Kinderen vluchtten toen dak van klas waaide MOSKOUS REACTIE: TOPCONFERENTIE VOOR GENÈVE DEN HAAG: GESPREK NIET ZONDER DERDE I Schepen in nood door rukwinden van ver over de 100 km MISVERSTAND RONDOM AANKOMST VAN DURAND Vrees voor sabotage van Djakarta Vara uit strijd om Montreux Westen verlegen met rode manoeuvre Uno-vlag haastig neergehaald Adoula heeft vrij spel met Gizenga BRITS SCHIP IN BRAND PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Schip brak Paniek Q Water in iMaassluis Als speelgoed Engeland DEENSE VERONICA WEER IN GEVAAR Meisje vloerde berucht lid geheime leger BEZOEKEN EERBETOON WITTE KRUIS -tegen- hoofdpijn, kiespijn, gryèpejsunUilischê' pijnen etc. MOTORRIJDER GEDOOD Politiek remt export van Nieuw-Guinea Jonge Nederlander iiï Afrika verongelukt EXPERTS KIEZEN MERKWAARDIG CONCLUSIE PUBLIKATIE TERUGHOUDEND IN DE SFEER Doorgereden na ongeluk: één maand celstraf Haagse aandelen van E.M.S. naar Landbank Jongen valt uit trein De Bilt: Kouder Storm gaat liggen Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraai 40, Postbus 53. tefefoon 011503189, Zierikzee. Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» I cent per woord met een minimum van 1,—» 16e jaargang No. 5079 Dinsdag 13 februari 1962 Van onze verslaggevers ROTTERDAM. De felle storm, die gisteren een groot deel van West-Europa heeft gegeseld, heeft in ons land zeker drie le vens geëist. Op vele plaatsen werd grote schade aangericht. Op zee raakten schepen in nood. De veertigjarige F, Kieft uit Dedems- vaart werd op de Langeweg van zijn bromfiets geblazen. Hij viel vlak voor de wielen van een vrachtauto. In Tweede Exloërmond bij Ter Apel drukte de wind de negen jaar oude Albert Pathuis met zijn fiets het water van een kanaal in. Het jongetje ver dronk. Tussen Dordrecht en Papendrecht sloeg een zandscheepje van tachtig ton. De Twee Gebroeders, tegen de walkant. De enige opvarende de 34-jarige A. Zuiderhoek uit Goederak moet door de storm overboord zijn geslagen. Zijn lijk was vannacht nog niet gevonden. ZWARE STORM EIST DRIE DODEN 46 In de kamer waarnaar de pijl wijst, lag een baby van een jaar te slapen, toen een hevige rukwind gisteren het dak van deze huizen in Krimpen aan de IJssel rukte. Het kind bleef ongedeerd. Door een fout bij de bouw was het dak niet genoeg verankerd. Bij Werkendam hing het leven van zeven mensen af van de houdbaarheid van een kleine sloep. Zij hadden nauwelijks tijd gehad om de rijnaak Vulcaan 6 te verlaten. Het vaartuig was doormid den gebroken en het zonk vlak nadat de zeven opvarenden eraf waren ge sprongen. Daarover weer op pag. 5. Op de Noordzee, vijftien kilometer ten noorden van het eiland Norderney, raakte de kustvaarder Walcheren in moeilijkheden. Het schip luisterde niet meer naar het roer. Er werd sleepboot- hulp gevraagd. Bij de zuidoostelijke punt van Zweden, liep de Tukker ook een Nederlandse kustvaarder op de rotsen. De bemanning van zeven koppen is aan boord gebleven, maar de positie van het schip is weinig roos kleurig. De met windkracht tien over ons land gierende storm met rukwinden vaak die snelheden bereikten van ver boven de honderd kilometer per uur zaai de paniek op verscheidene plaatsen. Zo in Gouda, toen van de rooms-katholie- ke huishoudschool Christus Koning bet dak werd afgerukt. De kinderen in de bovenste lokalen renden angstig naar buiten. Juist nadat de laatste leerlin gen één van de lokalen waren uitge vlucht. kletterden grote brokken steen naar beneden. Stukken van het dak verpletterden een lege bouwkeet vlak bij de school. Hotel Dopper in Stadskanaal is nauwe lijks bewoonbaar meer. De regen heeft er vrij spel gekregen, omdat de dak bedekking van het hoofdgebouw is af gewaaid. Het hotel was pas kort na een verbouwing in gebruik. havens en voor de kust kampten tien tallen schepen met moeilijkheden. Maassluis werd' behalve door de storm, ook door het water bezocht. Gedeelten •van de kade van de Maasshiisse haven liepen onder; op sommige plaatsen ikwam het water dertig tot veertig cen timeter hoog. Voor