Den Haag van verscheidene kanten op de hoogte gesteld RUIL OP LEGE BERLIJN Powers in het zag zijn familie diepste geheim ONTVOERDE SCHWARTZ WEERTERUG NIET VIA OE THANT eerst vertrouwelijk praten derde bij onderhandelingen soepele overdracht bestuur ontwikkelingsplan overnemen toezicht op volksstemming in Amsterdam Twee berovingen Schepen botsten bij Westkapelle Engels schip in moeilijkheden De BiltStorm PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zelfbeschikking voor Papoea's Eerst de lucht zuiveren Delegatie op hoog niveau VI lang' Tegen Niet verder LAATSTE NIEUWS Den Haag wil aandelen E.M.S. wel verkopen TWISTMARATHON Russen zwijgen over Abel Over tien dagen Voorbereid Vermoeid In één ruk Benoeming directeur gemeentewerken Bloemenwinkels in Goes halve dag dicht PRINSES BEATRIX NAAR ST. ANTON PRINS CHARLES: SPOEDOPERATIE Gouverneur Van Tilburg vraagt en krijgt ontslag DOOR VOORRUIT GESLAGEN Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, tefefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Lom* nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwarteS Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,— ïóe jaargang No. 5078 Maandag 12 februari 1962 ÜfTÈRSTE BOD VAN DJAKARTA Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. Indonesië heeft zich bereid ver klaard een aantal belangrijke concessies te doen in het ge schil over westelijk Nieuw-Guinea. Het heeft er geen bezwaar meer tegen onderhandelingen met Nederland te voeren in tegenwoordigheid van een derde mogend heid. Het denkt daarbij aan de mogelijkheid om een vertegen woordiger van de Amerikaanse regering, bv. een ambassadeur te laten bijwonen. Indonesië wil verder: A het Nederlandse ontwikkelingsplan voor westelijk Nieuw-Guinea overnemen en daarbij internationale bijstand aanvaarden; Bde plicht op zich nemen om de Papoea's in hun land het zelfbeschik kingsrecht te laten uitoefenen voor een periode van bijvoorbeeld tien jaar. Na die periode zou een volksstemming onder de Papoea's kunnen worden gehouden over hun toekomstige status. Indonesië aanvaardt internationaal toezicht bij dit plebisciet. Nadere precisering van de resterende verplichtingen, die Indonesië ook van Nederland wil overnemen, kan op de conferentie over het geschil geschieden. Voorwaarde tot dit alles is dat aan Indonesië van meet af aan, zij het met een soepele overgangsregeling, het bestuur wordt overgedragen. Er bestaat geen bezwaar om de juridische soevereiniteitsvraag zwevende te laten. De beantwoor ding daarvan wil Indonesië laten afhangen van de uitslag van de volksstemming. Het hier weergegeven Indonesische standpunt is, naar wij uit zeer betrouw bare bron vernemen, ontvouwd tijdens het gesprek dat het lid van de Eerste Kamer dr. L. de Gou (kath.v.) eind januari in Bonn heeft gehad met een vertegenwoordiging van de Indonesische regering. De Indonesische delegatie stond op een zeer hoog niveau, hoger dan dat van een ambassadeur. De leden ervan waren persoonlijke afgezanten van de ministers Subandrio en Nasuition, Zij stonden in direct contact met Djakarta. Zij waren op een inspectiereis langs de Indonesische ambassades in Europa. Op de besprekingen te Bonn werd uitdrukking gegeven aan de Indonesische wens om aan de formele onderhandelingen informele besprekingen te laten voorafgaan, die moeten dienen om de gespannen sfeer van het ogenblik te wijzigen in een klimaat van vertrouwen. Zij kunnen op ministerieel, ambassa deurs of enigerlei ander niveau worden gevoerd. Indonesië heeft verklaard dat het geen mogelijkheid ziet om een vertegenwoordiger naar Nederland zelf te zenden