Het heel hard ging daar in Lekkerkerk ROOK DIE LEKKERE HALFZWARE SHAG Protest bij Japanse ambassadeur GOUVERNEMENT MOET KIRIHIO BESCHERMEN UIT DE BEKENDE HANDIGE DOOS Boeren moeten meedoen de detailhandel aan Nieuw centrum voor selectie van gevangenen OVERHEID DRAAGT OOK VERANTWOORDELIJKHEID Record aantal misdaden in Groot-Londen Zuivelwinkels langer dicht Protest tegen hoger salaris ambtenaren TIMMERMAN WERD AANNEMER Mevrouw moest even wachten DE VADER DE HANDEL, DE ZOON HET WERK Gastvrije ontvangst voor passagiers van gestrande DC-8 JOURNALISTEN TEGEN VERKIEZINGSDATUM BONAY PROTESTEERT BIJ POLITIE MINISTER LUNS NAAR BERLIJN Vrijspraak voor dominee gevraagd Ambassade stond op springen Kamerleden op de bres voor goed Nederlands Kamerlid over De Coppelstock: Wethouder Langerak: „vreemde zaak" Secretaris landbouwcoöperaties Prof. Geyser beklaagt zich over behandeling MEISJE FANTASEERDE GELIEFDE MILITAIR VRIJ VAN DIENST Vrijdag 9 februari 1962 Pag. 7 (Ingezonden mededeling) —"'Uiuuiifii'I DC-8 IN ANCHORAGE WORDT VERVANGEN Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Na vergeefse pogin gen om de in Anchorage gestrande DC-8 alsnog naar Nieuw-Guinea te krijgen, is gistermiddag in arren moede besloten een DC-7c na te sturen om althans een deel van de passagiers van dat toestel naar Biak te brengen. De overigen moe ten wachten op het lijntoestel een DC-7c dat vanavond van Schiphol vertrekt. Eerst was gisteren nogmaals een poging gedaan van de Japanse autoriteiten een landingsvergunning voor de DC-8 in Tokio te krijgen. Bij de Japanse am bassadeur in Den Haag werd krachtig geprotesteerd tegen „elke inbreuk op de luchtvaartovereenkomst tussen Ne derland en Japan". Toen wel Nederland is van mening dat de komst van een ander dan het gebruikelijke type vliegtuig op een vaste lijndienst slechts behoeft te worden aangekon digd. Daarbij wordt er op gewezen dat vorig jaar van april tot. november op dezelfde lijn met DC-8's is gevlogen en dat daar toen geen enkel bezwaar te gen is gemaakt. Japan houdt er aan vast dat de DC-7c sinds geruime tijd het gebruikelijke type op de lijn was geworden en dat Nederland Japan geruime tijd van te voren toestemming had moeten vragen van type te veranderen. Een dergelij ke verandering acht Japan onder de huidige omstandigheden ongewenst. Daarom is ook het herhaalde verzoek om landingsvergunning voor de DC-8 afgewezen. Gistermiddag werd besloten de DC-8 dan maar naar Amsterdam te laten terug keren. Gisteravond vertrok de DC-7c naar Alaska om daar een vijftig pas sagiers van de DC-8 over te nemen. Enkele andere passagiers zijn intussen al door tussenkomst van de K.L.M. met de Amerikaanse Northwest Air lines naar Tokio vertrokken. De ove rige circa dertig passagiers moeten wachten op het lijnvliegtuig dat van daag van Schiphol vertrekt. „Irriterend1' De Japanse minister van buitenlandse zaken, Zentaro Kosaka, heeft gisteren aan de kabinetscommissie uit het Ja panse parlement meegedeeld dat Japan niet het recht heeft in burger geklede militairen te weigeren, wanneer zij Tokio aandoen in normale lijnvlieg- tuigen. Hij zei echter ook dat de Ne derlandse pogingen om militairen via Tokio door de lucht naar Nieuw-Gui nea te vervoeren „politiek irriterend' zijn. Hij zei dat de Nederlandse regering vol ledig van de Japanse positie op de hoogte is gesteld. Van een onzer verslaggevers T EKKERKERK „tïier hebben' ze allemaal gestaan, aan de werkbank, bij de raampjes, allemaal mijn vader, mijn grootvader, mijn overgrootvader, en ga zo maar door. Het waren allemaal timmerlui, zoals ik. en mijn zoon." De heer A. Borsje (59) staat in het halfduister van zijn oude werkplaats aan