Arbeidsvoorziening in de landbouw aangepakt Rook er een LEXINGTON Heeft de heer J. Jlo ff Stradivarius? een Experiment op Schouwen-Duiveland DONDERDAG OVERLEG IN ZIERIKZEE Meliskerke ziet toekomst financieel donker in Erfenis van grootvader in Vlissingse flat Bromfietser liep schedelbreuk op Raad Aagtekerke accepteerde nadelige lozingsvergunning ECHT OF EEN VERVALSING Arbeiders aantrekken Gespecialiseerd Bestuur N.C.S.U. demissionair Stille trom in Zaamslag Landbouwschool „DOOR NIEVWE WET IN KWADE HOEK" Oud-raadslid te Waarde ter aarde besteld Zeeland zat goed vastgesjord Zeven ton vracht over Antwerpsestraatweg bij hondeweer. Tiert oliebollen de man Waarde niet te schatten Aanleg badstrand in Kattendijke Dinsdag 13 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Van een onzer redacteuren 2J9ERIKZEE. Het afvloeien van werkkrachten uit de landbouw uaar o.m. de industrie gaat gestaag verder. Werkte in 1959 nog 30 procent van de totale beroepsbevolking van Nederland in de land bouw, thans is dit nog maar 12 procent. In 1970 zal naar schattingen echter nog maar 7 tot 8 procent in de agrarische bedrijfstak werkzaam zijn. Het schijnt alsof het vertrek van de arbeiders van het boerenbedrijf naar de industrie niet is te stuiten. Het is dit onderwerp dat donderdagavond op een vergadering van belanghebbenden, georganiseerd door de Districtsraad Schouwen-Duiveland van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap Zee land, zal worden besproken. Opzet van deze bijeenkomst, min of meer een experiment is te zoeken naar wegen o mhet „vak landarbeider" meer aantrekkelijk te maken voor de jeugd. Voor deze vergadering, die mede een initiatief is van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Zierikzee, zijn uitgeno digd vertegenwoordigers van de landar beidersorganisaties en van de Z.L.M. en C.B.T.B., dus de werkgevers zowel als de werknemers van Schouwen-Dui veland. Verder zullen aanwezig zijn Vertegenwoordigers van hef landbouw onderwijs en van de arbeidsvoorziening. Ir. A. J. de Wildt, consulent van de ar beidsvoorziening in de landbouw bij de directie voor arbeidsvoorziening van het Ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, zal spreken over de opstel ling van een regionaal personeelsvoor zieningsplan voor de landbouw. In feite is de noodzaak van het zoe ken naar een oplossing voor het vraag stuk van de arbeidsvoorziening in de landbouw, meer urgent geworden door dat de Rijksregeling, voor 't toekennen van subsidies aan de bedrijven bij het aanvoeren van vrijwilligers voor sei zoenwerk van elders, is opgeheven. Het aantrekken van arbeidskrachten begint de landbouwbedrijven nu grote zorgen te baren. Het is inderdaad een feit dat de mechanisatie deze zorg gedeeltelijk verlicht, maar het is een nauwelijks te bestrijden feit dat vele boeren, vooral in de oogsttijd, wel eens met de han den in het haar zitten door gebrek aan personeel. Wie hier verbetering in wil brengen zal in eerste instantie moeten proberen het werken op een boerenbe drijf voor een arbeider aantrekkelijk te maken door o.a. het scheppen van een prettige werkkring. Een van de eerste punten van bespre king op de vergadering van donderdag is dan ook Je binding van het personeel aan het bedrijf. Vervolgens zal aan dacht "worden geschonken aan de oplei ding van de landarbeider. Werd tot GOES. Het algemeen bestuur van de Ned. chr. sportunie met de adviseurs J. C. van Asch, dr C. C. F. Gordijn, ds. A- J. Kret en drs G. N. Lammens heeft op een voortgezette vergadering tot zijn spijt geconstateerd dat publica ties in pers en radio zijn gedaan betref fende de besloten vergadering op 3 fe