geopend Gezondheidscentrum voor Souburg en Ritthem Fa. Jurry Industrieel klimaat gaat boven bezwaren westelijk tracee Gedeputeerde A. Schout had moeite met stroeve deur Van Wijk's Schildersbedrijf Afstand tussen Dreischor en Zierikzee wordt korter Bejaardentehuis wordt duurder in Krabbendijke Tegen de paal Gemeenteraad van Goes bijeen Zaagmolenstraat De vloeren van het Gezondheidscentrum te Souburg werden geleverd en gelegd door de Feestavond C.J.Y. junioren werk Sportstichting komt spoedig tot stand Geen verhoging verpleegprijs Pag. i RESULTAAT SAMENWERKING KRUISVERENIGINGEN Stijlvol gebouw Feestavond ZPM en LJG in Koudekerke Schouwse sopraan maakt operadebuut in het Kurhaus Ernstig gewonde bij aanrijding B. en W. van Goes aan de raad Dans-j azzf estival voor 10 maal 10 bracht 500 op DE ELEKTRISCHE INSTALLATIE GEZONDHEIDS-CENTRUM TE SOUBURG ELECTR,-INSTALLATIEBUREAU SUURMOND Het Gezondheids-centrum te Souburg werd geschilderd door NOORDSTRAAT TERNEUZEN TELEFOON 2091 „Kweeklust" verwierf meer grond voor volkstuinen Intrede ds. Blok Telegram Kruiningen aan Saarbrücken Zd-Bevelandse NCLB in Goes bijeen Een avondje uit in Goes „Ons Genoegen" neemt deel aan bondsconcours Motortankschip strandde Bewusteloos langs de weg Raad akkoord met voorstellen Bromfietser via stoep het Gasthuis in Poldervergaderingen Maandag 12 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD SOUBURG Het duurde wel enige seconden en het kostte enige moeite maar tenslotte kreeg het lid van Gedeputeerde Staten, de heer A. Schout, die de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F, C. de Casembroot, verving, de deur van het gloednieuwe Gezondheidscentrum in Souburg open. Daarmee verrichtte hij de officiële opening van dit centrum, dat door de onderlinge samen werkingen van de twee Kruisvere: igingen in Souburg tot stand kwam. De tienjarige Joke Huson, dochtertje van een der Souburgse raadsleden, bood de heer Schout de in den beginne zo slecht pas sende sleutel aan. disch centrum. „Men zou haast gaan spreken van Souburg een gezondheids centrum." De heer Van der Putte prees de mr ld, het doorzettingsvermo gen en het geduld van de stichting. „Het doet weldadig aan naast de hui dige heersende materialistische tenden- zen dat er in de gemeente inwoners zijn die hulp willen bieden aan hun me demens." Tenslotte vond de heer Van der Putte de bouw van het centrum een bewijs van de volkskracht van de gemeente en zei dat deze voor de ont wikkeling van de streek heel wat be tekende. Verdere sprekers waren o.m. de heer Everwijn namens het bestuur van het provinciale Groene Kruis, de heer Boone namens het provinciale Oranje' Groene Kruis. dr. J. S. Bloos namens de doctoren en de architect G. H. Tuin- hof. De vele genodigden kregen de gele genheid dit gebouw, dat dus bestemd is voor Souburg en Ritthem, binnen te bekijken. Men kreeg de indruk dat het centrum zowel stijlvol en modern wats als kleurrijk en doelmatig. Daarna werd in de Van Dale-school, een steen worp afstands van het centrum aan de Cornelis van Perestraat, door de voor zitter van de Stichting „Het Gezond heidscentrum", de heer P. Daniëlse, burgemeester van Ritthem, het ope ningswoord verricht. Hij heette naast de heer Schout ook vertegenwoordigers van de provinciale besturen van het Groene en Oranje- Groene Kruis welkom, alsmede docto ren en raadsleden van Souburg en Ritthem. Daarna verleende hij het woord aan de heer Schout, die opmerk te dat hij het een grote eer had ge vonden de opening te verrichten. Hij zei verder met een tikje gemengde ge voelens het te hebben gedaan, omdat hij dolgraag had gewenst dat de com missaris der Koningin zelf de plech tigheid had mogen verrichten maar he laas door ziekte was verhinderd. Kinderhygiëne Uit de samenwerking der beide Kruis verenigingen in de twee gemeenten is dit sieraad gewrocht, aldus de heer Schout, en voor de medici een gebouw waar zij ongetwijfeld met plezier zul len werken. De heer Schout zei voorts dat gezondheidszorg zo oud was ais de wereld zelf. Deze omvatte de prenatale zorg, de zuigelingenzorg, de kleuter zorg en de schooigezondheidszorg. De ze laatste zou de nieuwe naam worden van de huidige schoolartsendienst. De drie