de Schoolweg te Lekkerkerk. „Ze hebben hier ook allemaal gewoond, al 150 jaar. Misschien nog wel langer. Dat weten we niet zeker. Het bevolkingsregister gaat maar terug tot 1812." ly/TORGEN wordt het 150-jarig bestaan ■t'A van het bedrijf gevierd. Het zal een groot feest worden, waar 'honderden gasten zullen zijn, een dubbel feest, want de heer Borsje en zijn vrouw zijn tegelijkertijd 35 jaar getrouwd. Pover Tot 1950 heeft de lieer Borsje ook in de oude werkplaats gestaan. Hij maakte konijnen- en kippenhokken en repa reerde raamkozijnen, deuren en vloeren. Dat was een pover bestaan In 1950 nam hij de verbouwing van het Groene Kruisgebouw aan en sindsdien is hij aannemer. „Wij zijn nu bezig aan tachtig huizen in Lekkerkerk, negentien in Krimpen aan de Lek, achttien in Krimpen aan gpgi de IJssel en aan een fabriek in Gouda." De heer Borsje glundert. „Ja, het is hard gegaan. Ik heb nu veertig mensen in dienst." Praten Voor hem is het timmeren eraf. „Ik praat alleen nog maar, met klanten, met leveranciers. Ik doe de handel en mijn zoon doet het werk." Hij kijkt de werkplaats rond, die nu als opslagplaats dienst doet. „Een énkele keer-herstel ik nog wel eens een vloer. Anders zou ik de mensen op de bouw uit hun werk moeten halen en dat kost geld.-En ik bèn timmerman ten slotte." In Anchorage: Van onze Newyorkse correspondent ANCHORAGE De bevolking van Anchorage is de daar gestrande Nederlandse passagiers van de DC-8, die in lijndienst via Tokio naar Biak zou vliegen, uitermate sympathiek tegemoet getreden. In het Westward- hotel, waar zij een .comfortabel on derdak hadden gekregen, zijn hon derden telefoontjes van belangstel lenden binnengekomen. Er zijn zelfs door inwoners van An chorage telegrammen gezonden naar het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, waarin de Ameri kaanse regering werd gevraagd er toe mee te werken dat de Nederlandse passagiers hun bestemming konden be reiken. Tallozen hebben de bijna tachtig Ne derlandse passagiers, onder wie zo men weet zeventig militairen, gastvrij heid aangeboden. Tal van passagiers zijn bij mensen thuis ontvangen. An deren hebben autoritjes gemaakt door het schitterende bergland, dat het vliegveld van Anchorage omsluit. Van Amerikaanse militairen kregen de passagiers, die met het oog op hun tropische bestemming over het alge meen zeer licht waren gekleed, war me kleding. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Het bestuur van, de Federatie van Nederlandse Journalisten heeft minister Toxopeus gevraagd te bevorderen dat de Kieswet zodanig wordt gewijzigd, dat voortaan geen verkiezingen op een dag voorafgaand aan Hemelvaartsdag of een andere krantenloze dag zullen vallen. Het federatiebestuur doet dit verzoek omdat de gemeenteraadsverkiezingen d;t jaar op 30 mei, een dag voor Hemel vaartsdag, worden gehouden. Als er voordien geen wijziging in de Kieswet komt, zullen volgend jaar de verkiezin gen voor de Tweede Kamer ook op de dag voor Hemelvaartsdag vallen. LONDEN (Reuter). Mevrouw Wi nifred Gambler had onlangs in een Chi» nees restaurant in Leicester naar haar overtuiging zo lang op de laatste gang van haar uit zes gangen bestaan de maaltijd moeten wachten, dat zij besloot handelend op te treden. Zij was de keuken ingestormd en had daar tachtig borden en zestig eieren gesrneten. Daarna had zij in het restaurant alle tafels en stoelen omver geworpen én de Clïinese lantaarns ver- De rechter^eroordeeide haar giste ren tot honderd gulden boete wegens opzettelijke vernieling. Drie generaties Borsje, het Lekkerkerkse timmermansgeslacht, met de vélocipède van een voorvader voor de werkplaats, waar de familie al op zijn minst 