de omwonenden kwam het water niet onverwacht. Woonhuizen, fabrieken en pakhuizen waren vooraf van vloedplanken voor zien. Mannen van de dienst van ge meentewerken plaatsten vloedplanken, die het aangrenzende stadsdeel voor wateroverlast behoedden. Verscheide ne kelders liepen onder. Het lichtschip Terschellingerbank werd in de storm van zijn ankers losgerukt. De bemanning slaagde erin nieuwe an kers uit te brengen, maar het schip was toen al een kilometer afgedreven. Het doet nu weer normaal dienst. Tussen Stadskanaal en Gasselte was een groot deel van de dag geen verkeer mogelijk. De 27 meter lange salonwa gen van het gezin Wieldraaijer lag dwars over de weg langs het Zuider- diep, als een speelgoedautootje door een rukwind neergekwakt, Het centrum van Appingedam was be zaaid met glasscherven. Talloze grote winkelruiten hadden geen weerstand aan de storm kunnen bieden. Een fout bij de bouw van een blokje van drie woningen aan de Burgemeester Aalberslaan in Krimpen aan de IJssel heeft zich gisteren gewroken. Het dak waaide weg. Een baby van een jaar. die in een kamer op de bovenverdie ping lag te slapen, bleef ongedeerd. Het dak van de huizen was met minder haken verankerd dan volgens het be stek nodig was geweest. Bij een vorige storm zou één van de bewoners al heb ben gewaarschuwd dat het dak niet stevig genoeg op het huis zat. De brandweer heeft de huizen nu met zei len afgedekt. In het Fivelingokamp de legerplaats in Appingedam moest het dak van een barak het ook ontgelden. Een sto ker kreeg stukken ervan op het hoofd. Door razendsnel voorover te duiken, ontsnapten in Ouderkerk aan de Amstei twee inzittenden van een bestelauto aan de dood. De kruin van een boom rukte in zijn val een groot stuk van de carrosserie mee. Twee kranen die worden gebruikt bij de bouw van de Haringvlietbrug waar voor tussen Willemstad en Numansdorp pijlers worden geslagen kapseisden. Van de kernreator in Delft waaiden nu voor de derde keer bij stormweer drie platen van de aluminium be kleding weg. Ook in Groot-Britannië heeft de storm huisgehouden. Onze Londense corres pondent telefoneerde ons gisteravond: Ten minste vier mensen verloren gis teren in Engeland als gevolg van de storm het leven. Drie van hen werden getroffen door neerstortende daken en schoorstenen. Het gehele land had van zware windstoten te lijden. Er werden snelheden van bijna tweehonderd kilo meter per uur gemeten. Uit alle delen van de Britse eilanden werden gevallen van stormschade ge meld. Wegen en spoorlijnen raakten versperd, of liepen onder water. In de STOCKHOLM (UPI). De Deense Veronica „Merkur" genaamd is weer in moeilijkheden. De commerciële, drij vende zender in de Sont aan boord van Cheeta, heeft vuurpijlen afge schoten nadat een van de ankerkabels was geknapt. Een loodsboot voer uit en blijft in de buurt hoewel de situatie niet gevaarlijk wordt geacht. Op 22 januari liep het schip bij de Zweedse kust aan de grond en werd twee dagen later door een sleepboot vlotgetrokken. Van onze correspondent PARIJS. Een Fransman, die in een Londens warenhuis probeerde enkele damestas jes te openen om zich van $e por- temonnaie meester te maken, werd door twee jonge meisjes op de schouder getikt. Tot zijn opluch ting ziende dat het geen politie agent was, wilde hij zich uit de voeten maken. Een van de meis jes nam hem echter in een judo greep en smakte hem tegen de grond. Zij hield hem in bedwang tot een politieagent de man mee kon nemen. Op het bureau kwam zijn identi teit aan het licht: Léon Antoine Grange, een fervent lid' van de O.A.S., die zich aan talrijke bom aanslagen had schuldig gemaakt en die al ruim een jaar lang door de Franse politie werd gezocht. Hij was in Algiers op het nip pertje aan arrestatie ontsnapt, als zakkenroller in Duitsland en in Italië gegrepen en over de grens gezet. Hij keerde in het geheim naar Frankrijk terug, waar hij een aantal bomaanslagen pleegde en opnieuw verdween. Met een vals paspoort Engeland binnenge komen verviel hij daar opnieuw in zijn oude kwaal. Gisteren