laatstgenoemde zorgen vormden •de takken van de kinderhygiëne. Voor al deze activiteiten was naast de doctoren ook een behoorlijk gebouw nodig „en dat is er nu. Namens het provinciaal bestuur wens ik het be stuur van het centrum van harte ge luk," aldus de heer Schout. Hij noem de het nieuwe gebouw totaal aangepast aan deze tijd en zei dat de prestatie in de gemeente geleverd, hem ver stomd deed staan. Hèt doel van de stichting is nog te gaan uitbreiden om het verzorgde kind in een optimale ge zondheidstoestand te brengen. Souburg en Ritthem hebben lang op dit ge bouw gewacht, maar nu zijn de ver langens dan ook vervuld, besloot de heer Schout. Voorzitter Daniëlse zei in een daarna gevoerde rede dat de inkomsten voor het stichten van het gebouw niet wa ren geput uit het Rampenfonds maar dat het bouwkapitaal was bijeengegaard doordat de gemeenteraden van Sou burg en Ritthem tezamen garant wa ren voor aflossing en rente. Tevens kreeg het bestuur een renteloos voor schot van het praeventiefonds en een bedrag uit het Kinderpostzegelfonds KOUDEKERKE De afdeling Kou dekerke en omstreken van de Z.P.M. en L.J.G. hield zaterdagavond in ho tel Walcheren haar jaarlijkse feestavond. De belangstelling voor deze avond was groot. De voorzitter, de heer D. Vos, noemde het afgelopen jaar productief en herinnerde eraan dat het was gelukt een meisjesafdeling op te richten. Deze afdeling heeft nu twintig leden. Aan deze avond werd meegewerkt door de „Ricardo's" uit Middelburg, een pittig bandje dat de stemming er goed in wist te brengen. Hoofdschotel van deze avond was de opvoering van het blijspel in drie bedrijven „Vader Diekema" dat op de planken werd ge bracht door leden van de Z.P.M. en de L.J.G. De regie van dit spel was in han den van dokter L. Sloos. Dit toneelspel werd beoordeeld door een jury voor de toneelwedstrijd in provinciaal verband. Mej. J. Looise te Middelburg slaag de voor het praktijkexamen Nederland se Handelscorrespondentie, afgenomen door de Nederlandse Associatie voor Praktijkexamens. HAAMSTEDE. De Schouwse zangeres, mevrouw Leny Aleman- van Strien, hoopt op 4 maart in het Kurhaus in Scheveningen haar opera-debuut te maken. Dan geeft namelijk het Moerwijks Opera koor onder leiding van dirigent Henk Weimar een Italiaans-Frans operaconcert. Behalve het solistisch optreden van de tenor Ettore Babini en de bariton Gé Genemans, beiden verbonden aan de Neder landse Opera, zal het koorlid, me vrouw Leny Aleman-van Strien, sopraan, haar operadebuut maken in dit concert. Mevrouw Aleman is geboren +- getogen in Haamstede Haai naam in Zeeland is al meer in de pers verschenen, zij het bij amateur- en semi-beroeps-optreden. Zij werd opgeleid door de operazanger Heil* Weimar, die reeds voor de oorlog triomfen uierde in Milaan in zijn Mephisto-vertolking bij de opera Meiistofele van Bo'ito. Bij het beluisteren van Leny Aleman's stem zal de overeenkomst merkbaar zijn met de zangtechniek van de eveneens door Weimar op geleide sopraan Marijke van der Lugt en de bas Arnold van Mill. De Zeeuwse zangeres zingt in het concert in het Scheveningse Kur haus aria's van Puccini uit Tosca, La Bohème en Madame Butterfly. AXEL. Eén dezer dagen werden een viertal gaslantaarns staande op de Kaaiwal te Axel, van gemeentewege veranderd van gas- in electrische lan taarns, waardoor de „donkere Kaai wal" baadde in een zee van licht. Eén der lantaarns was echter geen lang le ven beschoren, want een dezer dagen reed de plaatselijke aannemer R. S. bij een uitwijkmanoeuvre tegen de paal, waardoor de glazen ommanteling in scherven naar beneden kwam. VLISSINGEN. Op het kruispunt Hogeweg Bonedijkestraat vond zondag morgen een aanrijding plaats tussen twee personenwagens. De auto bestuurd door de heer R. A. T. uit Dordrecht verleende geen voorrang. Een naast die heer zittende persoon, de heer W. A. B. uit Vlissmgen, liep enkele gebroken ribben op en moest in zorgwekkende toestand in het St. Josephziekenhuis worden opgenomen. De bestuurder en een meisje dat ook in de wagen zat werden beiden lichtgewond. De twee auto's moesten zwa-arbescha- digd met een kraanwagen worden weg gesleept. GOES. De gemeenteraad komt woensdag 21 februari, des avonds om zeven uur, in openbare vergadering bij een. Een agenda van 23 punten moet af gehandeld worden. Zo zal de raad o.m. moeten beslissen over voorstellen tot subsidiëring van het godsdienstonder wijs aan de openbare lagere scholen en de openbare U.L.O.