150 jaar haar ambacht uitoefent. TJOLLANDIA (UPI/AFP) Eleëzer Bonay, waarnemend voorzitter van de Partei Nationaal, heeft gisteren bij de politie een aanklacht ingediend wegens ordeverstoring tijdens de vergadering van zijn partij op woensdag avond Bonay zei gisteren te hopen dat het gouvernement Kirihio tegen eventuele moeilijkheden zal beschermen als dez op Nieuw-Gumea voet aan wal zal zetten. Hoewel de opvattingen van Kirihio en de Parna uiteen lopen, zal de Parna hem toch ontvangen als Iedere andere Papoea, die uit het buitenland terug keert. aldus Bonay. Het gouvernement heeft intussen meegedeeld dat het zich niet zal verzetten tegen de terugkeer van Kirihio. „Kirihio is een Papoea. Het staat hem vrij zich ongehinderd in zijn land te bewegen", zo werd gezegd Van de zijde van het gouvernement is gisteren officieel meegedeeld dat de vechtpartij op de vergadering yan de Parna „in strijd is met de stellige op vatting van de overheid dat een ieder het recht heeft op vrije meningsuiting. Bestuursambtenaren en politie zijn ge ïnstrueerd dit recht te waarborgen en iedere aantasting ervan met kracht te- geh te gaan". Streekruzie Eerder had Bonay een onderhoud gehad met ö'e directeur van binnen landse zaken, dr. H. Veldkamp. Bonay zei te hebben meegedeeld dat hij het incident beschouwde als een streekru zie tussen Biak en Japen. Ook had hij gezegd het beter te oordelen ó'at de van Japen afkomstige Seroeiërs (die vaak worden verdacht van pro- Indonesische gevoelens) haar hun kam pong zouden terugkeren, aangezien de politie niet elke Seroeiër kan bescher men. Felle reactie Bonay zei tè vermoeden dat het lid' van de Nieuw-Guinearaad Marcus Kaisiepo. de bus had gehuurd, waar mee de ordeverstoorders naar de ver gadering van ö'e Parna waren ge- I bracht. Kaisiepo heeft daar fel op ge reageerd: „Als Bonay zegt dat ik de innval heb georganiseerd, dan liegt hij". Het initiatief was volgens hem uitge gaan van een aantal jonge Papoea's, die hem wijselijk niet om raad hadden gevraagd, omö'at zij wisten dat hij het hun dan zou hebben ontraden. De jongeren, zo zei hij, hebben een afkeer Van Kirihio en de Parna beide, „want die twee zijn een". Hij herinnerde ér aan dat Kirihio op de stichtingsverga dering van de Parna. in 1960 had ge zegd': Ieder die geen lid wordt van de' Parna is een landverrader". Politieke terreur De Nieuw-Guineakoerier schrijft over het incident: Het houdt gevaar in voor om zich heen grijpende anarchie. Als de neiging tot politieke terreur zou doorzetten, zou de overheid bij het handhaven van recht en orde de vij andschap van de Papoese nationalisten op de hals halen. Nogmaals is met nadruk gebleken hoe urgent de inter-' nationalisatie van Nieuw-Guinea is, want de Papoea's blijken zich ni.et bij alle beslissingen van de overheid neer te leggen. De overdracht aan Indonesië zou wellicht de terreur pas goed op gang brengen. Eigen nieuwsdienst DSN HAAG. Minister Luns zal vol gende week. donderdag en vrijdag een officieel bezoek aan Berlijn brengen. De eerste dag zal hij de gast zijn van bur gemeester Brandt. Vrijdag de zestiende gaat hij op bezoek bij de speciale vertegenwoordiger van president Kennedy. Clay, en bij de drie westelijke stadscommandanten. „POMPEUZE TAAL" ROTTERDAM (ANP) Vrijspraak vroeg gisteren de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank voor de 43-jarige predikant van de Christelijk Gereformeerde Kerk H. C. van de E. uit Middelharnis. De officier achtte niet bewezen, dat de predikant de eer en goede naam van zijn collega, ds. H. Visser uit Urk, had aangetast. Ds. Van der E. was te last gelegd, dat hij dit gedaan zou hebben in het kerkblad van de Christelijke