bruari j.l. Het algemeen bestuur van de NCSU distancieert zich van deze publicatie en stelt hiertegenover: a. Dat het dagelijks bestuur van de NCSU uitdrukkelijk heeft verklaard dat het geen voorstel zal doen tot aansluiting bij de Ned. sportfederatie, beslist tegenstander blijft van de toto en con amore achter het Christelijk Nationaal Sportfonds staat, b. Dat tevens is gebleken dat de span ningen binnen het dagelijks bestuur niet van principiële aard waren, zodat de heren W. R. Passchier en H. Woudstra hun zetels in het bestuur weer hebben ingenomen. Tevens maakt het algemeen bestuur bekend dat aan de reorganisatievoor stellen, die in verband met de toene mende organisatorische moeilijkheden reeds ter tafel waren, voorrang ver leend zal worden Het dagelijks bestuur van de NCSU heeft opdracht gekregen zo spoedig mo gelijk dit rapport in de algemene ver gadering in behandeling te geven. Het algemeen bestuur heeft hiertoe het da gelijks bestuur demissionair verklaard met als enige opdracht de reorganisa tieplannen uit te werken. ZAAMSLAG. Al wekenlang zoekt de tamboer-instructeur L. W. de Zeeuw van de Muziekver eniging De Volharding in Zaam slag naar een tweetal nieuwe leerlingen, die het schone vak van tamboer in hun vrije tijd willen vervullen. Ei ge tijd geleden heb ben namelijk twee volleerde tam boers, in verband met hun drukke werkzaamheden, bedankt. Door dit afscheid blijven slechts drie roffelaars over inclusief de instructeur zelf. En deze laatste moet binnen korte tijd ook al zijn functie neerleggen in verband met de militaire dienst, waar andere mensen hèm zullen instrueren. Daarom hoopt de heer De Zeeuw en met hem de muziekvereniging en heel Zaamslag dat binnen af zienbare tijd sollicitanten zullen verschijnen, die graag de grote trom willen roeren. Op het ogen blik dreigt de muziekvereniging wel van slag te raken. En dat in Zaamslag voor kort in sommige kringen nogal eens de neus opgehaald voor de land arbeider, omdat zijn werk geen intelli gentie of kunde zou vereisen, tegen woordig geeft de realiteit hier nauwe lijks enige aanleiding toe. Immers, de landarbeider wordt langzaam maar ze ker een hoog gespecialiseerde kracht die ten eerste een grotelandbouwkun dige vakkennis moet bezitten, o.a. van bemesting, chemische onkruidbestrij- ding etc., en ten tweede een zekere technische vorming dient te hebben. Wanneer een combine, bij voorbeeld, ergens midden op de akker uitvalt, moet hij althans vast kunnen stellen wat mankement is, opdat een garage direkt de juiste monteur kan sturen. Jammer is het, dat nog zo weinig zoons van landarbeiders de lagere land bouwschool bezoeken. Het merendeel van de leerlingen is afkomstig uit ge zinnen van de kleine landbouwers. Don derdagavond zal dan ook worden be sproken op welke wijze het bezoek van toekomstige landarbeiders aan deze scholen kan worden gestimuleerd. In het algemeen zal dus de opleiding een punt van bespreking zijn. En niet ten onrechte. Wij vragen ons af of het geen aan beveling verdient bij voorbeeld bedrijfs- cursussen. zoals ook de industrie die kent, in de landbouw in te voeren Vanuit Zierikzee zal, eindelijk, worden begonnen de ontwaarding van het landarbeidersberoep aan te pakken. Wellicht vormt deze bijeenkomst het begin van een aanpak op grote schaal van het probleem van de arbeidsvoorzie ning in de landbouw. In wezen gaat het er om de gedachten van de belanghebbenden en deskun digen over deze zaak af te tasten. Dat Schouwen-Duiveland hier voor is uitgekozen, komt omdat het eiland nog als een goed te overzien en gesloten gebied kan worden beschouwd. MELISKERKE „Tezijnertijd zul len B. en W. van