-school, tot aankoop van de woning M. Smallegangebuurt 41 en A. van Westerwijkbuurt 16, tot het onteigenen van een perceel aan de Poelweg 1, tot ruiling van grond met de woningbouwvereniging „Help U zel ve", tot benoeming van burgemeester mr. F. G. A. Huber als ambtenaar van de burgerlijke stand, tot invoering van de halve dagsluiting voor de bloemwin- kels, tot benoeming van een directeur van gemeentewerken, tot invoering van een vakantiesluiting voor de kruideniers- bedrijven, tot verkoop van grond aan de veilingvereniging „Zuid-Beveland", tot wijziging van de gemeente-begroting 1962 en tot wijziging van de verordening op de vermakelijkheidsbelasting. Verder zal het pre-advies van B. en W. aan de orde komen op het request van de bewoners van de Zaagmolen straat inzake het spoorwegtracé. voor de inrichting van het kleuterbu reau. Hij wees wat het gebouw betrof op de kunstzinnige versiering in de hal, door de heer H. W. G. Jansen uit Velp aangebracht en de wapens van Sou burg en Ritthem in de gang bij de deur. De huisvesting van het Groene Kruis in Souburg, in 1904 door dr. C. E. Plugge gesticht, begon in een klein gebouwtje aan de Ritthemsestraat. La ter werd een groter pand bewoond in dezelfde straat en in 1929 werd verhuisd naar de Paspoortstraat, dat na 32 jaar te hebben dienst gedaan, niet meer aan de eisen voldoet. Schooltandverzorging De stichting „Het gezondheidscen trum" werd in 1960 opgericht, aldus de heer Daniëlse en bestaat uit drie be stuursleden van het Groene Kruis en drie bestuursleden van het Oranje- Groene Kruis. „Al onze verlangens met de realisatie van het gebouw zijn echter nog niet voldaan", besloot de heer Daniëlse zijn rede. „De inrichting van een vertrek voor de schooltand- zorgtag met het benodigde instrumen tarium is nog niet gereed. Het ge- meenteb"~.tuur van Souburg heeft stap pen ont ïomen een eigen schooltand verzorging in het leven te roepen". De heer Daniëlse hoopte dat deze spoedig mocht leiden tot het inrichten en in- gebruiknemen van het centrum voor deze tak van zorg. Namens het gemeentebestuur van Souburg sprak de waarnemend burge meester, de heer M. A. van der Putte. Hij noemde de opening van het gebouw iets heel bijzonders. Souburg en Ritthem hebben een gezondheidscen trum tegen andere plaatsen een me- (Ingezonden mededelingen) MIDDELBURG Voor de Middel burgse Dick Moermond schijnt het tra ditie te worden ieder jaar een groots opgezette avond ten hate van een liefda dig doel te organiseren. Na in 1960 een show voor de Doe-Openaktie en in 1961 voor de Kongo-antihongeraktie, organi seerde een enthousiaste Dick Moermond zaterdagavond in het Schuttershof een Jazz-dansfestival ten bate van de aktie 10 maal 10. Zes dans,- jazz- en rock-ensemibles werktal aan diaze avwnid kosteloos «nee. Zo debuteerde het prille ensemble „The Rytthm five" onder leiding vian Ruidy Hendrikse met populaire dixielandmu- ziek. RooWiiefhebberB konden zidh uitleven op het meer dan volumineuze geschetter van bands als „Johnny and the blue- jeans", en „the melody mixers", veel al bestaande uit enthousiaste gitaristen met felgekleurde instrumenten. Ook de „Ricardo's" verschenen ten tonele, een accordeonduo, bestaande uit Ad en Marijke de Priester, gevolgd door „the Sing sisters" een dixieland-ensem ble uit Nieuwdorp. Ongekroonde koning op de Zeeuwse planken was echter „the Lazy River six", een sextet onder leiding van klarinettist Eddy de Poor ter. Deze dixieland-musici oogstten ook deze avond verreweg het meeste suc ces. De opbrengst van de jongste Moer- mond-show wordt geraamd op ruim f 500.-, een bedrag dat eerstdaags zal worden afgedragen aan het plaatselijk actiecomité. VAN HET WERD VERZORGD DOOR KANAALSTRAAT 23 - SOUBURG - TELEF. 