Vannacht zijn extra boten van Rijkswaterstaat met personeel en meer zand zakken naar Schiermonnikoog vertrokken. Het gat moest dicht zijn voor het volgende hoog water. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Na Delft en Noot dorp zijn ook in de gemeenteraad van Rijswijk bezwaren gemaakt tegen het op Tweede Pinksterdag op het vlieg veld Ypenburg te houden vliegfeest Ilsy. „Het is altijd goedgegaan", zo werd tijdens de vergadering van de raad opgemerkt, „maar nu Rijswijk zo lang zamerhand is volgebouwd, moet zeer zeker worden overwogen, of Rijswijk wel toestemming voor dit feest zal geven." De burgemeester beloofde de kwestie voor een volgend vliegfeest te zullen bekijken. Voor dit jaar zijn de ver gunningen van Defensie en Verkeer en waterstaat al verstrekt. Rijswijk zal zich daarbij moeten aansluiten, aldus de burgemeester. ROTTERDAM Het Argentijnse vrachtschip Navarra, dat in Vlissingen aan de ketting beeft gelegen, is nu in Rotterdam een zelfde lot ten deel gevallen. Eind vorige week was het schip in Rotterdam aangekomen, waar een begin isgemaakt met het lossen van de lading. Van onze correspondent OISTERWIJK Met'tranen in de ogen hebben assistenten van het deurwaarderskantoor Buddemeyer uit Tilburg de inboedel van het gezin Maas uit Oisterwijk naa» buiten gedragen. De huiseigenaar, vader van de heer Maas, had de uitzetting gelast omdat er een huurschuld van ongeveer dertien honderd gulden zou zijn. De schoondochter en haar zeven kinderen beneden de veertien jaar werden op straat gezet. De zoon van de heer Maas lag op dat moment, onkundig van de gebeur tenissen die zich in zijn woonplaats afspeelden, in Duitsland ziek te bed. Hij was daar gaan werken om een driedubbele kindertoeslag te kunnen toucheren, zoals een Belgische ronselaar hem had voor gespiegeld. Daar is overigens niets van terecht gekomen. Tussen vader en zoon was ver schil van mening gerezen over de vraag of de zoon al dan niet huur moest betalen. Ja, had de vader tegenover de Tilburgse kanton rechter verklaard. Tien gulden per week. Neen, had de zoon gezegd. Zijn vader zou bij hem een kamertje, eten en verzorging krij gen. April vorig jaar besliste de kantonrechter, dat het maar tot huisuitzetting moest komen. Bemiddelingspogingen van kan tonrechter en deurwaarder om vader en zoon nader tot elkaar te brengen, liepen op niets uit. Een aanbod van wethouder W. van der Aa uit Oisterwijk namens de ge meente om de helft van de achter stallige huur te betalen, werd door de vader afgewezen. „Neen", zei hij. „Ze gaan er uit. Ik heb ge noeg meegemaakt; ze moeten het maar leren". Zo kwamen de meubels van het gezin Maas in de stromende regen op straat te staan. Een caféhouder kon het niet langer aanzien en sloeg het huisraad in zijn zaak op. De moeder is bij kennissen, de kinderen zijn in een rusthuis ondergebracht. In Oisterwijk is de uitzetting het gesprek van de dag. Gezegd wordt dat de huiseigenaar 38.000 gulden voor de woning kan krijgen, mits die leeg wordt opgeleverd. De heer Maas sr. wil het ontkennen noch bevestigen. (Ingezonden mededelingen) U bent altijd ivelkom bij... A „UW SPECIAALZAAK" voor zeer moderne vitrages en dekoratiestoffen. Hoek Lange Vorststraat-Ganzepoortstr. Goes Telefoon 7814 Uw speciaal adres voor HEREN- en KINDERKLEDING Lange Vorststraat Goes De Stoffen Speciaalzaak voor de hele familie I tegenover „Berco" in de Lange Vorststraat Goes OPTIEK - FOTOHANDEL" Ganzepoortstraat 3 - Goes - Tel. 5214 Rijke keuze regen en winterjassen voor iong en oudi Bij ons lage prijzen L. Vorststraat 64 GOES Een schoorsteen van zeven meter lengte viel gistermiddag door het dak van het missiehuis aan de Bredaseweg in Tilburg. De brokstukken richtten in de slaap' zaal grote schade aan. Op Ameland werd de duinenrij flink beschadigd. Dat levert vooral gevaar op voor het Strandhotel, dat noig maar enikele meters van de zee staat. Tussen Harlingen en de Afsluitdijk