Meliskerke aan de raad definitieve plannen overleggen met betrekking tot de recreatie. Het is be» ter een zaak te ordenen voordat het een chaos is", aldus burgemeester G. A. A. Adelaar bij de aanvang van de gistermiddag gehouden raadsvergade ring. „Het toerisme breidt zich steeds meer over het eiland uit en ook Melis kerke zal met deze sector te maken krijgen. Er zullen wellicht meer be staande permanente huizen voor het toerisme gebruikt worden, terwijl B. en W. bij nieuwbouw evenmin aan het vreemdelingenverkeer voorbij kunnen lopen." Burgemeester Adelaar meenden dat de recreatie een steeds grotere invloed op de gemeente zal gaan uitoefenen. Deze zal geldelijke voordelen voor de bevolking gaan brengen, maar aan de andere kant ook gevaren voor de gees telijke volksgezondheid. B. en W. zullen al het mogelijke doen om het toerisme in Meliskerke in goede -banen te leiden. 'De burgemeester deelde mee dat 1961 voor Meliskerke een voorspoedig jaar was geweest, temeer omdat verscheide ne kapitaalswerken tot stand kwamen. Het wachten is nog op de uitbreiding en verbetering van de straatverlichting. Een teleurstelling is, aldus de raads voorzitter, dat de bouwstop belemme rend gewerkt heeft. Temeer jammer omdat het uitbreidingsplan bouwrijp klaar ligt. De heer Adelaar was voor 1962 niet optimistisch wat de woning bouw in het uitbreidingsplan betreft. ,,En boven dit alles hangt nog steeds de donkere wolk van de gemeentelijke herindeling". De raad stelde de gemeente-begroting 1962 z.h.s. vast. De begroting heeft op een totaal aan inkomsten en uitgaven van 256.225,67 een tekort op de gpwo- ne dienst van 14.568,96 met een post onvoorzien* van 750. Na de eerste wij ziging, die eveneens werd aangenomen, bedraagt het tekort nog rond 6000 gul den. De kapitaaldienst vertoont aan in komsten 664.584,17 en aan uitgaven 753.615,82 aldus een tekort van 89.013,25. De burgemeester noemde de geldelij ke positie van de gemeente niet zo roos kleurig. Door de nieuwe financiële ver houdingswet is Meliskerke in een kwade hoek terechtgekomen. Meliskerke is een garantiegemeente (tegen 22.000). Van deze garantie gaat elk jaar een vijfde af. „We zullen dus de tering naar dé nering moeten zetten", aldus de heer Adelaar, „een onoverkomelijke moge lijkheid. Een groot deel van de gewone dienst is opgeslorpt door kapitaalsuitga ven. We zitten zo knel als het maar kan. Pas in 1970 zouden we ruimer in onze middelen komen te zitten, omdat dan benaalde afschrijvingen komen te ver vallen, maar als het zover is zullen er weer nieuwe kapitaalsinvesteringen op genomen moeten worden. Een donker vooruitzicht." Geen van de raadsleden had behoefte aan het houden' van een algemene be schouwing. Bij de behandslisg van de ingekomen stukken deelde de burgemeester mee dat het voorgenomen gesprek met de N.V. Kustbouw nog niet had plaatsge vonden. ,,Het zou voorbarig zijn", aldus de heer Adelaar, „om de plannen thans door te zetten, omdat de basis van die plannen het contingent woningen voor 1962 nog niet bekend is. Dit zal toch eerst bekend moeten zijn willen wij zaken doen. Daarbij zuiden eerst de adspirant-bouwers in de eigen gemeen te in de gelegenheid gesteld moeten worden een gedeelte van het contingent te realiseren". De heer Adelaar zei nog dat het Burgerlijk Armbestuur terugge schrokken was van de financiële konse- kwenties die de N.V. Kustbouw het be stuur voorschotelde. De raad ging akkoord met het voor stel van B. en W. het verzoek van de Ned. Astmastichting gedeeltelijk in te BERGEN OP ZOOM. 12 februari prei 10— 46, rode kool 724, witte kool 1725, kroten 9—21, savoye kool 22—61, spruiten 22—1,23, boerenkool 