218 BECIUSSTRAAT 14 SOUBURG TELEFOON 425 MIDDELBURG In de Bogardzaal hielden de Middelburgse C.J.V-jongens- clubs en Jonge Kraoht zaterdagavond hun jaarlijkse feestavond. De voorzitter, de heer Th. Wijtman, sprak een kort openings- en welkomstwoord. Hierna werd een programma van schets, spel en zang afgewerkt. Het trio „De Arma da's" bestaande uit Daaf van Belzen, Hans Lefèvre en Herman Sul, zorgden op voortreffelijke wijze voor de muzika le omlijsting. De afdeling Jonge Kracht bracht deze avond de klucht „Eduard wordt mens" met veel succes op de planken. Deze avond werd weer één van de hoogtepunten voor het Middelburgse C.J.V.-juniorenwerk. DREISCHOR De afstand tussen Dreischor en Zierikzee, die nu nog ruim km bedraagt zal binnen afzienbare tijd aanmerkelijk worden ingekort. Men is te Schuddebeurs nl. drnk be zig met het in gereedheid brengen van het nieuwe verbindingsstuk tussen de Drieschorse Zuidelijk en de Vijfminuten- weg in de gemeente Zierikzee. Kort voor de ramp werd alle verkeer tussen Dreischor en Zierikzee via de Zuiddijk naar Schuddebeurs geleid via een gedeelte van de Kloosterweg, Hees- lustweg, Donkereweg, waarna men via de zg. „Oude Tol" de Vijfminutenweg bereikte. Deze weg sloot aan op de Lan ge Blokweg, die rechtstreeks naar Zie rikzee voerde en dit heden ten dage nog doet. Verder bestond nog de mogelijk heid om Schuddebeurs komende uit de richting Dreischor rechts te laten liggen en achterom dit gehucht te rij den. Deze route noemde men de „Ver brande Man", welke zich kenmerkte door een opvallend aantal dijken en meer dan een dozijn gevaarlijke boch ten. Na de stormramp van 1953 was het onmogelijk deze gevaarlijke route nog langer te handhaven, daar het in tensieve verkeersaanbod hierop niet be rekend was. Alle dijken werden dan ook radicaal opgeruimd, waarvoor geen nieuwe weg meer in de plaats kwam. Wel ontstond toen een nieuwe weg- MIDDELBURG B. en W. van Mid delburg hebben sollicitanten opgeroepen voor de betrekking van gemeentelijk ambtenaar voor de lichamelijke opvoe ding in de rang van commies le klasse of hoofdcommies. De te benoemen func tionaris treedt ambtshalve op als secre taris-penningmeester van de nog op te richten Stichting Sportbelangen Middel burg. Deze stichting zal o.m. tot taak hebben: beheer van gemeentelijke ob jecten zoals sportterreinen, zweminrich ting, adviezen aan burgemeester en wethouders, coördineren en hulp bij or ganisaties van aktiviteiten van organi saties op sportgebied c.q. het organise ren van deze activiteiten, alsook de toe zicht op besteding van door de gemeen te aan organisaties verstrekte subsidies. Overzicht Middelburgse Nutsspaarbank MIDDELBURG. Iet maandover zicht van januari van de Nutsspaar bank in Middelburg laat een tegoed bij het begin zien van 18-187.503,65. Aan het eind was dit tegoed 18.383.215,52. Bij het kantoor in Middelburg werd 1.017.904.64 ingelegd en 900.740,38 te rugbetaald- Bij het bijkantoor in Oost burg ƒ220.308,05 ingelegd en f 141.713,70 terugbetaald, op de zitdag in Oostkapel- le waren deze cijfers resp. 12.116,20 en 3145,55 en het agentschap in Krui- ningen 1503,26 en 1550. Er werden in totaal zestien baby boekjes afgegeven, waarvan dertien in Middelburg en drie in Oostburg. verbinding achter Schuddebeurs om maar deze verkeert ook nu nog in een erbarmelijk slechte toestand. Sinds enkele maanden is men echter begonnen om een hele nieuwe verbin dingsweg aan te leggen. Deze weg zal 'aansluiten de Zuiddijk op de Vijfminu tenweg in Zierikzee en de eerste teer laag is reeds op dit nieuwe wegdek aan gebracht. Momenteel is men druk aan de gang om het verbindingsstuk bij de Zuiddijk aan te sluiten, waarvoor uiter aard enorme hoeveelheden grond die nen te worden verzet. Zolang het nieuw aangelegde tracé nog niet gereed is en voor het verkeer opengesteld kan worden, wordt het steeds drukker wor dende verkeer tussen Dreischor en Zie rikzee weer omgelegd via de oude route, nl. over de Heesterlustweg. De bedoe ling is dat de nieuwe verbinding nog voor september a.s. gereed zal zijn, hetgeen een belangrijke verbetering zal betekenen in de verkeersschakel Drei- schor-Zierikzee. Hoewel de officiële ope ning dus nog enige maanden in het ver schiet ligt, maakt speciaal de school jeugd al een druk gebruik van de nieu we route. Deze trekt zich namelijk van de nog niet gereedgekomen verbindings stukken niets aan en heeft het er wel voor over om enkele passen te lopen om de oude route