maar verder laat het de beslissing over de plaats van samenkomst over aan Den Haag. Voor Indonesië staat het vast dat het contact via de heer Oe Thant tot niets leidt. Men had gehoopt dat door dat contact een herstel van vertrouwen zou kunnen worden bewerkstelligd, maar men is tot de slotsom gekomen dat het reeds bestaande wantrouwen alleen maar bliift voortduren. Tijdens de besprekingen in Bonn is gebleken dat Indonesië aanvankelijk veel had gezien in de regeringsverkla ring van 2 januari, waarin bereidheid om zonder voorafgaande condities te onderhandelen tot uitdrukking werd gebracht. Sindsdien, zo meent Indone sië, is er in het Nederlandse beleid een zekere verstarring ingetreden. De Nederlandse regering beschikt reeds geruime tijd over al deze inlich tingen. De eerste maal dat zij ervan op de hoogte werd gebracht, zij het dan dat de formuleringen iets anders waren, was tijdens de voorgeschiedenis van het z.g. Brusselse gesprek, waarover wij enkele weken geleden uitvoerig hebben bericht. Het nu gelegde contact tussen het Eerste-Kamerlid en de ambassade te Bonn kan men zien als een voort zetting van het Brusselse gesprek, waaraan van Nederlandse zijde zoals bekend een Amsterdams publicist deel nam. Die stuitte, toen hij zijn infor maties in Den Haag kwijt wilde, op een duidelijk vijandige houding, een erva ring die nu ook het Eerste-Kamerlid dr. De Gou heeft opgedaan. Dr. De Gou is echter verder doorgedrongen dan de Amsterdamse publicist, want hij heeft een gesprek kunnen hebben met minister-president De Quay. Verder kan worden aangenomen dat het hier beschreven Indonesische stand punt aan Nederland is doorgegeven tijdens het gesprek dat de Indonesei- tijdens het gesprek dat de Indonesi- in Londen heeft gehad met de Neder landse ambassadeur aldaar. Zaterdag heeft de regering een ver klaring uitgegeven waarin wordt uit gelegd waarom er een reserve bestaat tegenover de zg. particuliere bemoeie nissen. Die afwijzing berust, zo zegt het communiqué, op de overtuiging van de regering dat de particuliere contac ten het welslagen van de activiteiten van Oe Thant in gevaar kunnen bren gen. Ook legt de regering er nog eens de nadruk op dat zij geen heil ziet in tweezijdige besprekingen. Uit de twee standpunten zoals zij er op het ogenblik voor staan, kan de vol gende conclusie worden getrokken: Nederland wil een driehoeksgesprek Indonesië is daartoe bereid. Ne derland wil via de secretaris-generaal van de Verenigde Naties spreken Indonesië ziet daar geen heil in omdat het in New York teleurstellende er varingen heeft opgedaan. Het wil bo vendien. om het 'js te breken, infor mele tweezijdige voorbesprekingen. Het verschil van mening over de pro cedure van onderhandelen is aldus tot zeer eenvoudige proporties terugge bracht. In Bonn heeft men laten weten dat Indonesië een Nederlands antwoord deze week op prijs zou stellen. Ook is gebleken dat Indonesië niet verder kan gaan dan tot waar het nu met zijn con cessies is gekomen. Morgen komt in den Haag de com missie voor buitenlandse zaken van de Eerste Kamer bijeen. Het nieuwe In donesische standpunt, zoals wij dat hier hebben weergegeven, zal een be langrijk punt van bespreking zijn. Premier Kroesjtsjef heeft gisteravond voorgesteld bij de opening van de ontwape ningsconferentie op 14 maart in Genève een topconferentie van achttien landen te houden. Het voorstel is gedaan in een brief van Kroesjtsjef aan president Kennedy en de an dere betrokken staatshoofden. DEN HAAG B. en W. van Den Haag willen gebruik maken van het aanbod van de Landbank, die de aan delen van de gemeente Den Haag