Gerefor meerde Kerken in Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen. door te schrijven dat ds. Visser de gemeente in Urk „van pasto rie. kerk en geld beroofd had". Het woord „beroofd" vond de officier inderdaad minder goed gekozen, maar hij noemde het een uitvloeisel van de pom peuze stijl die vaak op de kansel en ook elders wordt gebruikt. Boedelscheiding Tevoren had ds. Van der E. in een verhoor door de president toegegeven: „Als ik geweten had hoe de zaken zich achteraf zouden ontwikkelen, zou het niet zo uit mijn pen gevloeid zijn". Op een andere vraag van de president antwoord de de predikant dat het inderdaad niet nodig was geweest de naam van ds. Vis ser in het stukje te noemen. Het stukje was bedoeld geweest als opwekking aan de gemeenteleden om in een collecte iets extra's te geven voor de kerk in Urk. Een derde deel van de gemeente daar, dat na „de scheuring staande was gebleven", zat nu zonder geld. Dat derde deel had gerekend op „een boedelscheiding", maar de rest van de gemeente had daar niet aan willen beginnen. De president hield de predikant voor, dat de scheuring in juli was geweest, vier maanden voordat ds. Visser in Urk was gekomen. Ds. Van der E. verdacht hem er echter van. dat hij daarvoor al in contact was geweest met „de losgemaak- ten". „De Christelijk Gereformeerde Ker ken hebben al een lange geschiedenis met hem achter de rug", zo zei hij. „Heeft u ds. Visser nog uw excuses aangeboden?" vroeg de president ten slotte Toen verdachte hierop ontkennend antwoordde en weer begon over „min der prettige ervaringen", sloot de pre sident het onderzoek. DEN HAAG De Amerikaanse ambassade in Den Haag heeft gister middag een paar benauwde uren doorgemaakt. Drieduizend liters ben zine waren weggelopen uit een onder de grond gelegen tank van tien duizend liter. In een schakelkast die het gemeente lijk elektriciteitsbedrijf in een van de kelders van het gebouw had geplaatst stond een laagje benzine van enkele centimeters. Eén vonk zou de ambas sade in de lucht hebben kunnen doen vliegen. Onmiddellijk werd de stroom uitgeschakeld en werden enkele lucht gaten in het gebouw dichtgemaakt. Garagepersoneel en brandweer duwden de grote wagens van het corps diplo matique uit de garage. Starten was veel te gevaarlijk Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De minister van justi tie, mr. A. C. W. Beerman, heeft gister morgen in de gevangenis aan de Pomp- stationsweg in Den Haag het nieuwe selectie, en oriëntatiecentrum van het gevangeniswezen geopend. Het is de bedoeling dat het centrum door middel' van een onderzoek komt tot een typologische indeling der gede tineerden en dat het zal aangeven wel ke behandeling bepaalde typen gestraf ten nodig hebben. Pas dan zal blijken, aldus minister Beerman in zijn openingstoespraak, in hoeverre de thans bestaande differen tiatie der strafgestichten beantwordt aan de te stellen behandelingseisen. Een voorwaarde voor een meer genuanceer de differentiatie noemde de minister een verfijning van de selectiemetihodiek. Ook dat is een taak voor het nieuwe centrum. De stichting van het centrum is een uitvloeisel van de in 1953 ingevoerde beginselenwet gevangeniswezen. Het we tenschappelijk team van het selectie- en oriëntatiecentrum bestaat uit drie psy chologen, een sociaal ambtenaar, een re- classeringsambtenaar, een beroepskeuze- dëskundige en een psychiater. Het onderzoek in het centrum zal be staan uit een bestudering van het ver leden van de gedetineerde, een psycholo gisch testonderzoek, een uitvoerige observatie en een diepgaand vraagge sprek met de gedetineerde. De gedeti neerden zullen vier weken in het centrum