via Schuddebeurs te vermijden. MIDDELBURG. De Middelburgse vereniging tot exploitatie van volkstui nen voor land- en tuinbouw, „Kweek lust" hield zaterdagmiddag een alge mene jaarvergadering in de Bogard zaal. De vereniging die reeds verschillen de terreinen exploiteert, bij de Na- dorstweg en de Griffioen, heeft onlangs een nieuw stuk land verworven in de omgeving van de Oosterscheldestraat, ongeveer 6000 vierkante meter grond moet hier rendabel gemaakt worden. „Want," aldus voorzitter M. Kleine- pier in zijn -openingswoord, „het ter rein was danig verwaarloosd, zodat er o.m. eerst geploegd, gespit en gemest moet worden voor er volkstuinen aam gelegd kunnen worden". De vereniging, die momenteel 376 leden telt, had in 1961 te kampen met een veelvuldig komen en gaan van le den; dit is voornamelijk te wijten aan het verlies van verschillende grond-en, o.m. bij de Karelsgang. Onteigeningen vonden dit jaar niet plaats, zo bleek uit het jaarverslag van de secretaris van de grondcommissie, de hypo-theek, rustend op de grond aan de Nadorst werd vorig jaar geheel afgelost. Het kasboek van „Kweeklust" toont een nadelig saldo van 509,51, toch kan, aldus de penningmeester secretaris, de -heer J. Antheunissen. 1961 als een goed jaar voor de vereniging be schouwd worden. De zaadbestellin-gen, via de vereniging liepen op tot een be drag van ruim ƒ2235,-. Bij de verkiezing van bestuursleden werden herkozen de heren M. Kleine- pier. voorzitter, G. H. den Hollander en J. Óeiüemans. Het onderwerp: drainage van de tui nen lokte een lange discussie uit. Enke le leden waren van oordeel dat de af watering van de terreinen bij de Na- dorstweg wel zeer te wensen over laat, de tuinen zouden van de herfst tot de lente geheel onder water staan. Voor zitter Kleinepier deelde echter mee dat er dit jaar geen veranderingen in de afwateringen zullen plaats vinden, de vereniging zal eerst afwachten of de onlangs ingegraven drainage buizen voldoen aan de eisen. RILLAND Ds. G. Blok, herv. predi kant te Muntendam, hoopt op zondag 25 februari a.s. in de middagdienst van vijf uur intrede te doen in de Hervormde Gemeente te Rilland. In de ochtenddienst zal ds. Blok bevestigd worden door de Vlissingse predikant; ds. A. Th. Rothfusz. GOES Het college van B. en W. heeft de raad het pre-advies doen toekomen naar aanleiding van het request van de bewoners van de Zaagmolenstraat inzake het westelijk spoorwegtracee. De raad heeft 7 december 1961 het voorstel aanvaard om dit tracee te volgen. B. en W. merken op, dat slechts het zeer zwaar wegen de belang der ontwikkeling van het industriële klimaat van Goes het college heeft doen besluiten te berusten in de bezwaren, die aan het thans gekozen tracee kle ven. Voorts wordt geschreven, dat alles zal worden gedaan om de plantsoenschade zoveel mogelijk te beperken en dat op korte ter mijn taxaties worden gehouden van de schaden, die zullen ent- staan voor de eigenaren of ge bruikers van de percelen, die rechtstreeks bij de uitvoering der werken moeten worden betrok ken. Zoals bekend hebben de bewoners van de Zaagmolenstraat een bezwaarschrift ingediend tegen de plannen voor de aan leg van een westelijk spoorwegtracee met rondweg. Bij het volgen van dit tracee zal het plantsoen voor de Zaag molenstraat moeten verdwijnen en zal bovendien de structuur van de begraaf plaats ernstig worden aangetast. Schade In hun pre-advies schrijven B. en W. dat het inderdaad juist is, dat een be lang: 'jke strook van het fraaie plant soen aan de aanleg van de westelijke ontsiuitingsweg en spoorlijn ten offer zal vallen. „Het is helaas nu eenmaal zo, dat de voortgaande bebouwing en de aanleg van wegen aan de buitenkant het bestaande landschap vaak betreu renswaardig schade berokkent. Dit is een algemeen verschijnsel. B. en W. hale' dan enkele voorbeelden aan van verc -jning van een aantal fraaie wan delwegen (deel Oude Singel, Kromme Poel, Koolpadje en Nissepadje enz). B. en W. tonen verder ten volle be grip voor de argumenten van de Zaag molenstraat bewoners. Wel vindt het college, dat enkele ar gumenten enigszins overtrokken zijn of zelfs geen steek houden. Zo be hoeft een enkel spoor, zoals wordt ge steld, niet de sfeer van