sloegen gisteravond enkele malen gol ven tot de kruin van de dijk. Er werden zandzakken gevuld. De secundaire af sluiting in de westelijke zeedijk van Friesland werd gesloten. In Harlingen voelde men zich tame lijk veilig achter de nieuwe sluizen in tegenstelling tot acht jaar geleden, toen de oude sluis als de gevaarlijkste plek in de Friese waterkering groot gevaar liep. Toch liepen in Harlingen enkele kaden onder water. In Delfzijl liep in de middaguren het land buiten de dijk al onder water. Om zes uur konden wij nog via een kleine doorgang het goederenstation bereiken, maar anderhalf uur later was het klei ne poortje met planken en zandzakken gesloten en stond het terrein blank. Zond'er de storm zou de waterstand rond Delfzijl 108 cm boven A.P. zijn geweest. De noordwesterstorm heeft het water enkele meters opgestuwd. Gisteravond acht uur was de stand al 392 cm boven A.P. Omstreeks half acht echter was het tempo van de stijging wat gaan afne men. Vooral in het igebied elf kilometer® aan weerszijden van Delfzijl beleefden de dijkbeschermers angstige uren. Dit gebied' heeft een enkele kering: komt het water over de zeedijk, dan is er geen bescherming meer. Op de Hoek van Reide, de uiterste oostelijke grens van het district Delf zijl met enkele kering, is in de boerde rij van de heer R. Smit een klein hoofdkwartier ingericht. De dijk staat machtig voor zijn huis, maar aan de andere kant van de dijk kroop het water grommend omhoog. De heer K. van der Wijk bewaakt het uiterste puntje. De landpunt vóór de dijk is al door de zee veroverd. Er drijft wat wrakhout en tegen de storm schreeuwend maakt de heer Van der Wijk ons duidelijk dat een houten stellage voor het meren van schepen kapot is geslagen. „Kijk", legt hij uit, „die zeedijk houdt het wel, maar als het water erover heen slaat, ondergraaft het de dijk aan de landzijde". De loeiende zee 2geeft hem antwoord en werpt een geweldige Zie verder pag. 5 kolom zeven Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Vliegers en di rectie van de K.L.M. zijn in beginsel met elkaar overeengekomen dat de zgn. aanpassing van het vliegerkorps zal geschieden onder de volgende voorwaarden: 1. De K.L.M. zal ernaar streven zoveel mogelijk vliegers bij andere maatschap pijen te plaatsen; 2. De mogelijkheid zal werden geopend vliegers op vrijwillige basis op wacht geld te stellen; 3. Vliegers kunnen op eigen verzoek op individueel overeen te komen voor waarden ontslag nemen. Mocht de zgn. aanpassing langs deze wegen niet voldoende tot haar recht ko men, dan gaat de directie over tot gefor ceerd ontslag. Dat zal aan de jongsten van het korps worden verleend. Zij zul len, opdat zij zich deugdelijk op een nieuwe carrière zullen kunnen voorbe reiden, een overbruggingstoelage ont vangen van minimaal drie en een half jaar salaris, vermeerderd met de pen sioenbijdragen. Zij krijgen verder het recht om bij eventuele vacatures met voorrang weer als vlieger in dienst te treden. In Den Helder was gistermid dag om half zes de grootste zorg voorbij. Het water was niet zo hoog gekomen als men had gevreesd. Wel waren ge deelten van het haventerrein overspoeld en er waren zand zakken gelegd, maar het wa ter is niet over de dijken ge komen. Vele belangstellenden waagden zich te dicht bij het water. Zij moes ten worden teruggeroepen door marechaussee en politie. Een wiel rijder, die van de dijk reed kon zijn vaart niet meer inhouden en reed pardoes het water in. En aanrollen de golf smakte hem met zijn fiets terug op de dijk. De veerboot van Ameland naar Fries land kon gisteravond door de hoge wa terstand niet in Holwerd aanleggen. Hij voer terug, maar kon ook in Ameland niet meer aanleggen. Tot middernacht bleef hij op het wad. Aan boord waren een dertig passagiers, arbeiders, die op het Friese vasteland het weekeinde zouden gaan doorbrengen. Voor de westelijke kust leken, met de afnemende windkracht. gisteravond