blijven. De verwachting is, dat er jaarlijks vier tot vijfhonderd in het centrum kunnen worden onderzocht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In het voorlopig ver slag van de Eerste Kamer op de be groting van onderwijs, kunsten en we tenschappen nemen verscheidene leden het op voor onze „door schijnbaar we tenschappelijke termen en afschuwe lijk advertentiejargon" bedreigde taal. Zij menen dat het departement meer kan doen voor het zuiver spreken en schrijven van het Nederlands. De verenigingen die zich hiermee bezighouden, zouden hier beter kun nen worden gesubsidieerd en jaarlijks zou een lijst van „insluipsels uit den vreemde" kunnen worden gepubli ceerd. Van een onzer verslaggevers T) OTTERDAM. „Als dit alle- ^maal zo is, dan draagt de over heid mede-verantwoordelijkheid". Dit antwoordde mevrouw mr. C. A. de Ruyter-de Zeeuw, toen wij haar als lid van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland commentaar vroegen op de gebeurtenissen rond om het kampeerterrein. De Coppel- stock in Brielle. „Volgens mij is de oorzaak, dat de overheid wan neer zij grond verkoopt of in erf pacht geeft niet voldoende waar borgen eist om te zorgen dat het al gemeen belang wordt gediend. Deed de overheid dat wel, dan zouden zeldzame recreatiegronden niet een object van winstbejag kunnen wor den". Dit zei dus de vrouw die gevoege lijk beschouwd kan worden als de gees telijke moeder van het recreatieplan Brielse Maas. Wij zouden er aan toe willen voegen, dat de Stichting Brielse Maas wèl streeft naar het scheppen van die waarborgen. Wethouder R. Langerak zei ons, het zeer te betreuren dat men nu "ecrea- tiegelegenheid gaat reserveren voor buitenlanders. Ik vind het een vreem de zaak dat Nederlanders op die ma nier niet meer terecht kunnen. VOORWAARDEN Wanneer wij in Rotterdam een der gelijk kamp door iemand zouden laten exploiteren, zei de heer Langerak, dan zouden wij zeker bepaalde voorwaar den stellen. Nog liever zou ik de ex ploitatie in handen zien van een in stelling als de Raad voor de licha melijke opvoeding. De A.N.W.B. heeft de kwestie on derzocht en is tot de volgende conclu sie gekomen: „Wanneer er in het ver volg op De Coppelstock alleen Duit sers komen,, zal dit ons niet kunnen verwonderen; Wij kunnen er in nor male gevallen ook weinig aan doen. Tijdens het hoogseizoen kent Duits land* 'ihimers ook plaatsen waar meer Nederlands dan Duits wordt gespro ken?" In dit speciale geval bestaat er voor de overheid echter wel aanleiding na te gaan, of er op De Coppelstock niet een gedeelte gereserveerd moet wor den voor Nederlanders, meent de toe- Van onze economische redactie ARNHEM. Het is de hoogste tijd dat de Nederlandse boerenstand een doelmatig afzet- en verwer kingsapparaat opbouwt. Als we on ze klanten willen behouden en van onze produkten meer willen verko pen, en daarenboven een goede marge willen maken dan zullen we niet moeten schromen de mo dernste middelen toe te passen die er op verkoopgebied bestaan. Dit zei gisteren drs. J. de Groot, se cretaris van het instituut voor land bouwcoöperaties in Gelderland en Overijssel, op de in Arnhem gehouden algemene vergadering van de Gelder- sehe maatschappij van landbouw. Het is volgens hem naar Europese tijd ge meten vijf minuten voor twaalf. Dat noemde de heer De Groot de hoogste tijd om de interne samenstelling van afzet en verwerking van agrarische Van onze correspondent LONDEN Het jaar 1961 was wal Groot-Londen betreft een recordjaar op het gebied van misdaden. Het aantal overtredingen was in 1961 net iets min der dan 200.000, of tweemaal zo veel als in 1938. Er kwamen vorig jaar meer dan twaalfduizend misdaden meer