een spoorweg emplacement te brengen (zie de ring- lijn door Zuid-Beveland). Ook zal naar de mening van B. en W. de vei ligheid door een enkel spoor, waar over slechts een of tweemaal per dag een trein zal lopen niet zo ernstig in gevaar worden gebracht, zoals kenne lijk wordt gevreesd. ven genoemd. B. en W. verwijzen in dit verband naar de bebouwing in zuid oost en zuid. Gesteld zou kunnen wor den, dat juist het tegendeel het geval is, omdat met de in het plan begrepen spoorwegovergang en met de eveneens in het plan begrepen verbetering van het begin van de Polderweg tevens een begin kan zijn gegeven van een ontslui ting van de Goese polder. Overigens is de bouw van een woonwijk in de Goese polder niet een project voor de naaste toekomst. Ook het argument van de bewoners dat hun woonhuizen e.d. een niet gerin ge waarde rmindering zullen onder gaan achten B. en W. overdreven. Vol gens B. en W. moet n.l. onderscheid worden gemaakt tussen de belangen van de verschillende bewoners. In dit verband merken B. en W. op, dat de nabije aanwezigheid van een verkeers weg en een spoorlijn niet altijd als een waarde-verminderende factor is te be schouwen. Als voorbeeld wordt de Pa- tijnweg genoemd. B. en W. gaan dan voorts in op het onderscheid tussen de belangen van de ondertekenaars van het request. Opge merkt wordt, dat de bewoners de per celen Zaagmolenstraat 2, 6, 8, 10 en 12 de gevreesde spoorlijn niet kunnen waarnemen, omdat het uitzicht belet wordt door de bedrijfspanden van de fa. Hollestelle. De bewoners van de 33 overige woningen aan de zuidzijde van de Zaagmolenstraat behouden verder een vrije uitzicht. Naar de mening van B. en W. is er voor deze bewoners be slist geen sprake van waardeverminde ring. Enkele bewoners moeten voorts een strook van hun voortuin afstaan en aan de fa Hollestelle zal bedrijfsschade moeten worden vergoed. Minister keart het plan Paauwenburg goed VLISSINGEN. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft zich akkoord verklaard met het door de gemeenteraad van Vlissingen op 14 juli 1961 aangenomen plan tot de bouw van 72 etagewoningen en 12 een gezin woning«n in Paauwenburg. Deze woningen zullen worden gebouwd door de woningbouwvereniging „Goed Wo nen". De aanneemsom bedraagt 1.304.090 gulden, exclusief de bijkomende kosten zoals die voor de bouw van achttien garages (51.850 grilden). Over de financiering van het project zal de raad evenwel een nieuwe be slissing moéten nemen. B. en W. stellen de raad nu voor aan de woningbouwvereniging „Goed Wo nen" een grond- en bouwvoorschot te verlenen, respectievelijk van ten hoogste 173.183 gulden en 1.448.048 gulden. KRUININGEN Naar aanleiding van de mijnramp, die Saarland en in het bijzonder Vöiklingen heeft getrof fen, heeft de burgemeester van Krui ningen een telegram verzonden, da uit het Duits vertaald als volgt luidt: Aan het hoofd van de landsregering van Saarland te Saarbrücken. De bevolking van Kruiningen betuigt haar hartelijk en diep medeleven met het ongeluk in de mijn van Vöiklingen. Onze gedachten gaan in het bijzon der naar de vrouwen en kinderen van de slachtoffers. De bevolking van Saarland was een der eersten die spontaan hulp aanboden in februari 1953, toen Kruiningen over stroomd werd. Inbraak in Ellewoutsdijk ELLEWOUTSDIJK In de nacht van zaterdag op zondag hebben onbekenden zich via een opengeschoven raam toe gang verschaft tot de woning van de familie Koster. Gebleken ds dat zij de woning grondig hebben doorzocht. Of iets vermist wordt is nog niet bekend. GOES Onder leiding van de heer Chr. Maas uit Krabbendijke heeft het district Zuid-Beveland van de Ned. Chr. Landarbeidersbond zaterdagmid dag in „De Opril" de jaarvergadering gehouden. Het aftredende bestuurslid, de heer J. Godeschalk te Biezelinge, werd herkozen. De secretaris, de heer C. M. v. d. Griek uit Rilland bracht zijn jaarverslag uit, waarin hij gewag maakte van een gezond verenigings jaar. Ook de penningmeester, de heer D. Katsman uit Wolfaartsdijk kon een optimistisch geluid laten horen. Het district heeft in het afgelopen jaar finan cieel goed „geboerd". De heer K. van der Vegt, assistent-directeur van het kantoor Goes van de B.V.A.B. sprak over het onderwerp: Ongevallenwet en ziektewet. Overdreven Voorts wordt het argument dat de spoorlijn de Goese polder zal afsnoeren van de rest van de gemeente en iedere mogelijkheid op ontwikkeling in deze polder zou couperen, bepaald overdre- GOES. Onder het motto „Een avondje uit" heeft de hervormde jeugd raad in Goes zaterdag in de Prins van Oranje weer een van de zgn. grote avonden gegeven. Aanvankelijk stond een jazz-avond op het programma, maar door verschillende omstandighe den kon de „Down Town Jazzband" niet optreden. Het oog werd toen gericht op een cabaretgroep. Het cabaretgezel schap „De Hoepel" uit Terneuzen on der leiding van Henk Kramer werd be reid gevonden zaterdagavond in Goes op te treden. Het is een groot succes ge worden. Deze groep, die reeds vijf jaar op de planken staat en is voortgekomen uit de Terneuzense instuif, heeft al ve le successen geboekt. De gedwongen wijziging van het programma is voor de hervormde jeugdraad bepaald niet op een fiasco uitgelopen. Na afloop zorg de „The Queries" onder leiding vat Han van der Ree en met zang van Anneke Leemeijer voor ontspanningsmuziek. Minimumprijs fruit Duitsland GOES. Met ingang van 13 februari a.s. wordt de minimumaankoopprijs van appels en peren bestemd voor West-Duitsland, verhoogd van 18 tot 22 cent per kg. Dit houdt in dat ap- ipels en peren in de kwaliteitsklassen extra, 1 en II welke op de veilingen minder dan 22 cent per kg. opbren gen, niet naar dit land uitgevoerd mo gen worden. De veilingprijzen van ap pels en peren liggen belangrijk boven deze minimumprijs. KAPELLE. Op de jaarvergadering van de muziekvereniging „Ons Genoe gen" is niet alleen besloten deel te ne men aan het bondsconcours, maar ook een onderling solistenconcours te orga niseren. Tevens staat een tegenbezoek aan Vlaardingen op het programma, samen met de vereniging van 's Heer Arendskerke. Besloten werd de leden van de drum band van een uniform te voorzien. In dit verband zal getracht worden een bazaar te organiseren. STAVENISSE. Het Duitse motor tankschip „Esso-Wiesbaden", dat met 1000 ton bitumen geladen was, is zondag morgen t.h.v. Stavenisse aan de grond gelopen. Bij afgaand water kwam het schip in ernstige moeilijkheden, als gevolg waar van een bovendeks gelegen pijpleiding stuk sprong. Deze pijpleiding behoorde tot de installatie om de bitumen tot 200 graden Celcius te verhitten. Vanuit Wemeldinge voeren het ber gingsvaartuig „Adja" en het lege motor tankschip „Bituma 1" uit ter assistentie. Het laatstgenoemde vaartuig om zo no dig de lading over te nemen. De „Adja" slaagde er bij h-oog water evenwel in de Duitser vlot te trekken, die toen op ei gen kracht de reis kon vervolgen. ELLEWOUTSDIJK Toen de militair P. S. vrijdagavond laat nog niet met zijn bromfiets uit Borssele teruggekeerd was stelden zijn ongeruste ouders een onder zoek in. Even buiten het dorp vond de vader de jongen bewusteloos naast zijn fiets liggen. Dr. Geldof uit Driewegen die snel ter plaatse was, constateerde een zware hersenschudding. Het bleek dat zich in de achterband van de bromfiets een scherp voorwerp bevond. Dit moet de oorzaak van een lelijke val zijn geweest. KRABBENDIJKE Na een korte discussie is de gemeente raad zaterdagmorgen akkoord gegaan met de voorstellen van B. en W. tot het verhogen van het te garanderen bedrag van de geldleningen, benodigd voor de bouw van een nieuw bejaarden tehuis in Krabbendijke, tot een bedrag van 732.000. Ook gaf de raad goedkeuring aan het voorstel tot machtiging aan de stichting bejaardenzorg in Krabbendijke tot onderhandse aanbesteding van de bouw van het bejaardentehuis aan Korte- wegs Bouwmij. te Breda. Alleen de heer M. Weststrate (vrije lijst) stemde tegen. Hij was het ook, die als het enige raadslid oppositie voerde tegen de voor stellen van B. en W. In -het kort kwam zijn verklaring hier op neer, dat het al lemaal te duur gaat worden. (Zoals wij reeds maandag j.l. in on ze krant schreven bleek de aanvanke lijke raming van de stichtingskosten niet haalbaar. Er moet o.a. een paai- fun-dering worden aangebracht, waar mee oorspronkelijk geen rekening was gehouden. Daar staat tegenover, dat het aantal bedden opgevoerd kan wor den tot 55, waardoor de meerdere