is Grange in Londen tot een dag gevangenisstraf ver oordeeld. Vandaag wordt hij het Kanaal overgezet naar Frankrijk, waar de politie hem een warme opwachting zal geven. HOLLANDIA (AP/ANP) De aankomst van André Durand van het Internationale comité van Rode- Kruisverenigingen in Hollandia, heeft gisteren tot enige verwarring geleid. De vlag van de Uno, die op het vliegveld van Hollandia naast die van Nederland en West-Papoea wapperde, werd vlak voordat het vliegtuig van Durand neerstreek, schielijk neergehaald. Gebleken was dat Durand niet was gekomen als vertegenwoordiger van de secretaris-generaal van de Uno, Oe Thant. Hij was slechts vertegenwoor diger van het Rode Kruis. Hij kwam ook niet de repatriëring van de 54 In donesische krijgsgevangenen regelen, zo deelde hij verrassend mede. „Die kwestie is nog in bespreking bij de Uno", zei hij. Pas als hij zich zal gaan bezig hou den met de repatriëring, zo is de ver wachting zal hij optreden als verte genwoordiger van Oe Thant. Voorlopig kwam hij alleen maar eens poolshoogte nemen. Gisteren bezocht hij de drie ge wonde krijgsgevangenen, die in het centraal ziekenhuis in Hollandia liggen. Vandaag zal hij m Kaïmana de graven bezoeken van de drie gesneuvelde In donesiërs. Dezelfde dag. reist hij door naar Biak, waar de andere krijgsge vangenen in een kamp zijn onderge bracht. Durand werd met veel eerbetoon ontvangen. Gouverneur Platteel, de (Ingezonden mededeling y oiwkte PIJNSTILLER commandant van die Nederlandse strijd krachten, schout-bij-nacht Reeser en enkele anderen waren hem gisteren tot Biak tegemoet gereisd. Eigen nieuwsdienst DE WIJK. De 23-jarige W. J. Bomert uit IJhorst onder Staphorst is gisternacht in het Drentse De Wijk met zijn motorfiets tegen een boom gebotst en vervolgens tegen een muurtje gesla gen. De man was op slag dood. HOLLANDIA (UPI) De export van Nederlands Nieuw-Guinea is in 1961 ten opzichte van het voorgaande jaar met 33 procent teruggelopen. Hij had een waarde van slechts 15.5 mil joen gulden. De grootste klap gal' de inkrimping van de produktie van de Nederlands Nieuw Guinea petroleum maatschappij. De export van aardolie daalde met veer tig procent. Ook de export van bevoikingsproduk- ten daalde echter: met een kwart. Slechts de uitvoer van krokodillenhuiden nam in waarde toe. Als grootste oorzaak voor de vermin derde 'belangstelling van de bevoïking voor de produktie wordt gezien: de gro tere 'belangstelling voor de poitiek. NDOLA (AP). De dertigjarige Florxs Pleyte uit Velp is dodelijk ver ongelukt kort nadat hij per motorfiets uit Kitwe in Noord-Rlhodesië naar Nederland was vertrokken. Zijn d'ood werd gisteren gemeld door zijn reisgenoot Manfred Latter. Latter was op zijn motorfiets Pleyte op onge veer driehonderd kilometer van Kitwe een eind voorgeraakt. Toen hij terug reed vond hij heim stervend aan de kant van de weg. Zijn motor was van geraakt. 'Pl< - - - •een ambulance. de weg geraakt. Pleyte overleed in LEOPOLDSTAD (AP). Het Congo lese parlement heeft premier Adoula vrijheid van handelen gegeven voor zijn plannen ten opzichte van de afgezette vice-premier Gizenga, die van ondermij nende activiteit wordt verdacht. Gizen ga, naar Adoula's getuigenis ,,op heter daad betrapt", was al enige weken ge leden in verzekerde bewaring gesteld, maar men kon geen vervolging tegen hem instellen zolang zijn parlementaire onschendbaarheid niet was opgeheven. Premier Adoula heeft gisteren in het parlement onthuld dat Gizenga, die zich lange tijd als de „enige wettige opvol ger van Loemoemba" heeft beschouwd, tijdens zijn voorarrest getracht heeft zijn bewakers voor een bedrag van ruim 50.000 gulden om te kopen om hem te latenontsnappen. De premier toon de ook vuurwapens en munitie die tot Gizenga's persoonlijke bezittingen had den behoord. De wapens waren van Russische en Tsjechische makelij. Minder overtuigend was het bewijs stuk van de jutezak, die vol met „steek penningen" zou hebben gezeten.... Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. In antwoord op het verzoek van president Kennedy en premier Macmillan, samen met hen er garant voor te staan dat de deelnemers aan de komende ontwapeningsconferentie zullen blijven onderhandelen totdat tastbare resultaten zijn bereikt, heeft premier Kroesjtsjef gereageerd met een tegenvoorstel. Dit houdt in dat aan de opening van de ontwapeningsconferentie een topconferentie van de regeringsleiders der achttien deelnemende landen vooraf zal gaan. Kennedy en Macmillan hadden een voor afgaande conferentie van ministers van buitenlandse zaken voor gesteld. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De Vara heeft zich teruggetrokken uit de compe titie der televisieshows van het fes tival in Montreux, dat van 18 tot 23 april wordt gehouden. Nadat de Avro twee maanden geleden een grote show rond Corrie Brokken had voorgesteld en de KRO een speciale aflevering van de Zaterdagavondak koorden beoogde, liet de Vara weten dat zij het plan had om twee shows in aanmerking te laten komen: een avond in Saint Germain des Prés en een show rond Rudy Carrell. Gisteren heeft de Vara beide voor stellen iligetrokken," omdat nöeh Tom Manders, nóch Rudy Carrell naast hun vaste televisiewerkzaamheden op zo'n korte termijn (volgende maand moeten de inzendingen in Montreux zijn) ver antwoord werk konden afleveren. Het TOM MANDERS PI RUDY CARIRELL zal dus gaan tussen de shows van Corry Brokken, die speciaal voor deze gelegenheid wordt geproduceerd, en de Zaterdagavondakkoorden zoals die op 10 maart op het beeldscherm komen. „Ook wij zien geen kans een aparte show rond Teddy en Henk Schotten sa men te stellen. Daar is eenvoudig geen tijd voor. Maar wel zuilen wij de af levering van 10 maart zo veel mogelijk afstemmen op Montreux", deelde de KRO mee. Dat de KRO alles op alles zet om het hoge peil van de Zaterdagavondakkoor den voor deze gelegenheid op te voeren, blijkt uit het contracteren van de Britse zanger Frankie Vaughan, een man die vele pijlen op zijn boog heeft. Volgende maand zal een commissie, bestaande uit deskundigen op het ge bied van de showbusiness in en buiten de televisiewereld, beslissen wie ons land in Montreux zal vertegenwoordi gen: Corrie Brokken of Teddy en Henk Schotten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Neder landse regering staat op het ogenblik afwijzend tegenover de voorstellen, die haar in de loop van de laatste weken van Indonesische zijde hebben be reikt en die wij gisterochtend hebben gepubliceerd. Volgens Den Haag zit het knelpunt in de Indonesische voorwaarde dat, eer aan formele onder handelingen in tegenwoordig heid van een derde mogend heid wordt begonnen, vertrou welijke tweezijdige voorbe sprekingen moeten worden gehouden. De regering is bang dat Indone sië vac die vertrouwelijke voorbe- spreki .ge» gebruik zal maken om de zaax te saboteren. Men wil van het begin af aan een onpartijdige waarnemer bij de gesprekken laten zijn, waardoor de garantie voor eer lijk spel van de kant van Indonesië wordt geschapen. Den Haag heeft nog al zijn hoop gevestigd op de heer Oe Thant. van wie het zegt dat hij voortdurend bemiddelings pogingen doet. In politieke kringen wordt gewe zen op een merkwaardig element in het Nederlandse standpunt: men herinnert aan de bereidheid, die de Nederlandse regering enige weken geleden heeft uitgesproken, om bila teraal en vertrouwelijk te spreken met een Indonesische ambassadeur De regering gaf daar een verkla ring over uit, nadat wij hadden be richt dat de heer De Quay genegen was gebleken om in Nederland een onderhoud te hebben met de heer Zainin, Indonesisch ambassadeur te Washington. In de verklaring werd verder ge zegd dat een Indonesisch verzoek voor zulk een onderhoud was uit gebleven. Wij hebben daarop be richt dat zulk een verzoek wel de gelijk was gedaan, n.l. tegenover de Amsterdamse publicist, die bij het zgn. Brusselse gesprek tegenwoordig was geweest. Nu is dat verzoek op nieuw gedaan en wel tegenover het eerste-kamerlid Dr. De Gou. In politieke kringen wordt de conclusie getrokken dat de