36—48, witlof 65—85, Jonathan c 3049, Golden Delicious 50—68, Goudreinetten 50. VEILING GOES, 12 febr. Groenten: Per kg: wit- iOf AI 69—61. All 51—55. BI 49—54. BTI 47— 50. sDruiten ATT 51—60. BIT 2836, groene sa- voyekool 4346. rode kool 1419. wi'^ 18. boerekool 13—17, prei AI 3436, All 20 32, afwijkend 15, uien 17—29, stek 9—10, aard appelen 10. WAARDE. Het stoffelijk overschot van het oud-raadslid de heer C. Kole, is gisteren op de begraafplaats ter aar de besteld. De heer Kole is op 69-jarige leeftijd in het ziekenhuis te Goes over leden. Hij is een aantal jaren lid ge weest van de gemeenteraad van Waar de voor de C.H.U. De collecte, gehouden ten bate van HEMAVA, bracht in Axel een bedrag op van 121,53. willigen. In plaats van de gevraagde jaarlijkse bijdrage van twee cent per inwoner verleende de raad als symboli sche geste van sympathie voor de doel stelling der stichting een éénmalig sub sidie van één cent per inwoner. De Zeeuwse CBTB vroeg ten behoeve van de Ohr. landbouwschool Oostkapelle een subsidie van 40 (gulden per leerling per cursusjaar. De ZLM krijgt voor de Chr. lagere landbouwschool te Middel burg echter niet meer dan 25 gulden. B. en W. stelden voor beide scholen ge lijk te behandelen en aan .de CBTB een bedrag van 25 gulden te verlenen. De raad ging hiermee akkoord. In de commissie beheer schoolartsen- dienst werden benoemd de heren N. W. Eisen te Heinkenszand en A. de Kam te Vrouwenpolder. De gemeente-rekening over 1960 werd aangeboden. Het werke lijk batig slot van deze rekening be draagt 220.12. Het bedrag per leerling ex. art. 101 der l.o.wet voor 1962 werd vastgesteld op 50 voor het l.o. en 63 voor het voortgezet onderwijs. ZIERIKZEE De storm heeft het eiland Schouwen-Duiveland gisteren in een schuimende bran ding gevangen en voor een deel van de dag geïsoleerd. Bij dat laatste woord halen de eilandbe woners wel even de schouders op, want onder een echt isolement verstaan ze wel iets anders. Er waren gisteren altijd nog moge lijkheden het vaste land te berei ken, al was het dan via het voet- veer te Zype. Dit neemt echter niet weg dat de hoofdveerdiensten werden ge staakt. Ka ts-Zierikzee gaf er om negen uur 's morgens al de brui aan en de veerdienst Zijpe-Arana Jacoba een uur later.. Automobilis ten mopperden en keken met een zuur gezicht naar de jagende wol ken, maar er viel niets aan te ver anderen. Gm vijf uur gisteravond sta ken de tweepijpers van Zijpe weer van wal. Tegen zeven uur koos ook de boot van Zierikzee weer de „Ruime Ocsterschelde". Alle andere veerdiensten in Zeelan stampten volgens tijd schema over de baren. De wind, die grimmig loeide en die menige Zeeuw eenvoudig on dersteboven blies, heeft het toch echt niet te bont gemaakt. Spek- takelberichten bleven uit, ondanks het feit dat uw redactie een ge spannen aandacht voor de tele foon aan de dag legde. Hier en daar stegen enkele dakpannen op en kwakten in duizend splinters neer. In de Jan van Riebeekstraat te Goes waaide de dakbedekking van enkele flats weg. Het kale hout werd zichtbaar, hetgeen de politie voldoende aanleiding gaf de straat af te zetten. Vlissiingse boefjes van tussen de zes en zestien stroopten de boule vard af en kwamen met soppende schoenen thuis, maar ze plegen deze spelletjes ook bij minder hoge zee te spelen. De windkracht was formidabel, maar Zeeland 'zat blijkbaar goed vastgesjord. BURCH. Juist aan de ingang van de Kloosterweg, op weg naar de voet balwedstrijd BurghN.V.S. kreeg de jeugdige Peter Verwest uit de Molen straat te Zierikzee een mankement aan zijn brommer. Toen hij trachtte dit tij dens het rijden te repareren, ging de brommer onderuit, waarbij