voor dan in 1960, een toeneming met zes en een half procent. Dit alles bleek uit een overzicht dat Scotland Yard woensdag publiceerde. Er bleek tevens uit dat de politie in Londen, in samenwerking met de grote banken en andere ondernemingen, ge heime plannen heeft opgesteld om te voorkomen dat er zulke grote bedragen worden gestolen en geroofd die als lo nen en salarissen moeten worden uitbe taald. Het aantal berovingen in 1961 lag 26 boven dat van 1960. Ondanks alle waar schuwingen gaat men nog veel te non chalant om met geld dat naar bedrij ven en fabrieken wordt vervoerd om daar te worden uitbetaald, zegt de po litie. Mensen die betrokken zijn bij geld transporten praten in het openbaar over hun gevaarlijke werk, alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Lichamelijk letsel bij berovingen werd er vprig jaar in 2700 gevallen toege bracht, een toeneming met ruim 230 ge vallen. In .963 gevallen van beroving in 1961 bedroeg de buit in totaal 678.000 pond. produkten in trekken. Europese stijl op te Niet gelukkig Grote aandacht besteedde hij aan de ontwikkeling van de detailhandel. Als in Nederland zal gebeuren, wat iri Amerika reeds een feit is de uit breiding van de zelfbedieningswinkels en de greep der grote concerns op de detailhandel dan zullen slechts en kele ondernemingen het contact met - de consument onderhouden. Dit zal ook betekenen, aldus de heer De Groot, dat er slechts enkele bedrijven op de markt zullen zijn voor de land- bouwprodukten. Dat kan voor de prijs vorming voor de boer geen gelukkige toestand zijn. De landbduw zou nu zelf op de de- tailmarkt kunnen beginnen; enkele verkooppunten zouden gecreeërd moe ten worden waardoor men grote erva ring op deze markt zou kunnen op doen. Beter is het volgens de heer De Groot om zelf deel te nemen in bestaande detailverkoopcombinaties of organisaties. Hij bepleitte voorts een grotere concentratie van de afzet, zo als reeds gebeurt voor tuinbouwpro- dukten en wol. In de zuivelsector be staat volgens hem een sterke behoef te aan een sterker centraal beleid, waar uitgemaakt kan worden welke produktierichtingen juist zijn en welke marktpolitiek gevoerd moet worden. PRETORIA (AP) De Zuidafri- kaanse theoloog prof. A. Geyser, die zich heeft gekeerd tegen de apart heidspolitiek en op grond daarvan we- gens ketterij terechtstaat, heeft zich erover beklaagd dat het proces niet eerlijk wordt gevoerd. Oneerlijk noemt de Nederduits Her vormde theoloog het, dat de commis sie die met de berechting is belast hem de bijstand van griffier of advo caat heeft ontzegd. Prof. Geyser maakt er verder bezwaar tegen, dat hij geen bandopnamen van het pro ces mag maken en dat hij de versla gen van de zittingen pas twee of drie weken later ontvangt, terwijl hij ze veel sneller nodig heeft voor het voe ren van zijn verdediging. De documenten waarop de aan klacht is gebaseerd mag hij pas in zien, zo zegt hij, wanneer hij aan een kruisverhoor onderworpen is geweest. Tijdens dat verhoor moet hij juist over de gegevens uit die documenten beschikken. Tenslotte protesteert hij er tegen, dat pers en publiek het proces niet mogen bijwonen. De Utrechtse Hypotheekbank geeft tot nadere aankondiging 4V4 procent pand brieven af tegen de koers van 99 pro cent. ristenbond. Ook de A.N.W.B. herin nert er aan, dat het Brielse Meer is gecreëerd en gevestigd in het recrea tieplan Brielse Maas, dat is gefinan cierd door de provtneie, de gemeente Rotterdam (voor vijftig procent) en gedeeltelijk ook door het rijk. EUROPEES DENKEN „Of de overheid die maatregelen zal nemen en of dit niet tot bepaalde ge volgen zou kunnen leiden met name voor Monschau, dat in de zomer