in de Exploitatie Maatschappij Scheve- ningen wil overnemen tegen een koers van 1000 pet. Het gaat hier om 716 aandelen van nominaal ƒ500, samen 21,06 procent van het geplaatste aan delenkapitaal van de E.M.S. Het voor stel van B. en W. zal vandaag door de gemeenteraad worden behandeld. In een toelichting op het voorstel merken B. en W. op, dat de gemeen te zeker een taak heeft bij de bevor dering van de economische ontwikke ling van Scheveningen als badplaats. Bij de huidige concentratie van aan delen in een hand komt het B. en W. echter niet gewenst voor, dat de ge meente aandeelhoudster blijft in_ een dergelijke exploitatiemaatschappij. De gemeente behoudt het recht ook bij verkoop van de aandelen een ver tegenwoordiger in de raad van be heer van de E.M.S. aan te wijzen. Dit recht berust op het erfpachtscon tract met de E.M.S. HARLOW (Engeland). Door bijna 33 uur achter elkaar te twisten, heeft de 21-jarige Kevin O'Brien gisteravond de twistmarathon gewonnen. Elk uur genoot hij een rust van drie minuten. In deze uitputtende wedstrijd waaraan zestig jongelui deelnamen, viel zijn ri vaal tien minuten eerder uit. ROTTERDAM. Unilever zal in de gemeente Duiven bij Arnhem een re- search-laboratorium voor niet-vethou- dende levensmiddelen vestigen met daaraan verbonden een kleine proeffa briek. Er zijn thans onderhandelingen gaande over de aankoop van terreinen ter grootte van ongeveer 25 hectaren. Unilever hoopt in 1964 de plannen te hebben verwezenlijkt. mm u m Francis Gary Powers lachte breeduit na zijn vrijlating. Nog maar weinige dagen eerder had hij zijn vrouw wanhopig ge schreven dat alle kans op vervroegde vrijlating voor hem verkeken was. Hij had velomen dat zijn vergrijp in 1060 gestraft In Mos kou met tien jaar daarvoor nog steeds „veel te ernstig*9 werd geoordeeld. Re meesterspion Ru dolf lwanowitsj Abel, die in november 1957 in Amerihu wegens spionage tot dertig jaar gevangenisstraf werd veroordeeld Negen jaren lang had Abeldoorgaand voor een mislnhte kunst schilder, ongehinderd Amerikaanse defen siegeheimen verza meld en naar Rus land helpen smokke lenZijn voornaamste arbeidsterrein was New York WASHINGTON (Reuter, AP) Francis Gary Powers, de man door wiens falen premier Kroesjtsjef in 1960 de gelegen heid kreeg een topconferentie te torpederen, heeft zondag morgen „ergens in Amerika" als vrij man zijn vrouw en zijn ouders omhelsd. Ruim een et maal eerder was in het holst van de nacht door Pierre Sa linger, de perschef van het Witte Huis, bekend gemaakt dat Powers, in 1960 in Moskou veroordeeld tot tien jaar, in Berlijn was uitgewisseld tegen Rudolf Iwanowitsj Abel, de Russische meesterspion die in 1957 door een Amerikaanse rechter was veroordeeld tot dertig jaar gevangenisstraf. Het weerzien tussen Powers, zijn vrouw Barbara en zijn ouders vond plaats in het diepste geheim, ergens in de buurt' van Washington. Of ook kolonel Abel zijn vrouw en dochter, die hij omstreeks 1948 verliet om in Amerika te gaan spioneren, in de armen heeft kunnen sluiten na de uitwisseling is niet bekend. Abels aandeel in de spectaculaire uitwis seling werd in de korte berichten in de Russische kranten doodgezwegen. De kranten achter het IJzeren Gor dijn repten ook met geen woord van de vrijlating van de Amerikaanse econoom Frederick Pryor,een bij komstig onderdeel van de spionnen- ruil, door Oost-Duitsland. Pas over ongeveer tien dagen, zo maakte het Witte Huis bekend, zal Powers in het openbaar verschijnen en gereed zijn voor het beantwoor den van vragen in een persconfe rentie. In die tussentijd zal Powers, wiens lichamelijke gesteldheid