de berijder onder het voertuig terecht kwam. Hij liep daarbij een hersenschudding op, terwijl hij schaafwonden aan het gelaat opliep. De plaatselijk geneesheer, die de eerste hulp verleende, achtte overbren ging naar het ziekenhuis noodzakelijk, waarop hij per amibulance naar het Roode Kruis Ziekenhuis werd vervoerd. Het slachtoffer had een schedelbasis- fractuur opgelopen. BERGEN OP ZOOM. Dicht on- der Bergen op Zoom, op het nieuw aangelegde tracé van de Antwerpse straatweg, ls een grote met zeven ton stro beladen vrachtwagen van de fa. De Visser uit Aagtekerke van de weg afgeraakt en gekanteld. Als gevolg van dit ongeval werd het verkeer in beide richtingen ruim twee uur opgehouden. De heer Visser, die de wagen zelf bestuurde, schrok zo hevig dat hij uit de wagen kroop en wegliep. Helpers die toesnelden waren aanvankelijk in de veronderstelling dat de chauffeur onder de wagen moest liggen. Later kwam de heer Visser echter terug. (Ingezonden mededeling) from America's Best Tobaccos WERELDMERK AXEL. Om de financiële eindjes aan elkaar te kunnen knopen, organi seerde de Chr. fanfare „Hosanna" za terdag een vermakelijkheidsmiddag die ongeveer te vergelijken was met een miniatuurbazar. Het op peil houden van het instrumentarium is voor de vereni ging een soort mammoet-opdracht die jaarlijks heel wat hoofdbrekens kost. Intussen zijn de organisatoren over het zaterdagse feest bijzonder te spre ken. De bruto-opbrengst bedroeg 1300 gulden waarvan ongeveer 800 naakte guldentjes in de kas rolden. De cijfers spreken een alleszins op merkelijke taal. Als men bedenkt dat de 500 betalende bezoekers ruim 5000 olie bollen wegsleepten, dan mag men con stateren dat het een bak- en braadfeest is geworden dat de oudejaarsavond ftaar de kroon steekt. Als verzachtende om standigheid igeldt dan ook dat de oliebol len ook op bestelling worden geleverd, met het onomstotelijke gevolg dat ze op termijn werden geconsumeerd. VLISSINGEN Heelt de Vlissingse meneer J. Hoff een echte Stradivarius of is het een knappe vervalsing? Uw verslaggever, na een tip, is er gisteren de gehele middag mee bezig geweest en heeft nog geen zekerheid kunnen krijgen. Evenmin als de heer. Hoff, die er alleen maar zenuwachtig van werd. Wij zijn voordat wij naar de flat van de heer Hoff togen, eerst in de Winkler Prins gedoken en hebben Stradivarius, de beroemdste violenbouwer aller tijden, opgezocht. Wij lazen o.m. dat deze Italiaan in zijn lange leven hij werd halverwege de zeventiende eeuw geboren en stierf in 1737 ongeveer duizend violen heeft vervaardigd en dat deze instrumenten, onder de handen van deze man, tot ongeëvenaarde kunstwerken werden. Waarom deze violen qua kunstwaar de en de muziek dienende nooit door andere violen werden overtroffen is een mysterie en misschien alleen te vinden in het genie dat in „Stradivarius vin gers school. In elk geval zijn tot nu toe iets meer dan de helft van de instru menten, door de Italiaanse grootmees ter vervaardigd, ontdekt en uiteraard is dat aantal in de loop der jaren sterk verminderd. Op het ogenblik is een viool van Stra divarius dus uiters zeldzaam en in waar de schat men zo'n instrument wel op een honderdduizend gulden per stuk. De kans dat een nieuwe viool wordt ontdekt is dus wel één op de miljoen. De heer Hoff 58 jaar en oud-In dischman speelde graag op zijn oude viool, dat echt een familiestuk was en van vader op zoon en van zoon een collega van de heer' Hoff op een avond in de kast van het instrument keek en daar de volgende woorden in ontdekte: Antonius Stradivarius Cre- monenfis Faciebat, Anno 1732. Achter deze woorden stond een fi guurtje, bestaande