veel weg heeft van een Nederlandse en clave in Duitsland zullen wij moe ten afwachten." Overigens meende de A.N.W.B., dat wij Europees moeten leren denken. „Wij hebben tenslotte een kust die het dichtst bij het Ruhr- gebied ligt. In feite leven wij in Ne derland al in een provincie van Eu ropa." De heer J. A. Risseeuw zei het als directeur van de Algemene Nederland se Vereniging voor Vreemdelingenver keer kort en bondig zo: „Uiteraard zijn 'buitenlanders hier van harte wel kom, maar het is natuurlijk niet juist, dat de belangen van de Nederlandse vakantiegangers, hoe dan ook, worden geschaad door Nederlandse exploitan ten van logiesbedrijven." Bevestiging straf geëist AMSTERDAM (ANP). „Een ge mene streek" noemde de president van het gerechtshof te Amsterdam gister middag het gedrag van het negentien jarige Utrechtse meisje W. van V., dat een van Cupido's pijlen had misbruikt om haar geliefde een paar dagen bij zich te hebben. Op 5 mei vorig jaar belde zij in een Utrechts benzinestation de admi nistratie van de instructiecompagnie van het korps commandotroepen in Roosendaal op. Daar diende haar twin tigjarige vriend als soldaat. Het fantasierijke meisje vertelde de administrateur dat de moeder, yan de krijgsman ernstig ziek was en dat overkomst naar Utrecht dringend ge wenst was. De soldaat kreeg terstond verlof. Hij werd zelfs met een militai re auto naar huis gebracht. In de ouderlijke woning merkte hij al gauw dat er niets aan de hand was. Bij zijn vriendin kreeg hij de toedracht te horen. „Ik heb je zo no- dig", liet het meisje weten. Enige da gen bleef de knaap bij zijn geliefde, waarna de militaire politie hem kwam ophalen. Die paar dagen „uit" kostten hem zes weken Nieuwersluis. Het meisje was door de Utrechtse politierechter tot twee weken celstraf veroordeeld wegens het uitlokken van desertie. Zij had tegen dit vonnis beroep aan getekend, omdat zij de ernst van haar verhaal niet zou hebben beseft. „Het doet allemaal erg irreëel aan", vond de procureur-generaal. „Maar desondanks heeft ze het maar klaar gespeeld. Een brutaal optreden van ik zou haast zeggen een brutaal nest", voegde hij eraan toe. Hij vroeg beves tiging van het vonnis. Eigen nieuwsdienst UTRECHT De detailhandel in bo ter, margarine, kaas of eieren dient zijn winkels op maandag de gehele dag of op zaterdagmiddag en maandagmor gen gesloten te houden. Op maandag- of zaterdagmiddag dient er niets be zorgd te worden. Aldus de afdeling voor de detailhandel in bovengenoemde produkten van het bestuur van het bedrijfschap detailhan del in melk- en zuivelprodukten, dat gis teren in Utrecht vergaderde. De afde- ling toonde zich voor de invoering van een vijfdaagse werkweek. UTRECHT Ir. H. J. van Steenis, directeur van de coöperatieve vereni ging ingenieursbureau Van Steenis in Utrecht, heeft samen met het bestuur van zijn onderneming in een brief aan de regering geprotesteerd tegen mo gelijke hogere ambtenarensalarissen. Het bedrijf, dat 75 man in dienst heeft waaronder vijf ingenieurs, vreest een averechtse uit werking van een dergelijke verho ging. VAN STEENIS In de brief wordt gezegd, dat het verhogen van de salarissen van ho gere ambtenaren maar kort gunstig zal werken: het bedrijfsleven zal onmicb dellijk reageren door nog meer te betalen. Daarmee komen beide partijen in een eindeloze spiraal terecht die de arbeids markt alleen maar verder overhoop haalt en de sociale gelijkheid in gevaar brengt. Het Utrechtse bedrijf ziet liever een algemene salarisstop, die misschien be reikt zou kunnen worden door inkomens boven een bepaalde grens met honderd procent te belasten.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7