goed werd genoemd, van overheidswege worden ondervraagd. Het laat zich aanzien dat de Ame rikaanse regering er alles aan gele gen is van Powers te vernemen on der welke omstandigheden hij in Russische handen viel op 1 mei 1960. In de Sowjetunie is nog steeds vol gehouden dat Powers' vliegtuig, een U-2 met een plafond van ongeveer twintig kilometer hoogte, zou zijn neergehaald met Russische lucht doelraketten. Onder Amerikaanse militaire des kundigen is echter steeds de opvat ting blijven overheersen dat die be wering niet juist kan zijn geweest. Powers' vliegtuig zou volgens die opvatting door een ernstige techni- Bü een felle brand, die vannacht uit brak in een houten loods van een kui kenboerderij in Asten (bij Helmond) zijn 23.000 kuikens omgekomen. De schade bedraagt honderduizend gulden. De loods die een lengte van 75 meter had, brandde geheel uit. sche storing veel hoogte hebben ver loren en toen door jachtvliegtuigen van de Rode Luchtmacht zijn neer geschoten. Barbara Powers, de jonge echt genote van de vrijgelaten vlieger, en haar schoonouders, waren aan het einde van de vorige week al voor bereid op de mogelijkheid dat zij hun echtgenoot en zoon spoedig zou den weerzien op Amerikaanse bo dem. De uren van gespannen af wachten die vooraf gingen aan het bericht van Powers' vrijlating op een brug tussen West-Berlijn en Oost-Duitsland moeten voor deze drie mensen schier ondraaglijk zijn geweest. Toen die spanning was gebroken ontlaadde zij zich in intense vreug de. Barbara Powers kon eerst geen woord uitbrengen. Toen braken de vreugdetranen door en stamelde zij: „O, wat ben ik blij." Powers' vader en moeder vielen elkaar om de hals. Zij hadden niet durven hopen dat hun zoon zo spoedig zijn vrijheid zou herkrijgen, maar hadden hun hoop toch ook geen ogenblik laten varen. Powers sr. die in 1960 tijdens het proces tegen zijn zoon in Moskou premier Kroesjtsjef had gevraagd hem de op te leggen straf te laten uitzitten in plaats van zijn zoon, ver telde dat hij al een telegram van zijn zoon had ontvangen. Powers zag er vermoeid uit toen hij zaterdagmorgen midden op de Glienickerbrug, op de grens van West-Berlijn en Oost-Duitsland, werd geruild tegen Abel. Onder een wijde Russische winterjas droeg hij slordige burgerkleding een blau we broek en een geruit overhemd. Hij had een bontmuts op. De Rus sen die samen met hem de brug op waren gewandeld bleven midden op de brug staan op korte afstand van een groep Amerikanen die met Abel ook de brug op waren gewandeld.' De wederzijdse overdracht vond pas plaats toen telefonisch bericht was ontvangen dat de Amerikaanse student Frederick Proyer bij Check- pont Charlie door de Oostduitsers was vrijgelaten. Twintig minuten most Powers op de brug op het ogenblik van zijn invrijheidstelling wachten. Het waren voor hem ongetwijfeld ook voor Abel twin tig heel moeilijke minuten. Pryor is vrijgelaten, rapporteerde een soldaat van de verbindingsdienst die op een drafje van zijn jeep naar het midden van de brug was gehold. Toen staken Powers en Abel beiden het onzichtbare IJzeren Gordijn over. De Amerikanen brachten Powers snel per auto naar het vliegveld. Vandaar reisde Powers via Wies- baden bijna in een ruk door naar zijn eigen land. Powers stak de Atlantische Oceaan over in gezelschap van de man aan wiens vooruitziende blik hij eigen lijk zijn vrijlating te danken heeft. Die man, de advocaat James Dono van, slaagde er in 1957 als verdedi- diger van Abel in de Amerikaanse rechter die vonnis over de Russische spion moest wijzen ervan te over tuigen dat het onverstandig zou zijn de Rus ter dood te