geen grote gevaren te bestaan. Voor de eventuele evacuatie van de Biesbosch bij aanhoudende storm zou dat in de vroege morgenuren van zaterdag nodig zijn hebben gister avond twee duikerschepen en een ber gingsvaartuig uit Gorkum ligplaats ge- DEN HELDER Van het Nederlandse kustvaartuig Fokke de Jong worden twee opvarenden vermist. Het 339 ton metende schip was vanuit de thuishaven Workum een Duitse kustvaarder te hulp gesneld, die bij de mond van de Weser met machineschade kampte. De mannen zijn over boord geslagen. Ze zijn no£ niet gevonden. kozen bij Pauluszand, de kleine Malta en het gat van de Kijksloot. Hierbij hebben zich in de loop van de avond achttien vletten van het 462 pontonniers bataljon uit Keizersveer gevoegd. Het gehele bataljon was met het oog ou de beperkte dijkbewaking in de ka zerne geconsigneerd, hielden de pontonniers uit Raamsdonks- mende water van de Maas in Noord- Limburg het land op gejaagd. Duizen den hectaren zijn overstroomd. Boer- Zie vertier j»ai£. 5 kolom zes BERLIJN (UPD Oostberlijnse politiemannen hebben gisteren zestig schoten gelost op een moeder die met haar vijfjarig zoontje naar West-Ber- lijn vluchtte, waar haar man al we ken eerder heen gevlucht was. Om dat echter geen van de schoten haar of de jongen raakte, vermoedt men dat de Oostduitse wachtposten alleen schoten om zich tegenover hun superi euren te rechtvaardigen, maar opzet telijk onnauwkeurig mikten zoals de laatste tijd zo vaak is gebeurd. Niettemin was de Westberlijnse po litie ervan overtuigd dat de volkspo- litie wel degelijk de bedoeling had gehad de vluchtelingen te raken. De kogels floten ook de brandweerlieden en de Westberlijnse agenten zelf om de oren toen zij een springzeil onder het balkon van een huis aan de Ame rikaanse sectorgrens ophielden. De moeder sprong in het zeil, maar haar zoontje kwam ernaast in prikkeldraad terecht. Hij werd overigens niet erg gewond en bereikte veilig Westber lijnse grond. Toen Westberlijnse agen ten waarschuwingsschoten losten, trok ken de Oostduitsers zich terug. (Ingezonden mededeling) sinds 1893 GOES EN MIDDELBURG Weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot hedenavond: Flinke zonnige pe rioden, maar plaat selijk ook enkele regen- of hagelbui en. Aan de kust nog harde wind tot storm, in het bin nenland krachtige tot harde wind uit het noordwesten, langzaam afnemend. Lagere temperatu ren dan gisteren. MIESJE: Morgen weer zo'n storm? Van onze weerkundige medewerker Een zeer zware storm heeft gis teren een bijzonder uitgestrekt ge bied geteisterd. De storm woedde van IJsland tot het zuiden van de Noordzee en ook de Oostzee en omliggende landen hebben er last van gehad. In ons land bereikte de storm aan de kust een kracht van tien of elf, maar ook in het binnenland ging het stormachtig toe. Hevige rukwinden hebben scha de aangericht; tijdens dergelijke windstoten zijn snelheden van meer dan 120 kilometer per uur bereikt. Van de Noordzee werd gisteravond windkracht twaalf ge meld, een volle orkaan dus met stoten van 145 kilometer per uur. De storm zal vandaag geleidelijk afnemen, maar er blijft dan nog veel wind. Het einde van de vele wisselval ligheden en veranderingen in het weer is nog niet in zicht. Na een tijdvak van betrekkelijke rust zal de nieuwe depressie, die gister avond de zuidpunt van Groenland naderde, wel weer van zich doen spreken. Het was gisteravond nog niet mogelijk een indruk te krij gen van wat de depressie zal pres teren. Het zal zeker zondag wor den eer zij het weer in ons land kan doen verslechteren. Tevoren zullen wij van opklarin gen kunnen genieten, die slechts door enkele buien zullen worden afgewisseld. Van onze correspondent PARIJS De geheime bespre kingen tussen de Franse rege ring en de Algerijnse nationa listen zijn geëindigd. De Frans- Algerijnse overeenkomst is op gesteld en maandag zullen de hoogste gezagsdragers van de Algerijnse regering