uit twee cirkels (een grote en een kleinere daar mid denin), waarbij een kruisje stond af gebeeld boven de letter AS. „Zeg, je hebt een Stradivarius", hoorde de heer Hoff tot zijn grote verbazing zeggen en toen men, net ais wij later, de Winkler Prins opzochten bleek het „merk" van de grote violen- bouwer met uitzondering van de da tum natuurlijk hetzelfde te zijn. Honderd jaar oud Wij hoorden van de heer Hoff, die in Praag op Sumatra werd geboren, in In- dië als ambtenaar werd gepensioneerd en in 1959 naar Nederland vertrok, dat zijn grootvader een Duits chirurg was, Johan Fredrik Hoff genaamd. Deze heer Hoff, die de bijnaam van „Bal" Hoff droeg was een bekend solo violist en muziekpedagoog in zijn da gen. Hij werd in 1832 geboren, waaruit kan worden geconcludeerd dat de viool, die in zijn bezit was, ondanks de twij fel aan de echtheid ervan, toch ruim honderd jaar oud moet zijn. Later trok grootvader Hoff naar Indië en kreeg zijn zoon het instrum ment die hem later weer aan zijn zoon overdroeg. Verder is er van grootvader Hoff en van de herkomst van de viool totaal niets bekend. Het enige wat de heer Hoff zich nog her innert en hij heeft daarvan zelfs het schriftelijk bewijs nog van is dat voor de oorlog in Indië eens een bod van vijftienduizend roepia's op de viool is gedaan. Toen was de roepia nog evenveel waard als onze gulden. Dat geeft dus weer te denken.... Expert Wij hebben een expert gistermiddag benaderd en uit de doeken gedaan wat wij allemaal hadden gehoord en gezien. Eerst begon deze heer, die heel wat van violen afweet, hartelijk te lachen en riep uit: „Dat is de zoveelste, die denkt dat ie een Stradivarius heeft ont dekt!" Toen legde hij ons uit dat er een honderd jaar geleden een kleine hon derdduizend fabrieksvioien waren ge bouwd die allemaal de naam van Stra divarius droegen. Dat mocht toen in die tijd en het betekende trouwens niet meer dan dat deze instrumenten naar het model van Stradivarius waren ge bouwd. In onze tijd is iedereen dat AAGTEKERKE Tijdens de gisteren gehouden vergadering van de gemeenteraad Aagteker ke noemde burgemeester J. Geu ze het afgelopen jaar 1961 een „middelmatig jaar voor de ge meente", het jaar kende zowel hoogte- als dieptepunten. Ernstig noemde burgemeester Geuze het feit dat de voorraad bouwgrond bij Aagtekerke thans uitgeput is Tooh zal getracht worden zo veel mogelijk grond voor de huizen bouw te verwerven. De loop der bevolking onderging geen grote veranderingen, in vergelijking met andere gemeenten, zo zei burgemeester Geuze, vertrekken er niet veel inwoners uit Aagte kerke. Tijdens de opening van de vergade ring herdacht de gemeenteraad de over leden secretaris, de heer Schuurman, die drieëndertig jaar zijn functie bij de ge meente vervulde. Belangrijkste punt op de agenda vorm de het voorstel van B. en W. de nu ont- door de gemeente Domburg te accepte ren. De lozingsvergunning, heeft betrek- vergeten, met het gevolg dat er her haaldelijk valse Stradivarii worden ontdekt". Al 150 jaar lang worden er in de centra van fabrieksvioolbouw name lijk in Mirecourt in de Franse Vogezen en Markneukirchen in Saksen een voudige studieviolen, gebouwd, waarin de naam Stradivarius is geplakt en die niet als echte vervalsingen zijn be doeld maar als voorbeelden naar het model van de grote Italiaan. In 1938 werd in Duitsland deze „namengeve- pas verboden. vangen lozingsvergunning, verstrekt king op het uitbreidingsplan „Noord", ten behoeve van het deelplan Lievense (Westkapelle). De bijdrage ineens te storten is een bedrag van 9580. De jaarlijkse bijdrage van de gemeente Aagtekerke in de exploitatiekosten van riolering en