veroordelen. Het zou verstandiger zijn, zo betoogde Donovan toen, Abels leven te spa ren. Misschien zou eens het ogenblik komen waarop men Abel kon uit wisselen tegen een Amerikaan. Abel kreeg toen niet de doodstraf, maar dertig jaar. Van onze correspondent PARIJS Marc-André Schwartz, de negentienjarige zoon van professor Schwartz en neef van premier Debré, die donderdagavond ontvoerd zou zijn, is zaterdag teruggevonden. Uit een boerderij in de buurt van Rambouiilet belde hij zijn ouders op om te zeggen, dat zijn ontvoerders hem in de steek hadden gelaten. Volgens zijn eigen verhaal had hij in het Parijse Quartier Latin donder dagmiddag een boodschap gedaan. Toen hij weer in zijn auto wilde stap pen, doken achter hem plotseling twee mannen op, die hem met een revolver dwongen naar de rand van Parijs te rijden. Daar moest hij overstappen in een andere wagen. Na een rit van twee uur wérd hij gedwongen uit te stappen en moest hij een bos inwandelen, waar hij door twee mannen vastgehouden en bewaakt werd. Toen deze bewakers vrijdagnacht in dit bos plotseling lichtjes zagen be wegen, werden zij bang, dat dit de po litie was die naar de ontvoerde zocht. Zij waren daarop gevlucht. In plaats van naar de speurders te lopen, had Marc-André Schwartz het bos verlaten en was tenslotte bij een boerderij terecht gekomen, waarvan daan hij opbelde. De politie gelooft weinig van dit ver haal. Zij vermoedt, dat de jongen, overspannen geraakt door zijn werk en door de bedreiging ontvoerd te worden, zelf aan het dwalen is geslagen. Zij zal vandaag met de jongen de ontvoe ring reconstrueren en daarna getuigen horen. AMSTERDAM Tot twee maal toe is er in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Amsterdamse binnen stad een voorbijganger beroofd. Omstreeks twee uur werd een 38- jarige Chinese kok in de Nieuwe Kerkstraat door zes mannen overval len. De kok werd bewusteloos gesla gen en beroofd van zijn portefeuille met elfhonderd gulden. Hij meende twee van zijn aanval lers te kennen. Een van hen werd zaterdagmiddag aangehouden. Hij ontkende echter iets met de overval te maken .hebben gehad en wist een alibi aan de politie op te geven. Nadat gebleken was dat dit alibi klopte, heeft de politie hem weer vrij gelaten. Volgens de kok zouden vier van de zes mannen Italianen zijn geweest. Een 78-jarige los-werkman, die in de buurt van de Zeedijk de bloeme tjes had buiten gezet, werd op de Nieuwmarkt door twee mannen neer geslagen. Ook hij raakte zijn porte feuille kwijt. Daarin zou. volgens zijn verklaring, nog ongeveer 450 gul den hebben gezeten. Pas op Corry: 't is vrijdag vandaag! WESTKAPELLE Bij Westkapelle zijn zaterdag de Nederlandse kustvaar der Zwerver en een Franse vistrawler met elkaar in aanvaring gekomen. Dit gebeurde in het Oostgat. De Zwerver maakte snel water en vroeg via Sche- veningen-Radio om een pompboot en een reddingboot. Uit Breskens vertrok de President J. V. Wiersma en uit Vlis singen de pompboot Dolfijn van Van der Tak. Terwijl de President J. V. Wiers ma in de buurt bleef begon de Dolfijn langszij te pompen. Later op de dag zijn de drie vaartuigen naar Vlissingen vertrokken. De Zwerver had bij de aan varing een lekkage aan het voorschip opgelopen. VLISSINGEN Op een ettaiberichtt dat het 10051 ton metende Engelse vrachtschip „Westriver" op 10 mijl van de Engelse kust met machineschade had te kampen vertrok zaterdagmiddag de sleepboot Scaldis uit Vlissingen en stoomde met volle kracht naar het in nood verkerende schip. De kapitein van het Engelse vaartuig gaf echter te ken nen geen assistentie nodig te hebben, waarop het de