te Tripolis bijeenkomen om het akkoord, waaraan maanden gewerkt is, goed- of af te keuren. De Fran se regering is onmiddellijk be gonnen met verdere terugtrek king van haar strijdkrachten uit Algerije. Er zijn drie sche pen gevorderd om alvast 20.000 man naar Frankrijk terug te brengen. Minister Joxe, die aan het hoofd heeft gestaan van die Franse delegatie, wordt vandaag in Parijs verwacht, waar hij president de Gaulle cp de hoogte zal brengen van het akkoord en de gang van zaken tijdens de moeizame onder handelingen. Het is nog niet te zeggen wanneer de tekst van de overeenkomst, waarover nu verder nog in het open baar moeit worden onderhandeld, zal worden gepubliceerd. De belangrijkste punten waarover men het eens is schij nen te zijn: 1 Het referendum. Dat zal zes roaan- den na de wapenstilstand worden ge houden en heeft betrekking op twee mogelijkheden: opneming van Algerije in Frankrijk of onafhankelijkheid. Een derde mogelijkheid, volledige afschei ding, zal worden weggelaten, omdat in de overeenkomst, die nu tot stand is gekomen, de associatie van de twee landen reeds in grote trekken is ge regeld. De resultaten van het referen dum zullen worden bekend gemaakt in globale cijfers en niet per arrondisse ment. Dat is gebeurd op verzoek van de Algerijnen, die daarin een bevesti ging willen zien van de integriteit van het Algerijnse grondgebied. Er is slechts één uitzondering gemaakt: in dien de departementen van de Sahara aansluiting bij Frankrijk wensen, zal men de stemmen per departement tel len. Wil een van deze departementen bij Frankrijk blijven, dan zal het ge voegd worden bij een van de randsta ten van de Sahara. Deze uitzondering zal evenwel niet gemaakt worden voor de steden Algiers en Oran. 2 De Europeanen. De Europese bewo- ners van Algerije zullen vijf jaar be denktijd krijgen om hun nationaliteit te bepalen. Maken zij geen keus, dan worden zij automatisch Algerijnen. Hun kinderen en kleinkinderen echter zul len kunnen kiezen wanneer zij meer derjarig zijn geworden. o Rechten, der Europeanen. De Fran- sen krijgen dezelfde rechten als de Algerijnen, ook in de overgangsperiode. Daartoe behoren een eigen politie, een eigen rechtbank, eigen scholen en een evenredige vertegenwoordiging in de overheidslichamen en in de volksver tegenwoordiging. A Militaire bases. De oorlogshaven Mers el Kebir zal op lange termijn aan Frankrijk worden verhuurd; de huur kan verlengd worden. Voor de vliegvelden geldt een kortere kuur periode. rr Bodemschatten. De rijkdommen van de Sahaira zullen gezamenlijk wor den geëxploiteerd. fl Openbare miachit. De politie zal be staan uit 30.000 man onder leiding van de arabische prefect Noumri. Frankrijk zal het kader leveren. Het Algerijnse bevrijdingsleger zal niet in de politie worden opgenomen, evenmin als de arabische leden van de huidige politie, dit om bloedige vergeldingen te voorkomen. n Het Franse leger. Binnen vijf jaar zullen de Franse troepen geheel zijn teruggetrokken. Tot dat tijdstip zal het Franse leger de grenzen beschermen en de politie bijstaan. O Het bestuur. De voorlopige uitvoe rende macht zal uit zes of negen man bestaan met een aralbier aan het hoofd. Zij zal belast worden met de organisatie van het referendum en kan daarna worden omgezet in een voor lopige regering. Zij zal verder ambte naren kunnen benoemen na goedkeu ring van de Franse hoge commissaris Deze zal de Franse regering vertegen woordigen tot aan het referendum en zal tot dat ogenblik alle macht, op het gebied van de nationale verdediging, justitie en financiën in zich verenigen Na afloop van het referendum draagt hij dat alles over aan de voorlopige regering. Deze overeenkomst zal worden getekend m de buurt van Parijs, hetzij te Ver sailles hetzij te Melun. Ben Bella en de zijnen zullen niet worden vrijgelaten voordat do Wapenstilstand is afgekon- aiga,

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1