Neder landse regering het standpunt, zoals dat werd beschreven in de verkla ring naar aanleiding van onze pu- blikaties over het Brusselse ge sprek, heeft verlaten. Deze manoeuvre van het Kremlin noopte gisteren het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken met spoed de indruk te peilen die het Russische voorstel in de hoofdsteden van de voor naamste bevriende landen had gemaakt. Een van de eerste resultaten daarvan was de publicatie van de tekst van de brief van president Kennedy en pre mier Macmillan aan premier Kroesj tsjef. De eerste reactie in Washington en in Londen was dat de westelijke grote mogendheden het voorstel van de hand zouden moeten wijzen. Men herinnerde zich echter maar al te goed dat Kroesj tsjef in 1960 met een soortgelijk voor stel de najaarsbijeenkomst van de Al gemene Vergadering van de Uno met een topconferentie te laten beginnen, ondanks de afwijzende houding van de westelijke mogendheden toch propagan distisch succes had geboekt. Hij zou, handelend als in 1960, kunnen besluiten zelf naar Genève te gaan. In 1960 volg den president Soekarno, president Nas ser en andere ambitieuze regeringslei ders toen zijn voorbeeld. Het verschil met 1960 is dat de mo gelijkheden nu beperkter zijn, omdat maar achttien landen aan de Geneef- se conferentie deelnemen, en de animo voor het volgen van Kroesjtsjefs voor beeld zeker gering zal zijn. Het voorstel van Kroesjtsjef is vol gens de westelijke opvattingen in strijd met de geest van de brief van Kennedy en Macmillan omdat het een poging is, de conferentie eer zij is begonnen al in troebel politiek vaarwater te sturen, zo meent men. De landen die zullen deelnemen aan de Geneefse conferentie die op 14 maart moet beginnen zijn: Engeland, Ameri ka, Frankrijk, Canada, Italië, Brazilië, Mexico, Zweden, de Sowjetunie, Tsje- choslowakije, Polen, Roemenië, Bulga rije, Egypte, Birma, Indië, Abessinië en Nigerië. Onze Londense correspondent telefo neerde gisteravond: Zeer voorzichtig en terughoudend was men gisteren in officiële kringen in Londen nadat de nieuwe voorstellen van premier Kroesjtsjef hekend wer den. Dat president Kennedy en pre mier Macmillan al dadelijk aan het overleg in Genève zouden willen deel nemen, vond men hier niet waarschijn lijk. Mocht blijken dat de besprekingen tussen de achttien landen goede voort gang maken, dan zou premier Mac millan er wellicht voor voelen ook aan het overleg te gaan deelnemen. De toon van Kroesjtsjefs brief aan Macmillan, die gisteren in Londen werd overhandigd, was vriendelijk, al dus het Foreign Office. In Whitehall is men overigens wel van mening dat men nauwelijks veel en snel resultaat mag verwachten van een conferentie waar regeringsleiders van achttien landen aan moeten deel nemen, vooral omdat er zo goed als geen voorbereiding voor die conferen tie is geweest. Het belangrijkste van alles is op het ogenblik dat door de voorstellen van Kennedy en Macmillan en de tegen voorstellen van Kroesjtsjef, er weer enige beweging is gekomen op het diplomatieke front. Het is duidelijk dat beide partijen alle wegen wensen open te houden. De Russische bevolking wordt op het ogenblik door de pers, radio en tele visie in de Sowjetunie weer helemaal in de sfeer van de topconferenties ge bracht. Het uitleveren van de Ameri kaanse piloot Powers wordt in dat kader gebruikt. De man op de straat krijgt weer nieuwe hoop dat er alsnog een regeling mogelijk is voor de pro blemen die Oost en West gescheiden houden, en op een wereld, zonder een nieuwe kernwapenwedloop en span ningen tot aan de rand van een oorlog. De Russen hebben geleerd een top conferentie als de enig mogelijke op lossing voor alle problemen te zien. Er is de Russen tot nu toe niets verteld over de reeks besprekingen tussen de Amerikaanse ambassadeur Thompson en minister Gromyko over Berlijn. BREDA (ANP). Een maand gevan genisstraf en twee jaar intrekking van d'e rijbevoegdheid heeft de Bredase rechtbank opgelegd aan J. T. uit Oud- Gastel wegens het veroorzaken van een verkeersongeluk met dodelijke afloop. De rechtbank sprak hem vrij van het te last gelegde rijden onder invloed. On 26 februari vorig jaar was de man in Kruisland met zijn bromfiets tegen een muur gereden, nadat hij een stop- lijn had' genegeerd. Zijn duo-passagier was daarbij omgekomen. De officier had drie maanden gevan genisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. Draait die film met Biigitte Bardot nog steeds, lieve? Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De gemeente 's-Gravenhage zal haar (ruim 21 procent) aandelen in de Exploitatie Maatschappij Scheveningen, die eigenares is van o.a. de pier en het Kurhaus, verkopen aan de Land bank. De Haagse gemeenteraad heeft dit gisteren besloten. De Landbank, die al een groot pakket aandelen in de E.M.S. in handen heeft, heeft op de nog uitstaande aandelen onlangs een bod van duizend procent uitge bracht. De gemeente behoudt een commis sarisplaats in de raad van bestuur van de E.M.S. Deze plaats zal, aldus de wethouder van financiën, kun nen dienen als een uitkijkpost op het doen en laten van de maatschap pij. Van onze correspondent DEN HELDER Tijdens een felle noordwesterstorm is gisteravond op 120 mijl ten noordwesten van IJmuiden brand uitgebroken aan boord van het Britse vrachtschip Fountain Abbey van twaalfhonderd ton. De storm wakkerde het vuur zo snei aan, dat de bemanning werd gedwongen in reddingboten het schip te verlaten. De Britse trawler John O'Hough, die het eerst het brandende schip bereikte, heeft alle bemanningsleden van de reddingboot aan boord genomen, onder wie een gewonde. Twee opvarenden worden nog vermist. UTRECHT (A.N.P.) Terwijl de trein met een vaart van vijftig tot zestig kilometer over het baanvak tussen Val burg en Zetten-Andelst denderde, is de dertienjarige scholier J. Cornelissen gistermiddag van een balkon naast de rails gevallen. Waarschijnlijk is hij achterover uit de trein gevallen, toen hij, tegen de deur leunend, met de knop speelde. Hij was wél fortuinlijk, want de trein Arnhem-Zetten, die anders op die tijd het punt passeert waar de jongen uit de trein viel, was net voorbij. Hü kwam op een hoop grit (fijn grind) terecht en wandelde, toen de schrik niet langer in de benen zat, met een hoofd wond en een iichte hersenschudding naar de dichtstbijzijnde blokpost. Met een auto werd hij naar het ouderlijk huis in Zetten gebracht. Weersverwachting: van het K.N. M.I., geldig tot hedenavond: TT Kouder weer S{,/: j met nu en dan buien, maar ook enkele opklarin gen. Krachtige en aan de kust af en toe harde of stormachtige noordwestelijke wind. MIESJE: Was me dat een storm! Van onze weerkundige medewerker Een diepe depressie heeft gis teren een zware storm tot gevolg gehad. Vooral ter hoogte van de Nieuwe Waterweg heeft het gis termiddag boven de Noordzee eni ge uren danig gespookt wind kracht tien heeft het lichtschip Goeree gemeld. Aan de kust woei de wind met een kracht van negen a tien, hetgeen wil zeggen dat de lucht een gemiddelde snelheid van negentig kilometer per uur had: tijdens stoten werd de 110 kilometer per uur overschreden. Daarbij is veel regen gevallen vooral in het oosten van het land. In Twente is 23, in Deelen op de Veluwe veertien millimeter geme ten. Door dit stormweer zal nau welijks zijn gevoeld dat de tempe ratuur bijzonder hoog was, op het vliegveld Gilze-Rijen is zelfs elf graden .genoteerd. De diepe depressie die vrijdag boven de oceaan ten oosten van New York was ontstaan, heeft haar weg dicht langs IJsland en over Scandinavië genomen. Gisteravond was zij de Oostzee al overgestoken. Het koufront van de depressie be reikte gistermiddag ons land. Na dat het was gepasseerd, nam de wind wat af. Een kleine depressie, die zich gisteravond boven Ierland ontwikkelde, zal vermoedelijk geen invloed hebben op de wind, alleen tijdens buien zal het nog wel eens hevig waaien. In Schot land brachten de buien gisteren regen, sneeuw en hagel. Ook ons land zal er vandaag een graantje van meepikken.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1