steven wendde. Zondagmorgen voer de Scaldis op nieuw uit, dit keer voor een fortuinlij ker reis. De „Westriver" werd vastge maakt en er werd koers gezet naar Vlissingen. Tegen zeven uur arriveerde het kleine konvooi op de reede. Twee havensleepboten assisteerden verder om de machteloze kustvaarder in de buitenhaven te brengen. Nog niet bekend is of de Kon. Mij. „De Schelde" zich met de reparatie zal belasten. Voordracht aan raad Goes GOES. Het college van B. en W. heeft de raad een voordracht doen toe komen voor de benoeming van een nieuwe directeur van gemeentewerken. Hij gaat de plaats innemen van de heer J. Oranje, wie met ingang van 1 januari 1962 eervol ontslag werd verleend. De voordracht ziet er als volgt uit: 1. J. P. F. Lindhout, chef afdeling bouw- en wo ningtoezicht te Voorburg; 2. P. Vlieg, di recteur van gemeentewerken te Me- demblik en 3. J. Louwerse, gemeente- architect en hoofd van bouw- en woning toezicht te Holten. GOES. Een aantal bloemenhande laren heeft het gemeentebestuur ver zocht voor hun branche een verplichte halvedagsluitïng in het leven te roepen. De gemeenteraad is bevoegd een derge lijke sluiting voor te schrijven. Als de raad met het voorstel akkoord gaat zul len de bloemenwinkels in Goes voortaan op woensdagmiddag worden gesloten. Vijf van de zes belanghebbenden heb ben zich voor sluiting uitgesproken. Ook in 1961 hebben de inwoners van Kapelle weer goed gedacht over het lectuurhuisje van het Ned. Rode Kruis dat staat aan het Kerkplein. Via dit huisje werden 1699 kg tijdschriften en 178 boeken ontvangen. Op de algemene ranglijst van Rode Kruis lectuurhuisjes in Nederland bezette Kapelle de 84ste DEN HAAG. Prinses Beatrix is za terdag met haar vriendin mevrouw Re- nee Bradbrook-Smith-Roël naar St An ton m Oostenrijk vertrokken. De Prin- blijven ^aar onSeveer veertien dagen LONDEN (Reuter, A.P.). Prins Charles, de dertien jaar oude zoon van Elizabeth, is vanmorgen vroeg haar een ziekenhuis overge- mtSA- -riljdt aan een blindedarm ontsteking. De prins zal in de loop van de morgen worden geopereerd DEN HAAG. Op zijn verzoek heeft de Koningin de heer J. van Tilburg eer vol ontslag verleend uit het ambt van gouverneur van Suriname. Het ontslag gaat 1 mei in, maar de heer Van Til burg heeft toestemming om Suriname omstreeks 18 maart te verlaten. Hij werd in 1956 tot gouverneur benoemd. De eerste DC-7c, die via Tokio naar Biak vloog nadat Japan een tussenlanding van een DC-8 had ge weigerd, werd door de Japanners drastisch doorzocht. Ook de bagage moest het ontgelden. De tweede DC-7 van de K.L.M. kon echter weer ongehinderd doorvliegen. Japan blijft evenwel uiting geven aan zijn onbe hagen over deze vluchten met „rijks ambtenaren" aan boord met bestem ming Nieuw-Guinea. HENGELO Even buiten de be bouwde kom van Hengelo is zaterdag, avond de 27-jarige J. R. Mastenbroek uit Almelo bij een botsing tussen zijn auto en een tegenligger om het leven gekomen. De bestuurder van de andere wagen liep een heupfractuur op. De heer Mastenbroek raakte de an dere wagen toen hij een motorrijder passeerde. Door de kracht van de fron tale botsing sloeg de heer Mastenbroek door de voorruit. Op de weg liggend kreeg hij nog de wielen van twee ande re auto's over zich heen. Weersverwachting van het K.N. M.I. in De Bilt, geldig tot heden avond: Zwaar bewolkt met vooral in het noorden van het land af en toe enige regen. Krachtige tot stormachtige en langs de kust storm uit richtin gen zuidwest en west. Over het al gemeen iets hogere temperaturen. MIESJE: En dat op maandagochtend.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1