las ten o.a. worden gedekt door de meer- ontvangsten van de verpleegprijs.) De heer Weststrate voelde ook meer voor een publieke aanbesteding en vroeg of de plaatselijke aannemers gepasseerd zijn. Hetgeen volgens het antwoord van burgemeester L. Cnossen niet het ge val was. De onderhandse aanbesteding wordt -gehouden op advies van de des kundigen. De burgemeester vertelde, dat met een plaatselijke aannemer was gesproken, die zich volledig kon vere nigen met het standpunt van B. en W. Verder verklaarde de burgemeester, dat de meerdere uitgaven verantwoord zijn. De heer Weststrate bleek echter niet overtuigd en vroeg om een -stem ming. De heren H. J. van Harn (a.r.) en J. Zandijk (s.g.p.) verklaarden daar op, -het een verheugend verschijnsel te vinden dat de hogere uitgaven gedekt kunnen worden door een meerdere ont vangst uit de verpleegprijs zonder dat deze prijs verhoogd behoeft te worden. En de heer C. Engelse (c.h.) vroeg de heer Weststrate positief of hij dan -geen bejaardentehuis wilde bouwen. De heer Weststrate gaf echter geen antwoord, dat -staat niet op de agenda, zo zei hij. „Dacht U, dat het gemeentebestuur met negatieve voorstellen komt", merkte de burgemeester nog op, die daarop met een felle hamertik de dis cussie besloot. „Hier ligt een positief voorstel op tafel". De stemming lever de alleen het tegen van de heer West strate op. De andere voorstellen werden in vlot tempo afgewerkt. De verordening op deheffing en invordering van reini. gingsrechten werd gewijzigd, de jaar lijkse subsidie van de stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk werd alsnog van 5 op 8 cent per inwo ner gebracht en medewerking werd verleend aan de vereniging -tot het ver strekken van l.o., ulo. en kweekschool- oniderwijs op geref. grondslag voor de aanschaf van o.m. meubilair. Schrif telijke vragen waren niet binnengeko- men van de raadsleden, zodat burge meester Cnossen de vergadering snel Ikon sluiten. Stembureaus in Kapelle KAPELLE. De stembureaux voor de komende statenverkiezing zijn in Ka pelle als volgt samengesteld: Gemeen tehuis H. G. van Suylekom, voorzitter; leden: A- de Neef en F. van Hoorn; Sportgebouw: B. de Jager, voorzitter; leden C. Tramper en J. de Jager; Ned. Herv. school Biezelinge: J. Balkenende, voorzitter; leden A. de Schipper en L. de Koeyer; Verenigingsgebouw Schore: C. Goud, voorzitter; leden J. Slabbe- koorn en J. M. Zuidweg. MIDDELBURG Door onbekende oorzaak is een jeugdige bromfietser za terdagavond omstreeks tien uur in vol le vaart tegen een stoeprand aangere den. Hij maakte een buiteling en smak te op de straatstenen. Met een hoofd wond en een sieutelbeenfractuur werd hij per ambulance naar het Gasthuis vervoerd. De bromfietser, de twintigja rige Arnemuider M. S., kwam van het kruispunt Varkensmarkt-Vlissingsestraat afgereden en maakte de bocht naar links de Hoogstraat in. Raad Biggekerke bijeen BIGGEKERKE. De -gemeenteraad Biggekerke komt dinsdagmorgen 20 februari in een vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. voorstellen tot subsidi-everhoging aan de Stichting Zeeland, een toekenning van een sub sidie van een cent per inwoner aan de fondsen ter bestrijding van de kanker, de rheuma en de astma en het toeken nen van een krediet van ƒ1100,voor rioleringaanleg in de Bakkersgang. NIEUW EN ST. JOOSLAND. De polderbesturen van de Johanna, de Mortiere en de Molenpolder zijn in ver gadering bijeen geweest. De rekening 1961 van de Johannapol- der werd vastgesteld op 1848 gulden in ontvangst en 1128 gulden in uitgaaf. De begroting 1962 werd vastgesteld en goed gekeurd met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 1917 gulden. Het diijk- geschot bleef gehandhaafd op 37 gulden per ha sehotbaar land. De rekening van de Mortiere polder sloot met een batig saldo van 377 gul den. De begroting 1962 werd vastgesteld op een bedrag van 1725 gulden in ont vangst en uitgaaf. Het dijkgeschot bleef gehandhaafd op 26 gul-den per ha. De rekening 1961 van de Molenpol der tenslotte sloot met een batig saldo van 128 gulden. De begroting 1962 werd goedgekeurd en vastgesteld op een be drag van 480 gulden in ontvangst en uitgaven.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3