zuiveringsinstallatie zal ie der jaar opnieuw berekend worden. On danks het dreigende verschil in de jaar lijkse kosten (een vast bedrag werd door de gemeente Domburg voor Aagtekerke niet genoemd) werd op advies van B. en W. Aagtekerke de lozingsvergunning door de raad geaccepteerd. Een verzoek van de heer L. Joosse te Aagtekerke over te gaan tot verkoop door de gemeente van een strookje grond grenzend aan de woning van de heer Joosse, werd ingewilligd.. De strook, ongeveer 17 vierkante meter in totaal, zal door de gemeente worden verkocht tegen de prijs van 5 per vierkante me ter, waarbij de grond onttrokken wordt aan de publieke dienst. Op voorstel van de heer S. de Visser werd een verzoek van de Astma-stich ting om subsidie ingewilligd, terwijl B. en W. adviseerden het verzoek voor ken nisgeving aan te nemen. Er zal een eenmalige subsidie worden verstrekt van 0,02 per inwoner. Muziekvereniging „Agatha" van Aag tekerke gaat het niet bepaald voor de wind, twintig leden telt de vereniging terwijl de leden- en donatiegelden niet voldoende zijn nieuwe instrumenten aan te schaffen. „Agatha" vroeg een renteloos voor schot van 1.000 tot 1.500, af te lossen in tien jaar. B. en W. stelden voor het verzoek in te willigen en een voorschot van 1.000 te verlenen, „want", aldus burgemeester Geuze, „een dorp zonder fanfare mist toch iets". Vijftig procent subsidie KATTENDIJKE In de gemeente raadsvergadering, die maandagavond werd gehouden, heeft burgemeester Evers de raad medegedeeld, dat bericht was gekomen van de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen omtrent de gevraagde rijkssubsidie voor de stichting van het badstrand tussen de nieuwe Katseveeredam en de oude stei- gerdam van het voormalige veer naar Zierikzee. De staatssecretaris deelde hier in mede, dat hij op advies van de Inter- departementele coördinatiecommissie voor openluchtrecreatie bereid is de ge meente Kattendijke een subsidie te ver strekken van 50 pet. of 37.000 op de onrendabele stichtingskosten van het bad strand. Als voorwaarde werd gesteld, dat de gronden waarop het strand wordt ge vestigd in eigendom, erfpacht of ander langdurig beheer van de gemeente komt. Burgemeester Evers toonde zich zeer ingenomen met deze, zoals hij dit uit drukte, „zeer behoorlijke subsidie". De gunningsbrief tot aanleg van het strand zal heden worden gezonden aan het aan nemersbedrijf T. Breejen—v. d. Bout te Aardenhout. De heer D. Janse informeer de of nu nog subsidie gevraagd kan wor den uit een of ander recreatiefonds. De burgemeester antwoordde, dat die moge lijkheid nog bestaat voor de exploitatie kosten, maar niet voor de stichtings kosten. De raad ging zonder hoofdelijke stemming akkoord met de financiering van het strand en de bouw van het nood- gemeentehuis. Staande de vergadering werd aan de agenda toegevoegd een verzoek van de P.Z.E.M. tot aankooD van 13 m2 grond aan de Bergweg, achter de brand vijver, te Kattendijke voor de stichting van een transformatorstation. Dit station is nodig om overbelasting van het net te voor komen. Nadat de heer Evers had mee gedeeld, dat het hier een nieuw type station betreft, dat slechts twee meter hoog wordt en dus geheel door beplan ting aan het oog kan worden onttrokken, werd de benodigde oppervlakte verkocht tegen een prijs van 6.80 per m2, ver hoogd met de jaarlijkse bijdrage van 4,voor het recht van de uitweg. In de rondvraag informeerde de heer Van Leeuwen naar kansen om in 1962 nog woningen te kunnen bouwen. De burgemeester atwoordde hierop, dat zeer waarschijnlijk in 1962 geen kele woning toegewezen zal worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3